Rijksconferentie met West-lndië aangevangen DINSDAG 27 1ANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Openingsrede van minister Beel Hedenmorgen om 11 uur is de Rijksconferen.tie met de delegaties van West-lndië te Den Haag aange vangen. De minister-president, dr Beel hield bij de opening een rede waarin hij de wordings-geschiedenis van deze conferentie behandelde alsmede haar taak, n.l. de Kroon van advies te dienen inzake het toekomstig staat kundig bestel van de Overzeese ge biedsdelen in de West. De regering heeft besloten, niet langer te wachten op een zodanige ontwikkeling in Indonesië, dat het bijeenroepen van een algemene Ron detafelconferentie mogelijk zal wor den, noch af te wachten tot de voor genomen herziennig van. de West- Indische staatsregeling haar beslag zal hebben gekregen, en heeft H.M. de Koningin voorgesteld vóór die Rijksconferentie deze conferentie van vertegenwoordigers van Nederland, Suriname en Curasao bijeen te roe pen om thans in het bijzonder de ver nieuwing van de staatkundige be trekkingen tussen deze staatsdelen ter hand te nemen. Grondslag voor uw arbeid, aldus de minister, zal naar het oordeel der regering moeten zijn de koninklijke rede van 7 December 1942. De toegezegde zelfstandigheid der Rijksdelen en de van hen verlangde duurzame samenwerking zullen heb ben te rusten op de drie zuilen van vrijheid, gelijkwaardigheid en ver bondenheid. Dit betekent thans in het bijzonder voor u, dat Nederland zelfstandig zal 'lijven en Suriname en de Neder landse Antillen zelfstandig zullen worden, allen in het genot van de rechten en verplichtingen, welke het kenmerk zijn-der zelfstandigheid, en allen zodanig geordend, dat de toewij ding aan het Huis van Oranje, en onderlinge samenwerking, en goede internationale betrekkingen tot hun recht zullen komen. EEN MELKKOE.... Een zevenjarige Brits-Friese stam- bcekkoe te Ring wood (Hampshire) heeft het were-drecord geslagen wat het geven van melk betreft. Tot nog toe stond dit record op naaim van een Amerikanse Holstein Fries, die in 365 dagen ruim 18.870 liter melk gaf. De nieuwe recrdhouder heeft thans in 329 dagen dit kwantum reeds over schreden. Per dag moet zij vier maal gemolken worden en geeft zij totaal meer dan 54 litei. Enkele maanden geleden vestigde zij voor liet eerst de aandacht op zich door het wereld record melkproductie op haar naam te vestigen met meer dan 67 liter in 24 uur. De tegenwoordige eigenaar kocht haar vier jaar geleden voor 183 pd. 15 sh. De wonderkoe krijgt behalve het normale voedsel per dag ruim 2 liter bier aldus bericht het A.N.P. uit Londen. RADIO HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte morgenklanken. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Mendelssohn. 9.30 Waterstan den. 9 35 Gram.platen. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Gram.platen. 10.40 Waarom de jong ste dochter van de koning van Siam met open ramen slaapt. 11.00 Non stop-programma. 12.00 Carlo Car- cassola en orkest. 12.33 Voor het platteland. 12.38 The Kilirwa Ha- waiians. 13.00 Nieuws. 13.20 The Ramblers. 14.00 Gesproken portret ten. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Ru moer om Dikke Dries. 15.30 De Roodborstjes. 15.45 De Regenboog. 16.15 Vragen staat vrij. 17.15 En semble „Le moulin rouge". 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.20 Tonny Schifferstein, piano. 18.30 Plato spreekt tot ons. 19.15 Regeringsuitzending. 19.30 Amster dam 1948. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.00 Nieuws. 20.15 Metropole or kest. 21.00 Walther Rathenau. 22.00 Olga Coelho. 22.15 Jean Presto en zijn ensemble 22.45 In de tuin der poëzie. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. platen. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Simon Jansen speelt orgel in de Koepelkerk te Amster dam. 8 30 Opgewekte morgenklan ken. 9.00 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken. 9.30 Sym'phonisch morgenconcert 10.30 Morgendienst. 11.00 Werken van Jos. Haydn. 11.30 Zang met piano. 12.00 Celesta-en semble. 13 00 Nieuws. 13.15 Pro grammatische pianomuziek, Radio Cembalo-gezelschap. 14.15 Musette- klanken. 14.30 Varens in de huiska mer. 15.00 Rotterdams pianokwar tet. 15.45 Voor de kleuters. 16.00 Vogels van diverse pluimage. 16.15 Meisjeskoor „Harpe Davids". 16.45 Voor onze jongens en meisjes. 17.30 Ned. Vereniging voor Maatschappe lijk Werk. 17.35 Ensemble „Donau- klanken". 18.00 Ned. koren en korp sen. 18.30 Regerin?suitzanding, Strijdkrachten. 19.00 Nieuws.' 19.15 Over de vrouwenwereldgebedsda gen. 19.45 Engelse les voor gevor derden. 20.00 Nieuws. 20.15 Radio philharmonisch orkest. 21.20 Plaats en taak van het Chr. onderwijs. 21.40 Svmphonisch Amusementsor kest. 22.10 Zwitsers Mozaiek. 22.30 Nieuws. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Fluitsonates. 23.30 Licht klas siek avondconcert. Curasao eist voorafgaande feitelijke hervormingen. De minister van Overzeese Ge biedsdelen, mr, J. A. Jonkman, die voorzitter is van de conferentie, deelde daarop mede, dat de Curagao- se delegatie hem verzocht had te zeg gen, dat zij van mening is, dat reeds vóór de staatkundige hervormingen uit, waarmede deze conferentie zich heeft bezig te houden, ten spoedigste in feite hervormingen noodbzakelijk zijn, welke de gelijkstandigheid van de Nederlandse Antillen en Neder land erkennen en welke in de twee de plaats Aruba tot een zelfstandig gelijk gerechtigd staatsdeel maken, onafhankelijk van de andere Neder landse Antillen. Herinnerend aan de historische fei ten, welke wij in het jaar 1948 her denken de Vrede van Munster, de Grondwetsherziening van 1848 en het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin deed spr, een beroep op alle deelnemei-s om deze confe rentie te doen slagen. Daarna ging de conferentie in be sloten zitting. ONTEIGENING DRUKKERIJEN. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot vaststel ling van een aantal bepalingen over onteigening op het gebied van bet perswezen. In dit wetsontwerp woidt xn de mogelijkheid vooizien, dat voor algehele onteigening in de regel in aanmerking zullen ko men die dagbladdrukkerijen, welker leiding zich gedurende de oorlog heeft misdragen en die thans slechts als loondrukkerij fungeren. Bij de behandeling van het wets ontwerp Noodvoorziening Pers wezen in de beide Kamers heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen reeds zijn voorne men, om buiten de zuivering om, een wettelijke regeling van de ont eigeningsmogelijkheid en herdistri butie van' dagbladoutillages te be vorderen, te kennen gegeven. 3Carte BINNENLAND. De benoeming is te verwachten van de heer A. M. E. Freijters, ge meentesecretaris van Roosendaal tot burgemeester dier gemeente als op volger van mr. dr. C. A. Prinsen, thans burgemeester van Breda. In de opslagplaats van suiker werken en emballage van de firma Cliever te Rotterdam brak gisteren middag door onbekende oorzaak brand uit. De brandweer wist te be werken. dat de schade tot de bo venverdieping. die door d'e firma van Melle in gebruik is, beperkt bleef. De 74-jarige v. d. H. te Belfeld werd., toen hij plotseling de weg overstak, door een vrachtauto uit Tegelen, gegrepen en gedood. Het Amsterdams gerechtshof heeft het vonnis van de rechtbank van 10 subsidiair 10 dagen hech tenis tegen de journalist H. A. Lunshof bevestigd. De toneelspeler Theo Vink is 47 jaar oud te Amsterdam overleden. Wegens verduistering van 17.000 aan remboursgelden is te Goes in arrest gesteld W. v. d. H., fiimant in een binnenvrachtvaartbe- drijf aldaar. Een nieuwe golf van wilde zwij nen uit Duitsland schijnt Limburg binnen te komen. Er zijn weer ver scheidene exemplaren gesignaleerd. In enkele dagen zijn er weer drie neergelegd. Het Bijz. Gerechtshof te Amster dam heeft de 33-jarige J. F. van der Horst uit Amsterdam tot de dood straf veroordeeld. Als lid van het Polizei Freiwilligerbatailloin Neder land heeft hij vele Nederlanders ge- axresteerd en eenmaal een arrestant doodgeschoten. De 36-jarige motorrijder G. D. uit Tiel te Deil (Betuwe) kwam in volle vaart in botsing met een auto D. is op slag gedood, de motor werd totaal vernield. BUITENLAND. Albanië, dat door de commissie van onderzoek vanwege de UNO schuldig is bevondén aan daden van agressie tegen Griekenland, uitge voerd op last van Moskou, heeft zich thans bij het secretariaat van de UNO beklaagd over „Griekse provocaties" Dat is weer eens een keer wat anders! De 32-jarige mevr. Emma Debeljak, Amerikaanse van ge boorte, zou te Belgrado ter dood veroordeeld zijn, omdat zij van de Amerikaanse ambassade aldaar een paspoort gekregen had om naar Amerika terug te keren. Zelfs het Joegoslavische ministerie van bui tenlandse Zaken werd dit te gek In stelt een onderzoek in. Argentinië en Italië hebben een nieuwe immigratie-overeenkomst ge tekend. Italiaanse arbeiders en in tellectuelen zullen naar Argentinië kunnen emigreren en Argentinië zal de overtocht nog betalen op de koop toe. Voor het bureau van de Itali aanse socialistische partij in het Noorden van Rome heeft zich een explosie voorgedaan. Geen slacht offers, wel schade. Trygve Lie, de secretaris van de V.N., die op zoek is naar een ge schikte plaats voor de Algemene Vergadering, is thans te Praag aan gekomen. ANTWOORD OP „KERSTGAVE". Een maand geleden stond er in dit blad een stukje met als opschrift „Kerstgave". Van verschillende kan ten is er op gereageerd waaruit me bleek, dat het door u gelezen is en uw sympathie had. Bij walf ik heb mogen ontvangen bevonden zich niet alleen gebroken gouden en zilveren sieraden en gebruiksvooi-werpen, maar ook nog voorwerpen die door de schenkers zelf gebruikt hadden kunnen worden. Dit zelfde goud en zilver wordt nu gesmolten en omge vormd tot een ciborie. Op deze ma nier heeft uw gave de mooiste be stemming gekregen die er aan gege ven kan worden en zal in de missie van Nieuw Zeeland medewerken de kerkelijke plechtigheden op te luiste ren. Ook heb ik nog enig geld ge kregen om de kosten van het vervaar digen der ciborie te dekken. Voor al deze gaven mijn hartelijke dank. Maar ondanks uw materiële hulp die ik reeds ontvangen of mogelijk nog zal ontvangen hoop ik toch op de eerste plaats op uw gebed te mogen rekenen, want dat is en blijft het voornaamste. Ook ik bid dagelijks onder de H. Mis voor al mijn vrien den en weldoeners. Met vriendelijke groeten aan U allen A. TIMMERMAN, pr. miss., Tomatenstraat 6, Leiden. ARKA-WEEKEND OP DRAKENBURGH Gedurende het afgelopen weekend hebben de katholieke ambtenaren van Nederland een bijeeiukomst ge houden op de Drakenburgh. Het on- dex'werp van de besprekingen was „Ambtelijke vorming op katholieke grondslag''. Dr. W. J. J. Dijsselbloem, directeur van het A.R.K.A.-bureau, schetste het plan van dit weekend aldus:' „Wij hebben wel eens te weinig aandacht besteed aan de ambtenaar als mens en vooral op de materiële belangen te zeer onze activiteit geconcen- treerd:'. Prof. mr J. J. v. d. Ven, hoogleraar te Nijmegen, sprak over: „De rechts positie van de ambtenaar en het ar beidsrecht". Prof. Veraart uit Delft hield een rede over de ambtenaar en de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. Een wijsgerige meditatie gaf drs. F. van den Hout. directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te 's-Her- togenbosch, over „Ambtenaar en Ge meenschap". Op de Zondagmorgen bracht ten slotte directeur Kraakman, adviseur van de A.R.K.A., de sluitsteen aan in zijn rede: De taak van de katholieke ambtenaar. „Er bestaat onder amb tenaren een neiging tot formalisme, die uit de aard van het werk voort komt". Om het formalisme geen kans te geven, moet de ambtenaar zijn taak breed zien. en zich als katholiek ver antwoordelijk weten voor de zaak van Ohristus. Een heilige hartstocht alleen maakt het hem mogelijk, zijn apostolische taak te vervullen. Het is noodzakelijk, dat dit enthousiasme het hele leven doordringt, en dat de vermaning van de Paus gerealiseerd wordt: de katholieken moeten ook in hun werk tot de besten behoren. BEURSOVERZICHT Op de effectenbeurs te Amsterdam bestond gisteren een vaste stemmxng en de berichten omtrent de devalua tie van de Franse franc waren hier blijkbaar niet vreemd aan, hoewel toch kon worden vastgesteld, dat er geenszins van een bepaalde inflatie- tendenz kon worden gesproken. In tussen worglen vrijwel alle fondsen- soorten op een verhoogd tcoerspeil verhandeld en vooral was dit spre kend voor de internationaal georten- teerde fondsen. De Amerikaanse markt, was stil. onregelmatig, waarbij de koeraen van de diverse fondsen vrijwel nauw keurig de schommelingen in New York volgden. De beleggingsmarkt was kalm,'De Nederlands staatspa pieren waren prijshoudend, nauwe lijks veranderd en hetzelfde gold voor pandbrieven en gemeentelijke en provinciale leningen. Prolongatie 2% procent. HAAGSE POLITIERECHTER. Er waren door J. v. d. M. te Oegst- geest distributiebescheiden vei'handeld voor welk feit de Officier zes weken gevangenisstraf eiste, omdat de zaak te uitgebreid was geweest. De politie rechter veroordeelde échter tot 50 boete of 25 dagen hechtenis, en voor waardelijk drie maanden gevangenis- straf met drie jaar proeftijd. HAAGSE RECHTBANK. Oplichting G. J. had te Leid- schendam, Leiden en andere plaat sen zich aan oplichting schuldig ge maakt, voor welk feit de Officier te gen hem een jaar en zes maanoen ge vangenisstraf met aftrek van pre ventief eiste. De rechtbank heeft verdachte conform de eis veroor deeld. Bonnenhandel. Er was doo- L. v. te Oegstgeest deelgenomen aan een uitgebreide handel in distribu tiebonnen, voor welk feit ae Officier zes weken gevangenisstraf eiste De Politierechter veroordeelde tot vier weken gevangenisstraf. Vlees en vet vervoerd. Er was door C. J. v. d. M. te Leidschendara vlees en vet vei .oerd, en hij zou ge weten nebben dat het alles van een clandestiene slachting afk"mstig was. Daarvoor e.óie de Officier 60 boe te of 30 dagen hechter is, en vov- waardelijk drie maanb r gevangenis s-raf, met verbeurd vcrk'aring van dees en vet. De rechte, vo1 stond met f 25 boete of 25 uagc hechtenis, voorts öc voorwaardelijke straf er verbeurd verklaring. aarlanderveen L.T.B. De vergadering werd voorgezeten door de heer P. Kem pen, daar de heer J. Vernooy wegens familie-omstandigheden verhinderd was. Uit het jaarverslag van de secr., de heer G. van Veen, bleek, dat 19 leden hun lidmaatschap hadden op gezegd. De voornaamste reden hier van is de zeer slechte bedrijfs-uit- komsten der kleine tuinders; ook hebben verschillende boeren hun lid maatschap opgezegd, wat wel zeer te betreuren is, daar men nu toch op de eerste plaats de kath. organisaties moet steunen. 'Jammer, dat deze le den niet aanwezig waren en het ver slag van de secr. niet hebben gehoord Het jaarverslag van de penn. gaf een batig saldo. Boeken Nen bescheiden werden gecontroleerd door de heren B v. d. Geest en L. Hoogenboom. By de bestuursverk. waren aftr. de heren P. Kempen en Joh. Valentijn. Daar geen candidaten waren aange wezen, en men hiervoor niet tot over een stemming kon komen, werd be sloten de bestuursverk. een volgen de verg. te houden. Besloten werd om 9 Febr. a.s, een bescheiden feestavond te organiseren. alkemade Gemeenteraad. De raad der ge meente komt in openbare vergadering bijeen op Dinsdag 27 Januari, des boskoop Ouderniiddag. Op initiatief van verschillende organisaties werd een comité gevoi-md, teneinde te komen tot georganiseerde ontspanning voor schoolkinderen. In verband hierme de werd Zondagmiddag een Ouder middag belegd De voorzitter, de heer J. H. M. Rozemeijer, heette de vrij talrijke aanwezigen hartelijk welkom en deelde mede wat de plannen wa ren, n.l. het organiseren van school reisjes, St. Nicolaasfeest en dergelij ke feestjes. Dit brengt natuurlijk kosten met zich mede, waarom dacht was aan een bijdrage van f 0.10 per gezin per week. Aangezien bij schoolreisjes de leiding van de on derwijzeres of onderwijzer te weinig moet worden geacht, vroeg de voorz. wie zich beschikbaar wil stellen bij gelegenheid te assisteren. Meerdere dames en heren gaven zich hiervoor op. Door een aantal leerlingen van de 5e klas werden enige liederen en de clamaties gegeven. Het leuke hiervan was, dat dit zonder enige voorberei ding geschiedde, waardoor de aan wezigen enig idee konden krijgen van het zangonderwijs cp school. Tijdens de pauze v/erden de aanwezigen ont haald op thee met biscuit. Daarna gaf Pastoor Ouwendijk nog een toelich ting over de totstandkoming van het comité. Tot slot hield het hoofd van de Lagere school, Zr. Ancello, een korte toespraak waarin zij de ouders w€es op enkele punten bij de opvoe ding der kinderen. en op aller mede werking rekende. hazerswoude „puderavond. In aansluiting op I bericht, hetwelk wij gisteren patsten over de a.s. Woensdag te ixóuaen ouderavond, de1 en wij mede, dat ook de ouders van- jongens, die geen lid van de jeugdbeweging zijn, op deze avond van harte welkom zijn hillegom Kath. Kinderuitzending. Alhier is een interparochiële afd van dit liefdewerk opgericht. Het eerste pa tiëntje is reeds voor 6 weken afge reisd naar het koloniehuis te Boxtel. Het bestuur is samengesteld als volgt: voorz. L. de Vreeze Hoofdstr. 133, secr. C. W. van Dam, Burg. Went- holtstr. 5 en penningm. C. Ph. Frerika, Weeresteinstr. 70. Lelijke val. Door uitglijden kwam mevr. W. aan de i/eenenbur- gerlaan zo te vallen, dat zij. de linker enkel brak. katwijk Aanbesteding. De aanbesteding van het Koelhuis gaf de volgende uitslag: M. van Duyn Katwijk-Z:e 5.150.G. de Best en Zonen, Katwijk aan Zee f 68.529.Firma Vooys en Verdoes idem 68.705. L. de Best en Zoon idem 68.900 Jac. van Duyn idem 68.999.—; A. de Best, idem 71.400.A. Haas noot idem 72.500.Kr. Meijvogel idem 75.842.G. de Best Kz. id 76.500.Gebr Guyt idem 69 487; fa. Zitman te Zoeterwoude 78.710 fa. Schreuder Wassenaar 81.400. M. van Duyn. Noordwijk 83.230. fa. Heemskerk Leiden 89.700. koudekerk 45 jaar in dienst van de Armen zorg. Deze maand is het 45 jaar geleden, dat de heren A. van Eg- mond en N. P. Slegtenhorst werden gekozen tot resp. voorz, en secr. van het Burgerlijk Armbestuur en Re gent van het Weeshuis. Ten huize van de scheidende voorzifter heeft het bestuur het jubileum herdacht. langeraar Middenstndsver. St. Joseph. In café de Plas hield de R.K. Midden standver. haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer D. C. v. Kints. De voorz. vraagt, nu hij voor 't eerst een vergadering presideert, aller medewerking. Medegedeeld wordt, dat, naar aanleiding ener cir culaire getracht zal worden contact te verkrijgen met de niet-Kath. Mid denstand tot vorming van een Raad van Overleg. Uit de verslagen bleek, dat er een batig saldo aanwezig is. en dat er door de afdeling ƒ201.45 aan Santos is afgedragen. De afd. telt 49 leden. De heer Verhoef bepleit de noodzaak van organisatie voor de jonge middenstand. Ook propageert hij voortzetting van een cursus in de welsprekendheid. Een voorstel van het bestuur om met 2 leden het be stuur uit te breiden wordt aangeno men. De heren H. Heemskerk en A. Hoogervorst worden tot bestuursle den gekozen. Over de wijze van vie ring van de St. Jozef dag ontstaat een uitgebreide gedachtenwisseling en men besluit die dag te begiixnen met een H. Mis en gemeenschappelijke H. Communie en des avonds eexx gezellig samenzijn. NIEUWE p_ BOEKEN Augustinus. Belijdenissen. Vert. uit het Latijn (Sti Augustdni Cenfessionum Libri Tredecim) door J. A. van Lieshoudt, O.E. S.A. A'dam, Wereldbiblio theek. (Klassieke Galerij.) IV V. Degelijke en bezielde verta ling van de beroemde Belijdenis sen; 3de druk is al een compli ment. Johan Fabricius. Hotel Vesu vius. Een vrolijke roman van zon en druiven en onverstandige po litiek. Geïll. met teken, door Jo han Fabricius Den Haag; H. P. Leopold. IV. 'n Vernield por tret van Hitier leidt tot komische verwikkelingen op Capri De na zi-toeristen zijn kostelijk gete kend. Gezellige humor. Hans Berna Gisevus, Tot het bittere einde, le Deel: Van Rijks dagbrand tot Fritsch-cx-isis, 526 bl.; 2e deel: Van München tot 20 Juli 1944, 484 blz. Vert. uit het Duits (Bis zum bitteren Ende) Utrecht Keixink Zoon. m. Voortreffelijke contemporaine geschiedschrijving van een oog getuige. Het 1ste deel behandelt „de bruine omsingeling' van 't 'Duitse volk, het 2e deel de oor log en de officieren-oppositie. Henri de Greeve, Pr. Terra Promissa. 2e Deel: Opbouw door het huisgezin. Geïll. met teken, door Arnold Pijpers Bussum. Paul Brand. IV. Vlotte, boeien de huiskamer-.gesprekken over huwelijk, gezin en opvoeding. Het werk van gevierde radio priester heeft geen aanbeveling meer nodig* Leonhard Huizinga De ge stroomlijnde wereld. Geïll. met teken, door A. Mazuré A'dam; Brussel. Elsevier. IV. Nieuwe vermeerde uitgave. Geestig en romantisch, maar gauw afzak kend naar het goedkope. Alleen voor volwassenen. Sandor Sasdi, De steen op het hart. Vert. uit het Hongaars (Szivrehulló kö) door Theo J. van der Wal A'dam. L. J. Veen III. 'n Hongaarse boerenknecht verleidt de dochter van z'n baas, wordt aldus „eigenaar", bedriegt z'n vrouw, enz. 'n Verhaal van sluwe berekening en schrijnend leed. Margje Toonder, Hoe het zit! 2e Deel: De wolken branden. Geïll. met 38 teken, t.d.t. door Margje Toonder A'dam, A. J. G. Strengholt, 1947.IV—V. 't Ein delijk verschenen 2de deel van die trilogie. Kostelijke humor over de Niieuwe Orde. Publius Vix-gilius Maro, Eneas. Vert. uit het Latijn door Joost van den Vondel. Geïll. met litho graph. door Dignum Dominicus Lammers A'dam; Brussel, El sevier. IV. Een stralend taalmo nument en poëtisch meesterstuk „van alle tijden", zowel Virgilius als Vondel ter ere, in een vorste lijke uitgave. Franz Werfel, Het lied van Bernadette. Vert. uit het Duits (Das Lied von Bernadette) door Elisabeth Bredemeijer A'dam, Em. Querido. V. Uitzonderlijk mooie psychologische roman. Een hymne vol diepe eerbied voor „het geheim van Lourdes' Hemd van Wermeskei'ken, De Groene Hel. Het blanke mysterie van de Matto Grosso A'dam, L. J. Veen. III. Frank Ladage gaat z'n oorh zoeken in t Brazi liaanse Matto Grosso. Een bui ten gewoon spannend verhaal. M. V. Woodgate, Louise de Ma- rillac, de eerste dochter van lief de van Vincentius. Vert. uit het Engels door Maria Heemskerk Voorhout, Foreholte, IVV. De ze grote vrouw leefde van 1591 1660 te Parijs. Boeiende biogra fie tegen schrille achtergrond ge tekend. Gedenkboekje. Gewijd aan de H. Theresia van het kindje Je zus. Tevens Gids voor de pelgrim naar Lisieux. Vert. uit hei Frans (Souvenir de Ste Thérèse de l'Enfant-Jésus) door J. Dubois Tilburg, Romana. V. Over 't ge nadeoord, gebeden en rondlei- ding. Alleen voor pelgrims van nut. Hier., P., Rongen, O.C R. Ge sprekken met Christus. Ille deel: Lx de schaduw van de meester. Over de naastenliefde Utrecht; Brussel, Het Spectrum, V. In de „Toepassingen" is veel ondervin ding en levenswijsheid verwerkt. I verboden; II is streng voorbehouden; III voorbe houd; IV volwassenen; IVV rijpere jeugd; VI voor allen leiderdorp K. A. B. Zondagavond was er voor de K. A. B. een bijzondere stond in het teken van het winter avond in het parochiehuis, welke program onder de leuze „Reddend Christendom". Voor deze bijeen komst was grote belangstelling. O. a. waren aamwezig Pastoor Hermans, rector Westgeest en de geeste'ijk ad viseur kapelaan Loerakker. Na ope ning door de voorzitter, de heer God- dijn, werd door èen dubbel-mannen. kwartet uicgevoerd „De Vespers" van L. van Beethoven en „Beatri Mor- tui' van F. Mendelssohn Dit eerste begin van de culturele kern van de K. A. B. moeten wij toejuicheen en wij willen hopen dat ook het publiek de uitvoering van enlcsle goede zang nummers zal gaan leren waarderen. Nu volgde een rede van de bonds voorzitter de heer J. van de Akker, (eheel in het teken van de leuze .Reddend Christendom". Spr. schet- te de wantoestanden in het verle den onder de arbeiders, herinnerde aan de vermanende woorden van Paus en Bisschoppen en dé zestig-ja rige strijd van de Katholieke Arbei dersbeweging en toonde tens'otte aan dat ook de katholieke arbeiders van heden kunnen en moeten mede werken aan „Reddend Christendom" door de christelijke geest te bewaren en te trachten daar bij anderen te winnen. Hierna volgde de installa tie van de nieuwe geestelijke adv. kap. J. J. Loerakker. Deze aanvaar de zijn taak met het volle vertrou wen op de medewerking van allen, na zijn eerste kennismaking meende hij dat dit met de K. A. B. en de in wording zijnde vrouwen organisatie wel zou gaan Meer zorg vervulde hem de jongere organisatie „de Ka- jotters" en de „Jonge Vrouwenge meenschap' Zijneerw verdocht ook de ouders te willen medewerken om deze beide jongere organisaties te helpen. Na de pauze volgde de op voering van het toneelspel „De ster ke vrouw". Het was een welgeslaag de avond. rijnsaterwoude Bevolking. In 1947 is hel aantal inwoners met 12 gestegen. Op 1 Jan. '47 bedroeg het aantal 824, er. op 1 Jan. '48 836. lisse Trou moet Blijcken. Op 4 Febr. 1948 geeft de Harmonie „Trou moet Blijcken" haar jaarlijkse uitvoering. Na het concert door de vereniging te geven, zal de R.K. Toneelvereni ging ,.St. Genesius" het bekende toneelstuk ..De vier jaargetijden" van Ant. Coolen opvoeren, waarna nog een gezellig samenzijn zal vol gen. K.A.J. De K-A.J. van de paro chie St. Agatha zal op 1, 2 en 3 Februari 1948 haar donateursuitvoe ring geven. Ongevoerd zal worden „De familie Dictator". Herwonnen Levenskracht. Ten bate van Herwonnen Levenskracht werd Zondagavond een toneelavond gehouden in het K.A.B.-gebouw. De voorzitter, de heer Lamboo, gaf in een toespraak een overzicht van de stand dier tb.c.-bestrijding. De toneelver eniging „St. Genesius" voerde op „Ge zworen Kameraden", welk stuk zeer goed werd vertolkt en hetwelk zeer in de smaak viel bij het talrijk opge komen publiek. nieuwkoop Ouderavond. Zondag 25 Januari werd er door de R.K. Gidsen alhier een zeer geslaagde ouderavond gege ven. NaJit Guido van Beek de bij eenkomst had geopend xixet een woord van Welkom tot de ouders en verdere genodigden, werden er door de Gidsen twee een-acters ten tonele gebracht, nl. „Moderne Meisjes" van P. Gerdas en „Juffrouw Schaap"-. Beide stukjes kunnen uitstekend ge slaagd genoemd worden, waarbij bij zonder de vlotte en ongedwongen vertolking opviel. Tij'dens de pauze werd een verloting gehouden, waar aan verschillende fraaie prijzen ver bonden waren. De avond werd hierna voortgezet met een aanschouwelijk overzicht van de wekelijkse clubbij eenkomst der gidsen. Aalmoezenier Vloothuis, sprak een kort dankwoord. leimuiden E.H.B.O. Na de opening van de heer Lissenbui'g volgde van de secr. Meijer het jaarverslag, In '47 was het ledental verminderd door vertrek uit de plaats. De penn. C. Vèihosven bracht verslag uit van zijn finantieel beheer. De ontvangsten hadden be dragen 264,80. Door aanschaffing van veel verbandmateriaal waren de ujtgaven 380.10. Ondanks het nade lige saldo was er nog een geldelijk bezit van 46,42. Door de heren Loosbroek en van Velzen werd de re kening in orde bevonden. De aftr. be stuursleden Meijer, Verhoeven en Vork werden hei*kozen. De voorz, die zich om verschillende reden aan de veren, ging onttrekken, werd na een langdurige stemming vervangen door mevi\ H. Heenk. Aan de heer Lissen bui'g werd dank gebracht voor het vele hij x 13 jaar voor de afd. had verricht. De open bestuui'sfunctie kwam in nanden van W. du Pau. Ver volgens deed het bestuur le volgen de mededelingen. De A.N.W.B. is voomemes een E.H.B.O.-post te plaat sen nabij de Tolbrug. Gediplomeerde leden kunnen bij een ongeval dan beschikken over de daar aanwezige materialen. Van 2429 Mei is door het hoofdbestuur een E.H.B.O.-week bepaald. Enkele leden zullen de lea der-cursus volgen te Hoofddorp. Ten slotte werd bekend gemaakt dat ver moedelijk dit jaar een nieuwe cui'sus wordt begonnen in Leimuiden. noordwijk Katholiek Kleuterschooltje. In een sinds geruime tijd bestaande be hoefte „een KatljpKleuterschooltje a. Zee", «is op initiatief van Deken Brinkman, zij het slechts cp provi sorische wijze, tot oplossing ge bracht. Voor dit doel was gisteren avond in Café van Schie door de De. ken, bijgestaan door een kleine com missie, een vergadering voor de ouders uitgeschreven, waarvoor een flinke belangstelling bestond. De Deken deelde mede, dat besloten is een tijdelijk lokaal te huren in villa „Stirum'' aan de Prins Hendrik straat, geschikt voor een 50-tal kin deren. In een gemoedelijke gedach tenwisseling, waarbij enkele bezwa ren tot oplossing werden gebx-acht en de Zeeëi's door enkele schenkingen zich van hun goede zijde lieten zien, werd besloten dat op Maandag 2 Fesbruari a.s reeds zal worden be gonnen en staande de vergadering werden een 40-tal kleuters opgege ven. Als onderwijzeressen werden aangesteld de dames I. van Abs- woude en T. Duindam, de schooltijd werd vastgesteld van 9—11.30 en 24 uur.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2