Een Nieuwjaarsboodschap van Oostenrijks kerkvorst VRIJDAG 9 JANUARI 194S DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 RESIDENTIE-ORKEST. 't Was een mooi en geanimeerd con cert, waarmede de toehoorders cop- tent mogen wezen. Een ere-saluut aan de jonge Franse componiste Mar- celle de Marziarly van wie Frits Schuurman haar in 1945 gecompo neerde „Sonate pour Notre Dame de Paris", in eerste uitvoering, interpre teerde. De dirigent gaf een gewaar deerde uitleg van de diverse werken, die uitgevoerd zouden worden. Zo ook van dit werk, dat geschreven werd na de bevrijding van Parijs. Geen uit bundige vreugde, maar ernst en wij ding ligt ten grondslag aan de the matiek. Een eerst aanhoren, is niet voldoende om zulk een werk volledig te genieten en vraagt om een herha ling. De componiste schiep in deze variaties een eigen stijl, een dramati sche spanning, afgewisseld door meer sensitieve momenten. Gematigd is* zij in opvattingen. De instrumentatie is compact, hoewel de klankbeelden niet ondoorzichtig zijn. Schuurman gaf met zijn orkest van dit mooie klankstuk een uitnemend toegewijde uitvoering; nergens verslappend, boeiend en met muzikale smaak. De componiste in de zaal aanwezig kwam op 't podium om het verdiende huldebetoon in ontvangst te nemen. De Franse sopraanzangeres Suzanne Peignot zopg twee van Duparc's prachtige liederen, naar teksten van Baudelaire, maar geïmponeerd heeft zij niet met deze voordrachten. Vo- calitair voldeed haar zingen niet; me dium en borstregister zijn niet draag krachtig. De stem is niet groot, 't timbre niet rijk geschakeerd, niet glanzend of diep en kwam tegenover net orkest niet voldoende tot* z'n recht. De zegging van de liederen van Duparc was niet expansief, had tekort aan expressie, ziedaar de be zwaren. De vier gepointilleerde liede ren van Poulenc. meer in chanson stijl, lagen haar beter. De vloeiing van de mooie taal, de echt Franse tournure, mogen al haar eigen charme hebben, een geestige, levendige poin te, maar tintelend fris en gekleurd was de voordracht niet. De Leide- naars klapten hoffelijk, maar waren niet voldaan. Meer genoten zij van de driedelige „Balletsuite" van Léon Orthel, welke ongedragen is aan het Residentie-orkest en zijn dirigent. De sluite is gebouwd op heel gewone kinderlied je*, maar Orthel heeft ze met helder inzicht verwerkt tot een gedistengeerde. compositie, muzikaal, modern en wat de orkestmogelijkhe- den betreft, mooi en met veel kennis geïnstrumenteerd. Het werk werd virtuoos, levendig en verzorgd voor gedragen, met volstrekte eenheid tus sen dirigent en instrumentengroepen. Ook deze' componist werd op 't do- dium ruimschoots toegejuicht. Ten slotte „l'Apprenti sorcier', 't gees tige merkwaardige orkestwerk van Dukas. Het orkest musiceerde mon ter en brillant; de stemming onder de toehoorders was enthousiast, wat rnen dan ook ondubbelzinnig aan de dirigent en het orkest heeft laten blijken. J. Kortmann. Op Vrijdag 16 Jan. a.s. hoopt prof. dr. A. M. J. Chorus, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidse universiteit, zijn ambt te aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele rede in het'Groot auditorium- der universiteit. Lezing voor Genootschap Nederland-Engeland. Op uitnodiging van de Leidse afde ling van het Genootschap Nederland- Engeland heeft voor een talrijk ge hoor in een der bovenzalen van café restaurant „In de vergulden Turk" prof. D. W. Brogan van Cambridge University een voordracht gehouden over: „Amerika". Na te zijn ingeleid door prof. J. J. L. Duyvendak ving prof. Brogan zijn lezing aan met op te merken, dat de Ver. Staten, dank zij hun talrijke natuurlijke hulpbronnen, een onge ëvenaarde economische macht verte genwoordigen. Die rijkdom is aller minst van zelf gekomen; er zijn om dit te bereiken enorme arbeidspres taties geleverd in de vorm. van ont ginning en de bouw van kunstwer ken, zoals ze ter v/ereld hun weerga niet vinden. Ten dele vloeien deze prestaties logisch voort uit het karak ter der Amerikanen, die hun nei ging om zich veelvuldig te verplaat sen paren aan een merkwaardige sociale beweeglijkheid en zich ge makkelijk aanpassen aan wijzigin- gen" in de verhouding tussen lonen en prijzen. Ook de scherpe tegen stellingen in het klimaat, bijvoorbeeld in het Zuiden te New-Orleans, waar het in dezelfde maand erbarmelijk koud en tropisch warm kan zijn, ven de Amerikanen een natuurlijk aanpassingsvermogen. De economi sche politiek schijjit niet altijd even wetenschappelijk uitgebalanceerd, hetgeen enerzijde haar grote succes sen, doch anderzijds haar grote te kortkomingen verklaart. Overgaande tot een bespreking van het Marshall-plan, zeide prof. Brogan, dat dit van Amerika en Europa een grote gemeenschappelijke inspanning vraagt. Niet minder dan 5 pet. van het Amerikaanse nationale inkomen zal worden besteed aan de export van dollars, hetgeen voor het binnenland stellig moeilijkheden oplevert in ver band met toenemend inflatie-gevaar Daarbij komt, dat de te exporteren goederen ook heel goed in het bui tenland kunnen worden gebruikt. De critiek in Amerika op het Marshall plan moet men vooral zien in het licht der komende presidents-verkie zingen en er daarom niet al te veel waarde aan toekennen. Onder de hui dige omstandigheden vormt Europa Europa ongetwijfeld een slechte be- i egging voor de Amerikaanse kapi taalsmarkt, doch het doel van het Marshall-plan is dan ook geenszins het maken van een werkelijke han delswinst, doch om een econo misch evenwicht en daardoor ook een politieke stabiliteit te schep pen. Dit is een primair Amerikaans belang, want zonder dat zou Europa gevaar lopen een „achterbuurt" te worden. Psychologisch speelt ook een rol, dat de Amerikanen in de verwezen lijking van het Marshall-plan een be vrediging vinden voor hun natuurlij ke drang tot grootse ondernemingen en edelmoedige daden, daarbij in dachtig aan het woord van de staats man Barke, dat grote rijken en kleine geesten slecht samengaan. Bovendien is in Amerika het be sef doorgedrongen, dat de tot dus verre door de Unrra c.d. lichamen geboden omvangrijke hulp volstrekt onvoldoende is geweest om de enor me behoeften van het geteisterde Europa te dekken. Het Marshall-plan beoogt een sys tematische hulpverlening, niet a fonds perdu, doch met uitsluiting van elke mogelijkheid van verkwis ting. Helaas, aldus spr., vormt Rus land de voornaamste hinderpaal voor herstel van het zozeer gewenste en nodiga evenwicht. Ten slotte sprak prof. Brogan nog even over de waarde van de atoom bom, waar velen in Amerika scep tisch tegenover staan. Deze twijfel kon niet anders dan een factor zijn om de angst in de gehele wereld ten aanzien van de verdere ontwikkeling te vergroten. Nadat prof. Hocking van de Har vardLeidenFundatie nog enige opmerkingen had gemaakt, sprak prof. Duyvendalc een dankwoord. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Daniël, z. v. D. K. A. Guldemond en J. G. Ponstein; Jean ne, d. v. W. de Me ij en J- J- Spieren- burg; Karei Adrianus, z. v. A. van Loon en C. Kalkhoven; Margreet, d. v. L. Brier en M. Tegelaar; Alida Margaretha, d. v. J. Bisschop en H. van Roode; Jccoba, d. v. P. Omme- ring en K Hensen. Ondertrouwd: G. K. Bentveld gesch. 30 j. en M. Tegelaar wed. 31 j.; W. F Brouwer jm 24 j. en A. Boom jd 21 j.; C. van Dop jm 24 j. en G. Hansen jd 18 j., N. van den Hout jm 31 j en J. Vermond jd 24 j.; N. Kluivers jm 33 j. en J- J- van Oosten jd 21 j.; J. Laterveer gesch. 38 j. en E Verlind gesch. 34 jaar; J. A. Mallo jm 21 j. en A. van Loe jd. 19 jaar; L. Plug jm 27 j. en M. C. Warners .wed. 40 j., J. J. Rozier jm 24 j. en A. Nieuwenburg jd 20 j.; W. Sjardijn jm 40 j. en H Stokkel jd. 32 A. Sloos jm 20 j. en M. Hol- verda jd 20 jaar; K. Vreeken jm 25 j. en M. Smit jd 25 j., H. G. Wild schut jm 27 j. en J. Metscher jd 21 jaar; E. dc Koning jm 24 j. en J. J Meijqps jd 22 jaar; H. Hartevelt jm 22 j. en P. Taffijn jd 21 jaar; A. G. M. Bergers jm 23 jaar en G. M. Cup pen jd 23 jaar. Overleden: W. van Dijk vr. 79 jaar; H. Overpelt wedn. 69 jaar; A. Bolle wednr. 84 jaar. REDDING VAN OOSTENRIJK DOOR GEESTELIJKE ONTWIKKELING. Waarachtigheid, eerbied, plichtsbesef, gemeenschapszin en moed. De Prins-Aartsbisschop van Salz burg, Mgr. Rohracher, heeft een nieuwjaarsboodschap aan zijn gelovi gen gericht, waaraan de volgende hoofdpunten ontleend zijn: .1. „De Oostenrijkers moeten zich zelf helpen", aldus de Oostenrijkse Kerkvorst, die tevoren zinspeelde op het nog niet tot stand gekomen vre desverdrag met de Geallieerden en dan ook de vraag stelde, of de Oos tenrijkers nu verloren zijn. 2. Het Oostenrijkse probleem be tekent een toetssteen voor het ka rakter van de Oostenrijkers. Dit ka rakter moet zich in hoofdzaak onder scheiden door waarachtigheid en op rechtheid: de Oostenrijkers moeten HAZERSWOUDE Geboren: Maria Anna, d. van M. J. Kompier en M. C. Heemskerk, Pieter, z. van P. van Tol en E. van Zanten; Alida Adriana, d. van M. W. Koele- man en K. Louwers; Bonne Klaas, z. van L. Lutgendorf en H. Jansen; Boudewijn, d. van C. Buitenhuis en A Langhout; Paulus Joannes Michaël van P. A. Zwartjes en Th. H. E. van Beek; Wilhelmus Gerardus Mi chaël, z. van W. J. van der Velde en M. W. A. Straver; Gerritje Cornelia Klazina, d. van C. P. de Gelder en C. K. van Soest. Ondertrouwd: Marinus Catharinus Robertas van der Gaag 25 j. en Jo hanna Martina Verhaar 29 j. KATWIJK Geboren: Wijnand, z. v. W. Rijs- dam en M. van der Marei; Martinus G., z. v. W. van Dijk en L. van Duy- venvoorde; Hendrika, d. va J. van der Plas en D. Klaassen; Maria J-, d. v. J. van Duyvenbode en A. van der Plas; Johannes, z. v." J. Groen en A. van Duyn; Johannes, z. v.' A. den Heijer en C. Jonker; Comelis T. z. v. H. Guyt en C van Duyvenvoor- de; Elisabetn A"., d. v. J. Ippel en T. Dijkens; Cornelis, z. v. A. van Duyn en C. Klok; P., z. v. P. Olieman L. Noorlander; Comelis, z. v. C. de Jong en N Zwanenburg. Ondertrouwd: H. Ouwehand en D. van Duyn. Getrouwd; J. Groen en P. Vlie land, W. Dubbelaar en J. van Rijn, G. Kuyt en L. van Duyn; G. A. van der Spsk en M. van Rijn; W. H. van Essen en G W. J. van Rijn. Overleden; T. Westerhof 16 jaar. KATWIJK AAN DEN RIJN DAK INGESTORT. Door de storm. - Door de storm is het dak van een gedeelte van het pand Rijnstr. 40, bewoond door de familie T., 14 per sonen, ingestort. Gelukkig geschied de dit overdag. De familie is onder gebracht in het gebouw van „De Schakel", tehuis voor heropvoeding van voormalige N./..B. jongelieden. St, Deus Dedit. - Op een propa- ganda-avond heeft de heer Elfrink uit Lisse een rede gehouden over de organisatie. De ontspanning op deze avond werd gegeven door de humorist Steenvoorden uit Noord- wijk. De stemming was heel goed. De voorzitter, de heer C. v.d. Kamp, sprak een waarderend slotwoord. KOIJDF.KF.RK Geboren; Leonardus Adrianus Maria, z. v. L. M. J. v. Velzen en E. L. Pouw. Overleden: Simon Brand, 81 jaar wednr. van C. «J. Mooijen. ZOETERWOUDE LEIDERDORP Afscheid kapelaan Vulsma. Niet alleen de traditie-getrouw werd gis teravond in het parochiehuis onder leiding van het Comité voor Katho lieke Actie bij het vertrek van kape laan Vulsma naar Sassenheim een afscheidsavond georganiseerd. De voorzitter van het comité, de heer Kuilenburg, dankte kapelaan Vulsma voor het vele moeilijke werk in de parochie, maar ook vooral voor zijn goede zorgen voor de Kath. Actie. Als blijvend aandenken bij dit af scheid werd namens meerdere orga nisaties een enveloppe met inhoud aangeboden. Achtereenvolgens wer den afscheidswoorden gesproken door de voorz. van de K.A.B., de heer God dijn, door de heer Zwetsloot voor de Sportvereniging „Meerburg", door mej. Map van Mil voor de gymnas- tiek-vereniging, door mej. Corry Rietveld voor de J.V.G. en ten slotte door Ge. van Diemen voor de Ka- iotters. Kapelaan Vulsma dankte al len voor hun vriendelijke woorden en voor de cadeaux. Naast al dit mooie had hij ook wel eens de fou ten willen horen die hij ongetwijfeld ook gemaakt heeft. Zijn eerste paro chie zou steeds in aangename herin nering blijven. - Hij verzocht allen voor de priesters, die in de parochie geweest zijn, te blijven bidden, dat is de beste dank welke aan een pries ter kan worden medegegeven. Geboren: Maria Johanna Wilhelmi- na, d. van Th. C. van Veen en W. H. M. Wolvers; Cornelis, z. van C. Rij laarsdam en G. van Vliet; Ignatia Jacoba, d. van E. J. Kraan en I. M. van Zoest; Nicolaas Caspar, z. van H A. Schrader en P. A. van der Meer. Overleden: D. C Jansen 74 j., wedr. van J. B. Doornik; M. K. van der Klauw vr. 64 j. LISSE Geboren: Martinus Johanna Comelis z. van C. Broekhuizen en C. A. Wassenaar; Adrianus Wilhel mus Maria z. van C. Verwer en A. M. van Diemen; Alphonsus Gerardus z. van H. Boon en Th. J. Mesman; Comelis z. van J. Algera en M. M. van Leeuwen; Adriaan z. van P. Faas en W. C. Does; Nelly Catha- rina d. van C. R. Tromp en D. C. Blonk. Ondertrouwd: Jan Brakels 33 j. te Warmond, en Neeltje de Blieck, 28 j. Getrouwd: B. 't Hart, te Den Haag, en C, S. Verdegaal. Overleden: Cornelis van Waveren 78 j.,; Cornelia Antonia van der Zwet 3 mnd. NOORDWIJK Inbraak. Ongewenste gasten hebben een bezoek gebracht aan de slager v. d. VI. Zij doorzochten het huis en als resultaat van hun speuren hebben zij uit een door hen gefoceer- de kast een geldkistje meegenomen met een aanzienlijk bedrag aan geld en geldswaardige papieren. De dader of daders is/zijn vermoedelijk be kend geweest met de gewoonte, dat- de bestolene Zondagsavonds niet thuis placht te zijn om zodoende on gestoord hun slag te kunnen slaan. Northgo-ruiters. Op een uitste kend geslaagde ruiteravond fprak de instructeur, de heer A. v. Waard een propagandistisch woordje over het grote nut der paardensport ii landelijke ruiterij. Hierna werd een rasoussel gehouden, hetwelk met be langstelling werd gade geslagen. Fred. Fagel met zijn nieuwste revue „Malle Fratsen" vond grote bijval. De hoofdprijs der gehouden loterij een „stamboekveulen", werd gewon nen door mej. Wassenaar. de moed hebben, gemaakte fouten te erkennen en in te zien, dat het aan hangen van iedere totalitaire staats idee gebrek aan wijsheid en persoon lijke moed verraadt; voorts moeten zij afdoen met veralgemeende leu zen als b.v. „collectieve schuld"; door echte waarachtigheid wordt bo vendien de vrees weggenomen, om in te staan voor begrippen als ..ge meenschap" en „algemeen en per soonlijk welzijn", zelfs al worden de ze ideeën op propagandistische wijze zeer vaak en luid verkondigd door thans overwonnen régime's. 3. Het gevolg van waarachtig heid en oprechtheid- is eerbied, in de eerste plaats voor God. Wanneer Zon en feestdagen echter niet meer wet telijk beschermd worden, is dit een gebrek aan eerbied. Eveneens toont een gebrek aan eerbied een school (zoals thans in Oostenrijk), die libe raal, godsdienstig onverschillig en zelfs heidens is, waar twee les uren voor godsdienstonderricht op anorganische, wijze aan het leerpro gramma gekoppeld worden en wel ker ongodsdienstigheid slechts door de flinkheid van vele onderwijzers getemperd kan worden. Zij betekent een kwetsing van de rechten van God en de Hem verschuldigde., eerbied. Indien Staatsverdragen, zoals een concordaat, het godsdienstige leven ordenen, vereist de eerbied, dat er gewetensvol aan gehouden wordt: eenzijdige, door goddeloze machts hebbers aangebrachte veranderingen kunen deswege niet rechtens be staan. 4. Een andere karaktertrek moet plichtsbesef zijn: ieder moet zich op zijn plaats in het leven gedragen, als of van hem alleen het welzijn van het vaderland afhangt; de minister is er voor het algemeen welzijn, de beambte is er voor het volk en niet omgekeerd, de rechter en de advo caat zijn er voor het recht, de poli ticus is er voor de volksgemeen schap en wel als haar dienaar, dus niet als haar heer; het is de taak van de priester om tot het welzijn van de Staat het goddelijke en" heilige temidden van zijn medeburgers en zijn volk te vertegenwoordigen, om dat de mens" niet slechts van brood doch ook van het Woord Gods leeft. 5. Deze karaktertrekken moeter worden nagestreefd in een echte ge meenschapsgeest want niets is in een crisis, die de Staat betreft, zo ge vaarlijk als partijstrijd en onmin. Tot deze gemeenschapsgeest behoort mobilisatie van alle mensen, die be reid en in staat zijn te werken, ook al zouden zij vroeger gedwaald heb ben. (Dit kunnen wij ons ook hier in Nederland aantrekken! - Red. L. Crt 6. Tot slot heeft de Oostenrijker zeer veel onschokbare moed nodig ter handhaving van de menselijke rech ten in alle kringen en tot in de kleinste zaken. Als eerst aan de in nerlijke ordening van het karakter wordt gewerkt, kan Oostenrijk de moeilijkheden overwinnen. Cambridge, de bekende Engelse roei club, is weer aan het trainen voor de traditionele race tegen zijn rivaal Ox ford. De strijd tussen de beidé rivalen zal op 27 Maart plaats vinden. HAAGSE POLITIERECHTER. Het gasrantsoen. De huisvrouw C. J. v. d. B. te Leiden had de keus tussen boven het gasrantsoen te gaan of een clandestiene leiding aan te leggen. Zo stelde ze het al thans voor en de Officier vond dat ze dan m elk geval beter het eerste had kunnen kiezen, want nu volgde nog meer narigheid; veertien dagen gevangenisstraf luidde de eis. De rechter legde 100 boete of 50 da gen hechtenis op en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. ^STOEEST Openbare aanbesteding 19. wonin gen Javastraat. Gistermorgen vond de openbare aanbesteding plaats van 19 woningen aan de Javastraat te Oegstgeest: N.V. Panagro, Warmond 235.600; A. P. de Rooy, Oegstgeest ƒ233.683; N.V. Bouwnijverheid ƒ228.500; P. H. Meyers 210.000; W Mulder ƒ205.670; C.V. Proper 195.914; J. H. v. d. Blij en Co 192.345, allen te Oegstgeest. OUD-ADE Missietentoonstelling. Hallo! Hier zijn we weer. Zo klonk het menigmaal door de zaal bij het Rad van Avontuur, wat aller belangstel ling trok. Een ieder, die de Missie tentoonstelling op 28 Dec. j.L be zocht, keerde voldaan huiswaarts, omdat het werkelijk de moeite \yaard was. Bovendien was het een aangenaam verblijf in de zaal, door de diverse vermakelijkheden, welke er waren. De naam van de „Pop", die haar door pater Marcellus was gegeven, heeft niemand geraden n.l. Clementientje. Bij loting werd de prijs toegewezen aan mej. C. van Zonneveld te Hoogmade. Het aan tal bonen in het 'glas bedroeg 1948, welk getal door twee personen werd genoemd. Door loting werd de prijs gewonnen door C. J. v. d. Geest Lzn., eveneens te Hoogmade. De prijzen, ook van de loterij, kunnen voor 1 Februari 1948. uit sluitend tegen overlegging van het betreffende lot, worden afgehaald bij de heer D. J. van oer Poel, Leidseweg 17, Oud-Ade (Tel K1712 263). De prijzen, die voor genoemde datum niet zijn afgehaald vervallen wederom aan de Commissie. Hierbij dank aan allen, die aan het welslagen van deze fancy-fair hebben medegewerkt, waardoor wij een mooi resultaat voor de Missie hebben verkregen. Voor de uitslag der verloting zal de advertentie pagina. SASSENHEIM Afscheid kap. G. Suijker. Voor een bezette zaal van het K.S.A.-ge- bouw nam kap. Suijker gisteravond afscheid van de parochie. Pastoor Braak releveerde in korte trekken het werk wat kap. Suijker voor de parochie had gedaan, vooral voor het vrouwelijk jeugdwerk. Pastoor hoop te, dat hij met dezelfde ijver zijn taak in Pijnacker zal vervullen. De heer A. Berbee sprak als voorzitter van de K.A. en belichtte, wat kap. Suijker voor de Congregatie, gidsen en andere corporaties had gedaan. Vooral de zieken was hij tot troost. Namens de parochianen overhandig de spr. een enveloppe met inhoud. Hierna sprak de prefecte van de dames-congregatie, waarvan kap. Suijk;er zo'n grote stuwkracht was. Dank werd ook gebracht voor het vele werk, verricht tijdens de oorlog, voor het Bisschoppelijk Hulpactie-werk en voor Volksherstel. Kap. Suijker vroeg om het gebed der parochianen in zijn priesterle ven. De avond werd afgewisseld door zang van de jonge-damescongregatie en de gidsen. Weer gas uit Leiden. Binnen enige dagen zal de gasbuis weer ge vuld worden met gas, geleverd door de gasfabriek Leiden. Men is bezig de leiding te vernieuwen en om te bouwen. Geboren: Hubertus Johannes Ge rardus z. van H. J. v. Zoen en J. A v. Kesteren; Elisabeth d. van W Zijerveld en M. M. Scholte; Francis- cus Cornelis z. van J. J. C. v. Leeu wen en C. J. Goozen. Getrouwd; P. A. Zwetsloot 23 j. en H. Hoogervorst 20 j. VOORHOUT VROEG VOORJAAR? Is in de annalen der Bloembollen teelt 17 Jan. wel de vroegste datum van losdekken der hyacinthen, het kan echter nog vroeger, want reeds op 6 Jan. is men hier begonnen. Is dit een teken van 'een vroeg voorjaar? Spreekuur burgemeester. In het vervolg houdt de burgemeester al leen spreekuur op Dinsdag, Woens dag en Donderdag, 's morgens van 1112 uur. Aantal inwoners. Het voorlopig vastgesteld cijfer inwoners der meente Voorhout per 1 Jan. '48 is 4033. Herclassificatie Postkantoor. Wegens grote vooruitgang van diver se omzetten, is het plaatselijk kan toor der P.T.T. alhier, gebaseerd op het verloop 1946, van de 3e naar de 2e klasse gebracht. Er bestaan in deze variatie 5 klassen. Inbraak. Bij de heer L. werd in de nacht van 5 op 6 Jan. ingebroken in kantoor. Het scheen alleen ge munt te zijn op de schrijfmachine, want verder werd niets vermist. WASSENAAR GEMEENTERAAD. Zoals wel te verwachten was heeft de behandeling van de „Verordening Woongelegenheid" de meeste tijd ge kost in de Raadsvergadering, die Woensdagmorgen werd gehouden. Tegelijkertijd werd behandeld een verordening, regelende de werkwijze en de samenstelling van de cc sie van advies. Artikel 1 van deze laatste verordening zoals die door B. en W. was voorgesteld, bepaalt, dat de commissie bestaat uit 5 leden, waarvan een lid als voorzitter der missie is een lid van het colle ge van B. en W. Zo was de toestand in de pracfijk ook: Voorzitter der commisisie was do wethouder ir. H. W. v. d. Voort. De heer van Haren merkte naar aanleiding hiervan op, dat er in juri dische k -ingen oppositie bestaat te gen het opnemen van een wethouder in de commissie. Men zou kunnen vrezen, dat de wethouder daardoor in de commissie een dominerende posi tie zou innemen. Spr. achtte dit ech ter in Wassenaar niet het geval. Maar toch achtte spr. het niet nodig, dat er in de verordening uitdrukkelijk .be paald wordt, dat een wethouder lid en voorzitter moet zijn Spr. stelde voor de verordening op iat punt te wijzigen en er in op te nemen dat de voorzitter der commissie door de Raad wordt benoemd. De heer Blom stelde ongeveer de zelfde verandering voor. Zoals op het ogenblik de commissie haar werk zaamheden verricht is de toestand gunstig. Het is evenwel te vrezen, dat de verordening voor lange tijd van kracht zal blijven. Mevr. v. d. Goes van Naters stelde een tussen-oplossing voor: wél een lid van B. en W. in de commissie maar niet per sé: als voorzitter. Mevr v. d. Goes voegde er nog aan toe, dat zij grote verwaardering had voor de wijze waarop de huidige voorzitter zijn moeilijke taak vervult. Ook voerden nog het woord dc he ren Boender, Van der Poel en Kool. Weth. v. J. Voort meende, d'at de eni ge mogelijkheid om op de meest doel treffende manier contact te houden met het ambtelijk apparaat is: dat een wethouder lid der commissie en tevens voorzitter. Spr. vond het echter niet nodig, d>at dit in de ver ordening wordt vastgelegd. De weth. kon zich dan ook geheel verenigen met de voorstellen van de voorstellen van de heren van Haren en Blom Het voorstel werd aldus aangenomen. Nadat de verandering met enige kleine wijzigingen was goedgekeurd ging de Raad over tot het kiezen van een voorzitter der Woningcommisise. De heer v. d. Voort werd gekozen met 15 van de 18 stemmen. WOUBRUGGE Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert a.s. Dinsdag om 8 uur. De agenda vermeldt o.m.: Wijziging van de begroting 1948. Grondaankoop Hoogmade. Grondaankoop Woubrug- ge. Salariëring Wethouders. Vaststel ling van een instructie voor het per soneel ter gemeente-secretarie. Vast stelling van presentiegelden voor de leden van de Commissie van advies inzake de uitvoering van de Woon- ruimtewet 1947 en' van de Commis sie van advies voor het Consumen- tencrediet. Vaststelling van een „Re clameverordening". Restauratie van het oksaal van de Ned. Herv. Kerk. Ondertrouwd: J. J. Neijman 24 j. en A. M: van den Ing 23 j. Getrouwd: J. W. van Leeuwen en T, M. van Zaal. Overleden: Huberta Wilhelmina Blom 27 j. (overl. te Leiden); G. R. G Vonk 61 j., weduwe van P. F- Ven huizen. LAATSTE BERICHTEN INSCHRIJVINGSBEWIJZEN VOOR FIETSBANDEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 11 t.m, 24 Jan. door de distributiediensten gele genheid zal worden gegeven tot het indienen van aanvragen voor in- sehrijvingsbewijzen voor fietsbanden voor vervanging aan personen, die sinds 1 Januari 1945 reeds een of meer bonnen voor een buitenband ontvingen, doch aan wie daarna nog geen inschrijvingsbewijs werd ver strekt. door de distributiedienslcn wordt plaatselijk bekend gemaakt, waar en wanneer per formulier MD 33330 de aanvrager voor een der inschrijvingsbewijzen BI 702 t.m. BI 706 kunnen worden ingediend. Het ligt niet in de bedoeling na 24 Jan. a.s. nog gelegenheid vor het aanvra gen van een inschrijvingsbewijs open te stellen. GEWETENSGELD-BOOM TE UTRECHT WORDT GEPLANT. Zaterdagmiddag a.s. te drie uur zal met enige feestelijkheid bij de hoofd ingang van het Majella-park te Utrecht de „geweteftsgeld-boom" worden geplant. Een onbekend, Utrechtenaar heeft de wethouder van financiën enige tijd geleden een be drag gestuurd als gewetensgeld voor het illegaal kappen van bomen in dc hongerwinter. HYPNOSE PER MICROFOON. Een psycho-analyst, genaamd Ousby, die een experiment hield in massa-hypnose per radio, zag, toen hij zich van de microfoon afwendde, een twintigtal van de dertig in de studio aanwezige personen in trance verke ren. Terwijl hij doende was deze per sonen tot het normale bewustzijn te rug te brengen werd de studio van vele kanten opgebeld door veront waardigde luisteraars, die mededeel den, dat personen uit hun familie kring, rond de radio geschaard, even eens „buiten westen" geraakt waren. Ousby adviseerde de „nock-out" ge raakte bij te brengen door middel van een tik tegen de wang. Een dame belde nogmaals op met de mededeling, dat zij, ook met tik ken haar man maar niet bij kon krij gen. Zij voegde er aan toe, niet te we ten of manlief nu door het experi ment van Ousby in trance was ge raakt of tijdelijk in het nirwana ver keerde tengevolge van het feit, dat het zoontje een stuk speelgoed op pa's hoofd had laten vallen POSITIE NED. SCHEPEN. Algenib, 8 Jan. van Cabadello. Al- gorab, pass. 8 Jan. Madeira, Alwaki, pass. 8 Jan.. Madeira. Amstelland, 8 Jan. van Maceio. Annenkerk, 9 Jan. tc Genua verwacht. Balanina. 8 Jan. tc Portland (Engeland). Bali, pass. 9 Jan. Vlissingen uitgaand. Bantam, 8 Jan. 5 uur te Suez; Batavia, 8 Jan. v. Aden. Boissevain, 7 Jan. naar Tafel- bai. Congostroom, 11 Jan. te Angola verwacht. Cottica, 9 Jan. te Amster dam. Mariekerk, 7 Jan naar Rotter dam. Marken 7 Jan (18.30) van Mar seille. Meerkerk, 8 Jan. te Port Said. Poelau Laut, 8 Jan. te Tandjong Pan dan. Ruys, 8 Jan. 700 mijl West van Mauritius. Salland, 8 Jan. te Rio dc Janeiro. Sibajak, 8 Jan. 18 uur van Kaapstad, 20 Jan. 1 uur te Las Pal ms en 24 Jan. 23 uur te Rotterdam verwacht. Tabian, 8 Jan. van Djed- dah. Tamo, pass. 8 Jan. Ouessani. Willem Ruys, 8 Jan. 12.30 uur van Colombo. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 9 Jan. Vee. Aanvoer: 4 fokstieren. 5 slachtdieren. 25 kalf- en melkkoeien, 25 varekoeien e. a.; 175 vette koeien; 21 pinken; 49 nuch tere kalveren, 248 vette schapen, 200 weideschapen, 73 mestvarkens, 419 biggen 20 paarden, 7 veulens, 18 bokken en geiten Prijzen: kalf- en melkkoeien f 400700, vare koeien ea. 300450 handel tame lijk en matig mestvarkens 4060. en biggen f 2040 handel tamelijk: paarden 200550,' /eulens f 90 140 en bokken en geiten 2050. handel matig. Kaas. Aangevoerd: 16 partijen Goudse en 2 partijen Leidse kaas. totaal 18 partijen. Prijzen: le soort Goudse kaas f 1.531.66 en le soort Leidse kaas f 1.4715.3 per kg. Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN, 3 Jan Bloomenveiling. Pink Gem. 0.75 1.05; Fred Moore 5570 cent; Early Queen 5580 cent, Pierson 6585 cent, Kre'age 5085 cent, White Sail 0.701.20, Rose Copland 0.80—1 25, Piquante 1.35—1.60. Golden Harvest 1.20—1.45, Crown Imperial 7090 cena. Narcissen: l'lnnoccnce 5570 cento, Early Glo rie 4854 cent, Helios 3442 cent. BI. Druifjes 1315 cent. Crocussen 20 cent.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3