3)e Ccicbe Sou/fca/nt Nog geen gewelddaden van Arabische zijde Het gaat hard tegen hard DINSDAG 2 DECEMBER 1947 Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. Telef. Administratie, Advertenties 20826. Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 38ste JAARGANG No. 11254 Abonnementsprijs t 0.30 per week, f 1.30 per maand, f 3.90 per kwartaal. Franco per post ƒ4.65. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingei mededelingen dubbel tarief. By contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. V Wij scheppen conflicten ,,^OALS op politiek en sociaal ter- ^•rein ziet men ook in de practijk van de Godsdienst zich de neifing manifesteren, tegenstand en conflic ten te scheppen, waar slechts ver- scnii van meningen bestaat, die in hogere eenheid kunnen worden ge harmonieerd." Dit is geciteerd uit de pas versche nen encycliek van Z.H. Paus Pius XII over de Liturgie (van welke en cycliek wij gisteren een korte samen vatting gaven en waarop wij nader terugkomen). De Paus heeft hier met fijne scherpzinnigheid gewezen op een ty pisch na-oorlogs verschijnsel. Er wordt algemeen gevoeld, dat het verkeer onder de mensen na- de oor log stram en stroef is, terwijl men het zo geheel anders had verwaGht, véél vlotter dan voor de oorlog! Het is voor velen een hun geestelijk leven drukkende teleurstelling, welke zij niet of heel moeilijk van zich kun nen afschudden. Wie zich rekenschap wil geven van en wil doorgronden de oorzaak van deze geestesgestelheid onder de men sen vindt die treffend juist gesigna leerd in de boven-geciteerde woor den van de Paus: Men schept tegenstand en conflic ten, waar slechts verschil van menin gen bestaat. Zó is het in het verkeer tussen hen, wier beginselen in het sociale, politieke, godsdienstige leven ver schillen: men zoekt in de practijk van het leven vaak maar naar wat scheidt, dan naar wat zou kunnen verenigen. Zó is het óók in het verkeer tus sen mensen met dezelfde beginselen. Zó is het óók onder katholieken! Dit moeten wij, onverbloemd, als de werkelijkheid erkennen. Het erken nen van een kwaal is de eerste nood zakelijke voorwaarde voor verbete ring. Deze mentaliteit schijnt een reac tie te zijn op de eensdeels gedwon gen en anderdeels door "de omstan digheden gewilde onderdrukking van meningsverschillen tijdens de oorlog. In schrijnende tegenstelling zijn meermalen onder ons de schone en behartenswaardige woorden over lief de en eendracht en eensgezindheid en de daden van iedere dag, de „te genstand en conflicten", die men schept, „waar slechts verschil van meningen bestaat". Wie werkelijk wil een betere maat schappij een betere samenleving on der de mensen, moet voor zichzelf de boven geciteerde woorden van de Paus ernstig en zéér ernstig overwe gen. KOMT DE ASSEMBLEE NAAR DEN HAAG? Het plaatsvervangend hoofd der Nederlandse delegatie bij de V.N., dr. J. H. van Roijen, heeft op een pers conferentie te New York medege deeld, dat Nederland Den Haag heeft voorgesteld als de plaats voor de volgende zitting der Algemene Ver gadering. De Nederlandse regering had de commissie der V.N. die een reis door Europa zal maken, tenein de een keuze te doen uit de Euro pese steden, uitgenodigd, ook een be zoek aan Den Haag te brengen. Dr. van Roijen zeide, dat Nederland gaar ne de gastheer der Algemene Verga dering wilde zijn, ondanks de moei lijkheden, die hiervoor overwonnen zouden moeten worden. HOGE NEDERLANDSE ONDERSCHEIDING VOOR ADMIRAAL NIMITZ. Op de Nederlandse ambassade te Washington heeft de Nederlandse ambassadeur, mr. van Kleffens, na mens koningin Wilhelmina admiraal Chester Nimitz de orde van ridder van het Grootkruis van Oranje Nassau met de zwaarden op de borst gespeld. De onderscheiding is verleend wegens de door admiraal Nimitz tijdens de oorlog aan Nederland bewezen dien sten. De Prins Bernhard Kapel zal op houden te bestaan en in verband hiermede werd een bezoek gebracht aan het Prinselijk gezin. Bij deze gelegenheid werd de geit Miki aan de Prinsesjes geschonken, Prinses Margriet was al heel vlug goede maatjes met het geschenk. DE NIEUWE JOODSE STAAT IN OPBOUW ^^OLGENS MEDEDELINGEN van het Joods bureau te New York wor den voorbereidingen getroffen voor de samenstelling van een voor lopige coalitie-regering van de onafhankelijke Joodse staat in Palestina. De d^ie voornaamste Zionistische partijen zouden aan deze regering deel nemen. Het is nog niet bekend of ook de extremistische groeperingen in de regering zullen worden opgenomen. Welingelichte kringen voorspellen, dat dr. Chaim Weizmann, de 73-jarige leider van de Zionistische beweging, tot president zal worden benoemd. Ben Goerion zou de functies van pre mier en minister van defensie toegewezen krijgen en Mosje Sjertok die van minister van buitenlandse zaken. Statuut voor Jeruzalem De Beheersraad der V.N. heeft een Amerikaans voorstel goedgekeurd, dat voorziet in de oprichting van een commissie van vijf leden uit de Be heersraad, die in overleg met de se cretaris-generaal der V.N. zich moet wijden aan de opstelling van een sta tuut voor Jeruzalem. De samenstel ling der commissie zal later worden bekend gemaakt. De V.N. bespoedigen het totstand komen van een orgaan, dat het verde lingsplan moet uitvoeren,, zo veel mo gelijk. De secretaris-generaal der V. N. Trygve Lie, en andere hoge func tionarissen zullen vermoedelijk zes tig personen aanwijzen, die het op pertoezicht op het werk zullen heb ben. Het hoofdkwartier van de com- missiè wordt, naar verluidt, te Jeruza lem gevestigd. Tot dusver heeft alleen Tejechoslowakije een lid benoemd. Een kwestie, welke druk wordt be sproken, is die van de naam van de nieuwe staat. David Ben Goerion, voorzitter van het Joodse agentschap, stelde voor Nieuwe Judea. Velen vin den dit een gelukkige vondst. Arabieren protesteren. De secretaris-generaal van de Ara bisch Liga, heeft Muandag meege deeld, dit de raad van de Liga, waar in zeven landen zitting hebben, op 12 December te Cairo bijeen zal komen, teneinde van mening te wisselen over het besluit der V.N. In de Arabische landen wordt he vig gedemonstreerd tegen Westerse instellingen en tegen de Verenigde Naties. Leuzen waren o.m. „Palesti na voor de Arabieren", „Weg met En geland" en „Weg met de V.N.". De Palestijnse Arabieren willen vandaag een driedaagse proteststa king beginnen en wachten op verdere instructies van het Arabische Hoge Comité. Officieel is bekend gemaakt, dat buiten Damascus een jonge Jood ir de hals geschoten is; hij werd naar het ziekenhuis overgebracht In de hoofdstad van Syrië, aldus NIEUWS OVER INDIE Dr Idenburgh is opti mistisch over toestand in Indonesië Gisteravond tegen 6 uur is op Schiphol gearriveerd dr. P. J. A. Idenburgh, die thans als plaatsver vangend lt. gouverneur-generaal door Abdoelkadir in Batavia is op gevolgd. In een kort vraaggesprek rnet een A N. P.-verslaggever zei- de hij, dat hij naar het moederland is gekomen met een officiële op dracht van de Indische regeling, i. e. dr. van Mook. Over deze opdracht kon hij zich verder op dit moment niet uitlaten. Dr. Idenburgh liet zich voorts in optimistische toon uit over de alge mene toestand in Indonesië. Hij was van mening, dat deze in vele opzich ten gedurende de laatste maanden is verbeterd. Over de commissie van drie zeide hij: „Deze bakt de zaak inderdaad met grote ernst aan". WEER PLANTERS VERMOORD. Op de onderneming Pasir Angin op de Ponetjakhelling is op 28 Novem ber een employé vermoord. Ook is vermoord een employé van de onder neming Tjikopo bij Buitenzorg. DE „RENVILLE" IN PRIOK AANGEKOMEN. Hedenochtend in alle vroegde ver scheen het transportschip der Ame rikaanse marine „Renville", waar zo spoedig mogelijk de Nederlands-Re publikeinse besprekingen onder auspi ciën van de commissie voor goede diensten gehouden zullen worden, voor de kust van Batavia. In de loop van de ochtend werd het schip ge meerd aan de boeien in de haven van Tandjong Priok. Om 11 ur gingen de Nederlandse havenautoriteiten aan boord. De „Renville" zal geregeld con tact met de wal onderhouden. Dit ge schiedt telegrafisch, telefonisch en door middel van een bootje, dat waar schijnlijk om het uur naar het schip en terug zal varen. Naar verluidt zouden „Renville" wel een of twee weken in de haven van Priok blijven liggen. Waarschijnlijk zullen nog heden middag leden van de staf der com missie van drie aan boord gaan om te zien, hoe de accomodatie op het schip Reuters correspondent, neemt de spanning toe en is met begonnen met de aanwerving van recruten voor de strijd in Palestina. De Joodse leider dr. Chaim Weiz mann heeft in Philadelphia verklaard, dat men bezig is verdedigingsmaatre gelen in Palestina te treffen Irak, zo zei hij, heeft iets, dat op een lucht basis lijkt en één enkele bommenwer- per zou grote schade kunnen toebren gen aan een onverdedigde stad zoals Tel Aviv. Engeland zal Woensdag of Donder dag bekend maken, wanneer het zijn honderdduizend man troepen uit Pa lestina zal terugtrekken. Dit zal zo onpartijdig mogelijk geschieden. De Arabieren hadden namelijk de vrees geuit, dat de Engelsen de Joodse ge bieden het eerst zouden verlaten, waardoor de Joden zich zouden kun nen organiseren. Van welingelichte zijde wordt beweerd, dat Engeland Haifa bezet zal houden tot het laatste ogenblik. EEN NIEUW ATOOM-PROEFVELD. De Amerikaanse commissie voor de atoom-energie heeft medegedeeld, dat op de Eniwetok-Atol (Marshall eilanden) terreinen geschikt gemaakt worden voor experimenten en het be proeven van atoomwapens. De experimenten zullen de resulta ten van laboratoriumverrichtingen moeten bevestigen. De practische toe passingen zullen volgens de commis sie nieuwe belangrijke gegevens over en een groter begrip van de ver schijnselen der kernsplitsing die aan gewend kunnen worden voor vrede lievende en voor militaire doeleinden uitstekend voor experimenten, daar zij aan alle kanten van andere eilan den gescheiden is door honderden kilometers zee, waarheen de winden radio-actieve deeltjes zouden kunnen meevoeren. DE STAKINGSGOLF IN FRANKRIJK yiT ALLE DELEN VAN FRANKR IJK komen berichten binnen over sabotage op de spoorwegen. In de buurt van Lyon is een trein ont spoord. Locomotief en tender kwamen in een ravijn terecht en een per sonenwagen werd vernield. Slachtoffers zijn hierbij niet gevallen. El ders hebben stakende arbeiders een rijdende trein besprongen. Zij ver joegen het personeel van zijn post en doofden vervolgens de vuren. By Bordeaux had men de sporen losge schroefd, waardoor een goederen trein uit de rails liep en kantelde. Te Marseille hebben de arbeiders van de electriciteitsbedrijven het werk neergelegd. In Nice wordt bij verschillende gemeentelijke diens ten gestaakt, evenals bij de bioscopen en de PTT. Radiostations te Parijs door troepen bezet Te Parijs zijn de gebouwen, waar radiostations zijn ondergebracht, door troepen bezet om te voorkomen, dat onbevoegden zich toegang verschaf fen. De maatregel is genomen naar aanleiding van berichten, dat een stakingsactie in de genationaliseerde radiobedrijven mogelijk was. Voorts heeft de Parijse politie van morgen vroeg stakers uit de Parijse electrische centrales verwijderd. Weer stroom voor de Metro Nadat de stakers uit de voornaam ste energiestations van Parijs waren verwijderd, heeft technisch personeel van de vloot het werk overgenomen en de machines weer op gang ge bracht, zodat hedenmorgen vroeg weer electrische stroom voor dee Me tro voorhanden was. Alle treinen zijn daarop om half acht uit de remisie vertrokken. Ten gevolge van sabotage zijn vier rij tuigen van de Métro ontspoord. Er kwamen echter geen persoonlijke ongevallen voor en het verkeer werd slechts korte tijd opgehouden. Raad v. Republiek aanvaardt anti- stakingswet De Raad van de Republiek heeft met 209 tegen 84 stemmen het eerste gedeelte van de anti-stakingswetten der regering, waarbij machtiging wordt verleend tot het oproepen van Amerikaanse Senaat keurt hulpprogram goed De Amerikaanse Senaat heeft Maandag het 597.000.000 dollar om vattende program voor tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië en Oosten rijk goedgekeurd. Het wetsontwerp werd met 83 te gen 6 stemmen aangenomen en zal thans naar het Huis van Afgevaar digden gaan. Een voorstel van de linkervleugel der democraten om het beheer aan V.N. op te dragen werd verworpen. Italië zal 227.000.000 dollar krijgen, Frankrijk 328.000.000 dollar en Oos tenrijk 42.000.000. Joegoslavisch vliegtuig met 23 inzittenden verongelukt Naar te Belgrado wordt vernomen is een tweemotorige Douglas van de J oegoslavische luchtvaartmaatschap pij de vorige week Donderdag in de bergen van Montnegro tijdens een sneeuwstorm verongelukt. Alle inzit tenden 23 personen kwamen daarbij om het leven. De ramp is een van de ergste in de geschiedenis van het luchtverkeer in de Balkan en het tweede ongeluk, waarbij de Joegosla- vische luchtvaartmaatschappij in een periode van tien jaar is betrokken. tachtigduizend reservisten, aanvaardt De stemming vond plaats na een de bat van vier-en-twintig uur, tijdens hetwelk door de communisten ob structie gevoerd werd. Onderhandelen heeft geen zin meer. De onderhandelingen tussen de C. G.T. de grootste Franse vakbond en de regering, zijn volkomen mis lukt. In een communiqué van de C.G. T. heet het: „nu vaststaat dat de mis dadige wet, waarover thans wordt ge debatteerd, van kracht wordt, heeft onderhandelen met de regering geen zin meer". De berichten over een splitsing in de C.G.T. worden door het bestuur van de vakbond met klem tegenge sproken, De Franse communistische partij heeft bekend gemaakt, dat het ge deelte der salarissen van communis tische kamerleden, dat anders in de partijkas wordt gestort, thans zal worden overgemaakt aan het natio nale stakingscomité, teneinde ..de ar beiders te steunen in hun strijd voor gewettigde verlangens en de strijd voor het stakingsrecht, dat door de grondwet verankerd ligt". Communistische obstructie in Nat. Vergadering. De Franse Nationale Vergadering is gisteren negen uren bijeen geweest in een rumoerige zitting, zonder dat zij aan het eerste artikel van het wetsontwerp tot bestrijding van sabo tage toekwam. Te midden van heftige debatten voegde de minister voor pensioenen en oudgedienden. De radicaal Mitte- rand, de communistische partijleider, Thorez, die hem in de rede viel, toe: „Houd uw mond, Thorez. U heeft juist vacantie gehad en dat hebben wij niet". Deze toespeling op het ver blijf van Thorez te Moskou, bracht de communisten in beroering. Zij be gonnen met de deksels van hun les senaars te klappen zodat de zitting moest worden onderbroken. Een andere communistische afge vaardigde, Calas, verklaarde, dat het leger moest weigeren orders te ge hoorzamen, „die tegen het volk ge richt" waren. De president van de Kamer, Herriot, protesteerde, dat Ca las' uitlating „een oproep tot muite rij" was en bij stemming besloot de vergaderingCalas tijdelijk van de bijeenkomsten uit te sluiten. Calas weigerde evenwel de verga dering te verlaten en de zitting werd voor een ogenblik onderbroken. Na de hervatting der zitting zat Calas er nog en bleef zitten. Herriot verdaagde hierop de zitting tot Dins dagmiddag en verliet zijn plaats, ge volgd door de andere afgevaardigden. De communisten bleven echter achter en zongen de Marseillaise. Calas en enigen van zijn kamera den bleven vannacht tot 5 uur van morgen op hun zetels zitten. Alle uitgangen van het gebouw, op één na, waren 'gesloten en werden bewaakt door leden van de Republi- 1 H.M. de Koningin, die gisteren haar taak als Koningin heeft hervat, heeft weer voor enige tijd Haar intrek ge nomen in het Paleis op de Dam te Amsterdam en is dc hoofdstad dus residentie geworden. Bij aankomst voor het Paleis inspecteerde onze Vorstin de erewacht van de Studen ten Weerbaarheid. keinse Garde gewapend met bajonet ten en politiemanschappen. Meer dan honderd verslaggevers hielden ook de gehele nacht de wacht in het gebouw. Met het verstrijken der uren ver dween de spanning uit de atmosfeer en werd men meer en meer geneigd de zaak als een grap te gaan beschou wen. De regering nam de kwestie echter zeer ernstig op. Herriot aarzelde aan vankelijk geweld te doen gebruiken. Tenslotte echter, na ontvangst van een resolutie van de Gaullistische afgevaardigden, waarin er op aange drongen werd het besluit van de Ver gadering ten uitvoer te leggen, gaf hij order het gebouw te doen ontrui men. Een afdeling ongewapende le den van de Republikeinse Garde, on der leiding van kolonel Maurice Mar- quohd, kreeg opdracht de order uit te voeren. De kolonel deed de ronde door alle vertrekken van het gebouw en verzocht alle aanwezige afgevaar digden te vertrekken. Tenslotte be trad hij met zijn afdeling de verga derzaal en sommeerde, tot driemaal toe, volgens de voorschriften, de daar aanwezigen de zaal te verlaten, waar na hij, vergezeld van twee garde-le den, naar Calas toe ging, hem be groette en hem vei'zocht met hem het gebouw uif te gaan. Calas antwoord de: „Ik weiger ingevolge een on grondwettelijke en tegen de regels in druisende beslissing heen te gaan. Ik vertegenwoordig tweeduizend kiezers. Doe uw plicht, kolonel. Ik doe de mij ne". Daarop namen de twee garde leden de afgevaardigde hoffelijk bij de armen en Calas ging mee, gevolgd door zijn collega's. Bij het verlaten van het gebouw tussen een dubbele haag garde-leden door zongen zij o.a. de Marseillaise. De kolonel en zijn mannen gingen, toen de Marseillaise gezongen werd, in de houding staan en salueerden. Vechtpartij in de Franse Senaat. In de Franse Senaat is het gisteren na een verhit debat van twee uur tot een vechtpartij gekomen. Communis tische afgevaardigden beschuldigden de eerste-minister Schuman, die de debatten bijwoonde, er van, dat hij in 1914 Duits officier is geweest en voorts, dat hij de republiek had ver raden. Op dat ogenblik geraakten de socialist Dassault en de communist Gouyot slaags. Afgevaardigden van beide zijden meigden zich in het ge vecht en het duurde verscheidene mi nuten, alvorens de politie de orde kon eerstellen. Geen overeenstemming te Londen Gisteren hebben de vier ministers van buitenlandse zaken te Londen geen overeenstemming van beteke nis bereikt. De besprekingen werden voornamelijk gtsvoerd over het al of niet consulteren van vertegen woordigers der toekomstige Duitse regering bij het opstellen van het on twerp-vredesverdrag. Tevens werd geen overeenstem ming bereikt ten aanzien van dc kwestie of, en in welk stadium een vredesverdrag door een centrale Duitse regering zal worden getekend. Een Amerikaans voorstel over de wijze, waarop op de toekomstige Vredesconferentie zal worden ge- stesnd, werd, na door Marshall te zijn geamendeerd, door Bidault en Molo- tof aangenomen. Bevin behield zich een oordeel voor. De ministers debatteerden lang over de kwestie, of de toekomstige Duitse grondwet zou moeten ver melden, dat alle bevoegdheden in handen zullen komen van een Duitse staat. Zij bereikten echter geen over eenstemming. ZO MINISTERS ZO PLAATS VERVANGERS. De plaatsvervangers der vier mi nisters van buitenlandse zaken heb ben gisteren te Londen hun besprc- kringen gelooft men niet, dat de voorstellen ten aanzien van de bepa ling van de Duitse activa in Oos tenrijk voortgezet. Vandaag zullen zij hun rapport voor de ministers op stellen. In gewoonlijk welingelichte krinen gelooft men niet, dat de plaatsvervangers tot overeenstem ming zijn gekomen over het al of niet aanvaarden van de Franse voor stellen. v PERS SPI EGEL IDEALE SFEER- Onder dit opschrift schrijft de Maasbode: Sjarifoeadin, de minister-president der Republiek, is klaarblijkelijk met heilige ijzer bezield, om voor het 'werk der Commissie van drie een zo ideaal mogelijke sfeer te scheppen. In verklaring, toelichting en inter view geeft hij daartoe blijk van zijn gevoelens en inzichten. Hij eist o.a. de opheffing van alle autonome Daerahs op Java, Sumatra en Madoera, en met Oost-Indonesië in samenwerking to taal onmogelijk: daar oefenen de Ne derlanders een te sterken invloed uit. In één adem volgt daarop de verkla ring, dat de Republiek toch niet aan de unitarischen staat vasthoudt. En na aldus de grond voor alle se rieuze samenwerking ondergraven te hebben, richt hij aan de Nederlanders het verwytdat zij het werk van de commissie van goede diensten on mogelijk willen maken! Intussen misbruikte Gani de econo mische conferentie te Havanna tot feilen politieken aanval op Ne derland, dien hij, na waardig protest van de eerste Nederlandse afgevaar digde. Speekenbrink, op last van d'e voorzitter moest terugnemen. De Re publiek. aldus Gani, is het slachtoffer van agressie; de Nederlanders zijn bezig haar economisch te wurgen en rit te hongeren; zij willen het oude koloniale regiem herstellen, eet. Inderdaad wel een ideale sfeer voor toenadering! Zou de .Republiek maar niet beter doen met ronduit te verklaren: wij willen in geen geval toenadering en zullen ons uiterste best doen, aïle po gingen daartoe met alle middelen te saboteren? CONTACT MET VERMIST AMERIKAANS VLIEGTUIG. Een vliegtuig van het Amerikaan se leger, dat op zoek was naar de se dert Vrijdag vermiste Amerikaanse Dakota met twintig personen aan boord, heeft gemeld, dat het in de buurt v. Kaiserlautern per radio met de vermiste machine in contact was gekomen. Op verzoek van de piloot het speurvliegtuig werden van de grond af lichtseinen gegeven, welke beduidden: „Bevinden ons in geac cidenteerd en bebost gebied. Zeer ver legen om hulp". Omtrent de toestand van pasagiers en bemanning werd niets medegedeeld. Het speurvliegtuig liad hulpvoor- raden bij zich die per parachute kon den worden afgeworpen. Ook was er een medicus aan boord, die eveneens gereed was een parachutesprong te maken naar de plek waar men het gestrande vliegtuig zou vinden. De Duitse politie te Kaiserlautern deelde Reuters correspondent telefonisch me de dat zij instructie ontvangen had zich te begeven naar Landtuhl, on geveer twintig kilometer ten Zu d- Westen van Kaiserlautern. Men ge looft, dat de vermiste machine zich dichter bij Landstuhl dan bij Kaiser- autern bevindt. MEER BELASTING VOOR BIJ HUN OUDERS INWONENDE KINDEREN. Op 1 Januari 1948 gaat, aldus het „Vrije Volk", een verhoging van de loonbelasting in voor minderjarige werknemers, die in gezinsverband sa menwonen met hun vader en/of moe der. Ook minderjarige werkremers, die met hun stiefvader of stiefmoeder of met hun pleegouders samenwonen, vallen onder deze groep. De verhoging is niet onaanzienlijk, tot nu toe vallen de bovenbedoelde minderjarige werknemers in de groep van de ongehuwden, die beneden een inkomen van 75.84 per maand geen belasting veschuldigd is. Van 75.84 tot 78.83 inkomen per maand wordt 0.50 belasting geheven. De minder jarigen, die bij hun ouders inwonen, zullen bij ditzelfde inkomen al 3.68 moeten betalen. Voor hen begint de loonbelasting reeds bij een inkomen van 50.84 per maand. Bij 100.inkomen betaalden zij tot dusver 3.68; dit wordt 8.20. Bij 200.waren zij 25.65 ver schuldigd; dit wordt 32.40. Voor 250.zijn deze bedragen f 39.65 en 47.15. Voor de inkomstenbelasting wor den de gezinsinkomsten samengeteld. Aangezien het bedrag dezer belas ting hoger ligt dan dat der loonbelas ting. behoeft de op 1 Januari voor de bij hun ouders inwonende minder jarigen in te voeren verhoging der loonbelasting derhalve niet steeds, of slechts een gei-ing, nadeel te beteke nen. Naarmate dc betaalde loonbe lasting ^ijgt, daalt namelijk de na- voddering voor de inkomstenbelas ting. 30.000 Textielpunten gestolen Inbrekers hebben zich in de nacht van Vrijdag- op Zaterdag toegang we ten te verschaffen in de woning van de textielhandelaar S., voorheen fir ma L. te Vorden. Niet minder dan 30.000 textielpunten in coupures en losse punten werden ontvreemd. Dapperheid is de kracht der zwak ken. Fenelon.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 1