De St. Pancratiusschool te Leiden Brutaal geval van ontvoering Rotterdam te DONDERDAG 8 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 GEPENSIONNEERDEN NEDERL. SPOOR- EN TRAMWEGEN BIJEEN. Te 's-Gravenhage werd gisteren door de bond van gepenensionneerden der Nederl. Spoor- en Tramwegen een openbare vergadering belegd waar het hoofdbestuurslid Klein uit Utrecht sprak over de 25 pet. toe slag. die de gepensionneerden over 1945 en 1945 hebben ontvangen. „Weet men wel, zo vroeg hij, dat er 10.500 pensioenen zijn op de ca. 24000 gepensionneerden der Spoorwegen welke beneden de f 1000 per jaar zijn? Dus ver beneden de armoede grens genoemd is de noodwet-Drees?" In dit verband meende spreker „dat minister Beel op 4 Februari '46 niet het recht bezat om, onder het voor geven dat de kleine pensioenen bij verdiensten hebben, de gepension neerden 25 pet. te verlenen. Er heerst bittere nood onder deze gepension neerden". „Nog erger maakt het de pensioenraad", aldus spr., „welke op grond van art. 67 (2) van de zeer ge ringe verdiénsten, die enkele gepen sionneerden genieten, terugbetaling van pensioen eist en alle reclames eenvoudig naast zich neer legt". Spreker hoopte, dat de komende pensioenverhoging voor velen ver lichting zal brengen. „KATHOLIEK VOORLOPIG COMITé VAN ACTIE'. Naar het A. N. P. verneemt, zal in Heerlen de oprichting van een Ka tholiek „Voorlopig Comité van Actie" worden voorbereid als afdeling van het onlangs opgerichte landelijke „voorlopig comité van actie, dat aan stuurt op beëindiging van het politie ke accoord tussen de K.V.P. en de Partij van de Arbeid. MOTORRIJDER EN DUO- PASSAurlER OP SLAG GEDOOD. Op de Meervelahovenseweg bij Eindhoven ter hoogte van de steen fabriek -an Hapert kwamen Woens dagavond twee Veldhovenaren, dc 27- jarige J. van A. en de 17-jarige J. van V., die per motor op weg naar hun werk waren, aan de Oban in botsing met een met steenkolen beladen vrachtwagen .De motorrijder en duo passagier werden vrijwel op slag ge dood. Door de politie wordt een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van dit ongeluk. OLIESPOREN TE DELFT. Zoals bekend, maakt de Nederland, se Aardolie-Maatschappij momen teel een verkenningsboring in Delft. Naar wij vernemen is op een diepte van ongeveer 800 meter een klei achtig zand aangeboord, dat zwakke oliesporen bevat. Of olie in exploi- teerbare hoeveelheid zal worden aan getroffen is nog niet te zeggen. De boring wordt voortgezet. IS PETERS EEN FANTAST? De huisschilder Peters, uit Berli- cum keerde, zoals bekend dezer da gen na lange afwezigheid weer terug. Hij vertelde de journalisten, dat hij ontsnapt was uit een werkkamp in Rusland, waar hij met 1500 andere Nederlanders gedwongen was werk te verrichten. De pers, die grote aan dacht schonk aan zijn relaas zorgde er op haar beurt voor, dat Peters vele brieven kreeg van Nederlandse fami lies, die weer opnieuw gingen hopen, dat ook hun dierbaren nog in leven waren. In brede kring heeft het een slechte indruk gewekt, dat Peters^ niets meer wilde vertellen. „De Stem" weet thans te vertellen, dat men de indruk heeft gekregen, dat de huis schilder zijn verhaal totaal fantaseer de. Van Overheidswege wordt de man nu aan de tand gevoeld omdat men het terecht radicaal verkeerd acht, dat er berichten verspreid worden, die waarschijnlijk kant noch wal ra ken. Gisteren is geopend een nieuwe school: de St. Pancratius-school. Wat is dat voor een school en hoe is deze tot stand gekomen? Het antwoord op deze vragen heeft de zeereerw heer pastoor Beukers heel duidelijk gegeven gisteren, toen hij een welkomstwoord richtte tot de genen, die tezamen waren gekomen in een der lokalen van de katholie ke jongensschool Haarlemmerstraat 240. Daar waren de hoogeerw. heer Deken Homulle, het lid van Ged. Staten, mr. Bolsius, de wethouders v. Schaik en Menken, de Rijksinspec teur voor het B.L.O. de heer H. Broe- ren, de gemeentelijke inspecteur voor het onderwijs de heer H. Vriend, de voorzitter van de Ver. Èwakzinnigen- zorg de heer Israel, hoofd v. d. school op Voorgeest, rector Vesters van het St. Liduina-gesticht, de heer W. de Koning, ambtenaar in dienst van de Ver. Zwakzinnigenzorg, de hoofden van de twee andere scho len, die in hetzelfde gebouw zijn ge huisvest, de heren v. Heteren en v. Eisen, het hoofd der St. Liduina school Zuster Accursia, de onderwij zers en onderwijzeressen van de nieu we school, de besturen van de St. Liduinaschool en de par. scholen, e.a. Verhinderd waren de hoofdinspec teur van het B.L.O., de bisschoppelij ke inspecteur, de directeur van de Gem. Gen. Dienst en de heer De Haan, hoofd van d.e openbare school voor B.L.O. Pastooor Beukers dankte alle aan wezigen voor hun belangstelling, welke voortkomt uit liefde voor de jongens, die in hun kinderjaren een bijzonder onderwijs en een bijzonde re leiding nodig hebben en die ook in hun verder leven op bijzondere wijze moet worden gesteund. OVEREENKOMST TUSSEN DE BRITSE MILITAIRE REGERING EN HET KATHOLIEK GENOOT SCHAP VOOR GEESTELIJKE VERNIEUWING. Na lange onderhandelingen en veelvuldige besprekingen is dezer dagen een overeenkomst tot stand gekomen tussen de Britse Military Governor in" Duitsland en het Kath. Genootschap voor Geestelijke Ver nieuwing in Nederland. Deze overeenkomst, die aan Britse zijde ondertekend werd door Gene ral Brownjohn en van Nederlandse zijde door Ir. Ridder de van der Schueren, Com'missaris der Konin gin in de Provincie Overijssel, te vens voorzitter van het Kath. Ge nootschap, behelst een regelmatige activiteit van de Nederlandse Ka tholieken ten behoeve van de gees telijke reconstructie van Duitsland. De verschillende organisaties en kringen van de katholieke bevol king in Nederland zullen gelegen heid hebben, onder de auspiciën van het Kath. Genootschap, waarvan het Secretariaat gevestigd is te Biltho- ven. cultureel werk in Duitsland te verrichten. Hiermede zou van Nederlandse zijde een concrete bijdrage tot de geestelijke consolidatie van Duits land geleverd kunnen worden, waar van het Nederlands Memorandum van Januari .1. aan de Geallieerde Naties gewag maakt. In het afgelo pen jaar werden daarvoor alle voor bereidingen getroffen en medewer kers van het Kath. Genootschap hebben aan verschillende conferen ties en samenkomsten in Duitsland deelgenomen. Daar de verschillende stands- en culturele organisaties van Nederland in het Kath. Genoot schap vertegenwoordigd zijn. kan nu een meer uitgebreide acttviteit venvacht worden, aangezien het Genootschap ook samenwerkt met dc nieuw opgerichte Coördinatie- Commissie voor Cultureel Contact met Duitsland, te Den Haag. en met gelijkgerichte organisaties in België, Zwitserland en Engeland. BINNENLAND. De maximumprijs van bananen i-:« vastgesteld op f 1.38 per kg. Dit betekent een kleine prijsverhoging de oude prijs was 1.32 per kg. welke haar oorzaak vindt in de over eenkomst, die de Benelux-landen heb ben gesloten ten aanzien van invoer tarieven, die per 1 Januari j.l. van kracht zijn geworden. Een wetsontwerp om de opcenten op de tabaksaccijns tijdelijk te conti nueren is bij de Tweede Kamer in gediend. Onder Margraten is een man die rechts van de weg liep aangere den door een auto en op slag gedood. De auto, die even stilhield, is ten slotte doorgereden. Tienduizend valse textielpunten zijn te Delft in beslag genomen. Twee personen uit Limburg zijn gearres teerd. Het snelverkeer heeft in de Zwolse contreien twee doden geëist. Gisterenavond liep het 12-jarige jon getje J. van Ommen uit Zwolle met een onverlichte handwagen even bui ten de stad. Een auto reed in volle vaart achter tegen de wagen op. De jongen werd zodanig gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Van morgen reed een 47-jarige Zwolle naar. bij de IJsselbrug op een mo torfiets met grote snelheid tegen een melkwagen. Het paard voor deze wa gen was van een andere auto ge schrokken en liep plotseling dwar< de weg over. De motorrijder kwam met zijn hals tegen een der bomen van de wagen terecht en werd op slag gedood. Een Haags ambtenaar, die zich had laten omkopen bij de toewijzing van een woning, is gearresteerd. Ontvlucht uit het strafkamp Vught is een zekere A. C. K., een handlanger van de S.D., die vooral berucht was in Eindhoven en om streken. De Aartsbisschop van Utrecht, Z. E. Johannes Kardinaal de Jong, heeft benoemd tot pastoor te Arn hem (H. Joseph) de zeereerw. heer S. Bouwhuis en tot pastoor te Henge lo O. (H. Hart van Jezus;) de zeer eerw. heer B. H. Bennneker. die ka pelaan was te Arnhem (H. Maria On- bevl. Ontv.). BUITENLAND. Vliegrampen zijn thans aan de orde van de dag. Nu is in de nabij heid van Savannah in de Amerikaan se staat Georgia weer een Dakota neergestort met 25 passagiers aan boord en een bemanning van twee personen. Op de grond vloog het toe stel in brand. Zestien personen zijn om het leven gekomen. De overle venden hebben hun behoud te dan ken aan het feit, dat zij voordien uit het toestel werden geslingerd. Het verkeer over de Via Aurelia buiten Rome moest vanmorgen vroeg stoppen voor een bordje „Mijnenge vaar". Er waren 's nachts landmij nen gelegd dwars over de weg. Een gevaarlijke liefhebberij. De sneltrein van Madrid naar La Coruna is in de nacht van Maan dag op Dinsdag ontspoord. Vermoe delijk is er sabotage in 't spel. Wat je al niet kan overkomen, als soldaat van het Amerikaanse le ger! Een soldaat, genaamd Brown, deelde dezer dagen aan zijn kapitein mede, dat hij zo juist tot koning was uitgeroepen. Neen, hij was niet gek geworden, maar werkelijk tot koning uitgeroepen van het eiland Samoa in de Stille Oceaan, van welk eiland hij een inboorling is. Zodra zijn dienst tijd om is, bestijgt hij de troon. Maar ook als je hoer bent, kan je wat geks overkomen. Dezer dagen bemerkte een boer in Devonshire (Engeland) dat een van zijn koeien dronken was. Het beest had van gis tende rotte appels gegeten. Het rook naar drank, had een waggelende gang en loeide wartaal Dc passagierslijsten van de m.s. „Grote Beer" en „Tabiah", welke 11 Januari te Amsterdam worden ver wacht, liggen op ons bureau ten in zage. In 1930 is men met het katholiek onderwijs voor minder begaafden be gonnen aan de St. Liduinaschool aan de Zoeterwoudse Singel. De school werd al spoedig te klein. In 1941 is een afdeling voor jongens met 1 klas begonnen in een gedeelte van de school Haarlemmerstraat 240, in 1946 waren daar reeds 4 klassen met 90 leerlingen. Dank bracht spr. aan het hoofd van de school Haarlem nierstraat, de heer v. Heteren, die tientallen minder begaafde leerlin gen, in wier belang dat gewenst was, naar deze „langzame school" heeft overgebracht; dank aan het bestuur der betrokken school, in het bijzonder aan de voorzitter rector Bornefeld en de administrateur de heer Walter. Dank zij aller medewerking is nu deze jongensschool sedert 1 Jan. niet meer een onderdeel van de St. Li duinaschool, aan wier hoofd staat Zuster Accursia vraagbaak voor velen in en buiten Leiden in kwes ties op het terrein van het B.L.O. maar een zelfstandige school met als hoofd de heer O. Hettinga, die 20 jaar aan het B.L.O. is werkzaam ge weest, waarvan 10 jaar als hoofd-, en die na de oorlog directeur is ge weest van een jeugdkamp voor po litieke delinquenten. Hem en de an dere onderwijskrachten wacht een belangrijke taak; zij zullen ook moe ten worden ingeschakeld in de na zorg voor de leerlingen, die de school reeds verlaten, hebben en in de maatschappij moeten worden ge plaatst. Pastoor Beukers, die in zijn rede een klare psychologische ontle ding gaf van het karakter der jon gens, voor wie het B.L.O. is bestemd, en ook van de gevaren, die hen be dreigen, besloot met dank te bren gen aan God, Wien ook reeds deze morgen in het H. Misoffer dank was gebracht, aan de autoriteiten, aan al len, die aan de totstandkoming van deze school hadden meegewerkt. Wethouder v. Schaik, die hierna het woord verkreeg, bracht namens het gemeentebestuur zijn hartelijke gelukwensen. Spr. twijfelt er niet aan, of ook deze school zal een goe de school zijn, gezien de zo buiten gewone en bijzonder verheugende re sultaten van de school van Zuster Accursia aan de Zoeterwoudse Sin gel, die spr. velen als model voor houdt. Inspecteur Broeren wilde ook na mens het Rijksgezag het bestuur ge lukwensen en dank brengen. Dank omdat het hier betreft de oprichting van 'n school, die - zoals andere scho len - mee werkt aan de ontwikkeling van Gods schepping, omdat zij wat God in aanleg aan de mens heeft ge schonken tot vervolmaking wil brengen. Hij zegt op de meest harte lijke wijze zijn steun toe aan be stuur, hoofd en onderwijskrachten. Gods zegen dale rijkelijk neer op dit werk! Het hoofd der nieuwe school, de heer Hettinga. wees nu op de taak, die hij en de andere onderwijskrach ten in en buiten de school zullen moeten verrichten, zegde aller toe- wijding toe en sprak het vertrouwen uit te mogen putten uit een rijke er varing van Zuster Accursia. De heer Fr. v. Kan bracht in een spontaan dankwoord waardering van geheel het personeel aan het hoofd, van wie zij nu gaan scheiden. Zuster Accursia, die hen steeds met raad en daad had bijgestaan. De heer M. Israel wilde in een en kel woord zijn vreugde over de tot standkoming van deze schol uitspre ken namens de Ver. Zwakzinnigen zorg, in wier bestuur hij hoopte te zien de heer Hettinga voor wie reeds een plaats is vrij gemaakt. Zuster Accursia zeide niet van plan te zijn geweest, hier te spre ken, maar wilde na alles wat ge zegd is gaarne de beste wensen uit spreken voor deze school,* die, nu ..een korrel in de voorn", moge uit groeien tot wassend graan. Rector Bernefeld, voorzitter van de parochiële scholen, sloot zich aan bij de door anderen reeds gebrachte dank en wees o.m. op de betekenis van een goede naam voor deze school. Hierbij aansluitend deelde pastoor Beukers in zijn slotwoord mede. dat op initiatief van de heer Hettinga deze school zal heten: de St. Pan cratius-school. St. Pancratius is een heilige die in Leiden vele eeuwen lang is vereerd (de St. Pancraskerk aan de Hooglandse Kerkgracht)die op 14-jarige leeftijd is onthoofd, om dat hij standvastig bleef in zijn vu rige liefde voor Christus en Zijn Kerk. Een voorbeeld van wilskracht voor onze jongens! Leiden mag inderdaad dankbaar zijn voor deze nieuwe school, die vorlopig is ondergebracht in de vrije lokalen van een bestaand schoolge bouw, maar daar zal groeien in een fris en nieuw leven, onder Gods ze gen en op de voorspraak van St. Pancratius velen tot vermeerdering van levensvreugde, levenskracht, le vensgeluk. LEIDS TRIBUNAAL HERVAT ZITTINGEN. Thans in Den Haag. Naar wij vernemen zal het Leidse tribunaal zijn zittingen binnenkort hervatten, thans niet te Leiden doch in het gebouw van het Haags Tribu naal. Herbenoemd zijn bij K.B. als leden van het Leids tribunaal de heren mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, voorzitter, mr. M. G. A, M. v. d. Kamp, wnd. voorzitter en de leden mevr. G. Goe- koop-Ruys, mevr. mr. Wiersma-Tig- gelman en de heren L. Questroo, de Graaf, C. Favier en J. Fuhri Sneth- lr.ge. K.J.M.V. Hartebrug. Vrijdag avond is de avond voor de K.J.M.V. Wij starten het nieuwe jaar met een oriëntatiecursus, aanvang 8 uur in het St. Ahlonius Clubhuis. Nieuwe leden kunnen zich alsnog opgeven. BIOSCOPEN. De films van de volgende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: Afgekeurd. Trianon: „Wonderman", 18 jaar. Rex: „De grootste kameraad" (onbekend). Luxor: „Paniek", 18 jaar. Lido: .Geheime zending", 14 j. NATIONAAL MONUMENT. Op uitdrukkelijk verzoek van de burgemeester zijn, behalve bij V. en D. en op het postkantoor, ook in de hal van het stadhuis (ingang Vis markt) certificaten verkrijgbaar voor het nationaal monument op de Dam te Amsterdam. LIEDERENAVOND JO VINCENT. Dit seizoen hebben wij te Leiden mevrouw Jo Vincent, door ziekte ver hinderd, niet gehoord. De Oegst- geestse Oranjevereniging organiseer de dit concert, waartoe de Recreatie zaal van Endegeeest door de Commis sie van Beheer was afgestaan. In zijn welkomstwoord dankte de voorzitter hiervoor de Commissie en vergat de stille krachten niet, die zoveel deden voor 't slagen van deze avond. Dan ving de zangeres, gesecundeefd door haar getrouwe partner Emmy van Eden aan met vier Oud-Engelse liede ren van Monk, Horn, Purcell en een 18e eeuwae melodie „Drink to me only with thine eyes". Prachtig van klank waren zij, volkomen rustig, warm en in stijl voorgedragen. Een voud hier de stempel van het ware! De keuze uit Schubert was als volgt: „Frühlingsglaube", „der Linden- baum" en „Fischeraweise". Als er sprake is van graden van mooi, dan was „der Lindenbaum" met de dra matisch bewogen begeleiding van de ze groep het minst geslaagd; de hoog tepunten waren „Frühlingsglaube" en „die Forelle". Een ware verrassing was het vier van de liederen uit „Chambre des Enfants" van Mous- sorgsky (niet vermeld op 't program ma) te mogen horen. Omdat zij ze in de oorspronkelijke taal zou zingen (in 't Russisch) legde de zangeres ze uit waarna zij ze feilloos voordroeg. Moussorgsky week wel af van de tra ditie; had heel persoonlijke kwalitei ten. Hijzelf schreef de teksten van deze liederen. De ongewone declama tie, die de componist bedoelt, liet de zangeres volkomen recht wederva ren. De liederen zijn fris en onge dwongen en zo werden ze ook voor gedragen, tintelend van geest en her scheppingsvermogen. De pianopartij is bij deze componist niet zo belang rijk als bij anderen van de nieuweren, maar de zangstem excelleert en haar zang excelleerde eveneens. Voor ve len zullen de „Chansons populaires polonaises" van Poulenc aantrekkelij ke, wat melancholieke melodieën een interessante kennismaking zijn ge weest. Artistiek en sensitief werden ze voorgedragen. „La Couronne' spande de kroon. Vier oud-Hollandse liedjes completeerden het programma. Ontroerend het door Schouwman zo mooi bewerkte „Maegdekendans", de drie andere door Röntgen bewerkt, die z'n sporen op dit gebied wel heeft verdiend. Wat is de stem prachtig, sonoor en met gevarieerd register van expressie zodat men zich onmiddel lijk kan en mag instellen op een avond van hoogstaand muziekgenot, in een ernstig gekozen verzameling liederen waarin zij haar waardevolle zangkunst geeft. Emmy van Eden be geleidde eenvoudig, bescheiden, toe gewijd en aansluitend. Na ovationeel applaus en aanbieding van bloemen zong de soliste haar lievelingslied „Auf Flügeln des Gesanges" van Men delssohn als toegift. J. Kortmann. K. en O. Rotterdams Philharmonisch Orkest. Namens de directie van K. en O. sprak Herman Stenz een kort ope ningswoord met heilwens voor het ko mende jaar. Zoals gebruikelijk is, gaf de dirigent Piet van Mever, een kor te toelichting over de „Symphonie in Es" van Mozart en betoonde zich niet erg in z'n schik, dat de zaal niet al te best bezet was. Enkele thema's wer den voorgespeeld en dan werd de muziek „naar ons hart' gespeeld. Nu het Adagio, het zorgeloze le deel, dat qua voordracht naar wij menen, wat meer zorgeloos en levendig had mogen klinken. Het thematisch zo fraaie Andante klonk niet zo expres sief als wij het wensten. Het menuet meer stoer dan wij van Mozart ge wend zijn, herinnert aan zijn oude vriend Haydn, en ten slotte volgt de opgewekte Finale. Mozart ligt de di rigent niet zó, als dat wat hij na de pauze interpreteerde. Niettemin be toonde men zich heel ingenomen en huldigde de dirigent en het orkest, Een groot deel van de beschikbare tijd was besteed voor de solistische medewerking van onze stadgenoten, de beide sopranen Tilly Stenz en Jo Stallinga. In aansluiting op de Sym phonie zong mevrouw Stenz de Mo zart aria „II re Pastore" van Mo zart. Te waarderen is het, dat aan minder gehoorde solisten gelegenheid heid wordt gegeven met orkest op te treden. Zij stelde haar muzikale ga ven ten dienste van de mooie Mozart- muziek. Zij zingt beschaafd en met begrip voor voordracht en nuance, maar zü kan niet helpen, dat haar geluid niet forser is zodat zich te handhaven tegenover het orkest geen gemakkelijk taak is geweest. Ook over Grieg's divertimento „Uit Hol- bergs tijd" gaf de dirigent een korte toelichting. Grieg slaagde erin de oude stijl van de suite te verwerke lijken, vooral in de vlugge delen. Zo heeft de componist Holberg geëerd. Het strijkorkest speelde mooi, expres sief en warm'van toon. Over de „Aria der Agathe" uit der Freischütz van Weber legde de dirigent ook een en ander uit, de verschillende stemmin gen wees hij aan, overpeinzing, stij gende spanning en jubelende zang. Jo Stallinga heeft kranig gezongen met vol, warm geluid. Treft somtijds iets, dat meer beheerst had kunnen zijn, zij heeft de romantiek van We ber toch wel gepeild. Dankbaar was het applaus. Beide solisten kregen naast waardering mooie bloemen. Ten slotte de Ouverture „Le Roi d'Ys van Lalo, een echt Frans werk, met trekken die getuigen van een onaf hankelijke stijl. De dirigent gaf zich ten volle om expressieve uitbeelding te geven; de trompettist blies voor treffelijk; fraai kwam de cellopartij naar voren, mooi voldeed de clarinet- olo en het klankbeeld van het en semble was machtig. Als een brillant slot aan een heel geslaagd concert. In de zaal heeft men genoten en 't langdurig applaus van opgetogen mensen beloonde de dirigent en 't orkest. A. J. Minister Spaak komt op „Minerva" De Belgische minister-president Paul Henri. Spaak zal op uitnodiging van het Comité van Belgisch-Neder- lands-Luxemiburgse samenwerking een tweedaags bezoek aan Nederland brengen. Na Maandag een bezoek aan Rotterdam en Den Haag gebracht te hebben,- zal de heer Spaak Dins- 13 Januari des morgens om tien uur op de sociëteit „Minerva'' te Lei den worden ontvangen door het .Collegium Lugduno-Batavae Supre- muim" in aanwezigheid van de voor zitter van 'het comité Benelux afd. Leiden, professor Cleveringa, de rec tor magnificus, professor van Oven, en de burgemeester van Leiden. Om 11.30 wordt de heer Spaak weer in Amsterdam verwacht. BONKAARTEN AFHALEN. Vrijdag zijn aan de beurt de gezin nen van niet-zelfverzorgers, waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 102401 t.m. het einde. Meebrengen de stamkaarten, in wisselingsbonnen van de lopende bonkaarten, eventueel inlegvellen (voor schoenenbonnen) en controle- kaart moeders (voor toeslagkaarten). Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van £.30 tot 11.45 en van 2 tol; 4 uur BURGERLIJKE STAND. Geboren: Janke Susanna Paulina d. van P. IJzerman en H. C. Tisseur; Erik z. van P. M. E. van der Bijl en J. C. de Blanken; Abraham z van A. A Janssen en A. J. de Wolff; Wil lem z. van J. T. Bleije en W. Buijn; Kubertus z. van J. L. M. Mulder en H. W. E. van den Bos; Wilhelmina Alida d. van L. Hoek en P. M. Colle- wijn; Arnoldus z. van B. Ouwerkerk en J. Bakker; Julianus Johannes z. van D. van der Leek en W. M. La- man; Elisabeth Gertje d. van H. G. Regeer en S. van den Bos. Gehuwd: W. F. Cornel isse jm. en E. Overöijk jd.; J. Driessen jm. en J. P van Mook jd.; L. Klein jm. en W. J. Langezaal jd; C. Lens gesch. en L. J. Hueting jd.; J. F. Uijttenboogaart wednr. en E. Neervoort gesch.; A. H. Ramak jm. en M. van As jd; C. W. Silvester jm. en C. M. Stipdonk jd. LAATSTE BERICHTEN DE STORM LANGS DE NEDERLANDSE KUST Het K.N.M.I. te De Bilt heeft van daag langs de gehele Nederlandse kust storm genoteerd. Amsterdam 60 km per uur met stoten, De Bilt 50 km per uur, Den Helder iets meer dan 100 km per uur zware storm), Vlissingen 50 km per uur. Dit zijn tot nu toe de sterkste windkrachten die Sinds 1 Januari zijn gemeten. De vliegende storm heeft een stoomschip van de K.N.S.M. tot ongeveer 3 mijl buiten Scheveningen in de branding gedreven. Het schip, dat in ballast vaart, heeft de voorste- ankers weten vast te leggen, zodat gevaar voor verder afdrijven naar de kust voor lopig niét aanwezig is. RICHARD TAUBER OVERLEDEN De beroemde tenor Richard Tauber is hedenmorgen te Londen overleden. Richard Tauber werd qp 16 Mei 1892 te Linz geboren als zoon van de intendant van de stedelijke schouw- WEERSVERWACHTING AFNEMENDE WIND. Geleidelijk afnemende wind, o hoofdzakelijk uit richtingen tus- o sen West en Noordwest. Wisse- lende bewolking met vooral aan- vankelijk nog enkele buien. Iets kouder. o 2 oooooooooooooooooooooooooooooooooo burg te Chemitz. Zijn bijzondere stem gave werd ontdekt door Carl Beines, die hem tot zanger opleidde. In 1913 werd hij verbonden aan dc opera te Dresden. Later legde hij zich meer toe op de operette. Ook in Amerika is hij met groot succes opgetreden. POSITIE NED. SCHEPEN. Aalsdijk, 7 Jan. van New York via Antwerpen naar Rotterdam; Aardijk 7 Jan van Galveston te Houston; Al" dabi, Buenos-AiresRotterdam, pass. 8 Jan. Madeira; Alpliard, 7 Jan. van Rio Grande naar Sao Francisco do Sul; Annekerk, 7 Jan. 7 Jan. te Mar seille; Arnedijk, 7 Jan. van New York naar de Gulfhaven; Averdijk, 8 Jan. v.m. bij Vlissingen: Banggaai, 7 Jan te Aden: Edam, 8 Jan. van New York via Antwerpen le Rotterdam; Groote Beer, 6 Jan. van Batavia te Amsterdam verwacht; Joh. van 01- denbarnevelt, 8 Jan. van Amsterdam te Batavia; Mapia, 8 Jan. van Bata via te Colombo verwacht; Niger- stroom, 7 Jan. van Antwerpen naar Bordeaüx; Oranje 7 Jan. te Gibraltar; Ruys, DurbanMauritius, 7 Jan. op 600 mijl oost van Durban: Rijnkerk, pass. 7 Jan. Finisterre; Streefkerk, pass. 7 Jan. van Safaga; Tabian, 3 Jan van Makalla: Talisse, 6 Jan. van Baltimore naar Mobile; Willem Ruys, wordt 22 Jan. v.m. te Southampton en 23 Jan. v.m. van Batavia te Rot terdam verwacht. DIENSTNEMING BIJ LANDWACHT Heden heeft voor het Bijzonder ge rechtshof te 's-Gravenhage terecht gestaan dc kantoorbediende N. van Duuren te Leiden. Hem was ten laste gelegd dienstneming in April 1942 bij de O.T. en in Juni 1943 bij de Land wacht Nederland, later Landstorm Nederland. Verdachte verklaarde o.m., dat zijn vader, moeder en vier broers N.S.B.'ers waren, dat hij lid is geweest van Jeugdstorm en W.A. en dat hij de burgemeesterscursus der N.S.B. heeft gevolgd. Voor de dienstneming bij de O.T. vroeg de ad vocaat-fiscaal vrijspraak. Voor het lidmaatschap van Landwacht en Landstorm in aanmerking nemen de, 'dat verd. op Nederlandse bodem gevochten heeft vorderde hij 12^ jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. A. de Groot, vroeg een clement vonnis. Uitspraak 22 Januari. HAAGSE POLITIERECHTER. Het gasrantsoen. De huisvrouw L. C. J. v. d. B. te Leiden had de keus tussen boven het gasrantsoen te gaan of een clandestiene leiding aan te leggen. Zo stelde ze het al thans voor en de Officier vond dat ze dan in elk geval beter het eerste had kunnen kiezen, want nu volgde nog meer narigheid; veertien dagen gevangenisstraf luidde dc eis. De rechter legde 100 boete of 50 da gen hechtenis op en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. KATWIJK De dader? Verdacht van inbraak in de consumptietent van J. de K. alhier is aangehouden en 'ter be schikking gesteld van de Officier van Justitie te 's-Gravenhage A. v. D. alhier. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 7 Jan. Kaas. Goudse kaas prijzen le soort 1.621.66, 2e soort 1.541.60. zware f 1.68 per kg. Handel traag. Een brutaal geval van ontvoering waarbij het leven van de betrokke ne de inzet was voor een buitenspo rig hoge losprijs, houdt op het ogen blik in Rotterdam de gemoederen bezig. Een bekende 71-jarige tabakshan delaar in het Oosten van de stad kreeg Maandagavond bezoek van een paar mannen, die voorgaven van de P.R.A.C. (politieke recherche collabo ratie) te zijn en hem uitnodigden in een voorstaande auto te stappen, om dat de man voor een of andere zaak meteen paar getuigen geconfronteerd moest worden. De oude man ging ten slotte mee en werd naar een adres in het Noorden van de stad ge bracht. Daar werd hij in een kel derruimte op enige rommel in een hoek neergelegd, waarna hij aan han den en voeten gebonden werd. Toen begonnen de „heren" met hun drei gementen. Het kwam hierop neer, dat hij twee brieven moest schrijven aan zijn procuratiehouder. De eerste moest niets meer zijn dan een offi cieel stuk, dat eventueel aan zijn bank getoond kon worden, en waarin de procuratiehouder volmacht kreeg een exorbitant groot bedrag, dat in de vijf nullen moest lopen, te incas seren en op een nader omschreven wijze af te dragen. De tweede brief bevatte de meer vertrouwelijke me dedeling, dat de oude man gevangen zat en gedood zou worden, indien niet binnen veertien dagen de los prijs was betaald. Mocht de politie in de zaak gemengd worden; dan was het met het leven van de man Eerst werden de brieven naar het huis van de procuratiehouder in Hil- legersberg gebracht en toen men daarvan terugkeerde, werd begonnen in de kelder vcor enige verwarming te zorgen. Er was geen kachel aanwezig en een der aanwezigen vertrok om een electrisch kacheltje te halen. De bei de overgeblevenen begonnen nu een zaakje op eigen houtje. Ze vertelden de oude man, die geheel van streek was, dat ze zijn leven wilden redden en hem naar buiten brengen, als hij nog dezelfde avond een flink bedrag fourneerde en een groter bedrag in het vooruitzicht stelde tegen flinke waarborgen. De oude heer stemde toe en werd inderdaad thuisgebracht. Inmiddels waes er daar thuis iels gebeurd. De ongeruste familie had de politie opgebeld en deze had een re chercheur gestuurd Deze rechercheui was nog aanwezig, toen de oude man weer thuis kwam.. Terwijl de 71-ja- rige zich met een grote som gelds, welke zijn zoon hem verschafte, naai de buitendeur ging om te betalen, volgde de rechercheur hem onopge merkt in de gang en zag ergens in een bosje bij het huis een man staan. Op slinkse wijze sloop de politieman er heen en nog voor de man, die zelf over twee vuurwapens beschikte, er erg in had, blonk hem de loop van een pistool tegen, met het bevel „handen hoog". De anderen maakten zich daarop uit de voeten, maar de verraste misdadiger kon niet anders doen dan mee gaan. Het bleek een 33-jarige meubelmaker te zijn. Ook een tweede arrestatie werd verricht, n.l. van een vrijgelaten politieke de linquent, een 49-jarige kaashande laar. evenals de meubelmaker een goede bekende van politie en justitie. De bewoners van het bewuste huis in het Noorden verklaarden de kel der voor zes gulden per week aan de kaashandelaar verhuurd te hebben. De auto, waarmee de ontvoering hacl plaats gevonden, was voor een dag door de kaashandelaar gehuurd.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2