J'Caute Cf&kf- J DINSDAG 20 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ZILVEREN JUBILEUM RING LEIDEN VAN CHR. GEM, EN MANNENKOREN. Tijdens een gisteravond in „De Harmonie" gehouden receptie ter ge legenheid van het zilveren jubileum van de Ring Leiden en omstreken van Chr. Gemengde en Mannenkoren, hebben velen hun waardering uitge sproken voor het culturele werk, dat deze Ring in de afgelopen 25 jaar heeft gedaan. De heer C. B. v. d. Zeeuw, had als voorzitter der feestcommissie, de lei ding in handen. In een van veel waar dering getuigende toespraak schetste hij de vele werkzaamheden van de Ring. Wethouder J. van Schaik. die hier na het woord voerde, zeide. het gemeentebestuur met heel veel be langstelling het werk van de Ring volgt. Mede dank zij uw arbeid, zijn de mensen de zangkunst weer beter gaan beoefenen en hierdoor heeft uw vereniging zeer zeker veel bijgedra gen tot de culturele opvoeding van ons volk. Burgemeester K. van Diepeningen van Leiderdorp, die eveneens wees op de culturele taak van de Ring, zette uiteen, welk een grote schat de mens in het christelijk lied bezit. Nadat de heer G. v. d. Water, koordirigent, nog het woord had gevoerd en het jubi lerende bestuur een koorwerk naar keuze had aangeboden, herinnerde de heer Otto de Vaal aan de prettige sfeer, welke er steeds op deze con coursen heerste. Achtereenvolgens boden hierna di verse zangverenigingen uit Leiden en omgeving hun gelukwensen aan. Tenslotte was het dr. J. Riemens, die nog een woord van gelukwens sprak, waarin hij nog eens de bete kenis van het christelijk lied uiteen zette. Voorzitter Goedhart dankte de sprekers. Hédenavond worden de feestelijkheden besloten met een feestsamenkomst in de Stadsgehoor zaal. W. G. SILLEVIS. t Na een korte ongesteldheid over leed in de ouderdom van 79 jaar de heer W. G. Sillevis, oud-directeur van de voormalige Olieslagerij der Firma Sillevis en Rutten aan de v. d. Valk Boumanweg te Leiderdorp. De overledene had vroeger o.m. zitting in de Commissie voor de Volksbij eenkomsten, terwijl hij lange jaren bestuurslid was van de Leidse IJs club. De begrafenis vindt morgen ochtend te 11 uur op „Rhijnhof" plaats. BINNENLAND. In de Staatsmijn „Emma" is een 29-jarige arbeider tussen kolenwa gens bekneld geraakt en kort daarna overleden. De gewapende roofoverval bij een aannemersfirma te Heerlen is tot klaarheid gebracht. Er zijn vijf da ders opgespoord, die bekend hebben. De aalmoezeniers van leger en vloot dragen sinds korte tijd pries terboord en cpllaar in plaats van khahi-overhemd en stropdas. Tot nu toe waren de katholieke geestelijken gekleed als de overige officieren, met uitzondering dan van het kruisje. In het Engelse leger draagt ook de An glicaanse geestelijkheid een collaar. De heer A. van Veldhoven een hekend ingezetene te 's-Hertogen- bosch, is op 74-jarige leeftijd over leden. Een personen-auto is te Heerlen tegen een tram gebotct. In de auto zaten vier personen uit Heerlen. Een zekere D. was op slag dood; de an dere drie werden ernstig gewond. Het bestuur van het Hartmans- Tijdschrift-Fonds, waarvan het secre tariaat gevestigd is bij J. J. L. M. Verwiel, burgemeester van Oister- wijk, is voornemens over 1943 aan enkele financieel niet voldoende krachtige personen een tegemoetko ming te verlenen in de kosten van de studie voor een der examens, af genomen door de Nederlandse Ver eniging voor Gemeentebelangen. De nieuwe M.T.S. te Arnhem zal door de minister van onderwijs, dr. Gielen, worden geopend. De school was sinds enige tijd in een noodverblijf gevestigd, doch het nieuwe gebouw is thans gereed. BUITENLAND. Terwijl het hier kwakkelt is het in Amerika intens koud. In de V-S. zijn minstens 36 personen dóór de koude omgekomen. Het Amerikaanse Congres heeft z'n volledige goedkeuring gehecht aan een plan om de Amerikaanse ra dio-uitzendingen naar het buitenland de z.g. „Voice of America" te inten siveren. Deze uitzendingen zijn be doeld als antwoord op „His masters voice",, de radio, die de stem van haar meester Stalin weergeeft. Vier leden van de Joodse ver zetsgroep Stern, drie jongemannen en een meisje, zijn gisteren door een militair gerechtshof te Jerusalem tot levenslang veroordeeld. Nabij Felixstone in Engeland is een sleepboot van een scheepswerf in de lucht gevlogen en daarna ge zonken. Vermoedelijk is de hele be manning van 16 koppen omgekomen. Engeland is overgegaan tot re gistratie van alle Britten, geboren tussen 1923 en 1929, die geen volle dig betaalde arbeid verrichten. Men wil wel eens weten, wie er luilakt. De regering van Eire heeft de distributie van stoffen en kleding stukken opgeheven. Als tegenstelling komt uit Ber lijn het bericht, dat de nieuwste Ber- lijnse mode voor herencostuums is: een pak uit 95 aan elkaar genaaide lapjes. Men kan nog keus maken uit 18 verschillende uitvoeringen. C. J. DE JONGH. t In de ouderdom van 68 jaar is hier ter stede overleden de heer C. J. de Jongh, een bekend figuur in de Leidse gemeenschap. Leidenaar in hart en nieren was hij in mid denstandskringen en voor de oorlog vooral in de Midza-Combinatie een grote kracht. Jarenlang was hij in de kringen der Leidse pluimveehou ders een bekende persoonlijkheid en ook de 3 Octobervereniging stond hy waar nodig met raad en daad bij, terwijl hij als commissielid steeds aanwezig was bij de uitdeling van haring en wittebrood in het Waag gebouw. Ook in de leringen van de Ned. Herv. Gemeente was de thans overledene een graag geziene figuur. De heer de Jongh verborg achter een uitef.ijk van onverschilligheid een zeldzaam goed hart, waarvan velen hebben mogen profiteren, zo dat hij bij hen in dankbare herinne ring zal voortleven. De begrafenis van het stoffelijk overschot vindt morgenmiddag te half één plaats op „Rhijnhof". GEMEENTERAAD. Wat er nog meer behandeld zal worden. B. en W. stellen aan dè Raad voor: te besluiten de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Boommarkt en de openbare school voor voortgezet gewoon lager onderwijs aan de Oude Vest voorlo pig te handhaven. Het getal leerlin gen van beide openbare scholen is gedaald beneden de voor een ge meente als Leiden gestelde limiet van 100. (Op de Boommarkt 90 leer lingen en op de Oude Vest 82); medewerking te verlenen tot het stichten van een l.o. schooi, op ver zoek van de Gereformeerde School vereniging, in de nabijheid van ue Van den Brandelerkade en de Lo- rentzkade. 't Aantal leerlingen wordt geschat op 150. Eerst na vaststelling van het uitbreidingsplan van het on derhavige stadsdeel kan omtrent de definitieve plaats voor de bouw van deze school een beslissing worden genomen; vergoeding voor 't in bruikleen geven van boeken en leermiddelen aan leerlingen dei' gemeentelijke scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs.. In verband met klachten van het bestuur van de Polder Broek en Simontjes over de afvloeiing van het zakwater van de slibvelden der riool- zuiveringsinrichting in de polder, zijn by de dienst van Gemeentewer ken plannen in bewerking om het ge deelte van deze polder, ingesloten door de spoorlijn LeidenAmster dam, de aftakking van deze spoor lijn naar de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit en de Slaagh of Sinksloot, van het overige ge deelte van de polder af te sluiten en een eigen bemaling te geven. Hiertoe is nodig het stichten van een klein poldergemaal, waarvan de kostep bedragen 3.175. De centrale verwarmingsketel in de Stadsgehoorzaal moet vervan gen worden door een andere (ook niet geheel nieuwe): de kosten daarvan beiragen 40Ó0. In de Lakenhal zullen de direc tie-vertrekken, die nu geheel boven en achter in het gebouw zijn, worden verplaatst naar de begane grond. Er moet daartoe een afscheidings- wand worden gemaakt in de tentoon stellingszaal. De voormalige direc teurs-kamer kan tevens als tentoon stelling-ruimte dienst coen. De kos ten van deze en nog enige andere verbeteringen bedragen ƒ5.500. Ter financiering van de kosten van herstel van een aantal wonin gen in het eerste plan van de wo ningbouwvereniging „Ons Belang", welke door bominslag ernstig wer den beschadigd, werd door het Rijk een voorstel toegekend van ƒ31.145, rente 4 pet., af te lessen in 18 gelij ke annuïteiten. Het Rijk verleend een bijdrage van 90 pet. in de an nuïteiten, mits de gemeente 10 pet. voor haar rekening neemt. Het redcïingsmaterlaal aan bruggen en langs grachten is tijdens de oorlog grotendeels verdwenen. B. en W. stellen voor voor dat doel aan de Leidse Reddingsbrigade een bij drage a fonds perdu te verlenen van 800— Aan het Rijnlands Boi'gstel lings- fonds met ingang van 1 Januari 1947 een garantie te verlenen van 1.95 ct. per inwoner tot dekking van het nadelig saldo der exploitatie-reke ning. Een bedrag van 1700 is daar voor over het afgelopen paar mee ge moeid. KETTTNGHANDEL IN ZWARTE. KETTINGEN. Samenwerking tussen de afdelin gen van de Prijscontrole te Leiden en te Delft bracht een omvangrijke zwarte handel in rijwielkettingen aan het licht, die menig rijwiel- eigenaar een aardige duit heeft ge kost. Kettingen van 1,80 gingen voor 6,en f 6,50 naar de ge bruiker. Een zevental verdachten werd geverbaliseerd; twee hunner werden in verzekering gesteld. De kettingen werden geïmpor teerd door een bona fide Britse fir- nva te Amsterdam. Een assistent, van de directie bemiddelde voor de verkoop van 4700 kettingen aan een met hem bevriende Haagse rijwiel handelaar en nam voor zijn hulp f 2,per ketting buiten de factuur, wat hem een „bijverdienste" van een kleine tien mille opbracht. 4000 kettingen vervolgden hun zwarte weg naar een ander Haags adres, evenwel niet zonder dat de rijwielhandelaar een mille of tien had gelegd boven de toelaatbare winstmarge Een deel der kettingen vond zijn weg via Delft. Het artikel is schaars, de kopers waren graag. Een groot aantal kettingen kon niet temin nog in beslag genomen wor den. Dr. G. I. LIEFTINCK TOT LECTOR BENOEMD. Bij K. B. is benoemd tot léctor in de faculteit der letteren en wijsbe geerte aan de rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in de mid deleeuwse handschriftkunde, dr. G. I. Lieftinck, conservator bij de bi bliotheek der rijksuniversiteit alhier. JAZZ ALS PROBLEEM TUSSEN JONG EN OUD. Lezing door Casper Höweler. Voor een stampvolle zaal hoofdzakelijk met jongeren hield de bekende musicoloog Casper Hö weler een inleiding over ontstaan, waarde en betekende van de Jazz, en over Jazz als probleem tussen jong en oud. Spreker sprak zijn spijt uit, dat niet meerdere ouderen aanwe zig waren om hun begrip van Jazz eens wat op te klaren. De ouders staan vaak afkerig hier tegenover, terwijl de jongelui soms niet kun nen werken zonder Jazz door de ra dio. Hoe komt dit, en is alles wat dan uit de radio komt, werkelijk Jazz of amusementsmuziek? Van de negermuziek. aldus spreker, kenden wij het eerst de prachtige spirituals. Na de vrede van de slavenoorlog kwamen de „blues" tot ons droef geestige liefdesliederen. Rond 1900 trokken er groepjes negers door Amerika en speelden er Schlagers met allerhande variaties. Deze vorm groeide en omstreeks 1900 was er de Jazz. De Jazz groeide, het orkest hield gelijke tred. De stijl verander de, verouderde weer, veranderde nogmaals, breidde zich uit evenals het orkest. De kenm'erken van Jazz zijn: een rhythme sectie, en een me lodische sectie. Meedogenloos gaat het rhythme door de imorovisa- tie daartegenover is vrij in rhythme. Vandaar de swing, de trekking in de melodische gang. Vele ouders heb ben bezwaar tegen de intonaties, vinden de geluiden lelijk. Of ze mooi zijn is een vraag van smaak maar expressief is het geluid zeker. Spreker vergelijkt dit met een to neelspeler, die van uitzicht lelijk is, maar geweldig acteert. Dan toonde spreker door middel van gramofoon- platen aan,- dat eenzelfde gegeven in geheel verschillende stijl behan deld kan worden en is geworden. Ook werd men getoetst welke inter pretatie m'ooier, nieuwer of ouder is en slagvaardig werd er geant woord. We hoorden muziek van Armstrong en Ellington, wiens kunst hoger staat dan van de eerste. Ook werd er een plaat gedraaid „Sweat Sue", die de spreker als „pervers" afkeurde. Het gesyncopeerde rhyth me heeft ovei'eenkomst met enkele Schotse volksliederen en de Zigeu ners hebben het trekken in de me lodische lijn. De invloed van de Jazz in de moderne muziek openbaart zich o.a. bij Milhaud in „La création du monde". De gedraaide gramo- foonplaat wekte (merkwaardig) bij alle Jazzliefhebbers afkeuring. Het probleem is: ouders moeten beter begrip krijgen in de stijl van deze moderne muziek, die aldus spreker een tonicum inhoudt, dus enigszins gedoseerd moet worden, Zoals iemand zonder roken niet kan wer ken stelt spreker zich voor, dat een jongere niet kan studeren zonder Jazzmuziek, waarvan de goede mu ziek een vorm van kunst is Er werd nog wat gedebatteerd en we derzijds werd hieraan actief deelge nomen. Caspar Höweler is een le vendig spreker, die met gemak het hem heel eigen terrein van het Negerlied, Spirituals, Blues en ten slotte Jazz met het typisch rhythme en de melodische lijn behandelt. Ten slotte: waardering en applaus. J. KORTMANN. PER ZEILSCHIP OVER DE OCEAAN Nu koning Winter zijn wetten uit vaardigt al zijn deze dit jaar ook bijzonder mild en onze meren, waar zomers de talloze witte zeilen de bootjes over het water doen glijden, I grauw en verlaten liggen onder de donkere regenlucht, zoeken de leden van de Koninklijke Zeil-, Roei- en motorsportvereniging „De Kaag" binnenhuis gfclegenheM om elkaar weer eens te treffen. Gisteravond waren ze bijeen in Pulchri S'.udio te Den Haag, waar de heer W. L. Leclerq een lezing hield S met lichtbeelden over een reis per zeilschip van Engeland naar Austra lië, welke reis hij presoonlijk heeft meegemaakt. Er zijn sinds deze tocht a heell wat jaren verstreken, maar de zeewaardige zeilboot heeft zich nog steeds niet door de moderne techniek laten uitbannen, mede dank zij het feit, dat sommige landen dit type boot gebruiken bij de opleiding van marinepersoneel. Er werd vroe ger wel eens beweerd, dat Ericson, de kortelings gestorven exploitant van zeischepen, een dwaas was, die slechts de vrije teugel gaf aan een zonderlinge hobby. DeD heer Leclerq weerlegde deze opvatting door er de aandacht op te vestigen, dat deze ex ploitatie inderdaad rendabel was. De stoomboten, die hst graan van Aus tralië naar Engeland vervoerden, kwamen daar in grote getale tege lijk aan, welk feit van zelfsprekend een ongunstige invloed had op de graanprijzen. DeD zeilschepen daar entegen kwamen veel later aan, zo dat inmiddels de prijzen weer ge stegen waren door een belangrijk grotere waag op de markt. Deze wij ze van vervoer bracht tevens een be sparing aa.n entrepótkósten mee. Hoewel lichtbeelden nooit zo n le vendige voorstelling van een reis kunnen geven als een fim, kregen de aanwezigen tich een duidelijk beeld van het leven aan boord en de toestand van de zee iy de diverse weersgesteldheden. Voorts gaf de heer Leclerq talrijke uiteenzettingen over technische aangelegenheden, die wij hier uiteraard niet kunnen op sommen. Alleen het feit reeds, dat de zeilboot drie masten had van 60 meter en in totaal 4200 m2 zeil, zal voor de watersportliefhebbers vol doende zeggen- Het was een interes sante avond, waarvoor veel belang stelling bestond. GEM. AANKONDIGING De voorzitter van het hoofdstem bureau, aangewezen in artikel 34, tweede lid, der kieswet brengt ter openbare kennis, dat zijn besluit van 16 Januari 1948, waarbij F. C. ed Hosson benoemd is verklaard tot lid van de Raad der gemeente Lei den, van heden af voor een ieder ter secretarie dier gemeente (afd. Alg. Zaken) ter inzage ligt. Leiden, 19 Januari 1948. 1089 De voorzitter voornoemd, F. H. van Kinschot. LEIDSE JONGENS BEREIKEN 'T KOUDSTE PLEKJE OP AARDE. Gisteravond wisten een aantal Leidse jongens door te dringen tot 't koudste plekje van de aarde. Ter wijl iedereen rustig bij de warme kachel zat, gingen deze roekeloze jongelui, gewoon in hun overjassen, op tocht naar lage en nog lagere tem- perautren, ver onder nul. En met el ke stap daalde de temperatuur en- .kele graden. Terwijl gewone burgers bij een temperatuur van een graad of twintig onder nul zeer grimmerig kij ken en volkomen uit hun humeur ra ken. stonden deze jongelui bij een temperatuur ver beneden de hon derd graden onder nul te spelen met vloeibaar geworden lucht, waarmee ze tenslotte hun zakken volstopten. En de temperatuur daalde nog steeds. U kunt er zich geen voorstelling van vormen hoe koud het was. Tenslotte was het 272,996 graden onder nul en kouder kon het niet. Dit was het koudste plekje van de aarde. Toen deze jongens even later weer thuis waren, konden ze daar enthousiaste verhalen vertellen over hun excursie naar het Kamerlingh Onnes Labora torium. Wanneer u zo langs de sta tige gevel van dit gebouw loopt, dan kunt u -Ich geen voorstelling vormen van wat zich allemaal achter deze muren afspeelt. De heer Ouwerkerk heeft een tipje van de sluier opge licht. Hij leidde een dertigtal jonge middenstanders naar de machtige magneet, en dit was nu het koudste plekje van de wereld! Vlecht daar omheen nog allerlei verhalen van buitenlanders die deze vernuftige in stallaties kwamen afkijken om het thuis ook eens te proberen; van Duit sers die, nac'.at ze het eerst niet aan durfden, later toch de prachtigste in stallaties roofden, dan begrijpt u mis schien iets van de bewondering, die er groeide voor de prestaties van ge leerden en technici, bereikt in dit Leidse laboratorium. Nog steeds staat Leiden aan de kop- TIEN KLEINE NEGERTJES. Agatha Christie weet, hoe zy een spannend boek moet schrijven en zij weet ook, hoe zij er een spannend toneelspel van moet maken. Wan neer men evenwel een toneelspel maakt van een boek, loopt men kans, ofwel om van het toneel teveel lite ratuur te maken ofwel het spel zo danig te veranderen, dat er weinig gelijkenis overblijft met het oor spronkelijke boek. Agatha Christie heeft het eerste niet geheel kunnen vermijden, naar onze smaak, hetgeen niet wegneemt, dat het spel desal niettemin een smakelijk „thriller" is geworden. Mien kan zich niet bekla gen, dat er te weinig „gebeurt", want evenals in het versje van de „Tien kleine negertjes", gaan de persona ges er stuk voor stuk aan. Zij zijn gasten op een eenzaam eiland van een onbekende gastheer, die er ver maak in schept om ze hun misda den onder de neus te wrijven en de doodstraf over hen te voltrekken. Wie is die geheimzinnige moorde naar?" „Eén van ons", roepen de ontzette „negertjes" uit. Maar wie? en zal de laatste, heel alleen overgebleven, zichzelf uit wanhoop ophangen? Neen, 't loopt heel anders af, dan u denkt, al bent u nog zo geslepen. Het is een aardige, spannende ge schiedenis, waarvan het Residentie- Toneel een vlotte opvoering heeft gegeven. De „tien kleine negertjes vormen een prachtig team, al zijn hun karakters nog zo uiteenlopend. Eén van hen treedt speciaal naar voren, en dat is Dirk Verbeek, maat dat heeft z'n reden. Een hartelijk applaus van een op geluchte schouwburg beloonde de spelers voor de prettige griezeling. K. A. J. „St. Petrus". A.s. Wcens dag om 8 uur beginnen wij met iets nieuws. Neemt allen een krant mee van de laatste 4 dagen. De rest komt dan wel. De avond is weer de avond van de jongensvragen. De Aalmoe zenier geeft 'ons antwoord. Verder competitie-spelen en stoere toe komst voor de warmte. Jongens komt allen, denkt ook aan de komen de vastenavond. Tot 8 uur in Ra penburg 52. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacobus Barholomeus, z. v. W. J. van der Weyden en M. E. Gij bels; Maria Johanna, d. v. J. P. van Zeeventer en L. Briejer; Johan na, Catharina Gemma, d. v. C. Vink en H. E. van der Valk; Lilly Marie, d. v. M. J. Helmond en J. Neute boom; Peter, z. y. P. Seits en C. Versluis; Johannes Enoch Cornelis, z. v. E. J. van Arkel en J. S. M. van der Linden; Antonius Jozef, z. v. M. A. van der Born en A. Braxuoven, Vera Hélèna, d. v. H. F. van der Horst en M. Gaasterland; Nicolaa.1- Cornelius Johannes Maria, z. v. J. J. van den Akker en G. C. A. de Bce- vere; Cornelis Andrie, z. v. A. Ka- paan en E. J. Filippo; Anton, z v. A. J. Uphoff en K. van Klarenbosch Johannes, z. v. H. G. H. Rosng en T. Eikelboom. Overleden: H. C. W. Lier man 41 jaar; A. L. Ompi dr. 2 weken; P. J C. van den Bergh huisvr. van G. T. Kagie 80 jaar; M. L. van Campen wed. van G de Langen 61 jaar; J. Heuzen, z. 9 maanden; J. Zwetsloot wednr. 74 jaar; C. J. M. Jaspers hsvr van A J. Spaas 52 jaar; C W. M. Geave hsvr. van J. C. van Valderer. 51 jaar; J. Boer zn. 22 j.; L Keus wednr. 72 jaar; J. T. van Genen hsvr. van J. W. Heijstek 60 jaar. ALPHEN a. d. RIJN DE ALPHENSE RIJWIEL- VIERDAAGSE. Wie doen en werken mee? Onder voorz. van de heer Bern. Knaapen, consul van de A. N. W. B. alhier hield het comité tot organi seren van de eerste Alphense Rij wiel-vierdaagse, onder de titel de L. A. U. R. A.-rit, in de komende Juni-maand, zijn tweede vergadering De heer Knaapen verheugde zich in het feit, dat de zaak steeds vastere vormen aanneemt. Voorts deelde hij mee, dat er contact is verkregen met twee belangrijke instanties, wier medewerking ten deze onmisbaar is. Het zijn de A. N. W. B. en het De partement van Oorlog. Van deze in stanties is medewerking voor het komende v/ielersportevenement te Alphen aan den Rijn verkregen. De mogelijkheid is geopend, dat er ook militairen hieraan meedoen en een kamp, in de nabijheid van het ijs- club-terrein voor dit doel in gereed heid wordt gebracht. Omtrent de vorm der uit te reiken onderschei dingen zal in een op het einde van deze maand te houden bespreking worden beraadslaagd. In verband met de vele medailles, welke reeds door de militairen en de politie op de unifarm worden gedragen, acht het Departement van oorlog een speld of een gesp het geschikste, in tegenstelling met het oorspronkelijk voornemen van het comité, om aan hen die de respectievelijke tochten in de daarvoor gestelde tijden vol brengen, een onderscheidingsteken in de verm van een medaille te ver lenen, dat telkenj are met de tekenen van die tochten zouden kunnen wor den uitgebreid. Het zal een ieder wel duidelijk zijn dat, wil dit unieke sportgebeuren in ons gewest ten volle slagen, er een zo groot mogelijk aantal deel nemers zal moeten zijn. En daar voor zal dan ook gewenst zijn, dat de ingezetenen van deze en omliggende gemeenten, hun medewerking ver lenen in de vorm b.v. van het ver strekken van logies gedurende vijf dagen, t.w. 31 Mei en 1, 2 en 3 Juni. Het comité spreekt hierbij de wens uit, dat het mogelijk zal blij ken om alle deelnemers, hoe groot hun aantal ook moge zijn, in deze gemeente logies te verschaffen om te voorkomen, dat de deelnemers na elke rit enige tijd zullen moeten rei zen naar hun nachtverblijf en dit zelfde Svillen doen des morgens naar de startplaats voor de volgende rit. Vele verenigingen en middenstands- verenigingen ter plaatse gaven reeds blijk van begrip van het grote be lang van de LAURA-rit en zullen er zoveel mogelijk medewerken om de deelnemers in de avonduren aange name verpozing te bezorgen. De heer Gastelaars, trouwe deel nemer aan de Nijmeegse Wandel vierdaagse, de initiatiefnemer van de Alphense Rijwielvierdaagse, die het secretariaat hiervan waarneemt, Toussaintp'eir. 12, ontvangt gaarne opgaven, die het belang van deze on derneming kunnen dienen. I BODEGRAVEN OPHEFFING TOLLEN IN WEG GOUDA—BODEGRAVEN. De A.N.W.B. deelt mede, dat de tollen in de weg GoudaBodegra ven morgen om elf uur officieel worden opgeheven. Deze tollen, waarvan er zich een bevindt bij Gouda en de andere bij Oud Reeu- wijk, zijn in beheer bij de associatie van gemeenten voor de straatweg Gouda—Bodegraven. Zij worden thans overgenomen door de ge meenten Reeuwijk, Gouda en Bode graven. HAAGSCHE SCHOUW Schietfeest. Gisteravond hield de schietvereniging D.O.B. in „De Groote Vink" haar traditionele schiet- feest voor leden en hun introducees. Nadat de voorzitter, de heer G Schra- ma, een welkomstwoord gesproken had tot de aanwezigen, speciaal tot wethouder B. van Vliet sn de ge meentesecretaris, de heer J. de Bres, de bui'gemeester had wegens on gesteldheid bericht van verhindering gezonden ving het programma aan met het optreden van het cabaret-va- riëté van Meurs, dat o.l.v. John Pims een gemengd repertoire van confe rences, liedjes en schetsjes voor het voetlicht bracht. Ter afwisseling toonde een telepaath zijn kunnen en bracht met zijn verbluffende staaltjes de toeschouwers in bewondering. Met medewerking van het Gé Ho- fenks Dansorkest ving om 12 uur o.l. v. de heer W. Dérogee het Dal aan, terwijl een verloting voor de nodige verassingen zorgde. Het was reeds diep in de nacht toen de voorzitter met een dankwoord aan de medewer kers dit geslaagde feest besloot. ZOETERWOUDE JONGETJE DOOR AUTO OVER REDEN. Gistermorgen te 11.30 uur kwam het vierjarige zoontje van de heer G. van Veen op de Vrouweweg ach ter een daar geparkeerde vracht wagen gelopen, juist toen de vracht auto van de fa. Noordam passeerde. Het werd daardoor zodanig over reden dat het na korte tijd is over leden. De chauffeur treft geen schuld. POS. NED. SCHEPEN. Alkaid, 19 Jan. naar Rio de Ja neiro; Amitelkerk, 19 Jan. van Do ver; Amstellï'nd, 19 Jan. naar Am sterdam; Balanipa, 18 Jan Gibraltar gepass.; Boschfontein, 19 Jan. "te Mombassa; Ceram, 18 Jan. te Batavia Congostroom, 19 Jan. naar Porto Amboim; Kota Inten, pass. 19 Jan. 11 uur Poit de Galle; Lekhaven, pass. 19 Jan. Las Palmas; Lissekerk, 13 Jan, te Calcutta; Lutterkerk, '19 Jan. te Karachi: Maraheran, 19 Jan. naar Lorenzo Marquez; Noordam, 19 Jan. te New York; Paelou Laut, 19 Jan. naar Semarang; Salatiga 13 WEERSVERWACHTING TIJDELIJK RUSTIG WEER. Plaatselijk nevel of mist, ove- g 5 rigens zwaar bewolkt met op- g 2 klaringen. Op de meeste plaat- o g sen morgen droog weer met aan- g g 'vankelijk weinig wind, doch la- g o ter weer wat toenemend uit Zui g g delijke richtingen. Ongeveer de- g o zelfde temperaturen als van- g daag. Sooooooooooooooooooooooooooooooooo LAATSTE BERICHTEN het debat over de regeringsverklaring wordt eerst morgen hervat De Tweede Kamer zou hedenmid dag de beraadslaging over de rege ringsverklaring nopens de ontwik keling der gebeurtenissen in Indo nesië voortzetten. In verband met de inmiddels ont vangen teksten van de op de „Ren ville" tot stand gekomen wapenstil stand en politieke overeenkomsten werd dit debat echteif uitgesteld tot morgen, Woensdagmiddag. trygve lie naar nederland. De secretaris-generaal der Ver enigde Naties Trygve Lie, die mo menteel in Brussel vertoeft, wordt Donderdaagvonid 6.47 uur met de „Etoile du Nord" aan het Hollandse spoorstation te 's-Gravenhage ver wacht. Het gezelschap zal bestaan uit zeven personen,- onder wie de heer Pelt, adjunct secretaris-generaal, en de dochter van de heer Lie en zal zijn intrek nemen in kasteel Oud- Wassenaar. brand in het vrachtschip „bredero". De correspondent van Aneta te Singapore meldt, dat de brandweer van Pinang een gevecht van 22 uur moest leveren tegen een hevige brand aan boord van het Nederland se vrachtschip „Bredero". Het schip lag in de baai van Pinang voor an ker. De oorzaak van de brand en de schade worden onderzocht. fraude op huize doorn. Tijdens de strenge winter van vorig jaar werden voor de vroegere verblijfplaats van de Duitse ex- keizer, Huize Doorn, extra brand stoffen aangevraagd en toegewezen, teneinde de vele kostbaarheden thans nog bezit van dc Nederlandse staat te beschermen tegen de na delige invloeden van het winter weer. Bij een dezer dagen gehouden con trole bleek, dat in de museumruim ten in het geheel niet werd gestookt terwijl van de vrij aanzienlijke voorraad door bewoners privé ge bruik gemaakt werd. De extra toe wijzing werd terstond ingetrokken en de zaak is in onderzoek. gejus van der meulen voor de raad van cassatie. Op 14 Februari a.s. zal voor de bijzondere raad van cassatie terecht staan de oud-<loelverdediger van het Nederlandse voetbalelftal, de arts A. Y. van der Meulen, wonende te Naarden, thans gedetineerd. Het bij zonder gerechthof te Amsterdam heeft hem tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij als arts is toe getreden tot het vrijwilligerslegioen Nederland. Hij zal verdedigd worden door mr.i S. C, van der Wall te Haar lem. hij wilde eens lekker uitrusten Ongeveer half December werd in de papierfabriek van de gebr. Tielens te Meerssen in een op volle toeren draaiende papiermaohine een zware ijzeren chr oefbout gaworpen ten gevolge waarvan de machine voor een deel werd vernield. O.a. was een koperen metaaldoek van vele meters lang beschadigd: or was nog één reserve stuk van dit materiaal, dat alleen uit het buitenland betrokken kon worden. Het duurde verschil lende dagen, vooi-dat die machine her steld was. Niet alleen werd een pro ductie-verlies van 12000 kilo papier geleden, maar ook was een derde deel van het fabrieks-personeel geduren: de enkele dagen werkloos. De rijkspolitie van Rothern- Meers sen stelde een streng onderzoek in naar deze vernieling, welke veel op sabotage geleek. Ten slotte werd de 13-jarige arbeider J. W. W. uit Meers sen aangehouden, die na een schenp verhoor bekende de schroefbout op zettelijk tussen de machine te heb ben geworpen „om eens lekker te kunnen uitrusten". gedwongen recrutering door griekse verzets strijders. In Griekse regeringskringen te Athene verklaart men berichten te hebben ontvangen, dat de verzets strijders gedwongen recrutering toe passen. De gehele mannelijke bevol king van door de verzetsstrijders overmeesterde dornen zou onder de ze maatregelen vallen. De jonge man nen zouden gedwongen worden bij de guerilla-troep.en dienst te nemen en naar Joego-Slavië gevoerd worden om daar in een Grieks vluchtelingen kamp te Bulkes opgeleid te worden. Volgens dezelfde bronnen zouden te Bulkes vijfduizend met de linksen sympathiserend en gestationeerd zijn. Zij zouden kunnen worden be schouwd als mogelijke reserve voor het verzetsleger. Jan. van Dakar; Samarinda. 18 Jan. naar Pacifickust; Sommelsdijk, pas seerde 18 Jan. Quessant. Stad Schie dam, 19 Jan. te Madras; Streefkerk, 19 Jan. te Bombay; Stuyvesant, 17 Jan te Paramaribo; Tabian, 22 Jan. te Amsterdam verwacht; Tawali, 13 Jan naar Nederland van 't Hoff, 17 Jan. te New York, Volendam, wordt 24 Jan. van Java te Rotterdam verwacht. Willem Ruys, pass. 19 Jan. 17 uur Gibraltar.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3