Meerburg en Oranje Groen kampioen De strijd om het wereldschaak kampioenschap DodeH'Sieegie MAANDAG 26 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 LEIDSE VOETBALBOND Jj*INDELIJK is dan de spanning in de le klassen A. en B. gebroken, doordat gisteren de kampioenen bekend geworden zijn. In I A legde Meerburg beslag op de titel, door met 50 van Z.L.C. te winnen, ter wijl het gelijkstaande V.V.L.V. het in Warmond niet verder kon bren gen dan een 22 gelijk spel, zodat de Voorschotenaren op de tweede plaats geëindigd zijn. Oranje Groen versloeg de Leidse Boys met 41, waardoor de eerste kampioen is, terwijl de Boys thans definitief on deraan staan. Over de wedstrijden nog het volgende: Z.L.C.Meerburg 05. Z.L.C, kwam met vier invallers in het veld, terwijl Meerburg volledig was. De gasten waren dan ook tijdens de eer. ste helft in de meerderheid en kon den dit reeds na tien minuten in een doelpunt uitdrukken, toen de mid- voor van Mil een bal goed op de vleugel speelde, zodat de linksbuiten Zandbergen met een schuiver in de benedenhoek kon doelpunten (01), Weer tien minuten later schiet de Meerburg-midvoor op doel, waarbij een Z.L.C.-back probeert de bal weg te werden, waardoor het leer echter van richting verandert en in het net terecht komt (02). Vijf minuten voor de rust wordt een door Zand bergen genomen corner door de mid- voor keurig in de bovenhoek ge plaatst (03). Na de rust is Z.L.C. wat meer in de aanval en zelfs niet minder dan Meerburg, doch zij heb ben geen geluk, vooral als een mooie aanval eindigt met een- hard schot tegen de bovenlat. Vermelding ver dient hier echter de achterhoede van Meerburg, die alle aanvallen afsloeg, daarbij gesteund door de middenli nie, waarvan de stopperspil Owe! weer de uitblinker was. Een kwartier voor het einde krygt van Mil de bal vrij en geeft door naar Voordouw, die twee Z.L.C/ers omspeelt en de bal via de binnenkant van de paal in het doel werkte (04). De wed strijd is nu voor Meerburg reeds ge wonnen en vlak voor het einde maakt Romein met een keurig doorzetbal- letje het vijfde en laatste doelpunt voor Meerburg, waarmede de laat ste na een verdiende wedstrijd voor de tweede maal het kampioenschap behaalde. Voordouw C.S., proficiat! WarmundaV.V.L.V. 22. In ,een uiterst spannende wedstrijd heeft Warmunda tenslotte het laatste woord gesproken inzake het kam pioenschap in deze afdeling. De gas ten, die met twee invallers versche nen, trappen, af en de eerste tien mi nuten zijn geheel voor VVLV, dat met mooi open spel en goed teamwerk en kele aanvallen opbouwt. Tot doelpun ten komt het echter niet Dan zakt het spelpeil' der Voorschotenaren wat af én krijgen we een gelijk opgaande strijd te zien, die langzaam in een Warmunda-overwicht verandert, wat de gastheren na een half uur in een doelpunt weten uit te drukken (10)» Ook na de rust is Warmunda het meest in de aanval als de Voorscho- tense spil, die een uitstekend spel te zien gaf, 'wegens een ongelukkig aan gekomen bal het veld verlaat, wat voor VVLV het sein is er een schepje bovenop te gooien. Reeds spoedig daarna hebben de gasten succes als de invallende linksbuiten zich mooi vrij werkt en een keurige voorzet geeft, welke door de rechtsbuiten v. d Assen in een doelpunt wordt omge zet (1'1). De Voorschotenaren zien de kans op een overwinning herleven en zetten allfes op alles, doch vinden in de voortreffelijk spelende War- mundakeeper een onverbiddelijke te genstander. Bij een der .WLV-aan- vallen wordt de midvoor in het straf schopgebied ..gevloerd", waarop de scheidsrechter, die de toLiwtjes strak in handen had, naai" de beruchte witte stip wijst. De keeper houdt het harde schot echter keurig uit z'n doel, doch wegens te vroeg toelopen' van een Warmundaspeler, moet de strafschop herhaald worden en ook de tweede keer weet de keeper het leer te klemmen. De spanning bereikt haar hoogtepunt als Warmunda weer ten aanval trekt en uit een schermutse ling de stand op 21 brengt. Er is dan nog een kwartier te spelen en WLV onderneemt verschillende aan vallen. Tenslotte trekt de Voorscho- tense midvoor er alleen tussenuit en weet met een mooi schot de stand weer op gelijke voet te brengen (22). Beide partijen vechten dan nog enkele minuten fel om het win nende doelpunt, waarbij de gasten het sterkst zijn, doch voordat de stand nogmaals gewijzigd kan worden, blaast de scheidsrechter af en is de WLV-illusie vervlogen. De eindstand in de le klasse A is als "volgt: Meerburg 12 7 4 1 18 V.V.L.V. 12 7 3 2 17 Warmunda 12 6 2 4 14 Foreholte 12 6 2 4 14 Z.L.C. 12 3 4 5 10 V.T.L. 12 2 2 8 6 Kagia 12 0 5 '7 5 Oranje GroenLeidse Boys 41. Onder een talrijk publiek en een gunstig weer werd hedenmiddag de ze zeer belangrijke wedstrijd ge speeld, won Oranje Groen dan was deze ongeslagen kampioen van de le klasse B der LVB en dit zou voor de Leidse Boys onherroepelijk het dragen van de rode lantaarn beteke nen, dus met alle wil om te winnen traden beide elftallen te ongeveer 2.10 uur in het veld. Direct bleek dat L.B. zich niet gewonnen zou geven ,en er werd van weerszijden flink aangepakt hoewel doelpunten uitbleven. Na ongeveer 20 min. ge speeld te hebben was het L.B. die de leiding nam en er 01 van maakte. Hierdoor was O.G. niet ont moedigd en na enige goede aanval len was het de linksbuiten die met een prachtig schot gelijk maakte. Tot de rust bleef de stand gelijk en na de thee werd weer flink aange pakt met O.G. iets meer in de meerderheid, maar tot doelpunten kwam het niet. Wel werd enige ma len rakelings langs of over het doel geschoten. Toen er ongeveer 20 min. in de tweede helft gespeeld was, nam Q.G. de touwtjes in handen en een voorzet van dc linksbuiten werl zonder aarzelen door de rechtsbuiten Ingeschoten (21). Hierna werd ge heel op de L.B.-helft gespeeld en na dat de scheidsrechter nog een O.G.- doelpunt afkeurde was het de r.- binnen die met een mooi schot de stand op 31 bracht, terwijl kort daarna dè l.binnen een eind aan alle twijfel maakte en er 41 van maak te zodat O.G. in haar tweede be staansjaar voor de tweede maal be slag legde op het kampioenschap. Ook Oranje Groen onze geluk wensen! De stand is hier thans: le klasse B: Oranje Gr. Rijpwetering Weter. Boys Altior S.J.Z. 12 9 3 0 21 11 7 4 0 18 12 3 7 2 13 12 4 2 6 10 12 3 2 7 8 Morschkwartier 11 2 3 6 7 Leidse Boys 12 1 3 8 5 LisseBodegraven 53. In een snelle wedstrijd heeft Lisse twee kostbare punten weten te veroveren op« Bodegraven, welk elftal in de tweede helft door Lisse geheel over speeld werd. De bezoekers begonnen goed, want reeds na enige minuten namen zij door hun midvoor de lei ding, Lisse had alle moeite om de vele aanvallen van Bodegraven on schadelijk te maken. Na een half uur had Lisse onverwacht succes door een fraai doelpunt van 't Hort. Door Kortekaas nam Lisse nog voor de rust de leiding (21). Na dé her vatting speelde Lisse aanmerkelijk beter en met goed opgezette aan vallen kreeg de achterhoede van Bodegraven het hard te verantwoor den. Door enige fouten in de achter hoede in het bijzonder van de doelman wist Lisse handig van të profiteren. Kapteyn, welke deze wedstrijd bijzonder opviel wist drie maal achtereenvolgens te scoren, zo. dat LisSe een kwartier voor het ein de een 51 voorsorong had. Bode graven hield moedig stand en haar vele overrompelende aanvallen wer den al spoedig 'met een tweetal doelpunten bekroond. Lisse zag het gevaar in en wist het spel te ver plaatsen. In de laatste 10 minuten NED. ELFTALTRAINING BEGINT. Dingdag 3 Februari zal de weke lijkse .training van het Nederlands elftal op het VUC-terrein te Den Haag weer worden voortgezet. De volgende 31 spelers zijn uitgenodigd oefenavonden bij te wonen: Kraak (Stormvogels), de Munck (Sittardse Boys), Landman (Neptu- nus), Van Raalte (Blauw Wit), Al berts (Vitesse), Van Bun (M.V.V.), Sdhijvenaar (EDO), Lasschuit (E DO), Beenhakkers (NAC), Fanger (DWS), Spel (DWS), Temming (DO S), Stoffelen (Ajax), De Vroet (Feyenoord), Vermeér (Excelsior), Schaap (Gooi), Schwencke (H.B.S.), Möring (Enschede), Drager (Ajax), Van Dijk (Ajav), Bruins (Ajax), De Graaf (Limburgia), Lenstra (Hee renveen), Van Male (Sparta), Mul ders (PSV), Nass (VW), Rijvers (NAC), Roozepburg .(Neptunia), Ter louw (DCV), C. v. d, Tuyn (Hennes DVS) en Wilkes (Xerxes). slaagden beide partijen er niet meer in te doelpunten. VVGZARC 02. De Racing- club heeft niet al te veel moeite ge had met het onderaan de ranglijst vertoevende WGZ. Er werd door ARC veel beter gespeeid dan de laatste wedstrijden en zo valt het ook te verklaren, dat de thuisclub de bezoekers geen enkel ogenblik vermocht te verontrusten. De 20 overwinning die bij het eindsignaal verkregen was kan dan ook als vol komen verdiend genoemd- worden. Warmunda. De uitslagen van Zondag zijn: WSB bWarmunda b 7—0; Warmunda 1—WLV 1 2—2; DOS 3Warmunda 2 02; Warmun da 3WSB 3, 11; Meerburg 3 Warmunda 4, 23. HOCKEY UITSLAGEN K.N.H.B. Heren le kl. A: GooiTogo 11; Hilversum—HHYC 2—5; HDM-^BM HC 3—0. le kl. B: HOCAmsterdam 01; Delftse StudentenLeiden 01; Be FairLaren 00. 2e" kh D: ZuidwijckAlliance 35. BMHC III—Hurly II 1—3; Leiden II —VVV 0—2. Dames Promotie klasse A: MRHC Leiden 11; StrawberriesRBC 6 0- Togo II—HBS 0—2. 2e klas B: Rood Wit IIILeiden II 23; BDHC IIIZuidwijck 2—0; Ever SwiftZandvoort 00. Groen Geel 5Siseo 1 24. De ;anvallen van de tegenpartij wa ren goed opgezet en er was snel en open spel te zien. Eindelijk wist Si seo het eerste doelpunt te maken, waarbij de bal zeer kalm in de goal verdween! Spoedig volgde daarop een tweede doelpunt, waarbij de bal van de linksbinnen via een stick van een der verdedigende partij in het doel terecht kwam. Vlak voor de rust wist de midvoor door 'n scherp hoek- schot een derde doelpunt te noteren. Na de rust kwam Groen-Geel opzet ten en bracht de stand spoedig op 1-3. De linksbinnen Van Siseo wist nog eenmaal te scoren. Daarna pas seerde de midvoor der. tegenpartij nog eenmaal de Siseo-keepster en eindigde de wedstrijd met 24. Siseo 3Siseo 2. 02 Het was het vurige enthousiasme van het benjamin-elftal dat aanval op aan- afsloeg en zelfs meerdere malen de backlinie deed overschrijden. De blanke ruststand was inderdaad een keurige prestatie. Het spelbeeld bleef gedurende de gehele strijd ongeveer betzelfde, doch de midvoor van hei 2-i wist een goede kans te benutten en veranderde de stand in 01. De linksbuiten hield haar traditie in en een snijbal kondigde het twee de en tevens laatste doelpunt aan, waarmede het tweede, dat met Jea- nifie weer volledig was, verdiend won.. Spartaan 2Siseo 1 00. Feestavond. Zaterdagavond hield de Leidse R.K. Hockeyclub Siseo een geslaagde feestavond naar aanleiding van de promotie van het 'eerste da meselftal van de derde klasse der on derafdeling naar de tweede klasse. Geslaagd is deze avond dan ook in alle opzichten, vooral omdat we op. het eind van zo'n avond kunnen be merken dat de onderlinge verhou ding van dt leden tot elkaar steeds beter wordt, een goed dine, want zo'n verbeterde verhouding is reeds de volgende dag bij de gespeelde wed strijden te bespeuren. In de vrij korte bestaanperiode van Siseo zijn het vooral de dames die de grootste rol gespeeld hebben. Dit jaar maken dan'ook zowel hei ee als het tweede dameselftal een beste kans om wederom als kampioene uit deze competitie te voorschijn te ko men. Al deze feiten moeten tóch voor hen die nog steeds van veraf de Siseo bewegingen gadeslaan 'n aanleiding wezen zicji ook als sportliefhebsters en sportliefhebbersbij onze reeds be staande 3 dameselftallen en heren elftal aan te sluiten tot grotere bloei en voorspoediger groei van, en dit tot alle Leidse katholieke Sportbe oefenaren en hun ouders de enigste Leidse Hockeyclub, die de hockey- sport in katholiek verband beoefend. ~iseo met uw lidmaatschap voor aan. Aanmelden van nieuwe dames" en herenleden mondeling of schrifte lijk aan het Alg. Secretariaat, Nieu we Mare 21. HANDBAL GESLAAGDE HANDBAL DEMONSTRATH^DAG De weergoden waren De Bataven als organiserende vereniging van een handibaldemonstratiedag gisteren wel bijzonder goed gezind, want een stralend winterzonnetje zette- het 'handibalfestijn meer luister bij. De Bataven-dames traden bij deze gelegenheid voor het eerst naar bui ten op en dit in aanmerking geno- hoorlijk gekwalificeerd worden. Deze men, kan haar prestatie als zeer be houdt een belofte voor de toekomst in. De Bataven-dames speelden tegen het Vitesse uit Castricum. Na 10 mi nuten scoorde Vitesse de eerste goal. Tot de rust golfde het spel hierna op en neer- Vlak na de rust *was het weer Vitesse, dat een doelpunt zette. Dit werd de Bataven-dames toch te machtig en na goed samenspel open de mej Th. Brak-el de score voor De Bataven. De eindstand van deze in teressante wedstrijd werd 3-1. Een volkomen verdiende overwinning voor Vitesse. De demonstratiewedstryd gaf een interessante kijk op de juiste be oefening van de handbalsport. Siso uit Amsterdam leverde strijd tegen Vitesse en won met 2-1. Het herenelftal van De Bataven trad hierna aan, om de strijd aan te binden tegen KD.O. uit Amsterdam. Er ontspon zich een uitermate span nende wedstrijd, die aan de snelheid en het uithoudingsvermogen van de spelers hoge eisen- stelde. Weliswaar stond de balteohniek niet op zo*n hoog peil, maar het vlug- spel was hiervoor een waardige compensatie. Het was Theo Ludlage, die De Bataven de leiding gaf, maar K.D.O. beantwoordde deze goal al spoedig. Met regelmatige tussenpozen volgden de doelpunten hierna,elkaar op, maar per saldo scoorden. De Ba taven een'punt meer dan K.D.O. 5-4 was de eindstand. Jammer was, dat het gladde terrein afbreuk deed aan het spel. Vermelding verdient de goede samenwerking tussen de Ba- tayen-spelers een samenwerking, die ook by andere sportgebeurtenis sen al is opgevallen. Al met al hebben de wedstrijden er veel tos bijgedragen, meer begrip voor de handbalsport die nog lang niet als volwaardig is erkend bij gebracht. De Bataven kunnen met genoegen blijven terugzien op het fraaie resultaat van haar initiatief. LAWNTENNIS f R.C. BRUSSEL-I.C. NEDERLAND 3-3 De uitslagen van de eerste dag van de ontmoeting tussen Racing Club Brussel en de internationale club van Nederland luiden: Herenenkelspel: van de Wieli* (Ra cing Club) si. Reidt (Ned.) 6—2, 64. Moreau (R.C.) sl. Wilton (Ned.) 5—7, 6—1. Herendubbelspel: van den Eynde— Brichant (RC.) sl. van SwolReidt (Ned.) 6—4, 6—2. Op de tweede dag hebben de Ne derlanders hun wedstrijden alle ge- wonnen, zodat de stand 33 is ge worden. Uitslagen: van Megeren .-(N.)-r- Brichante (Racing) 62 4—6 64. Van'Swol (N.)van den Eynde (Ra cing) 75 6—3. Wilton en van Megeren (N.)v. d. Eynde en Brichant (Racing) 16 6—4 6—1. KORFBAL UITSLAGEN K.N.K.B. Z.-H. le klas: Achilles—HSV 4—3; DeetosOns Eibernest 45 2e kl. B: Die Haghede Algemene 78; OSCRDeady 22; Het Zui den IIOns Eibernest II afg. Nog ruim een maand en het eerste gedeelte van de wedstrijd om het Schaak wereldkampioenschap zal, in Den Haag, een aanvang nemen. De zes sterkste meesters zullen elkaar dan ontmoeten in een tournooi, waarbij ieder met elk der anderen vier partijen zal spelen, twee in Hol land en twee in Rusland. Per week zullen drie ronden wor den gespeeld Iedere zitting duurt vijf» uren. Er worden 40 zetten in 2 y» uur en verder 16 zetten per uur gespeeld. De eerste prijs bedraag't 5000 dollars. Verder-3000, 2000, 1500, 1000 en 500 dollars voor resp. de nummers 2, 3, 4, 5 en 6. Bovendien worden de reis- en verblijfkosten van alle spelers met hun gezin, in dien aanwezig, vergoed. Dit zijn enkele bepalingen van het wedstrijd-reglement. Interessanter wellicht, is het iets te vernemen over de zes meesters zelf. In de alphabetische volgorde komt dan eerst aan de beurt: MicliaëJ Botwinnik. Deze werd op 11 April 1911 in de Oekraïne geboren. Hij studeerde techniék en werd electro-technisch ingenieur In 1924 leerde hij scha ken en al zeer spoedig bleek, hij grote aanleg voor dit spel te heb ben. In 1926 reeds bezette hij de 2e plaats in de wedstrijd om het kam pioenschap van'Lrningrad. Hij kwam als 5e aan in het tournooi om het kampioenschap van Rusland in 1927, terwijl hij in datzelfde jaar eerste werd te Leningrad. In 1931, 1933, 1939, 1941, 1944 en 1945 won hy het Russisch kampioenschap. In 1933 speelde hij een match met Flohr. welke onbeslist eindigde (plus 2 2 is 8). In 1934 ontmoette hij voor het eerst buitenlandse meesters, nl. Euwe en Kmoch in het tournooi te Leningrad Hij won daar de eerste prijs. Maar men was ten zeerste be nieuwd naar zijn krachtmeting met meerdere Westerse groten, welke in •Hastings 1934 zou plaats hebben. Dit werd een- teleurstelling. Botwinnik werd vijfde achter Capablanca, Euwe, Lilienthal en Flohr. Zijn repu tatie als zeer sterk speler, welke door deze uitslag enigszins geschaad was, bevestigde Botwinnik echter spoedig door met Flohr de grote wed strijd te Moskou (1935) te winnen. Hier namen acht buitenlanders en twaalf Russen aan deel. Lasker werd derde, Capablanca vierde, Spielmann vijfde. In 1936 werd in een soortge lijk bezet tournooi eveneens te Mos kou Capablanca eerste, Botwinnik tweede. Toch waren tot nu toe al zijn successen in Rusland behaald Maar spoedig volgde een even fraai resultaat in- het grote tournooi te „Omnia Omnibus". Morgenavond om 8 uur oefenavend in „De Harmo- Deze keer zijn allen present. DAMCLUB „LISSE VOORUIT" Lisse II wint het vier-dorpen- tournooi. Het 2de tiental van de Damclub „Lisse Vooruit" speelde haar laatste wedslry'd van het vier-dorpen-tour- nooi tegen SDV II (Sassenheinï). Door een 128 overwinning wisten de Lissenaren de uitgeloofde wissel beker te winnen. De uitslagen waren: S. Algera (L. V.)—H. Kir in (SDV) 2—0; G. BalkenendeJ, Dannys 02; P. G. BalkenendeC. Molenaar 20; A. BalkenendeJ. Couvé 20; H. van DrunenS. Smit 11; C Baartman C. de Jong 11; J. v. HalC. Bergman 11; A. Balkenende Sr. H. Bekebrede 11; H. v. d. Kamp P. Couvé 20; P. VerdegaalW. v. Elk 02. Lisse wint met 128. De eindstand luidt: gésp. gew. gel. verl. pnt. Lisse II 3 3 6 SDV II 3 1113 Hillegom II 3 1 1 1 3 E.M.S. II 3 3 0 De uitslagen van de bordenwed- strijden zijn: J LangbroekJ. v. d. Poel 1—1; G. v. d. VoetN. J. van Hal 02; G. 't HortA. Wijnhout 1—1; J. G, Snel—J. N. van Hal 0—2; J DuivenvoordeTh. Duivenvoorde 20; J. van Pijpen—J. Duivenvoor de 0—2. Nottingham. Botwinnik en Capa blanca deelden de le plaats, ge,- volgd door Euwe, Fine, Reshewsky, Aljechin,-Flohr, Lasker, Vidman, Bo- goljubow, Tartakower en enige En gelsen. In Nederlaid speelde Bot winnik tweemaal, in 1938 in het be faamde Avro-tournooi, waar hij 3e werd achter Keres en Fine, maar boven Aljechin, Reshewsky, Euwe, Capablnaca en Flohr en dan kort ge leden in 1946 te Groningen waar hij eerste werd., Tot besluit een van Botwinnik's meesterstukjes. In het Avro-tournooi was zijn tweede partij tegen Capablanca na de 29e zet gevorderd tot.deze stelling: Wit: (Botiyinnik) Kgl, De5, Lb2' Pg3, pi. c3, d4, e6; g2 en h2. Zwart: (Capablanca): Kg7, Det, Pb3, Pf'6, pi. a7, b6, c4, d5, g6. h7. Wit speelde nu 30. Lb2a3ü, waarmede een van de schiterendste combinaties werd ingeleid, ooit ge speeld. 30De7xa3 (op De8 wint De5c7f, Kg8, Le7!) -31. Pg3—h5|ü, g6xh5 (gedwongen) 32. De5g5t. Kg7—f8; 33. Dg5xf6f; Kf8—g8; 34. e6e7! (Als Zwart nü eeuwig schaak kan geven is het remise. Maar dat nu juist heeft Botwinnik 11 zetten diep berekend); 34 Da3elf; 35. Kgl—f2, Del—c2f; 36. Kf2—g3. Dc2d3f; 37. Kg3—h4, Dd3—e4+; 38. Kh4xh5, De4—e2f; 39. Kh5—h4, De2—e4f; 40. g2—g4, De4—elf; 41. Kh4b5 en wit gaf op. W. II. van der Nat. WERELKAMPIOENSCHAP DAMES Oorspronkelijk heeft het in de be doeling gelegen om tegelijk met het tournooi om het wereldkampioen schap voor heren een tournooi te organiseren, Waarbij de titel voor dames op het spel zou staan. Het plan, was om het eerste deel van dit tour nooi te Moskou te organiseren in dezelfde periode als te Den Haag de heren spelen. Wanneer de heren dan voor het tweede dee. naar Moskou gaan, zouden de dames naar Neder land kómenNaar wij vernemen is men er niet in geslaagd deze oor spronkelijke opzet "te verwerkelijken. Op het congres van de wereldschaak bond (Fide), dat eind Juli begin Augustus te Stockholm zal plaats vinden za1 deze aangelegenheid na der wordeji besproken. Intussen heeft Sovjet Rusland zijn kampioene reeds verkregen. Zij is Elisabeth Bykova, die in de wedstriid. om het Russisch kampioenschap 12 uit 15 wist te behalen. Zij Veroverde tevens de titel van „meesteres", de eerste van Sovjet Rusland. Elisabeth Byko va is_ een meesteres in positiespel, terwijl zij de techniek uitnemend kent Mocht een tournooi om de we reldtitel kunnen doorgaan dan zou het in de bedoeling liggen de kam- D'.oene van elk land, ook van Neder land, uit te nodigen. GYMNASTIEK. Dónar-festijn met nuttige inslag. Voor een aandachtig en feestelijk ge stemd gehoor brak Zaterdagavond tij dens een gezellige bijeenkomst van de leden der L.G. en A.V. Donar de bekende K.N.A.U.-propagandist uit Amsterdam, de heer J. Haitsma, een lans voor de moeder aller sporten, de athletiek. Naast een opwekkend woord kregen de talrijke aanwezigen enige uitstekende instructiefilms te zien, waarbij diverse „slow motion- opnamen de bewegingen tot in de fi nesses verduidelijkten. Voorwaar prachtige propaganda! Voor het verdere gedeelte van de avond zorgde in de eerste plaats de ^rouwer. die met een voor tref felyke geluidsfilm-installatie een aantal vlotte en vrolijke „musicals" en tekenfilms op het witte doek to verde, terwijl tenslotte de heer P. Stroebei met dans en tombola en mu ziek het meest bewegelijke deel van ae avond voor z'n rekening nam on- j» mo^° ^gezelligheid kent geen tyd en laat werd het! 503de STAATSLOTERIJ. Eerste klasse, eerste lijst. 20.000: no. 12536. 5000; no. 20913. 2000: nó. 8044 1500: no. 8894. 100(1: nos. 7087, 8678, 8810, 16559 400: nos.-5803. 12295 en 13815. 200: nos. 1949 en 19138. 100 hos 1190 2361 4227 4564 8076 8975 11524 11874 13120 en 19272. Ut det door STEFAN BROCKHOFF Want nu kwam het moeilijkste. „Tot mijn spijt moet ik u zeggen, dat uw prijzen over het algemeen hoger lig gen, dan het gemiddelde der andere offertes. Natuurlijk zal ik ze mijn firma voorleggén, maar zoals ik al zei, wij hebben meer aanbiedingen". Mijnheer Barneveldt werd boos. Opeens sprak hij veel gebrekkiger Duits dan tevoren. „Zo. zo... betere aanbiedingen?"' zei hij scherp. „Dan zou ik wel eens willen weten van wie?" Gerda werd vertrouwelijk en sloeg de benen over elkaar. „Eigenlijk mag ik het u niet vertellen" zei ze on beschaamd, maar u zoudt het toch raden want u hebt ook wel met die firma te doen gehad. Die aanbieding is van mijnheel- Kampschulte, of lie ver van de N.V. Vinum. Het schot bleek raak. De rustige Hollander sprong op van zijn stoel en terwijl hij naar haar toe kwam, keek hij haar met een verbeten ge zicht aan. „Die schoft... siste hij. „Die rover"..., toen liep hij naar het raam. „Hoe zo?'' vroeg mejuffrouw El- friede Albu onschuldig. „Ons hebben zy die firma toch zeer aanbevolen". „Aanbevolen, Aanbevolen..." Bar neveldt lachte Jionend. Zijn zelfbe heersing was volkomen weg. „Uit geroeid moesten ze worden.3' „Maar waarom windt u zich zo op?" vroeg Gerda. „Het is u toch zeker wel meer overkomen, dat een ander fjj-ma lagere prijizen bereken de?" „Daar gaat het ook helemaal niet om. Als u eens wist, wat dié kerel me aangedaan heeft- Ruineren wilde hij my tot iedere prijs. Alleen omlat hy heerszuchtig was en niemand naast zich duldde." De Hollander liep zenuwachtig de kamer op en neer. Van tijd tot tijd wierp hij een zijdelingse blik op zijn bezoekster, die ijverig haar notities doorkeek en rekende. Gerda werd opgewonden. Als ik nu maar niet mijn zelfbeheersing verlies. Wist die man, of deed hij maar alsof hij niets wist? Als Jupp er bij' geweest was, dan zou hy dadelijk die oude Hol lander door gehad hebben. „Ik heb de heer Kamoschulte be trekkelijk lang niet gezien, dat zal zeker wel een half jaar geleden zijn, dat ik hem het laatst in Duitsland sprak." Krampachtig hield Gerda de ogen op haar notities gericht.Aszmanns- hauser,. Moselbliimchen.Cochemer gonnen voor haar ogen te dansen. Hij liegt, dacht ze opgewonden, hij liegt, hij is een dag voor de moord nog bij Kampschulte geweest. Dan kan men tóch niets geloven wat hij éei. „De firma wordt nu op dezelfde voet voortgezet door zijn broer", ver klaarde zij. Haar stem beefde een beetje, maar de Hollander merkte het blijkbaar niet. „Zo, zo... op dezelfde voet... Dan omen die brieven, waarin ze het ï/agen een twee honderd jaar oude firma te beschimpen, zeker ook van die 'broer. Opkopen! Barneveldt en zoon opkopen! Je vraagt je af, waar om er nog mensen zijn die daar willen kopen... nu ja... erg geliefd was hy ook niet, dat is nu en dan wel gebleken... dat merkte je ook als je maar even. in aanraking met hem kwam. De man ging weer voor het venster staan. .Zijn gezicht was vuur rood en zijn verzorgde witte haardos was in de war geraakt. Alle voor naamheid was verdwenen.. Voor de ze onbeheerste driftige man ge veelde Gerda bijna vrees. „Het spijt mij3', zei ze zo rustig mogelijk, „dat de dood van Kampschulte u opwindt. Dat lag niet in mijn bedoeling. Ik zal. /u niet langer ophouden, maar spoedig óp uw offerte terugkomen3'. Mijnheer Barneveldt keerd zich om. Zyn gezicht was opeens oud, zijn ogen stonden moe. Zijn lippen waren tot een smalle lijn geknepen en het was te zien, dat zijn handen beefden. „Ik dank u. Inderdaad heeft dit. nieuws mij aangegrepen. Mijn ze nuwen zijn tegen al die opwinding niet meer bestand. Gerda wachtte Het scheen alsof hij nogiets wilde zeggen, maar hij bleek toch niet te durven. Het meisje sprak geen woord. Voor de vensters stonden enige bo men waarvan de kruinen wiegden op de wind. In de kamer viel een zonnestraal op een oud ingelijst do cument, waaruit te leizen was, dat een zekere mijnheer Jan Frederik Barneveldt in het grijs verleden een belangrijke man moest zijn geweest. Ook de Hollander bleef zwijgen, ter wijl hij zijdelings voor haar stond. Gerda nam haar papieren en neeg koel. En toen deed zij een ontdek king, die haar bijna een kreet had ontlokt. Want in de zijzak ontwaard- de zij een-exemplaar van de „Neueste Nachrichten". Da datum kon zij niet lezen, maar het was duidelijk- welk blad het was. Toen de deur achter haar dichtge vallen was en de rust van de brede trap haar opnam, zuchtte zij van ver lichting. De spanning, die haar al die tijd had opgehouden viel nu van haar af. Juffrouw Elfriede Albu ging op le trap zitten en steunde het ge laat in haar handen, ij was moe, dood moe. De man had gelogen dan moest hij ook gelezen hebben over de moord Men heeft in Amsterdam niet „toe vallig'3 zo'n blad in zijn zak. Het meisje nam de handen van het ge laat en staarde in het trappenhuis^ Zou Jupp tevreden met haar zijn? Misschien had ze wel moeten pro beren wat meer uit hem los te krij gen Maar eerlijk gezegd, was ze een beetje bang geweest toén hij zo begon te schreeuwen. Gerda stemd op een sloeg het stof van haar don kere rok. Langzaam daalde zij de twee trappen af. Wat was die man feitelijk onvoorzichtig, iets waarvoor ze hem trouwens dankbaar moest zijn. Zijn haat had hem spraakzaam gemaakt en dat was een voordeeltje voor haar. Nog in het trappenhuis kwam Ger da een dame tegen. Hoogblond en niet zo heel jong meer. Zij droeg een opvallende zomerjapön en ging snel de trap op- Eerst dacht Gerda dat zij zidh vergiste, maar het was inderdaad mevrouw Schottler. En ondanks haar vermoeidheid begreep Gerda dat dat een buitenkansje voor haar was. Dat Tru^de Schottler op be zoek kwam by Barneveldt, wel, daar had eigenlijk niemand op gerekend. Hier verknoopten zich de draden, waar niemand, maar dan ook nierhand een idee van had. Zij liet de dame passeren die naar de tweede verdie ping verdween. Van hét Vondelcafé uit kon Gerda het huis goed in het oog houden. De Hollandse koffie smaakte goed, al was de smaak anders dan ze thuis dronk. En hij was sterk en maakte haar dus wakker, wat heel iprettig was. Gerda lette goed op. Eens zou Tru- de ,toch naar buiten komen. riet duurde lang. In de tussentijd dronk Gerda nog drie koppen koffie en at er twee gebakken eieren met ham bij. Ik word nog net zo dik als mijn nicht dacht zij

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6