KLEIN NEST MAANDAG 8 DECEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 PERSSPI EGEL j NIET ZONDER TOORN. Elseviers Weekblad schrijft: „Wij moeten bekennen, dat wij het zo juist gepubliceerde Rode Kruis-rapport met gemengde ge voelens hebben gelezen. Het schijnt ons toe, dat het niet sine ira is sa mengesteld. Wij vragen ons af, of deze commissie voor het delicate en moeilijke onderzoek, dat haar was opgedragen, wel competent was. De heer Beel schijnt deze me ning te delen, want in de brief, waarin hij verlof tot publicatie gaf, doet hij nadrukkelijk opmerken, dat de regering het aanvechtbaar acht, dat een commissie een rege ringsbeleid onderzoekt en ernstige beschuldigingen uit tegen ambtena ren, die naar de mening van de re gering niet voldoende in de gele genheid zijn geweest zich te verle digen. De gehele gang van zaken met dit rapport achten wij betreurenswaar dig De materie, welke de commis sie diende te onderzoeken, is uiterst delicaat, en zelfs een onbewezen beschuldiging- is in staat heftige emoties bij het publiek op te wek ken. Reden te meer om hier voor zichtig te zijn. Veel van hetgeen de Commisie heeft vastgesteld, was goeddeels bekend, n 1. dat de Lon- dense regering en haar vertegen woordigers schromelijk in gebreke zijn gebleven de vluchtelingen in het bezette gebied de helpende hand te bieden en dat er te weinig is ge daan om het gruwelijk lot der po litieke gevangenen te verlichten. De lichtvaardige wijze echter, waarop het rapport suggereert, dat de dood van duizenden landgenoten aan de Londense regering of aan Londense instanties zou zijn te wij ten, keuren wy af; wij vragen ons af. of het gecast is de nabestaanden der slachtoffers op zulke losse gronden wijs te rraken. dat de dood van hun familieleden uitsluitend het gevolg zou zijn van de zorgeloosheid van bepaalde Londense instanties. Ja, wij aarzelen niet de vraag on te wemen of zich hier niet een onge zonde sensatielust van een hoogst ernstige zaak heeft meester ge maakt. Wil het onderzoek naar de fouten en tekortkomingen uit de oorlogs tijd zin hebben, dan dient dit frag mentarische en weinig obectieve onderzoek waarin het hoor en wederhoor onvoldoende is toegepast opnieuw te worden ongedragen aan een beter geéquioeerde en met deskundigen aangevulde commis sie". RADIO Dinsdag HILVERSUM I (301 m.) 7.00 Nieuws, 7.30 Gram. platen, 8.00 Nieuws, 8.15 Aubade, 8.45 Slo waakse suite, 9.15 Morgenwijding, 9.30 Concerto grqsso, 8.45 Arbeids vitaminen, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Gram. platen, 10.50 Voor de kleuter, 11.00 Orgelconcert. 11.40 Anny Gros kamp ten Have, 11.55 Gram. platen, 12.38 Platteland, 12.43 Pianoduo, 13.00 Nieuws, 13.15 Les gars de Paris, 13-45 Gram. platen. 14.00 Met naald en schaar, 14.30 Het Lyra trio, 15.00 In dische wetenswaardigheden, 15.15 Grands messe des morts, 16.35 Garage van Bommel, hoorspel voor de jeugd, 17.00 Dat kun jij ook, 17.30 The Sky- masters 18.00 Nieuws. 18.30 Strijd- krachen, 19.15 Beroemde liederen- reeksen, 19.45 Niwiniklanken, 20.00 Nieuws 20 15 Bonte Dinsdagavond- trein, 20.15 Contact, 22.15 Buiten lands overzicht, 22.30 Piere Palla, 23.00 Nieuws, 23.15 Franse balletmu ziek. HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws 7.15 Gram. platen, 8.00 Nieuws, 8 18 Pluk de dag.9.00 Licht bak ,9.35 Het Hongaars strijkkwar tet, 10.00 Voor de Kleuters, 10.40 Voordracht, 10 55 Gram. platen, 12.03 Orgel met zang, 12.33 Stafmuziek korps, 13.00 Nieuws, 13.15 Welk boek? Een goed boek!, 13.50 Gram. platen, 14.00 Stichts pianokwartet, 14.30 On der ons, 15.00 Helders mannenkoor, 15.30 Tea time, 16.00 De Zonnebloem, 17.00 Na schooltijd, ,17.15 Gram. pla ten 17.25 Stichts kamerorkest, 17.55 Gram- platen, 18.20 Sportpraatje, 19.00 Nieuws, 19.20 Kareol sextet, 19.45 Anatomische les, 20.00 Nieuws, 20.20 Radio Philharmonisch orkest, 22,30 Nieuws 22.45 Herinneringen aan Grieg, 23.00 Concert, 23.50 Gram. platen. Een onderhoud met een wichelroedeloper Een dezer dagen had een medewer ker van het AN.P. een onderhoud met de Gorsselse wichelroedeloper, de heer W. Hulssegge. De heer Hulsegge, die een zaa'~ als loodgieter en electricien heeft, ont dekte zijn kracht met de wichelroede bij door hem verrichte grondborin gen naar water, nu circa 15 jaar gele den, terwijl hij bezig was met pulsen van een waterput. En hij ondervond daarbij van dag tot dag, dat hij op succes kon rekenen, als hem de wi chelroede aanwees, waar en hoe diep moest worden geboord, om biuikbaar water te vinden. „Ik had. er veel profijt van bij mijn werk", vertelde Hulsegge. maar ik vond het niet nodig er extra voor te berekenen. Later liet ik mij, om zeker van mijn zaak te zijn, testen bij het bureau J. G. Mieremet. het eerste Nederlandse bureau voor wichelroede-bouemon- derzoek te Wassenaar, met welk bu reau ik nog steeds samenwerk.'' „Het is daarna", zo zeide hij, „ge komen cot allerlei andere proeven. Ik test zelfs vogels op hun kracht, zoals postduiven, en haal de goede en de clechte vliegers er met zeker heid uit. Als de weefsels van het dier lijk lichaam ziek zijn en ik kom er met de wichelroede bij, dan slaat die uit. Dat kan wellicht nog van weten schappelijk belang worden' op de duur. Maar 't is alles nog experiment en ik verklaar daaruit voorhands niets. Wel heb ik- b.v. duivenhokken la ten verplaatsen, omdat ik met de wi chelroede ontdekte, dat zich onder het duivenhok het ook voor die die ren gevaarlijk brongas zat, dat hen ziek maakte. Brongas is gevaarlijk voor mens en dier. Wij vinden het menigmaal bij het boren naar water. Ik zelf wist dat aanvankelijk ook niet maar mijn ervaring wees het uit." Op een vraag naar het materiaal van zijn wichelroede antwoordde hij, eerst, evenals vele anderen, een tak van de hazelaar te hebben gebruikt. „Nu bezig ik er een dun stukje ijzer- draad het is staaldraad bij, wat zeer gevoelig is. Ook werk ik met een wichelroede van messing. Ik neem daarvan de twee einden vast met ge strekte armen en dan doet de wichel roede zelf het overige. Deze draait dan rond en ik weet uit mijn ervaring, hoe diep dan het water moet zitten en ook, wat ik meer moet zoeken, Maar door dat lopen met gestrekte armen en door de geestelijke inspan ning wordt ik na enige tijd „doodop". De he^r.Hulsegge deed ons zien, hoe de wichelroede verschillend „uitslaat" boven metalen, die op de huiskamer tafel lagen. „Er zullen nog heel wat bommen ondergronds zitten. Gevaarlijk is dat vooral bij het baggeren. Bij Meppel heb ik bommen aangewezen die zeer diep onder water zaten in de bodem. Ik zocht ze op vanuit een bootje. Maar bij Warmond was het erger. Daar lagen de bommen ook diep on der water en men had er, jm een pij ler te bouwen, vlak bij geheid''. „Over het brongas gesproken, voor mij staat het nu wel vast, dat. als er brongas in de grond zit, het water op die plek altijd ijzerhoudend is, dus onbruikbaar. Daarmee kom ik van zelf op die brongas gevaren terug. Wij waren gelogeerd bij familie in Winterswijk. Mijn dochtertje sliep blijkbaar boven 'n zeer sterk uitstra lende waterbaan, ongetwijfeld ook boven brongas. Dat wekt ziekte op en eveneens in dit bepaalde geval van mijn dochtertje, dat voor die uitstra ling gevoelig bleek. Toen haar ledi kant cp mijn aanwijzing verzet was naar een andere plaats in het huis, verdwenen de ziekte-verschijr.selen. Vreemd is het ook, dat honden zeer gevoelig zijn voor aardstralen en daarentegen katten de plaatsen op zoeken, waar uitstralingen van die soort optreden. Men weet, dai, men sen, die rheumatisch zijn, wel vesten van kattenvel dragen, om zich voor pijn te behoeden." Het gesprek kwam daarop i.og op de magnetiseer-eigenschappen. „Dat doe ik met opzet niet", zei Hulsegge „omdat ik niet weet of ik de goede of de kwade kant uitstrijk. Ik wil geen gevaarlijke dingen doen." OUD-BURGEMEESTER VOUTE VEROORDEELD. De Bijzondere Raad van Cassatie veroordeelde heden de oud-burge meester van Amsterdam E. J. Voute tot drie en een half jaar gevangenis straf met aftrek. De procureur-fis caal had geconcludeerd tot vier jaaj gevangenisstraf. Voute was voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot zes jaar veroordeeld. STADSNIEUWS Prof. E. RL MEYERS EREDOCTOR VAN PARIJS. Zaterdagmiddag is door de Parijse universiteit op plechtige wijze het eredoctoraat verleend aan geleerden van internationale vermaardheid. On der hen bevond zich de Leidse hoog leraar prof. mr E. M. Meyers, als een der drie juristen, aan wie deze hoge onderscheiding werd verleend. De plechtigheid vond plaats in de met bloemen en vlaggen versierde grote zaal van de Sorbonne en werd o.m. bijgewoond door de president van de Franse republiek Vincent Auriol, de Franse minister van Onderwijs en de Nederlandse ambassadeur jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. LEIDSE UNIVERSITEIT Gouden doctoraten Op de volgende data zal het 50 jaar geleden zijn, dat de daarbij genoem de heren aan deze Universiteit pro moveerden 'tot doctor in de rechts wetenschap: 10 December mr B. Th. van Heem stra, oud-griffier vc|a het kanton gerecht te Nijmegen wonende te Zeist 16 December mr H. Ver Loren van Themaat, oud-hoogleraar aan de .Uni versiteit te Stellenbosch wonende te Stellenbosch (Zuid-Afrika). 17 December mr A Moens, notaris tè Beverwijk, wonende te Beverwijk. Geslaagd: doctoraal examen Ge neeskunde: de heren B. Hofman te Goor, J. Schexpbier te Alphen a. d. Rijn, J. C. v. d. Steur te Rotterdam H. P. Tilanus te Vriezen veen; arts examen 1ste gedeelten: mevr E. G. v. Proosdij te Rotterdam, de heren F. A. Beek te 's-Gravenhage, L. J. Karre- man te Overschie. DE MOEDERS in de parochie van de „Hartebrug" worden verwacht morgenavond te 8 uur in het St. Antonius-clubhuis aan de Mare voor de eerste van de vier avonden, die voor hen worden gege ven. Pastoor Smitz, die 't initiatief voor deze avonden heeft genomen, doet een dringend beroep op alle moeders om belangstelling te tonen voor deze bij eenkomsten, die zéér nuttig en tege lijkertijd aangenaam zullen zijn. Voorlichting zal op deze avonden worden g ven doof rector Broers, nationaal directeur K.A. voor de vrouw en mevr. Boudens van Heel, zelf moeder van een groot gezin. De dames van de K.A. zullen zor gen voor een gezellig milieu. BIJEENKOMST VAN R.K. ONDERWIJZERS. Lode Sengers over „Beeldende Kunst" Op uitnodiging van de „Augustinus Vereniging" voor R.K. Onderwijzers, afd. Leiden, hield de heer Lode Sen gers Zaterdagmiddag in de boven zaal van hotel „De Doelen" een le zing met lichtbeelden over „Beel dende Kunst", waaraan wij het vol gende ontenen. Schoonheid is, wat, gezien zijnde, behaagt. Helaas wordt tegenwoordig het gevoel voor het schone vaak afgestompt en moet, vooral bij de jeugd, het oog voor de schoonheid weer geopend worden. Het. verleden daarentegen was rijk aan schoonheid, vooral de Middel eeuwen, tijdens welke de kleding, meubelen, enz. gekenmerkt werden door eenvoud en waarheid met een sobere versiering. Dit in schrille te genstelling met de prullaria die thans op de markt gebracht worden, en vaak alleen ten doel hebben geld op te brengen, terwijl kunst juist dienst baar moet zijn aan de gemeenschap en geld daarin geen eerste rol mag spelen. Kunst heeft, behalve een dienende taak ook een sierende roeping; zij mag niet zichzelf zoeken, noch over heersen, doch moet steeds dienstbaar zijn aan het geheel, wat zij versiert. Sprekende voorbeelden hiervan zijn de Romaanse kathedralen, in tegen stelling met de bouwwerken uit de renaissance en de 'barok, waarin de versiering overheerste, met het ge volg, dat er een reactie kwam van helemaal geen versiering, wat natuur lijk ook verkeerd is, omdat men in het leven versiering nodig heeft." Met projectieplaatjes verduidelijkte de heer Sengers zijn betoog. Enkele grot-schilderingen bewezen dat ook primitieve volkeren reeds de behoef te aan versiering gevoelden. Vervol gens verschenen op het witte doek enige voorbeelden van overdadige versieringen, zoals moskees, waar van de versiering overheerst en de architectuur geweld aandoet. Daar naast enkele opnamen van prachtig mozaikwerk uit de Aya Sophia, eni ge sobere madonnabeelden, fresco's van Botticelli, schilderijen van Leo nardo de Vinei en barokke beeld houwwerken van Michel Angelo, die hoewel machtig mooi v. compositie met hun te omvangrijke details, de aandacht van het hoofdmotief aflei den. Aan deze lezing was een korte huishoudelijke agenda voorafgegaan. In zijn openingswoord gaf de voor zitter, de heer S. W. Neefjes; een kort overzicht van de werkzaamheden :n het afgelopen jaar en nadat de notu len gelezen en vastgesteld werden, was er gelegenheid tot het indienen van voorstellen voor de algemene vergadering van D. V., o.a. een voor stel om stappen te ondernemen tot toewijzing van textielpunten voor scholen, waar in handwerken onder wezen wordt. Aan het einde der vergadering dankte de voorzitter de heer Sengers voor zijn lezing, die ongetwijfeld bij de aanwezigen zal hebben bijgedra gen tot een beter inzicht in de ge schiedenis der kunst. ZEVENDE LUSTRUM „DE EENDRACHT". Gedenkbank aangeboden. De bewoners van het Kooikwar- tier, die met voldoening en waarde ring terugzien op de grote- activiteit, welke de Woningoouwvereniging „De Eendracht' nu al 35 jaar lang in deze omgeving aan de dag heeft ge legd, hebben Zaterdagmiddag hun dankbaarheid willen uiten in de aan bieding van een fraaie gedenkbank, welke in het Kooipark is geplaatst en welke die middag onder grote belangstelling door de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, is ont huld. Vooraf had de voor dit doel ge vormde jubileumcommissie ver schillende genodigden in het Wijkge- bouw „Irene" samengeroepen. Onder hen bevonden zich o.m. de burge meester en wethouder van Fabrica ge, de heer A. J. Jongeleen. ver scheidene hoofden van takken van gemeentedienst, afgevaardigden van de Nat. Woningraad en van de afd. Zuid-Holland van die raad, de Raad van Commissarissen van de W. B. V. en vele anderen. Onder de vrolijke ionen van het muziekgezelschap „Nieuw Leven", marcheerde men naar het Kooipark, waar de overdracht van het ge schenk aan het bestuur zou plaats vinden. De voorzitter van de jubi leumcommissie. de heer G. Eiker bout, die als eerste spreker het woord voerde, wees op de grote me dewerking, welke de commissie van alle zijden heeft ondervonden bij de totstandkoming van dit geschenk. Voorts herinnerde spr. aan deop richting van de woningbouwvereni ging in 1912, die reeds na twee jaar de beschikking over 50 woningen had. Sindsdien zijn haar werkzaam heden belangrijk uitgebreid en heeft zij thans reeds de exploitatie over 700 woningen te voeren Spr. hoopte, dat zeer binnenkort aan dit aantal nog een belangrijke uitbreiding kon worden gegeven. Een bijzonder v/oord van dank richtte spr. voorts tot de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, die bij de verwe zenlijking der plannen tot het aan bieden van deze bank hun volle me dewerking hebben willen verlenen. Ook de firma Bik en Breedeveld, die zich met de uitvoering belastte, betrok spreker in deze dank. Vooral de vriendelijke geste van deze firma om het ontwerp, ondanks een finan cieel tekort, tcch uit te voeren, is door de commissie zeer op prijs ge steld. Hierna verzocht de heer Ei kerbout de burgemeester de bank te willen onthullen. Nadat deze hieraan had voldaan wenste hij de woningbouwvereni ging met dit prachtige geschenk, dat de schoonheid van het Kooikwartier ongetwijfeld zal verhogen, geluk. Spreker achtte het Kooikwartier een sieraad voor de stad en_-«prak de wens uit ook nog eens de W. B. V. met haar 1000ste woning geluk te mogen wensen. Tenslotte richtte spr. zich tot de aanwezige jeugd, in wier goede zorgen hij de bank wens te aan te bevelen. Hierop droeg de heer Eikerbout de bank aan het bestuur van de W. B. V. over. Met een enkel-woord heeft dc voorzitter van „De Eendracht", de heer H. van Weizen, het geschenk aanvaard. Spr., die grote bewonde ring had voor al de arbeid van de jubileumcommissie, zag in deze aan bieding een hernieuwe uiting van ge- meenschapszin en sprak de ver wachting uit, dat deze ook in de toe komst mocht bestendigd blijven. Nadat de bank door de aanwezige autoriteiten en de leden van de Raad van Commissarissen en de W. B. V. even was „geprobeerti", vertrok men naar het wijkgebouw „Irene", waar het wedqrom de heer Van Velzen was, die een woord van dank, nu in het bijzonder tot de firma Bik en Breedeveld, sprak. Feestavond in de Stads gehoorzaal. De zo zee- geslaagde feestelykhe- den van dit 35-jarig bestaan werden 's avonds in de met vlaggen en bloe men versierde Stadsgehoorzaal be sloten. Voor deze samenkomst be stond een dermate gróte belangstel ling, dat deze week nog een herha ling zal moeten plaats vinden. Na mens het gemeentebestuur woonde weth. Jongeieen deze feestavond bij, terwijl ook vele hoofden van dienst, afgevaardigden van zusterverenigin gen en van de Nat. Woningraad aanwezig waren. De voorzitter van de W. B. V., de heer H. van Welzen, heette hier de vele aanwezigen welkom, waarna hij nog eens in het kort de werk zaamheden van de vereniging me moreerde en ook voor de toekomst aller medewerking inriep. Nadat de heer Eikerbout nog her innerd had aan de voorgeschiedenis welke aan de aanbieding van het ju bileum-geschenk was voorafgegaan, presenteerde het Minerva's revue gezelschap 'de cabaret-revue „Chee- rie Holland", een vrolijke aaneen schakeling- van luimige sketches, leutige conference, plastische dans- acrobatiek en voortreffelijke zang. Vooral ook het optreden van Willy Vervoort als conferencier en van de lieftallige vrouwelijke tenor Jonny van Zwieten met haar partner Mar tin van Heelsbergen (bariton) in opera- en operette-zang oogstte bij de aanwezigen zeer veel succes. Jammer, dubbel jammer was het voor dit overigens met smaak samen gestelde programma, dat de danseres Ann Kristal in één bepaald nummer wel zulk een gebrek aan textiel- schaarste te zien gaf, dat dit nummer sterk moet worden afgekeurd, 't Was in strijd met alle opvattingen van menselijke eigenwaarde en fatsoen! Een bal onder leiding van de heer J. Alphenaar en met muzikale me dewerking van Hofenks Melody Ma kers hield hierop de vele danslusti- gen nog enige uren in vrolijke stem ming bijeen. Tenslotte zorgde een uit tal van kostbare prijzen bestaan de ver.'otir.£ voor een aangename herinnering aan een zeer geslaagde feestviering van dit 35-jarig bestaan van de W. B. V. „De Eendracht". ZILVEREN JUBILEUM J. VERMOND. Zaterdag j.l. herdacht de heer J. F. Th. Vermond het feit, dat hij 25 jaren in Gem. Dienst werkzaam is. Nadat de heer Vermond met vrouw en zoon van huis was afgehaald, vond een huldiging plaats bij de Dienst voor Soc. Zaken, waar hij thans werkzaam is. Als eerste spreker voer de de wethouder van Soc. Zaken, de heer S. Menken, hel woord die na mens B. en W. feliciteerde er de ju bilaris prees om zijn activiteit in de Dienst van Soc. Zaken, als secr. van de Blindenwerkinrichting en bij de uitvoering van de noodwet ouder domsvoorziening. Vervolgens sprak de directeur van de Dienst voor Soc. Zaken, mi. dr. S. Rozemond. Deze memoreerde in kort de 25 jaren Gem. Dienst. Ook de di recteur roemde de voortreffelijke kwaliteiten en noemde de heer Ver mond een compleet mens. Hij hoopte, dat de jubilaris nog vele jaren bij de Dienst mag blijven en overhandigde de gebruikelijke enveloppe met in houd. Als derde sprak het hoofd van de Econ. Dienst van de Gestichten En degeest en Rh ij ng eest, de heer M. A. Valk, (die met de heren dr. Zyerveld en Colla de Blindenwerkinrichting vertegenwoordigde). Ik ken u, aldus spr. als secr. van de Blindenwerkin richting. Ik ken u als koopman, die winst weet te nemen en verlies kan lijden. U ir iemand, die bereid is voor de blinden in de bres te springen. Het bestuur heeft grote waardering voor het voeren van de leiding en dankt u daarvoor. De heer Valk bood ver volgens een schitterende fruit-bloe- menmand aan. Als laatste spreker sprak de voor zitter van de Personeelsver S.Z., de heer J. S. Tielenburg. Deze wees er op, dat de heer Vermond steeds klaar stond voor de vereniging, een werker achter de sc' - men. Hij dankte hem daarvoor en bood een boekwerk aan. Mevrouw Vermond kreeg bloemen. Na een dankwoord van de jubilaris werd het gezellig samzijn nog enige tyd voortgezet. WEERSVERWACHTING 5 OPKLAREND VAN HET o o ZUID-WESTEN UIT. Voor het Noorden van het land: zwaar bewolkt met enige regen 2 2 en aanvankelijk nog hier en daar o g mist. Veranderlijke wind Later 8 o iets zachter. 8 Voor het Zuiden van het land: o opklarend na regen mei matige Westelijke wind. Weinig veran- g g dering van temperatuur, oooooooooooooooooooooooooooooooooo RADIO MOSKOU MELDT LAGE TEMPERATUUR. Radio Mokou meldt dat in het Oosten van Europees Rusland een hevige koude is ingetreden, die dik wijls de voodbode is van koud weer in het Westen. Te Jakoetsk en Cba- barowsk Siberië) is de temperatuur tot 61.6 graden onder nul gedaald. STAATSLOTERIJ. 5e Klasse 9e Lijst. 15.000: 17409. 5.000: 14206. 1.000: 6695, 6906, 12000, 18515. 400: 1995, 4047, 7095, 11287, 12046. 15772. 21996. 200: 5043, 8026, 12284, 12290, 21138, 21736,-21354. 100: 1262, 2190. 5346, 6146. 6289, 8396, 10661, 10723, 11670. 12838, 13057, 133311, 13634, 13977, 20332. SINTERKLAAS KWAM OOK BIJ ZAALBERG Ondanks het feit, dat St. Nicolaas hét Vrijdagavond reeds zeer druk had gehad met tal van bezoeken, had hy toch de goedheid ook de kinderen van de werkers bij de N.V. Kon- Fa briek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg Zaterdagmiddag nog te ko men bezoeken. In een der gebouwen aan de Vestestraat bevond zich Za terdagmiddag, een opgewekte kinder schaar, die vol verwachting naar de komst van de Sint en zijn knecht uitkeek en de tijd kortte met het zingen van Sinterklaasversjes, waar- „van het vol verwachting klopt ons hart" herhaaldelijk op het repertoire verscheen. Toen de goede heilige dan ook ver scheen, ging er een zucht van ver lichting op, al zal het verschijnen van Zwarte Piet ook hier wel bij de een of ander met de nodige vrees ge paard zijn gegaan. Niettemin, brach ten zij het er allen nogal goed af toen zij eenmaal voor de Sint moesten verschijnen en uit handen van Zwar te Piet een cadeautje in ontvangst mochten nemen. Inmiddels werden de kleinen heel lang zoet gehouden met de verto ning van een poppenkast, verzorgd door de heer J. Driessen. „Zoet" ge houden, 'is het goede woord eigenlijk niet,want het meeleven van de jeugd met de belevenissen van Jan Klaassen en Cathry'n uitte zich onophoudelijk in een sterk enthousiasme, dat de zaal meermalen deed schudden op haar grondvesten't Was een leuke middag voor de kleinen en dankbaar en voldaan, vooral na de heerlijke chocolademelk en de overige ge schenken, togen allen omstreeks 5 uur weer naar huis, waar zij onge twijfeld aan Vader en Moeder in de brede hebben verhaald hoe heerlijk zij deze middag waren onthaald. De directeur, de heer W- Schrandt en zijn echtgenote, hebben de hele middag he verm a cl: ider kinderen bijgewoond en ook zij zullen dank baar zijn geweest, nu zij de jeugd der Zaalberg-werkers enige aange name Uren hebben kunnen bezorgen. Kath. Bond vfcn Kapperspersoncel „St. Cosmas". - De leden van de afd. Leiden en omgeving worden hiermede herinnerd aan de interes sante excursie, welke Dinsdag 9 De cember gehouden zal worden naar de Telefooncentrale te Leiden. Zy, die hieraan deelnemen worden ver zocht. uiterlijk 's avonds 7 uur aan wezig te willen zijn: Breestraat hoek Papegracht, dus tegenover de Harmonie. Sinds geruime tijd was het uit zicht op het kruispunt Jan van HoutkadeDoezastraatbrug belem merd door de aanwezigheid van een aldaar geplaatste bloemenkiosk en een consumptietent. Men moest zeer opletten om daar te passeren, on verschillig in welke richting men ook wilde gaan. Door verplaatsing van beide gebouwtjes is het thans weer mogelijk zonder beletsel goed te kunnen passeren. De wethouder van Onderwijs, dc heer J. C. van Schaik, is verhin derd Woensdag spreekuur te houden. ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 73) Doch zy had het tot dusverre nog niet gewaagd, op de overtuiging, die langzamerhand in haar brein wortel schoot, te zinspelende overtuiging dat zij zelfzuchtig handelde, wanneer zij Daan zijn oude aevenswijze liet volgen en dat hij in dat grote huis behoorde te wonen, waarover mijn heer Mount joy had gesproken. Soms verhaalde Daan haar over de diners en beschreef de deftige mensen die zo vriendelijk en beleefd tegen hem waren. Dikwijls sprak hij haar over Lady Aminta, die hij bijzonder goed scheen te kennen. Het goede moedertje, dat altijd in de toekomst tuurde naar het meisje, dat door het lot zou begunstigd worden met de hand van Daan, vroeg zich nieuws gierig af, of Lady Aminta de uit verkorene zou zijn. Indien zij het niet was, dan toch zeker een dame uit de hoogste kringen, de dochter van een edelman. En hoe kon Daan een dame naar Selby Gardens brengen? Kon die in de keuken theedrinken of het avondeten met hen gebruiken? Neen, dat ging niet. Het was alle maal goed en wel van Daan ofn te zeggen, dat voor vrijgezellen de ge woonte meebracht, om als tegenpre statie voor genoten diners, hun gast heren en dames in een restaurant een maal aan te bieden, maar een jonge man van Daan's stand zij be schouwde hem als behorende tot een zeer verschillende stand van de hare behoorde toch een eigen huis te hebben, om zijn jonge dame te ont vangen. Emily Baker zou volmaakt gelukkvT geweest zyn in de keuken van juffrouw Norton die er heel wat beter uitzag dan de hunne maar Emily Baker was een meisje uit 't verleden en bovendien reeds getrouwd en Daan was de maatschap pelijke ladder opgeklommen en wel oneindig ver boven het verleden uit- Daan drukte tweemaal op het knop je van de electrische bel en na enkele ogenblikken kwam niemand minder dan Grey binnen. Daan had hem reeds in het begin van zijn compag nonschap als zijn rechterhand aan de zaak verbonden. Bij Grey was geen bleekheid of teken van licha melijk verval te bespeuren; hij zag er zeer vriendelijk en opgewekt uit en was sedert z'n promotie op en top een heer geworden. Daan, die hem meer dan ooit genegen was, vond er steeds genoegen in hem met z'n def tig voorkomen te plagen. „Heb je die papieren ontvangen Grey?" vroeg Daan. „Ja mijnheer, hier zijn ze," zei Grey „Ik ben gisteravond laat opgebleven om ze af te maken. „Gelukkig heb je al de olie niet opgebrand, zoals ik aan je haar zie," schertste Daan. Het haar van Grey vertoonde een toverachtige soepele en glanzende oppervlakte, geheel in overeenstemming met de heersende mode. „Je ziet er reuze chic uit vanmor gen, zeg. Moet je naar het Cristal Palace?" „Neen,' zei Grey lachend en blo zend, „ik ga met mijnheer Mount- joy lunchen; klein gezelschap, ge loof ik; verduiveld aardig van hem om mij te inviteren. Jij komt toch ook. nietwaar? 't Is in Savoyt denk er om." Wanneer zij samen aKeen waren, sprak Grey hem altijd met jou en jij aan. Daan stond daar op. „Ja maar ik weet niet, of ik de tijd er af kan nemen." „Toe, kom toch," drong Grey aan- „Er is niets, wat werkelijk haast heeft behalve deze bestekken en die heb ik al doorgewerkt. Mijnheer Mount- joy verwacht je beslist." „Heel vriendelijk van hem," zei Daan, maar als ik al de invitaties aannam naar de zin van mijnheer Mount joy, dan zou er bedroefd wei nig tijd voor de zaken overschieten. Ga zitten en laten wij dit nog even doornemen. Het is een groot werk," zei hij, toen hij de berg tekeningen en papieren bekeek. „Ja," stemde Grey toe. „Een van de grootste die wij ooit gehad hebben Niet zo groot natuurlijk als de spoor lijn van Gradovitch." „Neen," zei Daan kalm. „Ik geloof niet, dat wij tijd genoeg aan deze dingen hebben kunnen besteden. Wij zullen Anderson en een paar jonge lui van de Welsh afdeling er bij ne men. Heb je binnenkort nog iets van hem gehoord? Is hij weer helemaal hersteld?" „Ja, hij is weer helemaal de oude," antwoordde Grey. „Giseravond heb ik nog een brief van hem gehad. Een leuke brief; hij schreef, dat hij nog nooit zo gezond en sterk was ge weest en dat het werk van een leien dakje ging." ,,'n Reuze kerel, die Anderson, ver klaarde Daan op sympathieke toon. „Een van de bovenste plank. Er is geen betere!" „Grappig is dat! Anderson schrijft precies hetzelfde over iemand anders wiens naam ik niet noemen zal," zei Grey glimlachend, terwijl zijn blik op het gebogen hoofd van Daan rustte. „Nu, deze documenten schijnen he lemaal in orde te zijn," zei Daan ter wijl hy de papieren in een map borg, „en hoe eerder wij beginnen, hoe be ter. 't Was misschien het beste, als je de trein van twaalven nam o, neen," onderbrak hij zich zelf toen hij een wolkje op het gelaat van Grey zag verschijnen, „je moet naar die lunch; neen, ga er dan maar van avond heen, dat kan even goed." „Ja, maar, als je 't nodig oordeelt, ga ik direct naar het werk," zei Grey bereidwillig. „Neen, neen, kerel, ik wil je de gelegenheid niet ontnemen, je keu rig toilet en de nieuwste snufjes op modegebied te demonstreren!" lachte Daan. „Maar zeg, weet je wie er al zo aan die lunch deelnemen?" „Mijnheer Mountjoy noemde een paar namen; Mevrouw Carlton Plum- mer, Lady Aminta Dorley en nog een paar. maar die herinner ik me niet meer." „Nu goed," zei Daan, „Ik zal ko men, zodra ik weg kan." „Dat hoop ik," verklaarde Grey, terwijl hij naar de deur ging. „O ja, zei hij met de knop van de deur in z'n hand. „Ik heb een brief uit Gra dovitch gehad, van de opzichter bij de reparatie-afdeling." „Is er iets gebeurd?" vroeg Daan en ging weer voor z'n bureau zitten, waar hij enige papieren uit een lade haalde. „Neen, niets bijzonders," zei Grey, „niets om je bezorgd over te maken. Wat hy vraagt kan ik best in orde maken. Jij hebt je handen al vol genoeg. Hij schreef nog een en ander over Maritaria," voegde Grey er bij, terwijl hij de kruk van de deur om draaide. „O ja?" zei Daan onverschillig, want hy wilde z'n belangstelling niet verraden. „Gaat daar alles weer z'n geregelde gang?" „Ja uitstekend, schrijft de opzich ter. Ze hebben Prins Yovan gekroond maar dat zal je wel in de kran ten gelezen hebben." „Ik heb niet veel tijd voor kranten lezen," beweerde Daan met tegenzin. Hij voegde er niet bij, dat hij zorg vuldig de kolom vermeed, waarin het nieuws over de Balkan te vinden was- (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2