Nederland zal zijn evenwicht wel vinden Jicvid JCwiek en Ali££ieeneti-e*lenló DONDERDAG 15 JANUARI 1948 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Perzikendag te Delft. Nu de perzik een steeds voorna mere plaats inneemt onder de teel ten in ons land, doen zich ook voortdurend nieuwe vragen voor .omtrént de teelt, de selectie, de ziektebestrijding enz. De kwekers, die er toe zijn overgegaan de toma tenteelt om te zetten in de per zikenteelt, hebben de ervaring op gedaan, dat zij bij de aanplant wel eens voor onaangename verrassin gen komen te staan wat betreft het plantmateriaal. En zo zouden nog vele andere problemen op te noe men zijn.' Om deze reden is de Rijks tuinbouwvoorlichtingsdienst er toe overgegaan om' heden in de Stads- doelen te Delft in samenwerking met het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen een voorlich tingsdag te .organiseren op het ge bied van de perzikenteelt. Als eerste spreker trad daarbij op ir. J. M. Riemens, Rijkstuinbouw- consulent en directeur van de Proef tuin Z. H. Glasdistrict te Naaldwijk. De teelt van de perzik is volgens spr. een van de oudste in ons land. Maar de uitbreiding van de teelt gedurende de laatste jaren wel ver antwoord? Of zal zij zich meer moe ten richten op de vroege variëtei ten? In verband hiermede besprak ir. Riemens de cultuurzorgen bij da teelt, welke kassen bij voorkeur dienen te worden gebruikt, de ziek tebestrijding en de juiste voeding. Tenslotte ging hij aan de hand van onderzoekingen de invloed ma van stikstof, fosforzuur en kali. De heer M. A. Erkelens, directeur van de N.A.K. afd. Boomkwekerij - gewassen, ging in op het doel van de keuring van plantmateriaal. Ter sprake kwam hierbij de moeder- boomkeuring, de veldkeuring en de waarmerking. Tevens ging spr. in op de klachten betreffende de ras echtheid van door de N.A.K.-B. waarmerkte. bomen en beantwoord de de vraag in hoeverre dit merk teken als een garantiebewijs kan worden beschouwd. Ten slotte schonk hij aandacht aan het bont in de perzik. Dr. I. Rietsema uit Breda, die een jarenlange studie heeft gemaakt van de verschillende perziksoorten, be handelde als derde spreker het per ziksortiment. Dit laat zich in ons land verdelen in vroege, late en overgangsvariëteiten. De vroege le nen zich voor de stookserre, voor de koude kas zijn alle perziken bruik baar De kwaliteiten en de vervoer baarheid verschillen; naarmate het hoofdfruitseizoen nadert, zullen de eisen hoger gesteld dienen fe wor den. Verder ging spr. in op de pro ductiviteit en op de gezondheid van de vruchten. Perziken zonder blad- klieren zijn gevoeliger voor meel dauw, andere variëteiten hebben neiging tot afruien, barsten en hoplitten. Dr. Rietsema ging ook nog in op enkele in onze omgeving minder bekende soorten, o.a. die met gladde schil, ongekleurde, geel- en roodvlezige; deze hebben echter weinig waarde voor de handel. Ir, J. G. W. Ignatius, rijkstuin- bouwconsulent in algemene dienst, besprak de perzikenteelt in andere delen van de wereld. Omdat de per zik evenals de appel, de peer, de pruim en de kers een periode van winterrust nodig heeft, om in het voorjaar te kunnen bloeien en vrucht te kunnen dragen, komt zij slechts in die gebieden voor, waar men een winter kent. Op open grond komt zij vanzelfsprekend BINNENLAND. De passagierslijst van het m.s. Willem Ruys, dat op 23 Januari te Rotterdam wordt verwacht, ligt op ons bureau ter inzage. De „Nieuw Amsterdam" zal, te beginnen met haar volgende afvaart van New York op 3 Februari a.s. Le Havre in haar route opnemen. Van Rotterdam uit wcfrdt de route; Le HavreSouthamptonNew York. De bronzen medaille van het Carnegie Heldenfonds is toegekend aan de heer K. Vinkes te Apeldoorn, dié met groot levensgevaar twee op holgeslagen paarden tot stand heeft weten te brengen. Ook Breda heeft de gedemobi liseerde vrijwilligers, die uit Indië zijn teruggekeerd, feestelijk ontvan gen. In het district Zuid-Holland en Zeeland van het Directoraat-Generaal van de Prijzen werden in de.Sint-Ni- colaas- en Kerstmaand 72 processen verbaal tegen banketbakkers opge maakt. De geconstateerde onrechtma tige winst bedroeg in 6 der gevallen tezamen 19075.08. BUITENLAND. Critiek is gemakkelijk, maar dikwijls niet ongevaarlijk. Want gis teravond sprong een Franse acteur in de „Comedie des Champs Elysées" plotseling van het toneel, toen hij een criticus zag, die een slechte critiek op hem geschreven had, en begon te knokken. De arme criticus werd ont zet door' zijn collega's. De overstromingen in het Fran se departement „Meurthe et Moselle" heeft meer dan 13.000 gezinnen (cir ca 43.000 personen) getroffen. De schade wordt geschat op 1 1/2 mil liard francs. Afrika heeft meer droge ram pen. zoals in Tangangjika, waar 21 Afrikanen bedolven werden en om het leven kwamen. Canada doet het meer mecha nisch. Ongeveer 400 K.M. ten N.W. van Quebec zfjn twee treinen op el kaar gereden. Vijf doden. De protestantse missie in Bel gisch Congo heeft vliegtuigen ter be schikking. Een arts van de missie van Butembo steeg er mee op, doch in plaats van omhoog te vliegen vloog het toestel in brand. De drie inzit tenden kwamen om het leven. slechts voor in zuidelijke gebieden. Zowel in het Noordelijk als in het Zuidelijk halfrond liggen de perzi- kenteeltgebieden echter vrijwel op dezelfde hoogte wat de gemiddelde wintertemperatuur betreft. De be langrijkste landen, tevens export- gebieden zijn de Verenigde Staten en Italië, maar ook Frankrijk, Span je en Portugal kunnen hiertoe wor den gerekend. De Verenigde Staten hebben zich speciaal toegelegd op de verwerking, ten einde over grote afstanden te kunnen exporteren. Wil men in Noord-Frankrijk, Bel gië, Nederland en Engeland het ri sico van ongunstige klimatologische factoren zoals nachtvorsten uitscha kelen, dan# dient geteeld te worden onder glas! Wil men dan concur reren tegen de producten van open grond uit de Zuidelijke landen, dan zal terdege gelet dienen te worden op kwaliteit en kwantiteit. De om vang van de productie kan het kos tenniveau drukken; de kwaliteit zal onze producten superieur moeien maken, begerenswaardiger dan de zuidelijke. Nu echter de fruitcon sumptie, ook in ons land. stijgende is, ziet het er voor de afname van perziken op de mjarkteh, voorlopig niet ongunstig uit. Men zal er ech ter op moeten werken zelfs bij vol komen ontbreken van elke export, het product zo begeerd te maken, dat een goede binnenlandse afzet gewaax'borgd 4s, BEURSOVERZICHT De beurs te Amsterdam had gis teren een onbelangwekkend verloop. Het zakenverkeer was van kalme aard en de koersen waren óver het geheel genomen niet veel veranderd. Toch werd de indruk geewkt, dat er eerder enig materiaal te verwer ken viel want de markt lag zwaar en hoewel de noteringen onder beurstijd niet veel veranderden, kon over het geheel genomen toch een kleine in zinking worden waargenomen, zodat in de meeste gevallen op ongeveer het laagste punt van de dag werd ge handeld, toen de notering tot einde kwam. In de oude en nieuwste aan delen Kon. werd weer behoorlijk za ken gedaan, maar voor zover uiter lijk te hoordelen viel waren de om zetten toch kleiner en daarbij bleven de fluctuaties binnen betrekkelijk nauwe grenzen. De Amerikaanse markt was stil en in overeenstemming met Wallstreet wat luier. De beleggingsmarkt werd de nieuwe convex-sielening de gehele middag op rustige wijze verhandeld. De koers daalde van §9 1/16 tot 98 13/16. De overige staatspapieren wa ren niet of niet noemenswaardig ge wijzigd Pandbrieven alsmede ge meentelijke en provinciale leningen waren zeer kalm, op ongeveer het vorige koersniveaox. Prolongatie 2 yK procexit. r Amerika's oordeel over onze economische positie IN DE LANDSGEWIJZE studie van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken over de aspecten van het Marshall-plan wordt o.m. ook Nederland aan een beschouwing onderworpen. Voor de eerste 15 maanden raamt men het tekort voor Nederland als volgt: Met de V.S. 478 millioen dollars, met de rest van het Westelijk halfrond 336 millioen dol lars, met niet-deelnemende landen (als India en Zuid-Afrika) 130 mil lioen dollars, met de deelnemende landen 119 millioen dollais. Totaal dus 1063 millioen dollars. Het tekort van de Nederlandse Overzeese Ge biedsdelen in dezelfde periode wordt geraamd op 106 millioen dollars. De passages over elk land afzon derlijk zijn in sympathieke bewoor dingen gesteld, maar de mate van sympathie loopt uiteen. Wat Nederland betreft, wordt de ervaring van dit land op internatio naal handelsgebied aangehaald, even als het belang van de .havens Rotter dam en Amsterdam en de vloot van binnenschepen als de rechtstreekse bijdrage tot het algexneen herstel. Tevens wordt het vertrouwen uitge drukt met betrekking tot de voor export beschikbare overschotten van de Nederlandse landbouw- en zuivel- productie tot verlichting van de voedselmoeilijkheden van andere West-Europese landen. Ook het grote belang van de Nederlandse kleding en scheepsbouwindustrieën wordt ge noemd. Een belangrijke factor in het herstel is ook de douane-unie van de Benelux, die van groot belang is zo wel voor het Nederlandse, als voor het Belgische herstel. De invoer van Nederland uit de V.S. zal naar ver wacht wordt in de genoemde perio de gestadig afnemen en de uitvoer, toenemen. Het is echter niet waar schijnlijk, dat de omvang van de export groot zal zijn en men ver wacht, dat deze zal stijgen van on geveer 35 millioen dollars in het eer ste jaar tot 80 millioen in 1952. Het her-stel van het evenwicht in de Ne derlandse betalingsbalans, kan slechts geleidelijk tot stand komen. Voor de jaren na de herstelperiode zijn er alle aanwijzingen, dat het volk van Ne derland verder voort zal gaan op de weg naar economisch herstel. Het heeft ervaringen op handels- en scheepvaartgebied en technische scho ling, die het mogelijk moeten ma ken, - dat er een over het algemeen evenwichtige internationale positie inneemt. Met volledige erkenning van de afhankelijkheid van het her stel van het land van de economische herleving van zijn naburen en van andere Europese landen, kan gezegd worden, dat Nederland reeds een voorname rol heeft gespeeld door zijn aandeel in de tot standkoming van de douane-unie van de Benelux. OEGSTGEEST Kath. Vrouwenbeweging. De avond van ,.Cia van Boort met haar poppenkast' was zeer geslaagd en de opkomst uitstekend. In zijn openings- woord legde pastoor Looyaard hel der en overtuigend uit, dat de vrouw een speciale taak heeft, niet alleen in het gezin, maar ook daar buiten. De vrouw heeft natuurlijke gaven en 'talenten, die gebruikt moeten worden. Zij moet de man helpen en mèt hem samen trachten het hoog ste' te bei-eiken: de redding van de eer der mensheid. Iedere vrouw moet zich dit taak bewust zijn en samen zijn zij sterker dan alleen. Dus: een krachtige Ned. Kath. Vrouwenbewe ging. En alle vrouwen uit de paro chie lid! De pastoor besloot deze op wekkende toespraak met een gebed tot de meest ideale Vrouw: ons al ler Moeder Maria. Hierna gaf Cia van Boort; „Het Vrouwtje van Sta voren", wel een van haar mooiste stukken. Vooral het menuet hierin was subliem van weergave en mu zikale begeleiding. In de pauze ga ven nog nieuwe leden zich op. Daar na volgde het kostelijke stukje: ..Peex-ken in de biechtstoel". De dames hebben zich uitstekend ge amuseerd. De avond stond op hoog peil en was een geestelijke verfris sing. Pastoor Looyaard sloot met de mededeling, dat op deze ontspannings avond weer werkavonden zouden volgen en wel de eerste op 6 Febr. a.s. dr. Sis Heyster met „Vrou wenrijkdom". Mist dit niet, werkt allen mee door lid te worden. Opga ve mogelijk bij: mevr. J. Staalvan Santvliet, Anna van Burenlaan 12, rWctcerct. tel. 21125. LEIDEN JUBILEUMCONCERT VAN R. L. EN O. IN DE ZUIDERKERK. Ter gelegenheid, van het zilveren jubileum van de „Ring Leiden en Omstreken" van Chr. gemengde en mannenkoren kregen wij een uitvoe ring te horen in de mooie Zuider- kerk, waar vier der aangesloten zang verenigingen tot aller voldoening goed geslaagd zich lieten horen. De wel- eerw. heer ds. Wiersinga spi-ak het feestelijke openingswoord met heil wens tot de jubilerende Ring en dan zong het Christelijk Wassenaai-s Man nen a cappella ,,Lof zij den Heer" een melody uit "t jaar 1668 en Psalm 100, waarbij van Herwaarden de muziek had geschreven. Het le lied zongen de heren (dirigenten niet vernoemd) fijntjes; Psalm 100 met iets meer moeilijkheden, goed overwogen en correct en in stijl aangevoeld. De ge mengde koren „Halleluja" van Lei den en „Zang zij onze Leus" u;i: Voorschoten zongen gezamenlijk met medewerking van Jo Stallinga Psalm 42 van Mendelssohn, 't Werk op zich zelf schreef de componist zeker niet in een van zijn meest gezegende mo menten. 't Klinkt niet bijzonder ge ëmotioneerd, is niet diep maar wei klinkt 't vriendelijk en beminne lijk. De beide zangkoren hebben goed samengewerkt, veerkrachtig en vi taal. De dirigente had er eer van en de sopraan-soliste niet minder. De stem van Jo Stallinga klinkt fris en beschaafd. Zij geeft mooie hoge to nen en haar voordracht is vol stem ming, en getuigt van muzikaliteit. Mien Verver verzorgde de begeleidin gen op 't klavier. Zij scheen heel ver trouwelijk met de wel wat verouder de partituur, en zij wist met muzi kale smaak menige phrase tot iets moois te maken. Nu v/as het wachten op de dirigent van het gemengde koor „Excelsior" uit Leiderdoi-p. Deze moest namelijk met een auto van el ders komen en heeft blijkbaar panne gehad. Toen hij er eenmaal was zong het koor „Psalm 98" door Hubert Cuypers getoonzet en maakte een goede beurt en deed werk, dat er wezen mocht. Het 2e a cappella-lied was „Luidende Kerstklokken" van Meijer, een kerstlied met sfeer, een voudig en begrijpelijk, muziek naar het hart der toehoorders, 't Koor telt •mooie stemmen in z'n gelederen en heeft de uit te voeren liederen vaar dig en muzikaal voorgedragen. In middels sprak de weleerw. heer ds. Riemens zijn rede uit over „de Zegen van de Zang". Aan het eind van de avond sprak ds. Spruit het slotwoord uit. Beider gedachtengang was nage noeg hetzelfde. Hoe zou 't ook andei-s kunnen? De zang zo zeiden beide sprekers is een gave Gods. „Boze mensen hebben geen liederen". Van alle tijden zijn de zangers vin het ware lied, in alle omstandigheden is het ontstaan in alle omstandighe den is het te zingen. Danklied, lof zang en klaaglied. Laten koorbestu- ren. zangers en dirigenten hun mooie taak daarom voortzetten. Stel de weldaad van de zang tegenover het ontevreden geklaag en gejammer. De gewijde zangkunst tegenover het banale. Beide sprekers eigenlijk de drie sprekei-s voelden aan, en uit ten in hun rede, dat de zang verheer lijking van God is. Eer aan de Vader, de Zoon en de H. Geest. Verschillen- de gezangen zijn inmiddels door de gemeente gezongen en ds. Spruit spx-ak het dankwoord. J. Kortmann. CAUSERIE OVER JOEGO-SLAVIë. De Ned. Reisvereniging, afd Lei den, bood haar leden een reis aan naar Joego-Slavië en op de terugweg een bezoek aan Venetië en de Dolo mieten. Daar deviezenmoeilijkhedexx echter vaak nog onoverkomelijke hinderpalen zijn voor dergelijke rei zen, werd deze tocht slechts ge maakt in de fantasie van de vele aanwezigen, die gisteravond naar „De Vergulde Turk" gekomen waren, om te luisteren naar de heer L. A. Dupi'ée uit Nijmegen, die over bo vengenoemde reis een causerie met projectie van Leica-lichtbeelden hield. Wie enige fantasie heeft, z'n omge ving kan vergeten en zich in dit gure winterklimaat een zonnige, zuide lijke sfeer weet te scheppen, zal on getwijfeld met volle teugen genoten hebben van de ruim 100 prachtige kleux-en-opnamen en zich verplaatst gevoeld hebben naar Joego-Slavië aan de Dalmatische kust, om in het „pax-elmoeren" stadje Dubrownik een heerlijke vacantie door te brengen. Hemels-blauw zeewater, dat met witte schuimkoppen tegen de rotsen beukt en uiteen spat in duizend kleu ren, 'n grillig landschap met hoge bergen, waarop agaves en cederbo men groeien, tuinen met olijfbomen en sinaasappelen, sprookjesachtige gebouwen van wit marmer, als kant zo fijn bewerkt, de bevolking in hun typische klederdi-acht eri dit alles overgoten door een stralende zon, die, als de avond valt, bloedrood in zee zinkt en een kleurenspel van fantastische combinatie op de rotsen speelt, dat was Joego-Slavië, zoals wij dat gisteravond op het witte doek zagen. Via Venetië, met de beroemde San Marco en het Doge-paleis aan het water, waarin gondelieres op hun guitaar tokkelen en met romatnische liederen de avondstilte verbreken, voerde de heer Duprée zijn gehoor naar de Dolomieten, met z'n fantas tische rotsen en steile bergen, die in de glans van een ondergaande zon uit een kleurensprookje lijken, om ten slotte te eindigen in een typisch Hollands landschap, met een op haalbruggetje, wat met hetzelfde oog bekeken, even mooi is ,als mén het schone maar weet te ontdekken. Dat de heer Duprée tot dit laatste in staat is, bleek wel uit de toelich ting op de geprojecteeerde beelden, die ongetwijfeld de vele aanwezigen geboeid zal hebben, getuige de wens van de voorzitter, de heer J. A. A. v. d. Horst, die in zijn dankwoord de hoop uitsprak de heer Dupx-ée voo een dergelijke gelegenheid nog eens in Leiden te zien. 35-JARIG ZAKENJUBILEUM. Het was Dinsdag een belangrijke dag voor de lederhandel N. A. van Wijk, Haarlemmerstraat 159—161, die op deze dag zijn vijf en dertig jarig zakenjubileum vierde. Begon nen in de Janvossensteeg, kwam reeds in 1915 de eerste uitbr^ding, gevolgd door een tweede in 1923, terwijl in 1929 het bedrijf naar dé Haariemmerstraat verplaatst werd. Talloze bloemstukken getuigden van de goede relaties, die de heer van Wijk met z'n leveranciers en cliënten onderhoudt en die, naar wij hopen, nog lang bestendigd mogen blijven. NUT EN VERMAAK BRACHT „KINDEREN VAN ONS VOLK". Een amateur-toneelvereniging, die zich met inachtneming van het haar ter beschikking staande aantal krachten ten doel stelt goede stuk ken te brengen, heeft het in deze tijd niet gemakkelijk. Want hoewel Ne derland overstroomd wordt met aller lei spelen, de werkelijk goede blijven in verhouding toch zeer gering. Het valt daarom ook niet te verwonderen, dat men dikwijls in herhalingen moet vallen. Zo zagen wij gisteravond „Kinde ren van ons volk" van Anton Coolen, dat door het gezelschap „Nut en ver maak" op de planken werd gebracht. De belangstelling voor dit spel blijkt nog steeds buitengewoon groot te zijn, wat overigens begrijpelijk is. Het is de weergave van een stuk waarachtig leven, dat ontroerd door eenvoud en subtiele karaktertekening. De innerlijke spanningen, die een mens opjagen en hem in een ogenblik van ontembare drift tot een moorde naar maken; het is allemaal zo aan vaardbaar, zo onopgesmukt. En na de daad wordt de moordenaar met zich zelf geconfronteerd en hij begrijpt de krachten niet, die in dat ene ogenblik in hem losbrakexi. Het slot is meester lijk. De figuur van de pastoor, een oude, vergrijsde parochieherder, die met zijn bezonken levenswijsheid de stormen van haat en wroeging tot bedaren weet te brengen en de vrede in zijn schaapsstal doet wederkeren. Wij hebben alle waardering voor de wijze, waarop de regisseur Henk de Bruyn dit Brabantse spel voor het voetlicht bracht. Décor en costume- ring waren aardig, terwijl het dialect vrij goed gesproken werd. Van de medewerkenden vonden wij mej. Chili Burgerhout, in de vertolking van Ma rie, uitgesproken de beste. Voorts denken wij aan Henk de Bi-uyn als Godefrides, Jan Snel als de oude Sleegers en P. Wijnbeek als de vrolij ke Doreske. Tancrr.ar Sturm, die het in de rol van de oude pastoor niet gemakkelijk had, wist de sfeer van vaderlijke bezorgdheid te scheppen, welke van deze figuur dient uit te gaan. Ook de overige spelers hebben naar beste kunnen tot het slagen van deze avond bijgedragen en wij vin den het jammer, dat na de pauze eni ge storende haperingen in de tek§t een weinig afbreuk deden aan het geheel. Al met al een mooie avond, die werd opgeluisterd door het Nuvé- orkest. Een 1ste prijs behaald. Onze oud-stadgenote mej. J. Bottema heeft, naar we vernemen, de eei-ste prijs behaald in de prijsvraag voor het ontwerpen van een ontwerp voor behang, uitgeschreven door de firrwa Rath en Doodenheefver. K.A.J. Dek Par. Hedenavond ploegavond voor alle ploegen dus voor de Baan- en Liniebrekers, Stu wers en Naamlozen. Deze ploegavond wondt gehouden bij Quirien thuis en begint m half acht. Komen jullie op tijd s.v.p.? De opsporingsdienst van de Prijsbeheersing te Leiden ontdekte, dat partijen van hondei'den kilo's boter en suiker, evenals honderden liters melk en 1500 eieren aan de houder van een luxe-restaurant aan de Kager Plassen geleverd waren. De leveranciei-, die mede vrij gro te partijen kaas verhandeld had, werd in verzekering gesteld en be kende. Toen uit de in beslag geno men administratie van het restau rant de transacties zonneklaar ble- kex% bleef er voor de restaurateur weinig anders over dan ook te be kennen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Aleid-a Paulina Maria d. v. P. Feiten en J. M. Schweer bij der Becke; Theodora Maria Adridana d- v. C. Turk en C. T. A. Meijer. Johan na Wilhelmina Louisa d. v. H. J. Te gelaar en J. v. d. Re ij den, Hendrika Pietemella d. v. J. J. v. d. Reijden en H- P. v. d. Blom. Gerrit z. D. C. Spek en J. Lok. Martin Willem z. v. D. H. Hoogstraten en M. C. v. d. Berg. Ma rianne d. v. W. M. A. Oppelaar en M. Wassink; Hélène Marion Jacomina d. v. J. M. Leenheei's en A. E. Smith Johanna Maria Cornelia d. r. A. F. Laue en J. C. v. d. Kleij. Getrouwd: D. op den Dreest jm. en D. W. Niesen jd. J. G. Horn in ge wedn. en M. J. H. Mijjer gesch. A. v. d. Blom jm. en C. Huf. J. L. Gussen- W 40. Theodoor Tuf startte de motor en daar verhief zich 't vreemdsoortige toestel alweer in de lucht. Het zeil werd gehesen, er stond 'n vrij krach tige Noorden-wind. De vlieg-Ford be reikte een grote snelheid. Heel diep beneden hen zagen onze vrienden een sneltrein rijden. Dat was de Amster dam-Parijs. „Misschien zit Kitty daar wel in met de Pief-paf-poef-broe ders'', veronderstelde Karei Kwiek, maar mijnheer Gabriël geloofde daar niets van. „Ze zijn al lang in België of Frankrijk met hun auto's," zei hij. Ondertussen was de trein naar Parijs al weer ver achter hen gebleven. Ze gingen nu, met 'n snelheid van wel 500 kilometer, hoewel ze daar na tuurlijk langer dan 'n uur over deden Kijk, daar had je de Belgische grens al 'n Kilometer of tien daarvoor had Karei zijn vrienden een grote ouder wetse villa aangewezen. „Daar woon ik", zei-ie. „Als we terug zijn uit Arabië dan gaan we met z'n allen 'n week bij ons logeren." Opeens hoorden ze 'n groot lawaai. Er was nog 'n vliegtuig in de lucht. Een heel groot van de K.L.M. „Dat gaat zeker ook naar Parijs", zei mijn heer Gabriël. Hij nam een lange verrekijker en keek of hij geen be kenden in het vliegtuig zag zitten. En jawei hoor. achter een van de raampjes loenste het lelijke gezicht van 'n lid der Pief-paf-poef-broeder schap. Gelukkig ging het toestelletje van de vier vrienden veel harder dan het grotere. Ze zouden wel eerder in Parijs aankomen, en zo zouden ze de gelegenheid hebben, de ont- voei-ders van Karei zijn zus een valstrik te spannen. Eindelijk kwam Parijs in zicht. De Eifeltoren stak hoog boven de stad uit. Er stond een mannetje boven op, dat vriendelijk naar het rare toestelletje zwaaide. In de omgeving van de stad werd de vlieg-Ford op de grond gezet. Er kwam een vriendelijke Fransman aangerend, die eigenaar was van 'n grote boerderij daar in de buurt. Bij hem machten de vier mannen hun toestelletje verstoppen in een stal en zo konden ze zonder gevaar te lo pen van hun vervoermiddel te wor den beroofd, op de autobus gaan wachten, die om het uur voorbij moest komen op de grote weg naar Parijs. hoven jm en C. v. Heoke jd. I Polane jm en M. J. de Romijn jd.; J. Taffijn jm. en M. J. C. Floi-ijn ld. G. v. d. Vlist jm- en W. E. T. Vostei-s jd. Overleden: M. Ravensbergen huisv. van A. segaar 82 jaar. LAATSTE BERICHTEN DE WAPENSTILSTAND IN INDONESIë. Betreffende de Reuterberichten volgens welke een wapenstilstand te Djogja zou zijn bereikt en een voor ziening zou zijn getroffen omtrent een plesbiscief, vernam het A. N. P. van welingelichte zijde, dat deze be richten inderdaad waarheid bevat ten Ter dood veroor deelde getuige valt president aan Men sprak op het Bijzonder Hof vanmorgen als vaste overtuiging uit, dat dit de reactie van een ter dood- veroordeelde is, die reeds maanden de dreiging van een doodvonnis ge voelt zonder dat dit ten uitvoer wordt gelegd, en gisteren vernam, dat de 43-jarige V-vrouw van de S.D. Ans van Dijk was geëxecuteex-d. Ongetwijfeld heeft ook Willemsen nog de hoop gekoesterd, zo meent men, dat nu er geruime tijd geen enkel doodvonnis ten uitvoer werd gelegd hij de zwaarste straf nog zou ontlopen. Nu deze hoop de bodem was ingeslagen door het bericht der executie van Ans van Dijk besloot hij zich te wreken. Zo zagen vanmorgen de vele aan wezigen in de zaal van het Bijzonder Hof met ontzetting de lange Wil lemsen (bijna 1.90 meter) op de kleinste president van het Amster damse Hof toespringen: mr. van Vugt, die nog geen 1.60 meter meet. Willemsen zat in de getuigenbank naast een wachtmeester van de rijks politie, die de opdracht had hem te bewaken. Teen mr. van Vugt de getuigen Willemsen verzocht voor het hekje te verschijnen, stond Willemsen op. Voor de wachtmeester wist wat er gebeurde, snelde de ex-S.D.'er naar voren. Hij gaf een gil voor hij op de tafel sprong. Onmiddellijk sprong ook de wachtmeester naar voren, doch toen was Willemsen reeds over de groene tafel heen en op de president gesprongen. De wachtmeester sprong zijn arrestant terstond na en diende Willemsen met een gummistok enige slagen op het hoofd toe. Willemsen, wien het inmiddels gelukt was, bei de handen om de keel van mr. van Vugt te slaan, liet de president daar op los. De andere parwetwachten hadden evenals de wachtmeester uiterst snel gereageerd en waren mr. van Vugt te hulp gesneld voor dc beduusde raadslieden en mr. Besier, die op zijn plaats van procureur-fis caal geheel links aan de lange tafel was gezeten, zich van hun zetels had den kunnen verheffen. Zodra mr. van Vugt, wiens witte bef ongeveer op zijn rug was terecht gekomen was opgestaan, zei hij on middellijk tegen de parketwachten: „Niet slaan, niet slaan". Willemsen werd daarop weggedra gen en nadat mr. van Vugt de zitting tien minuten had geschorst, werd de zitting voortgezet. Het publiek op de tribune, die goed bezet v/as, had met ontzetting en bij na onder een doodse stilte het inci dent gadegeslagen. Voordat mr. van Vugt bestoft, doch levend onder de tafeL .tevoorschijn was gekomen, wist niemand hoe de president deze overval zou hebben doorstaan. Mr. van Vugt gaf na het gebeurde blijk van een stoïcijnse kalmte. „We zullen de zitting thans voor enige minuten schorsen", waren zijn woorden. Het hele incident had niet meer dan drie minuten geduurd. Willemsen was, nadat hij uit de zaal was verwijderd, nog enige ogen blikken beduusd van de slagen, die hem waren toegebracht. Spoedig kwam hij echter weer tot zichzelf en herkreeg zijn kalmte. Hij was over het gebeurde weinig ontzet. Hü is onmiddellijk naar het Huis van Bewaring te Amsterdam, waar hij reeds enige tijd gevangen zit, te ruggebracht. De vrouw van Willem sen, die zich op de publieke tribune bevond, verklaarde, dat Willemsen zich sinds de executie van Ans van Dijk, die gisteren is gefusilleerd, in zeer nerveuse toestand bevond. Zij gelooft, dat het gebeurde hierop een reactie is. Willemsen, thans 32 jaar oud, is een ex-wachtmeester van de staats politie, die tijdens de bezetting een der actiefste leden was van de be ruchte Haarlemse inlichtingendienst. Hij arresteerde, voor zover dat tij dens zijn berechting bewezen kon worden, 106 Nederlanders, waarvan er 56 de dood hebben gevonden. In het bijzonder had hij het voorzien op illegale werkers en Joden. SCHIP STOOTTE OP PERSONEN AUTO Woensdag is in het Wilhelminaka- naal te TiLbui-g„ ter hoogte van de spoorbrug, een schip op een zich on der water bevindend obstakel vast gelopen. Bij. nader onderzoek bleek het obstakel een personenauto te zijn die naderhand gelicht warde. Hij'was het eigendom van de 45-jarige ge huwde heer J. Ploegers, houthande laar te Oisterwijk. Sinds Zaterdag avond werd deze na het bezoek aan een Tilburgse familie vermjst. Ver moed wordt, dat de heer P., van wie geen spoor ontdekt werd, in het wa ter is gei-eden. Het kanaal wordt in verband hiermede afgedregd. SINT ADELBERT STICHTING* Naar wij van emitenten vernemen is de inschrijving op de uitgifte van een 3J^ procent obligatielening 1943. groot J" 200.000 in stuken van 1000 en 500 nom. aan toonder, ten laste van de Sint Adelbert Stich ting te Egmond-Binnen, tegen de koers van 100 procent, aanzienlijk overtekend.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3