Leidenaars kopen een stukje Damplantsoen ^D,tie(ïanUityen-g&{vcuUïetif DINSDAG 6 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 /"\P VERZOEK van de Nationale Commissie voor Oorlogsgedenktekens heeft de Leidse afdeling van de stichting „Dodenherdenking" de verkoop van certificaten van het midden-Dam terrein ter hand geno men. Na overleg met burgemeester F H. van Kinschot, kon gistermid dag om 2 uur in de hal van het stadhuis, de verkoop officiëel be ginnen. Burgemeester van Kinschot gaf het voorbeeld Vele autoriteiten waren aanwezig toen de voorzitter van de stichting „Dodenherdenking", de heer C. Zandbergen deze samenkomst open de met een welkomstwoord tot het college van B. en W. en verdere aan wezigen en in een korte toespraak wees op het doel van deze verkoop van 12.000.000 c.m.2 a 0.50. Dat doel is niet op de eerste plaats het stichten van een monument ter ge dachtenis aan hen, die in de oorlog het leven voor ons vaderland gege ven hebben, doch vooral om de ere- plicht te vervullen, die ons volk t. o. v. deze mensen heeft, n.l. de zorg voor de nabestaanden van de geval lenen. Spr. deed een oproep tot alle Lei denaars, ongeacht rang, stand of godsdienst, om mede te werken aan het welslagen van deze actie en de stem te horen van de duizenden mar telaren, vergasten, gefusilleerden cn gesneuvelden, die vraagt om te zor gen voor vrouw en kinderen, die ach ter gebleven zijn. Laat dit geen ij del woord zijn en laat dit beroep op uw ere-plicht niet te vergeefs zijn, anders zou blijken, dat Neder land groot was in haar verzet, doch klein in haar victorie Laat het na geslacht weten wat het Neder landse volk in samenwerking ver mocht te doen. De heer Zandbergen gaf vervolgens de burgemeester als eerste de gele genheid een stukje Damplantsoen te kopen en sprak daarbij de wens uit, dat vele Leidenaars het voorbeeld van Leidens eerste burger zouden volgen. Burgemeester van Kinschot, hier na het woord nemend, sprak over de vele gedenktekens, die na de be vrijding in vele plaatsen van ons land verrezen zijn, waarmede steden hun burgers, verenigingen hun leden en verzetsbewegingen hun gesneu velden willen eren; gedenktekens dus met een persoonlijke achtergrond. De stichting Nationaal Oorlogsmo nument echter wil door de opriclr- ting van een aantal gedenktekens een bepaalde, voor geheel Nederland sprekende gedachte tot uitdrukking brengen. Thans zijn de plannen ge reed voor een nationaal oorlogsmonu ment op de Dam te Amsterdam, dat het nageslacht moet spreken van de belangrijkste gebeurtenissen uit de achter ons liggende jaren. Het meest sprekende gedenkteken is echter de zorg vcor de nagelaten betrekkingen van hen, die hun leven gaven voor de vrijheid van ons volk. De burgemeester sprak vervolgens zijn erkentelijkheid uit voor de stich ting „Dodenherdenking", dat de ver koop van certificaten in Leiden op zich genomen heeft en spoorde een ieder aan zijn steentje, hoe klein dan door JOOP KOEVOETS Op verzoek van de Culturele Werkgroep van de Vereniging „Katholiek Leiden'. Epiphaniën of Driekoningen is het feest der Christenen, dat ons herin nert aan de verschijning van de ster aan de Wijzen uit het Oosten, door het volgen waarvan zij Christus von den in de kribbe. De Wijzen zochten U van ver, want in Uw stralende geschriften, waarin Gij, God, Uw glorie grifte, rees op een nieuwe ster. Bern. Verhoeven. Er is een tijd geweest, dat het Driekoningenfeest het Kerstfeest na bij kwam en zelfs overschaduwde. Vanouds werd het „dertiendag" ge noemd, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat Driekoningendag de dertiende dag is na Kerstmis. In de kerken werden grote myste riespelen opgevoerd, met grote pracht en prëal. In de „Cronijcken" is daar het een en ander over te lezen. Meestal waren het spelen door pries ters opgevoerd, die te paard de kerk binnenreden en het gebeuren van Driekoningen uitbeeldden. Later mochten deze spelenn niet meer in de kerken gehouden worden. Driekoningen-avond was overigens rijk aan folkloristische gebruiken, waarvan er zijn verdwenen, terwijl enkelen, zij het sporadisch, tot op de dag van heden nog gebruikelijk zijn. Geschenken werden aan de armen van de oarochies uitgedeeld, hetgeen gepaard ging met feesten, in huis en op straat. De drie Koningen namen een grote plaats in in het hart van de christe nen. Op oude boerenbehuizingen treft men nog wel aan de inschriptie; C*, M*, B* met de intentie, de be woners en het vee tegen ziekte en rampspoed te beschermen. Op schilderijen van onze Neder landse en Vlaamse meesters, met na me onze Leidse schilder Jan Steen en de Vlaming Jacob Jordaens, kun nen wij zien hoe plezierig het er ir die tijd bij de viering van Drieko ningen toeging. Thans bemerkt men een streven van folkloristische aard, om deze ook, bij te dragen om dit monument tot een echt nationaal monument te maken. Bij een van de tafeltjes, die in de gang waren opgesteld, kocht de bur gemeester vervolgens enkele certi ficaten van de dames der U. V. V. en de Vereniging van Ex-politieke Gevangenen, die hun medewerking hebben toegezegd voor de uitvoering van de door de Stichting Dodenher denking georganiseerde verkoop. Vele aanwezigen volgden het voor beeld van de burgemeester, zodat Leiden reeds de eerste middag eige naar geworden is van een flink stuk Damplantsoen. Ongetwijfeld zullen vele stadge noten niet achter willen blijven en gaarne hun bijdrage willen geven aan dit mooie werk. Zij vinden hier toe de gehele maand Januari gele genheid bij twee stands, die zijn op gesteld op de eerste étage van het pand van V. en D. aan de Aalmarkt en in de hal van het postkantoor. De stands zijn iedere dag geopend van 10 tot 4 uur. N OP DE VLEUGELS DER K.L.M. NAAR ZUID-AFRIKA. .Mary Pos voor de Katholieke Reisvereniging. In de kleine Stadszaal werd gis teravond door de afd. Leiden der Ned. Reisvereniging voor Katholie ken het nieuwe jaar geopend met een causerie van de bekende reis journaliste Mary Pos. Zij werd ver welkomd door de afdelingsvoorzit ter, de heer C. Schink, die na zijn Nieuwjaarswens zeide, dat indk)i de belangstelling dit jaar weer even groot zal zijn als het vorige, men niet ontevreden mag zijn. Hierna was het woord aan Mary Pos, die op onderhoudende wijze gedurende ruim twee uur haar ge hoor heeft weten te boeien door hetgeen zij wist te vertellen over haar reis naar Zuid-Afrika. Het was in begin 1940, toen de wereld reeds in de greep van de oorlog lag, dat de K.L.M. op de ge dachte kwam een good will-reis te m'aken naar Zuid-Afrika, waarbij gestart werd van het vliegveld Na pels. De reis stond onder leiding van gezagvoerder C. Blaak, een dei- meest sympathieke vliegeniers der K.L.M., die later ging vliegen in In- dië, een noodlanding moest maken in de rimboe van Sumatra en ver volgens op de meest gruwelijke wijze vermoord werd. Mary Pos zeide gaarne te vertellen over Zuid Afrika, omdat het is een land van zonneschijn, een land, waar men voor niet te veel geld lekker kan eten en ten slotte omdat het is een land van zoete herinne ring. Van Napels ging de reis naar Cairo met het daarachter liggende Heliopolis, die wondere stad aan de rand van de woestijn, welke een oude zinrijke gebruiken weer in te voeren. Hier aan mede te werken is mede de bedoeling van dit artikel. Hoewel er gebruiken zullen zijn geweest, die niet meer te achterha len zijn, zal het vele lezers toch ge noegen doen, dat dicht bij huis en haard, in de omgeving van eigen stad. trouw-de traditie van het „lopen met de ster", wordt gehandhaafd. Dit wordt gedaan in de tijd tussen Kerstmis en Driekoningen. Drie mannen, of drie jongens, simpel ver kleed als drie Koningen trekken met hun ster langs huizen en hoven en zingen hun Drie-koningenlied, waar voor zij worden beloond. Het is een zinvol gebruik, dat de tocht van de Koningen wil uitbeelden. Dat er in streken, waar dit ge- bgruik veelvuldig voorkwam, nog al eens veel koningen op stap waren, laat zich begrijpen. De ster die zij meevoeren is dik wijls versierd en verlicht en soms door een automatiekje in draaiende beweging t3 brengen. Onder aan de ster is' dikwijls ook een papieren huisje bevestigd, dat het paleis van Herodes voorstelt. Een van de ko ningen heeft het gelaat zwart ge maakt om zo de koning van het Mo renland voor te stellen De liederen hebben soms weinig betrekking op het verhaal van de drie Koningen. Wat b,v. te denken van het volgen de fragment. Drie Koningen, drie Koningen, geef mij een nieuwe hoed, mijn oude is versleten, mijn moeder mag het niet weten, enz. enz. Het wat zinrijker zijn anderen, die veel op elkaar gelijken, dcch in tekst enigszins afwijkend zijn. In Voorhout woont de heer Jeroen Koelewijn, geboortig uit Noordwijk, die het zingen bij de ster al 16 jaar heeft gedaan, en thans met zijn zoons weer rondtrekt. Vóór hem deed dit de heer Pasgier uit Noordwijk, die het veertig jaar achtereenvolgens heeft volgehouden. De heer Koele wijn doet dit alles uit zeer idealisti sche overwegingen. Wij hopen, dat hij het nog lang mag doen. Een gedeelte van hef ^«1, dat hij daarbij zingt, laat ik hier volgen. Het komt, behoudens enkele kleine afwijkingen, overeen met wat ik in verschillende folkloristische ge schriften vond: openbaring is als een sprookjesstad, waar de sfeer van het Oosten reeds zo levendig wordt gevoeld, waar de met bloeirfen omzoomde wegen, de moskeeën en paleizen van Oosterse schoonheid en de weelde van ho tels. Over de Pyramiden en het dal der Koningen ging de reis naar Khartoem, over Kenya, Nairobi en Witwatersrand naar Johannesburg, waar de reizigers mét open armen werden ontvangen. Daaruit bleek hoe stuk de band nog is tussen Zuid Afrika en Nederland en daarom wees spreekster er op hoe noodza kelijk het is. dat men meer moet zoeken naar hetgeen bindt dan naar hetgeen scheidt. Met het oog op nog steeds dreigende gevaren is dit van het grootste belang. Mary Pos vertelde dan van het leven in Johannesburg, het Kruger- wildpark, het paradijs der dieren, liet haar gehoor een en ander horen over Kaapstad en de geschiedenis van Jan v. Riebeeck, die hier te zamen met zijn vrouw de eerste Nederlandse nederzetting stichtte ten behoeve van de Indië-vaarders, en vertelde vervolgens van de eigen aardige gewoonten, taal en zeden van de Zuid Afrikaanders. Ten be wijze van de vasthoudendheid aan de zuiverheid der taal, gaf Mary Pos dan enkele woorden in het Zuid Afrikaans. Een lift is een hijshok, een kapper heet een water kastelaar, bridgen noemt men brugspelen en als nven hier uitgenodigd wordt voor een cocktail-party, dan zegt men in het Zuid Afrikaans: tot een schemerkelkie-partijtie. Spreekster weidde dan uit over de reclamekunst van de Afrikaanders en over de humor in het Afrikaan se leven, vertelde van Rie Smuts en Aril Rhodes, van Paul Kruger en Tante Sannie, van Pieter Retief en het verraad van Dingaan en wees ten slotte op de grote Zuid Afri kaanse dichtkunst, ten bewijze waar van zij enkele fraaie gedichten de clameerde van J. D. du Toit (pseud. Totius), w.o. bijv. het vers „Moe- demaan", waarin zo juist gezegd wordt. „De heerlijkheid van heel dit leven Is niet ontvangen, maar te geven." Iets daarvan hebben de aanwezi gen gisteravond mogen ondervinden in hetgeen Mary Pos wist te geven. Want deze avond moet niet alleen voor de toeschouwers, maar vooral voor haar zelf een grote voldoening zijn geweest, omdat zij anderen heeft kunnen doen genieten van hetgeen zijzelf in zo ruime mate heeft genoten. Een fraaie collectie lichtbeelden verluchtigde het gesproken woord en aan 't slot volgde een welgemeend dankwoord van de voorzitter. Onze vroegere stadgenoot de heer J. L. M. Geene, thans adjunct- Inspecteur van Politie te 's-Graven- hage, slaagde voor het 2e gedeelte Inspecteurs-examen. BONKAARTEN AFHALEN. Woensdag zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het hoofd een nummer heeft van 86401 tot en met 94400. Meegebracht dienen te worden de stamkaarten, inwisselingsbonnen van de lopende bonkaarten, eventueel in legvellen (voor schoenenbonnen) en contrólekaarten a.s. moeders (voor toeslagkaarten). Hier komen wij, Heren, met onze Sterre, Wij zoeken Herodes, de koning van verre, Wij kwamen al vorens Herodus zijn deur, Herodes de Koning, kwam a zeivers veur. Na nog enige coupletten volgt dan het bekende slot: Geef mij er de penning, die gij er ons gunt. U ziet, philologisch is op e. e. a. wel wat aan te merken. De Driekoningen-avond binnens huis, kan hee1 gezellig worden door gebracht met voordracht, zang en verschillende gemeenschapsspelen. Enkele daarvan wil ik hier vermel den. Veel kan er worden gemaakt van het z.g. „Koninkje spelen". In oude tijden, toen weinigen nog slechts lezen of schrijven konden, werden voor het kiezen van b.v. overheidspersonen, bonen gebezigd. De vorm v'an stemmen zoals wij dat doen kende men toen niet. Wellicht is daaruit ontstaan het Driekoningen- gebruik; bet kiezen van de koning van het feest, door middel van een boon, geoakken in het daarvoor spe ciaal gemaakte „Conir.xbrood" of ..Boonekoek Dergelijke Coninxbro- den worden nog wel door verschil lende bakkers gemaakt en naar ik meen te weten, ook nog in Leiden. Hij, die de boon trof, was de ko ning van het feest. Hij koos zich een gade en verdeelde de functies, b.v: Raadsheer, Proever, Schenker, Voor snijder, Zot e.a. Dit kan ook op een andere manier worden gedaan, n.l. door middel van een trekbrief. Op deze trekbrief staan 16 beroepen afgebeeld, voor zien van een toepasselijk versje. Geestelijk-» en aardse zaken zijn daarbij sterx vermengd, b.v. de Ko ning: Wilt de Koning der Koningen loven, Die ons zijn gaven zend van boven, Bid Hem met een hart vol ootmoed, En onderhoud Zijne geboden goed. En de zot; Die mij zot acht is zelf niet wijs En arbend mede op de prijs, Menig zot en wil 't niet weten Ja alle zotten Vaar geheten. Deze trekbrief werd nog niet zo lang geleden in Amsterdam nog ver kocht met de bijbehorende konings kroon, een papieren maaksel met afbeeldingen van de Koningen. De 16 Leroepen van de trekbrief werden uitgeknipt, opgerold en in een hoed gedaan, waarna de aanwe zigen hun functie trokken. Men spel- ORANJE NASSAU IN ZILVER. Bij Kon. besluit is aan de heer J. C. E. Metselaar hier ter stede toe gekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eremedaille in zilver. De heer Metselaar was gedu rende 54 iaar werkzaam als opti cien, later ook als bedrijfschef bij de firma C. Roosen en Zn. v.h. A. Mulder, Kort Galgewater 1. Met in gang van 1 October jl. ging hij met pensioen. De onderscheiding werd de heer Metselaar in tegenwoordigheid van zijn echtgenote en dochter ten stadhuize uitgerenkt door de burge meester. De burgemeester zal op Woens dag 7 Januari spreekuur houden van 11 tot 12 uur. K.A.J. Hartebrug. A.s. Woens dagavond 7 Jan. om 8 uur worden alle kath. jongemannen van de pa rochie verwacht in het St. Antonius Clubhuis aan de Mare. Vrienden, komt alle zonder uitzondering op, voor deze belangrijke avond. Het bestuur. K.A.J. Dek. Par. We starten in het nieuwe jaar met onze ploeg- avonden, en wel de Baan- en Linie brekers op Donderdag 8 Jan. 7.30 u. en de Stuwers en Naamlozen op Vrij dag 9 Jan. ook om 7.30 uur bij hun ploegleider. Vrienden, weest present, want we gaan plannen maken voor onze vastenavond. Dus allen tot kijks. DIEFSTAL VAN WOL. Door de politie is aangehouden de 33-jarige J. F. de G., alhier, die zich in een der afgelopen nachten door middel van braak toegang had ver schaft tot de fabriek der firma P. en daar 39 k.g. wol had ontvreemd. Wegens heling werden tevens aange houden de 20-jarige A. v. H., de 47- jarige J. B. en de 54-jarige H. J. S., allen hier ter stede woonachtig. Verdacht van rijwieldiefstal is door de politie gearresteerd de 21-ja- rige J. R., alhier woonachtig. De 42-jarige J. A. uit Leimui- den, die gistermiddag in de Ketting- fabriek met een takel een blok ijzei verplaatste, werd doordat het blok ijzer kantelde aan het linkerbeen ge troffen. Met een gebroken enkel werd hy door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Matthijs Henri Maria z. van M. W. Koudijs en C. J. Marijt; Leendert z. van B. van Veen en W. C. Keus; Frans Adriaan z. van C. v. Atten en G. van Essen; Hendrika Jo hanna Klasina d. van K. Hüner en H. J. P. de Wolf; Agatha Maria Alida d. van R. Drijfhout en M. M. T. Va neman; Wilhehnina Jeannette Chris tine d. van C. J. van den Meijden berg en J. H. W. Vrinten; Cornelis z. van P. Pijper en C. van Veen; An na Maria d. van A. P. van Brussel en L. van der Zeeuw; Betty d. van S. Braadbaart en M. L. Eindhoven; Maria Petronella d. van J. P. A. Kie- bert en A. M. van der Velde; Mari* Magdanela d. van P. van Kampen cff C. Bavelaar; Jan z. van A. Struijk en W. Griekspoor; Donja d. van J. den Hollander en A. Borreman. Overleden: F. J. Baljeu dr. 1 dag; A. M. van der Voort zn. 1 j.C. van Veen huisvr. van P. Pijper 27 j.; P. Bus huisvr van P. Bogers 60 j. Gehuwd: H. Cambier jm. en W. E. J. van Steen jdt de het papier op de borst, de koning werd mei enige plechtigheid ge kroond en allen gingen hun functie vervullen. Het feest nam dan een aanvang, een feest met zang, dans, voordracht en spel. Met het klassieke spel wil ik dit artikel beëindigen, n.l. het Kaarsjes springen. De z.g. „Koningskaarsjes" waren driearmig, waarvan de mid delste was ?wart geschilderd. Deze werden op de grond geplaatst en on der het zingen van toepasselijke liedjes spiong men er overheen, naar men zegt tot grote vreugd van klein en groot Men zong o.a.: Kaarsjes, kaarsjes, drie aan één, springen v/ij er overheen. Al wie daar niet over kan, die en weet er niemendal van. En een ander luidt: Koningskaarsje Lik me laarsje. Koningskaarsje beentje, Al wie daar niet over kan, Die gooi ik met een steentje. Of men dat steentje gooivcn wer kelijk deed. ben ik niet te weten ge komen. Of de jeugd het gedaan zal hebben? Het leek ons dienstig deze gege vens nog eens op te tekenen, daar zoals ik zei. het streven bestaat deze oude, zinrijke gebruiken weer zo veel mogelijk in te voeren. Tevens meen ik hiermede te hebben aange toond, dat men op bovenomschreven wijze een culturele avond kan heb ben in gezin en vereniging, mits wij niet uit het oog verliesen, dat deze wereldse gebruiken alleen waarde hebben voor hen, die kunnen, zien, dat achter dit ailes de vreugde schuilt om wat twee duizend jaar geleden geschied is: de verschijning van de ster aan. de Wijzen en het vinden van de Verlosser in de kribbe. Daarom zou het, dunkt mij, ver kieselijk zijn. om aan het begin van de avond de nadruk te leggen op de ernst, om daarna het verdere deel in vrolijkheid door te brengen. ALPHEN AAN DEN RIJN Distributie van werkkleding. In het tijdvak van 7 t/m 23 Januari 1948 zal in het distributiekantoor te Al phen aan den Rijn en in de agent schappen, tijdens de zittingsdagen, gelegenheid worden gegeven voor het aanvragen en indienen van formulie ren voor werkkleding. Door de bedrijfsleiding van bedrij ven, waarin 5 of meer werkkleding- dragende arbeiders(sters) werkzaam zijn, moet in bovengenoemd tijdvak voor het in totaal aanwezige aantal werkkledingdragende arbeiders (sters) aanvragen worden ingediend, onge acht de sedert de laatste verstrekking verstreken tijd. Bij het indienen van de aanvraag formulieren moeten de T.D.'s van alle op de naamlijst voorkomende arbei ders (stère) worden medegebracht. Na 23 Jan. 1948 kunnen geen aan vragen meer in behandeling worden genomen, HILLEGOM Comité „Katholiek Hillegom". Door deze organisatie is aan de be trokken minister een motie gezonden, waarin wordt gezegd, dat de natio nale omroep geen rekening houdt met de doelstelling van de Katholieke Om- reep en met de belangrijkheid van het Katholieke volksdeel. KATWIJK AAN DEN RIJN Distributie. Woensdag bonnen halen door de bewoners van Admiraal de Ruyterstraat, Tr. van Roonstraat. Saksenstraat, Schoolstraat, School steeg. Sluisweg. v. Speykstraat, Sta tionstraat. Kantoor open 8.3011.45 en 23 uur. LEÏDSCHENDAM WéL WONINGEN VOOR NIET-KATHOLIEKEN. Door het A.N.P. is een bericht ver spreid dat aan niet-katholieken geen woning zou worden toegewezen. Wij hebben omtrent deze aangelegenheid in ons raadsverslag van 30 Dec. j.l. het een en ander medegedeeld en aangetoond dat de spreker van de Partij van de Arbeid, de heer Boone, de zaak niet alleen scheef voorstelde doch tevens beweringen uitte, welke geheel in strijd waren met die waar heid. Tot goed begrip en ter voorko ming van een verdere hetze relevee- ren wij de woorden, welke de heer Boone in de raadszitting van 19 Sept. j.l. heeft gesproken n.l.: dat het nor male usance is, dat een R.K. Bouw vereniging bouwt voor katholieken en daarom verzoek ik B. en W. te be vorderen dat in de toekomst ook ge bouwd zal worden voor niet-katholie ken." De raad was dus unaniem van oordeel, met inbegrio van de P. v. d. A., dat de woningen bestemd waren voor katholieken. Dit standpunt heeft B. en W. ook ingenomen, toen het ogenblik gekomen was om tot toe wijzing van de woningen over te gaan. Dat de heer Boone, nu het in zijn kraam te past komt, zijn in de goedgekeurde notulen opgenomen uitspraak te ontkennen is zeer laak baar te meer daar het de bedoeling was om een hetze tegen de katholie ken te ontketenen. Dat de twee hui zen waar het om gaat te klein zijn om daarin een gezin van 9 personen te huisvesten, is toch niet de schuld van de katholieken, nog afgezien van het feit dat de niet-katholieke gezin nen welke voor die huizen in aan merking werden gebracht volgens het oordeel van de P. v. d. A. geen voorkeur kunnen doen gelden. Daar de voorz. van de raad op voorstel van B. en W. reeds lang geleden een voorstel aangenomen tot de bouw van gemeente woningen waarin naar' behoefte de niet-katholieke gezinnen worden ondergebracht. Van uitslui ting van niet-katholieke gezinnen is derhalve in geen geval sprake. Onderscheiding. De medaille in goud, vert>onden aan de Ordfe van Oranje-Nassau is toegekend aan de heer M. Oele. De T.B.C.-bestrijding wordt krach tig ter hand genomen. Ten ge meentehuize is als onderdeel van het district Delft een plaatselijk comité gevormd ter bestrijding van de t.b.c. In het bestuur hebben zitting een vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur en vertegenwoordigers van Wit-Gele en Groene Kruis. Als voor zitter werd aangewezen dhr. K. G. J. Copray, wethouder van sociale za ken, en tot secretaris de heer S. N. Perquin sr. Verder hebben in het co mité zitting de doktoren S. P. Per quin en J. M. v. d. Stam alsook de heren J. ten Hopen, J. van Maren, C. van Wastrieht, J. J. van Veen en C. Waayer. Het ligt in de bedoeling met ge bruikmaking van een transporttabel kleinbeeld-röntgen-fotograïietoestel 't massa-onderzoek van de gehele be volking ter hand te nemen. T.z.t. zul len nadere mededelingen worden ge daan. LEIMUIDEN Uitvoering. Zaterdagavond speelde de toneelver. „De Vrede" uit Alem in de zaal van Wed. Sneeboer. De belangstelling was tamelijk goed. Het spel „Zwarte Willem" in 4 be drijven werd zeer goed opgevoerd. Het was het eerste spel wat „De Vrede" presenteerde met gemengde bezetting. Geen wonder dan ook, dat enkele dames ietwat schuchter hun spel speelden. Deze schade werd evenwel door de heren goed inge haald. In de pauze werd 'n kunstig bewerkte taart verloot, 'n Teleurstel ling was het voor vele, dat het ge zellig samenzijn, op last van pastoor, niet mocht doorgaan. Het bandje uit Brabant vulde de pauze tot ieders voldoening. De heer Rooyakkers dankte aan het slot en vroeg ieders medewerking voor de heropvoering op Zaterdag 10 Jan. in het Nutsge- bouw te Rijnsaterwoude. NOORDWIJKERHOUT E.H.B.O. Morgen, 7 Januari, be staat er gelegenheid om nieuwe leden op te leiden tot het verkrijgen van het E.H.B.O.-dipioma in de loop van 1948. Deelnemers kunnen zich opgeven bij P Barnhoorn en P. Wessels, alhier. LAATSTE BERICHTLN BUITENLAND. DE WOELINGEN IN PALESTINA. In de buurt van de Hassan Bey moskee te Jaffa is een Britse politie agent vandaag doodgeschoten. In de vroege ochtend deden Arabieren vier uur lang een aanval op de Joodse wijk Mekor Chaim in Jeruzalem. Twee Arabieren zouden door de Ha- ganah zijn gedood. Een Joodsche wo ning werd opgeblazen. Britse mili tairen trachten een vrouw, die zich nog tusseh het puin van het ver woeste Arabische hotel Semiramis te Jeruzalem zou bevinden, te be vrijden. De lijken van 7 slachtoffers zyn geborgen. Acht personen worden nog vermist. PROTEST TEGEN NIEUWE BELASTINGWETTEN IN FRANKRIJK. De Parjjse winkeliers zullen van middag van 14 tot 18 uur hun zaken sluiten als protest tegen de nieuwe belastingwetten. In de grote steden van Frankrijk zullen protestvergade ringen worden gehouden. Op een te Parijs te houden bijeenkomst zullen behalve de zakenlieden ook de vrije beroepen vertegenwoordigd zijn. BINNENLAND. RAUTER PSYCHISCH NIET IN STAAT TE GETUIGEN. Het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof had in de zaak tegen de S.D.-er Swager uit Utrecht, die deel heeft uitgemaakt van executiepele- tons, Rauter als getuige willen horen. Swager beweert n 1., dat Rauter zijn dienstname bij de S.D. als voorwaar de heeft gesteld om Swagers vader, die wegens spionnage ter dood was veroordeeld, van het executie-pele- ton te redden. Mr. Zaayer heeft de procureur-fiscaal, mr. L. M. M. M. Drabbe, doen weten, dat Rauter moeilijk in staat is als getuige te verschijnen. „Zijn psychische toe stand is, mede in verband met zijn opgelopen verwondingen. dusda nig, dat het beter lijkt Rauter niet als getuige op te roepen", aldus mr. Zaayer. VERPLICHTE T.B.C.-BESTRIJDING VAN VEE IN ZEELAND. In een vergadering van de Stich ting voor de Landbouw in Zeeland heeft het bestuur zich naar aanlei ding van een vraag van de provin ciale gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland uitgesproken voor de ver plichte bestrijding der tuberculose bij het rundvee in de provincie met in gang van het komende seizoen. Dit zal geschieden, wanneer de minister hieraan zijn goedkeuring hecht. DE UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Generaal Gavin van de 82ste lucht landingsdivisie heeft Maandag een bespreking gevoerd met Hugh Gib son, Herbert Hoover en andere le den van het Amerikansc comité voor de wederopbouw van de Nijmeegse universiteit. Dit comité wenst twee millioen dollar of een derde deel van het bouwfonds bijeen te brengen. De rest zou in Nederland worden bijeengebracht. Generaal Gavin hoopte dat in een gebouw van de universiteit een ge denkplaat zou worden geplaatst met de namen van de gesneuvelden van de divisie. Het was hem niet moge lijk naar Nederland te komen' voor de onthulling van de gedenkplaat, maar hij hoopte in de toekomst een bezoek aan Nijmegen te brengen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Maandagavond is de 68-jarige mevr. de wed. van H., in haar pen sion aan de Schouwweg te Wassenaar van de trap gevallen. Zij kreeg eet, schedelbasisfractuur en werd in zorgwekkende toestand naar de Ur- sula-kliniek te Wassenaar gebracht, waar zij kort na aankomst is overle den. POSITIE NED. SCHEPEN. Alkaid, pass. 5 Jan. Madeira; Averdijk, wordit 8 Jan. 12 uur te Antwerpen verwacht; Blijdendijk, 4 Jan te Hampton Roads; Kota Agocng. 6 Jan. te Soerabaja; Muiderkerk, 5 Jan. te Karachie; Prins Alexander, 6 Jan. te Haifa; Stuyvesant, 6 Jan. naar La Guaiara; Volendam, 6 Jan. te Aden verw.; Westerdam, 5 Jan. te New York. VOORHOUT Toneel. Dominic als Butler" dit was de titel van het sensationele toneelstuk wat opgevoerd werd voor een geheel volle zaal met genodig den. door de Gezellen Spelers, een dilettantengezelschap van N. K. J. B'ers. Daar een der spelers helaas we gens een ongeluk niet van de partij kon zijn, ha-i men op liet laatste mo ment nog naar een invaller moeten uitzien. En daarin was men volko men geslaagd, want de heer Broom, een gepensioneerd officier, speelde zijn moeilijke rol voortreffelijk, wat verder ook van alle spelers gezegd kan worden. Alleen het beroep van butler werd wel wat al te veel „ko misch" uitgebeeld, terwijl het zich wenden van de butler tot het pu bliek, tussen het spelen door hinder lijk was. Enige tegenstrijdigheden daargelaten, was het stuk zeer ver makelijk, en de ontknoping in de laatste minuut, was dan ook een openbaring. STOMPWIJK Ouder-avond. De ouder-avond van de gidsen begint Woensdag morgen-) avond te 8 uur.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3