Verplichte verzekering tegen werkeloosheid Smokkel van 100.000 eieren naar Belc lië ontdekt Geheimzinnig auto-ongeluk bij Zoetérmeer MAANDAG 26 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Verplichte premie van 2 procent. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verplichte ver zekering van werknemers tegen .gel delijke gevolgen .van onvrijwillige werkloosheid. In deze tvet wordt er in voorzien dat de werknemer, die werkloos wordt, aanvankelijk uitkering ont vangt krachtens de wachtgeldverze kering over ten minste 48 dagen per uitkeringsjaar, terwijl hij bij langer durende werkloosheid daarna aan spraak heeft op een uitkering krach tens de «werkloosheidsverzekering over 78 dagen per uitkeringsjaar, in totaal dus over 126 dagen per uitke ringsjaar. De lasten van deze verzekering zullen worden gedragen door de werkgevers, werknemers en door het Rijk. De eerste twee groepen zullen echter de grootste lasten hebben te dragen .Zowel voor de werk'gever als voor de werknemer zal een pre mie worden geheven, welke niet ver boven twee procent van het loon zal uitgaap. De algemene opzet van de nieuwe regeling gaat er van uit, dat onder- scheid moet worden, gemaakt tussen een wachtgeld verzekering en een werkloosheidsverzekering, terwijl de zorg voor de werkloze werknemer, die aan de regeling betreffende deze verzekeriegen geen aanspraak op uitkering kan ontlenen, geheel van de overheid dient uit te gaan in de vorm van8 een sociale bijstandsrege ling. x Wat de uitvoering van de wacht- gevers, de werknemers -en het Rijk gezamenlijk ongeveer 240 millioen gulden per jaar bedragen. De bij drage van het Rijk hierin zal onge veer 60 millioen gulden per jaar be lopen. Wie onder déze wet vallen. Op grond yan de bepalingen dezer wet zullen ook de losse arbeiders verzekerd zijn, evenals de land- en tuinbouwarbeiders en zij, die bij wijze van werkverruiming zijn te werk gesteld. De D.U.W.-arbeiders als groep zijn niet in deze nieuwe verzekering opgenomen. In voorko mende gevallen zal voor hen een aparte regeling getroffen worden. Voor de toepassing dezer wet wor den, niet als werknemers beschouwd: ambtenaren in de ain van artikel 1 der Ambtenarenwet; zij, die werk zaam zijn bij het bijzonder onderwijs en wier wachtgeldregeling niet min der gunstig is dan die der ambtena ren; Verzekerde personen, die geen ambtenaar zijn en niet bij het bij zonder onderwijs werkzaam; perso nen in huishoudelijken of persoon lijken dienst; personen met een vast" loon, groter dan 6000 per jaar: personen, die slechts in buitenge wone gevallen gedurénde korten tijd in loondienst treden; zij, die in loon dienst werkzaafhheden' verridhten. die voor hen van bijkomstigen. aard zijp en ten. slotte personen, die de leeftijd van 66 jaar hebben bereikt. De wachtgelduitkering bedraagt 80 procent van het dagloon voor ge huwde mannen, gehuwde vrouwe lijke kostwinners en ongehuwde ouder, die niet bij hun ouders inwo nen. De overige werknemers ontvan gen 60 procent van het dagloon. S£?M5| Mé en vrouwelijke kostwin- geheel aan hef heaven moet worden overgelaten, ook vqpr wat - - J de kosten betreft., In tegenstelling tot de wérkloosheidspremies Zullen de premies der wachtgeldregeling, mede in verbahd met de variatie in de uitkeringsbepalingen der bedrijfs organisaties, ^onderling verschillen. Het reglement .der werkloosheids verzekering zal echter dbor alle be drijfsverenigingen gelijkelijk moeteri worden toegepast. Bij de vaststelling van de regeling is van een werkloosheid van zes pro cent uitgegaan. Hierbij zouden de to tale kosten van wachtg'eld- en werk loosheidsverzekering voor de werk LT.B. GROEP BLOEMBOLLEN. Openingswoord op buitengewone alg. vergadering. Ter opening van de ^buitengewone algemene vergadering van de vak groep Bloembollenkwekers in de L. T. B. heeft de voorz., de heer J. El ders, een toespraak gehouden, waar aan het volgende is ontleend: Hét vraagstuk, dat momenteel het bloembollenvak beroerd, is van vrij grote betekenis. Nü wij, als de vpor- tekenen niet bedriegen, aan de voo'r- avond staan van de stichting van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie is het uiterst belangrijk, dat de bloembollenkwekers zich bezinnen op datgene wat voor de behartiging van hun gezamenlijke belangen noodzakelijk is. Voor-gelegd worden een rapport van een door een uit de Kring bloembollenstreek van de L. T. B. benoemde commissie., benevens een "voorstel van de afdeling Hille- %gom. Van beide voorstellen kan wor den gezegd, dat de samenstellers hebben beoogd den zo goed mogelijk sluitend geheel te vormen. Daar naast zijn nog voorstellen door an dere afdelingen 'ingediend, welke voorstellen als onderdelen van eelï niet afgerond geheel kunnen worden beschouwd. Het bestuur heeft grote waardering voor al deze pogingen tot verbetering van bestaande mis standen, maar de -voorstellers moe ten h^t ons niet euvel duiden, dat wij deze voorstellen niet geheel heb ben overgenomen. De rapporteurs en degenen, die voorstellen hebben in gediend, zullen als goede organisatie mensen begrijpen, dat ook rekening moet worden gehouden met de be langen. vaii vakgenoten- voor wie de omstandigheden anders liggen dan voor hen. Spr.' uitte de hoop en ver wachting, dat voor de besprekingen de goede vorm en juiste toon zal worden gevonden en dat de voorstel lers zowèl als het bestuur zich ook. goede verliezers zullen tonen, wan neer eigen voorstellen niet voor de volle 100 pet. zullen worden overge nomen. PIONIER POTTENBAKKERS. KUNST OVERLEDEN. -X- 9 Gisterochtend is te Epe (Gld.) in de ouderdom van 66 jaar vrij plotse ling overleden de beleende Neder landse pottenbakker Christiaan Jo hannes Lanooy. Lanooy was een der eersten in ons land, die de oude am bachtskunsten deed herleven. Deze veelzijdige kunstenaar; die behalve het co'eriet en de bijzondere glazuren van zijn pottenbakkersproducten ons land de producten van zijn glasbla zerskunst schonk, hield zich ook be zig met het ontwerpen van patro nen voor bedrukte stoffen, met ar tistieke houtbewerking, beeldhou wen en schilderen. Lanooy heeft o.m. als artistiek adviseur bij de» glasfa briek' Leerdam samen gewerkt met de Lorm en Copier. De waardering - voor zijn werken blijkt uit het feit, dat vele' binnen- en buitenlandse musea producten van zijn kunst herbergen. MGR. DR. H. POELS. In' de joestand van mgr. dr. H. Poels te Venray, die twee weken ge leden dé sacramenten der sterven den ontving, is een lichte verbetering ingetreden. Volgens de behandelende medici mag de zieke echter nog vol strekt geen bezoeken ontvangen. MOGELIJKHEbEN VOOR INLANDSE. TABAK. In een verslag van de rijkstuin- bouwcon^ulent, belast met tabaks aangelegenheden, ir. van der Ven, zegt deze. dat teelt van tabak in Ne derland zeer zeker mogelijkheden biedt, indien de telers zich toeleggen op het kweken van kwaliteitsproduc ten en willen samenwerken op coö peratieve basis. De proeftuin voor ta bak te Wageningen, aldys ir. van der Ven, heeft bij de teelt van nieuwe soorten bewezen, dat deze in verschil lende opzichten kbeter waren, o.a. voor omblad voor sigaren, dan verschillen de geïmporteerde soorten. Zelfs heeft men goede verwachtingen om een be hoorlijke kwaliteit dekblad te produ ceren. Ir. van der Ven acht de re sultaten dermate bemoedigend, dat hij het verantwoord acht en ook arl- .viseert,in de geest 'der door de proeftuin gévolgde methoden uitbrei ding te geven aan de inlandse tabaks teelt. Telers zullen zich moeten hou den aan de aanwijzingen en teelt- vporschriften van de desbetreffende voorlichtingsdienst. De tweede voor waarde, aldus ir. van der Ven, voor het slagen en het behoud van £e teelt, is coöperatieve samenwerking als enige mogelijkheid, om de tëelt op basis van lonende prijzen en meer ge garandeerde afzet ook in de toekomst op de been te houden. Deze coöpera tieve samenwerking biedt volgens -ir. van der Ven mogelijkheden, omdat iq Nederland voldoende kwaliteitsta bak verbouwd kan worden, terwijl bij de industrie op het ogenblik voldoen de belangstelling bestaat. Middels cooperative regionale lichamen, over koepeld door een landelijke coöpera tie, zou het mogelijk zijn dusdanig grote, uniforme partijen kwaliteits tabak bijeen te brengen, dat men. tot een blijvende interesse van de zijde van handel en industrie zou kunnen geraken. De coöperaties op regionale grondslag zouden voor de kleine te lers, zowel al» voor grotere bedrijveh, winddroog geleverde tabak op kwa liteit kunnen sorteren en eventueel fermenteren en daarna aan de lande lijke coöpartie voor afzet kunnen le veren. Een gearresteerde chauffeur van ee" vrachtwagen# heeft bekend, dat hij laat''in de avond van 13 Januari j.l. bijna 47.000 eieren bij het Ne derlandse grensdorp Clinge op eèn voor de volgende morgen geldige uit voervergunning en geleidebiljet naar België smokkelde, vervolgens met de papieren in zijn lege auto naar Rot terdam terugkeerde om dan met een tweede eierenvracht, die voor export was aangewezen, legaal de grens te 'passeren. Dinsdagavond j.l. probeer de hij om half elf hetzelfde spelletje nog eens. Hij liep daarbij het risico door ambtenaren van de invoerrech ten en accijnzen te worden aangèhcu den, maar vertrouwde op zijn napie ren, die voor Woensdagochtènd 7 uur geldig waren. Inderdaad werd hij ge controleerd en zeide van plan té zijn de nacht aan de grens door te brengen om des morgens om 7 uur de reis naar België voort te zetten. De amb tenaren vertrouwden de zéak niet, temeer omdat een week tevoren een vrachtauto, eveneens laat in de avond ondanks een stopsein ovèr de grens was gereden. Zij namen de auto voorlopig in beslag en stelden zich via hun chef onmiddellijk'in verbin ding met de douane-recherchedienst te Rotterdam m'et het verzoek -een onderzoek in te Stellen in de garage van de afzender, „Oliviers eierencen- trale" te Rotterdam. In deze garage troffen de rechercheurs een gereed staande auto aan, waarop zich even eens 47.000 eieren bevonden: Ook de- te werden in beslag genomen.. De chauffeur van de vrachtauto, de Belg O. Penneman uit La Clinge, zal te recht staan voor een Nederlandse rechtbank. Aanvankelijk ontkende de gear resteerde firmant'van Oliviers eieren- centrale iedere schuld. Na twee maal 24 uur in een cel opgesloten te zijn geweest, viel hij echter door de mand. OPLICHTER GEGREPEN TE BERGEN OP ZOOM. De Bergen op Zoomse recherche heeft - een Amsterdamse juffrouw, zekere A. v. d. W., gearresteerd we gens oplichting, v. d. W. wendde haar rijke fantasie aan om op kosten van anderen een lüxue.us leventje te leiden. Verschillende hotelhouders in alle delen van Nederland had zij ver teld de dochter van een rijke En gelsman te zijn. In de hotels deed zij zich enige weken tegoed-en vertelde dan dat zij „toevallig" zondercon tanten zat, maar dat „papa" bifinen enkele dagen zou overkomen en een lief -kapitaaltje voor haar zou mee brengen. De hotelhouders zagen nim mer een cent, Toen een gedupeerde Bergen op Zoomenaar aangifte bij de politie deed, werd de. oplichtster aangehou den Aanvankelijk sprak «zij Engels, maar men wist haar te dwingen Ne derlands te spreken en toen bleek dl gauw, dat zij geen Engelse waa. N2rdat proces-verbaal tegen haar was opgemaakt, werd zij op' vrije voelen gesteld, maar zij scheen nog niet ve'el geleerd te'hebben. Weinige weken la ter .vereerde" zij. Bergen op Zcom cpnieuw met een bezoek Zij had m Rotterdam kennis gemaak1 met een cafénouder en een accountant. De caféhouder wilde zijn zaak verkoper de oplichlstei wendde voor alsof zij daarvoor een gegadigde was. Aan de accountant vertelde ze op een bank te Bergen op Zoom een Kapitaal van ongev ƒ35.000 te hebben staan. De man kon daar de koópsom (ƒ22.000) gaan halen en mbteen de huur rege- jen van de woning, welke de juf- fiouw in Bergen op Zoom zou heb ben. De accountant bemerkte eciter •vrij. spoedig het bedrog en deed aan gifte bij de politie. Bij het tweede yerho.it. 'cieek eerst hoe fantasierijk oe vrouw was. Zij beweerde de doen tér van een notaris te zijn en gaf zelfs diens teletomnummer op. La- er bleek, dat de man nooit kinde ren h%efi gehad Vast is komen te staaa, dal aile \:erhalen van de oo ïichtster, - die "Engels, Frans, Rus sisch en Pools sprak, op pure fanta sie berusten. De vrouw is ingesloten en ter beschikking van de Off. van Justitie te Breda gesteld. GRATIE VOOR TWEE TER DOOD VEROORDEELDEN. Bij K. B. is gratie verleend aan Geessiem Bieeker, die tweemaal tot de doodstraf was veroordeeld en aan J. J. C EJaas tot de doodstraf ver oordeeld dioor het Bijzonder Gerechts hof te 's Gravenhage. Ten aanzien van beiden is de doodstraf veranderd in levenslange gevangenisstraf. kinderbijslag voor ZELFSTANDIGEN. In de sameiistelling van de com missie-kinderbijslag voor zelfstandi gen, op verzoek van het partijbestuur der K.V.P. ingesteld door het cen trum voor staatkundige* vorming, is een wijziging gekomen, daar de heer mr. A. C. M. v. d.- Ven geen deel van dé commissie zal uitmaken. In zijn plaats zijn benoemd de he ren mr. J. B. M. Laudy en V. W. A. v. Uden. SOEPBEENDEREN. Het bedrijfsschap voor vee en vlees heeft in overleg met de C.C.D. be paald, dat de slagers en worstfabri kanten -de platte beenderen moeten inleveren bij de N.V. Lijm en Gelati- refabriek te Delft. Van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening vernemen wij, dat de verplichting tot jnlévering van platte«obeenderen reeds lang be staat. doch dat de C.C.D. nu een scherpz controle gaat uitvoeren op de naleving "van deze verplichting. Gebleken is, zo werd ons verteld, dat de slagërs, die voor dt platte beenderen 3 a 4 cent per kilo van de lij mfabriek ontvingen er de voorkeur aangaven deze beenderen tezamen met de mergpijpen als soepbenen .aan het publiek te verkopen, waar door zij voor 1 kijo beenderen onge veer 25 cent konden vragen. Gebrek aan grondstoffen voor de lijnfabriek noopte-tenslotte tot ingrijpen. EEN NEDERLANDSE FILM. „Nederlands in 7 lessen". Maandag 26 Januari begint men in de Profilto-stüdio's, die gereel nieuw zijn ingericht, met de studio-opnamer. van een Nederlandse hoofdfilm „Ne derlands in "7 lessen". Oorspronkelijk zou onder dezë ti tel .een korte documentaire worden vervaardigd, één in een serie» var. vier, waartoe de Rankfiimmaatschap- pij aan de heren Henry Josephson en Charles van der Linden opdracht had gegeven. De productieleider van deze maatschappij, Harold Goodwin, acnt- te het scenario geschikt voor uitwer king tot hoofdfilm en trok de op dracht voor de drie overige korte filmpjes- in. Het verhaal, waarover nog niet veel wordt medegedeeld, brengt een En gelse came'raman (Wam Heskes Koos Koen) naar ons land met de opgave een documentaire film over Nederland te maken. Hij ziet echter geen kans in een week iets behoor lijks te maken en komt op dt^idee, dé straat op te gaan en- willekeurige voorbijgangers aan te klampen, die hij iets van hun leven en werken laat vertellen. Dit wordt dan in de film uitgebeeld. De muziek voor deze do cumentaire comedie is van Rudolf Karsemeyer en wordt uitgevoerd door het Miller-sextet o. 1. v. Nicho las Roth.» Sanny Day en Pia Bec'k verzorgen de zang. Dit is de eerste grote film, die na dé oorlog in Nederland wordt opge nomen, Men hoopt de nieuwe film over ongeveer twee maanden in cir- cülatie te kunnen brengen. Naar aanleiding van een bericht» in de „News Chronmcle" over een vermiste tekening van Vineent -Van Gogh uit de collectie van ongeveer 100 zijner werken, die tot vorige week in de Tate Gallery te Londen was geëxposeerd, heeft het A-N.P. fich gewend tot een neef van de in 1800 overleden schilder, ir. V. W. van Gogh te Laren, die de keuze voor de tentoonstellingen in Engeland maak te., Men kwam tot de ontdekking, dat er een tekening ontbrak in de verza meling, die van Londen naar Bir mingham zou worden getranspor teerd onder het waleend oog van de directeur van de ,„Ho-ge V'eluwe",de heer Hahiafcher. Dit museum 'heeft namelijk de grootste collectie Van Goghs ter wereld, en een groot deel der geëxposeerde v/erkep is van daar afkomstig. Ir. van Gogh deélde mede, dat het inderdaad oorspronke- 1 jj.k in de bedoeling heeft gelegen de tekening, die onder nummer 129 als „aardappelrcroiende boer'' in de ca talogus staat vermeld; mee naar En geland te zenden. Hij merkte ech ter op, dat de tekening geen boer weérgêeft, doch een boerin en dat de tekening niet is verzonden, aange zien er een beschadiging in een der hoeken was. De tekening hangt nog riistig in her Stedeh'jk Museum te Amsterdam. De museumdirecteuren en-verzekeringsmaatschappijen kun nen weer- rustig "slapen. 3la%el Jiiuiefl en. de „Alii£ioenen-e>cfienió>> 49. De auto stond nog op de stoep. Toen Karei er. mee wegreed, bleek, dat ie nog maar juist- op tijd was. Alle ramen en deuren van het huis gingen tegelijk open en het -ge schreeuw was niet om aan te horen. Er werd van de trappen afgerend en er werden klappen uitgedeeld aan schildwachten, die er toch eerlijk niets aan konden doen. Jülius Cae sar ontplofte bijna van woede. Hij sprong als een sprinkhaan over zijn bureau heen, trok Piet Pummelmans hard aan allebei zijn oren en liet zq toen los, waarop ze, als waren ze van elastiek, weer terugfloepten. „Hope loos", constateerde Julius. Piet Pum melmans bleef wezenloos staan kij ken. Hij had zoveel mQeite gedaan om Karei Kwiek in handen te- krij gen, zijn plannetje was zo mooi ge lukt, en nu liet de een of andere snotaap van een knechtboef de kost bare prooi zo maar ontsnappen. En het ergste was dat nu de baas. ook nog kwaad op hem was geworden. Waarom zou hij hem andé^ aan zijn oren hebben getrokken. Daar had hij toch niets aan? Plet Schudde droevig zijn hoofd en concludeerde; Het is geen wehk". Hierop nam hij het geld kistje van de baas onder de arm eii verdween voor.'goed van het toneel. Hij^aad-zijn tijd uitgediend, vond hij, en hij liet zich in ieder geval niet aan zijn oren trekken. Inmiddels was Julius Caesar de trap afgestormd en op de straat beland. Hij wilde Karei achtervolgen, maar het was al lang té laat. Karei Kwiek was met grote snelheid het pleintje, overgereden en was verdwenen in de diepte van een zijstraat, die met trapjes bijna lood recht naar beneden ging. Hij kreeg zo'n geweldige vaart, dat niemand hem ooit meer in zou kunnen halen. Na .een half uur aan ëen stuk te heb ben gereden zo hard als hij kon, hield hij'zijn wagen in. Wat zag hij daar aan de oever van de Seine? LEIDEN K.R.O.-AVOND UITVERKOCHT. Wie er*nog aan getwijfeld mocht hebben, dat de K.R.O.-avond op 3* Februari geen succes zou worden heeft het finaal mis gehad. Gisteren vor^d de plaatsbespre king plaats enin anderhalf uur tijds was de zaal totaal uitver kocht. Dat wil dus zeggen, dat er geen plaatsen meer beschikbaar zijn en de liefhebbers die te laat komen, een völgende gelegenheid zullen moeten afwachten. OP DE BRÉS Men schrijft oqs: Zaterdagavond klonken de mars tonen de arriverende, bezoekers reeds bij het binnenkomen in het parochiezaaltje, der Dekenale paro chie tegemoet. Deze avond, die de titel droeg „Op de Bres", was geor ganiseerd door militairen van de Dekenale, die in Februari naar In- dië zullen vertrekken. Voor» de tijd van aanvang was de zaal reeds tot m de. nok met bezoekers gevuld, ter wijl nog steeds een toeloop van per sonen plaats had. De avond, die practisch geheel in een Indisch gen re was gegoten, werd, nadat de mars van het radioprogramma der Nederlandse Strijdkrachten ten ge hore was gebracht, geopend met de bij ons Leidenaars bekende band The Moodmakers, die voor het laatst hier in Nederland optrad. The Moodmakers hebben deze avond hun beste beentje voor gezet en speelden beter, dan ze sinds lan ge tijd gedaan hadden. Van The "Moodmakers krontjon- meiody naar het hart van de man was een fiks sprongetje. We haalden het échter en belanden daardoor bij Erwtje met haar gans en zwarte koffie.» (Jamm'er was het, dat er achter in de zaal was rumoer ge maakt werd, wat -hinderliik werkte op het snel der soelers. A qui» la faute?). Van Erwtie nog een spron getje en we bel^^en midden irf F. Houps piano melody, een mixture van bekende liedjes, waardoor de st^rnjn» e" knal^oed in kwam. Een avond, georganiseerd door de Dekenale, zou niet goed. wezen, wanneer Simon de aanwezigen niet warm liet zingen, wat hem ook dit maal weer bijzonder lukte^. Flink warm gezongen deinden we al spoe dig heen en weer op de melody van de Veto's met hun zeemanslied. De stemming die reeds daverend was steeg# hierdoor ten top. Een aardig gezicht was het al die jonge en oudere mensen broederlijk gearmd heen en weer door de zaal te zien deinen (Heeft het geen stoe len-gekost?) Zeeziek gedeind konden we in de pauze, -die hierop volgde, wèer in een behoorlijke conditie -ko men, bij het consumeren1 van een kooje koffie met een soort taai taai. Na de pauze brachten The Mood- VEKDACHTE VAN BROEDER MOORD TE MIERLO.VRIJ GELATEN: Op last van de officier van justitie te den Bosch is P. van der B. (Big- gelaar), die 'verdacht werd van moord op zijn 60-jarige broeder W. van der B. tijdens een vechtpartij op 20 Januari té Mierlo,op vrije voeten gesteld. Men 'was namelijk Van mening, dat men te doen had met een noodlottig ongeval waarbij P. van der B. uit zelfverdediging handelde. Het geweer zou namelijk afgegaan zijn cp het moment, dat het slachtoffer zijn broer met de kolf wilde slaan, met het gevolg dat hij zelf getroffen werd. WEERSVERWACHTING OVERWEGEND DROOG. Overdrijvende wolkenvelden 5 en overwegend droog weer. Ma- g 8 .tige, tijdelijk krachtige Zuid- g 5" Oostelijke wind. Weinig verande- o g ring van temperatuur. g ooooooooooooóooooooooooooooooooooo makers ons direct in het verre Oos ten met hun klamboe overpeinzin gen. Als slot van deze hruskieten- werende muziek, zong F. Houps een door hem zelf begeleide song, dat over een afscheid- aan een meisje ging en tevens, naar hij zei, .een af scheid moest petekenenvan hem aan de Dekenale. Nog steeds in dg sfeer van de afscbeidssong .werden wij zonder slag of stoot overgeplaatst naar een of andere Hongaarse Poes- 'tavlaktë; wat ons vertolkt werd door een gracieus uitgevoerd ballet- dans door mej. G. Berk. Van de Hongaarse poesta naar New York was voor de aanwezigen maar een klein sprongetje, waar we terecht Jcwamen in een van Amerika's swingbands, die. ons liet genieten. Met swingpassen belanden we zo waar nog op een arbeidsbureau waar Tinus Plotseling, de ambte naar, krankzinnig maakté met de dochter van de slager. Van uit het arbeidsbureau werden we gestuurd naar een matrozenschip, waar we een van hun dansen kqnden bekij- ken, ook weer vertolkt door mej. C. Berk. Grondig schoongemaakt op het matrozenschip geraakten we voor het eerst van de avond in een ern stige stemming toen on de tonen van de openin?smars de militairen kwa men aangemarcheerd, die in Fe bruari naar Indië zullen "gaan, Aalmoezenier Koov sorak een af scheidswoord tot de vertrek^-onde militairen» en hoewel een Frans soreekwoord ze-?t n^rtir c'est mourir un neu (vertrekken betekent een beetje" sterven)., twüfelde hij er niet aan of de zeven militairen, die daar stonden opgesteld, zouden na ver loot) van ca. twee jaar behouden en wel in het vader!md terugkeren. Spr. richtte daarna nog even het woord tot de aapwezmen en ver zocht hij toch vooral pp de hoogte te doen houden van alle adressen van. 'militairen vam jongens uit de parochie. Tevens verzocht hij de aanwezigen het Katholiek Thuisfront met alle krachten te steunen. He't zou .niet goed geweest zijn wannter we in* eep ernstige stem-, ming naar huis zouden zijn ge,gaan daarom zorgden The Moodmakers, en ditmaal ook voor laatste van de avond, dat de stemming weer 100 procent knal werd. Na eén bijzonder dankwoord ge richt te hebben tot de scheidende Moodmakers sloot Aalmoezenier Kooij deze prachtig geslaagde avond. De Militairen" der Dekenale heb ben hun parochianen een fijne avond bezorgd. Mpge daarom iedere paro chiaan aan het Verzoek van Aalmoe zenier Kooij gevolg geven én van cje leuze uitgaan achter iedere soldaat een burger. VAN ZWART GESPROKEN! ê- De Leidse Prijscontrole verbali seerde een vrachtrijder, wiens zon- denregister er zijn mocht: slachten zonder vergunning van een legaal voor eigen gebruik bestemd varken, verkoop ^/an het vlees, wat niet ge oorloofd is. in rekening brengen van te hoge prijs, verkoop van een levend kalf, dat door de koper clandestien geslacht werd, verkoop van kaas zon der bonnen, idem. idem van boter (a 10,per kg.) Was roofmoord aan ongeluk voorafgegaan \7rijdagavond om half elf heeft op de Rijksweg Den HaagUtrecht, ter hoogte van Zoetermeer, een ernstig auto-óngeval plaats gevon-* den, dat aan de Haagse dierenarts, dr. P. Roodzant het leven heeft ge kost. De verschillende verklaringen die over het ongetuk gegeven worden alsmede het feit, dat de Rijkspolitie nog niets kan mededelen,werpen een mysterieuse sluier over deae zaak,' die doet denken aan de ge ruchtmakende autodiefstal en het daarop volgende Ongeluk onder Sas- senheim van enkele weken geleden. Portefïiiille van overledene in andermans zak Een personenauto, komende uit de richting Den Haag, reed Vrijdag avond met een vaart van, naar men zegt 120 km. op een lage stenen borstwering, die langs de weg bij het viaduct in -de omgeving van de „Nutricia" is aangebracht, waarbij de auto volkomen vernield werd. De motor werd geheel in de caros- serie gedrukt, het stuurwiel kwam achter in de wagen terecht; terwijl de vooras tegen de achteras aan schoof. Van de twee inzittenden, bleék dr. R. zeer zwaar gewond te zijn, beide armen en benen waren gebroken hoewel nog bij kennis, overleed hij ter plSatse. Dé andere inzittende, de 19-jarige B. uit Rotter dam Was ook gèwond en Werd naar St. Antoniushove te Voorburg over gebracht. Na verbonden tê zijn, kon 'B. het ziekenhuis verlaten en werd -hij in arrest gesteld. Over de toedracht van dit onge luk, waarover- nog niets officieels bekend is, wordt het volgende ver teld: Omstreeks kwgrt over tien zou de 19:jarige B, die bij de politie z§er ongunstig bekend staat en een poli tiek delinquent is,'die waarschijnlijk bij de S.S. gediend heeft; éven bui ten Den Haag met beide handen om hoog midden op, de Rijkswegv de auto van dr. R. hebben aangehou den. Dr. R., waarschijnlijk van me ning dat B. wilde liften, stopte en liet de jongeman meerijden. Wat zich tijdens de rit van Den Haag naar Zoeterjneer heeft afge speeld, is nog onbekend, doch per sonen die direct na het ongeval ter plaatse waren, constateerden, dat dr. R. niet achter het stuur gezeten had, terwijl de portefeuille, waarin slechts een gering bedrag zat, van dr. R. in de zak van B. gevonden werd. Is dit laatste ihderdaad juist, dan heeft 'men hier- kennelijk te doen met een roofoverval en is het ïhoge- lijk dat B. dr. R. overmeesterd heeft en hem daarbij zijn portefeuille af-, handig maakte, alhoewel, van een overmeestering direct na hA onge luk geen vaststaande hewijzen ge vonden zijn. Zaterdagmiddag is door de radio een politiebericht medegedeeld, waarbij de rijkspolitie t.e Zoeterfneer, die deze zaak in handen heeft, aan melding verzocht van de automobi list, die op het genoemde uur even buiten Den Haag een jongeman met beide handen omhoog op <}e Rijks weg heeft zien staan. Over de uitslag van het verhoor is nog niets bekend. Trouwens, van de gehele toedracht - hebben wij geen officiële bevestiging kunnen krijgen en hebben wij alles vernomen van personen, die direct na het ongeluk ter plaatse waren, zodat wij dit alles met enige reserve mededelen. Het geheel echter laat zich zodanig aan zien, dat het onwaarschijnlijk is hier slechts met een gewoon ongeval te' doen te hebben.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2