Gemeenteraad van Alkemade Commissie van voorbereiding geïnstalleerd ZATERDAG 29 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA ALPHEN AAN DEN RIJN DISTRIBUTIEKRING ALPHEN AAN DEN RIJN. Uitreiking bonkaarten 802; Tabaks", Versnaperingen- en Gecombineerde kaarten en bonnen voor gewone schoenen. Op onderstaande plaat sen. en tijdstippen zal worden overge gaan tot uitreiking van bovenge noemde kaarten. Medegebracht dienen te worden: alle tweede distributiestamkaarten, de inwisselingsbonnen 713 en in ver band met de uitreiking van bonnen voor gewone schoenen de inlegvel len G 605. De inwisselingsbonnen mogen zonder bonkaart worden aan geboden. De uitreiking vindt plaats te: Alphen aan den Rijn, in het dis tributiekantoor, Wilhelminalaan voor hen wier geslachtsnaam begint met één der letters: A, B t.m. Boone op Maandag 8 Dec.; Boot t.m, Bijster- veld op Dinsdag 9 Dec.; C, D op Maandag 15 Dec.; E, F, G op Dinsdag 16 Dec.; H op Maandag 22 Dec.; 1, J. K. t.m. Kolfschoten op Dinsdag 23 Dec.; Kolk t.m. Kwant, L op Maan dag 29 Dec.; M, N, O op Dinsdag 30 Dec,; P, R op Woensdag 31 Dec.; T, U, V t.m. Veldhoen op Vrijdag 2 Jan.; Veldhuizen t.m. Vijfhuizen op Maandag 5 Jan.; W, X, Y, Z op Dins dag 6 Jan. Alle dagen van 8.3012 en 24 uur. Boskoops, gebouw Kerkstraat 3, A, B op Donderdag 4 December; C, D, E, F op Vrijdag 5 Dec.; G, H op Woensdag 10 Dec.; I, J, K. op Donderdag 11 Dec.; L„ M, N, O op Vrijdag 12 Dec.; P, Q, R op Woensdag 17 Dec.; S, T op Donder dag 18 Dec.; U, V, op Vrijdag 19 Dec.; W, X, Y, Z op Woensdag 24 Dec. Aarlanderveen, in het Vereni gingsgebouw alle letters op Maan dag 29 Dec. Koudekerk aan den Rijn in lokaal Wille alle letters op Dins dag 30 Dec. Hoogmade in de zaal Witteman alle letters op Woensdag 31 Dec. Noorden in café Veenman alle letters op Vrijdag 2 Jan. Zeven hoven in het voormalig schoollo kaal alle letters op Maandag 5 Jan. Nieuwkoop achter het gemeentehuis alle letters op Dinsdag 6 J^n. Nieuw' veen in het geheelonthoudei'slokaal alle letters op Woensdag 7 Jan. Wou- brugge in het gemeentelokaal alle let ters op Donderdag 8 Jan. Ter Aar ir het agentschap naast het gemeente' huis A t.m. M op Vrijdag 9 Jan.; M t.m. Z op Dinsdag 13 Jan. Leimuiden in lokaal Verheugd A t.m. M op Maandag 12 Jan.; N t.m. Z op Woens dag 14 Jan. Alle dagen van 9.30— 12.30 en 1.303 uur. behalve Hoog- made van 9.3012.30. Alle zelfverzorgers zulten per op roepkaart bericht ontvangen wanneer zij hun bonkaarten moeten afhalen. a-uitreiking. Zij, die om welke reden ook niet op de voorgeschre ven dag verschijnen kunnen de bo vengenoemde kaarten als volgt afha len: Alphen aan den Rün op 19 Jan.; Ter Aar op 19 Jan.;Woubrugge op 20 Jan. Gelijktijdig met deze bonkaartuit reiking zullen tevens worden uitge reikt bonnen voor gewone schoenen aan: 1. Personen, wier stamkaart nummer eindigt op het cijfers 8 (acht) of op de cijfers 04, 14, 24, 34, 44 en die nog in het bezit zijn van het inlegvel G 605, waaraan zich de bon 612 bevindt. Kinderen, die de leeftijd van 10 maanden hebben bereikt, dus geboren zijn in de maand Februari 1947. 3, Personen, geboren in de maand December van één der jaren 1932 t.m. 1945. BOSKOOP Sportveren. G. D. S. Het afge lopen boekjaar is gunstig verlopen. Het verslag van de penningmeester gaf een batig saldo aan. De bestuurs verkiezing bracht geen wijziging in de samenstelling van het bestuur. Daarna volgden mededelingen ibe- treffende de te houden fancy-fair op 26, 27 en 28 Dec. a.s. Wanneer alle leden medewerken dan wordt de fancy fair een succes en zijn wij in staat een prachtige kleedgelegen heid aan te schaffen. Tenslotte sprak de g. a. nog een woord ter opwekking. KATWIJK AAN DEN RIJN L.T.B, In de ledenvergadering van de L.T.B, kwamen de voorstellen voor de a.s. vergadering van de „Vakgroep-kwekers", te -houden op 1 December a.s. in bespreking. Het voornaamste punt van de beschrij vingsbrief was wel het bekende voor stel Grootebroek tot opheffing van alle saneringsmaatregelen. Dit voor stel werd met 16 tegen 5 stgmmen aangenomen. Afgev.'naar deze ver gadering zullen zijn de heren Hub. N. van Paridon en L. van der Valk. KOUDEKERK Overleden: Geertruida v. Leeu- wen 82 j. wed. van Willem Theodorus i gjj een desbetreffende mededeling Molema. j komt de vraag naar voren, waarom iT^nTr\ a uit de aangeboden 4 noodwoningen nog LEIDSCHENDAM steeds niet worden gebouwd; alle ver- Winkels 's avonds open. Met gunningen zijn toch aanwezig Hier- toesteming van de burgemeester mo- den ingedeeld. De vergadering sprak zich uit tegen het voorstel van de afd. Noordwijkerhout. De vrijwillige inkrimp kwam hierna in discussie. De afd. Noordwijk stelde voor deze geheel op te heffen. De heer Lafeber wees op de noodzakelijkheid hiervan, omdat er ongeveer 30 pet. tulpen te veel worden geteeld, zodat het sur plus verminderd dient te worden. Hij adviseerde om niet het volle areaal te benutten.' Met 22 stemmen voor, 3 stemmen tegen en 2 blahco werd het voorstel van de afd. Noordwijk aanvaard. Het voorstel van de afd. Sassenheim om een algehele reorga nisatie van de L.T.B. te verkrijgen werd verworpen. Personalia. Tot hoofdklerk aan het gemeentelijk Gas- en Waterlei dingbedrijf is benoemd de heer J. de Vries, ambtenaar van het Gas- en Waterleidingbedrijf der gemeente Assen. NIEUWKOOP GEMEENTERAAD Donderdagmorgen vergaderde de Raad van Nieuwkoop onder voor zitterschap van burgemeeste van Weijden. Er is een schrijven binnengekomen van de heer W. Tijsterman, die in be roep komt tegen de afwijzing, die hij van B en W heeft ontvangen ten aan zien van de verplaatsing van zijn paviljoen. De heer T. moet eerst door B en W gehoord worden, daarom zal de kwestie in de eerstvolgende zit ting worden behandeld De arbeiders organisaties hebben tot B en W een verzoek gericht om bij eventuele be noeming van Commissies te mogen adviseren omtrent hun afgevaardigde, gen de winkels gedurende de tijd vakken van 14 en van 22 -24 De cember geopend blijven tot 10 uur 's avonds. LISSE L.T.B. De heren P. Oosterveer en J. Schoorl werden als afgev. naar de alg. verg. te Haarlem benoemd. Na bespreking werd met alg st. het voorstel-Grootebroek tot afschaffing van alle bedrijf smaatregelen verwor pen. Medegedeeld werd door de heer J. W. A. Lefeber, dat de parate exe- cutie is opgeschort, terwijl voorts werd verzocht aaft de kwekers, die hieromtrent moeilijkheden met het bedrijfschap hebben, zich met dit be drijfschap in verbinding tte stellen, opdat een goede oplossing in gemeen schappelijk overleg wordt verkregen. Het voorstel Noordwijkerhout om het prijzenklassen-stelsel van de tulpen op te heffen werd uitvoerig bespro ken. De heer Oosterveer deelde mede, dat dit seizoen vele soorten tulpen van de 2de klasse onverkocht zijn, terwijl de meeste soorten in de 3de klasse wel verkocht zijn, waarop de heer J. W. A. Lefeber opmerkte, dat de soorten, welke het schaarst zijn in de hoogste klasse behoren te wor- Donderdagavond kwam de raad van Alkemade bijeen. Aan de orde was vaststelling van 'n nieuwe salaris-ver ordening voor de ambtenaren in dienst van de gemeente. De beer van Emmerik brengt dank aan B. en W. voor de loyale wijze waarop zij dit salarisvraagstuk hebben behandeld. De commissie voor georganiseerd overleg en de bonden hebben niet al leen ruimschoots de gelegenheid ge had hun mening omtrent deze sala risregeling kenbaar te maken, doch aan hun verlangeps is geheel vol daan. Het is mede aan het beleid van de voorz. te danken, dat deze belang rijke aangelegenheid een dergelijk vlot verloop heeft gehad. Spr. is hier voor zeer erkentelijk, waarna voorz. de heer van Emmerik dankt voor zijn sympathieke woorden. De verorde ning werd hierna z.h.s. vastgesteld, en treedt behoudens hogere goedkeu ring, op 1 Oct. 1947 in werking. Verhuring van zweminrichting. Conform het voorstel van B. en W. werd met algem. st. besloten om aan de heer A. C. P. Zegers sr. voor de tijd van 6 jaren en 6 optiejaren te verhuren een park met parkeerter rein en alles wat zich verder op het terrein bevindt, met uitzondering evenwel van de gebouwen, die eigen dom zijn van de heer Zegers, tegen een jaarlijkse huur van 10Ó.als mede een gedeelte water gelegen naast het paviljoen, thans nog in ge bruik als herenbad, voor 100.voor het eerste huurjaar en 250.per jaar voor de volgende huurjaren, en voorts onder de voorwaarden, in het ontwerp raadsbesluit vermeld, mc-t bijvoeging, dat de haven niet als zwembad mag worden gebezigd. Het voorstel tot verstrekking van, een lening max. groot 3600.onder verband van 2e hyp. overeenkomstig de regelen van de Financieringsrege ling woningbouw 1947 aan de heer G. J. Schouten, werd, na een door de heer v. d. Bijl gevraagde toelichting, goedgekeurd, onder voorbehoud van toezegging van het van het Rijk te vragen voorschot aan G. J. Schouten. 1 Vervolgens werd besloten aan te vra gen en te aanvaarden een gelijk be drag aan voorschot, ten einde in staat te worden gesteld, de hiervoor be doelde lening te verstrekken. Over eenkomstig voorstel werd oesloten aan de heer L. Bakker te Roelof- arendsveen te verkopen een perceel grond groot 5,63 are, gelegen aan de Voorstraat, voor de som van 1407.50 teneinde belanghebbende in staat te stellen op dit perceel een woning bouwen. Voorts werd goedgekeurd de onderhandse gunning aan de fa Versluis te Oude water, voor recon structie van de Boekhorstweg voor een bedrag van 4280.overeen komstig de raming van de gemeen te-architect. De kosten zullen worden bestreden uit de ontvangen bijdragen van 600.verminderd met 500. uit te betalen aan de heer C. P. de Haas. Afwijzend beschikt werd op de reclames schoolgeld van J. Vreeken, Kerkstraat 22 en G. J. J. van Zaal, Zuid-Einde. Het verzoek van de heer Hogen- boom, om een gedeelte van de weg in het Zuid-Einde dat voortdurend on^er water staat, op te hogen, werd door voorz. verwezen naar de tech nische dienst. De heer Spring in 't Veld wijst op de hoog-opgroeiende heggen langs de Voorweg te Nieuwe-Wetering, daar deze al het licht van de straatlan taarns wegnemen. Voorts op üe scha de, die veroorzaakt is door schuiten grond in werkverruiming, aan enige landhoofden van particulieren. Voor zitter zegt toe. dat als de gemeente hieraan inderdaad schuld draagt, de kosten van herstel voor rekening van de gemeente zullen worden genomen. Hierna licht voorz. de heer Spring in 't Veld nog in over de woningbouw te Nieuwe-Wetering. Doordat de wo ningstichting Patrimonium zich heeft teruggetrokken, zal de gemeente de ze bouw overnemen. Na verkragen goedkeuring van de Hoofd5 nsueotie •der Volkshuisvesting, zullen de plan nen aan de raad worden voorgelegd Nieuwe-Wetering kan dan van 10 wo ningen verzekerd zijn. De vernieuwing der straatverlichting. Vervolgens maakte voorz. nog mel ding van de onderhandelingen, die gevoerd zijn met de Stedelijke Licht fabrieken te Leiden, teneinde te ko men tot vernieuwing van de straat verlichting. Leiden heeft een plan ge maakt voor Roelofarendsveen, neer komende op ongeveer 45.000.Dit plan kwam het college nogal kostbaar voor en na mondelinge toelichting werd besloten, dat door Leiden een gewijzigd plan zou ingezonden wor den, waardoor de lichtmasten voor lopig op afstanden van 100 m ge plaatst zouden worden, en daardoor de mogelijkheid aanwezig blijft, dat later door bijplaatsing van nog een lichtmast, deze op de normale afstand van 50 M. zouden komen te staan, Hierdoor zou ook Oude-Wetering in het plan betrokken kunnen worden WEERSVERWACHTING WISSELEND WEER, c Aanvankelijk meest zwakke veranderlijke, later weer toe- g nemende wind tussen Zuid en c Oost. Zwaar bewolkt met en- c kele verspreide opklaringen, 8 hier en daar nevel of mist en 8 plaatselijk enige sneeuw of re- g gen. Des nachts op sommige plaat- c sen lichte vorst, overdag tem- c peratuur even boven vries- 8 punt. óooooooooooooooooooooooooooooooooö POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Bloemfontein, 27 Nov. van South ampton naar Antwerpen. Nieuw Holland, 28 Nov. van Am sterdam te Batavia verwacht. Oranjefontein, 28 Nov. van Am sterdam te Kaapstad. Stuyvesant, 28 Nov. 14 uur te Am sterdam verwacht. Tabinta, 27 Nov van Batavia naar Singapore. over verwonderen B en W zich ook; men meent dat de eigenaren thans traineren. De heer Jansen uit Bloe- mendaal die onlangs werd benoemd tot hoofd der O.L.-school alhier heeft te elfder ure die benoeming niet aan genomen. Voor hem in de plaats werd nu benoemd de heer J. G. Langen- doen te Simonshaven- Volgens de in onze gemeente gel dende verordening wordt de belas ting op honden van f 5,- per hond tot f 2,50 verlaagd wanneer de hond wordt gehouden ten dienste van de landbouw of ter bewaking dienst doen. In een daarover handelende circulaire heeft de Minister van Bin nenlandse Zaken geadviseerd om aan die verordening toe te voegen, dat het verboden is dergelijke honden los op de openbare weg te laten lopen. Bij overtreding kan gestraft worden met een boete van max. 25,- of 6 dagen. De raad is overigens van mening dat voor vele honden geen belasting wordt betaald, waarom men B en W voorstel invoering van de honden- penning te overwegen. De vletten waarmede het stads- vuil van de gemeenten Leiden en Wassenaar naar hier wordt vervoerd, moeten volgens afgesloten contract door de gemeente Nieuwkoop worden afgedekt. Op haar beurt heeft onze gemeente die verplichting overgedra gen aan NV. Kuyf's bagger- en vuil ik edrijf. Nu echter de N.V. geen kans ziet die overeenkomst na te komen, stellen B en W voor, na overleg met de commissie voor Gem. Ontg. bedr. dat het Ontg bedr. deze luiken aan* koopt en in bruikleen geeft aan de N.V. Nadat het geval van alle kan ten was bekeken, besloot men het voorstel aan te nemen. Tenslotte stellen B en W voor om een bedrag van f 3900.- bij te dragen in de kosten om de nog steeds geslo ten zijnde Ziendebrug te vervangen door een duiker. Men is er gezien het ongerief dat door de afsluiting van die brug is ontstaan, en dat zo spoe dig mogelijk dient "te worden opge heven niet op tegen dat deze ge meente 3000- bijdraagt, maar men zou graag zien dat alsnog werd nage gaan welke instantie nu eigenlijk ver plicht is de brug te onderhouden; een der raadsleden stemt tegen. Verder besluit men over de gang van zaken te protesteren bij Ged. Staten. Hoe het ook zij, de brug komt n-u spoedig open! NOORDWIJK Diamanten huwelijk. Op 15 De cember a.s. zal het nog krasse echt paar Cornelis Heemskerk en Helena Zuid-hof het zeldzame feit herdenken van zijn 60-jarige echtvereniging. Onderscheiding. Bij Koninklijk besluit is aan onze plaatsgenoot Ja cobus J. Groenewoud, sergenant, in gedeeld bij het 27 R.I. thans in In- dië, de „Bronzen Leeuw" toegekend. Deze onderscheiding is hem toege kend wegens moedige en beleidvolle ■daden in de strijd tegenover de vijand in de morgen van 10 Mei 1940 t^ Kat wijk aan de Rijn. Geboren: Johannes J. z. van P. Hoek en Duyvenvoorde; Cornells' z. van A v. Rooijen en v. d. Lippen: Johan C. z. van A. van Rooijen en v. d. Lippen; Freja d. van J. P. Passohier en M. Her bee; Leonardus J. C. W. z. van J H Berbee en v. d. Zalm; Jo hannes 7.. \an J. Moïegraaf en Oos- terlee; Geertje d. van P. Zwan en Aar.dewiel; Cornelis L. z. van F. Steer.verden en Slingerland; 3'. igit- te d. van G. J. Heemskerk eri" 5cVil ten; Wout er us A. z. van P. C W. Mïlenkami. en Voor-douw; Aliia C. M. d van C. F. Peschier en Vjnii; oord; J. P. G. Könst en C. G, v. d. Plas. Overleden: Catharina de Fouw 53 j.; Brigitte Heemskerk 1 dag. TER AAR Geboren: Jan z. van T. van Eijk en J. v. d. Horst; Cornelis Jan z. van J. Besemer en A. v. 't Riet; Petronel- la Hendrica Francisca d. van M. Len- ting en P. C. de Blieck; Christianus Johannes z van J. P. v. d. Ploeg en C. J. van Rijn; Antonius Clem'ens z. van J. Zevenhoven en A C. Keijzer; Klara Maria Catharina d. van J. W. van Dam en Catharina Verlaan; Pe trus Theodorus Maria z van Th. A. Beukeboom en J A. M. van Deursen. Ondertrouwd: Cornelis Esveld 45 j. en Helena van der Lingen 33 j., wonende te Beesd. Overleden: Johannes Janssen 64 j., echtg. van P. Groen. VOORSCHOTEN Weer naar de Missie. A.s. Woens dag vertrekt father P, Does wijk van Mill-Hill, na een verblijf van 14 maanden in Holland, voor de vierde m'aal naar zijn missiegebied in Brits Cameroen (West-Afrika). WARMOND Personalia. De heer J. K. L. v. d Waarden is benoemd tot hoofdon derwijzer aan de bijzondere school te Rotterdam. ZOETERWOUDE (H. R-) Ouderavond. De ouders van de gidsen, welpen en verkenners wa ren Donderdagavond door de ouder commissie uitgenodigd in het Paro chiehuis, om eens te zien wat en hoe "de divere jeugdgroepen hun tijd doorbrachten. De voorzitter, de heer Hilders, constateerde een flinke voor uitgang in de belangstelling van de ouders voor het jeugdwerk, waarna de verschillende groepen met spelen leuke stukjes de avond vulde tot de pauze. Omstreeks 10 uur vertrokken talrijke kinderen naar huis. De eer ste kennismaking van de ouders met hopman van de landverkenners, de heer Vlasveld, uit Leiden, was tot aller tevredenheid. Voor de pauze bad hij zich van de vrolijke kant la ten zien en na de pauze sprak hij een ernstig woord tot de ouders, en verzocht hun volle medewerking. Aalmoezenier Vulsma was dank baar voor hetgeen reeds bereikt was. Hij dankte Hopman Blom, die na met de algemene leiding belast is, de heer Vlasveld, uit Leiden, die als hopman een zware taak op zich ge nomen had. Ten slotte wilde de aal moezenier waarschuwen door de steeds uitbreidende actie van de buurtverenigingen, thans ook onder de jeugd. Spr. verzocht de ouders hun kinderen daaraan niet te laten medewerken, omdat dit is een on dergraving van eigen organisatie. en wel op dezelfde wijze. De heer v. Alida M. E. d: van P. J. Du wel d. Bijl juicht de voorstellen wel is-1 Lammers; Andreas J. M. z. van W. waar toe, doch spr. vraagt zich af, M. v. d. Meer en Steenvoorden; Cor- waarom de gehele gemeente niet van nelis F. A. z. van C. J. de Ridder en verlichting wordt voorzien, omreden! j. k. Plug; Maria a. d. van S. deze in andere delen der gemeente evenzo slecht is. Voorz. antwoordt, dat het de bedoeling i's met de vrij komende palen de andere dorpsge deelten te verbeteren. De raad ge voelt hier weinig voor, omdat dit lap middel toch altijd geld zal blijven kosten. B. en W. worden derhalve uitgenodigd met de lichtfabrieken nader overleg te plegen om te bomen tot een vernieuwing van de straat verlichting over de gehele gemeente. Hierna sluiting. Zand voort en Hahn; Christina G. Th. P. M. d. van J. A. Broekhof en de Ridder; Johan z. van T. Admiraal en Heemskerk; Jan z. van A. Slagtveld en v. d. Marei; Marijke M. d. van C. v. Schie en van Engelen. Ondertrouwd: C. Plug en G. A. van Dijk; J. J. v. d. Berg en J. Been, Getrouwd: L. G. Hoogervorst en A. G. Peeters; C. v. Rooijen en W. Nelisse, 'A. Duindam en C. Maat; L. de ----- 2 Nieuwe lierenwinterjas donkerblauw te koop aan geboden. Inl. R. Paauw, Kantoorboekh. Roelof- Winter en Th. M. Meeuwen- arendsvëen. 3516 HET A.S. REGERINGSJUBILEUM ■70ALS BEKEND hoopt H.M. de Koningin volgend jaar haar gouden re geringsjubileum te herdenken, welk jubileum samenvalt met de 300- jarige onafhankelijkheid van Nederland. Om aan de herdenking hiervan in onze gemeente zoveel mogelijk luister bij te zetten, heeft de burgemees ter, jhr. mr. F. H. van Kinschot, gistermiddag in de raadszaal een plaat selijke commissie van voorbereiding geinstalleerd, welke op zo breed mo gelijke basis is samengesteld en waar in vertegenwoordigers van alle maat schappelijke en geestelijke stromingen zitting hebben. het begin van zijn toespraak herinnerde de burgemeester er aan dat het in 1948 vijftig jaar geleden zal zijn, dat ons land bij ds vrede gering over ons Rijk aanvaardde, ter wijl het dan tevens 300 jaar geleden zai zijn.y dat ons land bij de vrede van Munster zijn onafhankelijkheid verkreeg. Dit zijn evenementen, aldus spr., waarbij onze gehele bevolking, on verschillig tot welke rang of stand men ook behoort, betrokken is en die niet onopgemerkt mogen voorbij gaan. Beide omstandigheden spreken thans overduidelijk tot ons, als wij even terugdenken aan de jaren van vreemde overheersing. Hoe hebben wij toen de aanwezigheid van onze vorstin in ons land gemist en hoe hebben wij betreurd dat een einde waS gekomen aan de onafhankelijk heid, welke onze voorvaderen met veel strijd hebben verkregen. Maar dit alles was tijdelijk, de strijd om ons zelf te zijn en te blijven werd voortgezet. Onze geëerbiedigde vor stin heeft met bovenmenselijke krachten die strijd geleid. Wij voel den ons als volk één met Haar, mis schien wel nog meer dan tevoren. Vervolgens herinnerde de burge meester er aan, dat de jaren na het 40-jarig regeringsjubileum van onze Koningin, voor onze vorstin jaren zijn geweest van grote inspanning en innige droefheid over het lot, dat „HET KINDERBOEK". Op een bijeenkomst van de Ver eniging voor Paedagogiek, gister avond in het Federatiehuis gehou den, heeft mevr. J. RiemensReur- slag, lid van de-Leidse.Mij. voor Let terkunde, een causerie gehouden over „Het Kinderboek". Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer M. Israël, vertel de mevr. Riemens eerst een en ander over ontstaan en inhoud van de sprookjes van Grimm, van .Moeder de Gans", die in hun oorspronkelijke vertelling op naam van de Frans man Ferrault staan en van Ander sen. waarbij zij behalve op de pae cagogische ook op de letterkundige waarde van deze sprookjes wees. Zij behandelde voorts de folklorh tische, letterkundige, psychologische en anthropologische waarde van het sprookje, en wees op het gevaar,, dat zich voordoet bij het niet oordeelkun dig navertellen der sprookjes, waar na zij vervolgens memoreerde de elementen, waaraan een goed sprook je heeft te voldoen, terwijl zij als haar mening uitte, dat sprookjes meestal niet voor verfilming ge schikt zijn. Hierna behandelde mevr. Riemens het mooie werk van de kinderdichter Van Alphen, vervolgens een en der vertellend over het kinderboek als ,Piet, de smeerpoets", „Robin son Crusoë" en ,,Dik Trom". In het tweede gedeelte van haar le zirg gaf spr. een overzicht van de kmderlitteratuur, welke bovenal g( eó moet zijn en een dam moet werpen tegen het oppervlakkige Amerikanisme in de kinderlectuur. Wvi moeten ons meer dan ooit bezig houden met de verdieping van hel jeugdboek, hetgeen voor de vorming van de jeugd van groot belung is. over ons land en volk was gekomen. Haar strijd voor vrijheid en gerech tigheid voor ons land en volk is ge zegend geworden. Hierna weidde spr. uit over de op richting van het „Landelijk Initiatief comité 1948", dat zich ten doel stelt het ontwerpen, uitwerken en voorbe reiden van de uitvoering van plan- ren voor de viering van het rege ringsjubileum en de 300-jarige onaf hankelijkheid van Nederland. Tenein de de herdenking van deze jubilea in onze gemeente te centraliseren had spr. gemeend een comité te moeten samenstellen op zo breed mogelijke basis. Zijn taak zal zijn het organise ren en stimuleren van een waardige viering van deze jubilea. Zulks met inachtneming van de richtlijnen, voor zover deze worden vastgesteld. Nadat de burgemeester hierop het comité had geïnstalleerd, deelde hij mede, dat ir. P. C. Lindenbergh zich bereid had verklaard het voorzitter schap van het Leidse comité te aan vaarden. Met mr. N. G. Geelkerken, die momenteel in het buitenland ver toeft, wordt nog overleg gepleegd over het aanvaarden van het secreta riaat, terwijl de heer F. Verstegen als penningmeester zal optreden. Met een kort woord heeft hierop ir. Lindenbergh zijn taak aanvaard. Spr. hoopte, dat door een eendrachtige sa menwerking straks een waardige feestviering zal kunnen ontstaan, Ten slotte verzocht spr. de burgemeester het ere-voorzitterschap van het comi té te willen aanvaarden, een uitnodi ging, waaraan deze gaarne voldeed. MARKTBERICHTEN TER AAR, 28 Nov. Groente. Bloemkool 8—26 ct., sla 12 ct., per stuk; selderij 45 ct., per bos; andij vie 631 ct., kroten 35 ct., was- peen I 78 ct.. tomaten 1—69 ct„ ro_ de kool 810 ct.. groene kool 712 ct., savoys kool 6—7 ct., uien 10—16 ct., witlof 1052 ct., prei 1014 ct., spruiten 452 ct., per kg; boeren kool 4550 ct., per bak; aardappelen 8 ct„ per kg; druiven 7985 ct., per pond. KATWIJK ad. RIJN, 28 Nov. Groente. Waspeen I 12.50—25.20, gele kool 1.606.90, gr-oene kool 1.9011.10, rode kool 1.408.90, Chinese kool 6, boerenkool 6.60 6.70, winterpeen 4.4010.20, spruiten 13—39, andijvie 15.10 34,10, radijs f 6.306.40, rapen 5 5.70, knolselderie I 1313.20, idem II 7.90—8.10, witlof II 47.10— 50.peterselie 4 5-04.70, toma ten B f 7.10—10.—. ROELOFARENDSVEEN, 28 Nov Groente. Tomaten A 27—53, idem B 32—58, idem 'C 16—33; Glassla I 1225, idem II 313, Stoofsla 1223, bloemkool 526, andijvie 726, groene kool 4 13, knolselderij 811, witlof 23 41 per 100; boerenkool 3036 cent per kist. Bloemen. Monument 1842 ct., Louis Germ. 3153 cent per stuk, Golden Seal 1633 cent, Maison 14 27 cent, Choco 1350 cent, Brugiér 220 cent, Jozef-wit 26—46 cent, Herco 4675 cent, Blanche 2749 cent, Mont-Blanch 2438 cent, Gold- finder 2540 cent, Clytie 2656 cent, Cyclamen-bi. 2948 cent. JleCeftaontjea PERSONEEL 2 Welk meisje wil mijn vrouw behulpzaam zijn in de huishouding en opvoe ding der kinderen? Goede verzorging en huiselijk ver keer. Eigen kamertje. Be hoorlijk salaris. Zondags vrij.' Evert Castelein, Lan- gebrug 6A. 3555 2 Net meisje b. z. a. als werkster voor 1 a 2 dagen in de week. Br. onder jto. 3580 bureau van dit blad. AANGEBODEN <2* Machine defect? Wij repareren bij U aan huis, klaar terwijl U wacht. Dat betekent voor U geen vervoer, geen weken wach ten en geringe kosten. J. b. II. Schoots, Rijnsburger- v;eg 29b, Leiden, tel. 26664. 2 Te koop: blauw pendule stel met koperen kande laars 40, 1 pers. Engelse ledikanten 22.50, haller 4-pits 20. jongens winter jas 10, kinderledikant je 20, traplopers en gang-lo- pers. F. v. d. Pluijm, Jan- vossensteeg. 3580 Marie Volle Neef doet niet mee aan de mode, maar speelgoed koopt ze bi; Spier, Diefsteeg 19. Ze zetg: daar is 't rustig win kelen en is de sortering voor iedere beurs. 3581 2 Speelgoed Volle Neef als: poppen, beren, pren tenboeken, kleurboeken, kleurkrijt, fornuisjes ser viesjes, blokkendozen, pop pen wagens, knikkers, puzz les, houten speelgoed, spe len ruim 50 soorten kan ie het voordeligst kopen bii Spier, Diefsteeg 19.' 3583 2* Eén gulden Volle Neef kost het Sinterklaaspak- k-et voor kleine beurzen. Inhoud: legpuzzle 75 cent, kleurboek 30 cent, Star- kieurkrijt 60 cent, mozaiek- voor 40 cent. Totaal 2.05 Spier, Diefsteeg 19, 3582 2* VJpoicnspelen, Damspe len Mozaiekdozen, Klosje- breien, Legpuzzles, Knik- kermo.zaiek, Telramen. Ha mertje Tik; Borduurdozen, Voetbal biljart. Leesplank- jes. Leerklokken. Vlecht matjes, Kralen. Hoedjewip. v Ezeïtjeprik. Alles tegen onze bekende laee prijzen. N Paddenburg, N. Rijn 11. 2 Postzegelalbums, Poë ziealbums Foto-albums, Vreemde Postzegels. Druk kerijen. Blokkendozen, Eouwdozen, Kegeldozen, Spaarpotten, Bouwplaten, Wondermuizen. Poppen, Beertjes. Fraaie Kinder platen, Kinderbehang. Ge zelschapsspelen. Grote sor tering. Lage prijzen. N. Padden-burg, N. Rijn 11- 2* St. Nicolaas. Myther. mantel staf. masker, baard Voor Zwarte Piet. muts, mantel, masker, diverse soorten "smink. Originele surprises en fopartikelen. Natuurlijk het vanouds be kende en goedkoopste adres van Brussel, Haarlemmer straat 267, tel. 22061. 3574 2 Sinterklaaspapier, Bast- band. Touw, Plakband, Pa pierwol, Pakpapier, Sinter- klaas-plakzegels, Sinter- klaas-i'uld-oosjes, Surpri ses, Fopartikelen, Sinter- k'aaslabela, Sinterklaas- maskers en Myters, Goud papier, Zilverpapier, Goud brons, Negerzwart, Steen- Gespapier, Fantasiepapier. N. Paddenburg, Nieuwe Rijn 11. 3590 2' Te koop aangeboden wit gelakt massief ijzeren kinderledikant met kapok- bed, Auping, lang 1.50 m., hoog model, prijs 70. Franchimontlaan 13. 3563 2 Dozen Kinderpost, Luxe Post. Postmappen, Brie- venbakken. Kalenders Ka. lend'erblocs, Verjaardag kalenders, Vloeilcggers, Luxe Notitieboekjes, Pot loodslijpers, Zakagenda's, Boekenleggers, Speelkaar ten. Papierhandel N. Pad denburg, Nieuwe Rijn 11, Tei. 21430. 3588 2 Te koop: Woonhuis, Wasstraat 58, waarvan suite, keuken, tuin leeg, dit eet te aanvaarden. Br. onder no. 3571 bur. v. d. blad. 2 Prentenboeken, Lees boeken, Kleurboeken. Kleurmappen. Kleurpas- tcls, Penseden, Schetsboe ken, Tekenvoorbeelden, Te kencahiers, Potloden, Te keninkt. School-étuis, Schoolpassers, Linialen, Driehoeken, Grote sortc- iing. Zie onze étalages. N Paddenburg. N. Rijn 11. 2 Aangeboden prima goed gekeurde vruchtbomen te gen vastgestelde prijzen; laan- en sierbomen en vifltte planten. N. Vink. Zoeterwoude Dorp. 10126 2 Attentie! Werpt uw ge broken oorselein niet weg, Vakkundige behandeling, geeft het. U als nieuw terug. Restauratie schilde rijen. antiek, gouden-, zil veren sieraden. Inkoop: «oud, zilver. Bremmer, Haarlemmerstraat no. 99, ingang Goeeerritstraat 1. Telefoon 22791 2 St. Nicolaas. H. Hart beelden. Mariabeelden, kerkboeken, dag- en Zon dagsmissaais. rozenkransen zilveren kettinkjes, rin getjes, kerstgroepen. R. Paauw, Noordeinde 3, Roe lofarendsveen. 3578 2 Te koop schoenen zon der bon enige duizenden paren schoenen te koop, gebruikt f 2.50 per paar, klein en groot. A. van der Pouw Kraan, Hoogmade. 2 St. Nicolaas. Kleur- en orentenboekjes, leesboe ken, g-ezilschapspelen, vi sitekaartjes. dozen luxe napier. R. Paauw. kantoor- beokhandel, Roelofarends veen. 3577 DIVERSEN 2 Openlijk oprechte dank aar het II. Hart van Jesus en voor de voorspraak v. de II. Maria, inzake het verkrijgen eener grote gunst, door het bidden der Novene der drie Weesge groeten. Voorhout E. C.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3