Jaarvergadering „St. Cosmas" te Leiden Een zeer belangrijke Raadszitting WOENSDAG 2S JANUARI 194S DE LEIDSE COURANT PAGINA? IN DE BOVENZAAL van de „Harmonie" hield de Ned. Kath. Bond van Kapperspersoneel „St. Cosmas", afd. Leiden zijn jaarlijkse ledenver gadering, of liever gezgd zijn leden bijeenkomst, want een vergadering doet zo gauw deken aan saaie verslagen en taaie agenda's, terwijl er bij „St. Cosmas" van dit alles niets te bespeuren is. Het is zelfs een zeer prettige geest, die het jonge, actieve bestuur steeds weet te scheppen, waardoor de Leidse afdeling dan ook een van de besten uit het land ge noemd kan worden. Een goed jaar ten einde. Een kleine gratis verloting accen tueerde nog eens de prettige sfeer, waarin deze muzikaal omlijste bijeen komst gehouden werd. waarna met de rondvraag het einde kwam van deze jaarvergadering. Uit de openingsrede van de voor zitter, de heer E. M. Langezaal, moe ten de talrijk opgekomen leden alle maal wel de conclusie getrokken heb ben dat „St. Cosmas" een goed jaar heeft' afgesloten. Wij noemen slechts de oprichting van de commissie van bijstand, het uitgeven van een afde lingsblad, de stimulerende medewer king aan de avondvakschool en het toenemende aantal leden, dat 80 pet. uitmaakt van de kath. kappersbedien den uit Leiden en omgeving. Daar naast was er natuurlijk ook een iet wat sombere toon te horen; de sa menwerking met de andere kapDers- bedienden-organisaties kan, ondanks alle pogingen van ,4St. Cosmas" nog steeds niet buitengemeen genoemd worden, terwijl ook verschillende le den wel wat meer activiteit konden tonen, inplaats van alles aan het be stuur en de hardwerkende commis sie van bijstand over te laten. Doch alles door elkaar genomen, heeft ,.St. Cosmas". vergeleken bij vele andere organisaties, zeker geen reden tot klagen. En vooral in deze tijd, waar in de principiële organisaties van zo'n groot belang zijn, stemt dit tot vol doening. Een keurig verzorgd jaarverslag van de secretaris, de heer J. v. Ton geren. gevolgd door een finantiee1 overzicht van de penningmeester, de heer H. Onderwater, waaruit een ba tig saldo van ƒ54.32 to voorschijn kwam. gaven de aanwezigen een juisi in?icht over hetgeen er in het afgelo pen jaar is bereikt. Het ledenaantal is °estegen tot 61. Hiermede werd het oude jaar afge sloten en presenteerde het bestuur een oudejaars-versnaperine, welke at'mtie zeer gewaardeerd werd. Na de pauze begon het nieuwe jaar met een toesoraak van de voorzitter die in een enthousiast betoog alle leden aanspoorde om toch vooral ijve rige leden te zijn en gevolg tc gever aan de diverse verzoeken, welke het bestuur tot de leden riéht. De jaar lijkse uitgaansdag werd voorlopig vastgesteld od Zondag 4 Juli, met bestemming ArnhemEde. AFSCHEIND REFERENDARIS KAKEBEEKE. Vrijdagavond te half negen zal op het Postkantoor alhier de afscheids bijeenkomst. nlaats hebben van de heer Kakebeeke, referendaris bij de P.T.T., die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst met pensioen zal verlaten. HET SCHOFFIE „BUSTER" De Toneelgroep Herman Bouiber heeft eisteravond het Engelse spel ..Buster'' op de Leidse planken ge bracht voor de leden van K. en O. Het stuk speelt zich af in de arbei derswijk Long Lane te Londen en geeft een kijkje in een Engels ar beidersgezin voor en tijdens het uit breken van de oorlog. Gingen de le den van dat gezin vóór de oorlóg hun eigen weg zodra de oorlog hun een gemeenschappelijke vijand ver schafte, trokken zij onmiddellijk één lijn en zelfs „het" schoffie van de familie. Buster, slaagt er in om bij R AF. te komen. Maar al te dikwijls zijn er harde slagen nodig om tot eensgezindheid te komen. Het is echt een stuk tfan ,.een lach en een traan", geheel in de trant van Herman Bouiber, die ook hier de re gie voerde en de rol van vader King vervulde Het spel werd vlot gespeeld en Wim Kouwenlhoven was on en too een echt «schoffie. Hij en Aaf Bouber. als moeder Kin.g, hadden het leeu wenaandeel in het succes van de avond. De andere figuren sloten zich behoorlijk aan, om de milieu-schil dering „rond te maken". Het was een prettige opvoering, die in de smaak viel. WIELRENNEN CROSS-COUNTRY OP DE FIETS. Novum voor Nederland. De Amsterdamse Wielrnnersver- eniging „Olympia", die zich door de organisatie der „Ronden op de Bos baan" reeds een naam heeft verwor ven, komt thans met een novum voor Nederland voor de dag: een Cross country voor wielrenners en -rij ders door het Amsterdamse Bos op Zondag 22 Februari a.s„ ter gele genheid van haar 50-jarig bestaan. De*netto-opbrengst komt ten bate van de Niwin. De inschrijving is open tot 12 Februari voor profs en amateurs uit geheel Europa, die het 15 K.M. lange parcours tweemaal moeten afleggen. Tussen profs en amateurs wordt voor deze wedstrijd geen onderscheid gemaakt. Behalve voor deze z.g. li centiehouders wordt een aparte wed strijd georganiseerd voor touristen- wielrijders. die niet aangesloten zijn by de Nederlandse Wielren Unie, dus voor een ieder, die zich geroepen voelt aan de Cross-Country deel te nemen. Deze wielrijders moeten het parcours éénmaal afleggen. In het parcours zijn 2 heuveltjes opgenomen en een traject, dat be zaaid is met boomstronken, zodat de deelnemers ongeveer 12 km. er van zullen fietsen en 3 k.m. met de fiets zullen moeten lopen en klim men. Voor de organisatie ervan in het Amsterdamse Bos heeft het hoofd stedelijk gemeentebestuur zijn toe stemming gegeven. Op Zondag 1 F. br. wordt om 11.30 uuh in de „Harmonie" een bijeen komst gehoudep voor de Westelijke -fdelingsbesturen ven „St. Cosmas". waarbij ook de leden van harte wel kom zijn. Als sprekers zuller optre den rector H. Drost en de bondsvoor zitter H. M. Franken, die zal spreken over „Onze taak en plaats in het andelijk en plaatselijk overleg". Ook de dames zijn welkom. De contact- oommissie spoort eenieder aan deze belangrijke vergadering bij te wonen Einde ong. 3 uur. VLIEGTUIGERONK BOVEN LEIDEN. Van verschillende zijden is ons verzocht te ageren tegen het feit dat gisteren de gehele dag een vliegtuig boven Leiden gecirkeld heeft. Het betreft hier waarschijnlijk een toe stel van het vliegveld Valkenburg, dat of ingevlogen moet worden, of als lesvliegtuig dienst doet. Hoe het ook zij, in beide gevallen dunkt het ons verkeerd, dat dit vlie gen boven de stad geschiedt, waar op de eerste plaats de vele scholen en de universiteit niet gebaat zijn met een aanhoudend geronk, dat de aan dacht afleidt, terwijl bovendien het tragisch ongeval boven Apeldoorn, toen een les-vliegtuig van het vlieg veld Valkenburg op een H. B. S. neer stortte, nog vers in het geheugen ligt. zodat de voortdurende aanwezigheid van een vliegtuig boven de stad niet bepaald geruststellend werkt op de zenuwen van hen. die. niet vhegtuig- minded zijn. temeer niet daar het, zo als wij veronderstellen, proefvliegen betreft. Het wil ons voorkomen, dat dit vliegen ook kan geschieden boven een streek, fwaar bij een eventueel ongeluk geen slachtoffers op de grond te betreuren zullen zijn en het geronk niet hindert. Kunnen de be treffende instanties hiermede mis schien rekening houden? Zij kunnen verzekerd zijn van de dank van vele Leidenaars. De gemeenteraad van Leiden heeft Maandag een zeer belangrijk besluit genomen. Belangrijk om twee redenen. Eerstens om de strekking van bet besluit zelf. Er zal nu eindelijk ko men een oplossing van het overweg- vraagstuk bij het station en tegelij kertijd zullen vele andere ingrijpende verkeersverbeteringen tot stand ko men. Wij hebben verleden week dat uitvoerig in ons blad uiteengezet. Vervolgens is het genomen besluit zeer belangrijk omde financiële gevolgen ervan. De gemeente Leiden heeft zich bereid verklaard een kwart van de koeten te betalen d i. 5 mil- lioen (plus wat er nog bijkomt). De gemeenteraad werd geplaatst in een soort van dwang-positie: óf dit voofstel aannemen óf de dringend- gewenste oplossing van een veelzijdig verkeers-vraagstuk weer voor onbe paalde tijd uitstellen. De gemeente raad heeft, het eerste gekozen eigenlijk met algemene stemmen, want het-amendement van de heer Vos was feitelijk een ontwijken van een beslissing. De voorstellers en voorstemmers (4 leden) van dit amen dement durfden het blijkbaar niet aan. om het voorstel van B. en W. af te stemmen en dienden daarom een amendement in, waarbij werd voor gesteld, dat de gemeente niet 5 doch 2 millioen in de kosten zou bijdra gen. De aanneming van dit amende-, ment zou practisch hebben betekent een verwerping van het voorstel langs een zijweg. B. en W„ die na veel besprekingen IK HEB GEEN LUCHT. Een van de allerergste ziekten, die er bestaan is de asthma. Ieder, die de verraderlijke aanvallen van na bij heeft meegemaakt, de benauwd heid zag komen opzetten en rade loos heeft mceten toezien, welk een onmenselijk lijden de ademnood te weeg bracht, terwijl de kundigste medische wetenschap in dit klimaat dikwijls machteloos stond, weet dat elke mogelijkheid, om hier hulp te brengen, een schreeuwende nood zaak is. En die hulp is er in heel veel gevallen door het geven van zuivere berglucht, waar de naar adem snakkende patiënten, wier longen en hart en -zenuwen zoveel te verduren hebben, tot rust komen en dikwijls tot beterschap. Te Glion bij Montreux bevindt zich het Beatrix- Lyceum met de beschikking over internaten, in staat Hollandse kin deren, die aan deze verschrikkelijke kwaal lijden, te helpen. Begrijp, wat dat zeggen wil, lezsr, van hun be nauwdheid, van 'hun ademnood te ver.ossen. Maar het kost veel geld en er zijn een. groot aantal zieke kin deren, die met een beurs alleen er heen kunnen. 300 Patiëntjes wach ten op hulp, op lucht, om te kun nen ademen te kunnen leven, hun capaciteiten te kunnen ontwikkelen en aan de maatschappij, ten dienst te kunnen stellen zonder de voort durende handicap van hun soms ra deloze benauwdheid. Het spreekt vanzelf, dat de beurskinderen juist diegenen zijn, die toch al in de minst gunstige omstandigheden leven, want irrfmers zij heboen lucht nodig, zuivere lucht en zij stikken haast in de kleine kamers met veel men sen, waar dikwijls gekookt wordt of gerookt. 300 kinderen snakken naar uitzending. Een zwaar patiëntje uit een door bombardement getrof fen gezin woont in een kamer met zes broers en zusters, vader wegge haald door de Duitsers, moeder en zuster zenuwpatiënten, niet in staat tot verplegen en het kind heeft geen lucht. Voor dat kind is onmiddellijk nog 540.nodig. Enige maanden geleden is het ZwitsersNederlands Asthma Fonds opgericht, maar dat beschikt uiter aard nog niet over fondsen voor de uitzending van nieuwe patiëntjes;, het heeft zijn handen vol om de kin deren, die in Zwitserland zijn, daar de hun toegemeten tijd te laten blij ven. Wil iedereen, iedere particulier, iedere zaak. iedere instelling die er toe in staat is hier alstublieft hel pen? Voorzitter van het fonds is: Dr. A. A. L. Rutgers, Lid v. d. Raad van State; secr.' Paleisstraat 1, Den Haag. Giro 1844 t. n. v. Heldringh en Pierson, Den Haag, t. b. v. Zw. Ned. Asthftia Fonds. Deviezen zijn beschikbaar. Margrit de Sablonière. met de Spoorwegen. Ged. Staten en het Rijk het hebben aangedurfd, nu in deze tijd dit voorstel te doen. zullen tot taak hebben de Regering ervan te overtuigen, dat zij bij de herziene regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeente wat betreft de gemeente Leiden reke ning zal houden speciaal ook met de last op de begroting tengevolge van deze uitgave een uitgave, welke zeer zeker lange na niet een uitslui tend Leids belang geldt. Hoe gunstig echter de beslissing van het Rijk ook moge zijn, daarnaast zullen er zeker tengevolge van deze jaarlijks op de begroting zwaar druk kende last bezuinigingen moeten plaats hebben. De tijd, die vóór ons ligt, zal voor het gemeentebestuur niet gemakkelijk zijn! En het college van B. en W. zal ongetwijfeld moe ten g?an cijferen, om want daartoe moét het komen tot een sluitende begroting te geraken. Op dit terrein van de politiek moet het college van B en W. en de Raad nog vrijwel hun eerste schreden zetten! Zeer belangrijk waren ook de voor stellen van een uitbreidingsplan „Leiden-Zuidwest" met daarbij beho rende bebouwingsvoorschriften en tot het. onteigenen van gronden, gelegen in en nabij de Stadspolder er. in en nabij de Bosch- en Gasthuispolder. Er kunnen nu 4200 woningen in Zuid-West worden gebouwd! Het trof ons in dit verband! dat gisteren in de Tweede Kamer bij de behande ling van de begroting van „Weder opbouw" een der leden waarschuw de voor het wekken van te optimisti sche verwachtingen Hoeveel wo ningen zijn er in Leiden klaar geko men in 1947? De plannen, die de Raad zijn voorgelegd en de dienover eenkomstig genomen besluiten zullen pas voor een groot deel in verre toekomst verwezenlijkt worden als zij in die tussentijd niet gewijzigd zijn. Daarmee zal de Raad bij zijn besluiten om gronden enz. aan hun huidige bestemming te onttrekken rekening moeten houden. Geen grond mag worden gereed gemaakt voor woningbouw, indien niet vaststaat, dat woningbouw daar moet en ook ~.p«edig zal tot stand komen De burgemeester had de zitting van de Raad geopend met een „nieuwjaarsrede", waarin hij een kort en duidelijk overzicht gaf van wat er in het afgelopen jaar is ge schied. Zulk een objectief verslag heeft waarde, ook voor de .toekomst, en het werd dan ook door de Raad met aandacht aanhoord. En de bur gemeester sl^ot in het nachtelijk uur de zitting met een waarderend af scheidswoord aan de heer Perquin, die, zoals men weet, voor hef Raads lidmaatschap heeft bedankt. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaats-exa- men rechtsgeleerdheid: de heer E. J. 'de Vries te 's-Gravenhage; docto raal examen Wis- en Natuurkunde (Pharmaciesde heer Gouw Soen Hok te Leiden. Zilveren jubileum. Bij het zilve ren jubileum van het St. Petrus Lief dewerk op 1 Februari a s. zal ook de heer H. B. Kriek zijn zilveren jubi leum vieren als hoofdzelateur van dit Missiewerk. K.A.J. Dek. Par. Donderdag avond voor alle ploegen ploegavond. Weest op tijd; aanvang 7.30 uur, adres bekend. Op deze avond zullen tevens bijzonderheden omtrent de Vastenavondviering worden bekend gemaakt. Komt dus zo veel mogelijk. Personeelsver. „Apparato". Za terdag j.l. organiseerde de perso neelsvereniging „Apparato" der N.V. Leidsche Araraten Fabriek haar eerste feestpond in de geheel ge vulde Foyer der Stadszaal. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heren Walle en R Kamps. resp. di recteur der Ned. Gist- en Spiritus fabriek te Delft en der L. A. F. te Leiden, alsmede het dagelijks be stuur van de Wandelkring ..Leiden en Omstreken" en vele zusterver^ enigingen. Nadat det heer G. Th. Oosterveen de avond geopend had, voerden beide directeuren nog het woord, waaria een zeer gevarieerd programma voor het voetlicht werd gebracht, o.a. toneel o.l.v. de heer J. Baaima en J. van Meteren, de acro- batengroep „The Sandow's", o.l„v. P. W. Brandt en de wandelgroep o.l.v. G. Th. Oosterveen Het geheel storia onder muzikale leiding van de heer P. de Koning. Na afloop was er een bal. BONKAARTEN AFHALEN. Donderdag zijn aan de beurt ge zinnen van niet-zelfverzorgers, waar van het hoofd een stamkaartnum mer heeft van 10801 t.m. 14400. Mee brengen: de stamkaarten, inwisse lingsbonnen van de lopende bon kaart, eventueel inlegvel voor schoe nenbonnen en controlekaart moeders voor toeslagkaarten). Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van 8,30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. BURGERLIJKE STAND. Gsboren: Christina Iiuberta Hele na Mai*ia, d v. L. H. Pouw en M. J. Bull; Andrea. Maria, *d v. C. Sloos en T. de Wit; Johannes Hendricus Fermina, z. v. J. H. A. Kettenis en E. R. H. Alberts; Marianne Henny, d. v. H. Kukler en M. Koppeschaar; Wilhelmina, d. v. J. van der Wisch en J. van der Tang; Joseph Johanns, z. v. J. de Meij e» A. Neuteboom; Irena Jodev/ijn, d. v. P. C. Hoogen- doorn en J. G. SpruschinskiAnna Maria Agatha, d. v. S. Snoek en J. M. A. Habraken. Gehuwd: G. Groeneweg jm en J. Laman jd. Ovex-leden: A. van Egmond wed. van A. van Breda 86 jaar. HILLEGOM DE KEURINGSDIENST VOOR NARCISSEN BESTAAT 25 JAAR. Het is thans 25 jaar geleden, dat „De Narcis" haar keurings- en con troledienst voor de Narcissen te velde en m droge toestand aanving. Deze dienst is de oudste instelling ter bestrijding der ziekten in de bloembollengewassen. Het vak mag op dit instituul trots zijn. De vereniging „De Narcis" telt rond 1000 leden, terwijl meer dan 4000 kwekers bij de keuringsdienst zijn aangesloten. Het zilveren jubileum zal op 4 Fe bruari des nam. te 4 uur in een bui tengewone vergadering te Hillegom worden gevierd, waarbij de autori teiten op het gebied van ziektenbe- strijding en tuinbouw zullen tegen- wooi'dig zijn. Prof. dr. v. Slogteren viert dan mede zyn zilveren jubi leum als technisch adviseur. LISSE De derde bloemententoonstelling Dinsdagmiddag is te Lisse de der de bolbloemententoonstelling ge opend. Bij de opening merkten wij o.m. op Prof van Slogteren, van het laboratorium voor bloembollen- onderzoek, hdt volledige college van Burg. en Weth. van Lisse en vele prominente figuren uit de bloem bollenwereld. De heer A. H. Nieuwenhuis, 2de voorzitter, verwelkomde de genodig den en belangstellenden en deelde mede dat de Voorz., de heer C. J. Segers, wegens ziekte verhindei'd was tegenwoordig te zijn. Het arran gement, aldus spr. is geheel anders dan de vorige tentoonstellingen en uitstekend geslaagd. De commissie werkt hard om een permanent ten toonstellingsgebouw te verkrijgen. Hierna verleende spr. het woord aan Ir. A. Vlag, rijkstuinbouwconöu- lent tevens directeur van de rijks- bloembol lenschool, die de openings rede uitsprak. Spr. wees op het nuttige werk, dat door de Ver. Proefstation voor de Bloembollencultuur in het belang van het vak wordt gedaan. Het proefstation houdt zich vooral bezie met onderzoekingen op het gebied van grondonderzoek, bemesting, de invloed van de bemesting op het trekresultaat. het vervroeed in bloei brengen van onze bolgewassen, waarbij vele variërende voorbehan delingen worden toegepast, het heet stoken van narcissen, de invloed van het blind stoken van tulpen op trekresultaat, de ziektebestrijding, de onkruidbesti'ijding enz. Ook thans heeft zij weer een gedeelte van haar oroeven geëxposeerd en spr. wijst in het biizonder op de n^wex'kings- proef met de nare. King Alfred. Van de kwekers hangt het voor een groot gedeelte af of dit werk in het belang van het bloembollenvak kan worden voortgezet en uitge breid. Het is te betreuren, dat tijdens het transoort van het bedriif naar de gebruikers aan de kwaliteit zo veel afbreuk wordt gedaan. Hierin moet. ook al ziin er vele moeilijk heden te overwinnen, verbetering worden gebracht. Verbeteringen waarop Prof. van Slogteren reeds vele rn^len heeft gewezen. De uitslagen van de .keuringen zijn: Wisselbeker, beschikbaar ge steld door de beste inzending Hy^1- cinthen, decoratief opgesteld, fa. G. van der Meii's Zonen, Li^se: wissel beker, beschikbaar gesteld voor de beste inzending van 10 soorten tul oen, van 1 tot 16 stuks op een kist of pot, fa. Gebr. van Zanten te Hil legom; wisselbeker, beschikbaar ge steld voor de beste inzending van 10 soorten Narcissen, van 1 tot 6 bollen per Dot of kist, fa. Warnaar en Co. te Sassenheim. Voorts is toegekend een sertificaat voor de Mendeltulp Ornnge Wonder van Jac. Tol te St. Pancrras; een eervolle vermelding voor de inzen ding van de fa. Gebr, Eggink te Voorschoten; idem van Ruigrok's Broeiproevenbedrijf te Hillegom en de to. G Litbbe en Zn te Oegstgeest. Tot slot zij nog medegedeeld, dat de tentoonstelling geopend is tot Zaterdagavond 9 uur. ROELOFARENDSVEEN Katholiek Thuisfront. De grote Pancr.-zaal was geheel gevuld, toen aalmoezenier Groen de aanwezigen een hartelijk we'kom toeriep en wel bizonder de Kajotters uit de paro chie van Hoogmade, die als tegen prestatie ook hier een avond wilden geven voor het thuisfront, zoals de Aan de Leidse Katholieke Jongeren Mannelijke en vrouwelijke jongeren, mitsgaders manne lijke en vrouwelijke leden van de Jongerenbeweging te Leiden, worden -vriendelijk uitgenodigd medewerking te willen vexTenen^ aan de mogelijke opvoering van' een Passiespel te Leiden. Om tot samenstelling van een speelgroep te komen is de mede werking der jongeren noodzake lijk.. Eerste bespreking met hen, die deel van deze speelgroep willen uitmaken, zal plaats vinden Vrij dag 30 Jan. as. te 8.30 uur in „De Vrolijke Ark", Pieterskerkkoor- steeg. Namens Culturele Werkgroep V. d. Ver. Kath. Leiden, Kath. Jongeraad, JOOP KOEVOETS. jongens van hier dit bij hen vorig jaar hebben gedaan. Wij zullen over het gegeven spel niet in bizonderhe- den treden, maar als het werkelijk een moedige daad was voor de jon gelui om naar hier te komen, dan hebben zij hun daad en ook het doel waarvoor zij kwamen, dubbel be loond gezien, want beide zijn ge- gd. De spannende stilte en aan dacht van het publiek, de gehele avond door is wel de mooiste recen sie voor hun spel. De volle zaal en uitverkochte verloting garanderen de bereiking van hun doel. Toen aan het einde voorzitter E. de Koning voor open doek de tolk wilde zijn van de toeschouwers werd hij hierin opgehouden door een langdurig en dankbaar applaus, waarvan (laiten de groten niet jaloers worden) een gedeelte was bestemd voor de kleine Gabrië1. Toen de stilte was terug gekeerd bracht voorzitter dank aan de Kajotters voor het gebodene en aan allen voor hun aanwezigheid. NOORDWIJK Aanbesteding riolering. Door B. en W. werd aanbesteed in twee percelen: het verwijderen van een bestaande riolering in de Oude Zee weg, Achterzeeweg en Losplaatsweg en het maken van een nieuwe riole ring aldaar, resp. 910 m. en 460 m. of in massa. De inschrijvinfen wa ren: A. v d Mol' Den Haag: a 61.539, b. 71.539 niassa 148.000; J. de Vries Delft: a 96.000.b. 36.000 massa 132.000.— Gebr. Visser Bilthoven: a 63.950.b. 33.200—, massa 95.150.—; C. v. d. Wiel, Noordvyjk: a. 60.000.b. 35.0000.— massa 95.000.—; W. A. Klos, Den Haag* a f 56.900.b. 28.850.—, massa 85 750.—; Van Lith, Voorburg: a. 57.200.b. 26.860.massa 84.000.C. v. Stuivenberg, Den Haag: a f 54.200.— b. 30.50.—, massa 79.980.—; v d. Geer en Stuifzand, Leiden a 41.210 b. 28.900.—, massa 79.500.—;! W. A. J. Hoornhout, Haarlem schreef alleen in op perceel b voor 22.600. De gunning is aangehouden. NIEUWE-WETERING Muziekver. „Door Gunst Verkre gen". Dat de muziekver. van Nieu we Wetering gewaardeerd is, blijkt wel uit het feit, dat zij drie avonden een uitvoering moet geven, om alle begunstigers in de gelegenheid^ te stellen de jaarlijkse feestavond by te wonen. Dinsdagavond werd door vobrz. „Rinus" in café v. d. Geest deze ee:rste avond voor een volle zaal, op de hem eigen humoristische wijze geopend. En de door hem ge uite wens van een genotvolle avond is dan ook volledig in vervulling ge gaan. Na de openingsmars klonk ons, onder de bekwame leiding van dir. J. Ruyten, de ouverture Italienne van Deneufbourg. volmaakt muzikaal, in de oren. Afgewisseld met mars en wals vroeg ook de bijzondere aan dacht „Le Trouvière", waarvan de solo-partijen in de perfectie werden uitgevoerd. Dat zij niet alleen op ge bied van muziek kundig waren, bleek ons uit het opgev.oerde toneelstuk Vlammende Vleugels" met veel ge voel opgevoerd, en kon glansryk de critiek doorstaan. Wij kunnen met een gerust hart een uitverkochte zaal voor Donderdag- en Vrijdag avond voorspellen. In zijn slotwoord maakte de voorz. melding van het 35-jarig bestaan in Mei a.s. en uitte de wens. dat Nieuwe Wetering spoedig over een lokaliteit zal be schikken, waarin men dan in eigen plaats de gelegenheid zou hebben voor de repetities voor muziek en tonee1, maar ook voor het geven van de uitvoering. Na afloop zorgde het duo Turk met vx*olijke muziek voor een opgewekte stemming en bleef men nog 'genoeglijk bijeen, voor het gebx-uikelijke „gezellig onder onsje". LAATSTE BERICHTE! MORGEN DEBAT OVER DE REGERINGSVERKLARING. Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, mr. J. van Schaik, heden middag medegedeeld, dat het debat over de regeringsverklaring nopens de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië zal gehouden worden na de behandeling van de begroting van het staatsbedrijf der P.T.T. In verband daarmede zal de vergade ring morgen-, Donderdagavond worden voortgezet. H.M. DE KONINGIN EN PRINSELIJK PAAR VRIJDAG NEET NAAR DELFT De herdenking van de Vrede van Munster op Vrijdagmiddag a.s. in de Nieuwe Kerk te Delft, zal naar wij thans vernemen niet worden bijge woond door H M. de Koningin en het 'pi-inselijk paar. Het gemeentebestuur heeft namelijk bericht van verhinde ring ontvangen. AMSTERDAMS PRAC-RECHER- CHEUR WJEGENS CHANTAGE GEARRESTEERD Naar het A.N.P. van particuliere zijde verneemt hebben ambtenaren van mr Overbeek uit 's-Gravenhage, de substituutofficier voor corrputie- zaken met assistentie van de rijks recherche dezer dagen de 44-jarige C. J. Poldervaart uit Amsterdam, die koi't na demevrijding een aanstelling wist te verkrijgen als rechercheur in burger bij de Amsterdamse politieke recherche afdeling collaboratie (prac) in de hoofdstad gearresteerd en naar Den Haag overgebracht. EX-BURGEMEESTER VAN NOORDWIJK STAAT TERECHT. Voor het Haógse Tribunaal had zich vandaag te verantwoorden, de 5C-jarige ex-burgemeester van Noordwijk, Gerhard Musegaas, wien ten laste is gelegd, dat hij in die hoe danigheid en als lid van de N.S.B., in i-uime mate steun verleend heeft aan de vijand, door o.m. bij zijn instal latie een rede te houden, waarin hij te kennen gaf te weten, dat de bur gers van Noordwijk anti-N.S.B.'ers waren, doch dat hij ze wel begrip voor de nieuw- orde zou weten bij te brengen. Vooi'ts heeft M enige perso nen wegens geringe overtredingen by de S.D. aangebracht. Uit de verklaringen van de inge zetene J. Beugelsdijk en diens echt genote, bleek dat M. hielp bij huis zoekingen en daarbij distributie-be scheiden en verschillende voorwer pen o.a. een radio-tcestel in beslag liet nemen. Het gezin B. werd daar op weggevoerd. De zoon van B„ Jo zef, die illegaal werker was, is naar Beschuldigde beweerde zelf steeds alles in het werk te hebben om de Duitsers dwars te zitten, doch de pré sident merkte op, dat zowel blijkens M.'s eigen verklaringen als die van de getuigen het tegendeel overduide lijk is gebleken.. e gewezen hoofdinspecteur van politie Wassenaar, gaf het Tribunaal enige inlichtingen omtrent het optre den van beschuldigde als burgemees ter. Get zeide dat M. veel voor de voedselvoorziening heeft gedaan. De bouwkundige G. Vogelaar, leg de op verzoek van de verdediger, mr, de Klerk, enkele verklaringen af ever de indrukken, die hij van het optreden van M. als burgemeester had opgedaan. Getuige, thans nog wethouder en loco-burgemeester van Noordwijk, vei-klaarde, dat er tus sen hem en beschuldigde steeds een goede Verstandhouding heerste en dat M. nimmer zijn partijgenoten voortrok of trachtte anderen zijn be ginselen op te dringen. De getuige décharge Ike, gem.- secretaris vaxi Noordwijk, gaf enke le inlichtingen over de ervaringen, die hij met de burgemeester had opgedaan. Deze nam nimmer beslis singen buiten medeweten van de wethouders. Tegenover de burge meester, die volhield niet te weten, dat de familie Beugelsdijk tot de il legaliteit behoorde, zei getuige, dat iedereen in Noordwijk dit wel wist. Na pleidooi van mr. De Klerk deel de de persident mede, dat het Tribu naal later advies zal wijzen. SCHEEPSRAMP Bij de haven van Oesjimado is een Japans schip waarschijnlijk na op een drijvende mijn gestoken te zyn, gezonken waarbij naar men aan neemt meer dan 250 mensen zijn verdronken. POSITIE NED. SCHEPEN. Aardijk, wordt 29 aJn. 21 uur tc Hoek van Holland verwacht. Algenib, 28 Jan. te Antwerpen. Algarab, 27 Jan. te Buenos Aixes. Amstelekrk, 28 Jan. te Dakar. Arkeldijk, via Ant werpen, pass. 27 Jan. Bishop Rock. Arnedijk. 84 Jan. te Houston. Axel- dijk, 28 Jan. e Puerto Mexico ver wacht. Bantam. 27 Jan. van Halifax. Biommersdijk, 27 Jan. te Philadel phia. Boschfonteir., 27 Jan. te Tanga. Eemdijk, 24 Jan. te Lake Charles Gaasterkerk, pass. 26 Jan. Quessant. Hedel, pass. 28 Jan. Start Point. Ja cob Cats, pass. 28 Jan. Chesapeake luchtschip. Joh. de Witt, pass. 27 Jan. Gibraltar. Joh. van Oldcnbarnevelt, 27 Jan. van Aden. Lombok, 27 Jan. van Manilla naar Los Angelos. Maas- kerk, 27 Jan. te M'oirovia. Maetsucker pass. 28 Jan. 6.30 uur Gibraltar. Ma- pia, 27 Jan. te Port Said. Melampus, 25 Jan. van Aden. Muiderkerk, 27 Jan bombay. Ophir, 27 Jan. te Bata via verwacht. Oranje, pass. 26 Jan. Poinnt de Galle. Prins Willem II, 27 Jan. op 750 mijl West van Scillies. Radja, 29 Jan. te Port Said ver wacht. Rempar.g, 28 Jan. van New- Orleans naar Nedex'land. Ruys, 27 Jan. te Saigon. Salatiga, 27 Jan. 16.30 uur te Antwerpen. Sloterdljk, pass. 28 Jan. Gibraltar en v/ordt 31 Jan. v.m. te Southampton verw. Sumatra, 26 Jan. van Colombo. Ta- binta, 28 Jan. te Port Said. Tasman, 27 Jan. te Ambon. Utrecht, 27 Jail. v. Trinidad naar Kaapstad. Waterman, 28 Jan. te Algiers. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 27 Jan. Vee. Totaie aanvoer 2129 stuks waarvan 264 paar den, 32 veulens, 350 vette koeien en ossen: 589 stuks gebruiksvee; 74 graskalveren. 202 nuchtere kalve ren: 105 schapen en lammeren, 10 varkens, 409 biggen, 121 bokken en geiten. Prijzen per stuk; kalfkoeien le kwal. 775, 2de kwal 650. 3de kwal. 574; melkkoeien f 800—675 500; varekoeien 500-400350; vaar zen 525—375—275; pinken 375— 275225; graskalveren f 200110 50; biggen per week 5040—30.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3