Hoe de millioenen-smokkelaars »werkten« Bange uren op een woeste zee JCarte Cjpöf/Ï •nfïfcsi .ILzich in het I Doden~ste VRIJDAG 9 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 DE SMOKKEL-AFFAIRE IN WEST-BRABANT Op een in het gerechtsbouw te Breda gehouden persconferentie heeft de officier van justitie te Breda, mr. Hustinx een uiteenzetting gegeven van de grote smokkelzaken, die in West-Brabant hebben plaats gehad en waaraan thans een einde is gemaakt. af een dusdanige controle-systeem te verkrijgen, dat al spoedig heel wat smokkelaars in de cel terecht kwa men. Bij de opsporing gebruikte men ook „walkie-talies" en auto's met zend en ontvanginrichting Het was de eer ste keer, dat deze middelen zijn toe gepast voor het opsporen van straf bare handelingen. Dag en nacht is er gezwoegd. En geleidelijk kreeg men de gegevens te pakken over de drie smokkelorganisaties .die elkaar be concurreerden en elkaar zelfs de pantserwagens ontstalen. Een der hoofddaders arresteerde men in de nacht van 5 op 6 December van het vorige jaar. Bij een huiszoe king vond men een gebrekkige boek houding, waarin de verhandelde ar tikelen waren opgetekend, maar daarin ook de namen van velschillen de leden van de bende en bovendien allerhande interessante aantekenin gen stonden. De pantserwagens ble ken bestuurd te worden door ervaren chauffeurs, meest Belgen. Zij waren bemand met een „wegverkenner" en iemand, die wagens kon bedienen, maar die tegelijkertijd ermee was be last spijkers of spijkerplankeri op de wegen Ij- smijten, om d'e achtervol gende auto's „stukken" te bezorgen. De d. ie leden der bemanning kregen voor hun karwei gemideld 3000 gul den In het totaal gingen drie wagens van de smokkelaars verloren, een bij Rijsbergen, een in Amsterdam en een in België in de omgeving van Loen- hout. De waarde der bij "Rijsbergen in beslag genomen goederen bedroeg 551,800 Belg. frs., de gemiddelde waarde van de pantserwagens wordt geschat op 45.000 Belg. frs. Per tocht werd naar schatting voor /'40.000 aan Adjudant Kramer van de mare- chausse en de hem toegewezen wachtmeester van Gestel van de rijkspolitie zijn het geweest, die klaarheid hebben weten tc scheppen in de diverse smokkelzaken, welke dateren lit de tijd van de Duitse be zetting en na de bevrijding op grote voet zijn voortgezet. Bij deze smok kelzaken wei-den, zoals bekend, zelfs pantserwagens, opgekocht uit Belgi sche dumps, gebruikt. Voor millioe nen guldens aan goederen zijn frau duleus ons land binnengebracht. Voor het grootste deel ging alles naar Amsterdam, waar een groot magazijn was. Later ontstonden ook opslag plaatsen in Leeuwarden en Leiden. Het is niet juist, aldus weixl mede gedeeld, dat de wielrenner Eraspen- nings uit Breda-Princenhage alleen de leider was van de smokkelorgani satie. Hij was de medeleider van één der organisaties. Behalve zijn bende, traden nog twee andere op. Het smokkelen per militaire wagen is van de Duitsers afgekeken. Corrupte leden van de „Wehr- macht'' gebruikten immers hun auto's voor de smokkelarij, er was niets tegen te doen. Na de bezetting zette een aantal geallieerde militairen en ook enkele grenswachten de zaak op dezelfde manier voort. Het was zelfs zo erg, dat, toen de maatregelen werd afgekondigd, waarbij voor het vervoer van goederen bepaalde pa pieren werden vereist, men deze pa pieren vervalste. Grenswachters gin gen zelfs wekelijks hun geld halen voor het doorlaten van deze wagens Toen eind 1946 uit Belgische dumps pantserauto's konden gekocht worden kreeg de smokkel wereld een nieuwe kans. De eerste pantserauto werd in April 1947 onbeheerd aangetroffen onder Rijsbergen, geladen met zeep, tabak, katoen, wol en kauwgummi. De inzittenden hadden na een felle achtervolging de vlucht weten te ne men. In de nacht van 23 op 24 April van het vorige jaar zag men ander maal een pantserauto, die :n Breda kon worden aangehouden, doch daar na weer wist te ontkomen. Dc derde keer, dat men een pantserwagen zag, was in de nacht van 30 op 31 Augus tus, weer in Rijsbergen. In October werd een dergelijke wagen ongeveer 10 keer in West-Brabant gesignaleerd, doch de smokkelaars kon men niet vatten. Zelfs speciaal aangelegde ver sperringen hielpen niet. Door d'e con centratie van verschillende op- springsinstanties door mr. Kneep- kens tot stand gebracht wist men in de grensstreek van September j.l. waren ons land binnen gesmokkeld. De verhalen, dat ambtenaren zou den hebben meegewerkt, werden sterk overdreven verklaard op de persconferentie. Het werd onjuist ge noemd, dat de smokkelploegen ge bruik zouden hebben gemaakt van R.A.F.-mensen of een gedeserteerde R.A.F.-sergeant. Er zijn wel twee agenten van politie, waarvan een een ex-agent uit Breda, gearesteerd. Tegen betaling zouden zij bepaalde diensten hebben verricht. BEURSOVERZICHT. De handel in claims Kon. en Dordt- sche petroleum, die de laatste tijd een cachet van activiteit op de Am sterdamse markt had gedrukt, be hoorde gisteren weer tot het verle den. Evenwel werd weer druk handel gedreven in de nieuwste aandelen Kon. Petri., dat zijn aandelen voort spruitende uit de claims, en in de oude aandelen. In de nieuwste aande len ging het vrij levendig toe, hoe wel de affaire toch niet te vergelijken was met die welke de claims de laat ste tijd te zien hebben gegeven. Bij de opening werden de nieuwste aan delen Kon. afgedaan tegen 297 pro cent, maar het bleek, dat hiermede iets te hoog was gegrepen, want wel dra ging de koers naar beneden tot 286 1/2, waarna een herstel intrad en in het overige gedeelte van de beurs- tijd in hoofdzaak transacties werden afgesloten tegen 290 a 291. De oude aandelen openden op 3041/2, daalden tot 301, maar konden zich eveneens redresseren en bij het scheiden van c'e markt werd tegen 305 afgedaan. De aandelen Dordtsche Petr. op 269 geopend, stegen tot 276. Overigens was de markt kalm, hoewel nogal aandacht werd geschonken aan certi ficaten Handel Mij., alsmede aan aan delen Kol. Bank. Overigens was er op de markt heel weinig te doen. De Amerikanse markt was stil; de koer sen waren hoger in navolging van New York. Op de beleggingsafdeling werd de gehele middag op beschei den voet gehandeld in de Conversie lening 1947 die werd afgedaan tegen 98 5/8 a 98 11/16. Prolongatie 21/4 procent. HET VERHAAL VAN EEN SCHIPPER CRITIEK OP DE HAARLEMSE ORKESTVERENIGING. De Nederlandse toonkunstenaars- boifd heeft een adres gezonden aan de gemeenteraad van Haarlem, waarin de bond zijn misnoegen be tuigt met de gang van zaken in de Haarlemse orkestvereniging. Het adres zegt, dat de zakelijke leiding moet berusten bij een musicus, aan gesteld door de gemeente na over leg met het rijk en de leden der H.O.V. De bond vraagt in dit ver band medezeggenschap van de or kestleden in het beheer van het or kest, daar de gang van zaken van thans aan het artistieke peil grote schade toebrengt. De gemeenteraad van Haarlem heeft het adres in handen gesteld van B. en W. voor het uitbrengen van prae-advies. WEER EEN NIEUW COMITé. De heer J. van den Berge heeft gisteravond in een radio-rede aan gekondigd de oprichting van een comité „burgerrecht", dat het Ne derlandse volk bewegen wil tot de strijd tegen overmatige overheids bemoeiing. Tegen overmatige overheidsbe moeiing zijn wij ten slotte allen! In en door dc politieke partijen kan ieder strijden tegen wat naar zijrt overtuiging „overmatige" over heidsbemoeiing moet heten. Dat er reden is, om op dit terrein zéér waakzaam te zijn daarvan zijn wij ten volle overtuigd. MIDDEL TEGEN TUBERCULOSE GEVONDEN? Er schijnt in een laboratorium in Zoetermeer een schimmel te zijn ontdekt die van een bijzondere bete kenis is voor de bestrijding der tu berculose. De naam van de schim mel wordt natuurlijk geheim gehou den, maar proeven hebben uitgewe zen, dat hier werkelijk van zulk een middel sprake is. Er is, zo vernam de Msb., voor deze ontdekking reeds belangstelling van de zijde der medische weten schap, van welke zijde eveneens een onderzoek wordt ingesteld. Het ligt natuurlijk voor de hand, dat men met deze ontdekking, ook als zij werkelijk de betekenis zou hebben welke men er van hoopt, nog pas aan het eerste begin staat. BUITENLAND. Het vliegongeluk van de dag is het verongelukken van een vliegtuig ten Westen van Algiers. Het vloog te gen een heuvel en raakte in brand. Negen personen, onder wie 2 kinde- :n, kwamen in de vlammen om. De geruchten omtrent de ziekte van Stalin hebben zich thans reeds zover uitgebreid, dat de Zwitserse bladen uit „doorgaans zeer goed in gelichte bron" weten te melden, dat Stalin overleden is. Bij ongeregeldheden in Palestina zijn gisteren weer 15 personen ge dood. Te Frankfort a. d. Oder in de Sovjet-zóne zijn de laatste dagen meer dan 100 jongelieden gearres teerd. Zij zouden lid zijn van een on dergrondse weerwolf-organisatie. RADIO ZATERDAG. HILVERSUM I, 301 Meter. 7.00 Nieuws ,7.45 Ned. Kamerkoor, 3.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag,9.00 Voor de vrouw, 9.05 Mozart-program- ma, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Ita liaanse glimlachjes, 11.00 De Zonne bloem, 11.45 Gram.platen, 12.03 Zang met orgel, 12.33 Orkest o. 1. v. Klaas van 'Beeck, 14.10 Gram.platen, 14.20 Engelse les, 15.15 Concert der jonge ren, 16.00 Musette-klanken, 16.20 De vliegende Hollanders, 17.00 De wig wam, 18.00 Jan Mekkes, piano, 18.15 Journalistiek \yeekoverzicht. 19.00 Nieuws, 19.15 Gr.-platen, 19.35 Ban den die binden. 20.00 Nieuws, 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Negen heit de klok", 22.00 „Stoelen aan de kant", 23.00 Nieuws, 28.20 Omroepkamer- orkest. HILVERSUM II, 415 Meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.platen, 8.00 Nieuws, 8.15 Silverstri-kwartet, 8.35 Lichte morgenklanken, 9.35 Beroem de koorwerken. 10.00 Morgenwijding, 1C.35 Gooissch kamermuziekgezel schap, 11.00 Uitzending voor de arbei ders, 12.00 Licht orkestconcert, 12.33 Malando en orkest, 13.00 Nieuws, 13.20 Metropole-orkest, 14.00 Het Ne derlandse lied, 14.15 Harmonie-orkes ten, 15.00 Dodenverzorging en cul tuur, 15.15 Gram.platen, 15.30 The" Ramblers, 16.00 Het recht en de men sen, 16.15 Amateurs zetten hun beste beentje voor, 17.15 Volksconcert, 18.00 Nieuws, 18.30 Om en nabij de twin tig, 19.00 Viool met piano, 19.30 Voor de jeugd, 19.45 De Bijbel in steen, 20.00 Nieuws, 20.15 Vincobona schrammePn, 20.45 De zang van de maand Januari, 21.30 In de balzaal, 22.00 Lady Dona, hoorspel, 22.30 Jan Presto en zijn ensemble, 2é.00 Nieuws, 2'.15 Hobby-hoek, 23.30 Lest best. Een vissersboot, die bij Hoek van Holland in nood verkeerde, is be houden binnen. „God zij dank" ver zuchtte schipper A. Visser uit IJmui- den, die met zijn zeil- en motorbot- ter UK 172, „De jonge Klaas" ge doopt, uren lang „voor het gat", zo als dat in zeemanstermen heet, had gelegen bij zwiepende zeëen, niet wetende, wat te beginnen, omdat hij de verantwoording droeg voor zijn mannen. Het zou maar even verkeerd gaan en hij zat op dc Zuiderpier reddeloos verloren. „Ik ben toch al dertig jaar schipper en heb enige schipbreuken meegemaakt, maar nu dacht ik toch werkelijk dat mijn laatste reis gekomen was. Als ik weer een nacht 'had moeten ingaan, in deze hel van orkaan en water en duisternis, was hei vast met ons ge daan geweest. Een licht had ik niet meer, volle zee opgaan was nog er ger spelen met het leven, want overal loeren nog de mijnen op het leven van de zeeman. Wat ben ik blij, dat de reddingboot verscheen. Het gaf me moed. Wat kan me nu nog gebeuren, dacht ik. Ik durfde nu al zwalkende door de aanrollende golven heen laveren, midden tussen de pieren door, wetende dat in het ergste geval hulp nabij was. Want de reddingboot „President Wiersma" schonk ons met z'n vijven aan boord zulk een morele steun, dat ik plot seling alles kon wagen. Mijn 14- jarig zoontje, die voor het eerst een reis meemaakte, had ik al de red dingsgordel omgeknoopt, zo angstig waren wij geworden op de hotsende en botsende schuit. Maar de hemel zij geprezen, we zijn er heelhuids afgekomen. Wilt u", zo besloot de schipper, „vooral de mannen van de N.Z.H. Reddingsmaatschappij mijn warme dank overbrengen?" Dit alles vertelde de kleine maar ruige IJmuidenaar, op het oog een goede veertiger, toen alle narigheid voorbij was en hij, na eerst aan boord wat orde geschapen te hebben, weer vaderlandse bodem onder zijn voeten voelde^ Woensdagmiddag om een uur was hij uit IJmuiden ver trokken om te gaan vissen in het ka naal, bij Ostende. Er scheen geen vuiltje aan de lucht te zijn, zo kalm was het weer en vredig het water. Maar ter hoogte van boei HK 5, dwars van Walcheren begon het lie ve leven en dat in een nauwe vaar geul, waarbuiten men zich niet wa gen moet omdat het nog stikvol met mijnen zit. „Ik ga niet op het Oost gat aan", zei hij tot zijn mannen. „Dat is me te gevaarlijk. Dan maar liever terug". En hij ging terug, in het holst van de nacht. Maar om vier uur al blies de storm een van zijn zeilen weg. Dat was een geduchte handicap en, om alle verantwoorde-- lijkheid voor zichzelf te nemen, narn hij zelf het roer in handen. Gister middag tegen vijf uur. Reeds om elf uur was hij voorgaats gekomen maar wat een weer! Tegen het woe den der elementen scheen niet op getornd te kunnen worden. Tot overmaat van ramp zwiepte de storm zijn tweede zeil overboord. Alles scheen verloren. Zijn enige stro halm was: de Nieuwe Waterweg binnenlopen, want naar IJmuiden doorvaren was eenvoudig dollemans- werk. Maar de wind kromp niet, de golven bleven rusteloos aanrollen en het scheepje van nauwelijks 42 voet werd geklutst als een ei. Toen men ten einde raad was en voor een nieu we nacht vreesde, ging de ,bal" in top. bij wijze van noodsein. De wachtpost op het strand ontging dit niet en binnen tien minuten konden de mensen op het strand, die vol on rust de capriolen van het notedopje gadesloegen, de reddingboot zien uitvaren. Het was een hachelijke on derneming. Nu eens waggelde ze hoog op de kruin van een golf, dan weer scheen ze verdwenen. Maar de „President Wiersma" kwam waar ze wezen wilde. Zoals gezegd, toen de hulp nabij was, gaarde de schipper al zijn moed bijeen en dacht: wat die mannen kunnen, kan ik ook. Zijn durf werd zijn redding. „Ik dankte God, dat ik de reddingboot zag" verklaaide hij bewogen. Nu ver trouwde hij erop door „het blok zee", zoals hij het noemde, te boren en naar Hoek van Holland koers te zetten. Het eerste wat hij deed, toen hij na de eerste reddering aan boord de wal betrad, was een telegram naar „moeder de vrouw" zenden. Zij moest immers weten, dat alles goed was afgelopen en ook de zoon be houden was Ook de sleepboot „Ganges" van L. Smit en Co's internationale sleep dienst was uitgevaren, maar ze be hoefde niet te assisteren. BINNENLAND. Ket Zeeuwse lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal mr. dr. A. J. J. M. Mes (K.V.P.) heeft be sloten zich met het oog op zijn gezondheidstoestand voor de a.s. Kamerverkiezingen niet beschikbaar te stellen. Een vrachtauto van de firma Noordhoek te Burgsluis is door het dek van dc veerboot „Schouwen- Duiveland" gezakt. Deze boot doet dienst als veerboot tussen Zijpe en Anna Jacobapolder en vervoert-veel pasagiers. Deze kwamen gelukkig met de schrik vrij, daar de lading van de auto tegen de stuurhut bleef hangen. In November 1947 bereikte Rot" terdam een inwonertal van 650.090. Op 1 Januayi 1948 bedroeg het aantal inwoners 652.888, dus een aanwas van 15.723 in een jaar. Het geboorte cijfer was niet zo hoog als in Jiet top jaar 1946, het sterftecijfer, dat he' vorig jaar al tot normale proporties gedaald was, ging nog iets verder naar beneden. Bij de postcommandant van de Rijkspolitie t-e Margraten heeft zien Dinsdag de bestuurder van de auto, welke Maandagavond op de Rijksweg GulpenMaastricht een man dood reed, gemeld, het was de handelaar in groenten en fruit van R. uit Rot terdam, die geregeld Zuid-Limburgse fruitveilingen bezocht. Was men aan vankelijk van,mening, dat het slacht offer geheel rechts van de weg had gelopen, toen hij werd aangereden, uit het nader ingesteld politie-onder- zoek bleek, dat de man midden op de weg liep. Dc 17-jarige J. L„ die zich in gezelschap van zijn vader onbevoegd op de Maasspoorbrug te Mook be vond, werd door een passerende trein gegrepen en ernstig gewond. De jon geman is ter behandeling naar het St. Canisius Ziekenhuis te Nijmegen overgebracht. WEERSVERWACHTING DEPRESSIE OP KOMST. o Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen, voornamelijk in g het midden en Noorden van het g land plaatselijk overgaand in o g sneeuw bij daling van tempera- o g tuur ongeveer tot het vriespunt, o g Weer toenemende wind, aanvan- o kelijk uit richtingen tussen Zuid o en Oost, later draaiend naar g Noordelijke richtingen. o oooooooooooooooooooooooooooooooooo BIJZONDER GERECHTSHOF. Jeugdige verdwaalde. Als kind van vijf jaar was c'S thans 27-jarige W. M. Koevoets uit Alphen a. d. Rijn, na moeders vroegtijdige dood, in een weeshuis groot gebracht Later trad hij bij de Jagers in militairen dienst. Na de ontbinding van het leger in '40 meldd-e K. zich bij de Opbouw en later bij de Arbeidsdienst. Hier werd hij aldra voor het eerst met de Nazi-ideeën geïnfecteerd, met gevolg dat hij zich nadien bij de Waf f en S.S. meldde en aan het Oostfront aan de zijde van de vijand medevocht. De Procureur ficaal eiste acht jaien ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. In zyn pleidooi trachtte mr. de Wilde enigszins een ander licht te werpen op deze zaak en wees daarbij op de jeugdomstandigheden van zijn cliënt, die als een stuurloos kind uit het weeshuis gekomen, geheel los van de familieband, het spoor op de poli tieke levensweg geheel bijster scheen. PI. riep de clementie in van het Hof, vooral ook met oog op het feit dat de vader zich bereid heeft verklaard zich het lot van zijn jongen aan te trekken. Uitspraak over veertien da gen. TEGEN DE VALSE BERICHT GEVING OMTRENT THERESE NEUMANN Op 9 April a.s. wordt zij 50 jaar Naar aanleiding van de tenden tieuze geruchten, welke de laatste weken de ronde doen over de z.g. dood van Therese Neumann, de ge stigmatiseerde van Konnersreuth, en de ongelofelijkste veronderstellingen welke daaraan worden vastgeknoopt, hebben verscheidene Duitse Kerke lijke bladen ooggetuigenverslagen ge publiceerd betreffende de toestand van Therese Neumann. Reeds in de tijd' van het Derde Rijk doken ge lijksoortige geruchten over haar op. Thans heet het, jdsut zij de )tdrL daagse duisternis'' nog voor het einde van 1947 had voorspeld en voorts had geprofeteerd, dat 29 of 59 dagen na haar overlijden de „.grote oor log" zou uitbreken, enz. Te gc\:Jler trouw bekend .staan de reizigers, die in November j.l., dus reeds lang na het ontstaan van ge noemde geruchten, Konnersreuth be zochten, bevestigen, dat Therese Neu mann nog in dezelfde gezondheids toestand verkort als vroeger. De plaatselijke prstoor, Naber, heeft reeds in September 1947 een onder zoek ingesteld naar de betreffende voorspellingen en van de gesx' a- t keer de zelf de strikte 'bevestiging ontvangen, dat zij nooit geprofeteerd heeft met betrekkin? tot grote we reldgebeurtenissen of een klende wereldoorl^T. Therese Neumann, die op 9 April 50 jaar mordt, heeft gedurende de gehele zomer haar normale gezond heid genoten en haar lijdensextases houden, evenals eertijds, nog steedds op Vrijdag aan. Hierbij zijn talrijke getuigen geweest, o.w. leden van de geallieerde bezettingsmacht (tot nu toe reeds vele duizenden), zoals ook geschiedde met de gestigmatiseerde Capucijn, Pater Pio, in Italië. Door deze belangstelling van Amerikaanse zijde is de aandacht van grote krin gen in d'e V.S. op de nog onverklaar bare verschijnselen getrokken. Inzo- verre is het geval van Pater Pio nog belangwekkender, omdat hij de bij zondere genade van het doorgronden der harten heeft gekregen, waar door zijn bezoekers zich diep ge troffen voelen. Niettemin maakt Neumann ook een grote indruk op de bezoekers, die nauwelijks kunnen vatten hoe deze vrouw, die nooit voedsel 'tot zich neemt, er zo flinlk en gezond uitziet. Daarbij komt, dat zij ondanks haar wonden, die op haar handen er uit zien als kleine vier hoekige roven, alle dagen behalve 's Vrijdags, vele alhoewel lichtere werkzaamheden verricht. LEIDEN Zes arrestaties. Bij de meelfabriek „De Sleutels" hier ter stede werden dezer dagen 20 balen meel vermist. Bij onder zoek bleek deze diefstal te zijn ge schied door aldaar werkzaam perso neel, in verband waarmede de poli tie kon overgaan tot dé arrestatie van de 32-jarige J. A. K, de 38-jarige H. M., de 33-jarjge H. S., allen uit Lei den, de 28-jarige H. B. uit Leidschen- dam en de 20-jarige A. P. K uit Leiderdorp Het ingestelde verhoor wees uit, dat de balen meel een voudig bij een andere zending wa ren opgeladen en vervoerd waren naar Stompwijk, waar ze in ont vangst werden genomen door de 25- jarige C. J. C„ die wegens heling eveneens is gearresteerd. Van de 20 balen zijn er 18 achterhaald. De jaarvergadering van de afd. Leiden der Katholieke Middenstands vereniging zal in afwijking van het winterpregram niet op de 15e, doch op de 13e Januari gehouden worden. Die datum zegt heus niets, want het getal 13 wordt genivelleerd door een H. Mis, 's morgens te 7.45 uur in de kapel van het St. Elisa beth Ziekenhuis, welke wordt opge dragen door de Geestelijk Adviseur, Rector Bernefeld. Natuurlijk worden alle katholieke middenstanders uit genodigd en even natuurlijk wordt verwacht, dat zij daarbij tegenwoor dig zijn. De jaarvergadering, 's avonds te 8.15 uur in de Turk, zal een levendi ge vergadering worden, want diver se punten komen aan de orde, die ieder belangstelling zullen vragen. Trouwens, nu het getij gaat ver lopen, nu de koopkracht vermin dert, zal men tot de ontdekking ko men, dat men zijn middenstandsor ganisaties weer hard nodig zal heb ben. Een goede samenwerking zal daarbij nodig, broodnodig zijn tus sen de drie plaatselijke middenstands verenigingen. Laat het bestuur dus nietalleen ploeteren! Verkiezing van de mannen, die de Kath. Mid- denstandsbondbelangen moeten be hartigen, ,is belangrijk. De heren H. C. Doove, H. P. Jansen en G. P. Bergers zullen aftreden, maar zijn herkiesbaar. Verder zal de begroting worden voorgelegd. En de secretaris komt met zijn jaarverslag. Er worden ook mededelingen gedaan over de te houden vastenavondviering op 9 Februari a.s. in alle zalen van „Zo mer zorg". met de Middenstand, dat het belang van zijn organisatie ziet en iets voelt voor zijn stand, verschijnt op de jaarvergademig. Het bestuur heeft weer een jaar lang gewerkt en na tuurlijk fouten gemaakt. Eeri vriend is hij, die met goede raad komt. Op Donderdag 15 Jan. a.s. zal een vergadering worden gehouden ter oprichting van een afdeling Leiden van de R.K. vakbond van R.K. Tex- tieldetaillisten „St. Willibrordus" De bijeenkomst zal worden gehouden in restaurant „De Harmonie", Brec- straat 16, 's avonds om 8 uur. De heer van Mansum, voorzitter van de vakgroep zal belangrijke din gen komen zeggen. Hij zal laten ho ren wat „Willibrordus" reeds gepres teerd heeft. Hoe goed moet het dan wel worden, als allen zich aanslui ten? Verder zullen ook nog de heer Borsten van de R.K. Middenstands bond en de heer drs. Neefs, directeur van het bondsbureau te Amsterdam spreken over de noodzaak van aan sluiting. Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren: H. Snijders, voorzitter; Cl. Warnecke, secretaris; C. v. Leeuwen, B. Schrier, allen Leiden, C. Schmidt, Rusthoflaan 1, Sassenheim; Cl. J. J Stockman, Noordeinde 159, Roelof- arendsveen, M. Jansen, Herenstraat 110, Voorhout. door STEFAN BROCKHOFF Het behoeft geen betoog, dat hij voor die welwillendheid behoorlijk schadeloos werd gesteld", voegde hij er 'tï weinig minachtend aan toe. „Ik hoopte, toen binnen drie maanden klaar te zijn. Maar ik had me ver rekend en verscheidene malen moest ik hem verzoeken de termijn te ver lengen. Want mijn proefnemingen duurden telkens langer dan ik ver wacht had. Kampschulte scheen ech ter haast te willen maken met de af braak, hij wilde mij niet langer toe staan te blijven. Hij stond mij nog drie dagen toe, maar deelde mij mede dat de arbeiders reeds voor a.s. Maandag besteld waren om met het afbreken 'te beginnen. U kunt zich voorstellen, dat ons gesprek gisteren niet bepaald vriendschappelijk ver liep. vooral waar Kampschuite zich uitermate onbeschoft gedroeg." De professor zweeg even. Zijn ge laat vertrok. „Een groot deel van mijn levenswerk werd in gevaar ge bracht. Maar daarvoor 'toonde Kaanp- schultej niet het minste begrip.'' Dr Pal ut had ondertussen het la boratorium grondig bekeken. Jupp stond met kloppend hart in een hoek Hij keek naar de waskuip, die stof fig in een hoek tegen de muur stond. Dat van Hagen dat ouderwetse ding niet opruimde! Het was even stil in het laborato rium, toen vroeg Wienert: ..Had het onderhoud hier in het laboratorium plaats?" Gp dat ogenblik werd een deur geopend. Uit een zijkamer kwam de assistent, Emmerich Beyerthan binnen, die door de aanwezigheid van zoveel m ensen nog verlegen er werd dan gewoonlijk. „Ja wij spraken hier met elkaar. Ongeveer drie kwartier"'. „Ik zou die Hyoscyamin zo graag eens zien", zei Wienert vriendelijk. „Hebt u er misschien toevallig wat van bij de hamd?'' „Natuurlijk", mengde de assistent zich in het gesprek. „Wij hebben toch een flesje in de vergiftenkast''. Van Hagen gaf hem de sl'eutel. Met de assistent ging Wienert naar het kastje. Goed gesloten hing het bo ven 'de waskuip. Op de plaat boven de kuip stond een cognacfles met twee" glazen. Beyerthan opende het kastje en reikte de commissaris een vierkant zwart flesje aan. Wienert nam er de stop af. „Maar dat is leeg", riep hij verbaasd. „Leeg?"' riep de assistent. „Maar dat is onmogelijk. Dat kan niet. Bij de laatste controle was het nog half vol.' Met bevende vingers haalde hij een tabel te voorschijn. „Hier, hier staat het: 50 kubieke centimeters. Dat heb ik zelf opgeschreven en sindsdien hebben wij het niet meer gebruikt, niet waar professor?" Hul peloos keek hij van Hagen aan. „Hoe verklaart u dat?"' vroeg Wie nert streng. De professor antwoordde niet. En toen deed Wienert iets verrassends. Hij liep op de waskuip af en greep de twee glazen. „Hebt u mijnheer Kampschulte gis teren iets aangeboden?" ..De proffessor biedt zijn 'bezoekers altijd cognac aan'', antwoordde de assistent dienstvaardig. Hagen wierp hem een bestraffende blik toe. Maar toen was het al te laat. Dr. Palut greep de glazen en begon ze stil zwijgend te onderzoeken. „Ongehoord" blafte van Hagen, die ieder beheersing verloren had. „Wat permitteert u zich?'' Een onderzoek in mijn eigen laboratorium? En dan nog wel met een dergelijke ver dachtmaking. U schijnt niet te weten, wie ik ben". „Maar professor, niemand denkt er toch aan u te beschuldigen", trachtte Jupp hem te kalmeren. „Mijnheer Wienert moet toch zijn plicht doen". „Met jou praat ik niet", van Ha gen draaide hem bruusk de rug toe. „Ik verdraag dit niet". Toen klonk er een geluid van bre kend glas. Dr Palut had een reageer buis laten vallen. ..Hyoscyamin'' zei hij toonloos. „De man die daar uit heeft gedronken, leeft niet meer „Hoe verklaart .u dat, professor van Hagen?'' vroeg Wienert zacht in de stilte die plotseling over het la boratorium was gevallen. Van Hagen staarde star voor zich uit, toen, na enige eindeloze minuten stond hij op. ..Mijne heren." zeide hij tenslotte. „Ik ben sprakeloos. Een afschuwelijk misverstand moet dit zijn. Maar tot het opgehelderd is, sta ik tot uw be schikking''. HOOFDSTUK 13 Telefoongesprek tussen dr Bor- chardt directeur van de Chefa af deling verfmiddelen en kledings- stoffen en de directeur-generaal van Mühll, leider van de verenigde Che- fa-fabrieken. De beide heren zitten in leren fau teuils en zijn alleen op hun kantoor. „Ja, hier Borchart. Goede morgen, beste vriend. Heb je de middag-editie gelezen over die moord op Kamp schulte? Ja? Wel er is iets verschrik kelijks gebeurd. Zojuist was de doch ter van Van Hagen hier, die me ver telde, dat haar vader gearresteerd is. Ja, onze van Hagen. Natuurlijk in verband met die zaak Ik ben buiten mezelf. Ze beweren, dat hij hem ver giftigd heeft. Ik vind het ook waan zinnig, maar de bewijzen schijnen verpletterend te zijn. Sporen van het gif in een glas waaruit Kampschulte op het lab heeft gedronken. Ja. hij was gisteren bij van Hagen. Altijd nog over die huurkwestie Niets aan te doen? Kom nu! Je weet toch wat er op het spel staat. Tweehonderd duizend mark hebben we erin ge stoken en als de zaak lukt maken we millioenen. Minstens 800 nieuwe ar beiders kunnen aan het werk gezet worden. Als Hagen nu niet verder kan werken pikt een ander ons de zaak voor de neus weg. Hij moet verder werken. Bel direct Imhoff op. Wij zijn bereid iedere borg te stellen. Dus jij belt op? Goddank. Meld me direct, wil je? Natuurlijk lukt het Imhoff. Ten slotte is van Hagen we reldberoemd. Tot ziens. Groeten aan je vrouw". Telefoongesprek tussen de direc teur generaal van Mühll en de mi nister van justitie. „Hier van Mühll van de Chefa. U begrijpt zeker wel, waarover ik op bel. Natuurlijk.... over van Hagen. Een bittere pil. Ja, voor U ook dat begrijp ik. Die man is een beroemd heid. U houdt hem toch niet in hech tenis? Het bewijs vrijwel geleverd? Beste vriend ik heb ook inlichtingen Het zou buitengewoon pijnlijk zijn als die geschiedenis in de kranten kwam. Het moet een vergissing zijn. En dan bij zoJn man. Een wereldbe roemdheid. zoals ik al zei. Ik sta^ voor hem in. Hij werkt al twintig jaar voor ons. Ik sta tot ieder bedrag borg. Hij werkt aan een ruchtmaken- de uitvinding. Natuurlijk kunt U ons hele dossier over hem krijgen. Wel nee, onzin, die man pleegt geen moord. En geen zelfmoord. Hij ver plicht zich natuurlijk om de stad niet te verlaten. Het bedrag is binnen twee uur bij u. Hoeveel? Natuurlijk. Hartelijk dank. Tot ziens, excellentie.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2