Gemeenteraad v an Leiden bijeen Gemeenteraad van Leiderdorp WOENSJAG 3 DECEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De gemeenteraad van Leiden kwam gistermiddag bijeen. In de Raad van Beheer voor de Sportstichting werd benoemd de heer J. C. F. Coers. Een tweetal geldleningen werd aange gaan ter vervanging van andere. Het subsidie aan de Sportstichting werd verhoogd. Electriciteits-overeenkom- sten met omringende gemeenten werden gesloten. Bij de wijziging van de hondenbelasting vroeg de heer Lombert (K.V.P.) een enkele inlich ting. Bij de verordening op rechten voor diensten bewezen door de Gem.-Rei- nigings- en Ontsmettingsddenst stel de de heer v. Iterson (Prot) voor 't ta rief voor de reiniging van huizen van wandgedierte 2.terug te brengen op 1.25, hetzelfde tarief'als voor het reinigen van meubels. Spr. bracht deze wens naar voren namens verhuurders en besturen van wo ningbouwverenigingen. Weth. Jongeleen achtte, dat in het verschil van prijs het verschil van verleende diensten naar waarde is verdisconteerd. Het voorstel-Van Iter son werd verworpen met 17 tegen 16 stemmen. De verordening werd daar na z.h.st. vastgesteld. Aan de orde was daarna de veror dening op de heffingen van een belas ting voor het gebruik van het Open baar Slachtuis. Verhoging Slachthuistarieven uitgesteld. De heer D. J. van Dijk (P. v. d. A.) stelde voor deze verordening nog niet vast te stellen, omdat de tijd van be studering te kort is geweest en vol doende gegevens ter vergelijking ont breken. De heer Wilmer (K.V.P.) zeide, dat hij en anderen tegen het voorstel van B. en W. zijn. Spr. kan zich vereni gen met uitstel, omdat het voorstel van B. en W. volstrekt onvoldoende is gemotiveerd. In de gedachtengang van B. en W. is een lacune. Het col lege redeneert: a.) op de exploitatie van het slachthuis is een groot te kort te verwachten, b.) de kosten van het Slachthuis moeten gedekt worden door het bedrijf: dus moeten de ta rieven worden verhoogd. Al zouden a) en b) juist zijn (wat de slagers betwisten), dan nog is de conclusie onjuist. Spr. wil B. en W. gelegen heid geven aan te tonen, het tekort niet op andere wijze, b.v. door een re organisatie van de exploitatie, geheel oi gedeeltelijk kan worden gedekt: De heer Frohwein (P. v. d:. V.) ging mee met uitstel. Spr. deelde mede, dat de minderheid van de commissie van fabricage het voorstel van B. en W. niet heeft onderschreven. Weth. Van der Kwaak kon, ge hoord de bezwaren, zich met uitstel verenigen. De voorbereiding is echter voldoende geweest. Vanaf Mei dra gen de betrokkenen kennis van dit voorstel; het is in twee raadscom missies uitvoerig besproken. Uitstel van behandeling voor een maand kost de gemeente 3500. De heer D. J. Van Dijk betreurt het dat zijn voorstel doorkruist werd door het negatieve geluid, dat de heer Wilmer liet horen. Spr. bleef bij zijn voorstel tot uitstel. De heer Wilmer zeide,- dat hij niet, onder alle omstandigheden tegen ta tiefsverhoging is. Spr. wil eerst zien uitgemaakt, of een andere oplossing niet mogelijk is. De Raad besloot z.h.st. tot uitstel. Aan de orde was daarna het toe kennen of verhogen van subsidies voor instellingen^ op sociaal-hygië nisch en cultureel'gebied. De heer Key (P. v. d. A.) infor meerde of er nog extra-steun aan de Leidse Buitenschool kan worden ge geven, welke school door oorlogs omstandigheden een nieuwe lighal van 10.000 nodig heeft. Weth. Menken zeide, dat dit be drag verkregen kan worden of door particuliere bijdragen of door een renteloos-voorschot der gemeente. Spr. heeft voor dit laatste echter nog geen aanvrage ontvangen. Het subsidie aan K. en O. De heer A. van" Dijk (K.V.P.) be sprak het subsidie aan de Stichting K. en O. Spr. kan zich met de werk wijze dezer stichting niet geheel en al verenigen. Het bestuur is, met 73 per sonen, log van samenstelling. Het geld wordt voor een groot gedeelte besteed aan administartieve kosten. Te weinig aandacht wordt besteed aan plaatselijke culturele verenigin gen, Spr. zag een taak voor K. en O. bij de vertoning van films in de plaatselijke bioscopen. Spr; trok, wat de administrtieve kosten betreft, een vergelijking tussen K. en O. en „Ka tholiek Leiden". Spr. acht het beter het subsidie van 15000 te verlenen aan plaatselijke 'culturele verenigin gen. De heer Vos (P. v. d. V.) lichtte toe, dat de organisatie van K. en O. veel werk vereist, in verband met de verdeling der kaarten (5 per sei- soen) over de verschillende bedrij ven. De heer D. J. van Dijk (P. v. d. A.) prees de culturele werkzaamheid van K. en O. Deze stichting is een van de laatste resten van de geest tot samenwerking, welke onder de oorlog is gegroeid en die we nu zo droevig zien verdwijnen. „Kath. Lei den" mag komen met nog een zo respectabele rij van voorstellingen - spr. keurt dat niet af, integendeel hij heeft er bewondering voor maar daarnaast moet er gelegenheid voor contact met de gehele bevolking blij ven. Spr. wees o.a. op de opvoe dende concerten van K. en O., welke door geen andere stichting worden verzorgd. De heer Knuttel (Comm.) hield een pleidooi voor de filmische activiteit van K. en O, De heer Wilmer (K.V.P.) beklem toonde, dat K. en O., waarin alle gees- tesstroomingen .zijn vertegenwoor digd, door spr. ten zeerste wordt ge waardeerd. Spr. -juicht het toe, dat K. en O. in Leiden werkt en haar prestaties worden op zeer hoge «prijs j gesteld. Deze mening is echter niet in strijd met hetgeen de heer A. van Dijk heeft gezegd. De heer Van Dijk heeft alleen gemeend te moeten vra gen, of voor K. en O. op financieel gebied niet een goedkoper basis kan worden gezocht. Bij de bespreking in de commissie van financiën is ach ter deze vraag het vraagteken blij ven staan, in afwachting van een onderzoek door de commissie-voorzit ter. Weth. Van Schaik geloofde uit de werkzaamheid van K. en O. te mo gen concluderen, dat er allerminst sprake is van een log comité. Spr. gelooft, dat als de heer A. van Dijk wat dichter bij K. en O. had gestaan en van meer nabij de werkzaamhe den had gevolgd, zijn oordeel over de financiële gestes anders zou zijn Voor het bestaande bureau is vol doende "reden aanwezig. Of in het bureau vereenvoudiging kan worden gebracht, .zal door de financiële af deling worden onderzocht. Spr. ge looft, dat dit niet gemakel k zal zijn. Spr. wees er op, Welke bedragen andere steden als b.v. Haarlem aan het culturele leven besteden. Bij de replieken kwam de heer A. van Dijk uitvoerig op de beantwoor ding door de wethouder terug. Spr. was niet bevredigd door het ant woord. De heer Kortmann (K.V.P.) meen de gehoord te hebben van de wethou der, dat h?t culturele peil der -stad Leiden in doorsnee lager was dan dat van andere steden. Kan de wet houder die uitspraak bewijzen? De heer Riedel (P. v. d. A.) ver wacht, dat het gehele kunstpeil in Leiden versterkt zal worden door het werken van K. en O. Weth. Van Schaik zei inderdaad te menen, dat het culturele peil in Lei den lager is. Cultuur is datgene, ja.... .(aarzelde de wethouder). „Ja, zeg het maar" weerklonk het uit de Raad. „Cultuur is het geestelijk niveau, waarop een samenleving is aange land. Een bevolking als de onze, die lang tot de armoedige heeft be hoord, heeft ontzaglijk weinig met cultuur-uitingen mogen kennis ma ken. Spr. meent te kunnen consta teren te bewijzen is zo iets niet dat in Leiden de groep, die van cultuur-uitingen niet heeft kunnen profiteren, bijzonder groot is. Wan neer wie hier dieper op zouden in gaan „Dan wordt het een avond-zitting" zei de voorzitter. „Cultuur" vervolgde de wethou der „zou men kunnen beschouwen als de levensstijl ener' samenleving.... „Enfin" zei de voorzitter, met een bezwerend handgebaar. Bij het subsidie aan jeugdbewe ging en jeugdzorg 10.000) wilde de heer Woudstra (Prot.) meer aan dacht besteden aan jeugdzorg dan aan jeugdbeweging. De heer Lombert (K.V.P.) zou de verdeling van het subsidie willen voorbehouden aan de Raad. De heer Riedel vond 't beste, dat de jeugdverenigingen de verdeling van het subsidie onder elkaar uitma ken onder goedkeuring van B. en W. De heer D. van Dijk sloot zich daar- zij aan. De heer Hendriks (Prot.) en Van Weizen (Comm.) voerden ook het woord, waarna wethouder Van Schaik antwoordde. Het voorstel werd z.h.st aangeno men. De heer A. van Dijk wenste aan tekening van tegen stemmen met be trekking tot het subsidie aan K. en O. Vervolgens werden enige verorde ningen vastgesteld. Bij de vaststel ling van voorschriften nopens be hoorlijke bewoning werden amende menten ingediend door de heren Van Iterson en Lombert, waarover niet werd gestemd, omdat de langdurige discussie vastliep. De verordening werd z.h.st. goedgekeurd. B. en W. zullen de amendementen in studie nemen. Na een hartelijk woord van afscheid van de voorz. tot mevr. De Cler, die de Raad verlaat en een dankwoord ^an mevr. De Cler, bracht bij de rondvraag de heer Riedel (P. v. d A.) het rechtsgeding tegen de vroe gere burgemeester De Ruyter van Steveninck ter sprake. Spr. had gele zen, dat enige ambtenaren, als getui gen a décharge gehoord, verklaard hadden, dat deze burgemeester „een zegen voor de stad" is geweest. Spi. wilde deze uitdrukking niet zon ïer protest van de Raad laten passeren. „Ik verzeker u, dat wethouder Ver- wey zich in zijn graf zou omkeren als hij deze woorden hoorde" al dus spr. De heer Knuttel (C. P.) had gelezen in dezelfde verslagen, dat de toen malige burgemeester door de raads leden was verwelkomd. Het zou volgens spr. - interessant zijn te weten, wie deze raadsleden waren. De hoer Kortmann (K.V.P.) drong er op aan, politie-agenten, die in de straatdienst zijn, een cursus E.H.B.O. te laten volgen. De heer Aalders (K.V.P.) herinner de er aan, dat er nog een maximum - snelheidsbepaling voor auto's is; er wordt daartegen dikwijls misdaan. Deze laatste vragen zullen de aan dacht hebben van B. én W. Op vragen van de heer v. Dijk (K. V.P.>, in een vorige vergadering ge daan, wordt geantwoord, dat de kwes tie van één der bedoelde woningen Woensdag in de commissie voor volkshuisvesting komt, terwijl over de andere woning later zal beslist worden. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor St. Nicolaasgeschenken ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Cornelis, zn. van J. Blom en J. Streef land; Tammo, zn. van J. van Otterlöo en I. J. Starreveld; Mar- garetha Gemma Martha, dr. van C. Th. van Holstein en W. H. v. d. Voort; Yvonne Astrid, dr. van A. v. Mansum en M. Schmidt; Adriana Cornelia, dr. van C. Kramer en G. van der Schee; Johanna, dr. van S. van Kints en A. Bruinink. Overleden: Maria Aletta van Leeu wen, 78 jaar, ongehuwd. HAZERSWOUDE Bisschoppelijke Hulpactie. Zo als Zondag j.l. van de preekstoel is afgekondigd, zal Zaterdag 6 Dec. a.s. een voedsel-inzameling worden ge houden voor Nederlanders in Duits land. De bisschoppen leiden, de, plaatselijke Middenstandvereniging organiseert en de leden van de NK.J.B. dragen zorg voor de inza meling. Wat kan worden verzonden? Peulvruchten, tarwe, vlees in blik, koffie e.d., cjerhalve artikelen, welke niet aan bederf onderhevig zijn. Men kan zelf een pakket klaarmaken, eventueel zelf adresseren. Bruto ge wicht 5 kg. Geldelijke bijdrage zijn van harte welkom, ter dekking van verpakkings- en verzendingskosten. Waren wij niet blij met het Zweedse witte-forood in de voorbije oorlog en niet te vergeten de voedsel-droppings uit de lucht. Thans is het onze beurt. Het Zwaantje is reeds klaar en kan terug zien op een geslaagde inzame ling. Nu de rest van Hazerswoude. Helpt allen de nog steeds in kommer levende Nederlanders in Duitsland." Geboren: Gerard C., z. v. A. van Dorp en G. Koetsier; Dirk N., z. v. D. v. d. Bosch en M. v. d. Bos'bh; Lena M., d. v. P. de Vogel en A. v. d. Bosch; Sophia C., d. v. P. van Wieringen en P. C. v. d. Sterre; Pe trus J. W. H., z. van P J. Fase en A. M. Hoogervorst; Johannes J. M., z. v. Th. J. Wesselingh en W. P. Dietvorst. Ondertrouwd: J. D. J. Demoed, 24 jaar en M. van dre Eist, 20 jaar. Getrouwd: P J. Holthuizen en P. de Wit; J. W. Kaptein en M. J. C. de Jong; A. J. van Tol en H. de Bruin. Overleden: Cornelis Bos 75 jaar echtg. van M. Keijzer; Johannes J. M. Wesselingh 5 uur. HAZERSWOUDE DORP Winkelweek geopend Maandag avond had onder grote belangstelling de opening plaats van de plaatselijke Middenstand week (de zogenaamde MICO-week), in het raadhuis alhier. Alle georganiseerde Middenstanders waren aanwezig. Ook de oud-burge meester A- War mar. De heer W. v. d. Spek, voorzitter van de winkel week-commissie opende met een en kel woord deze bijeenkomst. Burgemeester Wamaar wees in en kele grote trekken op de betekenis van deze winkelweek en sprak er zijn dank over uit, dat onze Midden standsverenigingen zo goed georga niseerd zijn. De voorzitter, de heer W. v. d Spek. dankte de burgemeester dat hij zo welwillend is geweest om deze winkelweek te openen. De heer D. Hassefras en de heer F. J. Kou- wenhoven respectievelijk voorzitter van de Chr. Middenstandsver., en voorzitter van de R.K. Middenstands vereniging ,De Hanze" brachten dank aan de winkelweek-commissie voor de moeite die zij zich heeft ge troost om deze winkelweek te or ganiseren. De muziekvereniging „De Harmo nie" maakte een rondgang door het dorp, en de Middenstanders gingen daarna ieder naar hun zaak, onende de winkels en verlichtten de etalages. HOOGMADE Vacantiebonnen Zij die voor de a.s. Kerstdagen vacantiebonnen wen sen in te wisselen, worden er aan herinnerd, dat zij deze bonnen, deze week bij J. P. Baak Pz. In moeten leveren. Het Bestuur. WARMOND IJsclub. Ondanks het feit, dat de convocatie geen verloting ver meldde, wat volgens de pessinr'sten alleen de aantrekkingskracht van de jaarlijkse algemene vergadering uit maakt, was.' het bezoek aanzienlijk. Uit het jaarverslag van de penningm. bleek, dat de inkomsten 1913.58 be droegen, terwijl de uitgaven, mede in verband met de feestelijkheden ter viering van het 50-jarige jubileum, 3002.79 hadden belonen. Het saldo van 1946 bedroeg 1613.24, zodat er nog in kas was 524.03. Bij monde van de heer J. Bergman, als lid van de kascontrole-commissie, werden de boeken en bescheiden in orde ver klaard. Als kascontrole-commissie voor het jaar 19471948 werden be noemd de heren M. F. van Stijn en L. J. Beugelsdijk, terv#Ml de heer S. G. v. Stijn als reservelid werd be noemd. Het zeer uitgebreide jaarver slag werd door de wnd.-secr., de heer H. v. d. Voet, voorgelezen. De volgen- de bestuursverkiezing liet zich zeer ingewikkeld aanzien. Het uiteindelij ke resultaat was: gekozen werden de heren: L. M. v. Noort, Jac. Ouds hoorn, Joh. Uit den Boogard, P. v. Wissen, M. Versluys, en H. v. d. Voet. Als pl.verv. leden werden gekozen de heren L. v. d. Voort, Geb. Ramb, en A. Beugelsdijk Nic.zn. De heer C. J. Stijnman, die nu reeds 19 jaar zijn beste krachten aan de IJsclub had gegeven en nu wegens zijn ver gevorderde leeftijd had gemeend te moeten bedanken, werd tot erelid benoemd. De contributie werd ver hoogd tot 2.per lid per jaar. Medegedeeld werd, dat, ijs en we der dienende, dit ijsseizoen het kam pioenschap Nederland voor de 200 me ter in Warmond zal verreden wor den. Met alg. st. van het bestuur werd de heer H. v. d. Voet tot secretaris gekozen. Geboren: Johanna Maria d. van W. J. Guldemond en A. M. Terpstra; Maria Jacoba Tberesia d. van P. M. Gisteravond kwamen de vroede va deren van Leiderdorp bijeen. De agenda werd in snel tempo afge werkt. De voorzitter deelde mede, dat de bouw van een openbare lage re school was gegund aan de laagste inschrijver, de heer H. .J. Strijk van Rijp wetering, voor de som van 83.000.Het voorstel tot overname van het onderhoud van onderhouds plichtigen van de brug bij Huisman ging z.h'.s. onder de hamer door. Het voorstel tot een herziening der classificatie, voor eer^ deel der gemeente, voor de heffing der per sonele belasting bracht de tongen los. De heer van der Stoel vroeg zich af, cl deze herziening niet een deel der gemeente Leids maakt, terwijl een ander deel Leiderdorp blijft. Ook de heer Kuilenberg vroeg zich af of de ze splitsing in de toekomst geen aan leiding zou kunnen geven tot wrij vingen. De voorzitter antwoordde, dat de herziening zou gelden voor dat deel der gemeente waar veel was bijgebouwd en dat vergelijkingen die met Leiden zijn gemaakt om trent het huurpeil, hebben doen zien, dat een deel in aanmerking kan ko men voor plaatsing in de 5e klasse, terwijl het overige deel in de 7e klas se blijft gerangschikt. Indien ook daar, overeenkomstig het uitbrei dingsplan, belangrijke uitbreiding door nieuwbouw zal plaats vinden zullen B, en W. te zijner tijd zeei zeker een en ander opnieuw onder de loupe nemen. De heer Winkel kwam hierop nog terug bij de rond vraag en meende dat de herziening de elite ten goede kwam, terwijl de anderen het gelag moesten betalen. Nadat de voorzitter hem op het on juiste van zijn zienswijze had gewe zen nam hij het woord „elite" terug, hoewel hij wel van mening was, dat Sikking en J. G. Koppers; Johanna Maria d. van J. Scheltens en J. Th. v. Seggelen; Hillegonda Cornelia Ma ria d. van P. N. v. Schie en H. C. v. d. Poel: Johanna Cornelia Maria d. van J. J. Sikking en J. C. Scha- kenbos; Francina Maria d. van J. Hartveld en J. M. Beupgelsdijk. WASSENAAR Geboren: Everhardus Wilhelmus Petrus, zn. van P. G. v. d. Hulst en J. W. Kelderman; Catharina Theodo ra Gerarda, d. van T. J. Noordóver en E. M. Rietveld; Elisabeth Petronel- la, d. van J. P. van Blaricum en P. L. Huskes; Johanna Wilhelmma An- tonia d. van P. E. v. d. Mark en H. H. Oosterwijck Veldhuis; Victor Jaco bus Johannes z. van F. Konings en M. G. Boel; Martinus Johannes z. van J. J. de Rüijter en M. G. Kouwenho- ven; Antony'Willem, z. van J. C. A. van Yperen en E. G. Dubois; jacoba Johanna Maria d. van J. H. Ooster veen en H. Bosma; Johanna Maria' Francisca d. van P. A. Elsbout en M. C. H. Hulsman; Maria en Aleida, dochters van P. Ellens en J Hoele- stelle. Overleden: Pietje Zuidam 60 j. e. v. P. H. Maandag; Janke Schaper 52 j. e. van P. B. Zuidema, Marie Bakkenist 67 j. wed. van A. Zijlstra; Anna Roschman, 44 j. e. van L. G. Oosterling; Maria Stoffelina van Be- veren 42 j. e. van P. N. B. v. d. Kooii. Ondertrouwd: A. Rinnooij en E. F. Goodrich; J. L. van Egmond en S. Glasbergen. Getrouwd: A. I. A. Kettenis en D. G. M. Ryers; A. L. Romijn en M. C. HooiimanS; C. P. A. de Meer en M. M. W. van Gendt; A. J. Blonk en J. J. Stammes: W. Huner en A. D. Broe der; M. G. Verdouw en A. H Noord- over; T. E. H. Arriens en J. C. du Celliee Muller; W. C. Holm en A. P. van Zanten. ZEVENHOVEN „Dr. Alphons Ariëns." Uitsla gen van de gesneelde competitie-wed strijden van genoemde damvereniging Groep 1. F. LauwesA. Hilders 02; M. van TrigtF. Steijn 0—2; A. J. van VeenH. de Groot 20; N. van Tol—Th. v. d. Helder 0—2. Groep 2: J. Lauwers—Q. van Steijn 02; B. MesmanC. de Groot 20; P. SteijnJ. Rijneker 20; Q. van SteijnJ. Lauwers 20; J. Rijneker P. Steijn 20. Geboren: Peter Adrianus Jozef, z. van W. J. Wahlen en M. C. Corapier; Jacobus Martinus, z. van H T. Has- sing en A. M. van den Bosch. Gehuwd: Wilhelmus Adrianus Ver- laan, 23 jaar uit Uithoorn en Helena Johanna Catharina Maria van der Meer 20 jaar. (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplage.) LEIDEN CONFLICT IN DE BLOEMEN HANDEL. Door de kring Bloemenveilingen is besloten met ingang van 1 December 2 pet. service-kosten in rekening te brengen. Deze service-kosten zijn een gevolg van de verhoogde omzetbe lasting, die door de veilingen op deze wijze gedeeltelijk wordt doorbere kend. De detail- en groothandel veroor deelt deze, door de veilinger geno-, men, besluiten en heeft hiertegen dan ook krachtig geprotesteerd. De gros siers- en straathandelorganisaties zijn er toe overgegaan met ingang van 1 Dec. het kopen' op de veilingen te staken. De Kring van Bloemist-Winkeliers heeft, op haar op 26 Nov. te Utrecht gehoude- vergadering, besloten zich ni'et achter deze staking te moeten scharen, hoewel zij de houding van de veilingen afkeurt. Het bestuur van de Bloemist-Win keliers Verengiing voor Leiden en Omstreken, heeft in een rondschrij ven aan haar leden bekend gemaakt, dat zij, hoewel zij iedere winkelier vrijlaat zijn eigen handelswijze te be palen, van mening is, dat een staking in de bloemenhandel ongewenst is. Berichten in de pers, dat de bloe menwinkelier toestemming heeft tot Zaïorvolkomen Achthoven, doordat het bij belang rijke gebeurteniessen steeds weer naar het dorp moet komen, meer presteerde dan het andere deel der gemeente. Het voorstel van B. en W. werd z.h.s. aangenomen. Bij de behandeling der rekening 1946 en de begroting 1948 van het Bureau Sociale Zorg besprak de heer Gijzel. De voorz. antwoordde, dat een en ander de aandacht had van B. en W. De gemeenterekening 1945 werd voorlopig vastgesteld met een batig slot van 19618 op de gewone dienst en een batig slot van 13.456,32 op de kapitaaldienst. Voor de bouw van middenstands woningen werd, na besloten zitting, vastgesteld een besluit tot aankoop van grond van de heren Aukes en v. Velden, terwijl in principe werd besloten tot onteigening over te gaan, indien geen overeenstem ing kan worden bereikt. Bij de rondvraag gaf de heer v. d. Stoel in overweging de tijdelijke aan stelling van de nieuwe gemeente-ar chitect spoedig te doen veranderen in een vaste aanstelling in verband met de grote activiteit, waarmede hij zijn taak vervult. De voorz. antwoordde, dat ook.B. en W. zeer tevreden zijn maande tot voorzichtigheid, teneinde geen precedenten te scheppen tegen over 'het overige personeel. Ook de gemeentewerklieden en de ambtena ren ter secretarie verrichten hun werk met grote ijver en nauwgezet heid. -Nadat de heer De Graaf nog enige inlichtingen had gevraagd en ver kregen over de her beplanting en de heer Kuilenberg was ingelicht over de plannen in verband met het a.s. regeringsjubileum sloot de voorz. de vergadering. uit de lucht gegrepen. Aangezien het meerendeel der winkels, behalve pro? ducten van de veilingen, ook recht streeks \ar. de handelskwekerijen be trekt, is er geen sprake van, dat de winkels gesloten zullen worden. Het A.N.P. meldt: Aangenomen kan worden, dat on geveer de helft van de handel in al zijn geledingen vandaag nog staakt, doch, na wij zo juist vernpmen, zal men morgen weer als gewoonlijk aan de veilingen kopen. De veilingen, die het compromis voorstel van IV> pett. hadden aan vaard, hebben dit na de gebeurtenis sen van de laatste dagen ingetrokken. De handel zal nu de 2 pet. veiling- kosten gaan betalen. De kooplieden hebben zich hierbij lechter slechts neergelegd; „onder protest en het voorbehoud, wederom tot staking over tegaan, als de omstandigheden dat eisen". Uitgegleden Gistermorgen is de 50-jarige A. T„ te Leiden, bij het rangeren van een goederentrein op het station alhier van de overloop van een goederenwagon gegleden en daarbij z'n rug heeft bezeerd. Door de E.H.D. is hij naar het acad. zie kenhuis vervoerd. Zwijntjesjager gegrepen Gister morgen klom de 20-jarige L. J. J. W. uit Den Haag over het hek vari de Kath. H.B.S- aan de Mariënpoelstraat en haalde een fiets uit de bergplaats, waarmee hij over de cour reed om de uitgang te bereiken. Hij had echter buiten de waard gerekend, in casu pater van Gent, die vanuit een der lokalen de diefstal bemerkte en de dief naholde. Op zijn geroep „Houdt de dief" werd W. door een passe rende burger op de Rijnsburger weg gegrepen. BINNENLAND. KERSTBRIEVEN NAAR INDIë, Van de zijde van het departement van oorlog deelt men ons mede, dat aan de bloedverwanten en kennissen in Nederland van in Indië vertoe vende Nederdandse militairen de ge legenheid wordt geboden aan hun betrekkingen overzee met Kerstmn een speciale Kerstbrief te doen uit reiken. Het ligt in de bedoeling, dal de commandanten deze brieven op Kerstavond bij de gezamenlijke vie ring van het Kerstfeest aan de mili tairen overhandigen. De brieven moeten daartoe vooreerst worden ge sloten in een enveloppe, waarop ai leen de naam, voorletters en het le- gernummer van de geadresseerden behoort te worden vermeld, en ver volgens in een tweede omslag, te adresseren aan de commandant van het betrokken onderdeel. Op deze buitenenveloppen behoort tevens de aanduiding „Kerstbrief" te worden gesteld. De brief mag niet zwaarder wegen dan 20 gram cn moet op de normale wijze worden gefrankeerd. Teneinde er van verzekerd te zijn, dai ook de commandanten van verder af gelegen onderdelen de Kerstbrie verf tijdigin hun bezit hebben, moeien deze brieven uiterlijk 9 December a.s. in Nederland ter post worden be zorgd. OP TWEEDE KERSTDAG VLEES IN RESTAURANTS. Onlangs heeft de Bedrijfshoreca de regering verzocht ontheffing te verlenen van, de beschikking „vlees loze dagen" op 26 December Tweede Kerstdag). Naar wij vernemen heeft de regering op dit verzoek welwillend beschikt zodat op tweede Kerstdag in restaurant e.d. vlees mag worden verstrekt. POSITIE NEDERL. SCHEPEN. b Aalsdijk, Norfolk--Antwerpen, 2 Dec. op 365 mijl West van Landsend. b Abbedijk, 30 Nov. van Rotterdam te Vera Cruz. q b Alderamin, Buenos AiresRotter dam, 1 Dec. te Santos. b Alwaki, 30 Nov. van Santa Fé te Rosario. a Amstelland, 29 Nov. van Rosario te Buenos Aires. b Axeldijk, RotterdamGulfha- WEERSVERWACHTING 5 8 VEEL BEWOLKING. o Zwaar bewolkt met plaatselijke© o enige regen of sneeuw en hier 5 en daar nevel of mist Meest zwakke en veranderlijke wind. o g Weer iets kouder. oooooooooooooooooooooooooooooooooo STAATSLOTERIJ. 502de Staatsloterij, 5e klasse, 7c lijst. 1000: 6540 8485 19155 21930. 40C: 9243 200: 2070 2307 2898 3461 5418 10157 20692 100: 2681 4366 4811 7664 15994 16290 16582 16905 18282. vens, 30 Nov. van Mobile c Bonaire, 1 Dec. van Demerara naar Curasao. b Celebes, JavaNew York, 29 Nov. te Halifax. c Ganyniedes, 1 Dec. van Guaya quil te Callao. c Hedel, CarletonAntwerpen, 1 Dcc. op 1000 mijl West van Landsend. b Java, 1 Dec. van Kopenhagen naar Amsterdam. a Joh. de Witt, JavaAmsterdam, 2 Dec. van Aden. c Kelbergen, 2 Dec. van Sfax te Amsterdam, c Lekhaven, MontevideoAntwer pen, pass. 28 Nov. Fernando Noron- ha, 1 Dec van Montevideo naar Am sterdam. a Nieuw Amsterdam, wordt 3 Dec. des morgens van Rotterdam te New- York verwacht. d Papendreclit, RotterdamAba- dan, pass. 2 Dec. Kaap St. Vincent. c Phrontis. AmsterdamJava, 30 Nov. van Suez. b Prins Alexander, GentPales tina, 1 Dec. te Alexandrië. b Prins Willem IV, Harlingen Catania, pass. 1 Dec. Finisterre. b Salland, 2 Dec. van Buenos Aires te Amsterdam. c Tjipondok, 2 Dec. vcan Brisbane naar Batavia. c Triton, 2 Dec. van Pampator naar Carupano. c Zeeland (SS. M.), 1 Dec. van Londen te Blyth. („a" voor een scheepsnaam bete kent passagiersschip .„b" vrachtboot met beperkte passagiersaccomodatie, „c." vrachtschip en „d" tankschip.). LAATSTE BERICHTEN DE ONTSPORING TUSSEN PARIJS EN ATRECHT. Agence France Presse meldt nader dat nog meer slachtoffers onder de wrakstukken van de tussen Parijs en Atrecht ontspoorde trein van daan zijn gehaald. Het aantal doden is gestegen tot twaalf, terwijl een veertigtal gewonden is geteld. Men vreest, dat nog meer slachtoffers ontdekt zullen worden. De trein reed op het moment van de ontsporing op volle snelheid. Volgens niet-offi- ciele berichten zou het aantal doden reeds twintig bedragen. LAATSTE POSITIE SCHEPEN. Abbekerlt, 2 Dec. van Melbourne naar Brisbane. Alcinous, JavaAmsterdam, 2 Dec. te Londen. Boissevain, 30 Nov. van Singapore naar Rio de Janeiro. Boschfontein, KaapstadAmster dam, 2 Dec. Van Southampton te Antwerpen. Bredero, RotterdamJapan, 2 Dcc. van Shanghai. Congosroom, Le Verdon-Dakar, 2 Dec. 150 mijl van Las Palmas. Duvendijk, VancouverRotterdam 2 Dec. nam. tc Gravesend. Haarlem, AmsterdamValparaiso, 2 Dec. te Callao. Jolian de Witt, JavaAmsterdam, pass. 2 Dec. Perim, Kota Baroc, RotterdamJava, 2 Dcc. 4 uur van Port Said. Lawak, 30 Nov. van Singapore naar Macassar. Lindekerk, 29 Nov, van Vizagapa- tan te Rangoon. Maasland, Buenos-AiresAmster dam, pass. 1 Dec. Kaop Finisterre. Meliskerk, AustraliëRotterdam, 2 Dec. te Suez. Nigerstroom, West-AfrikaAmster dam 5 Dec. te Havre verwacht. Ridderkerk, ShanghaiRotterdam, 30 Nov. van Colombo. Rijnkerk, 29 Nov. van Karachi te Bombay. Rijnland, AmsterdamBuenos- Aires, pass. 30 Nov. Fernando No- ronha. Samarinda, 2 Dec. van Cheribon naar Soerabaja. Saparoea, 29 Nov. van Singapore naar Los Angelos. Taawli, 2 Dec. van Batavia naar Bima. Ternate, 27 Noov. van Port Ne- ches te Houston. Tosari, AmsterdamJava 2 Dec. 2 uur van Suez. Van 't Hoff, JavaNew-York, 30 Nov. van Colombo. Veendam, 2 Dec. n.m. van Rotter dam naar New York. Willem Ruys, werd 3 Dec. (6 uur v.m. bij vuurtoren „Nab", tussen Wight en 'vaste wal) verwacht. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 3 Deo. Kaas. Op de kaasmarkt te Woerden werden 82 partijen aangevoerd, le soort 1.71 —1.77, 2e soort f 1.62—1.70. De han del was traag. ROTTERDAM, 2 Dec. Vee. Totale aanvoer 3508 stuks, 355 paarden, 17 veulens, 944 vette koeien en ossen; 750 gebruiksv-ü137 graskalveren: 215 nuchtere kalveren; 116 schapen en lammeren; 10 varkens; 795 big gen; 169 bokken en geiten. Prijzen: kalfkoeien le kwal. f 700, 2e kwal. 575, 3e kwal. 400; melkkoeien 700—575—400; varekoeien 400— 300250; vaarzen f 425300200; pinken 300—200—150; graskalve ren 180—100—50; biggen per week 37—30—20

Leidse Courant | 1947 | | pagina 5