GISTEND PALESTINA De stakers bezetten St. Etienne Joods2 eigendommen vernield Dodentransport Bondowoso-Soerabaja Wensen van de land- en tuinbouw r De Sint kwam f Jp 0* 1 ZATERDAG 6 DECEMBER 1947 38ste JAARGANG No. 1125$ Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. Ma m A X I ■***- £m 0Ê ÊiL ^^A A Abonnementsprijs ƒ0.30 per week, 1.30 Telef. Administratie, Advertenties 20826. WfJ M IW M t/\AJ ft B ^4 B per maand' 13,90 per kwartaal- Franco Redactie 20015, Directie, drukkerij en y >B# I Vft B B B^B/ per post 4.65. abonnementen 20935. W' Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. nr, mmminm mededelingen dubbel tarief. Bij contract Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. waarin opgenomen „DE BLKLH1 - belangrijke korting. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoontjes: 30 woorden 1.50. HET GIST en kookt in Palestina. De Algemene Vergadering der Ver Naties heeft na lang aarzelen eindelijk de knoop doorgehakt en het verdelingsplan van Palestina aan vaard. De Joden waren er tevre den mee, zij krijgen nu tenminste een deel van het eeuwenoude land der Vaderen, al is het ook zo klein geworden, dat lang niet alle gega digden er een plaats in kunnen vin den. Maar dë Arabieren tonen zich verontwaardigde Ook zij kunnen wij zen op een eerbiedwaardige reeks van eeuwen, gedurende welke zij in het land Palestina hebben geleefd en zij verlangden een Arabische staat met garantie voor de veiligheid van de Joodse minderheid. Het is heethoofdig volkje daar in Palestina en de voorafgaande uitla tingen over massa-moord en bloed en tranen deden het ergste vrezen voor de Joden. Maar afgezien van en kele botsingen, welke er nog al lelijk uitzagen, is het bij mondgevechten gebleven. Wat niet wil zeggen, dat het daar ook bij zal blijven; want m ce Arabische landen wordt de woe de der Arabieren door demonstraties en propaganda voor een „heilige oor log" langzamerhand opgezwiept tot razernij en niemand kan voorspel len, wat daar straks uit voort zal ko men. Voor de befaamde „heilige oor log" zijn wij niet zo heel erg be vreesd, omdat daar herhaalde malen mee geschermd is, zonder dat het tot iets werkelijks werd. Voor een oorlog is meer nodig dan wat geestdrift en wat verontwaardiging, ook al wordt het sentiment tot kookhitte aange blazen. Voor een oorlog is een orga nisatie nodig en geld om de onver mijdelijke uitgaven te bestrijden. En zowel organisatie als geld moet wor den opgebracht door de regeringen der Mohammedaanse landen, die wel eensgezind zijn in hun verontwaar diging, maar verder niet De zeer anti-Joodse ex-moefti van Jeruzalem die thans in Syrië vertoeft, staat be kend als vijand van ljoning Adoel- lah van Transjordanië, die de En gelsen vriendelijk gezind is en wiens Arabische legioen zich grotendeels in Palestina bevindt. Ook Ibn Saoed van Arabië is een tegenstander van het huis van Abdoellah. Deze laatste zou gaarne het Arabische Palestina b>j Transjordanië voegen, doch dan zou hij waarschijnlijk zonder reserve zijn banden met Engeland moeten verbre ken, om zeker te zijn van de steun der Egyptenaren. Het zal dus niet gemakkelijk zijn, alle Arabische sta ten, die financieel mede afhankelijk zijn van de inkomsten uit Britse en Amerikaanse olie-concessies, in één strijdfront bijeen te brengen. Iets anders is natuurlijk de moge lijkheid van ongeregeldheden, van ongeorganiseerde aanvallen op Jo den en Joodse eigendommen. Tot nog toe is het zoals gezegd nog al los gelopen, maar waar iets broeit, kan ieder ogenblik de vlam uitslaan en wij kunnen slechts hopen, dat de Ver. Naties er in slagen om op af doende wijze de rust in het land *e verzekeren, wanneer de Britten hun troepen terugtrekken. PEN VAN DE merkwaardigheden, welke op te merken waren rond om het probleem-Palestina, was de houding van Sovjet-Rusland. Lang heeft het Kremlin de wereld in het onzekere gelaten omtrent zijn hou ding tegenover het verdelingsplan, maar ten slotte ontpopte het zich als voorstander. Men vraagt zicji thans af, wat de Sovjets daartoe bewogen mag heb ben. Zij hebben het Zionisme (d.i. het georganiseerde streven naar de vestiging van een Onafhankelijke Joodse staat in Palestina) vroeger wel eens uitgemaakt voor „een werk tuig van het Britse imperialisme". Willen zij nu het Zionisme maken tot een werktuig, van Sovjet-expan sie? Men hoort thans de mening ver kondigen, dat de Russen daarom vooral de zijde van de Joden hebben gekozen, omdat zij voorzien, dat de Ver. Naties zullen moeten ingrijpen met een leger. In het zenden van zulk een legermacht zullen dan de Russen natuurlijk ook hun aandeel moeten hebben, hetgeen hun in de gelegenheid stelt, daar een woordje mee te spreken. Hoe dat woordje zal zijn, kunnen wij wel vermoeden, nu wij de heren hebben bezig gezien in de Oost-Europese landen, waarin zij een bezettingsleger hadden. Het is te betreuren, dat de Joden en de Arabieren zelf niet tot een op lossing zijn kunnen komen, waar door zij in pais en vree, met inacht neming van ieders aspiraties en ge rechtvaardigde verlangens, een duur zame en stabiele toestand hadden kunnen scheppen. Thans is de Gor diaanse knoop maar door anderen doorgehakt en bestaat de vrees, dat het Palestina-probleem in een inter- naitonale maalstroom wordt getrok ken, waaruit het slechts deerlijk ge havend te voorschijn komt. Wij kunnen het beste er van ho pen, maar de vrees is niet ongegrond, dat Palestina een zeer onrustige toekomst tegemoet gaat. CITROENEN VOOR KINDEREN Voor personen .geboren in één der jaren 1928 tot en met 1933, zal 250 gram Italiaanse citroenen verkrijg baar worden gesteld, waarvoor uiter lijk op 13 December bon Reserve 045 moet worden geleverd bij de winke lier Aflevering zal zo spoedig moge lijk geschieden. GROEIENDE TERREUR IN ZUID-FRANKRIJK pjET BELANGRIJKSTE INDUSTRIEGEBIED St. Etienne bij Lyon be vindt zich letterlijk in de handenman de 50.000stakers. De „politie" van het stakingscomité patrouilleert in de straten en houdt censuur op de kranten. Circa 1500 manschappen van het Franse leger zijn op weg naar St. Etienne. De spanning aldaar is het hoogst nabij het tuighuis en het station, beide door de stakers bezet. Weliswaar hebben de stakers geen wapenvoorraden uit de depots, te hun ner beschikking, maar men vreest voor botsingen bij enigerlei poging om de stakers te verwijderen. Een geheime order Deze amateur-politie is gewapend met ploertendoders en gummistokken en controleert de voorbijgangers op identiteitspapieren. Verder hebben de stakers de cen suur ingesteld en de vakvereniging van drukkeriipersoneel opdracht ge geven geen blad te laten verschiineiï, tenzij de censuur-commissie dit goed gekeurd had. In de wandelgangen van de Assem- blée circuleert een „geheime order" van de communistische nartii voor het deoariement van de Loire (de streek om St. Etienne). waarin on^eroenen werd tot een ..offensieve actie te«*en alle strijdkrachten van de politie". Hieraan werd toegevoegd: „Houdt alle voorraden goederen intart. DraaPt geen scbietwaoens; gebruikt alleen houwelen, schroefsleutels, enz." Aan de rand van een revolutie. Terwiil in Frankrük de algemene stakinpstendenz blijft afnemen, "roeit het aantal daden van terreur tegen werkwilligen en van sabotage dermate, dat zirii vooral in het Zui den. doch ook in het Neordelnk ko lenbeken een gevaarluko situatie ontwikkelt. De toestand te Marseille wordt beschreven als on de rand van een revolutie. Verschillende steden aan de .Riviera zijn van de buitenwe reld a toesloten. Te Marseille verloren de stakers hun striid om de toekanpswegen tot de stad. On de wég naar Lvon moes ten zij on bevel van parachutisten het plaveisel, dat zii voor een barri cade hadden gebruikt weer in orde maken. Uit het station werden de sta kers verdreven, doch het verkeer op het vlieveM Marignane lag groten deels stil. Een woordvoerder van de regering te Marseille uitte de be schuldiging, dat de stakers een bur geroorlog willen ontketenen. Te N'ce is om het postkantoor gevochten. De garde mobile heeft de politie, die bo ven op het gebouw verschanst zat, verlost. Telefoonverbinding met Nice was gisteren niet meer te krijgen. Op de plaatsen, waar de door de communisten geleide stakers het heft in handen hebben, neemt de verbit tering toe. Ten gevolge van door sta kers uitgeoefende pressie zijn de sta tions van Valenciennes, Somain, Lens en Benune gesloten, Electrische hoog spanningsinstallaties tussen Bordeaux en Bayonnes zijn met springstof ver nield. Rotsen opgeblazen. BEMIDDELING VAN AURIOL VERZOCHT. Te Parijs heeft één bericht enige ontspanning veroorzaakt, n.I. dat op een gistermiddag gehouden bestuurs vergadering van de C.G.T. met alge mene stemmen besloten is een onder houd aan te vragen met Auriol, de president van de Franse republiek. Het machtige vakverbond is bereid de onderhandelingen met de regering; over de lonen te hervatten, doch op dergelijke voorwaarden, dat er slechts- een zeer geringe kans op overeen stemming is, aldus een communiqué van de C.G.T. Auriol zou Vrijdagavond zowel de communistische als de niet-communis- tische C.G.T.-leider ontvangen. Na der wordt bericht, dat zij Auriol's tussenkomst hebben verzocht in ver band met de wetten, die de regering buitengewone volmachten zouden verlenen. Anti-sabotagebepalingen door raad der republiek aangenomen. De Franse Raad der Republiek heeft met 217 tegen 82 stemmen het gedeelte van de wet ter verdediging van de republiek, waarin de anti-sa - bctagebepalingen zijn vervat aange nomen. De zitting, die van Vrijdagmorgen 11 uur tot Zaterdagmorgen 7 uur heeft geduurd, werd gekenmerkt door de tactiek van obstructie van de zijde der communisten. Volgens officieel te Parijs bekend gemaakte cijfers heeft Frankrijk ten gevolge van de stakingen in de laat ste weken tot 4 December 2 millioen ton steenkool, 400.000 ton ijzer, 130.000 ton gietijzer, 175.000 ton staal en 160.000 ton staalproducten verlo ren. Naar schatting zijn 1.2 millioen uren in de electriciteitsbedrijven ver loren gegaan (ruim een derde van het totaal aantal uren per maand). Britse conservatieven winnen veld De conservatieve candidaat Mal colm McCorquodale heeft bij de tus sentijdse verkiezing te Epsom in Sur rey (Engeland) de meerderheid be haald. Hij kreeg 33.633 stemmen, de Labour-candióaat 17.339. De conservatieve meerderheid is meer dan 150 pet groter dan in 1945. ADEN IN OPSTAND TEGEN VERDFLINGSPLAN ^^OLGENS TE CHARTOEM binnengekomen berichten zijn de verbindin gen tussen Aden, het Britse protectoraat in Zuid-Arabië, en de bui tenwereld verbroken tengevolge van een hevige opstand in de Britse ko lonie naar aanleiding van de besluiten der V.N., Palestina te verdelen. Bij de onlusten werd ongeveer een derde van de Joodse eigendommen in het oude deel van de stad, de Krater geheten vernield. In de Krater, zo genoemd, daar dit stadsdeel in de krater van een dode vulkaan ligt, werd een aantal perso den gearresteerd. Te Tahawai, de haven van Aden, werden 5 joden vermoord. Voor zover bekend zijn gisteren bij Arabische en Joodse aanvallen 3 Jo den en één Arabier gedood, terwijl 5 Joden en een Engelsman werden ge wond. Op de grens van Tel Aviv en Jaffa, uit welke steden ook thans weer de meeste incidenten werden gemeld, deed zich Vrijdag een hevige In het Zuiden wordt meer met I explosie voor. Volgens de eerste be- springstof gewerkt. Om de voedsel- richten staan twee gebouwen in aanvoer naar Marseille te doen neren hebben de stakers met dyna miet een rots opge^azen ter versper ring van een weg Eeveneens hebben saboteurs met rotsblokken den Roc- tunnel versperd' die naar de luchtha ven van Marseille leidt. De Air Fran ce heeft haar diensten op Marseille gestaakt. De straten in de stad zijn leeg, win kels en café's gesloten en de ramen geblindeerd. De voedselpositie is zeer benard. Zwaargewapende troepen hebben verscheidene fabrieken omsin geld. Een hevige botsing heeft bij het door de stakers bezet gehouden voor naamste spoorwegstation plaats ge vonden. brand. De Moefti van Irak heeft te Bag dad Iedere Mohammedaan, die in staat is de wapenen te voeren, bevolen voor Palestina te vechten tegen de „onrechtvaardige agressie der V.N. Tijdens een „volkscongres" heb ben 20.000 Egyptenaren besloten een „overkoepelende organisatie" te vor men van Arabische organisaties, wel ke bereid zijn tegen de verdeling van Palestina te vechten. De Egyptische regering heeft het congres doen meedelen, dat zij be reid is 42 pet, te dragen van de on kosten der campagne „om Palestina te redden". NIEUWS OVER INDIE Van bevoegde zijde verneemt Ane- ta, dat er geen sprake is geweest van opzet bij het overlijden van de 46 ge vangenen tijdens het transport Bon dowoso-Soerabaja op 23 November j.l. Het gebeurde is het resultaat van een samenloop van omstandigheden. Jhr. van Vredenburg, generaal Spoor en de heer Abdoelkadir hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. Het transport, dat een dag later vertrok dan in de bedoeling lag in verband met het feit, dat Soerabaja niet tijdig kon worden verwittigd, had een min of meer geïmproviseerd treingeleide onder commando van een sergeant- majoor. Voor hem zou deze reis de laatste zijn, omdat hij te Soerabaja met £xoot verlof naar Nederland zou vertrekken. Sedert 1 Augustus zijn er 5jï soortgelijke transporten van Oost-Java n. Soerabaja overgebraent met totaal 2826 gevangenen, zonder dat zich daarbij ongevallen hebben voorgedaan. Een van de wagens was op 22 November afgekeurd en wegens onreinheid vervangen door een an dere wagen. Gebrek aan ventilatie op deze uitzonderlijk warme 23 No vember wordt dobr de dokters, die het onderzoek instelden, als de waar schijnlijkste doodsoorzaak opgegeven. De wagens waren niet overvol. De instructies voor de sergeant-majoor waren echter onvoldoende. Onderr weg heeft de treingeleider uit vrees voor ontvluchting, welke zijn niet-af- zwaaien tot gevolg zou kunnen heb ben, geen maatregelen genomen om de wagens te openen om verse lucht toe te laten en voedsel en water te ver-trekken. Het feit. dat hij zijn or- .dters op deze zonderlinge wijze let terlijk uitvoerde is de belangrijkste oorzaak van deze calamiteit. ZEVEN MILITAIREN WAARSCHIJNLIJK VERDRONKEN. Tijdens een nachtelijk patrouille vaart op de rivier de Ogan op Zuid- Sumatra zijn twee prauwen omgesla gen. Zevën militairen worden ver mist. Zij zijn vermoedelijk verdfon- ken. De Nederlandse verliezen bedroe gen Donderdag één gesneuvelde en drie gewonden. REGERINGSCRISIS IN PERZIë. De Perzische eerste-minister, Gha- vam es Soeltaneh, heeft tegenover de pers bevestigd, dat op drie na alle ministers van zijn kabinet hun ont slag hebben ingediend. De premier verklaarde een nieuwe regering te zullen wormen. Zelf was hij niet af getreden omdat het land hem nodig heeft. Slechts het parlement zou hem tot aftreden kupnen dwingen. De oppositie heeft de Sjah verzocht Ghavam te ontslaan. BENOEMING LID PROV. STATEN VAN ZUID HOLLAND. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft, in verband me' het overlijden van mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, benoemd tot lid van ae Provinciale Staten van Zuid-Hxl land de heer W. C. Hage te Boskoop. Dit reusachtige vliegmonster is een „Lockheed Const.'.J.tion". De vleugels van dit vliegtuig hebben een span wijdte van meer dan 60 meter, de lengte van het toestel bedraagt ruim 50 meter. Het verschil tussen het tweemotorige vliegtuig dat er voor staat en de Constitution is als tus sen David en Goliath. Tijdelijke internationale overeenkomst voor het vrachtautoverkeer De „New York Times" meldt uit Genève, dat de regeringen van 8 Europese landen waaronder Neder land en van de drie Westelkije zones van Duitsland in de economische com missie voor Europa der V.N. zijn overeengekomen met ingang van J Januari bij wijze van proef voor de duur van zes maanden de grenzen op te heffen voor het internationaal goe derenvervoer per vrachtauto op de grote wegen. De acht bedoelde landen zijn En geland, Frankrijk, Nederland. Zwe den, Zwitserland/Italië, Denemarken en Tsjecho-Slowakije. De overeen komst heeft voorlopig alleen op riet transitoverkeer betrekking, doch op drie landen na hebben alle onderte kenaars van de overeenkomst zich bereid verklaard, ook voor het afle veren van goederen vrachtauto's vrije toegang te verschaffen. Men noemt te Genève deze over eenkomst een van de belangrijkste resultaten van de Europese economj sche samenwerking sinds de oorlog. Correctie der prijzen Compensatie-toeslag lichtere grond Overbruggingstoelage voor de kleine bedrijven Vergoeding t. a. z. van de groenten Naar aanleiding van hét aannemen van de motie-Groen door de Tweede Kamer heeft minister Mansholt aan de stichting voor de landbouw ver zocht om een uiteenzetting van de wensen van de land- en tuinbouw, welke als basis van de te voeren be sprekingen zal dienen. Deze uiteen zetting, die de vorm van een nota heeft, is thans aan de minister verzon den. Wij ontlenen daaraan het vol gende: Niettegenstaande de landbouw de prijszetting te laag acht, heeft deze toch zijn volledige medewerking ver leend aan de loon- en prijspolitiek. Het komt de landbouw echter voor, dat de gevolgde loon- en prijspolitiek niet consequent bij het gehele be drijfsleven is toegepast. Een gevolg hiervan is geweest, dat de landbouw over de gehele linie te lage prijzen heeft ontvangen. De nota wijst er op, dat vooral op de veehouderijbedrij ven en de gemengde bedrijve^n het inkomen van zeer veel boeren bene den dat van de landarbeiders ligt. Zulks in schrille tegenstelling tot de resultaten, van vele ondernemingen in industrie en handel. Het streven der regering, door toe slagen de consumentenprijs een goed- koopte-eiland te vormen in een dure wereld, ziet de stichting voor de land bouw als een rem op de mogelijkheid de prijzen der landbouwproducten te verhogen. Voor het boekjaar 19471948 ver wacht de stichting voor de landbouw mede door de catastrophale weersom standigheden een vermindering van het agrarisch inkomen. Verder wa ren de kostprijzen der akkerbouw producten in 1947 hoger dan in 1946, terwijl niettegenstaande dit de richt prijzen zijn verlaagd. In 1946 heeft de landbouw extra inkomsten ver kregen door de premie op de inleve ring van tarwe en rogge. Uit de re sultaten over het boekjaar 19461947 en uit de nieuwe kostprijsberekenin gen blijkt, dat ook de zomermelkprijs te laag is vastgesteld. Op grond van deze overwegingen dringt de stichting aan op correctie der prijzen. Ja, hij is werkelijk gekomen. U herinnert zich wellicht nog dat verkouden mannetje, dat Sin terklaas als bijverdienste wilde exploiteren. Ik had gezegd: Kom maar 'ns bij me thuis en tot ons aller grote verrassing verscheer, hij werkelijk. Nu ja, hij droeg bruine schoe nen, een frivoliteit, welke wij over 't algemeen van bisschop pen en van Sinterklaas in 't bij zonder niet verwachten; maar zij waren ten minste van een snit, welke gemakkelijk onder te brengen is in elk tijdperk van de historie. Ook had hij in zijn beide sok ken een gat als een knol, maar waarom zou Sinterklaas in deze drukke dagen geen knol in zijn sokken kunen lopen? Zijn gewaad had verdacht veel weg van een tafelkleed en kleur de niet met zijn mijter, maar de vaststelling van de liturgische gewaden uit vroeger eeuwen be hoort niet tot mijn competentie Mijn spruiten vonden het in elk geval „echt". En een baard, dat hij had! Een dubbele baard; een peper-en zout kleurige stoppelbaard van zichzelf en een daarvan wel te onderscheiden aanhangsel van enorme afmetingen. De staf had de heilige man, blijkbaar v/egens deviezen-moei lijkheden, achterwege gelaten. „So, so", zuchtte de Sint, „eerst effe sitte". „Hè, hè, ik kom van gunter wijd, uit.... weet ik veel hoe dat heet. Enne sijne ze hier alle maal soet geweest?" Er heerste een drukkende stilte voor een ogenblik. Een sigaar bracht uitkomst. De Sint kneep er een puntje van af met een zwaar in de rouw zijnde nagel en slaagde er in zonder verdere brandstichting de sigaar in vuur te zetten, „Hebbie niks meegebracht", piepte mijn jongste, een brutaal tje, dat vergeefs uitgezien hid naar iets, dat op een cadeautje of pakje leek. „De mens vergete (paf, paf) helegaar (paf), dat Snikelaas (paf, paf) vandaag eigenlijk jarig is. En dus getracteerd mot worre." De opmerking was juist en niet onduidelijk. Enfin, om kort te gaan: ik be kortte de ceremonie zoveel mo gelijk, maar toen ik de Sint mei een riks uitgeleide deed, zong hij Sinterklaasliedjes en struike de over de drempel. „Pa, vroeg één mijner weet gierige spruiten, waarom, is de Sint eigenlijk een heilig man?" „In de hemel is hij heilig, zei ik, maar op aarde laat hij dat niet altijd zo merken." De wens om compensatietoeslag voor lichtere monden argumenteert de stichting met de uitputting bodem tijdens de oorlog, die 1 lichtere gronden funester was dan voor de *ware gronden, terwijl het oachtprijsverschil gelijk is gebleven. Tevens betoogt zij, dat de bedrijfsvoe ring op deze gronden welke in nor male tijd voor het overgrote gedeelte afhankelijk is van varkens- en kip- penhouderij, thans nog in genen de lf vergeleken kan worden met de be drijfsvoering van voor de oorlog. Een belangrijke factor hierbij is de ver plichte levering van een groot ge deelte der eigen geteelde granen. De stichting vraagt een voorlopige comnensatietoeslag van 50 ha. De definitieve toeslag vo en 1947 wil zij laten afhangen van de uiteindelijke bedrijfsresultaten. De hierboven aangehaalde argu menten voor de lichtere gronden gel den in verhoogde mate voor het klei ne bedrijf, mede omdat van de gerin ge uitbreiding van de varkens- en kip- alsmede van het aantal melkkoeien, kippen en van de oppervlakte tuin bouw. T.a.v. de groenten vraagt de stich ting een vergoeding van die stan daardproducten, welke 70 pet. van de kostprijs van 1945 niet hebben opge bracht en voor die meer speculatieve producten, welke 50 pet. niet hebben gehaald. In haar argumentatie wijst zij er neg op, dat de consumentenprijs re latief hoog is geweest door de grote- hapdelsmarges. Voorts acht de stich ting het wenselijk, dat de kosten wor den vergoed, welke door het bedrijfs leven zelf gemaakt zijn om onver koopbare groenten te doen conserve ren, ten einde het vernietigen van voedsel te voorkomen. Communistische staats greep te Birma Birmese communisten hebben zich in centraal-Birma van de macht meester gemaakt en zelfstandige re geringen gevestigd in drie districten. Detachementen zwaar gewapende po litie zijn naar dat gebied gezonden. Men beschouwd deze communisti sche actie als een ernstige bedreiging voor de regering. Achter de zwaar bewaakte deuren van het regerings gebouw hebben de ministers de gehe le dag geconfereerd over de maatre gelen die genomen moeten worden om aan de staatsgreep het hoofd te bieden. Nadere bijzonderheden zijn niet te verkrijgen, maar het is duidelijk, dat de regering zich in een zeer moei lijk parket bevindt. De oproerlingen beschikken over wapenen, welke zij indertijd hebben geweigerd in te le veren. r -i "JV-4XIJ v" i 1 - 1 I i De bijna achttienjarige zoon van ko ning Leopold van België, kroonprins Boudewijn, waarover geruchten de ronde doen dat hij zijn vader zal opvolgen. £en (ccPih&ttje.... Bidden en gebeden lezen, dat is twee, na mijnen zin; 't een heeft God genietend wezen, 't ander niets als arbeid in. Guido Gezelle.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 1