Huldiging van Pierre Balledux Slcvid 3iwie& en de „Mi£Cioetim~e*fmia Generaal Kruis bij de M.M.O.D. Jtlu zieH in Het Doden-steegje WOENSDAG 21 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Kanker door bestraling te genezen? Blijkens een oproep in het tijd schrift „Medisch Contact" heeft de minister van Sociale Zaken aan die voorzitter van de Gezondheidsraad opgedragen een onderzoek in te stel len naar de beweringen van dr. J. Samuels te Amsterdam, volgens wel ke hij door een behandeling met kor- tegolfstralen in staat zou zijn zonder operatief ingrijpen kwaadaardige ge zwellen als kanker e.d. te bestrijden. De minister beoogt met dit onder zoek, zo spoedig en duidelijk moge lijk te doen vaststellen, of de bewe ringen van dr. Samuels juist zijn, waardoor de mensheid onschatbare diensten zouden kunnen worden be wezen, of in het belang der weten schap de onjuistheid van de beweer de methode aan te tonen. De 21-jarige E. van D. uit Amster dam. die verdacht van diefstallen uit geparkeerde auto's in het Naardense politiebureau was opgesloten maar weigerde iets los te laten, tot zelfs zijn adres, keek lelijk op zijn neus toen een zeventigjarig vrouwtje uit Amsterdam het bureau binnenstapte. Zij vertelde dat zij hem een kamer had verhuurd en hem al een paar da gen miste. De politie ging met het vrouwtje Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til. Rheumatische pijnen in- armen en benen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van ver andering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kru schen op Uw bloedzuiverende orga nen drijft ce pijnvcrwekkende scha delijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele ge stel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. RADIO Donderdag HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.45 Concert. 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Uit de opera's van Mozart. 10.00 Leger des Heils, 10.15 Morgendienst, 10.45 Orgel, 11.00 „De Zonnebloem", 11.45 Gram. pl., 12.03 Lichte orgelbespeling, 12.33 Orkest, 13.00 Nieuws, 13.20 Welk boek? Een goed boek! 13.25 Vervolg orkest, 13.45 Hors d'oevre, 14.00 Oanxoep a cappel- lakoor- 1430 Gr. platen, 14.40 Voor de vrouw, 15.00 Bij een kopje thee, 15.15 De nationaliteit in het strijkkwartet, 15.40 Pianowerken. 16.00 Bijbellezing 16.45 Het B.B.C.-orkest, 17.00 Het Radio-jeugd journaal, 17.30 Het mo derne Franse lied. 18.00 Al Sacj en zijn orkest, 18.15 Land'- en tuinbouw, 13.30 Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Gr. platen, 19.45 Regeringsuit zending. 20.00 Nieuws. 20.15 Gewes telijke steravond, 21.15 De vaart der volken, 21.35 Pianoduo, 21.45 Ge westelijke steravond vervolg, 22.30 Nieuws, 22.45 Avond-overdenking, 23.00 Orgelconcert, 23.30 Gr. platen. HILVERSUM II (41-5 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Symphonische dansen, 7.30 Ochterïlrhythme, 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws, 8.15 Otto Dorbrindt en z'n orkest, 8.45 Gr. pla ten, 9.15 Morgenwijding, 9.35 Ar beidsvitaminen, 10.30 Voor de vrouw, de kleuters, 11.00 Vrouwen in de om roep, 11,20 Gr. platen, 12.00 Metro- pole-orkest, 12 30 Weerpraatje, 12.38 Orgelspel, 13.00 Nieuws, 13.15 Het Virtuoso-sextet, 14.00 De vrouw 'bin nen en buiten haar huis, 14.20 Gr. platen, 15.00 Voor zieken en gezonden 16.00 Reprises, 17.00 AVRO-kaleido- scoop, gr. platen, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Les gars de Paris, 19.00 Voor de kleuters, 19.15 Fud Candrix en zijn Belgisch dansorkest, 20.00 Nieuws, 20.15 Het Radio Phil- harmonisch orkest, 21-15 „De spiegel van Yow-koes-ki" hoorspel, 21.45 l'In- vitation a la danse. 22.15 „Chamina- de programma". 22.45 Rond het Zui- derzeevraagstuk, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. platen. mee en nam in de kamer van de jon geman een aantal reisnécessaires, koffers, actetassen, zilveren lepels, een partij linnengoed en onderkle- ding in beslag. De jongeman zag toen in, dat verdere ontkenning niet meer zou baten en gaf toe, dat hij zich schuldig had gemaakt aan diefstallen in verscheidene plaatsen in het Gooi en te 's-Gravenhage. LANDELIJKE K. A. B.-KADERDAG TE UTRECHT. Op Zondag 27 Juni zal te Utrecht in de beide hallen van het Jaar beursgebouw door de K. A. B. een grote landelijke Kadierdag worden gehouden, waarvoor circa tiendui zend afgevaardigden uit de plaatse lijke afdelingen worden verwacht. Een tweetal sprekers zullen daar enkele voor de Beweging actuele on derwerpen behandelen, terwijl voorts een voor deze gelegenheid ge schreven spel wordt opgevoerd. De organisatie van deze dag is in handen gelegd van de Centrale Pro- pagandadienst, terwijl de Culltuur- dienst van de K. A. B. de culturele omlijsting verzorgt. ANS VAN DIJK KATHOLIEK GESTORVEN. Naar de „Maasbode" van betrouw bare zijde verneemt, is Ans van Dijk, aan wie verleden week het doodvon nis werd voltrokken, aan de voor avond van haar executie door de ka tholieke geestelijke, om wiens bij stand zij verzocht had, gedoopt. Op de ochtend van de terechtstelling heeft zij haar eerste H. Communie ge daan, waarna zij rustig haar vonnis •heeft ondergaan. De 34-jarige vlasbewerker J. J. Bouwmeester, bijgenaamd „Rooie Jan", is Maandagmiddag door de Rot terdamse Kamer van het Haagse Bij zonder Gerechtshof veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf en le venslange ontzetting uit de beide kiesrechten. Als „Vorarbeiter" en „Kapo" had hij in het concentratie kamp te Hoesum zijn medegevange nen mishandeld en in twee gevallen zelfs zo geslagen en geschopt, dat de slachtoffers enige uren later overle den. In de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage, waar het Zuid-Neder lands toneel reeds vele jaren op treedt, is Dinsdagavond de leiaer van het gezelschap, Pierre Balledux, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum op hartelijke wijze gehuldigd'. Aan deze huldiging ging vooraf de opvoering van „Boerenpsalm'" een stuk in drie bedrijven naar het ge- lijkgenaamde boek -van Felix Tim mermans. Allereerst trad als woordvoerder van de gemeente 's-Gravenhage op, wethouder ir. L. J. M. Feber, die zijn diank uitte voor de wijze, waarop Pierre Balledux sedert vele jaren voor de Haagse 'burgerij was opgetre den met goedes en gewaardeerde voorstellingen. Spreker verbond daaraan een persoonlijk woord van hulde. De heer Th. de Groen sprak als voorzittter van de huldigings- commissie en herinnerde aan de zwa re jaren, die de jubilaris moes.t- door maken, waarin nagenoeg- alles wat door hem was opgebouwd werd afge broken, doch dank zij de wilskracht en liefde voor die kunst heeft hij zijn werk met verdubbelde ijver en met succes voortgezet. De schrijver An- toon Coolen sprak woorden van dank ■"oor de samenwerking met de heer Balledux, wiens sterk spel voor ve len een verrassing betekende De Ver enigde Haagse Spelers hebben aan zijn eminente leiding hun vorming te danken Spr. las een groot aantal fe licitatie telegrammen en brieven voor. Namens de Haagse Comedde sprak Bob van Leersum enige harte lijke woorden en hij legde daarbij de nadruk, dat ondanks de vele moeite en kosten hieraan verbonden de jubi laris zijn kunst ook op de kleine plaatsen in ons land wist te brengen. Een verrassend ogenblik was het toen het dochtertje van de jubilaris haar vader bloemen aanbood na hem in een gedicht dank te hebben ge bracht en hem een gezegende toe komst toewenste. Tenslotte kreeg een woordvoerder namens het personeel gelegenheid de leider van het gezel schap zijn dank en aan hankelijkheid over te brengen en als bewijs daar van bood hij een' fraai polshorloge aan. Vanzelfsprekend gingen alle re devoeringen gepaard met aanbieding van fraaie bloemstukken en spontaan applaus. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. Bewaker in het concentratiekamp. De landarbeider J. G. Vroege uit Bodegraven had het in de bezettings tijd gebracht tot bewaker in een Duits concentratiekamp. Volgens zijn ver klaring bij het Haagse Bijz. Gerechts, hof had hij er eigenlijk niets gedaan en niemand bewaakt. Er waren nog meer feiten tegen hem; verd. had dienst gedaan bij de S.S., kwam bij de landstorm Nederland, werd chauf feur bij de vijand etc. Voor dat alles vorderde de adv, fiscaal, mr. Braun, tien jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman, mr. H. G. P. Kolfschoten wees erop dat verd. in financieel moeilijke omstandighe den verkeerde .waardoor hij bij de vijand was gekomen. Een oproep ge daan omtrent feiten gepleegd als be waker had geen resultaat, zodat pl. concludeerde dat hij geen bijzonders heeft uitgehaald, waarom hij clemen tie verzocht. HAAGSE RECHTBANK. Oplichting. De kapper F. W. N. had te Leiden, maar ook in diverse andere plaatsen van ons land verteld dat hij voor een stomerij goederen kwam afhalen. Hij gaf een kaartje af, en daar bleef het bij, want als goe deren werden meegegeven, zag men BIJZONDERE MINISTERRAAD. Kort vóór de hervatting in de Tweede Kamer van het debat over de regeringsverklaring betreffende Indonesië, is de ministerraad heden ochtend in het kabinet van de mi nister-president gedurende omstreeks een. uur bijeen geweest. RESTITUTIE KOLENGELD. Morgen zijn aan de postkantoren aan de beurt de letters Bri tot en met Co. Vrijdag de letters Cr tot en met Dri. die niet meer terug. Wegens de op lichting vorderde de Officier tegen hem twee jaar en zes maanden gevan genisstraf, waartoe de rechter hem heeft veroordeeld, met aftrek van preventief. De kwade dronk. De' visroker D. v. d. N. te Noordwijk had een kwade dronk gehad'"waarin hij een grote spiegelruit in timmerde. Daar wist hij zelf niets van. doch de ruit was de stille getuige geweest van het nachtelijk gebeuren. Merkwaardig vond de officier het. dat verdachte, die ex-politiek delinqunet is, in dron kenschap Duits gaat spreken „Dat is zeker de oude liefde die dan boven komt", constateerde de officier, en hij vorderde twee weken gevangenisstraf voor de vernielpartij. Het vonnis werd 30 boete of 15 dagen hechte nis, en voorwaardelijk een maand ge vangenisstraf. Stelende monteur. De monteur A. A. L. G. te Zoetermeer Ind in een gestalde auto een fototoestel gevon den, en dat gestolen. Daarvoor eiste de officier twee weken gevangenis straf. Maar vanwege het blanco straf blad en het feit dat het toestel weer terug is, veroordeelde de rechter tqj. 30 boete of 15 dagen hechtenis, en voorwaardelijk een maand gevange nisstraf. Verboden bouw. De bouwkundi ge M. v. d. V. uit Leiderdorp zei, dat hij een kennis had willen helpen, en, toen deze. niet verder kon met het bouwen van een tuinhuisje, had hij het afgemaakt. Doch er was geen ver gunning voor aanwezig, en dus was het een strafbaar feit, waarvoor de officier vanwege de bijzondere om standigheden f 60 boete of 30 dagen hechtenis vorderde. De rechter ver oordeelde tot f 40 boete of 20 dagen hechtenis. HAAGSE POLITIERECHTER. Eerst had de veekoopman G. H. uit Nieuwkoop een borrel willen drin ken, alvorens zijn auto wat uit de weg te zetten, die hinderlijk voor het verkeer was geplaatst. Doch dat gaf narigheid, en het resultaat was, dat de groentenhandelaar van den H. uit Nieuwkoop werd mishandeld. Eerst was het gesprek gemoedelijk geweest, doch op het laatst had misschien de borrel toch zijn invloed laten gelden. Na het horen van enkele getuigen, zo wel charge als décharge, veroordeel de de politierechter tot een maand gevangenisstraf. - 45. Wat gebeurde ondertussen met die vier vrienden? Zij stapten uit aan de halte die het dichtst gelegen was bij de plaats, waar Pablo Paljasso de auto van de boeven had zien rijden. Het was al bijna donker geworden. Kijk, er stond een mannetje voor het station. „Zo mijnheer", zei Theodoor Tuf, „staat u al de hele middag hier?" „Ja mijnheer'', anwoordde de man. „Hebt u dan hier vanmiddag geen auto voorbij zien komen met vier boeven en een meisje er in?" „Ze'ker mijnheer",, zei de man, „zal ik er u, naar 'toebrengen? Ik ben taxi-chauf-' feur''. Dat vonden onze vrienden prachtig. Ze hadden 'het niet beter kunnen treffen. Ze stapten allen in de taxi en toen ze goed en wel zaten hoorde ze een zware basstem achter hen, die in onvervalst Amerikaans de woorden sprak; „En nou steken we de handjes netjes in de lucht/' Toen Karei Kwiek dat hoorde, begreep hij alles. Het mannetje voor het station was lid van de bende geweest. Hij had hun expres opgewacht en nu waren ze mooi in de val gelopen. Er zat niets anders op, dan maar aan het bevel van de Amerikaanse gang ster achter hen te gehoorzamen. Be wapend waren ze zelf niet en de man zelf zou in ieder geval al gesoho- ten hebben voor .ze een poging tot verweer hadden kunnen doen. Het zag er Aveer slecht uit. Daar gaan de millioenen van oom Henkie, dacht Karei Kwiek. De auto reed erg hard. Over pleinen langs parken, een heel eind langs de Seine, door het oude gedeelte van Parijs en tenslotte tegen een heuvel op, die helemaal bebouwd was met oude bijna onbewoonbare huizen. Dat zal Mont-Martre wel zijn, dacht Karei. Dat is een echte achter buurt. Misschien worden wff-'hier wel levend doodgeschoten. Ten laatste hield de auto stil op een klein plein tje met een lantaarnpaal in het mid den. Om het plein heen stonden heel oude huizen, waar nauwe straatjes tussen waren. /GISTERMIDDAG bracht de chef der generale staf, luitenant-generaal mr. H, J. Kruis, een kort bezoek aan de Doelenkazerne te Leiden, om afscheid te nemen van de Mijn- en Munitie Opruimings Diens die, zoals wij reeds uitvoerig meldden, per 1 Jan. 1.1. is opgeheven. Bij deze gele genheid maakte de generaal melding van het Koninklijk Besluit, waarbij de garnizoenscommandant,, kolonel J. C. Spaioh, titulair tot generaal-ma- joor werd bevorderd. langrijke factor geweest in de weder opbouw van ons vaderland. Velen hebben hiervoor hun uiter ste krachten ingespannen; veel te genvallers hebben zij moeten door staan en verschillende grote onge vallen hebben doden, gewonden en blijvend-invaliden achter gelaten. Ik hoop, dat het Nederlandse volk bij het herdenken van uw doden ook niet zal vergeten wat deze invali den voor het vaderland hebben ge presteerd." Nadat de officieren zich hadden teruggetrokken, rukten de man schappen in. Inmiddels werden in een der zalen van de kazerne verschillen de officieren, onderofficieren en een korpoi-aal, die zich bij de werkzaam heden der M.M.O.D. bijzonder had den onderscheiden, door de garni zoenscommandant aan generaal Kruis voorgesteld. Een onderscheiding voor de gehele dienst „Ongetwijfeld hebben H.M. de Ko ningin en de Nederlandse Regering ir. de persoon van kolonel Spaich, door deze bevordering hun grote waardering laten blijken voor het werk der gehele M.M.O.D.", aldus generaal Kruis, nadat onder de to nen van het Wilhelmus de procla matie was voorgelezen, waarin op voordracht van de minister van oorlog, d.d. 6 Jan. 1948 de titulaire rang van generaal-majoor werd toe gekend aan de gepensioneerde kolo nel der artillerie J. C. Spaich. Nadat de generaal om half drie door de garnizoenscomandant ver welkomd was, werden de manschap pen, die onder commando van majoor C. E. M. Deschrevel, op het plein der kazerne stonden opgesteld, geïnspec teerd, benevens de kapel van de Hu zaren van Boreel, uit Amersfoort, die onder leiding van kapelmeester kap. D. C. Wisman, deze plechtigheid op luisterde. Behalve burgemeester F. H. van Kinschot merkten wij onder de militaire autoriteiten nog op ge neraal-majoor G. H. Droste, van de generale staf, en overste De Wolff, luitenant-generaal Wilson had op het laaste ogenblik bericht van verhin dering gezonden. Generaal Kruis ging tijdens zijn toespraak in gedachten terug naar de toestand tijdens de bevrijding, toen een enorm aantal Duitse en En gelse mijnen in Nederland werd aan getroffen, waardoor het herstel van het vaderland zeer bemoeilijkt zou worden. Van" verschillende zijden werden direct pogingen ondernomen om deze obstakels te verwijderen en reeds in Nov. '44 werden door Neder landers, in samenwerking met de Geallieerden, de eerste mijnenvel- den en munitie geruimd, totdat in 't voorjaar van '45 de M.M.O.D. werd opgericht, en het werk meer syste matisch ter hand genomen werd. „Met grote dankbaarheid herden ken wij thans, aldus generaal Kruis', het werk, dat de M.M.O.D. in be langrijk kortere tijd gedaan heeft, dan de Engelsen hadden berekeno. Hiervoor moet niet alleen de Ko ninklijke Landmacht, doch geheel het Nederlandse volk dankbaar zijn, want dit grootse werk is een zeer be- TOURNEE K. K. O. Zoals elders in dit blad wordt aan gekondigd, zal het populaire ensem ble van Ger. de Roos, met de Drie Musketiers en Roland Wagter op de muzikale winter-tournée van de K. R. O. ook Leiden aandoen. Dit bje- kende K. R. O.-gezelschap heeft reeds eerder de beslotenheid van de studio verlaten en is met groot succes op getreden in een aantal plaatsen van ons land in volle zalen voor een en thousiast publiek. De vlotte afwer king van een rijk gevarieerd pro gramma,. de muzikale prestaties en de beschaafde vrolijkheid waarmede zij hun publiek wisten te boeien, riepen herinneringen op aan de groot se K. R. O.-avonden van weleer. Nu zij andermaal, doch thans in oen 'groots opgezette tournée, met een geheel nieuw programma voor het voetlicht zullen treden, zijn de verwachtingen hoog gespannen. Ook dit programma zal zich weer kenmerken clocr een bonte muzikale verscheidenheid, door vrolijke lied jes, bovendien echter door enkele nummers die van een revue-actig gegeven zijn De jongens toch van Ger de Roos, zoals men dit kent uit het gehoor, willen nu niet alleen het oor, maar ook het oog wat bieden. Dat er verder voor de nodige afwis seling wordt gezorgd waarborgt het optreden van de bekende zanger Henk Dorel, de crooner: Fred Starewood en de conferencier-duizend-kunste naar: Roland Wagter. Dit hele gezelschap zal de toe schouwers in tempo voeren door eeij echte K. R. O.-avond. Wie daarvan wil genieten kome Dinsdagavond 3 Februari in de Stadsgehoorzaal. Voor kaartverkoop zie de annonce. RING VAN CHR. GEM. EN MANNENKOREN Feestavond in de Stadsgehoorzaal Met een gisteravond, in de geheel bezette Stadsgehoorzaal gehouden feestelijke samenkomst heeft de Ring van Chr. Gemengde en Mannenko ren de viering van haar 25-jarig be staan besloten. De avond, welke o.rn. werd bijgewoond door wethouder D. v. d. Kwak als vertegenwoordiger van het_ Leidse gemeentebestuur en de burgemeester van Leiderdorp, de heer K. van Diepen ingen, werd ge opend met 'n woord van welkom van de voorzitter van de feestcommissie, de heer C. B. v. d. Zeeuw, die daarin tevens de dames van de ringbestuurs- leden met bloemen huldigde. De voor zitter, de heer Goedhart, heeft hier na nog in het kort gewezen op het ontstaan en de ontwikkelingsgang van de ring en buide gebracht aan de heren v: d. Zeeuw, Zitman Koe nen en Waasdorp die spr. dankte voor het vele werk, dat zij in het belang van de ring en daarmede in het belang van de zang hebben ver richt. Tenslotte deelde spr. nog mede, dat het ringbestuur besloten had om in het voorjaar wederom in de Stads gehoorzaal een zangconcours 'te hou den. Met genoeglijke conferences van de heer A. Westgeest, het optreden van de Anj a's, een accordeonduo, dat met populaire wijsjes de stemming er al spoedig inbracht en de opvoering van een tweetal één-ac'ters door de to neelvereniging „Tot ieders genoe gen", waarvoor wij al heel veel waardering konden hebberr, -w?rrci deze zeer gaslaagdie avond verder afgewisseld 't Geheel vormde £en enthousiast „sluitstuk,'' van een ju bileum, dat waard was op zulk een wijze te worden herdacht. KOLENBON 78 EN 81. Hebt U er al aan gedacht? Wel, om uw kolenbonnen op te sturen of te laten brengen naar het Katholiek Sociaal Bureau, Plant soen 25? Ja, dat is waar ook, zeiden verJ schillende mensen ons, wij zijn er nog niet tóe gekomen. Mogen wij nog even eraan herin neren, dat er op het Plantsoen 25 altijd iemand is om de bonnen in ontvangst te nemen van 9 tot 12 uur en des middags van 2 tot 4.30 uur? Vanavond is er ook iemand van 7 tot 8 uur! Doet U het even? Het Bestuur van het Katholiek Sociaal Eureau, SOIREE DANSANTE VAN DE KATH. REISVERENIGING. Gisteravond hield de Kath. Reis- vereniging, afd. Leiden, in de Foyer der Stadsgehoorzaal haar jaarlijkse soiree dansante, welke door onge veer 125 personen bezocht werd, niet al te veel.dus, zodat er voldoen de ruimte was om prettig te dansen. Het bal stond onder vertrouwde leiding Van de heer Evert Castelein, terwijl Hofenk's Melody Makers op uitstekende wijze voor de muziek zorgden. Divense aardige attracties om kleine prijsjes zorgden voor een genoeglijke afwisseling. door STEFAN BROCKHOFF 25) „Wat wil je" vroeg ze bars, ter wijl zij doorging cijfers te schrijven in het boek dat voor haar lag. All- mers wist niet goed 'hoe te beginnen. Dat zij het 'hem zo moeilijk zou ma ken, had hij niet gedacht. Na een paar dagen zal ze wel weer goed zijn, zo had hij zich voorgesteld. Wat had hij trouwens voor slechts igedaan? Hij had zichzelf geen ver wijten te doen. Alles was toch goed afgelopen? Hij streek nog eens over zijn haar, nog erger verlegen dan tevoren en kuchte. Trude zei niets. Zij zei niet „Nu?" of „Wat wil je?"', zij zat daar maar zwijgend en tekende zorgvuldig cijfer na cijfer in het kasboek. „Ik heb namelijk verplichtingen'', mompelde Allmers na een ogenblik. „Ik heb met Richard de nieuwe kell- ner gegokt en vrij veel verloren. Ook van vroeger staan er nog schulden iiuit. Daarom wilde ik vragen of ik geen voorsohot kon krijgen. Boven dien is het werk op het ogenblik veel zwaarder". „Zo'n kerel'', dacht Trude. „Nau welijks weet hij, dat ik geld heb kun nen lenen, of hij probeert iets van me los te krijgen.. Zoals hij nu. weel de onweerstaanbare man speelt! Nu, die zal verbasad zijn" „Het spijt me:', zei ze suikerzoet. „Maar het is bij mij niet gebruike lijk om voorsohot te geven. Ik heb het ook aan de dames Lily en Mily moe ten weigeren. Een zakenvrouw moet zich nu eenmaal aan haar principes houden." „Ik zou het u eohter toch als een •bijzondere gunst willen verzoeken", herhaalde Allmers dringend. Hij kneep zijn ogen samen. „Het is ook maar voor één keer". „Ik kan geen uitzonderingen ma ken". was het koele antwoord. „Ove rigens heb ik het druk. Goede middag Allmers". Een brandende woede steeg in de man op. Zo ver zijn we nog niet, nee, dat gaat zo maar niet, dacht hij. Zo kan ze me niet behandelen, mij niet. Eerst wekenlang vriendelijk en je dan eenvoudig wegsmijten, als ze er genoeg van heeft. Met Lily gaat dat maar met mij niet. Tenslotte weet ik zo het een en ander, ook al hebben we er nooit over gesproken. Iedere dag twee uur overwerk, allemaal voor niets En de ridder gespeeld bij die beschonken directeur en die hele griezelige geschiedenis in eikaar ge zet, en tenslotte toch nog bijna voor moord in de gevangenis. Hij moest zich beheersen om niet luid zijn woe de uit te schreeuwen. Het werd hem rood voor de ogen. Zijn tanden beet hij op elkaar, zijn ogen werden ste kend. „Zo gaat dat maar niet5', fluisterde hij hees. „Zo vlug kun je niet ie mand van je af schuiven", <iie men eerst in het ongeluk heeft gesleept. En die twee uur overwerk, iedere dag, twee weken lang, heb ik die betaald gekregen? Nu heeft mevrouw haar schaapjes weer op het droge nu heeft ze Allmers niet meer nodig. Die was goed toen mijnheer Kamp- schulte afgepoeierd moest worden, niet? Nu is die er niet meer om bang voor te zijn en nu zit je hoog te paard. Maar ik wil mijn geld". Nu schreeuwde hij toch. Zijn stem klonk schel door het lege kantoor. Het was prettig om te schreeuwen. Wat werd ze bleek! „Ik wil mijn geld, dat is niet meer dan rechtvaardig. Wie stond er destijds met de handen in het haar en vond het nodig da't hele ongeluk te ensceneren, wie heeft dat krankzinnige plan bedacht? Maar dat is nog niet het ergste niet waar, dan zijn er nog wel andere dingen?'' Trude schrok. Wat wist hij nog meer? Ach kom, niets kon hij weten. Die blies zich zelf maar op als een kwade pad, om haar bang te maken. Maar ze liet zich niet vangen.'Juist nu niet. „Als het werk je niet bevalt, kun je gaan. Over twee weken is het de eerste- De overuren zal ik vergoeden. Ik ben niet gewend mijn bedienden af te beulen". Die ijskoude toon kénde Allmers. Het was dezelfde waarmede zij lasti ge bezoekers de deur uitwerkte. Daar hielp geen schreeuwen tegen. Als ze zo begon was alles afgelopen. Dan had het ook geen nut meer je op te winden. Die moest op een andere ma nier aangepakt worden. Die verdien de niet beter. „Meteen wil ik weg", riep hij. „Geen minuut blijf ik langer hier. Als u me er dan uit smijt, dan ga ik direct. Misschien zult u er nóg eens spijt van hebben. Die zaak met Kampscbulte is nog niet afgelopen. Ik wens je geluk met mijn opvolger.'' Trude bloosde vuurrood, die steek was raak geweest. „Veel geluk", zei hij nog eens, maakte een cynische buiging en verliét de kamer. Verslagen bleef Trude achter. Zij gevoelde een zeldzaam gevoel van leegte, zowel als van opluchting. Een geluk, clat hij weg was. Geen rustig moment zou ze meer hebben gehad. Zijn bedreigingen maakte haar niet bang. Van dat, wat zij zo angstig verborgen hield kon hij niets weten. Haar rug deed weer pijn, zij was moe en keek op de klok. Half acht. Dan kon zij best een uurtje uitrus ten. Zij legde het kasboek in de kast, sloot de deur af en ging naar boven. Het zal misschien een kwartier la ter geweest zijn, toen Allmers in alle stilte het kantoor weer betrad. Hij had geluk, niemand zag hem. De gar derobes waren nog leeg. Hij kon te vreden zijn met zichzelf. Eerst had hij naar de vensters van Trude's ka mer gekeken en ontdekt dat die ge sloten waren. Dus sliep ze, en kon hij rustig werken. Allmers greep in zijn broekzak en haalde een bos sleutels tevoorschijn. Kleine zorg vuldig vervaardigde instrumenten, meesterstukken van slotenmakers- kunst. Hij ging naar de middelste schrijftafellade en probeerde de sleutels. De derde paste. Allmers woelde in de papieren. Spoedig had hij het gezochte gevondien. Hij trok een stoel bij en begon hetgeen hij had gevonden over 'te schrijven. Zorgvuldig borg hij daarop de pa pieren weer weg. Onmogelijk, dat iemand er iets van zou merken, en nu had hij Trude Schottler in zijn macht. Hij sloot weer af en sloop naar buiten. HOOFDSTUK 23 De orgeldraaier speelde, en de kin deren dansten hun eenvoudig ronde dansje. Het Dodensteegje wemelde van mensen. Geergerd duwden som migen de kinderen opzij, die hen voor de voeten liepen. Een boze blik naar Borro, en geen geldstuk in zijn pet. Gelukkig had hij zijn vaste klanten, die lieten zich door de kin deren niet storen. Integendeel, die vonden het beeld der huppelende kleinen zo bekoorlijk, dat zij zelfs wat dieper in de zak grepen. Me vrouw Wintermantel, van de apo theker verklaarde tegen haar vrien din, mievrouw Gutepunz, van de ju welier, dat zij, als ze kon schilderen dit tafreeltje zeker op het doek zou hebben vastgelegd. Maar helaas kon zij niet schilderen. Maar iemand moest dat eens doeii, het nauwe steegje met de hoge gevels, die oude orgeldraaier met zijn groene papagaai en de rei van dansende stralende jeugd (wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2