Paulus de Ruijter voor Tribunaal ZATERDAG 6 DECEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De groenteprijzen De serie prijsverlagingen, welke in de maanden November en December werd afgekondigd (Phi'ips, vracht vervoer langs de weg, huishoudelij ke artikelen, brillen, schoenen, meu belen, kachels, textiel, e. v. a.), werd helaas doorkruist door onvermijdelij ke verbogingen van de prijzen voor zuivelartikelen. Wanneer de boer als gevolg van de omstandigheden niet meer uit kan met de melkprijs en deze laatste verhoogd moet worden, dan kan het niet anders of ook de prijzen voor kaas en boter worden hoger, te meer v/aar ingrijpen door middel van overheidssubsidies, gezien de be rooide schatkist, uitgesloten is. Daarom is het te aangenamer, op een ander gebied van de dagelijkse levensbehoeften een verlichting van lasten te kunnen signaleren. Het is maar al te goed bekend, dat de vrijlating der groentenprijzen resulteerde in een betreurenswaar dige vlucht dezer prijzen, welke al lerwegen aanleiding gaf tot bitter commentaar. Inderdaad nam de post groenten op de lfviishoudrekening van de consument onrustbarende afmetin gen aan en nam, in procenten uitge drukt, een dubbel zo grote plaats in als voor de oorlog. Het spreekt vanzelf, dat in het kader van de prijsverlagingsactie der laatste maanden de groenten niet gemist mochten worden. Het Directoraat-Generaal van de Prijzen liet dan ook niet na, hierover met de betrokken bedrijfsorganisaties be sprekingen te openen. Hierin vonden het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen en de Vakgroepen Groot- en Kleinhandel in Groenten en Fruit aanleiding een schema te ontwerpen, waardoor het mogelijk zal zijn, dat permanent aan het pu bliek groenten van redelijke kwali teit tegen redelijke prijzen ter be schikking v/orden gesteld. Er is hierbij geen bindende over heidsbeschikking in het spel. De be doeling is, dat de organisaties van de groot- en kleinhandel in groenten er voor zorgen, dat de door de veilin gen tegen vaste prijzen geleverde groenten via de groot- en de klein handel tegen de hieronder genoemde prijzen ter beschikking van het pu bliek komen. Dit zal mogelijk zijn door het toe passen van een blokkeringssysteem ten aanzien van de veilingen, waar door te allen tijde voldoende groen ten tegen redelijke prijzen in han den Van de medewerkende combi natie zullen komen. Gezien het karakter van vrijwil-, ligheid, dat deze maatregelen heb ben, hangt het slagen van het plan af van de mate van medewerking, welke de organisaties van haar le den zullen ondervinden. Wil het plan niet succes worden doorgevoerd, dan zal de meerder heid van de groentenhandelaars tot medewerking bereid moeten zijn, terwijl tevens een goede spreiding van de medewerkenden nodig zijn zal. De consumentenprijzen zullen zijn als volgt: rode kool 15 cent per kg. savoye kool 12 cent per kg. kroten (bieten 14 cent per kg. gekookte kroten 29 cent per kg. peen 14 cent per kg. uien 20 cent per kg koolrapen 12 cent per kg. Ongeacht de weersomstandigheden zullen deze prijzen gelden tot uit. 1947. Voor het snijden van kool zal 3 cent psr kg. in rekening gebracht mogen worden. Uien. Het artikel uien heeft een bijzon dere positie, die het treffen van een afzonderlijke maatregel nodig maakt. De ui is namelijk in verschillende landen zeer gewild, waardoor prac- tisch alle in Nederland geteelde Producten uit' bloem en zetmeel 3 Jan. weer op de bon Aflevering verboden in de overgangstijd De moeilijkheden bij de voorziening van Nederland met broodgraan ma ken het noodzakelijk met ingang van 3 Januari 1943 de volgende producten alleen nog op bonnen beschikbaar te stellen: Vermicelli, varmicellisoep, maca roni, spaghetti, noedels, mie, tarwe- griesmeel, alle soorten puddingpoe der. custard, maizena. aardappelmeel. aardappelsago, aardappeltapioca, bis cuits, wafels, crackers, matzes, be schuit. toast, koekjes, speculaas, stroopwafels, ontbijtkoek en taai taai. Het broodrantsoen zal met ingang van 3 Januari 1948 worden gebracht op gemiddeld 2100 gram per week, nl. afwisselend 2000 gram en 2200 gram. Voor een gedeelte van deze hoeveelheid (400 gram) zal elke week een keuzebon worden aangewezen, waarop óf 400 gram brood óf een na der te bepalen hoeveelheid van de bovengenoemde producten verkrijg baar zal worden gesteld. De voorbereiding van deze distribu tie maakt afleveringsverboden nood zakelijk. Van 8 Dcc. 1947 tot 2 Jan. 1948 mogen aan de verbruiker niet worden geleverd: vermicelli, vermi- cellisoep, macaroni, speghetti, noe dels, mie, tarwegriesmeel, alle soor ten puddingpoeder, custard, maizena, aardappelmeel, geoxydeerd aardap pelmeel, aardappelsago en aardapoel- topioca. Van 25 Dec. 1947 tot 9 Jan 1948 is de aflevering verboden van biscuits, wafels, crackers, matzes, be schuit. toast, koekjes, speculaas, stroopwafels, ontbijtkoek, taai-taai, behalve, indien deze producten zijn bereid van door consumenten inge leverde grondstoffen. uien gemakkelijk geëxporteerd kun nen worden. Teneinde nu toch het binnenland van uien te voorzien, zal het Be drijfschap ervoor zorgen, d-at voor iedere 100 kg., die uitgevoerd wordt, 30 kg. voor de binnenlandse con sumptie ter beschikking komt. Naar gelang van de behoefte zal deze hoe veelheid worden gewijzigd. Reeds heeft zich een aantal win keliers opgegeven voor deelname aan de verkoop tegen de verlaag de prijzen. Evenrwel kunnen ook de consu menten in belangrijke mate bijdra gen tot het succesvol verlopen van deze vrijwillige regling. Wanneer het publiek er bij zijn leveranciers op aandringt, dat te gen de verlaagde prijzen wordt ge leverd, ja desnoods zijn inkopen bij voorkeur doet bij de medewerkende detaillisten, dan lijdt het geen twij fel of de grote meerderheid der win keliers zal er al spoedig prijs op stellen, aan de actie deel te nemen. Hierbij gebiedt de billijkheid te vermelden, dat aangezien slechts een bepaald percentage van de vei- lingaanvoer onder de regeling valt de mogelijkheid blijft bestaan, dat ook bij detaillisten, die wel aan de actie meedoen, groenten worden ver kocht tegen hogere dan de boven genoemde prijzen. De medewerkende winkeliers zul len door middel van grote raam biljetten aankondigen, dat ze tegen de bovengenoemde prijzen verko pen. Een begin is gemaakt in de gro tere plaatsen Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Dordrecht, Leiden, Delft, Zaandam, Vlaardingen, Alkmaar, Beverwijk. Uiteraard is het de bedoeling, dat de getroffen maatregel op korte ter mijn over het gehele land wordt uitgebreid. Hierbij kunnen de Plaatselijke Prijzencommissies een, belangrijke rol spelen. Wanneer te hunner plaatse geen deelname aan de actie wordt waar genomen, verdient het aanbeveling, dat zij zich in verbinding stellen met de plaatselijke organisatie van groot- en kleinhandel in groenten. Hetzelfde geldt, wanneer er geen voldoende spreiding is, m. a. w. wan neer er stadsgedeelten zijn, waar de groentenwinkeliers zich van de prijs verlaging afzijdig houden. Indien het plan, waaraan kweker (veiling), groot- en kleinhandel deel nemen, slaagt, dan zullen de prij zen voor de bovengenoemde groen ten van 10 tot 40 pet. dalen. Ook al bestaan er andere wintergroenten, die niet in het plan zijn opgenomen, toch maken de genoemde soorten on geveer 50 pet. uit van hetgeen in de winter aan groenten wordt gecon sumeerd, zodat de prijsdaling het huishoudbudget wel degelijk belang rijk doet verlichten. Mocht onverhoopt blijken, dat de beweging onvoldoende deelname krijgt, dan zal daarmee bewezen zijn. dat ambtelijk ingrijpen geboden is, in welk geval vaststelling van maxi mumprijzen door de overheid niet zal uitblijven. COMMISSIE BAKKERÏJBEDRIJF Op de' vraag van het Tweede Ka merlid Verkerk betreffende de in stelling van een bij de behandeling van de interpeilatie-Hacke in ver band met de staking in bakkerij be drijven in Nederland toegezegde com missie antwoordt de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening: het overleg omtrent de sa menstelling van bedoelde commissie heeft meer tijd gevraagd dan aan vankelijk werd verwacht.; De instel ling der commissie kan thans binnen enkele dagen worden tegemoet gezien De kunstschilder Han van Meege ren zal via zijn advocaat een verzoek indienen, zijn straftijd van één jaar door te mogen brengen in een inrich ting, waar hij met licht kan slapen en slaapmiddelen mag gebruiken en waar hij zo kan werken, dat hij aan zijn financiële verplichtingen kan voldoen. Intussen ontvangt de kunstschilder, die nog steeds in de Valerius-kliniek te Amsterdam verpleegd wordt, voordurend verzoeken voor het ver vaardigen van schilderijen, in de meeste gevallen van opdrachtgevers, die him portret willen laten schilde ren, daar van Meegeren echter niet mag werken kan hij, naar zijn zeggen, tot zijn spijt niet aan de verzoeken voldoen. Complot bij de AJ.O. ontmaskerd De recherche der Ned. Spoorwegen heeft in samenwerking met die van de gemeentepolitie te Apeldoorn een complot ontmaskerd, dat zich zeer geruime tijd vermoedelijk een jaar lang aan diefstallen van met de A.T.O. vervoerde goederen heeft schuldig gemaakt. De voornaamste schuldige is H. v. L., loodsknecht bij de A.T.O. te Apel- doorn, die met de A.T.O.-agent te Eerbeek, G. J. H. een plan tot ont vreemding van goederen in elkaar bad gezet. Van de stukgoedzendingsn, bij de A.T.O. Apeldoorn ten vervoer aangeboden, zocht van L. uit wat van zijn gading schepn, deponeerde dit in de wagon, bestemd voor Eerbeek, in welke plaats G. J. H. niets anders had te doen, dan de „abusievelijk ge zonden" colli te laten verdwijnen. Van L., die een bekend zwarthan delaar is, haalde geregeld met zijn eigen auto de buit af en zorgde voor het ten gelde maken ér van. Een broer van H. trad als heler op. Later, toen van L., die gewan trouwd werd, tot stalknecht werd ge degradeerd, kocht men vier andere mensen van het loodspersoneel om. Na aanhouding van de zeven bij dit complot betrokkenen zijn vier hun ner in arrest «gesteld en naar Zut- phen overgebracht. Hoeveel achter over is gedrukt, zal het voortgezette onderzoek moeten uitmaken, doch ec-n bedrag van circa 100.000 wordt niet onwaarschijnlijk geacht. Van het gestolene vooral sterke drank, alsook goud en zilver is bii lUiszoeking voor een geschatte w-ao.- ie van 7000 a ƒ8000 teruggevo«- Man brengt zijn vrouw om het leven Op de spoorbaan Amsterdam-Amers foort vond men het verminkte lijk. De 31-jarige Van Z. te Amersfoort is gearresteerd wegens moord op zijn 29-jarige vrouw. Het lijk van de vrouw is deerlijk verminkt op de spoorlijn Amersfoort-Amsterdam bij Birkhoven gevonden. De motiven zijn vermoedelijk te zoeken in huwelijksmoeilijkheden. Reeds lang was de verhouding niet zoals zij in het huwelijk behoort te zijn. De moordenaar behoort tot het personeel van het bewarings- en ver- blijfkamp voor politieke delinquenten te Laren Het misdrijf is vermoedelijk ge pleegd ongeveer tussen 10 en 11 uur Donderdagavond. Er schijnt, blijkens de gevonden voorwerpen, behorend tot kleding en kapsel van het slach- offer, een worsteling aan te zijn voor-, afgegaan. Het lijk lag op de spoor baan. Op enige afstand daarvan heeft men een bloedplas gevonden. Het lichaam was door de trein in twee stukken gereden en lag voorover op de rails, bericht het „AJgemeen Dag blad". HET BEGINSEL PROGRAM DER K.V.P. Commissie tot herziening benoemd. Op het algemeen secretariaat der X.V.P. heeft de voorzitter der Partij, de heer W. J. Andiiessen, de door het Partijbestuur ingestelde commissie tot herziening van het Beginselpro gramma geïnsta^eerd. Deze commissie heeft tot taak de emenstelling van een ontwerp) alge meen staatkundig program en een program van richtlijnen. Als voorzitter der Commissie werd gekozen Pater Mag. Dr. S. Stokman O F.M.; als leden traden toe: dr. L. A H. Albering, pater dr. L. J. G. Beaufort O.F.M., prof. mr. A. L. de Block, mr. W C. L. v. d. Grinten, mr. E. M. J. A. Sassen, mr. A. A. M. Struycken en A. de Wolf. Als secretaris zal optreden de 2e -^cretaris der K.V.P., mr. Ch. Rutten. NEDERLANDSE SPAARBANKEN Volgens de cijfers van de Neder landse spaarbankbond werd bij de algemene spaarbank in October in gelegd 26.088.701 en terugbetaald 26.535.016 hetgeen een verminde ring van spaargelden betekent van 446.315. In de eerste 10 maanden van dat jaar beliepen de inleggingen en terugbetalingen resp. 256.915.065 en 238 315.930 of een toeneming van het spaartegoed met 18.599.135. Bij de bankspaarbanken waren de inleggingen en terugbetalingen in October resp. f 1 935.001 en f 2098 902 en in de eerste tien maanden van dat jaar resp f 21.531.731 en f 19.694.334. Binnenkort zullen ongeveer 240 leden van het personeel van het Ne derlandse beheersinstituut worden ontslagen. Van de 62 kantoren erfenis van het M. G. zijn er thans nog 27 over en van deze zullen er in 1948 nog enige verdwijnen. Andere bureaux zullen hun personeel aan zienlijk zien verminderen Het" ge hele personeel van het N. B. I. daalt nu spoedig tot ongeveer 1900 leden. NIEUWE TARIEVEN ABONNEMENTSKAARTEN NEDERLANDSE SPOORWEGEN De prijzen der algemene abonne menten worden met ongeveer 15% verlaagd. Zij zullen bedragen voor de eerste maand: tweede klasse f 101,50 (thans f 118,75) derde klasse f 70.50 (thans f 82,50), en voor elke volgende maand mits onmiddellijk aanslui tende aan de voorafgaande, tweede klasse f 81,50 (thans f 95), derde klas f 56,50 (thans f 66). Ook de prijzen der andere abonne mentskaarten (maand- en weektra- jectkaarten, week- en jeugdkaarten) ondergaan een verlaging van circa 15%. Volledigheidshalve dient nog te worden -opgemerkt, dat voor abonne menten waarvan de geldigheid nog in December 1947 ingaat, doch waar van de einddatum in Januari 1948 is gelegen, de thans geldende prijzen worden berekend. Een reductie wordt hiervoor dus niet verleend. Het Republikeins Persbureau An tara meldt: De tabaksplantage „Ban- gak" in de residentie Soerakarta, die de wereldberoemde vorstenlanden- tabak produceert, zal haar areaal van 110 tot 350 h.A. uitbreiden, ten einde tegemoet te komen aan de steeds toenemende exporteisen. DE NALATENSCHAP VAN MUSSFRT. Aan de Eerste Kamer van het Utrechtse tribunaal is gisteren de be slissing voorgelegd over de nalaten schap van ir. A. A. Mussert. Mr. J. Sloor, die voor de bijzonder gemach tigde, mevr. Mussert-Witlem, optrad, concludeerde in zijn pleidooi tot on bevoegdheidverklaring van het tribu naal. De beheerder, mr. B. R. Wesse- ling, verklaarde dat niet alle bestand delen van het vermogen bekend zijn. Over 14 dagen zal het tribunaal „voorlopig advies" wijzen. (polf, BINNENLAND. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's Hertogenbosch heeft met ingang van 1 Dec. 1947 het rectoraat te Nij- megen-Brakkenstein verheven cot zelfstandige parochie en heeft be noemd tot pastoor dezer oarochie pa ter A. E. Schelstraete S.S.S. Z.H. de Paus heeft benoemd tot ridder in de Orde van de H. Grego- rius de Grote, mr. F. Meylink, pre sident van de ^centrale raad van de St. Vincentiusvereniging in het bis dom 's-Hertogenbosch. De eerste vrije eiermarkt na de bevrijding is gisteren te Barneveld gehouden. De aanvoer bedroeg 100.000 stuks. De bestrijding van de bruine rat zal binnenkort in grote dlelen van Nederland ter hand genomen worden door bestrijdingsploegen, die door de plantenziektenkundige dienst te Wageningen daartoe zijn opgeleid. Men verwacht na de actie het totaal aantal ratten van 6 millioen tot de helft te zullen hebben teruggebracht. Nederland zal 1.63 pet. moeten bijdragen in de begroting van 8 mil lioen dollar van de Unesco. In de week van 23 tot en met 29 November kwamen 115 zeeschepen de Rotterdamse haven binnen, metende in totaal 195.536 b.r.t., tegen 79 sche pen in dezelfde periode van 1946 met een bruto tonnenmaat vah 115.066, hetgeen dus een vermeerdering be tekent van 36 schepen met een bruto tonnenmaat van 80.470. Het aantal aangegeven radiotoe stellen in Nederland bedroeg op 1 De cember j.l. 927.031 tegen 910.841 op 1 November. Op 1 November waren er 488.95 aangesloten op het rijks- radiodistributienet tegen 486.046 op 1 October. Jlaiet JCtwed en de „Milfoaenen-eHfenió' 10. Joehoe, Signor Gabriël", riep Karei nu. Signor Gabriël keek ver wonderd om. Hij wilde juist op zijn bezemsteel weer wegtuffen in de richting van de stad. Het oude land goed vond hij niet interessant. Nu hij echter de stem van zijn beste vriend had herkend, draaide hij zich meteen om. Voorzichtig en zonder geluid te maken daalde hij tot vlak bij het venster van Karei Kwiek. „Zoals je ziet, president, heb ik momenteel slechts de beschikking over 'n 1 per- soons model. Ik zal direct terugvlie gen naar het paleis, waar de luite nant op mij wacht met nog twee wonderbezemstelen Ik heb ze ge kregen van de oude heks, die een vriendlijk mens bleek te zijn. Zo gauw de zon opkomt ben ik terug en dan vliegen we meteen door naar Bagdad. Ik heb zo'n idee, dat je zus Kitty er al zal zijn, want per K.L.M. gaat dat vlug tegenwoordig." Zonder verdere smoesjes vloog Signor Ga briël, die van afwerken hield, nu te rug. Karei geen -gelegenheid gevend naar zijn zonderling vervoersmiddel verder t informeren. Karei was erg blij met hetgeen hij gehoord en ge zien had. Hij nam zijn bloempot weer van het hoofd van de schildwacht en sloot het raam om geen argwaan te verwekken. Hjerop ging hij nog een dutje doen op de sofa. Het zou wel enige uren duren vóór Signor Ga briël weer verscheen. MINISTER NE HER IN BATAVIA AANGEKOMEN Heden is minister Neher met een Constellation in Batavia aangekomen. Hij was vergèzeld van de gezant en gevolmachtigd minister van België, de heer Horremans- Dr van Mook, generaal Spoor en de heren Abdoel- kadir, Koets Élink Schuurman, de Villeneuve en van der Stichtelen waren voor de begroeting op het vliegveld aanwezig. Te Vlaardingen is een complex scholen voor openbaar onderwijs door brand vernield. Tot de doodstraf is veroordeeld de ex-corpschef van de politie te Kampen Joh. Boesveld. Tot de doodstraf, is veroordeeld de voormalige agent van politie Maarten Kuiper te Amsterdam. De Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof veroor deelde gistermiddag de beide direc teuren van de N.V. van der Giessen en Zonen's scheepswerven te Krim pen aan de IJssel, de 58-jarige C. van der G. en de 56-jarige P. C. v. d, G., tot resp. ƒ20.000 boete subsi diair 100 dagen hechtenis (eis ƒ40.000, subsidiair 6 maanden) en tot 6 jaar met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven (eis 8 jaar). Een transformator van 110.000 kg., gebouwd in Frankrijk, die door de Prov. Limb. Elec. Mij op het ter rein van de staatsmijnen te Lutterade geplaatst zal worden voor de voeding door de staatsmijn van de koppellei ding van 150.000 -volt, die via Eind hoven en Rotterdam tot Den Haag doorloopt, is in ons land aangekomen. De Karei I-fabrieken te Eind hoven zullen hun filiaal te Venray op 31 Dec. sluiten. Reden is' aldus be richt het A.N Pdat men niet de hoeveelheden tabak krijgt, waarop men had gerekend. De Nederlandse zanger Arnold van Mil is in de opera te Antwerpen aan het hoofd gewond door een neer stortende paal. De heer Albert Le- roy moet zijn rol in de Tannhauser overnemen. —De negenjarige J. B. te Rotterdam is door een tram gegrepen en was op slag dood. Het meisje keerde naar haar woning in de Pootstraat terug van een Sinterklaasfeestje. De vroegere stichting der Duit se paters Dominicanen te Venlo „Ma- riaweide" is overgegaan in handen der Nederl. provincie van de paters Dominicanen. In verband met de grote textiel- bonnenzwendel te Venlo is nog een zesde persoon gearresteerd, de 22-ja- rige mej. M. B, te Eijgelshoven. WEERSVERWACHTING O 'S NACHTS WAT KOUDER, o o Meest zwakke tot matige wind o o tussen Zuid en Oost. Tijdelijk o wat meer bewolking met hoofd- o zakelijk in het Zuiden van het land hier en daar enige regen. g Koude nacht. Morgen overdag g g ongeveer dezelfde temperatuur o Ongeveer 2 millioen oesters zijn uit Zeeland naar Engeland vervoerd. Het sanatorium Dekkers wald te Groesbeek bij Nijmegen ïs uitgebreid met enige nieuwe pavil joenen. Morgen worden de palvilj oe nen officieel in gebruik genomen. BUITENLAND. Naar de vermiste Dakota zal vandaag gezocht worden door alle be schikbare vliegtuigen van de Ame rikaanse luchtstrijdkrachten in Duits land. Tenminste als de weersomstan digheden het toelaten. Vliegtuigen kunnen anders raar doen. In de Australische staat Victo ria was een demonstratie met bom menwerpers. In plaats van de bom sprong het toestel zelf uit elkaar voor de ogen van 500 toeschouwers. Een andere hebbelijkheid is het vliegen tegen bergen. Zo is gisteren een Handley Page vrachtvliegtuig op weg van Rijssel naar Liverpool te gen een berg in Noord Wales te plet ter gevlogen. Vier lijken zijn gebor gen De Kamer van Arbeid te Rome heeft de regering een ultimatum ge stuurd. Indien de regering niet on middellijk maatregelen neemt ter ver lichting van de nood der werklozen, zal er een algemene staking worden afgekondigd. In dat geval dus gaat de Kamer van Arbeid nog meer werklozen maken. In Californië is gisteren een tank van de Standard Oil te Manhattan Beach in de lucht gevlogen. Tanks behoren niet te vliegen, daar komen ongelukk van. Eén persoon werd er bij gedood. De „zwarte pieten" te Berlijn hebben gisteren geen goede dag ge- hda. De politie heeft een razzia ge houden onder de zwarthandelaren en o a. een partijtje radium ter waarde van 500.000 dollar als buit in de wacht gesleept. Ook mesothorium werd in beslag genomen, d.i. een ra- flio-actief metaal, dat gebruikt wordt bij het maken van atoombommen. Men vermoedt, dat sommige gelees den een bijverdienste willen hebben en dat de Sovjet-Unie graag als ko per fungeert. De bekende schrijver van talloze p- revue teksten en liedjes Jaques van t Tol. die o.a. de figuren Snip en Snap, Peter Fech en Stoethaspel creërde, het merendeel van de teksten voor Louis Davides schreef, o.a. diens „Dat de kleine man", had zich gister morgen voor het Gooise Tribunaal te Hilversum te verantwoorden als Iei- cer van het beruchte Zondagmiddag cabaret wan Paulus de Ruyter. Ter zitting werden omvangrijke declaraliestaten uit de archieven van de Buma getoond, waarin Jaques van Tol de auteursrechten van niet minder dan 600 liedjes en teksten voor zich opeiste. Hij had deze onder zijn eigen naam of onder het pseudo niem Paulus de Ruyter, in de jaren 1941 tot 1944 geschreven. Thans verklaarde hij, dat na de twee eerste uitzendingen geen enkele tekst meer van zijn hand is geweest. Wei waren deze voor genoemd bu reau voor muziekaqteursrechten ais zijnde van zijn hand doorgegaan, doch louter omdat de werkelijke auteurs niet bij de Kultuurkamer wa ren aangesloten. Wel was hij verant woordelijk geweest voor de regie en had hij deels op aanwijzing van de rijksdramaturg de binnenge- ASSCHER EN COHEN OP ZEKERE VOORWAARDEN WEER IN VRIJHEID GESTELD. De heren A. Asscher en prof. D. Cohen zijn gistermiddag weer in vrijheid gesteld. De procureur-fiscaal bij het Am sterdamse Bijzondere Gerechtshof, mr. N. J. G. Sikkel, heeft de beide heren persoonlijk van hun invrij heidstelling in kennis gesteld. Hij heeft hieraan drie voorwaar den verbonden: Zij mogen voorlopig niet met ge tuigen spreken tot het tijdstip door de procureur-fiscaal aan te ge ven dat het vooronderzoek in een dusdanig stadium is gekomen, dat het geen schade meer aan de zaak kan berokkenen. Zij mogen niet zonder voorken nis en toestemming van de procureur- generaal het land verlaten. Zij mogen voorlopig geen 'contact met elkaar onderhouden. De heren Asscher en Cohen aan vaardden deze drie voorwaarden en beloofden mondeling zich hieraan te zullen houden. De beide verdedigers, die bij het onderhoud aanwézg waren, stelden zich garant voor de naleving door hun cliënten van de aan hen gestelde voorwaarden Zo zich getuigen bij een van de heren vervoegen, mogen zij deze naar een van de verdedigers verwijzen. Op 6 November werden de heren Asscher en Cohen, die gedurende de bezetting deel uitmaakten van de Joodse raad te Amsterdam, gearres teerd, op grond van hun activiteit in de bezettingstijd. komen teksten, vele tientallen per week, tot een programma bewerkt. Dit gold eveneens voor de gesprek ken van Keuvel en Klessebes. De lecen van het tribunaal trokken dit verweer in twijfel, temeer daar dc gesprekken van Keuvel en Klessebes duidelijk uit één brein kwamen. Ten slotte voerde Jaques van Tol tot zijn verdediging nog het vele illegale werk aan, dat hij had verricht. Hij had Joden geholpen en laten onder duiken, een mitrailleur in zijn huis verborgen gehouden en na de spoor wegstaking 7 gezinnen van spoor- wegemployé's in zijn huis laten ver blijven. Voorts had hij reeds in 1942 J. Hahn, alias Peter Pech, uit de ge vangenis te Leeuwarden weten te be vrijden. De verdediger, mr. W. J. M. Russell, bepleitte een straf gelijk aan de voorinternering, mede met het oog op het feit, dat Jaques van Tol materieel is geruineerd en zijn gezondheidstoestand ernstig is onder mijnd. De uitspraak ils over 14 dagen. BEURSO VERZICHT De effectenbeurs te Amsterdam had gisteren een tamelijk opgewekt voor komen, omdat zich in tal van fondsen hopen open hoeken vormden. We derom werd de boventoon gevoerd door de claims en aandelen Kon. Olie die vast gestemd waren. In de claims vonden behoorlijke omzetten plaats en bij een openingsprijs van om streeks 962 liep de prijs onder de nodige schommelingen naar boven tot 981, terwijl bij het slot tegen f 976 werd gehandeld. De aandelen stegen onder beurs tijd van 307 tot 311 en traden op ongeveer het hoogste punt van de dag uit de notering. Op de beleggingsmarkt waren de nieuwe conversielening 1947 werd tegen 97 7/8 a98 afgedaan. Van de Gemeentelijke- en Provinciale obli- gatiën ontmoetten de 3% obligatiën enige vraag. Op de pandbrievenmarkt werd enige belangstelling aan de dag gelegd voor 3% procent pandbrieven. Prolongatie 2Y- procent

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2