Gemeenteraad Noordwijkerhout Min. Neher naar Indië vertrokken HUIBERS DINSDAG 2 DECEMBER 194/ DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia Met ingang van 1 Januari is, als opvolger van de heer A. P. M. Bernaert, tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool „St. Bo- nifacius", benoemd de heer B. J. Aalbers te Haaksbergen. Wijding nieuwe klokken De drie nieuwe klokken voor de toien van de parochiekerk, welke dezer dagen door de firma Gebrs. Pritsen te AarL- Rixtel (N.B werden gegoten, worden op Maandag 8 December gewijd. AARLANDERVEEN Uitvoering Thuisfront. Door de R.K. gemengde Toneelvereniging D.I.T.O. werden twee avonden gege ven ten bate van het Katholiek Thuisfront. Beiden avonden werden geopend door de aalmoezenier pastoor Jac. Omtzigt. Het program was zeer afwisselend door voordrachten, zang en muziek. De opkomst was zeer goed, want als men hoort dat dit gezel schap optreedt, blijft er geen plaatsje in de zaal onbezet, In de pauze werd er een verloting gehouden met vele en nuttige prijzen. BOSKOOP Nieuw hoofdkwartier Verkenners. Het was Zondag een gewichtige en blijde dag voor de verkenners van de St. Jan de Doper-groep). Want het nieuwe hoofdkwartier, bij de Verkenners kortweg H.K., zou offi- ciël worden overgedragen. De voor zitter van het groepscomité. de heer C. J. van Vliet heette de aanwezigen waaronder de districtscommissaris uit Gouda, hopman Gerts uit Waddinx- veen, hopman Verbey uit Reeuwijk, de guido van de gidsen, de akela's en vele verkenners, hartelijk welkom. Na de totstandkoming van het hoofd kwartier verteld te hebben droeg spr. met het overhandigen van de sleutels aan hopman Streng het H.K. over aan de "Verkenners. De aanmoe- zenier kap. Sanders verrichtte de wij ding van H.K.. patrouillehoeken en de attributen van de verkenners en welpen. Dan volgde de opening op verkenners wij ze, met gebed en het breken /an de vlag en sprak hop man Streng zijn dank uit voor de gro te medewerking. Vervolgens feliciteerde de districts commissaris de staf en de verkenners met hun H.K. Spreker merkte op, dat bij zo'n gelegenheid meestal een ca deau wordt overhandigd. Het mooiste cadeau zou echter zijn, aldus spr. wanneer de verkenners nog eens op hieuw het voornemen maakten, vol gens de v/et en hun belofte te -leven. Men mag nog zo veel insignes heb ben of andere vaardighéid bezitten, dit is alles ij del wanneer wij niet le ven volgens de wet en belofte. Want dat is het doel van de verkennerij, jullie dichter te brengen bij God. Ten slotte sprak de aalmoezenier een dankwoord. Het interieur werd door de verkenners zelf vervaardigd en ingericht en het moet gezegd, het ziet er keurig uit. Speciaal de verlichte patrouille-dieren op hun hoeken „doen" het goed. Staking op bloemenveiling. Reeds lang lag het in de bedoeling ■"an het Veilin^bestuur, hei, besluit van de Veilingkring door te voeren, en dus de 2 pet. omzetbelasting te verhalen op de kopers. Dit geschiedde nu met ingang van 1 Dec. en had ten gevolge dat de kooers staakten en er dus niet gekocht werd. Tal van ko pers waren wel aanwezig, doch na men niet in de banken plaats. De aan voer was gering, doch wat nog aan geboden werd kon gee*1 koper vinden en werd aangehouden. De politie die aanwezig was behoefde niet of te tre den. aangezien alles heel rustig ver liep. HïLLEGOM 40-jarig ambtsjubileum. Het 40- jarig postjubileum van de heer J. Heemskerk, kantoorbediende der P. T.T. alhier is op waardige wijze ge vierd. Zondag werd door de zoon van de jubilaris, kapelaan te Middelburg, in de St. Joseph de Hoogmis opgedra gen, die werd bijgewoond door een groot aantal bestellers en het kan toor-personeel. -De officiële huldiging geschiedde in Zomerzorg. Daar werd de feesteling toegesproken door de heer S'- «envoorden, wnd.-directeur, namens de hoofddirectie van P.T.T. en hem een oorkonde en 'n enveloppe met inhoud overhandigd. Aan mevr. Heemskerk werden bloemen aange boden. De heer Doornebal sprak na mens het personeel. Een revue de levensloop van de jubilaris vertol kende was een succesvolle verras sing. Mede werd de heer Heemskerk gehuldigd als de voorz. <van „St. Pe trus". afd. Hiilègom en Omstreken van de R.K. Bond van P.T.T. Pluimvee- en Konijnententöbnstel- liug Voor deze expositie, die Za terdag en Zondag gehouden wordt, is grote belangstelling er zullen 1100 dieren te bezichtigen zijn. Kath. Vrouwenbeweging De afd. Hillego'm gaf 'n cuturele avond in hotel Sistermans. Medewerkten de dames A. M. Lommerse-de Mulder en mej. C. W. M. Hoogervorst (quatre- mains) het dubbel mannen-kwartet onder leiding van mej. Hoogervorst en mej. Mea Coppens, declamatie. NiEUWE-WETERING IJsclub „Ijsvermaak". Voorz. N. Haazebroek vermeldde in zijn ope ningswoord het 35-jarig bestaan van de vereniging, die bij de oprichting 22 leden telde en nu is uitgegroeid tot 140 leden. De secr. J.Eeckman bracht een 5-j. verslag uit over het finanti eel overzicht van de penningm. de heer M. Jansen, sloot met een ba tig saldo van 197.86. Kascontroleurs waren G. Maas en N. Bouwmeester ■Bz. De periodiek aftr. bestuursleden J. Ant. Struive, P. W. Straathof. J. Bontje en W. Luiten werden bij ac clamatie herkozen. In de vacature C. van BeeK werd de heer C. v. d. Luit als bestuurslid gekozen). De lieer Jac. van Egmond deed toezegging, dat, bij gebrek aan materiaal bij ijs- feesten, hij dit materiaal aan „ijs vermaak" af wilde staan. Tot slot ver loting. De Raad van Noordwijkerhout kwam Vrijdagmiddag in voltallige vergadering bijeen. Onder de ingeko men stukken was o.m. een beslissing van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, waarbij aan de gemeente wordt toegekend een voor. schot van 43.043.ten einde de ge meente in staat te stellen aan de Wo ningbouwvereniging „St. Antonius van Padua" een voorschot te "verle nen voor de aankoop van bouwgrond en een voorschot van ƒ358.525. voor de bouw van 30 woningen, even eens aan de genoemde bouwvereni ging. Op het verzoek van de Landexploi- tatie Maatschappij „Noordwijker hout", gevestigd te Sassenheim, om een gedeelte van de Langelaan af te voeren van de legger van wegen en voetpaden, om daarna dat gedeelte weg af te zanden, met een vaart te doorsnijden opdat het Noordelijk ge deelte van het Landgoed „Leeuwen horst" kan worden afgezand, wordt afwijzend besloten. Door 36 personen waren bezwaren ingebracht tegen de onttrekking aan het openbaar ver keer van dit gedeelte weg. Op een soortgelijk verzoek was al meer af- wiizend beschikt. De rekening der gemeente dienst jaar 1943 werd door de raad vervol gens voorlopig vastgesteld. Het eigen lijk batig saldo van deze rekening bedraagt ƒ4689.02. Met alg. st. wordt besloten van de provincie Z.-Holland om niet in eigendom over te nemen een gedeelte van een perceel, groot 1210 c.A., opdat de Parallelweg tot de HavenstraatKerkstraat kan wor den doorgetrokken. Gedeputeerde Staten zullen vergoeden de kosten van verharding met klinker tot een be drag van ƒ5300. Op voorstel van B. en W. wordt een verordening vastgesteld als be doeld in artikel 4 der Bioscoopwet. Ingevolge deze verordening zal er een plaatselijke commissie komen, door B. en W. te benoemen, welke be last wordt met nakeuring van te ver tonen films. Besloten wordt tot het verlenen van credieten op kraamcontract aan kleine kwekers voor het jaar 1948. De verlening geschiedt onder dezelfdn voorwaarden als in 1947. De Raad besloot hierna aan B. -en W. een crèdiet te geven tot uitbrei ding van de straatverlichting met 24 nieuwe lantaarns. Tevens werd be sloten credieten aan B. en W. te ver lenen voor een opdracht aan ir. P. H. Bongaerds te Den Haag voor het ma ken van een rioleringsplan in de Zilk. Bij punt 12 van de agenda besloot de Raad aan te kopen van de provin cie een paar percelen grond langs de Herenweg in verband met het door trekken van de Koninginneweg naar de Herenweg. Bij de rondvraag werd geklaagd over de schade welke de loslopende honden veroorzaken op de bollengron- den. Het lid van der Klauw wees op de onprettige omstandigheid dat het re genwater slecht wordt afgevoerd in de Zeestraat. De voorzitter antwoord de hierop dat in de Zeestraat trottoirs komen zodat dit euvel dan wel ver holpen zal worden. Ten slotte vraagt de heer van der Klauw wanneer de uitslaat van 't riool in de Schjppersloot wordt verlegd, hij beveelt tegelijk aan de demping van een gedeelte van de kop van de Haven. De voorzitter zegt, dat de uit laat zal worden verplaatst; spr. zal de mogelijkheid van de demping van de kop van de Haven met de gemeente architect bespreken. Ten slotte werd nog behandeld een schriiven van de Gebr. van der Schoot uit Hillegom waarbij deze mededelen niet bereid te zijn de prijs van het kadastrale perceel sectie A. 2012 la ger te stellen dan zij vroeger hebben opgegeven. Een commissie uit de Raad heeft een onderzoek ingesteld en bevonden, dat de prijs iets te hoog is Enkele leden wezen er op, dat bij de beoordeling van de prijs ook ideële motieven een woord meespre ken n.l. het snel oplossen van het wo ningvraagstuk in de Zilk, zij ziin er daarom voor het voorstel van B. en W. aan te nemen. Hiertoe wordt met 10 tegen 3 stemmen besloten. De aan koopsom bedraagt 17.000.—. Hierna sluiting. LISSE K.V.P. Lisserbroek. De heer G. Fel. lid van de Prov. Staten van N.- Holland, hield een inleiding over de K.V.P. ook buiten verkiezingstijd" en sprak over het communisme, publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en het subsidiariteitsbeginsel. Vervolgens kwam in bespreking de gehouden Ka mercentralevergadering te Haarlem, tenslotte werd de contributie-rege ling behandeld. Het bestuur stelt voor de contributie op minstens 1.50 per lid te stellen. KOUDEKERK „M.I.C.O." winkelweek geopend. In tegenwoordigheid van deelnemers opende burgemeester G. Verheul in het Raadhuis de winkelweek 1947. Burgemeester Warnaar van Hazers- woude sloot zich bij de woorden van zijn collega aan. De voorzitter der Hanze, de heer F. Kouwenhoven, sorak ^en dankwoord, alsook de heer W. v. d. Spek. Na de officiële opening trok een .geluidswagen door de ge meenten. Aan de winkelweek nemen 4 middenstanders deel. OEGSTGEEST Onderscheiding. Aan de heren W. F. de Rooy en A. P. v. Rooy is uitgereikt de zilveren medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau, ter gelegenheid van hun 40-jarig jubileum als lid en brandmeester van de Vrijwillige Brandweer. De uitrei king had plaats door de burgemees ter in een vergadering van B. en W., en gemeente-secretaris, in het bijzijn van commandant en brandmeesters. VOORHOUT Vrachtauto te water. Gister avond werd de politie gealarmeerd, dat er een vrachtauto met brandende koplampen in de Leidsche Vaart lag. De politie constateerde dat er zich geen persoonlijke ongelukken bij had den voorgedaan; in de cabine werd een rijbewijs, ten nam.e van M. J. Wesselman te Leiderdorp gevonden. Later bleek dat de vrachtwagen bij het passeren van een andere auto in de vaart gereden was. De chauffeur kon zich echter in veiligheid stellen. De auto is met een kraanwagen weer op het droge gebracht. SPORT VOETBAL BEKERWEDSTRIJDEN IN DIT SEIZOEN Naar wij_ vernemen zou het in de bedoeling liggen van het bestuur van de K N.V.B. dit seizoen bekerwed strijd te laten spelen. Een defini tief besluit daaromtrent kan echter pas op een latere datum worden ge nomen, aangezien een en ander af hankelijk is van het feit, of de ge wone competitie niet te veel vertra ging ondervindt van slechte weers omstandigheden of onbesp eetbaar heid der terreinen. RUSSISCH COMMENTAAR OP DE REIZEN DER DYNAMO'S. In een artikel in „Sovjet Sport" geeft Michael Semitsjastny, aanvoer der van de Moskouse Dyanmo's, com mentaar op het recente bezoek van zijn ploeg aan Zweden, waarbij ook de Engelse reis der Dynamo's in 1945 ter sprake komt. Hij verklaart, dat de Dynamo's in technisch opzicht de minderen waren 'van de Engelse teams. Hun moreel was echter supe rieur, en de succesvolle toiir door En geland is hieraan naar zijn mening goeddeels toe te schrijven. Voorts noemt Semitsjastny Norrkoeping een van de sterkste ploegen van Europa. Hij acht het duidelijk, dat de Zweden naar de Europese voetbal-hegemonie streefden en daartoe alleen nog maar een overwinning op een goed Rus sisch team nodig hadden. „Wij begre pen derhalve, dat de Zweden tegen ons zeer resoluut zouden spelen", zegt Semitsiastny. De Rus neemt aanstoot aan een in een Zweeds blad verschenen artikel onder het hoofd „Dynamo spionnen in het stadion". Kort na de aankomst tan de Moskousche ploeg in Stock holm. ,Wij waren van plan ons ver trouwd te maken met de omstandig heden, waaronder wii in het stadion zouden moeten spelen", zegt Se- mitsjastny, „en zo mogelijk ook eens naar de spelers te kijken. Maar dit is iets zo norm°aals en zo algemeen ge bruikelijk, dat het geen misverstand had behoren te wekken. De Zweedse taal ie rijk genoeg om aan de journa listen andere termen te leveren ten einde onze zending te beschrijven. Het woord „spion" is in alle talen een belediging". Resumerend verklaart Semitsjast- ny: „Met de leiders van het Zweed se voetbal konden we snel en gemak kelijk tot overeenstemming komen. Over geeii enkel punt is verschil van mening ontstaan". KORFBAL BONDSRAAD VAN DE K N.K.B. Zondag werd te Utrecht de eerste vergadering gehouden van de Bonds raad, de pas gecreëerde instantie van de K.N.K.B., bestaande uit het hoofd bestuur, afgevaardigden van de re gionale bonden, de voornaamste bondscommissies en districtsbesturen. Op de vergadering werden alle be langrijke plannen en problemen van de korfbalgemeenschap besproken. Een voorstel van het hoofdbestuur tot het uitgeven van een reeds persklaar handboek voor korfbal werd in prin cipe aanvaard. Een voorstel van het hoofdbestuur om afdoende verbete ring te brengen in het uitgeven van het officieel orgaan stuitte af op fi nancieel bezwaar van de regionale bonden, en zal in gewijzigde vorm worden voorgelegd aan de algemene vergadering van de korfbalbond. Medio 1948 zullen de examens voor korfballeiders worden hervat. Ten aanzien van de meest gewenste groot te van de competitie-afdelingen ble ken de menigen verdeeld. Aangeno men werd een voorstel van de Friese Korfbalbond om te besluiten, dat de verplichte medische sportkeuring door alle regionale bonden wordt op gelegd. De heer Wedemeyer ontvouw de de plannen van de Nederlandse 12- tal commissie voor de samenstelling en training van het Nederlands 12-tal voor een wedstrijd tegen Engeland en België. SCHAATSENRIJDEN MARIUS STRIJBIS ONTVING DIT JAAR DE PRESTATIEBEKER DER N. V. B. H. S. Onder voorzitterschap van de heer W. H. Taconis kwam de N. V. B; H. S. in haar jaarvergadering bijeen. In een kort openingswoord bood de heer Taconis do prestatiebeker 1946 1947 aan Marius Strijbis aan voor zijn vestiging van het uurrecord op de baan te Amersfoort. Het voorstel tot contributie-ver hoging werd in zoverre aangenomen, dat deze verhoging niet in 1947 doch op 1 Sept. 1948 zal ingaan. BILJARTEN VOORWEDSTRIJDEN HOOFDKLASSE Naar wij vernemen hebben tot nu toe acht spelers ingeschreven voor het kampioenschap van Nederland hoofdklasse groot biljart 45/2, welk kampioenschap van 18 tot en met 21 December te Groningen wordt ge organiseerd, te weten de titelhou der de Leeuw (Amsterdam), Mecz (Den Haag), De Ruyter (Waalwijk), Kobus (Haarlem), Lubach (Den Haag) Jacobs (Bergen op Zoom), Swering (Amsterdam) en van Vliet (Den Haag). De wereldkampioen van de Pol (Rotterdam) heeft nog niet inge schreven, doch men wijfeit er niet aan, of ook hij zal zich voor Gronin gen melden, aangezien de termijn voor inschrijving nog niet gesloten is. Verder zouden de pas gepromo veerde spelers Teegelaar (Leiden) en van Loon (Bergen op Zoom) niet voor deelneming in aanmerking wensen te komen, zodat in het geheel negen spelers op de lijst zouden komen te staan. De mogelijkheid is dus groot, dat voor wedstrijden moeten worden gespeeld, wel een bewijs hoe buiten gewoon sterk op het ogenblik in Nederland gebiljart wordt. L. B. B. De uitslagen van de Leidse Biljartbond luiden: le klasse: TOP 1—TOG I 6—2; TOG 2Spijkerbak 1 08; Caram bole 1Spoortje 1 8—0; Morsch- -poortlDVH 1 80. 2e klasse: TOG 3—UVS 1 1—7; Morschpoort 2Spijkerbak 2 44; Drei Pottekens 1BOS 1 44; De Hoek 1't Zuid 80. 3e klasse: Drei Pottekens 2DVH 2 80; BOS 2—Carambole 2 71; TOP 2Spoortje 2 62; Rijnegom 1 't Zuid 2 62. 4e klasse: Spoortje 3Morsch poort 3 44; Morschpoort 4TOG 4 4—4; TOP 3—de Valk 1 4—4; DVH 3 OG 4 2—6. 5e klasse: Spijkerbak 4de Valk 2 62; BOS 3't Zuid 3 62; Caram bole 3—TOP 4 4—4; DVH 4—TOG 5 4 - 4. 6e klasse: Morschpoort 6T.OG 6 80; de Valk 3Spoortje 4 44: UVS 3—de Hoek 2 2—6; Rijnegom 2 Vierkantje 3 62. 7e klasse: Vierkantjes 3UVS 3 62; Morschpoort 7Carambole 4 26; OG 2Drei Pottekes 4 71; Rijnegom 3Vierkantje 4 62. Gisteren werden de wedstrijden voortgezet met de belangrijke ont moeting de Spijkerbak 1—Klein Rustoord 1, waarbij wij als bijzon derheid willen vermelden de partij tussen I. Mazurel en J. v. d. Hulst. Na spannende strijd bleef ,J. v. d. Hulst met grote meerderheid, win naar van deze partij, met als uitslag J v. d. Hulst 570 39 brt. h. s. 143 gem. 1462; I. Mazurel 195—189—39 h.s 39, gem. 4.85* DAMMEN Competitie H. D. C. De Hoorn- se Damclub te Alphen aan den Rijn speelde de navolgende wedstrijden in competitieverband: S. D. V. I—H. D. C. I: W. Krom— W. Koopman 20; Y. de JongM. de Groot 20; L. de JongJ. Dis sel 20; K. HavenaarH. de Vos 02; A. van DuijnJ v d- Ent 02; C. RoosR. van Klaveren 20; H. BcodenE. Megchelse 02; A. LangelaarC. Looiensteijn 11; J. BosH. van Triest 11; N. Dannijs Hk. de Vds 20. Totaal 128. S. D. V. II—H. D. C. II: H. Kuben C Verbom 11; J. DannijsJ. Zaad 11; J. RoosJ. Schuurman af gebr J. CoucéeW. Baart 20; S. SmitS. Noorlander 2—0; C. de JongE. Mastmeijer 11; G. Berg manG. Dool (res.) 02; G. Bekél- bredeA. v. d. Vliet res. 20; P. CouvéeA. Kouwenhoven (res.) 1—1 A. Smitreglm. 20. Totaal 128. (Berichten reeds geplaatst in een ge-deelte van onze vorige oplage.) contact-commissie in Indonesië. Desgevraagd bevestigde de minister vervolgens, dat hij zich in geval hij zitting zal nemen in het collegiaal orgaan, niet voldoende zou kunnen wijden als zijn taak als minister van wederopbouw in Nederland en dus als zodanig ontslag zou nemen. Uiteraard was het de minister on mogelijk te zeggen hoe lang zijn verblijf irj Indonesië ditmaal zou duren. Een aantal regeringsperso nen deed minister Neher uitgeleide naar het vliegtuig. Daaronder bevon den zich minister-president Beel, de ministers Jonkman, van Boetzelaer van Oosterhout e'n Drees, voorts dr. Z. Y. van der Meer, dir.-gen. van de volkshuisvesting, jhr. de Graaff, se cretaris van het kabinet van het mi nisterie van wederopbouw, ir. H. W. Mouton, secr.-generaal, alsmede ten slotte de pres.-directeur der K. L. M., dr. A. Plesman en de dir.-gen. van de P. T. T., de heer T. van Houwe lingen. Drieledig doel In een kort vraaggesprek met een A. N. P.-verslaggever bevestigde de minister enkele ogenblikken voor zijn vertrek, dat hij in de eerste plaats naar de Oost vertrekt, om in •opdracht 'van de regering met dr.. van Mook en Jhr. van -Vredenburgh besprekingen te voeren over de in stelling van een collegiaal orgaan, dat zich zal belasten met de uitge breide werkzaamheden en verant woordelijkheden, die tot dusverre alleen op de schouders van de lui tenant G.-G. hebben gerust. In de tweede plaats heeft dit be zoek van minister Neher aan Bata via ten doel, dat hij naast dr. van Mook contact kan houden met de zo juist bij ministerieel besluit be noemde nieuwe delegatie, die op het Amerikaarische schip „Renville" po litieke besprekingen gaat voeren met de republiek onder toezicht van de commissie van drie ,in de hoop tot een oplossing van het conflict te komen. „Wanneer de besprekingen op de Renville zo ver gevorderd zouden zijn, dat er beslissingen van grote importantie genomen moeten worden," aldus min. Neher, „dan zal het van betekenis zijn, dat ook mi nister Jonkman zich naar Indië be geeft." Als derde en laatste reden is de minister van wederopbouw naar In donesië /ertrokken om zich bezig te houden met wat hij uitdrukkelijk betitelde als „reconstructie in de meest uitgebreide zin van het woord" cn waarmede hij zeide een ruimer begrip te willen aanduiden dan alleen „wederopbouw' Terugkomende op do plannen tot vorming van een collegiaal orgaan, zeide de minister, dat hem niets be kend was over de eventuele aanstel ling van oud-minister Steenberghe als vierde lid van dit orgaan. „Als onze besprekingen tot ge- olg zullen hebben, dat tot vor ming van het orgaan wordt beslo ten en als de lijn vast staat, waar langs gewerkt zal worden, als het dan voorts wenselijk zal zijn dat dr. van Mook, jhr. van Vredenburgh en ik daarin zitting nemen, dan twijfel ik er niet aan of wij drieën zullen deze functies gaarne aanvaarden". Naar men weet is jhr. mr. H. L. F. G. van Vredenburgh chef directie politieke zaken van het ministerie van buitenlandse zaken, buitenge woon gezant en gevolmachtigd mi nister en lid van de Nederlandse arlemmerstraat 123, Leiden St. Nicolaasgeschenken Eerstdaags zal een regeling tot stand komen, waarbij de fietsen-in- austrie verplicht wordt een gedeel te van haar productie in standaard- fietsen te vervaardigen. Deze zullen dan voor heren ƒ-108.25 en voor da mes ƒ111.25 gaan kosten. De gemid delde prijs voor alle fiétsen, inclusief die voor de zogenaamde standaard- fietsen, wordt met ongeveer 10 pet. verlaagd. Automobilisten zullen hun auto-ac cu's binnenkort 10 pet. tot 20 pet. voordeliger kunnen kopen. Auto-ac cu's worden voor het grootste gedeel te geïmporteerd, doch een handels marge-regeling maakt een verlaging van de binnenlandse prijzen moge lijk. Voor kachels en fornuizen is een n'euwe prijsregeling ingegaan, waar door een gemiddelde prijsdaling van ongeveer 10 pet tot stand zal ko men. Een aantal huishoudelijke ge- bruiksvooiwerpen zal in prijs vvor den verlaagd. Metalen huishoudelijke artikelen, zoals gascomforen, kachel- onaerdelen en draadartikelen zullen ongeveer 5 pet. in prijs dalen. Door een wijziging in de handels- kortingen voor de belangrijkste elec- trische huishoudapparaten, zoals smeltpatronen, straalkachels. wasma chines, strijkijzers, waterkokers, thee ketels, comforen, broodroosters, zak- lantaarnbatterij^n en stekkers kan door het vaststellen van algemene maximum-prijzen» een prijsverlaging van 1050 pet. worden verwacht. Koningin in Amsterdam gearriveerd Precies om half één kwam heden middag de hofauto, waarin zióh H. M. de Koningin en haar hofdame mevr. L, Th. de Beaufort gezeten waren, uit de richting Bussum bij de Har- teveldse brug aan de grens van Am sterdam aan. Hier waren de burge meester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly en andere autoriteiten aan wezig om H. M. welkom te heten. Het 13-jarig dochtertje van de wet houder van cnderwïjs, Ansje de Roos bood H. M. een ruiker bloemen aan. samengesteld uit gele rozen en geel witte orchideeën, die bij elkaar ge houden werden door een gele strik. Hierna stapte de Koningin in de hofaqto over waarvan de achterzij de van het dak opengeslagen kon worden. In de open wagen ging het nu langs de Weesperzijde stad waarts. Voorop reed de motorpolitie, daarop volgden een wagen met le den van de hofhouding, dc wagen van de burgemeester van Amsterdam de koninklijke hofauto, waarna twee wagens en opnieuw de motorpolitie de stoet sloten. Via de Berlagebrug, waar reeds velen op de koninklijke stoet ston den te wachten, de Amsteldijk, Stadhoudex-skade, Vijzelstraat. Rokin werd om 14 minuten voor één de Dam bereikt, waar een grote men senmenigte op de komst van H. M. stond te wachten. Toen de stoet de Dam opreed, ging een gejuich op, waarmede de Amsterdammers ener zijds hun blijdschap toonden over het feit, dat H. M. wederom haar in trek in de hoofdstad des lands neemt en anderzijds hun vreugde, dat H.M. na een korte onderbreking op deze dag haar ambtsbezigheden weer heeft opgenomen. Voor het paleis stond dc Koninklij ke Studenten Schietvereniging opge steld, die de eerbewijzen bracht. Dc marinierskapel van de Koninklijke Marine, speelde het Wilhelmus, ter wijl H. M. de Koningin de erewacht, die de eerste 24 uur de wacht op het paleis zal betrekken, inspecteerde. Nog even verscheen H. M., die in een grijze bontmantel van Indisch lam gekleed was op het balcon, weer juichten de Amsterdammers en toen ging ieder zijns weegs met de ge dachte, dat H M. ongestoord in Am sterdam wil verblijven. 3ia%el Jviuied en Mi£iiaenen-etf,enió} TT 7. Toen de luitenant verdwenen was, ging Karei Kwiek eens even op een poef zitten. Hij vond het toch wel enigszins eigenaardig dat Kitty hem zo in allerijl naar Bagdad had ontbo den. Zou ze er zelf al zijn? Ze had na tuurlijk een spoor ontdekt van de er fenis van oom Hendrik ofwel Henkie, die vlak voor de oorlog van 1914 in de Arabische woestijn op ontdek kingsreis was. De een of andere su^ tan had hem een schat van een paar millioen gulden gegeven, omdat hij diens enige dochter had gered uit de handen van een stelletje rovers. „Het kan", besloot Karei Kwiek zijn over peinzingen hardop, „soms raar lopen in het leven". „Dat is zo'", antwoord de hem een zware stem en vóór hem stond met een grot° revolver de heer Julius Caesar uit New-York „Steek de handjes maar omhoog", sprak Ju lius, dreigend met zijn revolver op en neer zwaaiend. „Interessante tele grammen ontvang jij, jongeman. Daar moet kameraad Julius meer van we ten. Kom maar 'ns mee." En voordat Kareltje zich had kunnen verzetten was hij door Julius Caesar vooruit ge duwd, de gang met de slapende schildwachten door, de straat op en een mooie nieuwe personenauto in, die daar al te wachten stond. „Zo", zei Julius tevreden, ,.nu gaan we een eindje rijden". LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND. AANWIJZING VAN BONNEN VOOR FIETSBANDEN. Het C. D. K. deelt mede, dat tot en met 31 Januari a.s. op de bon D 45 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden B. I. 612, een toerbinnenband verkrijgbaar is. Verder is eveneens tot genoemde datum op de bonnen A 02 en A 25 van het inschrijvingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op de bonnen B 02 en B 025 van dit in schrijvingsbewijs een binnenband verkrijgbaar. BUITENLAND. ARABIEREN-STAKING IN PALESTINA BEGONNEN. In geheel Palestina is hedenmor gen een staking welke drie dagen du ren zal, begonnen door de Arabieren, uit protest tgeen de aanvaarding van het verdelingsplan;* In het centrum van Jeruzalem verzamelde zich he denmorgen Arabische jeugd om een opmars te maken naar de Joodse Ben Jehuda-straat. Een Brits politieman loste een schot in de lucht om de me nigte uiteen te drijven. VERLOVING VAN KONING MICHAEL OP KOMST? Volgens inlichting uit gezagheb bende Roemeense kringen tc Londen zou binnenkort de aankondiging te verwachten zijn van de verloving van de zes-en-t.wintigjarige koning Mi chael van Roemenie met prinses An ne de Bourbon Parma, dochter van prins Rene de Bourbon Parma. STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 6e lijst. 1000.— 11633 15899 21631 400.— 3691 16375 200.— 2421 3981 17233 20823 21526 100.— 2613 3618 3641 3948 8153 10343 10518 13881, 19255 19403 20359 20685 MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 2 Dec. Kaas. Aanvoer 58 partijen, Prijs le soort 1.12—1.78 cn 2e soort 1.64—1.70 per kg. Handel flauw.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3