van de ton De sensationele smokkelzaak in het Zuiden Jieuzeftati Jieuzeêan Schoenenkousen, overhemden, sigaretten DONDERDAG 8 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Wielerkoning Braspenninx als smokkeikoning Uit Bergen op Zoom wordt ge meld aan „Het Dagblad/': John Braspenninx uit Princenha- ge, de leider van de grootste smokkel bende van het Zuiden, is met zijn mannen door de mand gevallen. Maanden en maanden zijn de op sporingsambtenaren in het grensge bied bezig geweest, om het geheim op te lossen van gepantserde auto's, dde in de nachtelijke uren door het grensgebied raasden. Het is gelukt en het succes was oveweldigend. Het bleek, dat voor ongeveer twaalf millioen gulden aan goederen ons land met pantserauto's was binnen gebracht; tabak, katoen, tapijten en allerlei begerenswaardige artikelen, die in het Belgische land wel en bij ons niet te koop zijn. Op geraffi neerde wijze zijn Braspenninx en zijn handlangers te werk gegaan. Het is niet alleen een kwestie van de ja ren na de bevrijding, want ook daarvoor, tijdens de bezetting wa ren zij met smokkel bezig. Geld speelde bij deze grote smok- kelkoningen geen rol. Fantatische kapitalen bezaten de heren en op 10.000 gulden meer of minder kwam het niet aan. Na de bevrijding maakte men gebuik van leger-auto's, gestolen militaire uniformen en ver valste Engelse militaire papieren. Het zat de smokkelaars mee; het ging allemaal zo gemakkelijk en het sprongetje over de grens leverde geen moeilijkheden op, omdat de papieren in orde waren. Doch de kruik gaat zolang te water tot zij breekt. Braspenninx en zijn getrou wen werden te brutaal. eHt geld had hen in zijn macht en, toen John dan ook in Augustus 1947 onder Zuilen bij Utrecht gearresteerd werd, toen hij als voorrijder van een smokkel- wagen fungeerde, begon de ontkno ping. Er was in een Amsterdams café, waar smokkelaars over het alge meen plegen samen te komen, een gesprek afgeluisterd, waarbij o.a. ook de naam van John Braspenninx ge noemd werd. Doch er moesten be wijzen zijn, om hem te kunnen arres teren en die kwamen, toen hij ge grepen werd onder Zuilen. Braspen ninx ontkende en speelde de ver moorde onschuld, doch men wist be ter. OP EEN BOUWWERK TE AMSTERDAM WORDT HET WERK NEERGELEGD. Bij het Amstelstation te Amster dam heeft de firma A. Buur, een aan nemersbedrijf ui Alkmaar, 262 wo ningen in uitvoering. Aan dit object werken 150 arbeiders, die thans deze huizen voor drievierde deel hebben afgebouwd. Zij verdienden hier bo ven het contractloon een prestatie toeslag van maximaal 25 pet. Tenein de zijn arbeiders tegemoet te komen, heeft de aannemer deze zomer lonen betaald, welke nog boven het pla- fondloon uitgingen. Bij controle is zulks aan het licht gekomen en in afwachting van de berechting van die aannemer door de economische politierechter, heeft het college van rijksbemidde/aars hem de bevoegdheid ontnomen de prestatietoeslag uit te keren. Hierdoor is ontevredenheid bij de werknemers ontstaan, sedert 29 December zijn zij een langzaam-aan- actie (een brutale vorm van dag-die verij) begonnen. De aannemer acht deze handelwijze (volkomen terecht) onredelijk als zijnde een staking op zijn kosten en heeft daarom na een mislukte poging tot herstel van de prestatietoeslag in Den Haag, giste ren zijn arbeiders doen weten, dat hij hiermee niet langer accoord kan gaan. In een vergadering hebben de arbei ders gistermiddag besloten hun lang- zaam-aan actie voort te zetten, waar op de aannemer hen op staande voet heeft ontslagen. Alleen de stucadoors en de schilders zijn thans nog in de bijna voltooide huizen aan het werk. BRUTALE OVERVAL TE TILBURG Twee gemaskerde mannen, waar van er een met een revolver bewa pend was, drongen Maandagavond het gebouw van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond te Tilburg binnen. Dit gebeurde tegen kwart voor zes, juist voordat het personeel zou vertrekken. Onder bedreiging met het wapen werd de boekhouder gelast de kluis te openen, waarin hij even tevoren twee geldkistjes had weggesloten. Deze kistjes, waarin zich 1400 bevond, werden meege nomen, door de aanvallerse die nog voortvluchtig zijn. BEURSOVERZICHT Het was gisteren de laatste dag waarop de claims Koninklijke ter beurze werden verhandeld En we derom konden in deze claims grote omzetten worden waargenomen. Aanvankelijk was de prijs iets lager dan het slot van Dinsdag, want ter wijl Dinsdag bij het scheiden van de markt juist tegen f 900 werd afge daan, werd heden bij de opening f 882 betaald, waarna heel spoedig echter reeds f 887 kon worden be dongen. Daarna kwam enig materiaal aan de markt in verband waarmede een achteruitgang plaats vond tot f 875, ddoch daarna openbaarde zich wederom goede vraag en onder de nodige schommelingen liep de prijs naar boven tot f 889, op welke prijs het slot kwam. De aandelen Konink lijke, op 297 procent geofpend, daal- dden tot 293 en golden bij het schei den van de mankt tegen 295, de claims Dordtsche tussen 262 en 265. Op de overige afdelingen van de mankt ging weinig om, maar de stemming was goed prijshoudend. Unilevers die tot .289 waren afgedaan, verbeterden later tot omstreeks 294. Staatspapieren waren zo goed als ongewijzigd. Prolongatie 2% procent. Op alle mogelijk plekken in het grensgebied doken de oantserauto's op, o.a. in Putten en Strijbeek. De opsporingsambtenaren en douanes richtten barricades op langs de kende binnenpaadjes in het grensge bied, doch steeds wisten de bestuur ders van deze auto's de hindernis sen te omzeilen. Sensationeel waren de jachten van de ambtenaren op de ze wagens. Maanden achtereen wa ren zij aan de grens paraat, achter volgingen werden ingezet met jeeps en luxe auto's, doch alle schoten ket sten op de pantserplaten af. Pantser wagens, die wegens defect niet ver der konden, kon men in beslag ne men, doch de bestuurdes ontkwa men. In A'dam werd 'n personenauto met honderden kilo's Belg. shag en andere goederen in beslag genomen. Ze werden v.n. bestuurd door Belgen en de grote heren fungeerden alleen als voorrijders. Het .depot Amster dam" was gevestigd op.de Baarsjes- weg, waar een opslagruimte met kel ders gehuurd was door zékere H. B., die gearersteerd was wegens handel in bonnen. Een lompenkoopman zorg de er voor, dat de goedeen op de zwartemarkt in Amsterdam kwamen. Eindelijk ontdekte men zijn verblijf plaats op een der Amsterdamse grachten, en ook hij viel door de mand. Zes ambtenaren, politie-agenten en douane-beambten hadden hun diensten aan de smokkelaars aange boden en konden ook in arrest ge steld worden. DE FRAUDES BIJ DE R.V.I. TE ARNHEM. Door de opsporingsambtenaren van re prijzencontrole te Nijmegen zijn na een diepgaand onderzoek van eni ge maanden de bij de Rijks verkeers- inpectie te Arnhem gepleegde fraudes te klaarheid gebracht. Twee ambtenaren en een lid van de commissie, welke adviseert over eventueel te verstrekken toewijzin gen zijn gearresteerd. Een ambtenaar van de afdeling personen- en goederenvervoer van de R.V.I. te Arnhem bleek tegen belo ning zijn bemiddeling verleend te hebben bij de verstrekking van aan koopvergunningen. Soms ontving hij als tegenprestatie geld. Soms goede ren. De bedragen gingen van 200 tot 1000 gulden. Betrof het personenver voer dan werden deze transacties rechtstreeks afgedaan; ging het om de aankoop van een vrachtwagen, dan trad een tussenpersoon op, die contact opnam met gegadigden voor een dergelijk voertuig. Deze bemid delaar was vertegenwoordiger van een garagebedrijf te Nijmegen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat tenminste 25 automobielen, wel voor personen- als goederenver voer op laakbare wijze in handen van de kopers zijn geraakt. Tegen hen is eveneens proces-verbaal opgemaakt. VOOR HONGEREND OOSTENRIJK. De pakketten van de Bisschoppelijke Hulpactie, Een berg van ruim 8000 levens- middelenpaketten, welke een 5-tal grote vrachtauto's zal vullen, staat thans op de Intendance van het Ro de Kruis te Den Haag gereed om op 13 Januari naar Oostenrijk te wor den getransporteerd, aldus de „Msb." Dit is het resultaat van de laatste in zameling onder leiding van de Bis schoppelijke Hulpactie voor oorlogs slachtoffers in het bisdom Haarlem de grote nood van de hongerlij dende Oostenrijkse bevolking enigs zins te lenigen. Deze zending van 8000 pakketten is als een aanvulling te beschouwen van de Kerstgave van 13.500 kg. le vensmiddelen, welke in December vertrok, terwijl de Bisschoppelijke Hulpactie in Juli en Augustus reeds resp. 2128 en 1317 pakketten levens middelen naar Oostenrijk zond. De levensmiddelen zijn door de gevers op hun eigen rantsoenen bespaard en de pakketten, die niet meer dan 5 kg. mogen wegen, maar dan ook meestentijd niet daaronder blijven, zijn via de parochies in het Haar lemse diocees bijeengebracht. Deze mooie hulpactie in het bis dom Haarlem wordt met deze zen ding niet beëindigd. W. H. OLTHETEN f. Gistermiddag is in het St. Elisa- bethsziekenhuis te Tilburg, waar hij sedert eind Augustus wegens een hartkwaal werd verpleegd, overleden de heer W. H. Oltheten, directeur hoofdredacteur van hét Nieuwsblad van het Zuiden. De heer Oltheten werd geboren op 21 December 1881, was onderwijzer te Groenlo en later leraar M.O. staatssinrichting, staat huishoudkunde en statistiek. Nadat hij medewerker aan verschillende dag- en nieuwsbladen was geweest en redacteur van de Gelderse Bode, volg de in 1915 zijn benoeming tot hoofd redacteur van het dagblad „Ons Noor den' 'te Groningen., In 1919 werd hij directeur-hoofdredacteur van het Nieuwsblad van het Zuiden. Bekend heid verwierf hij voorts als auteur van meerdere detective-romans, wel ke hij schreef onder het pseudoniem W. Holt. Gisterochtend is een autobus van de Wertlandse Stoomtram Mij. bij Maasland gebotst tegen een personen auto van de NIWIN. Laatstgenoemd voertuig geraakte te water. De 26- jarige chauffeur van de bus. uit Loosduinen, v/erd op slag gedood; voorts waren er vijf gewonden. VERDEDIGER VAN RAUTER Mr K. van Ryckevorssel te 's-Gra- venhage is als verdediger toegevoegd aan de voormalige Duitse „commis saris-generaal voor openbare veilig heid" Rauter. Hoewel de dagvaarding nog niet uit is, kan de behandeling van de strafzaak Rauter omstreeks half Februari voor het Bij zondr Ge rechtshof te Den Haag verwacht worden. De P-86 is een der allernieuwste Ame rikaanse jachtvliegtuigen, uitgerust met een Allison J-35 straalmotor. Teneinde zeer hoge snelheid te kunnen bereiken zonder last te ondervinden van de samendrukbaarheid der lucht, die optreedt bij snelheden om en nabij die van het geluid (1200 kilome ter per uur) heeft men de vleugels en staartvlakken een sterke pijlvorm gegeven. Het vlieg'"/1'.! zal een maximum-snelheid kunnen bereiken van >0 k.m. per uur. SCHOLENBOUW. Teneinde met het beschikbare bouwvolume aan een zo groot moge lijk deel der verlangens tegemoet te kunnen komen is in onderling over leg door de ministers van wederop bouw en volkshuisvesting en onder wijs, kunsten en wetenschappen be paald, dat voorlopig tot en met 1952 de bouw (herbouw, nieuwbouw en uitbreiding) van scholen, alsmede het herstel van zwaar beschadigde scho len in de regel slechts in semi-per- tnanente bouwwijze zal worden toe gestaan en dat geen toestemming zal worden verleend voor de bouw van gymnastieklokalen. NEDERLANDSE SPAARBANKEN De door de Nederlandse Spaar - bankbond gepubliceerde cijfers wij zen uit, dat in de maand November 1947 bij de algemene spaarbanken werd ingelegd f 24.722.183 en terug betaald f 22.723.807, of een toeneming van het spaarbedrag met f 1 998.376 In de eerste elf maanden van 1947 belieipen inleg- en terugbetaling resp. f 281.637.248 en f 261.039.737, het geen voor deze periode een vermeer dering van de spaargelden met f 20.598.011 betekent. Bij de bankspaarbanken waren in leg en terugbetaling in November 1947 resp f 1.830.024 en f 1.752.093 en in de eerste 11 maanden van 1947 resp. f 23.391.755 en f 21.446.427. TRAM EN AUTOBUS. De gemeenteraad van Haarlem heeft met 31 tegen 5 stemmen een motie aangenomen, waarbij B. en W. worden uitgenodigd* maatregelen te nemen, om te komen tot vervanging van de tram door autobussen. Het gemeentebestuur van Nijme gen, dat in 1947 had besloten tot liquidatie van de tram, is voornemens op dit besluit terug te komen. Op de onbewaakte overweg te Tongelre bij Eindhoven is een auto door een trein gegrepen en een 25- tal meters meegesleurd. De inzitten den kwamen met de schrik vrij; de auto werd ernstig beschadigd. Een wonderbaarlijk goede afloop! DISTRIBUTIENIEUWS ER KOMEN WISSELBONNEN VOOR BROOD. Binnenkort zullen aan de bakkers een groot aantal wisselbonnen voor brood vvorden uitgereikt, waarmede de huidige moeilijkheden bij het „te ruggeven" uit de weg zullen zijn ge ruimd. IN APRIL1MEI MEER VLEES. Door groter vleesaanvoer zal het mogelijk zijn in April/Mei meer vleesbonnen aan te wijzen. Een al gehele verhoging zal niet plaats vin den. Het extra-rantsoen wordt per periode bekend gemaakt, aldus de „Nieuwe Courant". bij Uw BANKETBAKKER!! Het Bestuur Ned, Banket. Vereen, afd. Lelden. (Van een correspondent) Er mag worden verwacht, dat het nieuwe jaar aan zienlijke wijzigingen zal brengen in de distributie. Indien de toestand zich normaal ontwikkeld, d.w.z. indien onze betalingsba lans voor verdere indu strialisatie en export be looft gunstiger te worden mede door de steun van het Marshall plan dan zal in 1948 het distributie-ap paraat verder kunnen wor den ingekrompen, aange zien diverse artikelen van de bon zullen gaan. Andere art/ikelen wordten ruimer gerantsoeneerd. Ook schoenen zonder bon? Volgens de overtuiging van insiders is de productie van schoenen thans zoda nig toegenomen, dat distri butie niet meer nodig is. De Nederlandse schoenin dustrie heeft zich uiterst snel hersteld en hoewel de productie nog lijdt door te kort aan personeel, is zij reeds dusdanig, dat de binnenlandse behoefte niet alleen is verzekerd, doch ook nog geëxporteerd kan worden. Ook om de koop lust te beperken behoeft de distributie niet meer te worden gehandhaafd, aan gezien al het afgelopen jaar is gebleken, dat het aantal beschikbare bonnen i.v.m. de koopkracht ruim voldoende was. Bovendien zijn de voorraden bij de fa brikanten en grossiers me rendeels aanzienlijk. Niet alleen handel en industrie, doch ook regeringsautori teiten zijn van oordeel dat dit jaar de schoenen zullen kunnen worden vrijge geven. Textielproducten. Dameskousen, herensok ken, overhemden, handi- doeken en enkele andere artikelen staan in de tex tielsector op de nominatie om van de bon te gaan. Verwacht wordt, dat de „grotere stukken" zoals costuums, jassen, mantels, japonnen enz. in de distri butie zullen blijven. Van welingelichte zijde vernemen wij voorts, dat binnenkort wederom een herwaardering der textiel punten in het vooruitzicht ligt. Over het aantal pun ten, dat dit jaar disponibel zal worden gesteld is nog niets definitiefs bekend. Dit hangt af van de her waardering en de even tuele bonvrije artikelen. Geruchten als zou men voor de grotere stukken te rug willen tot het systeem der speciale toewijzingen (costuums, jassen enz.) zijn onjuist. Het standpunt dei- insiders is. dat hoewel het in deze sector ook dit jaar nog zeker geen rozengeur uitzichten voor 1948 even eens raadselachtig en vaag. In vakkringen rekende men dat de serviesproduc ten nog voor het jaareinde zouden worden vrijgege ven. Inmiddels neemt de pro ductie toe. Gebrek aan grondstoffen en geschoold personeel zijn weliswaar grote belemmeringen, doch nog te meer omdat er plan nen zijn om te komen tot een gedeeltelijke omscha keling van het luxe goed op de kop en schotel meen de onze goed ingelichte zegsman dat dit jaar de situatie aanzienlijk zou verbeteren. We helpen hem hopen. We krijgen krentenbrood. Goed nieuws voör lekker bekken: er is een grote voorraad krenten op komst uit Griekenland, zodat we krentenbrood in hef voor uitzicht hebben, 'Voorts lopen er nog onderhande lingen over d"e aankoop van 50.000 ton rozijnen welke men in het brood wil verwerken om de (slechte) melange te ver beteren. De wonderen zijn de wereld nog niet uit, want.rozijnen zijn op de wereldmarkt goedkoper dan graan. Een ander nieuwtje is, dat binnen kort de bakkers een aantal wisselbonnen van 100 gram in voorschot krijgen, zodat ze evenals vroeger bonnen kunnen „terug geven" het geen noodzakelijk is ge- WE KRIJGEN: Krentenbrood Bakkers ontvangen wisselbonnen Verhoging van het vleesrautsoen Ongunstige vetpositie en manenschijn zal zijn 'n gematigd optimisme ven- antwoord is en de voorzie ning in het algemeen iets ruimer en iets beter zal zijn dan in het afgelopen jaar. Serviesgoed raadselachtig. Juist terwijl er onderhan delingen werden (of wa ren) gevoerd tussen ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven en de rege ring om de serviesgoederen voortaan bonvrij te gaan verkopen, antwoordde de minister op de vragen van het Kamerlid Andriessen, dat hy geen kans zag ver betering in de kop-en- schotel-misère te brengen. Dit antwoord getuigde niet alleen van groot pessimis me, doch het bleef raad selachtig, aangezien het niet geargumenteerd werd. Momenteel zijn de voor- Sigaretten en tabak bonvrij. Reeds eind 1947 had de si garet bonvrij kunnen zijn, indien de winkeliers er voor te vindén waren ge- weejt Een autorietit op dit gebied beloofde ons echter, dat dit jaar thans getuige zal zijn van deze historische wijziging. De voorraden rooktabak en shag zijn reeds enige tijd zeer groot. Ook vrijwel al le fabrieken beschikken reeds over een grote buf fervoorraad sigaretten, welke nog steeds aan- gddeien. Verwacht wordt dat het verbruik slechts met ongeveer 20 zal stijgen. Handel en indu strie zijn z.i. volkomen in staat deze schok straks op te vangen. Onze zegsman wilde zich niet uitlaten over het tijdstip, waarop we de rokerskaart feeste lijk kunnen verbranden. worden, doordat ook koek jes en derg. voortaan weer uitsluitend op de brood bonnen verkocht moeten worden. De kort geleden van kracht geworden ver laging van het broodrant soen zal zeker niet eerder dan medlio zomer ongedaan kunnen worden gemaakt. Er kan niet worden gere kend op bonvrij verkopen van brood. Ook al zal dc oogst dit jaar wellicht aan zienlijk beter zijn dan de abnormaal slechte oogst van 1947 zal de distributie voorlopig gehandhaafd moeten blijven in verband met het wereld-graan-te kort. Meer vlees en kolen. De autoriteiten pogen om voor de volgende winter 16 eenheden brandstof be schikbaar te stellen. Behal ve een tijdelijke verhoging van het vleesrantsoen door het aanwijzen van extra bonnen, hetgeen vermoe delijk weer zal beginnen in April of Mei neemt men in vakkringen aan, dat het vleesraptsoen dit jaar ook blijvend verhoogd zal kun nen worden. Boter, melk, vet en eireen. Geen der autoriteiten wen ste zich uit te laten over een eventuele verhoging der rantsoenen. Men wees er slechts op. dat er een wereld-vet-te kort is en dat de rantsoenering mondjesmaat zal blijven. Incidentele rantsoenverho gingen behoren geenszins tot de onmogelijkheden, doch het zou voorbarig zijn een prognose te stellen. Anders is' t met de eieren. Onze hoenderstapel, die in de oorlogsjaren letterlijk gedecimeerd was, begint weer aardig op peil te ko men. Weliswaar is het aan tal kippen nog minder dan de helft, indien we 1939 als basisjaar nemen, doch ge zien de uiterst snelle voor uitgang van onze hoender stapel mogen we aanne men, dat de productie van eieren in 1948 sterk zal op lopen, hetgeen vanzelfspre kend ten 'goede komt aan dc distributie. Het dage lijkse eitje zal niettemin een vrome wens blijven. De plannen om de rijwie len bonvrij te maken be staan nog steeds. Er is evenwel nog geen beslis sing genomen. In vakkrin gen neemt men aan, dat de regering de rijwielen al bonvrij gegeven zou heb ben, indien daardoor niet de (thans bonvrije) im port-fiets in het gedrang zou komen. De belangstel ling voor dit Franse rij wiel is slechts matig en men vermoedt dat indien de Hollandse fiets op de vrije markt komt, de Fran se karretjes in het pakhuis blijven staan. Overigens de Franse invasie is nog niet beëindigd, want er komt nog meer van dat (onver koopbare) goed1. nieuwe bonnen. voor het tijdvak van 11 t.m. 24 januari 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kópen van: ^bonkaarten ka, kb, kc 713 113 algemeen 750 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen 112 algemeen 250 gram waspoeder 109 algemeen 1 ei 110 algemeen 1600 gram brood (geldig tot 17 Jan. a.s.). 111 algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (gel dig t.m. 7 Febr. a.s.) 105 reserve 800 gram brood (gel dig t.m. 17 Jan a.s.). 108 reserve 400 gram brood (gel dig t.m. 17 Jan. a.s.). 115 algemeen 500 gram sinaasap pelen (voorinle ve ringsbon). bonkaarten kd, ke 713 613, 614 alg. 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen 612 algemeen 500 gram waspoeder 609 algemeen 1 ei 610 algemeen 400 gram brood (gel dig t.m. 17 Jan. a.s.). 611 algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (gel dig t.m. 7 Febr. as.). 604 reserve 400 gram brood (gel dig t.m. 17 Jan a.s.). 608 reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits 615 algemeen 500 gram sinaasap pelen (voorinleve- ringsbon). bonkaarten ma. mb, mc, md, mh 801. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken), 1035 suiker 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen. tabak-en versnaper1ngs kaarten enz. qa, qb, qc 711. V-01, V-02 1 rantsoen sigaret- tabak ten of kerftabak V-03 tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak V-01 versn. 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boterhamstr. enz. of 400 gr. jam, stroop enz. V-03 versn. 100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boterhamstr. enz. of 200 gram jam, stroop, enz. Tabak 4-res. 50 gram scheerzeep of 100 gram scheer- crême of 400 gram snelscheercrême. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 Januari worden gebruikt. De bonnen 115 en 615 al gemeen voor sinaasappelen moeten uiterlijk op 17 Januari a.s. bij een handelaar in groente en/of fruit wor den ingeleverd. De bon voor scheer zeep blijft voorlopig geldig. Een rantsoen gebak bedraagt: on geveer 280 gr. beschuit (2 hele rol len), of 300 gram biscuits, ongevul de wafels, crackers, matzes, toast, of 400 gram speculaas, koekjes of 560 gram ontbijtkoek, taai-taai, Amster damse kohstjes of 600 gram stroop wafels of een hoeveelheid gebak, v/aarin 280 gram bloem en/of zet meel is vei-werkt, met uitzondering van poffertjes, verse Hollandse en Farijse wafels en oliebollen. Niet aangewezen zijn en vernie tigd kunnen worden de bonnen: 049, 051, 549, 551, 554, algemeen, 040 041, 042, 048, 547, 548, 070, 071, 072, 077, 576, 577, reserve, 033, 533, 062, 063, 563 melk. DISTRIBUTIE-NIEUWS BETREFFENDE UW KEUZE-BROODBON WAT KUNT U DAAROP KRIJGEN? o.a. 300 gram biscuits, of 400 gram koekjes, of 560 gram ontbijtkoek. WAT KUNT U NOG MEER DOEN U kunt uw keuze-bon In drie delen splitsen. Op 1 deel kunt U ver krijgen 100 gram biscuits, of 133 gr. vanille koekjes, of 4 eierkoeken, of 5 bruintjes. Op 2 delen: 1 ontbijtkoek van 370 gr. Wanneer U één of slechts twee delen van uw bon wilt besteden, ontvangt U voor het restant een WISSELBON, welke U het recht geeft, nog eens verse biscuits, ontbijtkoek, koek'jes e.d. te kopen. Dat U, door uw bon bij C. Jamin te besteden, steeds versbakwerk hebt. Met Kerstmis waren wij totaal uitverkocht, zodat wij thans beginnen met VERSE VOORRAAD!

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5