Worden de Langeraarse plassen drooggemaakt? Pierre Balledux 25 jaar op de planken De Biltse van het keuken weebl H zaterdag 10 januari 1948 de leidse courant tweede blad pagina 1 Tuinders, die hun bedrijf stil-leggen r\E GEMEENTE TER AAR IS EEN GRIETENIJ. Indien degenen, voor wie het woord grietenij ik-weet-niet-wat betekent, het in hun woor denboek naslaan, zullen zij ervaren, dat Ter Aar inderdaad een grietenij is. Grietenijen zijn de Friese gemeenten, die uit verschillende dorpen zijn samengesteld en ook Ter Aar is een verzamel-naam voor Vier afzon derlijke dorpen en enkele kleinere buurtschappen. Een dorp Ter Aar is er niet en het raadhuis van Ter Aar staat ergens in de wijde vlakte, met als vrijwel pnige buur een klein Protestants kerkje. Het raadhuis is een zo bescheiden gebouw en het ligt er zo eenzaam, dat vreemdelin gen het onopgemerkt voorbijgaan. DORPS-JEUGD STADS-JEUGD Een uitgestrekte gemeente van by- na 2000 H.A met 4550 inwoners wordt vanuit dit eenzame raadhuis bestuurd. Hier heeft het gemeenebest Ter Aar zijn excentrisch middelpunt, en hier zetalt de burgemeester. Deze burgemeester, de heer B. J. Hogen- boom, heeft bij zijn ambtsaanvaar ding geen moeite gehad zich in de nogal verwikkelde situatie van dor pen en buurtschappen in te wer ken, een zoon als hij Is van de vorige gemeente-secretaris, de heer J. Hogenboom wiens ambt met dat van het burgemeesterschap is gecombineerd. Wij echter wilden toch eens graag weten, hoe de onder linge verhouding is. „De vier grotere bevolkings-centra Langeraar, Korteraar, Aardam en Fapeveer hebben ieder hun eigen leven en een zekere zelfstandigheid", aldus de burgemeester „maar er is toch wel degelijk een band, die hen allen tot Ter Aarders maakt". „Wordt er op het uitbreidingsplan naar gestreefd een eenheid te vor men?" vroegen we. BRANDENDE UITBREIDINGS PLANNEN. „Met het uitbreidingsplan is het wel erg tegengelopen. Het eerste plan verbrandde bij het bombarde ment van Rotterdam, het tweede verbrandde bij het bombardebment van Den Haag, zodat we hu bezig zijn met ons derde uitbreidingsplan. Daarbij is vooral aandacht besteed aan Aardam en Papeveer. In Lan geraar, dat voor de Rooms Katholie ken het culturele centrum is, kan hier en daar nog wel worden bijge bouwd, maar een uitbreidingsplan is daar, afgezien nog van de zeer kost bare uitvoering niet verantwoord. De verwachting is, dat, ondanks de grote gezinnen, de gemeente zich langzaam zal uitbreiden, en er op de duur meer vertrek dan ves tiging zal zijn, tenzij...." „Tenzij?" „Tenzij zich hier industrie vestigt. De bevolking der gemeente is zeer eenzijdig samengesteld: 55.3 pet. vindt zijn bestaan in land- of tuin bouw, 18 pet. in de nijverheid (zui velfabriek, groen te-inleggerij en) en 13 pet. in handel en verkeer. Prac- tisch de gehele bevolking hangt dus samen met land- en tuinbouw, toestand is op het ogenblik zo, dat tuinders zijn, die hun bedrijf stil leggen, en vele jonge tuinders zich op het ambachts-on der wijs toeleggen Er verdwijnen zelfs kassen, omdat er veel te weinig hout en glas voor kassenbouw wordt toegewezen. Dit is een grote mis-stand, want menig tuinder weet niet, hoe hij de winter door moet komen, maar de tuinders met kas-cultuur zijn er niet zo slecht aan toe als de andere. Door intensi vering van de tuinbouw door de glas cultuur, zouden vele bedrijven, die nu gemiddeld 500 R.R beslaan, op een veel kleiner oppervlakte renda bel kunnen worden gemaakt. Helaas heeft de zware tegenslag na 1929 rem- zetten. Niettemin zijn er aanmerke lijke vorderingen gemaakt, waar door ook de bloemencultuur tot ont wikkeling is gekomen. Van groot belang is het, dat de gemeente nu een tuinbouwschool heeft, want vak kennis is een belangrijke steun voor de tuinder om de moeilijkheden te oVerwinnin." „Zijn er nog terreinen, waar de tuinbouw zich kan uitbreiden?" „De mogelijkheid daartoe bestaat nog aan de overzijde van het Aar kanaal, in de richting van de Schou tenvaart. Zeer gunstig gelegen indus trie-terrein voor een conserven- fabriek b.v. is er aan de Kromme Aar, vlak bij het Aarkanaal." I NATUURSCHOON IN GEVAAR. „Zijn er geen plannen om de Lan geraarse plassen droog te leggen? Niet dat we dat" voegden we er haastig bij „zouden toejuichen, maar van een plan hoorden we toch". „Die plannen zijn er. Het zou over dreven zijn, daarbij alleen oog te hebben voor het natuurschoon en al het andere daarvoor te laten wijken. Persoonlijk zou ik het zeer jammer vinden als de plassen verdwenen, maar de droogmaking zou een alge meen belang kunnen zijn. Het on derzoek naar de wenselijkheid daar van, moet zo breed mogelijk zijn en het kan nuttig zijn aan dat onderzoek veel geld te besteden, opdat niet als de plassen droog gemaakt zijn het een onherstelbaar nadeel voor de gemeente zou blijken. Het verlies van het natuurschoon in een zo dicht bevolkte provincie weegt ongetwijfeld zwaar. De plassen hebben een eigen karakter, zijn zeer visrijk, en trekken door hun rust honderden hengelaars, ook de goed-gesitueerde. De tuinders zouden de plassen ook niet meer kunnen benutten om bagger voor hun tuinen te halen en turf te steken. Daarbij komt, dat volgens sommige deskundigen de plassen lichte nachtvorsten kunnen weren, wat in het voorjaar bij de jonge plantjes van het grootste belang kan zijn". We begrepen niet zo snel, hoe de plassen vorst konden tegenhouden. Aan de burgemeester was medege deeld, dat, omdat water de dag- warmte langer vasthoudt dan het land, er des nachts een warmte-uit- straling van de plassen is, welke een zeer lichte nachtvorst van half tot één graad kan opheffen. „Hoe 't ook aldus de burgemeester „het is de moeite waard, dat die zijde van het vraagstuk zorgvuldig onder het oog wordt gezien. En dan is er nog de vraag, of er wel behoef te is aan tuingrond". DE MOTIEVEN VAN DE VOORSTANDERS. „Van wie gaan die droge plannen uit?" informeerden wij. „Van de ingelanden van de Noord- eind- en Geerpolder. Deze ingelan den moeten jaar-in jaar-uit polder- lasten voor water betalen, terwijl het water hun practisch niets ople vert. Zelfs ondervinden zij veel schade aan hun gronden door de golfslag, waarvan het herstel en de wering eveneens grote kosten mee brengt. Een ander voordeel van de droogmaking zou zijn, dat de Lan geraarse tuinders, die nu veelal slechts varende hun tuinderijen kunnen bereiken, dan van het varen af zijn. Vooral door de kascultuur van de laatste 20 jaren is dat varen een groot ongemak geworden." Bo vendien kunnen thans vele tuinders niet op hun bedrijf wonen, waar door deze cultuur wel in bijzondere mate wordt bemoeilijkt .,Is de bodem van' de plassen ge schikt voor tuingrond?" „Dat is nog de vraag. In de vorige eeuw is de Bloklandse en Korteraarse polder drooggemaakt; de grond daar bleek voor tuinbouw minder geschikt. Het is misschien niet ver antwoord zoveel geld uit te geven om een kleine oppervlakte grond te winnen en als een hoofdbezwaar wordt door verschillende instanties niet ten onrechte de verdwijning van natuurschoon gezien. Er is nog maar zo weinig over in deze pro vincie. Wat er nog is, wil men gaar ne bewaren. Het is daarbij evenwel de vraag, of het billijk is, dat de lasten en nadelen, die dit natuur schoon waarvan ieder profiteren kan oplevert, door slechts een be trekkelijk kleine kring van perso nen wordt gedragen". EEN TUSSENTIJDSE OPMERKING. Tot zo-ver de voor- en nadelen van de droogmaking, zoals zij door de burgemeester van Ter Aar worden gezien. Een ander, en naar onze mening, zeer zware stem „tegen" (die niet door de burgemeester, maar door ons wordt uitgebracht) ligt in de toekomst. Hoeveel gemeen teraden hebben er nu geen spijt van als haren op de gezamenlijke hoofd- den, in het verleden zo roekeloos De heer E. J. HOGENBOOM, burgemeester van de gemeente Ter Aar. gesprongen? We herinneren slechts aan het onlangs gepubliceerde inter view met de burgemeester van Noordwijkerhout; die gemeenteraad van Noordwijkerhout heeft te elfder lire (dat is net een uur te laat) be sloten geen medewerking meer te verlenen aan afgraven van het „dor re" duin. Bij de tegenwoordigs ont wikkeling van het verkeer is het te verwachten, dat de weinige meenten in deze provincie, die nog natuurschoon rijk zijn, daarvan door het aantrekken van forensen-ingeze tenen veel profijt kunnen trekken. Voor een economisch-trefbare meente als Ter Aar is deze over weging wellicht nog van meer waar de dan net aanlokken van industrie, EN EEN TUSSEN-TIJDSE TROUW-PARTIJ. De onderbreking, die wij hier in het interview hebben gemaakt, cor respondeert met een onderbreking, welke in feite heeft plaats gehad. Er kwam namelijk een „trouwtje" op het raadhuis en wij hadden het genoe gen da,arbij getuige zij 't niet wet tel ijk getuige te mogen zijn: Het bruidspaar was Katholiek (de grote meerderheid der bevolking is Ka- .tholiek, en goed Katholiek ook), zo dat deze plechtigheid ten raadhuize voor hen eigenlijk een formaliteit was. De burgemeester echter slaagde er voortreffelijk in, door een harte lijke toespraak, deze formaliteit tot een plechtigheid te maken, die het burgerlijk huwelijk wel niet tot een sacrament, maar toch tot een voor bereiding van het sacrament maakte. In de gezelligheid van de burge meesters-kamer teruggekeerd kwam het gesprek op de vorige burgemees ter, jhr. K. W. L. De Muralt, wiens portret wij in de raadszaal hadden zienn hangen. „Jonkheer De Muralt", zeide bur gemeester Hogenboom „die 38 jaar burgemeester van Ter Aar is ge weest, komt nog altijd graag hier. Hij heeft zijn hart nog steeds aan Ter Aar verpand". Dat konden wij ons levendig in denken, want ook burgemeester Ho genboom sprak vol lof over de goede bevolking, over „een zeer toegewijde gemeenteraad en zeer toegewijde wethouders en ambtenaren." Over het culturele peil van de be volking merkte de burgemeester op, dat het verenigingsleven in de ge meente zeer sterk ontwikkeld is. Met de misschien wel honderd ver enigingen wordt intens medegeleefd. Vooral de jeugdverenigingen brengen veel ontwikkeling bij en hebben in met bet natuurschoon te hebben om- de laatste 20 jaren zeer veel goeds hebben. gesticht. Ja, de burgemeester kon gerust verklaren: „He geloof zelfs, dat de dorpsjeugd in vergelijking tot de stadsjeugd in menig opzicht be voorrecht is, ook omdat de jonge buitenlieden niet zo in de verleiding bomen hun leven met lege dingen te vullen. Er is hier bijv. een uitste kende muziekvereniging met een jongerenafdeling en -ook de toneel uitvoeringen zijn hier steeds voor treffelijk verzorgd. In menig op zicht behoeven de dorpsjongeren voor de jonge stedelingen niet onder te doen". HUIZEN ZITTEN STAMPVOL. Zo over de jeugd pratend, kwam het gesprek op huwelijks-plannen en woningzoekenden. Er zijn ongeveer 100 aanvragen voor woningen; er worden thans 18 arbeiders-woningen gebouwd in Aardam en er is een plan voor 50 woningen. Voor sa men-woning is de gemeente niet erg geschikt. De woning-bezetting is in Ter Aar 5.7 per woning, terwijl het Rijksgemiddelde 4.4 per woning is. In Langeraar is de woningbezetting zelfs 6.15, wat bijna tweemaal zo hoog is als Amsterdam (3,5). In de gemeenteraadsversiagen had den wij herhaaldelijk klachten ge lezen over het Kerkpad, dat zo enigszins de Kalverstraat van Ter Aar is. „Het is inderdaad een zeer gebrek- dige verbinding" gaf de heer Ho genboom toe „en een behoorlijke verbindingsweg zou een groot ge meentebelang zijn. Maai het is finan cieel niet mogelijk, want het zou ton nen kosten! Het pad is in onderhoud bij het R. K Kerkbestuur en het is de bedoeling, dat de gemeente, in samenwerking met de onderhouds plichtige, de weg ophoogt" „Is het niet redelijk, dat de ge meente het onderhoud overneemt?" vroegen wij. „Dat zou een gevaarlijk precedent scheppen. Ook de polders zitten met vele wegen die, door het veel zwaar der verkeer verschrikkelijk te lijden hebben en veel kosten. Het is een onhoudbare toestand, die ook in Prov. Staten ter sprake is gebracht. De gemeeyte zelf heeft al 6 K.M. weg voor haar rekening. Het ongeluk is, dat hier geen vaste bodem is. De Langeraarse weg b.v. houdt het op de duur niet uit". EEN GREEP UIT DE GESCHIEDENIS. Aan het eind van dit interview ver telde de burgemeester ons een en ander uit de tuinbouw-geschiedenis van Ter Aar. Anderhalve eeuw ge leden bemoeide de gemeente zich sterk met de veiling. Er was een ge meentelijk reglement op de tuinde rij en van gemeente-wege werd een „binnen-markter" benoemd, dat was iemand, wiens taak het was de groen ten te vervoeren en in Am sterdam te verkopen. De voorschriften waren nogal pre cies: in één zak moesten 1000 snijbo nen zitten of 4600 spersiebonen, enz. Werden de bepalingen overtreden Amsterdam (dat zijn eigen reglement had) klaagde nogal eens over het gewicht en ovei goede bonen boven-op en slechte bonen onder-in dan legde of de stad of de gemeente Ter Aar een boete op. Volgens het Ter Aarse reglement kwam 1/3 van de boete ten goede aan de diaconie, 1/3 aan het R. K. Armbestuur en 1/3 aan de aanbrenger. In 1822 was er een hevig conflict met de binnen- markter, die de zondebok was van te lage prijzen en andere grieven. Het zou interessant zijn indien bur gemeester Hogenboom al deze gege vens waarvan we er slechts enkele vermeld hebben tot een historisch overzicht uitbouwde, wat v°°r een gemeente, die een gewestelijke lagere tuinbouwschool rijk is, zeker nut zou Deze maand zal de toneelspeler Pierre Balledux zijn zilveren toneel jubileum vieren. Het is de bedoeling van de acteur dit jubileum te vieren in de rol van Wortel in een voor hem gemaakte bewerking van de ro man ..Boerenpsalm" van wijlen Fe lix Timmermans. Deze jubileum voorstelling wordt 20 Januari in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gra- venhage gegeven. Pierre Balledux begon zijn toneel loopbaan bij het voormalig Schouw toneel waar hij o.a. de rollen speel de van Jubal in „De Paradijsvloek" van Alphons Lady, van de Pater in .Gescheiden vrouw", van de tweede matroos in „Vrijheid" van Herbert Kranz. Daarna is Pierre Bai ledux naar Vlaanderen gegaan en uit zijn Vlaamse tijd hebben ook vele van zijn rollen bekendheid verwor ven. Vervolgens heeft Balledux deel uit gemaakt van het Hofstad Toneel, waar hij o.a. de chauffeur heeft ge speeld in „Mensch en Oppermensch" van Shaw en in 1-2-3 van Molnar. Balledux vormde daarna het ge zelschap der Verenigde Haagse Spe lers, dat onder zijn artistieke lei ding stond en dat behalve in de schouwburgen der grote centra, ook vele voorstellingen verzorgde in alle delen van Nederland, waarheen het op tournée ging. Het gezelschap bracht o.a. opvoe ringen van „Mariken van Nieume- ghen", „De Dorpspoët" van Jac. Bal lings, „Rond een half millioen" van Jac. Ballings, „De ingebeelde zieke", van Molière, „De wereld van mor gen" van James Gow en Arnaud d'Usseau, en „Gods Molen" van Frans van Oldenburg Ermke. De bekendste stukken van zijn re pertoire zijn „En waar de sterre bleef stille staan" van Felix Timmermans. „Kermisvolk op Kerstmis" van Henri Gheon „.Josef in Dothan" van Von del, „Amor in de Pastorie" van Jac Ballings, „Kinderen van ons volk" van Antoon Coolen. De cultuurkamer-maatregelen van de bezetter, waaraan Pierre Balle dux geen gevolg wilde geven, heb ben in 1942 een einde aan het gezel- ip van de Verenigde Haagse Spe Iers gemaakt. Na de bezetting heeft Balledux deel uitgemaakt van de grote 5 Mei- groep van acteurs, die de bezetter principiële weerstand hadden gebo den. welke groep in Juni 1945 in de Amsterdamse Stadsschouburg een aanvang maakte met de lange reeks opvoeringen van het be vrijdings - spel „Vrij Volk". Intussen bereidde hij onder de moeilijke na-oorlogse omstandighe den zijn huis en decoratieatelier werden door het bombardement van Den Haag op 3 Maart totaal vernie-. tigd, de heroprichting voor van zijn gezelschap de Verenigde Haagse Spelers, uit welk gezelschap ten slot te gesticht werd het Zuid Nederlands Toneel, dat de bedoeling had naast opvoeringen in de hoofdsteden voor al ook voorstellingen van beroepsto neel te brengen in de provincie en met name bijzonder in het Zuiden van Nederland. De heer Balledux stiet daarbij op vele en grote moeilijkheden, maar zijn liefde voor het toneel deden hem deze moeilijkheden overwinnen, zo dat hij in de na-oorlogstijd met een gezelschap, waarin ook de leden van de Verenigde Haagse Spelers zijn op genomen, weer in vele plaatsen en bijzonder ook in het Zuiden vele op voeringen gaf Een groot succes werd zijn opvoering van Veterman's spel uit de illegaliteit „Oranje Hotel", waarin hy zelf de rol van Arie Go- ze wijn speelde. Ook nam hy weer „Josef in Dothan" en de moraliteit „Mariken van Nieumeghen" op het repertorie, waarvan hij openlucht voorstellingen gaf. Onder de stuk ken, die zijn nieuw gezelschap bracht zijn nog te noemen ,,De kringloop der belangen" van Jacinto Benavente", „De Spookrots" van Robert Ardrey er. „Het lied van Bernadette". Het ligt in de bedoeling van een ge vormd ere-comité de jubilaris bij ge legenheid van de jubileumvoorstel ling een huldeblijk aan te bieden. In dit ere-comié, waarvan de heer J. W. van de Akker-voorzitter is„ j hebben onder meer de Haagse wet- houders J. van Zwijn dregt en ir. L. J. M. Feber zitting. GEEN onderwerp koimt straatweg staan opgesteld meer ter sprake dan en verkrijgt op deze wijze het weer. Het vijfregelige vele gegevens betreffende weerbericht in de krant en het weer van dat ogenblik, het weerpraatje door de Op de toren leest hij van radio behoren tot 'smen- de instrumenten de wind- sen dagelijkse lectuur-. Ste- richting en de windsnel delingen en plattelanders, heid af. In de kelder be- zeelieden en vliegers, en kijkt hij met een vergroot- dan nog zovelen meer, kij- glas de stand van het kwik ken'telkens naar dat sim- der barometers en in de pele berichtje over de tuin worden temperatuur- weersverwachting. Doch en vochtgehalte van de wie weet, welke moeiten lucht opgetekend, 'n Een- roemde instrumentje zit: getikt op de telex-machine de radiosonde, die in de ter bestemming van het lucht radiografisch aante- buitenland .Dank zij een keningen doorgeeft aan de internationale code kan de posten en ze bovendien metereoloog in 30 getallen automatisch op schrift mededelen, wat hij maar stelt. Ergens in de lucht wil; en dat is niet weinig, springt de baloln uiteen, Al deze getallen zijn no en de parachute met het dig voor het samenstellen kostbare instrumentje van de weerkaart. Daartoe daalt ver weg. Wie er een worden alle cijfers van die mocht vinden, sture het op getallen omgezet in lijnen aan De Bilt; men krijgt er en tekens. voudig instrument vertelt hem precies, hoeveel mM Binnen- en buit I K.N.M.I. de dagelij en kosten zijn voorafge gaan, om het Kon Meteoro logisch Instituut in de Bilt de nodige gegevens te ver schaffen? Als gast van een bevriende Weer- en Ster- rekundige Kring hebben wij ons onder de hoge ob servatietoren deskundig la ten voorlichten. Van wat wij hoorden, vertellen wy iets over. regen er in de laatste uren gevallen is; en met behulp IN De Bilt wordt gebruik van de „wolkenhark" be- gemaakt van de meest paalt hij de trek van Wet moderne hulpmiddelen. De wolkendek, observatieposten in Neder- Hij doet nog meer: hij land, onder andere Den kijkt eens naar de lucht en Helder, Vlissingen, Schip- tekent op: laaghangende hol, Eelde, Maastricht en wolken, mist of prachtig de lichtschepen, worden weer; het regent of het alle bediend door uiterst sneeuwt .Hij controleert deskundig personeel, die de de aarde: het heeft ge- gegevens doorzenden aan dauwd, of de grond is het K.N.M.I., dat zelf reeds droog. Al deze gegevens zijn waarnemer aan het brengt hij naar de werk- werk heeft gezet. kamers. Wat doet zo'n obser- Elders wordt een ballon vator? Hij controleert de opgelaten. Aan die ballon instrumenten, die in de bevindt zich een parachu- tuin aan de Utrechtse- tje, waaraan weer het be- zelfs een vindpremie voor en het K.N.M.I. is enkele gegevens rijker. HYPOTHEKEN on voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw-enMakel&arsbedrijf v.do Drift buitenland leveren het dagelijkse weerverwachting De vak-terminologie. Dar. geeft die weerdienst- leider vorm aan die kaart; hij tekent de luchthoogten en werkt de fronten uit en tenslotte ontwerpt hij de verwachting, het meest kwetsbare punt van het weerbericht. Nu wij dit alles opteke nen voor onze lezers, moet worden erkend, dat het vrij eenvoudig schynt. De werkelijkheid is nochtans even anders; want indien ergens, dan is nauwgezet heid eerste vereiste in de weerkeuken van De Bilt. Hier kan men niet vol staan, door met een natte vinger de windrichting te bepalen, of door gebruik te maken van een weer- rvE deskundigen in De Bilt hebben zo hun eigen vaktermen. Als het bijvoorbeeld gaat over wolken, don zijn er de va riaties van wolkenveren, van karnemelklucht, lap pen deken en stratusbe- wolking. Hetgeen bete- J kent, dat het mooi weer wordt of dat een koude- Als het straks weer echt front 'nadert, dat er regen winter zal zyn, is er op- of mist en stormvlagen te nieuw meer aandacht voor wachten zijn en dat men ons k.N.M.I., zoals het ook 's avonds de toppen van j is in de zomer, wanneer de torens kan zien. Deze gegevens wordien de mussen van het dak be- omgezet in cijfercode en horen te vallen. AUTOWEG BREDA—^MOERDIJK OPENGESTELD. Gistermogen is de laatste belang rijke schakel in de weg 's-Graven hageRotterdamAntwerpen het wegvak lage ZwaluweBreda, voor het verkeer opengesteld. TANKSTATION GEOPEND. Nog 100 langs Rijksweg. Door het hijsen van de maat schappij-vlag stelde ir. I. J. A. Ber- gansius. hoofdingenieur-directeur van de Tijkswaterstaat te 's-Gra- venhage. gistermorgen het Sinfina- tankstation, het eerste tankstation langs deze route, officieel in gebruik. De directeur van de Sinfina, mr. L. A. J. M. van Waesberghe, had van te voren in een korte toespraak gewezen op het feit. dat in dit sta tion des nachts blikken benzine ge reed zullen staan, om gestrande automobilisten weer voort te helpen. Ir. Bergansius zeide in zijn toe spraak dat het in de bedoeling ligt, langs alle rijkswegen tankstations te bouwen. De helft van deze stations zullen door de grote maatschaopijen «eëxploiteerd worden, terw 1 de an dere helft zal worden toegewezen aan particulieren, waarbij vooral de geduDeerde garagehouders voorrang zal worden verleend Naar hy mee deelde zullen er tussen Den Haag en Maarsbergen in totaal zeven ge bouwd worden, waarvan er vijf tus sen Den Haag en Utrecht zullen komen. In het geheel zullen er nog 100 stations langs de grote Neder landse wegen komen. De burgemeesters van Zwamirfer- dam en Bodeeraven wezen vervol- 'ens op het belang van dit service- station voor hun gemeenten, terwiil de heer A. C. Kuvsten. chef van de afd. wegen en verkeer van de AN WB. nog namens de weggebruikers waardering uitsprak. ROTTERDAMSE CHAUFFEUR MET AUTO VERDWENEN. De 38-jarige chauffeur H. Blom ver trok Woensdagavond om zeven uur met een auto uit een garage aan de Van Duylstraat te Rotterdam. Sindsdien is de heer Blom spoor loos verdwenen. De politie houdt zo wel met de mogelijkheid van een on geluk als van een misdrijf rekening. De hoofdinspecteur van politie, chef van de justitiële dienst 4de af deling, bureau Oostervantstraat te Rotterdam, teL 35880, verzoekt in verband hiermee opsporing van een personenauto, merk Plymouth, pro vinciaal kenteken HXP 280898, chas sisnummer 10279621, kleur zwart, ze- ven-persoons, met nieuwe blauwle- ren bekleding, uitgezonderd de rug zitting, welke van beige pluche is^ GOEDKEURINGSBEVOEGDHEID VOOR BOUWWERKEN. Het college van Algemene Commis sarissen voor de Wederopbouw heeft bij besluit van 18 December 1947 be sloten, dat in een aantal door de Mi nister aan te wijzen gemeenten ae door het uitvoeren van bouwwerken vereiste goedkeuring wordt geacht te zyn verleend, indien door B. en W. een speciale schriftelijke goedkeu ring wordt verstrekt. De aangewezen gemeenten hebben onder bepaalde voorwaarden het recht gekregen bouwwerken in haar gemeenten goed te keuren tot ƒ3000.als het aan talinwoners loopt van 10.000 tot 25.000 personen, terwijl aangewe zen gemeenten boven 25.000 inwoners goedkeuringsbevoegdheid is verleend voor bouwwerken tot 10.000. Deze regeling is in werking getreden op I Januari 1948. DE VAKGROEP BRAND- STOFFENHANDELAREN OPGEHEVEN. Tijdens een onder voorzitterschap van de heer Van Galen Last te Utrecht gehouden vergadering van brandstoffenhandelaren uit alle de len des lands, is in principe beslo ten tot heroprichting van de Neder landse Bond van Handelaren in Brandstoffen. Het doel van deze heroprichting is, dat de Bond in de plaats zal treden van de Vakgroep, die niet tot genoegen van de leden werkt Een voorlopig comité zal na dere plannen uitwerken tot herzie ning van de oude statuten. INTERNATIONALE BANK TE AMSTERDAM? Te Washington oordeelt men het steeds meer waarschijnlijk, dat de ze tel van de Inter. Bank voor wederop bouw en ontwikkeling voor Europa te Amsterdam gevestigd zal worden. Een woordvoerder van de bank ver klaarde, dat vóór Maart geen defini tieve beslissing genomen zou worden, doch dat Amsterdam wel zeer be hulpzaam bleek wat betreft het aan bieden van faciliteiten. Zoals bekend heeft dc burgemees- ter van Amsterdam, mr. d'Aily, tij dens zijn bezoek aan Washington voorgesteld de zetel voor Europa van de bank te Amsterdam te vestigen. eAbeti gymnaULek WIE WEET HET? 1 Weet u, hoeveel studenten er ongeveer studeren aan de Nederlandse universitei ten? 2 Kent u drie betekenissen van de afkorting A. R 3 Welke musicus componeer de de legende „St. Francis- cus wandelend over de gol ven"?- 4 Waar komt het woord „boy cotten" vandaar? 5 Welk devies staat op het wapen van Amsterdam? 6 Wat Is een cartabel? 7 Waar licht het slot Brede- rode? 3 Ken. u twee films, waarin Ingrid Bergman de hoofdrol speelt? 9 Wat is entomologie? 10 Wanr.eer is het noodwetje, dat aan behoeftige oudjes van 65 jaar een uitkering v? ar borgt, i_. werking ge treden? (Zie antwoorden op de advertentie-pagina

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5