Zijn de Encyclieken revolutionnair Modernisering spoorwegbedrijf RECHTZAKEN KLEIN NEST WOENSDAG 3 DECEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Zelfs katholieken weigeren er vaak de consequenties uit te trekken EEN ARTIKEL IN DE ,.OSSERVATORE" Uit een artikel van Igino, Giordani in de „Osservatore Romano' blijkt, dat de sociale leer der Kerk, zoals zij werd uiteengezet in de Encyclieken, met name in die vart Paus Leo XIII, tot op onze dagen op merkwaardige tegenstand stuit in zekere kringen, waar mep dit niet zou verwachten. In 1891 bij het verschijnen van „Rerum Novarum", prees weliswaar een vooraanstaand Amerikaans dag blad Leo XIII als de Nestor der mens heid, doch de andere bladen aan de ze en gene zijde'van de Oceaan noem den de Arbeiderspaus een socialist of botweg een revolutionnair! Ook waren sommige goedgelovige zielen deze mening toegedaan, omdat zij veronderstelden, dat de heersende sociale toestanden en verhoudingen, die hun normaal, toeschenen, als het ware zouden moeten verstenen en de Kerk dat versteningsproces zou moe ten helpen bevorderen. Nog in onze tijd voegde een student in de theologie Giordani toe, dat „Re- rum Novarüm" op een vergissing van de Pausen berustte. Met evenveel recht zou beweerd kunnen worden, aldus Giordani, dat de naastenliefde een vergissing van het Evangelie is en de gerechtigheid een fout in het Christelijk; Geloof en in de natuur! Giordani citeert dan de Amerikaan se Jezuiet Prof. B. J. .Masse, die on langs in de „New York Post" schreef, hoe indertijd invloedrijke katholieken de priesters trachten over te halen, „Rerum Novarum" niet van de kan sels af /oor te lezen, omdat de ar beiders er anders revolutionnaire ideeën uit zouden opdoen.. Ditzelfde gebeurde volgens^ Prof. Masse ook toen in 1931 „Quadragesimo Anno" verscheen. Qiordani zegt, voorts, te kunnen getuigen, dat soortgelijke cri- tiek, zij het ondergronds, werd gele verd op sommige via de radio uitge zonden toespraken van de huidige Paus Pius XII. Het is ook interessant te vernemen wat wijlen President Roosevelt er over dacht. Toen hij de verkiezings campagne voor zijn eerste president schap voorbereidde, vroeg hij een priester wat hij moest doen om de katholieken gunstig yoor zich te stem men. De priester beval hém aan, en kele passages uit „Rerum Novarum'' voor te lezen, doch hierop antwoordde FD.: „Die heb ik gelezen, maar zij is mij te revolutionnair!". P. Masse geeft hier als commen taar op: „Het is duidelijk, dat de Pauselijke Encyclieken in zekere zin klaarblijkelijk revolutionnair zijn, evenals dit beweerd kan worden van de programma's der verscheidene christendemocratische partijen. Zo wel Leo Xin als Pius XI kwamen op tegen de bestaande toestand, zij stel den nauwkeurig vast, dat noch het kapitalisme met zijn motto „laissez faire" noch het monopolistisch kapi talistisch kapitalisme in overeenstem ming gebracht kunnen worden met het christelijk geweten. Ook zijn de Encyclieken hierom revolutionnair omdat hetgeen zij te verkondigen hebben over het economische systeem het huidige sociale probleem in de wortel aangrijpt en hierop is het woord „revolutie" met recht van toe passing. De hervormingen, die de En- cyclieken voorstaan, zijn alle een uit vloeisel van fundamentele waa,heden der godsdienstige en zedelijke orde: de waardigheid van de menselijke persoon; zijn recht op een behoorlijk stoff lijk leven; de heiligheid van het igezin; behalve het individuele karak ter heeft de privaat eigendom sociaal karakter, krachtens hetwelk de mens -niet vrij is om naar wille keur over zijn goederen te beschik ken, maar daarbij ook het algemeen belang in het oog moet houden; en tenslotte de plicht voor een ieder om de rechtvaardigheid en de naasten liefde te beoefenen." „In deze zin", zo vervolgt P. Masse, „z-ijn de Encyclieken niet geheel re volutionnair of radicaal en in deze zin richten zij zich nog meer tegen het communisme dan tegen het ka- pitalististische „laissez faire" „laat maar begaan" Inderdaad be ogen zij de afschaffing van dc eigen dom niet, ofschoon wèl de uitschake ling van de eraan verbonden misbrui ken en een meer gelijkmatige verde ling ervan; evenmin sporen zij aan tot de klassenstrijd, die wat zijn mo tieven en onheil betreft overeenkomt met het „laat maar begaan" van het monopolistisch kapitalisme, doch wel bevorderen zij de Samenwerking tussen de verschillende takken van het productieve leven, alsmede de sociale vrede De Encyclieken willen een demo cratische economie, waarin werkge vers en werknemers elkander weder zijds respecteren, gehoorzamend aan de morele wetten en samenwerkend voor hun en ons aller welzijn." Biordani bemerkt bij het voorgaan de, dat, zo de Encyclieken als revo- lutionna.ir genoemd worden, dit woord toch niét kan worden opgevat in zijn betekenis van chaotische en onheilzame omverwerping. Evenmin is dit woord van toepassing op de leer en de sociale practijken der Kerk. De Kerk streeft integendeel een re delijke vooruitgang na langs de lij nen der ontuitputtelijke christelijke hernieuwing en als zodanig blijkt Haar leer niet die van één revolutie, maar die van de revolutie, die steeds opnieuws fossiele vormen verwijdert en zich keert tegen het verstenings proces van ideeën en instellingen. De Kerk vernieuwt en hervormt juist de ideeën en instellingen ten bate van de onvermoeibare vooruitgang van de mens en de samenle\ng. De Kerk is het Mystieke Lichaam, waar in de ipensen, die er de ledematen van vormen, niet ieder voor het eigen heil leven, doch samenleven in een broederschap die op haar beurt leeft dank zij het Bloed van Christus. Welnu, deze bovennatuurlijke sa menleving kan krachtens de naasten liefde, niet anders dan ook het ter rein van de arbeid en het sociale le ven doordesemen met naastenliefde en daarbij iedereen verplichten zijn broeders te dienen en aldus de wet der liefde practisch te verwezenlijken. Benen ais een Barometer en steeds maar rauw weer op til. Rheumatische pijnen' in armen benen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispelturig! klimaat voor velen onfeilbare voorboden van ver andering van weer. Wapen U tegen die. slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kru schen op Uw bloedzuiverende orga nen drijft de pijnverwekkende scha delijke zuren op de viucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele ge stel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Üw eerste kopje thee. In de loop van de komende jaren zal het spoorwegbedrijf worden ge moderniseerd. De stoomtractie zal de toekomst geheel worden ver laten. Behalve electrische treinen zal men zowel diesel-electrische lo comotieven als diesel-electrische mo torrijtuigen gaan gebruiken. Wellicht zal zelfs de hete luchtmotor worden ingeschakeld, vooral omdat deze de toepassing Van eenvoudige over brenging doet verwachten. Aan de verlichting der rijtuigen zal grote zorg worden besteed. Kunst licht, de toepassing van buislampen is niet onmogelijk, zal de reizigers goed doen lezen. De treinen zullen zoveel mogelijk in stroomlijnvorm worden gebouwd. De uitbreiding van het aan i,al treinen zal leiden tot be perking van hun lengte. De omvang van. het vervoer vér- toont een steeds snellere groei. In 1946 was het aantal reizigerskilome ters gestegen tot &6 milliard en het gemiddelde per inwoner tot 600 km. Ook voor het goederenvervoer zullen de spoorwegen, ondanks de opkomst van de jongere verkeers middelen, een belangrijke plaats blijven innemen voor massaë.1 ver voer. In het kader van de toekom stige coördinatie van de verschil lende vervoerstakken zullen de spoorwegen nauw samenwerken met het vervoer te water, over de weg en door de lucht. De omvang van het goederenver voer van October was 30 pet. hoger dan in October 1946. Uit Zuid-Lim burg werden tienduizenden tonnen kolen meer verzonden dan in Sep tember. Dat de Spoorwegen nog steeds met een nijpend gebrek aan rollend ma teriaal te kampen hebben, is nu wel algemeen bekend. Hoewel hard ge werkt wordt om de achterstand in te halen, kan het zelfs voorkomen dat men op bepaalde momenten achter uit gaat. Hoe dat mogelijk is? Veel materieel dat thans' rijdt, vooral stoommaterieel, is na beschadigd of defect te zijn geweest zo goed en zo kwaad als dat ging opgelapt. Zo dra dit materieel opnieuw manke menten gaat vertonen, wordt het uit de dienst genomen en ter grondige reparatie naar de werkplaats ge stuurd. Van het materieel wordt thans meer verlangd, dan in normale om standigheden. Het gebrek aan ma terieel maakt het nodig, ieder rijtuig en iedere wagen zo lang mogelijk in dienst te houden; Dit kan echter tot gevolg hebben dat op een gegeven moment de reparatiestand zeer hoog wordt en dit een nadelige invloed op het aantal 'beschikbare plaatsen heeft. Zo daalde het aantal bruikbare plaatsen in de maand October van 90.800 tot 87.000. Het nadeel hiervan wordt nog ernstiger, wanneer men bedenkt dat de reislust nog steeds toeneemt. Zo bedroeg het aantal af gelegde reizigers kilometers in Oct. 1947 ruim 490 millioen of bijna 3% meer dan het aantal van October 1946 toen het ruim 477 millioen was. Ook bij het goederenvervoer deed zich het tekort aan rollend materieel gevoelen. Mede als gevolg van de lage waterstand in rivieren en kana len werd de afgelopen maand een extra beroep op de spoorwegen ge daan. De omvang van het goederen vervoer in de maand October 1947 was 30% hoger dan in de overeen komstige maand 1946. Uit Zuid-Lim burg werden tien duizenden tonnen kol/en méér verzonden dan in Sep tember. Eind September werd een telling gehouden van het goederenmaterieel waaruit bleek dat er 18.305 bruikbare wagens in ons land zijn, waarvan 15 801 N.S.-wagens, terwijl in het buitenland 2103 wagens van de N.S. verbleven. Dat er niettemin hard gewerkt wordt aan het herstel van het be drijf moge blijken uit het feit, dat door het in gebruik nemen van een aantal baan gedeelten voor dubbel spoor op het baanvak Rotterdam van het enkelspoor in October steeg tot 1787 km en van dubbel snoor tot 1342 km. De bruggen over de Roer en de Roerdoorlaa't kunnen weer dub- belsporig bereden worden, evenals de, overgang Warmonder Leede. De de finitieve herstelling van de brug over het Wilhelminakanaal bij Best kwam in October gereed. Thans is het blokstelsel over 1696 km van het net hersteld en het aantal definitief herstelde beveiligingen van stations en posten steeg in de maand October tot 343. Ondanks de moei lijkheden vordert dus het herstel H1LLEGOM HONDERD JAREN Gelijk we reeds bericht hebben, hoopt de heer Theodorus van der Helm op 7 December honderd jaar te zijn. De eeuweling werd geboren te Hazerswoude en oefende daar het beroep van melkslijter uit.. De laatste 10 jaren verblijft hij in huize „St. Jozeph" in Hillegom. Zijn echtge note is twaalf jaar geleden gestor ven. Het echtpaar heeft vijf kinde ren en vele kleinkinderen. Een van zijn zoons, pater mr E. v. d. Helm O.F.M. pastoor in Den Haag, hoopt op de feestdag een H. Mis van dank baarheid in de kapel van huize „St. Joseph" op te dragen. In het voorjaar is de heer van der Helm ernstig ziek geweest en ook bediend, maar er weer „boven op" gekomen. HET GEBLOKKEERD GELD. Binnenkort, zo hebben wij reeds medegedeeld, kan men weer in zekere mate gebruik maken van geblokkeerd geld. Wat daarvan n.l. niet voor be lasting hoeft te worden betaald, kan op een zgn. „optierekening" worden geplaatst. Deze rekening kan op ver schillende wijzen worden gebruikt: 1. Plaatsing, tot 3500, op een „be leggingsrekening". Vanaf 1 Juni 1948 kan hiervan elk jaar een vijfde op vrije rekening worden overgeboekt. Voor spaarders van vóór 30 Juni 1939 kan dit bedrag van ƒ3500 verhoogd worden. 2. Aankoop van onroerende goede ren van hen, die geld nodig hebben voor belastingbetaling. De eerste drie jaar mag het gekochte niet weer wor den verkocht of beleend. 3. Aankoop van nader aan te wij zen effecten. 4. Betaling wan koopsommen van levens- en spaarverzekeringen. 5. Inschrijving op staatsobligaties („investeringscertificaten"), waarvan elk jaar 1/5 vrij verhandelbaar wordt. 6. Houders van inschrijvingen op het grootboek 1946 kunnen (tot 500) hun inschrijving verkopen tegen vrij geld aan personen die belastingen of heffingen moeten betalen. De nieuwe bankbiljetten van 10 gulden Tabak wordt goedkoper Naar „Trouw" verneemt, zal de tabaksprijs binnenkort vermoede lijk met 10 procent verlaagd worden. Het is nog niet bekend wanneer de prijsverlaging zal ingaan, doch de mogelijkheid bestaat, dat reeds met ingang van Januari de shag-, pijp en pruimtabak belangrijk goedkoper wordt. Vorige week heeft de kleine tabak verwerkende industrie in een tele gram aan de minister verzocht een prijsverlaging van 10 procent in te stellen en tegelijkertijd de tabak vrij te geven. (Dit laatste n.a.v. de grote voorraad die zich bij de kleine fabrikanten opstapelt). De ervaring, die de regering met het vrijgeven van de sigaren heeft opgedaan, zal echter voorlopig de tabak nog wel in distributie houden, aldus „Trouw". PRIJSVERLAGING PUDDING POEDERS VAN TARWE EN GORTGRIESMEEL In het voedselvoorzieningsblad van heden is een verordening gepubli ceerd van het bedrijfschap voor gra nen, zaden en peulvruchten, welke een belangrijke prijsverlaging in houdt voor pudding poeder van tar we- en gortgriesmeel. De maximum consumentprij zen zijn: los uitgewogen 5 cent per 100 gr. (10 cent), in carton verpakking van 250 gr ~otto 20 cent per pakje (29 ct.) van 50" gr netto 39 ct. (56 c$.) per pak, van 1000 gr. netto 74 c'x. (105 ct.) per pakje. Voor andere verpakking gelden de volgende maximum con- sumentprijzen per 100 gram: in car- tonverpak/king 6,2 ct., in papierver pakking 6 cent. De tussen haakjes vermelde prijzen zijn de oude maximumprijzen. DE PRIJZEN VAN KAARSEN Met ingang van 6 December a.s. zullen de maximum gebruik ereprij zen voor kaarsen zijn; stearine huis houd- en kerstkaarsen 60 cent per paik van 170 gram, en paraffine huis houd- en 'kerstkaarsen 46 cent per pak van 170 gram. Ook voor de' gro tere pakken, tot 300 gram, zijn maxi mumprijzen vastgesteld. BRAND TE HILVERSUM Gisternacht heeft een felle uit slaande brand gewoed in hei per ceel, gelegen achter het pand Heren straat 14, naast het Citytheater te Hilversum. Het huis werd door twee families bewoond, n.l. het gezin van L en het gezin van M. De heer van M. die alleen thuis was, is vermoe delijk in zijn slaap door het vuur verrast en wist zich slechts te red den door uit het raam van de eerste verdieping te springen, na het ven ster met zijn vuist te hebben ver brijzeld. Ernstig aan handen gewond De directie van de Nederlandse Bank N.V. maakt bekend, dat zij bin nenkort, naast de thans circuleren de bankbiljetten van 10.biljet ten van dezelfde coupure van een nieuw model in het verkeer zal bren gen. Het nieuwe model draagt, evenals alle andere thans gangbare bankbil jetten, de handtekeningen van mr. L J. A. Trip en mr. J. Westerman Holstijn en de datum 7 Mei 1945 en is slechts aan de achtrezijde genum merd. Aan de voorzijde is de hoofdkleur blauw, met een portret van Koning Willem I met daaronder op sommige biljetten de jaartallen 17881843; op andere biljetten is het foutieve ge boortejaar gerectificeerd en zijn de jaartallen 17721843 vermeld. Aan de achterzijde is hoofdkleur karmijnrood, afbeelding mijngebied Limburg, omlijsting groen en rood, serieleters en nummers: rood. Het watermerk is een Phoenix, het formaat is 7,8 x 13.8 cm. en geheel van streek, werd de man later in onderkleding op straat aan getroffen. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. Ook een meisje, dat op een boven- gelegen verdieping sliep, kon zich slechts op het laatste ogenblik ir veiligheid stellen. De brandwer had enkele uren no dig om het vuur te bedwingen. Het perceel brandde geheel uit. De om liggende gebouwen konden worden behouden. De bewoners zijn niet verzekerd. Omtrent de oirzaak van de brand tast men nog in het duister. In het Belgische dorpje Molen boers el even over de Belgische grens, brak brand uit in een boerderij. De 25-jarige dienstbode K. uit Stram- prooy, Ned., die binnenkort in het huwelijk zou treden, wilde haar uit zet redden en snelde het hevig bran dende huis binnen. Zij keerde niet meer terug. Later heeft men het ge heel verkoolde lijk gevonden. HAAGSE POLITIERECHTER. Clandestien geslacht. De bedrijfsleider C. L. te Noord- wijkerhout was clandestien aan het slachten geweest, en, al was het volgens verdachte een kwestie, die niet de handel betrof, eiste de Offi cier drie maanden gevangenisstraf. Het kon geen voorwaardelijk worden zoals verdachte vroeg; twee maan den gevangenisstraf legde de rech ter op. HAAGSE RECHTBANK. Diefstal tijdens de vaart. De kapitein bij de binnenvaart W. 0„ heeft zi<?h voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad, omdat hij in Leiden diefstal had gepleegd van goederen die hij moest vervoeren. De rechtbank heeft verdachte deswege veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf. Geen goede Sint voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. HERZIENING VAN EEN UITSPRAAK VAN DE BUITEN GEWONE RAAD VOOR DE SCHEEPVAART TE LONDEN. De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft een dezer dagen een uitspraak vernietigd, die op 10 Juni 1943 door de Buitengewone Raad te Londen was gewezen tegen een kapi tein van het m.s. Rhea, toebehoren de 'aan de K. N. S. M, Het is het eerste geval, dat een be slissing van de Londense Raad werd vernietigd, zodat er een zeer grote belangstelling was voor deze zaak. Het schip was in Mei 1940 gechar terd door de Franse regering met bestemming Tunis. In Mei 1940 be gaf het schip zich onder geleide naar Oran, waar het bleef. Ten slotte werd het later door de Vichy-regering in beslag genomen. De kapitein werd nu verweten, dat hij zich had misdragen, door met het schip niet tijdig te zijn uitgevaren. Een tweede grief was, dat hij enige officieren zou hebben aan gewezen voor vertrek naar Neder land. Na de bevrijding werd door dc ka pitein een verzoek tot revisie inge- d'end door diens raadsman mr. dr. W. Hugenholt te Leiden. Deze wees er in zijn pleidqoi o.a. op, dat zijn cliënt in die tijd'mocht verwachten, dat Noord-Afrika de zij de van De Gaulle zou kiezen, gelijk ook overige koloniën hadden gedaan. Hij kon dus beter in de haven blij ven liggen, dan trachten weg te ko men. Daarenboven had hij geen con- vooi en geen anti-mijnengordels. Hoe zou men hem verwijten heb ben gemaakt, indien hij was uitge varen en daarna getorpedeerd of ge vangenomen was, terwijl later Oran de zijde der geallieerden had gekozen. Ook de tweede grief werd door de raadsmans ontzenuwd. Ten slotte heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam de kapi tein in het gelijk gesteld. Bij vonnis werd de Londense uit spraak vernietigd en de daarin gege ven beslissing, waarbij aan jle kapi tein de bevoegdheid werd ontnomen om als zodanig te varen. Laatstgenoemde is dus weder in zijn zeemanseer hersteld en heeft nu tevens weder recht op zijn achter stallige gage en vrachtpremies. ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 69) Hij sneed de enveloppe open. Er zat een groot vel papier in, waarop slechts deze drie woorden stonden: „Vergeef vergeet Stella." Enige tijd bleef Daan met het pa pier in z'n hand zitten, dan boog hij zich voorover en liet het met de en veloppe, in 't vuur vallen. Een zucht van verlichting ontsnapte hem, toen hij het papier in asch zag veranderen. Neen, zij wist niets van het aanbod, van de beloning, die haar vader had gezonden. Het was gemakkelijk haar te vergeven, want zijn hart vloeide nog over van liefde voor haar en hij begreep, hoe groot de dwang, was, die op haar was uitgeoefend. Zij had enige 'tijd weerstand geboden, doch haar liefde en plicht tegenover haar vader hadden gezegevierd. Had zij hem niet gewaarschuwd, ofschoon toen niet vermoedend, hoe spoedig zij op de proef zou gesteld worden? Bovendien moest zij evengoed als hij begrepen hebben, dat er geen vereniging tot stand kon komen, tus sen Daan Norton de machinesmid en de dochter van de regerende Prins van Maritaria. Hij had de ster be mind, die te midden van het gewone leven was opgegaan. Onbewust had hij er naar gegrepen, doch de ster scheen in een firmament huiten z'n bereik. En toch verlangde hij op dat ogenblik, smachtte hij hevig en harts tochtelijk als nooit te voren naar haar. Hij bekeek het doosje met de ver leidelijke bewijzen van Prins Yovan's dankbaarheid. Het moest terugge zonden worden. Maar op welke ma nier? Indien hij zich niet zo ellen dig had gevoeld zou hét ogenblik niet van humor ontbloot geweest zijn. Want hij had geen idee, in welke bewoordingen hij zijn brief zou op stellen, zelfs niet, hoe hij moest be ginnen, want Daan was evenmin als alle gewone mensen een ge regeld correspondent met vorstelijke personen Eindelijk trof hij toevallig de goede toon en schreef op een goedkoop velletje papier van juf frouw Norton: „Hoogheid, Ik ben zeer vereerd door uw vriendelijk aanbod van een positie aan uw Hof en ik moét het tot mijn grote spijt afslaan. Zoals ik uw Hoogheid reeds heb medegedeeld, verlang ik geen beloning voor een kleine dienst, die ik in staat was u te bewijzen. Geloof niet, dat ik ondank baarben, - wanneer ik u het mooie orde teken terug zend. Indien het mij mogelijk geweest was, de aan geboden positie aan te nemen, zou ik zeer verheugd geweest zijn, de rid derorde te dragen, doch ik vond het in mijn geval niet meer dan billijk, het u terug te zenden. Uw dienstwillige dienaar Daan Norton." Hij deed zijn brief in het doosje, pakte het opnieuw in en lakte 't met hét stuk pijiplak, dat zolang 't hem heugde, in de naaidoos van z'n moe der had gelegen. Toen het geadres seerd was en de inkt droog was, stak hij het in z'n zak, om het de volgende dag te posten- Lusteloos keek hij naar de andere brieven. Er was niets belangrijks bij, behalve een van Mount joy, waarin hij schreef, dat hij in 't Noorden was geweest, doch op weg was naar Lon den en 't hem aangenaam zou zijn, Daan onmiddellijk na zijn terugkomst te spreken. Deze brief was gedateerd op veertien dagen geleden; dienten gevolge besloot Daan de volgende morgen naar hét kanoor .van mijn heer Mountjoy te gaan. Vervolgens herinnerde hij zich de raad van zijn moeder en ging ten slotte naar bed. Het duurde echter geruime tijd voor hij insliep en in zijn slaap zag hij Stella zoals hij zich haar herinnerde, zittende in de goede oude leunings- stoej. in de keuken en Stella, de Prin ses, zoals zij stond op het balcon van het paleis te Maritaria. XXV Toen hij naar mijnheer Mountjoy ging, bracht Daan het doosje, even naar een postkantoor. De kantoorlo kalen van mijnheer Mountjoy waren ruim en bijna vorstelijk gemeubeld en zijn privékantoor op de meest luxeuze wijze ingericht. De pracht welke er heerste was wel sterk in tegenstelling mét de eenvoud van de eigenaar die er niet zelden gedurende de zomerdagen in zijn overhemds- mouwen zat te werken en zich bijna nooit de moeite getroostte, om z'n jas aan te trekken, zelfs wanneer hij bezoek ontving uit de hoogste finan- cieele kringen, Men moet al zeer rijk zijn om zoiets te kunnen doen en het maakte op die bezoekers een eigen aardige indruk, dat mijnheer Mount joy de gebruikelijke vormen en de belangrijke positie van genoemde bezoekers veronachtzaamde. Daan werd onmiddelijk bij mijn heer Mountjoy binnengelaten, die hem met uitgestrekte hand tegemoet I kwam. Mountjoy had Daan niet ge zien sedert hij enige maanden geleden een vluchtig bezoek op het werk had gebracht. Zijn meer dan hartelijke verwelkoming van de jongeman werd getemperd door de uiterlijke veran dering, welke hij bij Daan waarnam. „Zeg," onderbrak hij zichzelf, „je ziet een beetje bleek, Daan." Bijna iedereen, die van Daan hield, noemde hem spoedig bij z'n voornaam, heb gehoord, dat je ziek bent ge weest, doch ik vermoedde niet, dat 't zo ernstig was-" „O, ik ben nu weer in orde," zei Daan vriendelijk. „Nu je ziet er toch niet helemaal uit, als ik zou wensen," beweerde mijnheer Mountjoy. „Anderson heeft me geschreven, dat jij, hij en enige van de werklieden in een politieke schermutseling in Maritaria gewik keld waren en dat je gewond werd; maar hij schreef er niet bij, dat het ernstig was, hetgeen, naar ik kan zien, toch wel het geval is geweest." i „Ik heb een paar klappen gehad," t>ekende Daan, „en om de waarheid te zeggen zou ik zonder Anderson het hoekje omgegaan zijn." Hij sprak op de toon van iemand, die graag een einde aan het onder werp wil maken én vervolgde, voor mijnheer Mountjoy verder commen taar kon leveren: „Ik wilde u over mijnheer Anderson spreken, mijnheer U is niet zo dikwijls op het werk ge weest als u zelf wenste en An der zal u niets over zich zelf gezegd hebben; natuurlijk niet, hij is de laatste man om over zichzelf de loftrompet te steken. Daarom zal u mij misschien willen toestaan te verklaren, dat 't alleen aan hem te danken is, dat het werk op tijd is afgeleverd; en niet alleen op tijd, doch buitengewoon goed. U behoeft mij niet te zeggen, dat Anderson een eerste klas kracht is, u is daarvoor een beter beoordeelaar dan dan ik ooit zal worden, maar ik zou willen verklaren, dat hij met hart en ziel heeit gewerkt en dat niemand het werkvolk beter had kunnen leiden, dan hij heeft gedaan." Mijnheer Mountjoy leunde achterover in z'n stoel en speelde met z'n horloge ketting, ^terwijl z'n ogen strak op de tafel waren gericht. „Je maakt een abuis, Daan," zei hij kalm. „Anderson 'heeft mij ge schreven." Daan bloosde. „Ja, en hij heeft mij gezegd, wat er tussen jou en hem is gepasseerd en wat je voor hem hebt gedaan." „Dat spijt me," stottérde Daan. „En hoe staat 't met Grey?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3