Plannen voor een zeehaven te Katwijk - Opening 1e Europ. tentoonstelling Avicultura" Van Fokket* VII tot Constellation ZATERDAG 24 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De badplaats wordt op het duin heroverd I^ATWIJK MET ZIJN RUIM TWINTIG-DUIZEND Katwijkers kan geen dorp meer genoemd worden; is ook geen stad, nóch in de historische betekenis van het woord (ingevolge waarvan ook Den Haag geen stad is), nóch in dê demografische, geografische en andere grafi sche betekenissen. Het is wat met een verouderd woord; een „vlek" heet, maar tegenwoordig denkt iedereen bij een vlek- aan iets, wat nog minder is dan-een gehucht, zodat' we om de Kat wij kers niet op de tenen te trappen het woord vlek maar laten vervallen en hun ge meente zeer neutraal als een plaats aanduiden. bezwaar zou dan echter ondervan gen worden door een tweede bere- haven de Rijnlandse berghaven een diepe kom, waarin het zoute water zou binnenstromen, om van daar weer in de buitenhaven te worden uitgemalen). KATWIJK IN ZAKFORMAAT De burgemeester leidde ons naar de hal van het Raadhuis, waar sedert korten tijd een zeer grote plaquette van haven en badplaats staat opge teld: Katwijk, zoals het worden moet, in miniatuur, waar lilliput- autotjes over de boulevard rijden en lilliput-vissersscheepje5 de haven in draaien. Van de haven zijn de twee k'eine hoofden in hun geheel, de twee grote hoofden, die de vaargeul moeten beschermen, in aanzet weer gegeven. Voor dit droombeeld van Katwijk- aan-Zee staande, wees de burgemees ter erop, dat vanaf de „Voorstraat naar het Zuiden alles bouwrijp was, wat zonder afbreken bouwrijp te makèn was. Het Noordelijk gedeelte komt dit jaar aan de beurt. Op het Wantveld wordt echter nu al gebouwd. „De samenwerking met de Weder opbouw is buitengewoon goed" verklaarde de burgemeester „maar wij hebben te kampen met de weigerachtigheid van particulieren, die niet bouwen omdat de schade regeling nog niet bekend is. In de omgeving van de Vuurtoren-straat h echter met particuliere bouw begon, nen." HET WITTE KERKJE AAN DE ZEE. „Hoeveel*- huizen zijn er afgebro ken?" „Eén kleine 1000 huizen werden afgebroken en 300 werdefi uitgebro ken;' deze laatste zijn nu hersteld. Er zijn 60 nieuwe huizen klaar ge komen en 71 zijn in aanbouw. De boulevard is gereed en ligt heel mooi. Er wordt zoveel mogelijk naar gestreefd, dat ieder hotel weer op zijn eigen plaats komt. 1000 huizen afgebroken In de toekomst zullen we deze moeilijkheid diplomatiek kunnen ontzeilen door niet van de plaats, maar van de zeehaven Katwijk te spreken. Katwijk maakt plannen zee haven te worden, een groots project, waarbij ook de stad Leiden belang stellend toekijkt. En behalve met het haven-vraagstuk, worstelt de plaats met de aanvaarding van de failliette boedel, welke het van de - Duitse bezetting heeft geërfd, toen het als een der onoverwinnelijke bolwerken van de Festung Europa voor een groot gedeelte werd terug gebracht tot dezelfde staat, waarin het werd geboren: een vlakte van mul en rul duinzand. Onder al de druk-bezette burgemeesters van dit gewest is de burgemeester van Katwijk, mr. W. J. Woldringh van der Hoop, wel het allermeest voor de oplossing van grote problemen gezet en daarom hebben wij het bi zonder op prijs gesneld, dat hij nog even tijd wist af te nijpen, om ons en u wat te vertellen van hetgeen zijn gemeente beroert. „De zeehaven" aldus burge meester Woldringh van der Hoop „verkeert thans nog in het studie-tijd perk. Door de Raad zijn gelden uit getrokken om het plan te doen be studeren. Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft een nieuw ge maal nodig, waarfdoor vóór en achter het gemaal een diepe kom gegra ven moet worden. Overwogen wordt nu de mogelijkheid naast het ge maal een sluis te bouwen, zó dat de vissers-schepen hier binnen kunnen vallen. Daartoe is overleg gaande tussen de Rijnlandse „Stichtings commissie" en de commissie „Zeeha ven Katwijk". Mccht dit plan ver werkelijkt worden, dan zou daarme de een algemeen Nedei lands belang gediend zijn. Wanneer de Katwijkse vissers genoopt blijven om van hier op en neer te reizen naar IJmuiden of Vlaardirgen, dan is de kans niet uitgesloten, dat de vissersbevolking zich zou\ industrialiseren, een ver schijnsel dat zich ook in plaatsen als Zandvoort en Wijk-aan-Zee heeft voorgedaan." ER ZIT DURF IN. „Is daar enige neiging toe te be speuren?" „Neen. De tendenz van Katwijk is zéér sterk gericht op behoud van de visserij. Er zijn hier eigen plaatse lijke reders, families, die hun eigen schip hebben, dat door de familiele den wordt bemind. Eigenlijk vindt men deze situatie nergens anders. Op die wijze is het vissers-leven zeer nauw met het leven der bevolking vervlochten In d*e slechte jaren rond 1930, tijdens de grote werkloos heid, hebben dezé vissers zich met hard en zwaar werk op zee buiten de steun weten te houden. Zij wilden liever zichzelf redden, dan bij de gemeente aan te kloppen". „Een dappere geest dus?" „Zij durven" beaamde de bur gemeester „De vissers-bevolking heeft een oigen karakter, dat zijn stempel op de plaats zet. Maar hoe het ook met de zeehaven gaat" vervolgde de burgemeester „een berghaven zal er in ieder geval bin nenkort worden gegraven. Er is veel vraag naar industrie-terrein aan het water." MERKWAARDIGE PROEVEN IN MERKWAARDIG LABO RATORIUM. ,;Plannen voor een zeehaven wer den toch reeds lang gekoesterd?" „Inderdaad. Maar door de plannen van Rijnland zijn onze plannen prac- tischer te verwezenlijken. Doordat de buiten-sluizen komen te vervallen, zal toch al een verandering in de zee-wering optreden, waarmede Rijn land vanzelfsprekend ten zeerste was gemoeid. Thans worden in het Wa terloopkundig Laboratorium te Delft door prof. Thijsse onderzoekingen verricht, welke de beste vor-m is voor de havenhoofden en welke in vloed dezé hoofden kunnen hebben op de kustvorming. Wij zouden niet graag Noord wijk willen benadelen, dioordat het strand aangetast zou worden." Men zal het wel niet vreemd vin den, dat wij de burgemeester om opheldering vroegen, welke als volgt werd gegeyen: „Het zand-verzet gaat van Zuid naar Noord. Het zand zet op de kust aan, maar spoelt ook weer weg. Na de aanleg van de haven in Scheve- ningen werd geconstateerd, dat ten Noorden daarvan een strook was, waar het strand niet voldoende aan groeide. Dit wordt nu te Delft nage gaan in dat uiterst merkwaardige laboratorium, waar, bij voorbeeld, ook de gehele waterstand bij Not tingham- in Engeland word^ beproefd en ook een plan uit West-Afrika wordt be-experimenteerd". (Het standpunt van Rijnland in deze aangelegenheid is menen wij te weten dat het voordeel van een zeehaven te vinden is in het open houden van een diepe vaargeul tot ver in zee, hetgeen van belang is Het plan bestaat om d? Priory van voor de spuiing van het uitgemaalde Egmond in haar oude luister te her boezem-water, waar tegenover het stellen. Er zullen n.l. drie vleugels nadeel staat, dat door de sluizen i en een kerk b«.gebouwd worden. De zout water wordt binnengelaten. Dit I bouw van de eerste vleugel vordert CONGREGATIE DER SALESIANEN BEWERKT NIEUWE MISSIE GEBIEDEN MET EEN TOTAAL VAN 25.000.000 ZIELEN. De Congregatie der Salesianen die eerst onlangs, ingevolge de beslissin gen van het laatste Generaal Kapit tel, rare activiteit tot de missies heeft uitgebreid, bewerkt thans mis siegebieden met een totale opper vlakte van 1.793.740 K.M.2 en een gezamenlijke bevolking van 25 mil- lioen zielen. Bovendien besturen de Salesianen nog tientallen scholen, buiten him eigen missiegebied gelegen, en de me laatsenkolonies van Columbia. Onlangs werd in Canada te Riviè- re Jacquet (Nieuw-Brunswijck) de eerste Salesiaanse school geopend, gesticht door de Belgische Pater Al- bert Thijs. Mr. W. J. Woldringh van der Hoop burgemeester van Katwijk. Halverwege de boulevard iwordft een muziektent aan het strand ge bouwd, met daar-neven een zit-gelé- genheid. Vooral de oude kerk zal veel bete,r aan" de boulevard komen te liggen." „Wordt de toren binnenkort weer voltooid?" „Wij zijn erover ontstemd, van het Departement van Onderwijs (de to ren valt onder Monumentenzorg) de mededeling te hebben gekregen, dat de toren eerst over twintig jaar in 1967! kan worden opgebouwd. Daar er veel be'angstelling is voor de herbouw, verwachten we. dat de bouwvakpatroons hun medewerking zoveel mogelijk willen geven om de toren te herstellen. Als het materiaal beschikbaar werd gesteld, 'behoefde het bouwen weinig te kosten. De burgemeester deelde nog mede, dat achter de oude kerk de oude straatjes, in gemoderniseerde stijl, maar toch met iets van hun vroegere genoeglijkheid, weer in het leven zullen worden geroepen. „Zwerven er nog veel Katwijkers buiten de gemeente rond?"* „De gemeente telt nu 20.200 inwo ners. Er zijn zeker 200 gezinnen, die nog buiten Katwijk vertoeven!" „En wjllen zij graag Katwijkers blijven?" „De drang om hier naar toe te ko men is heel groot" besloot burge meester Woldringh van der Hoop. Iedereen, die de blanke Katwijkse mutsen zo ver van honk ziet rond dwalen en het merkwaardig Katwijk se dialect opvangt, voelt, dat al zijn deze brave mensen binnen het va derland gebleven, zij toch „land ziek" zijn en terug-hunkeren naar de zilte zeelucht en de stoere verbon denheid van hun geboorteplaats. Na inleidende besprekingen op de te Den Haag gehouden internatio nale conferentie over de bestrijding van de coloradokever heeft de com missie Voor samenwerking haar eer ste bijeen komst gehouden- Op deze bijeenkomst werden op 21 Januari jl. eenstemmig beslissingen genomen, die onmiddellijk in wer king zullen treden. De commissie is, zoals bekend, samengesteld door de regeringen van de deelnemende landen, te weten: Nederland, Frankrijk, België, Groot- Brittannië, Luxemburg, Jersey en Ierland. Het voornaamste onderdeel van het overeengekomen bestrijdings- plan is wel de vaststelling van een uitgebreide ree lis van beschermings zones in Europa. Deze zones, die ge middeld 29 tot 49- kilometer breed rullen intensief en methodisch met insectenverdelgingsmidelen zo als D.D.T., lcod. en calciumarsenaat, worden behandeld, w^prdoor de ke ver effectiet kan worden bestreden. Wil het plan slagen, dan is aller eerst de medewerking van alle aard appeltelers en daarnaast ook die van het publiek noodzakelijk. De kever heeft zich gedurende de oorlog zo zeer verspreid, dat slechts met be hulp van de krachtigste maatrege len de plaag zal kunnen worden be streden. Het plan 4s een poging, om op an dere wijze dan door middel van in- voer-verboden het het probleem van de beteugeling van een uiterst scha delijk insect als de coloradokever is, aan te pakken, nl. door internatio nale samenwerking, bij zijn bestrij ding. In dat geval kan er aanleiding zijn tot verzachting, resp. opheffing van de invoerverboden. EEN MISLUKTE POGING TOT BEROVING. Van énige afstand zag heden nacht omstreeks half twee een chauffeur op het Damrak te Am sterdam een taxi stoppen, de be stuurder naar buiten komen en een late wandelaar overvallen. Het slachtoffer, dat naderhand de 35-ja- rige procuratiehouder J. A. B. bleek te zijn, kreeg enige klappen op het hoofd, doch juist toen de taxi bestuurder een begin maakte met het legen van de zakken van B. was de chauffeur genaderd en nam de bestuurder ijlings de vlucht. Amsterdamse Universiteit De Kroon vernietigt benoemingen Naar wij reeds in hét kort ver meldde, heeft de Kroon van de vier hoogleraarsbenoemingen ip de ze- vende faculteit van Amsterdam er drie die van dr. Presser, dr. Klee- rekoper en dr. Sluys op voor dracht van de Minister van Onder wijs, de heer Gielen, vernietigd *en is er over de vierde, die van dr. Baschwitz (voor de leervakken pers en propaganda) nog overleg gaande. Het „Handelsblad" deelt hierover het volgende mede: Naar men zich zal herinneren heeft de gemeente raad van Amsterdam op 6 Novem ber j.l. deze benoemingen gedaan, en wel alle op een enkelvoudige voordracht van curatoren. Tegen deze enkelvoudigheid was uit de raad ernstig bezwaar opgewomen. waarop de burgemeester-Dresident curator had geantwoord, dat cura toren zélf tegen enkelvoudige voor drachten zijn, maar in deze gevallen bii gebrek aan geschikte personen niet anders hadden kunnen doen, eenvoudig omdat voor de te bezet ten nieuwe leerstoelen elk maar één voldoende competente kracht was te vinden. Daarop hebben leden var de RK. en van de Protest. Chr.- fracties en van de Partij van de Vrijheid bii de Kroon bezwaren te gen de benoemingen ingebracht. Volgens onze informaties heeft de minister van Onderwijs met ziin ambtgenoot van Binnenlandse Za ken een langdurig overleg gepleegd en achtte de laatstgenoemde minis ter benoeming op een enkelvoudige voordracht die ook in aridere ge vallen wel voorkomt en vroeger voorkwam geen bezwaar van voldoende gewicht om tot vernieti ging door de Kroon te leiden: des ondanks bleef ten departemente van Onderwijs echter de vraag bestaan of het voordragen van één can did a at voor een belangrijk ambt als dat van hoogleraar waardoor de be noemende instantie practisch geen keuze heeft niettemin zó strijdig met het algemeen belang moet-wor den geacht (zuiver juridische be zwaren dus daargelaten), dat de drie benoemingen van de heren Presser, Kleerekoper en Suys be hoorden te worden vernietigd; mi nister Gielen heeft deze vraag ten slotte bevestigend beantwoord. Ten aanzien van de benoeming van de heer Baschwitz is nog overleg gaan de. omdat men erkende, dat in zijn vak van wetenschap niet gemakke lijk andere voldoend bevoegde leer krachten waren te noemen. n' Gistermiddag opende minister S. L. Mansholt in de Houtrusthallen de den Haag de eerste Europese tentoon stelling, georganiseerd door de ver eniging „Avicultura". Voor de be windsman het woord nam sprak de voorzitter van „Avicultura", de heer J. B. W. A. Giesbers, de aanwezigen in het Nederlands. Frans en Engels een woord van welkom toe. Daarbij richtte hij zich speciaal tot minister Mansholt en tot de secretaris van „Avicultura", de heer van der Spek, die het leeuwenaandeel bij de organi satie der expositie had gehad. Daarna betrad minister Mansholt het spreekgestoelte. Hij wees er op, dat deze tentoonstelling door interna tionale samenwerking tot stand was gekomen. Het plan voer een dergelij ke expositie dateert reeds van voor de oorlog. De expositie is de grootste, welke ooit op het vaste land gehou den is. Het aantal inzendingen be draagt ruim zesduizend, waarvan vijftienhonderd uit het buitenland. De minister verheugde zich er over, dat internationale samenwerkirfg het mogelijk had gemaakt deze expositie tot stand te brengen. Bij de pluim veehouderij onderscheidt men de nut- fnkkerij en de sportfokkerij. „Avi cultura" is een vereniging van sport- fokkers. De regering heeft voor dit streven grote waardering en stelt voor de belangrijkste tentoonstellin gen on dit gebied dan ook medailles beschikbaar. Met de hoop. dat deze expositie bij zou dragen tot het in- OORLOGS VRIJWILLIGERS ZONDER FTNDDÏPLOMA NAAR UNIVERSITEIT. De uit Indië terugkerende oorlogs- vrijwilligers, die destijds door "hun vrijwillige dienstneming hun - univer sitaire vooropleiding ontijdig hebben moeten afbreken, zullen door een bij zondere reveling ook zonder diploma tot de universitaire studie kunnen worden toegelaten. De R.K. Studentenvereniging „Sanc. tus Virgilius" te Delft bestaat 2 Maart a.s. vijftig jaar. In de periode van 9 tot en met 22 April zal dit tiende lustrum worden gevierd. 9, 10 en 11 April wordt een congres gehouden, 15 en 16 April zijn gereserveerd voor interacademische sportwedstrijden en 17 April wordt een feest aan de Delft- se burgerij aangeboden. Een onder deel van de feestviering is een mo torwedstrijd voor de leden door Ne derland. Het lustrum wordt gecombi neerd met een voorj aars week van de Dclftse middenstand en een fokvee- dag, georganiseerd door de afd. Dellt van de Holl. Mij. van Landbouw. BEURSOVERZICHT. De Effectenbeurs te Amsterdam maakte gisteren een weifelende in druk. De handel was van bescheiden afmetingen, behoudens de vrij druk ke affaire in oude en nieuwe Ko ninklijke en in de Scheepvaart Unie, maar globaal genomen was de be langstelling matig. De koersen ver schilden vergeleken met de vorige slotprijzen niet veel. Op de Beleg- gingsmarkt had de Nederl. Conversie lening 1947 wederom een gedepri meerd voorkomen en de koers liep ge leidelijk aan naar beneden van 98 7/16 tot 981/4. De overige staats papieren waren zo goed als onveran derd. Prolongatie 2% procent. ternationale contact op het gebied der pluimveesportfokkerij en met de ge lukwensen der regering, besloot de minister zijn rede en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. Daarna sprak nog de Franse am bassadeur, de heer Jean Rivière, die de gelukwensen van zijn regering aan „Avicultura" overbracht. Het ver heugde de ambassadeur, dat Frank rijk zich onder de deelnemende lan den bevindt. Namens de president der Franse republiek bood hij het bestuur van „Avicultura" een medaille aan voor de beste inzending. Onder de aanwezigen werden nog opgemerkt de Belgische ambassadeur, de heer L. C. Nemry en de wethouder van 's Gravenhage, de heer Th. M. Dresmé. AUTODIEF GEPAKT. In de strijd tegen het dievéngilde, dat de laatste tijd het Gooi onveilig maakt, heeft de politie van Bussum en Naarden succes geboekt. Zij is overgegaan tot de arrestatie van een zekere A. D. te Naarden, die zich bezig hield speciaal met het ste len van auto's. De aanleiding tot deze arrestatie was een gelukkig toeval in Doornspijk. D. had een aanhangwa gen ontvreemd. Hij had deze aan hangwagen achter Zijn luxe-auto ge koppeld, er echter geen rekening mee houdende dat de aanhangwagen niet verlicht was. Toen hij de politie van Doornspijk passeerde, noteerde deze het nummer van zijn luxe auto om een proces-verbaal uit'te reiken, en, toen later bleek, dat de aanhangwa gen gestolen was in deze omgeving, heeft men de politie van Naarden een onderzoek laten instellen. Achter de woning van D. vond men inderdaad de aanhangwagen, die in beslag werd genomen, waarna D. gearresteerd werd. De politie zag achter de woning ook een jeep, doch liet deze rustig staan, aangezien men niet wist, of die al of niet D.'s eigendom was Nauwe lijks was D. gisteravond gearresteerd of de politie van Bussum verzocht de politie van Naarden een onderzoek in te s*tellen naar een jeep. die gestolen was uit de St. Vitusstraat te Bussum. Men heeft toen ook deze jeep in be slag genomen. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet, daar wel vaststaat, dat D. zeker niet alleen opereerde en er voorts wel meer wagens voor de dag zullen komen. 4500 ZWARTE SIGAREN IN BESLAG GENOMEN. De politie te Franeker wist dezer dagen, in samenwerking met haar collega's te Harlingen, de 31-jarige J. van B., de 24-jarige A. P. en de 26-ja- rige M. van M alle drie afkomstig uit 's Hertogenbos-ch, te arresteren. Dit driétal verkocht in Friesland sigaren zonder bon voor 22 cent per stuk. De sigaren waren keurig verpakt en van veelkleurige bandjes voorzien, maar desondanks waren zij ongebanderol- leerd in de zin van de tabakswet. Ogenschijnlijk waren de sigaren van zeer goede kwaliteit, maar bij nader onderzoek bleken ze vervaardigd uit inlandse tabakken. Bij hun arresta tie hadden de heren nog 850 sigaren in hun bezit. Zij hadden er echter al 3700 verkocht. Voornamelijk aan café houders. De drie zwarthandelaren zit ten thans achter slot en grendel. Te gen de kopers werd proces-verbaal opgemaakt en de gekochte sigaren werden in beslag genomen. Van armzalig „Kistje" tot reëel „Luchtkasteel" In 1919 werd door het startte op 14 Juni 1927, vol- Ned. Indische Gouverne- bracht de heenreis in 13 ment een prijs van 10.000 dagen In 20 dagen, waar gulden uitgeloofd voor de van 10 vliegdagen, werd eerste vlucht Nederland- de terugreis gemaakt. Indië. Deze prijs werd tot Nog meer tot de ver- 228.090.verhoogd met beelding sprak in datzelf- 49.000.van het Nieuws de jaar de beroemd geble. van den Dag van Ned. In- ven eerste postvlucht met dië. Maar niemand slaagde „de Postduif, bemand door erin voor 1 September 1920 Frijns en Koppen, de Fok- ook maar toebereidselen te ker Vlïb was in 28 dagen II-machines aan. De eerste werden 22.459 passagiers de „Uiver" won de handi- vervoerd. In dezelfde caprace naar Melbourne en twaalf jaar werden 103.919 werd. bestuurd door K. D. 1 uit en thuis. Eerst sedert 1929 kan men van een min of meer geregelde dienst op Bata via spreken. Na twee proef vluchten in 1928 werd van 12 September 1929 af drie ma-ken om de sprong te wagen. Nu, in 1948, wordt een dagelijkse dienst met Con stellations op Batavia ge vlogen met 44 passagiers. De reis duurt 2 'A dafe en de machines zijn zo goed ingericht, dat de luchtrei zigers even fris aankomen, els zjj vertrekken. Bij de eerste enkele reisvlucht naar Batavia had de ge bruikte Fokker VII een „plafond" van 2500 meter met de luchtvaartongemak- ken, die men qp en bene den die hoogte maar kan bedenken. Voorzien van de maanden iedere veertien meest moderne, verbluf- dagen een proefvlucht met fende apparatuur vliegen postvliegtuigen gehouden, thans reële „luchtkastelen' Het duurde tot 25 Septem- op doorgaans zes kilometer bei 1930 voordat een ge- hoogte, even rustig als een regelde veertiendaagse Superdeluxe auto bij mooi dienst AmsterdamBatavia zomerweer op een auto- kon beginnen. Deze dien- sirada. Bovendien zijn de sten werden allengs uifcge- luchtwegen beter „gepla- breid tot wekelijkse dien- veid", dan de zandwegge- sten. In die tijd vloog men tjes van October 1924, toen 81 y uur in elf dagen. Per een Fokker VII, bejnand vlucht werd tot 590 kg. door A. N. J. Thomassen A. post vervoerd, waarnaast Theuessink van der Hoop ruimte was voor drie of en H. van Weerden Poel- vier passagiers in de Fok- raan 'als piloten en de ker XVIII op 18 December werktuigkundige P. A. van 1934 startte de Fokker XX den Broeke het traject in „Pelikaan", die in 4 dagen, 55 dagen volbrachten. De vier uur en veertig minu- Parmentier, tweede in snelheidsrace, waaraan "speciaal gebouwde race vliegtuigen, „vliegende benzinetanks", deelnamen. In 1934 werd twee maal per week gestart Een nor male reis duurde 5 y2 dag. In 1937 vloog men drie maal per week op Batavia, op welke route twaalf ma chines werden gebruikt. Het' aanbod van post en passagiers nam geregeld toe. AMSTERDAM—BATAVIA MET 44 PASSAGIERS THANS IN SLECHTS 272 DAG Het belang van de Indië- lijn met zijn tussenstations werd groter, naarmate aan sluitende diensten werden ge-vlogen. Doorverbindin gen naar b.v. Kaapstad, Hongkong, Brisbane en Sid r.ey door buitenlandse maatschappijen of de K. I. L. M. maakten ^jÉ uren gevlogen over 23 en een half millioen kilometer In de jaren 1946 en 1947 werden tesamen 23 499 pas sagiers vervoerd in totaal 42.278 vlieguren over ruim twaalf en qen half millioen kilometer. In ruim 15 jaar tijds werd het aantal vlieg dagen van elf tot 2y te ruggebracht. Over de hoe veelheid post en vracht, die in deze jaren vervoerd werd, zou men bezwaarlijk kunnen klimmen. Over de cijfers struikelt men bij kans. Intussen ving vandaag van Schiphol de 599ste re tourvlucht naar Batavia aan sedert de bevrijding. Nog geen twee en een half jaap zijn verlopen sedert de heropening van de Indië- lijn en thans is men reeds aan de 590ste retourvlucht toe, terwijl in de twaalf ja ren voor de oorlog „slechts' pl.m. duizend vluchten AmsterdamBatavia v.v. zijn gemaakt. Sedert het tot stand komen van de luchtverbinding met Indië in 1927 (om de vlucht van Van der Hoop in 1924 niet mee te rekenen) tot het uitbreken van de tweede traject uiterst'aantrekkelijk wereldoorlog, vervoerden De oorlog knotte uitbrei- de K. L. M.-vliegtuigen ca. dingsmoge^jkheden aan 22.500 passagiers, 363.000 alle kanten af en zette ten kg vracht en 787.900 kg, s;otte de langste luchtlijn post. Na de bevrijding wer. ter wereld stop. Sinds 10 den reeds 34.090 passagiers. November 1945 'is weer met bijna 500.000 kg vracht en map en macht gewerkt en ruim een millioen kg. post thans is men zo ver, dat vervoerd. In 1939 werd motor van dit „kistje" raak te onherstelbaar defect bij een noodlanding in Bulga rije. Zo snel mogelijk werd een nieuwe.... per trein r.a.gezonden. De eerste re ten Batavia bereikte. Het enthousiasme in Batavia was grenzenloos, evenals op Schiphol, teen deze ma- chirfë met Smirnoff, Soer. Grosfeld en Beukering op tourvlucht op Indië werd 30 December op een koude volbracht met een driemo- avond terugkwam en door torige Fokker VII t door G. maar liefst 22.000 bewon- J Geyssendorffer. die als deraars werd verwelkomd, passagier de sedert dien Gedwongen door de befaamd gebleven Ameri- \raag- naar meer passa- kaanse millionair Van giersruimte schafte de K. Lear Black meenam. Hij L. M. in 1934 vijftien DC- men met een renderende maatschappij een dagelijk se dienst met Constellations uitvoert. Door de mogelijk heid grotere afstanden in één ruk af te leggen, waar door iussenstations worden vermeden, is de oorspron kelijke route van 14.5009 km. met bijna 1900 km. be kort. Uit enkele cijfers driemaal in de week dé Indië-lijn gevlogen, thans dagelijks. De Douglas DC-III van voor de oorlog vervoerde op dit traject elf passagiers, de moderne Constellations vier en veertig. De Con stellation, die heden de vijfhonderdste retour vlucht sedert de bevrijding blijkt reeds, hoe groot de maakt, vervoert uitslui- vlucht is, die de Indiëlijn tend vrouwen en kinderen sedert 1928 heeft genomen in het kader van gezins- Tussen dit jaar en 1940 hereniging. ANDERE SAMENSTELLING VAN KOFFIESURROGAAT. Het zogenaamde „nieuw koffiesur- gaat", thans in gebruik bij de hotel-, restaurant- en cafébedrijven, wordt na 13 Maart veranderd van samen stelling. Na deze datum krijgen de bedrijven nieuwe coupures, waarop zij koffiesurrogaat kunnen betrek ken, dat bestaat uit 20 percent ge brande koffie, 20 percent cichorei/ peekoffie, 20 percent gebrande mais/ veldbonen en 40 percent ge:brande gerst. THEE WORDT DUURDER. Het hoofdbedrijfschap voor Akker bouwproducten heeft bepaald dat de theeprijs met 60 cent per kilo zal worden verhoogd. Na ministeriële goedkeuring zal deze vGrordening op 26 Januari a.s. van kracht worden voor de handel en op 23 Februari voor de consumenten. De prijs voor de hoogste kwaliteit, thans 74 cent per ons zal dan 80 cent worden. De goedkoopste theesoort thans 54 cent per ons, kost dan, 60 cent. BENELUX EN WIJNPRIJZEN. Met de invoering van het gelijke invoerrecht op alle in le voeren ar tikelen, op 1 Januari 1948, voor de drie Benelux-landen, is de eerste stap gezet op het pad van de verwerke lijking van de economische unie tus sen deze drie. Dit komt er voor de invoer van de wijn op neer, dat de lasten, die er op drukken in niet onaanzienlijke mate verzwaard worden, in het bij zonder voor de wijnen, die meer dan graden alcohol houden. Immers België hief aan invoerrechten meer dan in Nederland aan invoerbelas- ting, statistiekbelasting en accijn zen werd betaald en in het compro mis, dat in de interlandenraad der Benelux bereikt werd, kwam ook het nieuwe invoerrecht, dat de drie landen nu gelijkelijk leggen op alle wijn, welke van buiten hun gebied, wordt geimporteerd, op hoger ni veau, dan het totaal der vroegere Nederlandse heffingen. De wijn, gewonnen in het gebied van de Benelux, profiteert van de nieuwe regeling. Luxemburg produ- cert een moezel, die in latere jaren een zeker burgerrecht had verwor ven ook in ons land binnen. Aldus deelt men ons van de zijde van „Ho reca" mede. De andere wijnen wor den duurder.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5