Rapport Rode Kruis Bollenkweekers en L. T. B. voor behoud saneringsmaatregelen KLEIN NEST DINSDAG 2 DECEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Minister Neher had pech Minister Neher is gisteren op weg geweest naar Batavia maar het vliegtuig kwam na een half uur al weer op Schiphol terug. Er bleek een technische storing te zijn, welke het gewenst maak te de tocht niet voort te zetten Het vertrek werd toen vastge steld op vanmorgen 11 uur. MINISTER NEHER VERTROKKEN. Hedenmorgen c.a. kwart over elf is het K.L.M.-toestel, dat een dag we gens technische storing is opgehou den. van Schiphol naar Batavia ver trokken Aan boord bevinden zich, zoals bekend, o.m. minister L. Neher en mr. Riphagen. de secretaris van jhr. van Vredenburg. Op de veiling te Honselersdijk werd gistermorgen medegedeeld, dat de bloemenwinkeliers van de Neder landse Algemene Bond van Bloemen handelaren toestemming hebben ge kregen om tot Vrijdagavond 5 De cember nog te verkopen. Daarna moeten ook zij hun zaken sluiten. De heer W. Jongkind te Aalsmeer, be stuurslid van de Vereniging van Snij bloemen- en Plantenhandelaren voor -iet bmnenlm d, deelde echter mede, dat de bloemenwinkeliers buiten het eigenlijke conflict staan. Op een gis teren gehouden vergadering van ze ven organisaties uit het bloemen- en plantenvak is over eerstgenoemde mededeling met geen woord gerept. Het hoofdbestuur van de vereni ging van Distributiepersoneel in Ne derland heeft heden een telegram gezonden aan de raad van ministers, de minister van economische zaken en die van binnenlandse zaken, waarin de aandacht wordt gevestigd op de onder het distributiepersoneel heer sende ontstemming. In verband met de op korte termijn door te voeren drastische inkrimping van de personeelssterkte van de dis- tributiedienst wordt met klem aan gedrongen op het onverwijld afkon digen van de reeds lang toegezegde definitieve wachtgeldregeling en ver betering van de rechtspositie van dit personeel, daar bij voortduring van deze onbevredigende toestand ern stige moeilijkheden niet kunnen uit blijven. Een afschrift van dit telegram is gezonden aan de directeur van de Centrale Distributiedienst en de voor zitter van de Tweede Kamer. Aan de gemeenteraden van Woer den, Bodegraven, Waarder, Rietveld, Barwoutsvvaarder, Lange Ruige Wei de, Papekop en Hekendorp hebben Gedeputeerde Staten een plan voor gelegd tot annexatie van een aantal plattelandsgemeenten. Hierin wordt voorgesteld over te gaan tot ophef fing van de gemeenten Barwouts- waarder, Rietveld, Lange Ruige Wei de, Papekop en Hekendorp. Bij de voorgestelde grenswijzigingen zal het grootste gedeelte van Barwoutswaar- der en Rietveld bij Woerden worden gevoegd, terwijl Bodegraven een klei ner gedeelte krijgt. Waarder, Pape kop, Lange Ruige Weide en Heken dorp zullen tot één gemeente worden samengevoegd. MODERNE KERKELIJKE KUNST Zondag is te Maastricht een stu diedag gehouden door de vereniging van leerlingen der middelbare kunst nijverheidsschool ,.Arti", waarop in de ochtend-inleiding pater Clode- wald van Meijel sprak over kerke lijk recht en kerkelijke kunst. Spre ker belichtte in zijn uiteenzetting de dienende taak van de kerkelijke kunst. Mede in verband met de kerkbeschildering van Wahlwilre door Aad de Haas, welke beschilde ring Zaterdagmiddag op een excur sie door de Arti-leden was bezich tigd, heeft prof. dr J. J. M. Timmers, hoogleraar te Nijmegen, besproken over de moderne uitingen in de ker kelijke kunst en daarbij gewezen op het grote gevaar om te veel vast te houden aan en eerbied te hebben voor traditie. Ook onze jongste ge neratie heeft werk gemaakt, dat in de toekomst ongetwijfeld zeker naar waarde zal worden geschat. INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN HAARLEM. In een buitengewone raadsverga dering is gistermiddag de nieuwe burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, als zodanig geïnstal leerd. De wethouder D. J. A. Geluk, sprak de nieuwe burgemeester toe en me moreerde het ongeduld, waarmede Haarlem de benoeming heeft afge wacht. „Ik kan daarbij niet onver meld laten", aldus de heer Geluk, „dat de benoeming teleurstelling en zelfs misnoegen heeft gewekt in bre de kringen der Haarlemse bevolking. Deze teleurstelling en de bezwaren gelden echter niet de persoon of de bekwaamheid, docht slechts de rich ting, waartoe de nieuwe burgemees ter behoort. Wij zijn van mening, dat ■bij benoemingen de geschiktheid en de capaciteit van de gegadigde de be langrijkste factoren zijn, doch een uitzondering daarop vormt de benoe ming van een burgemeester. Diens bijzondere bevoegdheden maken het gewenst, dat er harmonie bestaat tus sen zijn opvattingen en die van de meerderheid der bevolking. In zijn antwoordrede zeide de nieu we burgemeester, dat hij het vertrou wen der Haarlemse burgerij hoopte te winnen, doch dat hij er zich van be wust was, het thans nog niet te kun nen vragen, zeker niet van hen die betreuren, dat er een burgemeester is benoemd; die niet hun beginselen is toegedaan. Na de plechtigheid werd een druk ke receptie gehouden voor de ge meente ambtenaren en de deputaties van de Haarlemse verenigingen en organisaties. Zoals bekend, is de nieuwe burge meester van Haarlem katholiek. Dat er ni^ bezwaren worden geuit, die niet zouden zijn geuit bij een lid van de P. v. d. A., van welke gods dienstige overtuiging deze ook zou zijn, is zeer bevreemdend. Wij heb ben er onlangs reeds een artikeltje op de onredelijkheid der oppositie te gen benoeming gewezen. CONTACTORGAAN .VAN .K.V.P.- LEDEN, GEDEPUTEERDE STATEN Een dezer dagen kwamen de ka tholieke leden van Gedeputeerde Staten te Utrecht bijeen ter stich ting van een contactorgaan. De voor zitter der Katholieke Volkspartij, de heer W. J. Andriessen opende de be sprekingen en installeerde het or gaan. Tot voorzitter werd gekozen de heer Jos Maenen, gedeputeerde van Limburg, terwijl als secretaris zal optreden dr L. A. H. Alberding, al gemeen secretaris der Katholieke Volkspartij. In deze eerste bijeen komst hield o.m.'de heer J. W. IJs- derland een inleiding over het Rap port-Oud, voorzover het betrekking heeft op de financiën der provincies, waarop een belangwekkende discus sie volgde. VERKEERSONGELUKKEN .TE MAASTRICHT Zaterdagmiddag is een vrachtauto van de aannemer Bartels uit Valken burg voor de brug over de Geul, onder de gemeente Wijlre, geslipt, tengevolge waarvan de wagen tegen een boom sloeg. Op de open vracht wagen zaten zes personen, die van hun werk kwamen. Allen werden bij het omkantelen uit de wagen ge slingerd. De heer C. uit Valkenburg werd gedood, drie anderen gewond. De chauffeur bleef ongedeerd. De auto is zwaar gehavend. Vrijdagavond omstreeks 9 uur is op de Hengemerweg ter hoogte van de Heugemerdijk, het lijk gevonden van de 73-jarige P. uit Maastricht. Uit de ligging van het lichaam op de weg en uit de verwondingen bleek dui delijk, dat de oude man, waar schijnlijk door een auto, is aangere den en gedood. De bestuurder van de wagen is niet bekend. De politie roept thans getuigen op om hem op te sporen. Geringe activiteit, grote bureaucratie De commissie, welke een onderzoek heeft ingesteld naar de werkzaamhe den van het Rode Kruis bij de ver zorging van en de hulpverlening aan gevangenen tijdens en kort na de oorlog, heeft het resultaat van haar onderzoek neergelegd in een uitvoe rig rapport en in de tien volgende conclusies: 1. Dat voor de hulpverlening aan de Nederlandse krijgsgevangenen zo wel door het NederlandseRoóe Kruis te 's-Gravenhage als door het London- Committee van het N.R.K. en de Ne derlandse regering te Londen veel is gedaan om deze gevangenen van voedselpakketten en kleding te voor zien. 2. Dat de resultaten van de hulp verlening aan politieke gevangenen in het buitenland vanuit Nederland belangrijk beter hadden kunnen zijn, indien het hoofdbestuur van het N.R.K. te 's-Gravenhage meer moed, initiatief en fantasie had getoond door bedoelde hulpverlening, ondanks alle tegenwerking der Duitsers, desnoods langs illegale wegen, toch door te zet ten. 3. Dat de Nederlandse regering te Londen haar taak betreffende zorg voor de politieke gevangenen en ge deporteerde Joden afgeschoven heeft op andere instanties, zonder er zich voldoende van te overtuigen, of deze taak naar behoren werd uitgevoerd. 4. Dat het een grove nalatigheid van de Nederlandse regering en het Londen-Comité is geweest, dat tot Juni 1944 geen enkele maatregel, zelfs niet het registreren van aldaar beken de namen van politieke gevangenen en gedeporteerdeJoden, was geno men om de directe hulpverlening aan genoemde gevangenen te organiseren, zulks in tegenstelling met andere na ties. 5. Dat in de jaren 1944 en 1945 de activiteit van de meeste officiële Ne derlandse instanties nog zo gering was, en eventuele toegezegde finan ciële hulp zo traag werd uitbetaald, dat iedere poging tot hulpverlening vrijwel tot mislukking gedoemd was. 6. Dat het departement van Sociale Zaken en de onder dit departement ressorterende repatriëringsdienst door hun onvoldoende medewerking ondanks de activiteit van enkele amb tenaren er de oorzaak van zijn, dat belangrijke kansen tot hulpverlening via Zweden door middel van evacua tie niet zijn benut. 7. Dat de geringe steun die de vluchtelingen en gevangenen in on bezet Frankrijk en Spanje ontvingen, te wijten was aan de onvoldoende be langstelling van die autoriteiten in Lissabon en Madrid, van wie een zorgvuldige behartiging van de be langen van deze vluchtelingen en ge vangenen had mogen verwacht wor den. 8. Dat de geringe hulpverlening aan politieke gevangenen en gedeporteer de Joden door middel van pakket zendingen en de practisch geheel mis lukte hulpverlening door middel van evacuatie vanuit Zwitserland voorna melijk een gevolg zijn van de zeer onvoldoende steun aan 't particulier initiatief van de zijde van het Neder landse gezantschap en de officiële vertegenwoordiging van het London- Committee van het Nederlanase Ro de Kruis, welke instanties niet begre pen, dat zij alle prestige-overwegin- gen ter zijde hadden te schuiven en alle hulp hadden te aanvaarden, die hun spontaan geboden werd. 9. Dat alle bovengenoemde grotere en kleinere tekortkomingen vrij wel alle terug te brengen to1 een te kort aan initiatief, durf en fantasie en een te veel aan formalisme en bureaucratie er de oorzaak van zijn, dat duizenden Nederlanders het leven hebben verloren, dat, naar menselijke berekening, bij tijdige hulpverlening zou zijn gered. 10. Dat het noodzakelijk is, dat in de toekomst naast de internationale regeling voor de verzorging van krijgsgevangenen, civiele geïnterneer den en gijzelaars ook een status tot stand komt voor de politieke gevan genen en de burgerbevolking. BUITENLAND. Verkort filmverhaal uit Rio de Janeiro: Machinist verlaat even z'n machine stokertje prutst aan loco motief locomotief aan 't rijden dwars door muur van een depot toevallig juist munitie-opslagplaats ontploffing brand, 't Gebeurde Zondagavond. Aantal slachtoffers nog niet bekend. Graaf Dino Grandi, Italiaans am bassadeur te Londen tijdens het be- Anti-saneerders met 173 tegen 89 overstemd In de eerste vergadering te Haar lem van de vakgroep kwekers van de L.T.B. onder voorziterschap van de nieuwe voorzitter, de heer J. Elders, uit Bovenkarspel, was een splitsing gemaakt. In de ochtendzitting werd verga derd met boom- en bloemkwekers, in de middag met de bollenkwekers. In de ochtendvergadering lieten zich de voorstellen en prae-adviezen in vlot tempo afwerken, in tegenstel ling met de middagziting, die over zes uur eindigde en meer dan vier uur vorderde. Als eerste kwam een voorstel van de afd. Boskoop, over reorganisatie van de vakgroep aan de orde, Vraag stukken die een bepaalde cultuur be treffen dienen geregeld te worden door de besturen van deze centra zelf. Het vakbondsbestuur verklaar de zich accoord, mits de afdeling niet naar buiten treedt als L. T. B. In tegenstelling met de afd. Pijnacker, die afschaffing van areaal heffing op de bloemisterij-vergunning bepleitte, wilde de afd. Nieuwkoop de roeheffing verhoogd zien. Het hoofdbestuur had reeds ge-prae- adviseerd, dat zolang het B. V. S. be staat en dus nog geen publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie is tot stand gekomen, een afschaffing nodig zal zijn. Deze onkostén bestaan a. uit salarissen der ambtenaren en het uit zenden van delegaties voor het af sluiten van handelsverdragen, enz. Aangedrongen zal echter woraen op een zodanige regeling, dat ieder cei onderscheiden groepen slechts op komt voor die onkosten, die door de betreffende groep zijn gemaakt. Omzetbelasting. De kring Veenstreek wilde alle po gingen zier aangewend, om de ver hoogde omzetbelasting op de bloemis terij-producten ongedaan te maken. Het vakgroepsbestuur was hel in beginsel eens, maar het is onmoge lijk, daar ze door de Eerste en Twee de Kamer is aanvaard. De veilingen zullen nu echter trach ten, 2 pet. aan de kopers in rekening te brengen. Dit had echter reeds deze dag tegenstrubbeling ondervon den. Op de bloemenveiling „Cen trum'' te Beverwijk, waren de ko pers in staking gegaan. In verband met de reorganu-atie van de B. V. S. stelde de voorzitter voor zoveel mogelijk te trachten, de zaak zelf in handen te krijgen en in samenwerking met de K.N.T.B. ge daan te krijgen, dat de samenstel ling als publiekrecht bedrijfsorgaan, wat op het wetsontwerp wacht, te bewerkstelligen, dat daarin en in de commissie van bijstand de vertegen woordiging zodanig wordt, dat ze aan de billijke eisen van de organisatie voldoet. Bollenkwekers bijeen. In zijn openingswoord voor de bol lenkwekers merkte de voorziter op, dat het onderwerp van beraadslaging in het middenpunt van de belang stelling stond van allen, die bij het bloembollenvak zijn betrokken. De vraag, of de L.T.B. de aangewezen wind van Mussolini, is vrijgesproken van beschuldiging van fascistische ac tiviteit. De leider van de guerilla-strij- ders in de bergstreek van Pieria in Macedonië heeft zich overgegeven. De Japanse minister van ver voer heeft zijn ontslag ingediend. Zijn zoon maakte van de situatie ge bruik om zwarte handel te drijven, maar hij deed het niet handig ge noeg. BINNENLAND. Door Z.H. dc Paus is benoemd tot ridder in de orde van de heilige Gregorius de Grote, mr F. C. Mey- lingk, president van de centrale raad der „St. Vincentius Vereniging" in het bisdom 's-Hertogenbosch en oud president van de bijzondere raad van St. Vincentius in de stad Nijme gen. De heer L. Schreurs, oud-direc teur der posterijen te Kerkrade, voor zitter van de R.K P.T.T.-bond en van de nationale P.T.T.-bond, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau. Twee weken geleden is de heer Schreurs te Parijs, door de burge meester benoemd tot ereburger van Parijs. vereniging is om in een zo belangrij ke aangelegenheid besluiten te ne men, meende spr. met een volmon dig „ja" te moeten beantwoorden. Het behoort z.i. uitsluitend door de standsorganisaties behandeld te wor den, omdat bij verdere afbouw van het Landbouwschap, het in de eerste plaats de standorganisaties zijn, waar op het publiekrechtelijk orgaan zal rusten. Het Vraagstuk wordt niet altijd in een rustige sfeer bekeken en spr. beeft de indruk, dat niet allen de consequenties van wat ze voordra gen kunnen overzien. Afschaffing bedrijfsmaatregelen. De afd. Grootebroek was van me ning, dat na veertien jaren saneren, gebleken is, dat het bloembollenvak door maatregelen niet gezond te ma ken is, somde daarvoor een negental feiten op. De afdelingen Castricum, Akersloot en Limmen sloten zich daar volle lig bij aan. De afd. Noordwijkerhout stelde voor aan het vakgroepsbestuur om in nauwe samenwerking met de ove rige standsorganisaties aan te drin gen, dat het beheer en de uitvoe ring van de bedrijfsmaatregelen in publiekrechtelijke geest in de handen wordt gelegd, teneinde de bedrijfs- vrede in positieve zin te bevorderen en in sociaal-economische opzicht be ter dan tot nog toe de belangen van de vakgenoten te briiartigen. Aan deze besprekingen was vooraf gegaan een stemming over de kwestie van de uit te brengen stemmen voor gesteld, dat dit per 10 H.A. en 10 le den zou geschieden. Er bleken echter 94 stemmen te zijn voor behoud der. oude stemwijze, van 1 stem per 10 leden. Negentig stemmen werden blanco uitgebracht en 43 er tegen. Nadat Hillegom voorgesteld had, nu het antwoord van de minister op het votum van de Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur bekend was, deze besprekingen als ondoelmatig, niet te doen geschieden, achtte de voorzit ter een bespreking toch wel gewenst, om het beleid voor de toekomst te kunnen wikken en wegen. De afd. Grotebroek betoogde dan, dat het bollenvak na 14 jaren sane ring nog ziek is en hekelde h-c funes te stelsel der teeltbewijzen. „Waarom zijn de beloofde zes mil'ioen nooit ge geven?" vroeg de woordvoerder! Liberaal systeem beslist verwerpelijk De afdeling Noordwijkerhout acht te de zaak van principiële aard. De anti-sanering tracht nu ook de L.T.B. machteloos te maken, zoals ze dit reeds gedaan heeft met het bestuur der Alg. Vereniging. „Als dit door gaat", aldus de woordvoerder, „dan is ook de L.T.B. machteloos een stem te laten horen. De algemene wereld toestand staat geen vrije uitvoer toe dit staat de vrije teelt in de weg. De anti-saneerders willen weer terug naar het liberale systeem en dat is volstrekt verwerpelijk. De anti-sane ring heeft ook pogingen gedaan om Noordwijkerhout in hun schuitje te krijgen. Ze hadden beter gedaan te werken voor verbeterde maatregelen. Het doel moet zijn, de levensvoor waarden voor de mens zo draaglijk mogelijk te maken, met begrip, om het eigen belang achter te stellen bij het algemeen belang. De afdeling Limmen zag in de B.V.S. maatregelen dictatuur en de gevolgen: dwang, geweld, terreur en corruptie en vroeg die rampzalige vernietigende maatregelen af te stemmen. Ook Obdam verklaarde zich „spontaan" tegen maatregelen. De afdeling Lisse bestreed de me ning, dat, toen het punt op haar ver gadering in stemming is gebracht, de grote kwekers waren opgekomen. Het zijn juist de kleinen, die hopen, dat het Hoofd- en vakbestuur in de naas te toekomst die maatregelen kunnen uitdenken, die gebaseerd zijn op so ciale rechtvaardigheid. Ook de afdeling Haarlem sprak zich uit voor behoud. De kweker kan niet buiten „bodem in de markt' en de afgevaardigde wenste de voorzitter, Gods zegen, een Jobs geduld en Sa- lomons wijsheid toe. Ook Noordwijk was tegen het voor stel Grotebroek en sloot zich aan bij het prae-advies in gewijzigde vorm. De heer Muite wenste lietst eerst zijn in-edieride motie behandeld te zien, tegen de on-organisatorische houding van de Kring Lisse, die een stemming had gehouden over een punt, dat nie' op de agenda stond. De voorzitter voelde er echter meer WEERSVERWACHTING O LATER IETS ZACHTER. o Zwaar bewolkt met plaatselijk o o enige sneeuw of regen. Aanvan-5 kelyk temperatuur om het vries- 8 punt, later tijdelijk weer iets 8 zachter. Meest matige, geleidelijk g o verder naar Noordelijke richtin-g o gen draaiende wind. g UOOOOOUOOOOOUOUOOUUUUOOOOOOOGOOOUO voor, eerst beide partijen te horen en zo werd deze motie in petto gehouden voor een volgende vergadering, waar op de heer Munk een uitvoerige be schouwing gaf over de uitbreiding van de buitenlandse cultures als gevolg van de maatregelen. Het prae-advies. Het prae-advies van het vakgroeps bestuur hield in, dat dit als één man tegen de voorstellen tot afschaffing van alle bedrijfsmaatregelen stond, omdat doorvoering daarvan leiden moet tot een directe sociale en eco nomische chaos. Afschaffing- van alle bedrijfsmaatregelen is onmoge lijk, omdat de Regering de buiten landse minimumprijzen niet zal en niet kan loslaten. Zolang de export niet volledig is en het buitenland contingentering in de huidige vorm nandhaaft, kan van een volledige vrijheid niet wor den gesproken. Bij het loslaten van de maatrege len in het binnenland en het hand haven van de minimumprijzen voor het buitenland, zou bij een goed ge was een daling op de binnenlandse markt ontstaan, waarbij van een enigszins lonend bedrijf geen sprake meer kan zijn. Met het voorstel van Kring Bloem bollenstreek is het Bestuur het in principe eens, ofschoon er geen con crete voorstellen in worden ge noemd. Het voorstel Grotebroek voor af schaffing dei maatregelen werd hier op in stemming gebracht en afge stemd met 89 tegen 172 stemmen. Dertien stemmen werden blanco in gediend. Het voorstel van Noordwijker hout om het prijsklassestelsel voor de tulpen opgeheven te krijgen be haalde een minderheid van stem men, van 86 voor, 104 tegen en 17 blanco. Een voorstel Noordwijk, gesteund door Noordwijkerhout, om gezien de immorele onbillijkheid een vrijwil lige inkrimp een volgend jaar niet meer mogelijk te doen zijn, behaal de een glansrijke meerderheid van 166 stemmen. Na een korte rondvraag sloot de voorzitter met een dankwoord voor de aanwezigen deze bijeenkomst. DE DELEGATIE VAN HET KONINKRIJK Van officiële zijde deelt men ons mede; „gisteren heeft, na gepleegd overlég met de Luit. Gouverneur- Generaal, de aanwijzing plaats gevon den van de delegatie, die besprekin gen voert met de Commissie van Goede Diensten en tevens bespre kingen zal voeren met vertegen- wordigers van de republiek Indone sië tot oplossing van het conflict met die republiek. Aangewezen zijn: 1. Als voorzitter; Raden Abdoel- kadir Widjojoafrmodjo, directeur- generaal voor Algemene Zaken. 2. Als plaatsvervangend voorzitter: jhr. mr H. L. F. K. van Vredenburgh buitengewoon gezant en gevolmaoh- ligd minister, chef der directie poli tieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken. 3. Als leden: a) dr P. J. Koets, di recteur van het kabinet van de gou verneur-generaal, b) mr Chr Soumo- kil minister van justitie van de staat Oost-Indonesië, c) mr Tengkoe Dzoel- karnain, lid van de voorlopige raad van Oost-Sumatra. d) Adji Pangeran Kartanegara, voorzitter van de raad van zelfbestuurders can Oost-Bomeo e) mr Masjarif Gelar Lelo Bandahare voorzitter van de Bangkaraad f) mr A. H. van Ophuysen. vertegenwoor diger van het Indo-Europees Verbond g) Thio Thiam Tjong, adviseur van de luitenant gouverneur-generaal. 4. Als secretaris: jhr A. Th. Baud, adviseur van de lt. gouverneur-ge neraal. Als adjunctsecretaris: mr C. G. Stuyt, gezantschapssecretaris le klasse. Zo spoedig mogelijk zullen als le den dezer commissie worden aange wezen een financieel en een econo misch deskundige. Overige wijzin gen in de samenstelling blijven voor behouden. Het is de bedoeling dat de commissie bij haar werkzaamheden voortdurend overleg zal plegen met de luitenant gouverneur-generaal en met de ministers, die in Nederlands- Indië aanwezig zijn of zullen zijn". ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 68) ,,Je hebt gelijk Daan," bekende juffrouw Norton verheerlijkt, terwijl zij hem z'n geliefkoosle gerecht voor zette. Zij sloeg hem met welgevallen en moederlijke voldoening gade, terwijl hij het heerlyke gebak alle eer aan deed en zich daarna behaaglijk in uc goede oude leuningstoel bij de schoor steen nestelde. „En hoe maken alle bekenden het?" vroeg hij, terwijl hij z'n pijp voor de dag haalde. „Daarover later" gebood z'n moe der. „Eerst moet ik alles van jou we ten. Vertel me eerst alles over je ziekte; dat interesseert mij meer dan al het andere." „Daar heb ik u alles al van ver teld," zei Daan erg bezijden de waar heid. „Het zal u zeker wel genoegen doen te horen, dat het grote werk daar naar wens is afgelopen, hè?" „Dat weet ik al," zei ze met een soort trots. „Mijnheer Mount joy heeft mij een brief geschreven en over het werk verteld en dat hij zo tevreden over je was en dat het werk in 't geheel niet klaargekomen zou zijn, zonder jou. Ik vond het heel vriendelijk van hem, dat hy mij zo'n aardige brief stuurde." ,„Ja, dat vind ik ook," zei Daan hartelijk. „Mijnheer Moun'tjoy is de beste man, die ik ken- Maar dat op hemelen van mijn persoontje is na tuurlijk fout, moeder. De man die alle lof toekomt en die zonder twijfel ook ontvangt, is mijnheer An derson, om niet van Grey te spreken. Ik zeg u, moeder, dat die twee man nen kranige kerels zijn. Ik zal hen, zodra zij terug zijn. uitnodigen om eens kennis met u te komen maken feitelijk Rebben zij dat gevraagd; zij verlangen er naar, u persoonlijk te leren kennen." „Het zal mij veel genoegen doen, als het mensen zijn, die jij hoogacht, Daan." „Ja, en dan moet u hun ook bief stukpudding en appeltaart voorzet ten; dan zal u eens wat horen en zien!" „Ik hoop maar, dat je nu thuis blijft tenminste een hele tijd," zei ze enigszins angstig. „Dat hoop ik ook moedertje. Mor gen ga ik natuurlijk naar de fabriek om mijn opwachting bij mynheer Green te maken." „Hij heeft mij niet minder dan driemaal bezocht," zei juffrouw Nor ton met inwendige trots. „Hy zei van mening te zijn, dat ik graag zou ho ren, hoe het met je ging, en dat jon gelui over 't algemeen zulke luie briefschrijvers waren, zoals hij van z'n eigen jongen ook ondervond, maar dat hij heel goed begreep, wat het voor een moeder betekende, om nieuws van haar zoon te ontvangen." „Het is toch heerlijk," zei Daan, „dat de meeste mensen zo vriendelijk zijnNu, moedertje, vertel u nu eens al het nieuws van hier. Is Nay- lor al terug?" „Ja, hij is een maand geleden thuis gekomen en ik hoopte van hem uit voerig nieuws over jou te horen, maar ik heb niets van enig belang uit hem kunnen krijgen, behalve dat je er slecht aan toe bent geweest en nu weer helemaal hersteld was. Hij moet al een hele vreemde opvatting over „hersteld" hebben, Daan. Zeg zou je uit voorzichtigheid niet 'n dokter raadplegen?" „Absoluut niet nodig moedertje. En." ging hij voort, op 'n ander cha piter overstappend, „hoe maakt het de familie Baker?" Juffrouw Norton, die de tafel ruim de keek op en gaf een gilletje. „Neen, maar, dat had ik helemaal vergeten je te vertellen. Ik ben ook zo verstrooid. Nu dan, je bent net op tijd thuis gekomen." „Juist op tijd? Waarvoor moeder?" Voor de bruiloft van Emily," be toogde zij plechtig. „Ja, aanstaande Woensdag wordt zy getrouwd in de kapel door mijnheer Finny natuurlijk." „Wat? Gaat ze met mijnheer Finny trouwen?" vroeg Daan verrast en met een tikje jalozie „Weineen, jongen, ik heb je toch geschreven, dat zij met mijnheer Par sons ging trouwen." „O, met Parsons, ja natuurlijk," zei Daan. ..Hij was op dat avondje al zo bijzonder met haar ingenomen. Nu 't lijkt me een fatsoenlijk mens." „O ja," viel juffrouw Norton bij. „Hij is een heel goede partij met goede vooruitzichten." Onder het spreken viel Daan's blik op de schouw- „Allemachtig wat een stapel brie ven, moeder!" riep hij en nam het pak mee naar de tafel. „Ach. die was ik ook al verge ten," riep juffrouw Norton me zelf verwijt, allemaal voor jou bestemd, Daan." Hij liet z'n blik over de briefstapel dwalen en verklaarde, dat hij ze straks wel zou lezen. Lang zaten zij samen nog over honderden dingen te praten. En toen de klok één uur sloeg stond juffrouw Norton plotse ling op: „Zal je niet te lang opblijven, beste jongen," zei ze ernstig. ..Je ziet er uit, of je wel een week slaap nodig hebt." Zij sloeg haar arm om z'n hals en kuste hem. „O, jongen, 't is zo heerlijk je weer hier te hebben en je je pijp te zien roken, evenals in de goede oude tijd." Daan hoorde een snik, toen de deur achter haar sloot. Toen zy weg was, bleef hij in t vuur zitten staren. Zijn blijdschap en opgetogenheid, welke in 't geheel niet geveinsd waren, maakten nu plaats voor een ernstige, droefgees tige uitdrukking op zijn gelaat. Op een gegeven ogenblik wendde hij zich van 't vuur af en begon de brie ven na te zien. Er bevond zich onder de stapel een klein doosje, zwaar ge lakt en van vreemde postzegels voor zien. Hij maakte het open; het was van binnen met wit fluweel bekleed en daarop lag een gouden, met ju welen bezette ridderorde aan .een rood lint. Er lag ook een brief in Het papier was versierd met een kroon én in gouddruk stond er bo- ven:Koninklijk Paleis Maritaria. Langzaam las Daan het volgende: „Weledele Heer Norton, Ik neem de eerste gelegenheid te baat, om mijn oude schuld jegens u te vereffenen en u een tastbaar be wijs van mijn dankbaarheid aan te bieden. Het Fortuin is mij gunstig geweest en het meest welkome re sultaat van de verandering in mijn oositie is, dat ik in staat ben u een ;ost aan mijn Hof aan te bieden. Het al mij een groot genoegen verschaf- m, indien u die positie wilt aan aarden. Het is die van Directeur- generaal van de Staatsspoorwegen. Je emolumenten zijn natuurlijk niet o groot als van een soortgelijke po- itie in Engeland, doch ik beschouw 3it als een stap naar een nog hogere en betere post. Hierbij ingesloten overhandig ik u onze ridder orde van St. Stephanus en ik geloof dat het bij uw koning geen bezwaar zal ontmoeten om de ridder orde te mogen dragen. Met eeuwige dankbaarheid YOVAN." Met brandend gelaat en op elkaar geklemde tanden, bleef Daan enige tijd naar de brief staren. Wist zij, wist Stella iets van die brief? O, neen, zeker niet! Hij legde het doosje op tafel en bleef, ten prooi aan zijn emoties, naar de brief kijken. Dan bekeek hij de andere brieven en ontdekte er een met dezelfde post zegels als het doosje- (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2