„Afrikaanse kunst" GemBenteraad van Voorhout ZATERDAG 29 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De K.A.B. vraagt koppen en schotels Het bestuur van de Kath. Arbei ders Beweging heeft een tot het rijks bureau voor Keramische Producten in Den Haag een brief gericht, waar in met nadruk de aandacht wordt ge vestigd op de nood-toestand in de grote gezinnen van ons land, waar een volkomen gebrek heerst aan de allernoodzakelijkste aarde werk-voor werpen voor dagelijks gebruik; kop pen, schotels en borden. Bij onderzoek is aan het K.A.B. be stuur gebleken, dat er gezinnen zijn, waar koffie en thee gedronken moet worden uit conservenblikjes, zulks wegens gebrek aan koppen en bekers. Op andere plaatsen moest wegens het tekort aan borden in het gezin om beurten worden gegeten, terwijl het zelfs is voorgekomen, dat men bij totaal gemis aan borden gezamelijk uit één kom moest eten. Ook uit hygiënisch oogpunt is deze toestand volkomen onhoudbaar en onaanvaardbaar. Bovendien is deze toestand te pijnlijker in Zuid-Lim burg, o.a. te Maastricht, waar men in dagelijks contact staat met de grote keramische bedrijven van ons land, en waar een ruime dagelijkse produc tie ook van huishoudelijk aardewerk wordt bereikt. De K.AB. verzoekt mét grote na druk. dat nog voor de a.s. feestdagen enige bonnen voor huishoudelijk aar dewerk worden aangewezen, zulks in verhouding tot de grote en samen stelling van de gezinnen. BENZINEPRIJS PER 1 DECEMBER 26 CENT PER LITER. Met ingang van 1 December a.s. zal het bijzondere invoerrecht op ben zine van 7.80 tot 11.— per 100 liter worden verhoogd. Bovendien zal krachtens de met België en Luxem burg gesloten douane-overeenkomst van 1 Januari a.s. af het gewone in voerrecht, waarvan de heffing tijde lijk geschorst was, weer worden ge heven, en wel tot een bedrag van 91 cent per 100 liter. Dientengevolge zal, rekening hou dend met de recente prijsstijging op dc wereldmarkt., de prijs voor auto benzine hier te lande met 5 cent per liter moeten worden verhoogd. Een regeling, die het directoraat-generaal van de prijzen met de aardolie-maat schappijen heeft getroffen, maakt het echter mogelijk, de verhoging, welke 1 December as. zal ingaan, tot 4 cent per liter te beperken. Van deze da tum af zal derhalve de benzineprijs aan de pomp 26 cent per liter bedra gen. BINNENLAND. Vannacht kwart voor drie brak op tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de benedenverdieping van het pand Lange Houtstraat 13 te -'s Gravenhage, wakrin een cafébedrijf ,,Le Berry" is gevestigd. De belenden de percelen bleven onaangetast. Het cafébedrijf is totaal uitgebrand. De 82-jarige Amsterdammer K., wonende aan de Ceintuurbaan, wilde op de Munt op het achterbalcon van een motorwagen van lijn 16 stappen. Hij greep mis. viel en geraakte met zijn linker been onder de bijwagen. Het been werd afgereden. De gemeenteraad van Zaandam heeft gisteravond met 21 van de 24 stemmen (3 blanco) de heer J. Frickers uit Apeldoorn tot directeur van de vleeskeuringsdienst en het openbaar slachthuis te Zaandam be noemd. De Venlose recherche is er in ge slaagd een bende, die zich er op toe legde textielbonnen in de handel te brengen, op te sporen. Het onder zoek is nog in volle gang, maar reeds werden gearresteerd B. en vrouw R. uit Venlo, terwijl op verzoek van de Venlose recherche dé politie te Lek- kerkerk nog twee personen heeft aangehouden. Een groot aantal tex tielbonnen is reeds in beslag geno men. Tot burgemeester van Beemsber is benoemd de heer A. Tesman, thans burgemeester van Koedijk. Een beter toezicht op de artsenij- bereidkunst door de inspectie voor de volksgezondheid heeft de alg. apothe- kers-assistentenbond gevraagd in een brief aan de minister van sociale za ken naar aanleiding van de veroorde ling van een pharmaceutische hulp kracht, wegens het onjuist bereidén van een recept, als gevolg waarvan een kind is overleden. Een wetsontwerp is in voorbe reiding inzake beroepsbescherming van de assurantie-personen. Een nieuw burgerlijk wetboek zal binnen drie jaar gereed zijn, aldus verwacht de minister van justitie. De Scbade-Enquete-commissies zullen in 1949 gereed komen,' naar verondersteld wordt. BUITENLAND. Het Franse vrachtschip „Roger Juliette" ie bij Sete aan de Franse Zuidkust op een rif gelopen en met zijn heel bemanning vergaan. De be manning bestond uit 7 of 8 koppen. In de Perzische olie-provincie Azerbeidsjan schijnt het weer niet pluis te zijn. De staat van beleg is er afgekondigd. Verleden jaar was de toestand er ook gespannen wegens het feit, dat de Russen de autonomis. tische beweging begunstigden om de olie in bezit te krijgen. In het kamp Latroem in Palesti na, waar ongeveer 300 Joodse ver zetslieden worden vastgehouden, heeft men een tunnel ontdekt, waar door de gevangenen hoopten te ont snappen. De berichten over atoombom- proeven in de nabijheid van Irkoetsk in Siberië schijnen niet juist te zijn. Althans hebben Japanse krijgsgevan genen, uit Irkoetsk teruggekeerd, ver klaard, dat zij geen ontploffingen heb ben gehoord. i De aflossing der troepen De regering maakt het volgende be. kend: De ontwikkeling van de toe stand in Indonesië in de afgelopen maanden is niet zodanig gunstig ge weest als de regering tevoren had ge hoopt. Hierdoor is de aflossing der troepen, welke volgens de aanvanke lijke plpinen en de daarop gegronde toezeggingen reeds voor demobilisa tie in aanmerking kwamen (het K.N. I.L. en de eerst uitgezonden oorlogs vrijwilligers), vertraagd en zal ook de aflossing dergenen, die op grond van dezelfde plannen en toezeggin gen daarna successievelijk voor de mobilisatie in aanmerking zouden ko men (de overige uit oorlogsvrijwil ligers bestaande onderdelen en ver. volgens de uit dienstplichtigen ge vormde eenheden) vertraging onder vinden. Omtrent de eerstbedoelde groep heeft de legercommandant na over leg met de regering dezer dagen reeds enïge mededelingen gedaan. De demobilisatie hiervan zal thans aanvangen en zal voor 1 April 1948 haar beslag hebben gekregen. De demobilisatie van het perso neel der overige onderdelen van oor logsvrijwilligers zal in April 1948 beginnen en snelle voortgang heb ben. Het voor-aemobiliesatieschema zal spoedig worden bekend gemaakt. De demobilisatie der 7-December-divi sie (welke volgens di oorspronkelij ke plannen in October 1948 zou aan vangen) zal van begin 1949 af zo snel mogelijk geschieden. De regering voegt hier nog het vol gende aan toe: In sommige berichten werd gerept van de mogelijkheid van gebledsont- ruiming. De regering acht het, na haar vroegere verklaringen te dezer zake, welhaast overbodig te zeggen, dat hiervan geen sprake kan zijn. Tenslotte merkt zij op, dat de hier- voren weergegeven beslissingen zijn gegrond op de politieke toestand zo als deze thans is. Mocht, naar zij hoopt, de situatie verbeteren, dan zal ook het vraagstuk der troepensterk te en mitsdien het aflossingsschema opnieuw in beschouwing worden ge nomen. Op verzoek van de gezamelijke kerken en maatschappelijke organi saties heeft de minister van binnen landse zaken de bijzondere aandacht der gemeentebesturen gevestigd op het rapport betreffende het woon ruimte vaagstuk. hetwelk door haar aan de gemeenten werd toegezonden. Dit rapport is in menig opzicht zeer behartigswaardig. zegt de minister, met name waar suggesties worden ge daan om zoveel mogelijk de bezwa ren van de samenwoning te onder vangen. Mede in verband met de grote be reidheid van de kerken en de maat schappelijke organisaties om mede te helpen' aan de oplossing van het gro te sociale vraagstuk dat het gebrek aan woonruimte heeft opgeworpen, verzoekt de minister aan datgene wat in het rapport naar voren wordt ge bracht. de bijzondere aandacht te schenken. Het bedrijfschap voor pluimvee en eieren heeft de regeling van de pluimveevergunningen voor 1947-'48 vastgesteld. Volgens deze regeling mogen pluimvee aanhouden: gezinshoofden en instellingen, indien het totaal aan te houden stuks pulimvee de tien niet te boven gaat. Zij die een land- of tuinbouwbe drijf exploiteren of regelmatig als arbeider in de land- of tuinbouw werkzaam zijn, indien het totale aan tal aan te houden stuks pluimvee de vijftig niet te boven gaat. Zij, die in 1946 en/of 1947 een kuikentoewijzing op hun naam ontvingen. Het aantal door hen aan te houden stuks pluim vee mag niet meer dan 40 procent van van de kuikentoe wij zing van 1946 en/ of 50 procent van de kuiken toewij zing van 1947. Het houden van pluimvee is op een adres slechts toegestaan aan een gezinshoofd, uitsluitend op eigen erf of daarmee gelijk te stellen cultuur grond. Vertegenwoordigers van Bedrijfs- horeca hebben dezer dagen bespre kingen gevoerd met de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning over de toewijzingen aan de res- taurans. Bij deze besprekingen waren mede aanwezig de directeur-generaal der voedselvoorziening,de directeur van het Centraal distributiekantoor en de regerings-commissaris voor het vreemdelingenverkeer. In Horeca lezen wij thans, dat het onderhoud een zeer onbevredigend verloop heeft gehad, daar de minis ter zich op het standpunt stellen moest, dat de voedselsituatie het niet verantwoord maakt om de restaurant bedrijven in totaal grotere toewijzin gen te verschaffen. Niettemin bleek de minister van oordeel, dat een op lossing voor de bestaande moeilijk heden moet worden gevonden. Deze wordt thans gezocht, naar alle waar schijnlijkheid in de richting van maal tijden-coupons. uit te reiken aan vreemdelingen, die ons land binnen komen en voor Nederlanders ver krijgbaar tegen inlevering van een of meer bonnen van hun levensmid delenkaart. BEURSOVER ZICHT Op de Amsterdamse effectenbeurs •voerden gisteren de claims en aandelen Koninklijke nog verreweg de boventoon. Maar toch kon worden opgemerkt, dat de handel in claims en in de aandelen veel minder omvang rijk was dan Donderdag. De Nederlandse Staatspapieren wa- rij prijshoudend; in enkele gevallen een fractie beter. Prolongatie iyK procent. Noodwet ouderdoms voorziening In verband met de uitvoering van de noodwet ouderdomsvoorziening deelt het bestuur van de Rijksverze keringsbank het volgende mede: Met man en macht wordt er door de Raden van Arbeid en de Rijks verzekeringsbank in samenwerking met de commissie van onderzoek, de postkantoren enz. gewerkt aan de uitvoering van de noodwet ouder domsvoorziening, teneinde rechtheb bende zo spiedig mogelijk aan de hun toekomende uitkering te helpen. Waar het aantal dezer rechtheb bende evenwel zeer groot is, gere kend werd op 500.000, welke raming vermoedelijk echter iets te hoog is, kan de hoeveelheid arbeid, welke hiervoor verzet moet worden, be grijpelijkerwijze niet in een enkele maand haar beslag krijgen. De aan vragen worden evenwel naar volg orde van inkomst afgehandeld en ieder krijgt de hem toekomende uit kering uitbetaald vanaf 1 October j.l. Brieven aan de Rijksverzekerings bank, waarin op afdoening van be paalde gevallen wordt aangedrongen, hebben daarom geen nut en worden onbeantwoord gelaten, omdat het voeren van correspondentie over der gelijke gevallen de gang van zaken zou vertragen. Daarom, aanvragers, wacht uw beurt af. De Rijksverzeke ringsbank helpt u zo snel als zij maar kan! De Zaandamse raad heeft in de gis teravond gehouden gemeenteraadszit ting besloten de volgende motie aan de regering te zenden: De Raad der gemeente Zaandam bij een in vergadering, constateert, dat volgens officiële cijfers de lonen in de industrie gestegen zijn met 70 pet., terwijl deze stijging voor het over heidspersoneel 40 pet. bedraagt, constateert, dat daardoor het le venspeil van het overheidspersoneel beduidend lager ligt dan van hen, die in de industrie werkzaam zijn. constateert tevens, dat het gevolg hiervan is. dat de overheid niet meer m staat is voldoende bekwaam per soneel aan zich te binden, dringt er daarom bij de regering aan op korte termijn maatregelen te treffen, die aan deze ongewenste toe stand een einde maken en verzoekt B. en W. deze motie ter kennis van de regering te brengen. De motie was door alle fractielei ders ondertekend. De gemeenteraad van Voorhout kwam in vergadering bijeen. Door het lid Spierenburg werden vele aanmer kingen op de notulen gemaakt. Zijn meeste voorstellen tot wijzigingen werden aan stemming onderworpen, doch de meeste werden niet aangeno men. Onder de ingekomen stukken was een uitspraak van het ambtena rengerecht waarin de machinist fitter in het gelijk werd gesteld. Van de L.T.B. afd. Voorhout was een schrij ven binnengekomen om te komen tot een verordening, dat honden niet meer los mogen lopen in de ge meente. Het monument voor de gevallenen. Het lid C. Prins, sprekende namens de Katholieke fractie, zag gaarne, dat er geen gedenksteen yoor de oorlogs slachtoffers kwam in het Gemeente huis maar daar buiten een gedenkte ken, op een mooie plaats. Hiermede kan het lid Spierenburg zich vereni gen. hfj stelde echter voor dat door ae Raad uitgemaakt zal worden wat voor inscriptie er op komt. Dit werd met alg. st. aangenomen. Hij wilde alleen de namen vermeld zien van die personen, die voor het Vaderland gevallen zijn. Het lid Koomen zeide, dat de Katholieke fractie liev,er een neutrale inscriptie zag, waarbij zich het lid v. d. Nouland aansloot. Een voorstel van de voorzitter om uit te maken of er namen op komen of niet gaf tot resultaat dat 4 leden voor en 7 leden tegen namen waren. Met alg. st. werd hierna besloten dat er een monument opgericht zal worden in een der plantsoenen. De leden Spierenburg en v. d Nou land beschouwen de zaak van de ma chinist-fitter na de uitspraak van het ambtenarengerecht nu voor afgedaan, en verheugen zich, dat deze zaak nu geregeld is. Z.. h. st. worden vervolgens de vol gende voorstellen van B. en W. aan genomen: het aangaan van een kas geld-lening ad 130.00.voor één jaar per 27 Dec. '47; het aangaan van een kasgeld-lening ad 125.000. voor maximum één jaar per 2 Dec. 1947; het aangaan van een geldlening ter dekking van de tekorten van vo rige dienstjaren tot en met 1945. Een verordening ter bestrijding wandgedierte werd vastgesteld. Niet minder dan 37 reclames tegen de aanslag in de hondenbelasting wer den behandeld. Voor de velen, die hun hond niet hadden aangegeven, was geen pardon. Naar aanleiding van het verzoek van de L.T.B. zal de le den de volgende vergadering een uit voerig praeadvies van B. en W. be reiken. Naar aanleiding van een door de voorzitter aan alle raadsleden gezon den schrijven, waarin gegist werd. dat een der raadsleden op de ver keerde plaats (n.l op de secretarie) critische opmerkingen had gemaakt over het beleid van B. en W. en waar in tevens werd te verstaan gegeven, dat, als raadsleden door hun dis cussies de gang van zaken zouden ontwrichten, hij genoodzaakt zou zijn de spreektijd in de raadsvergaderin gen te rantsoeneren, hield de heer Van de Nouland een interpellatie. In dat schrijven van de burgemeester wordt geen naam genoemd. De betref fende persoon is spr. zelf. Hij vindt het van wethouder Lindeboom klein zielig om voor vérklikker te spelen. De voorzitter verzoekt dergelijke woorden niet te gebruiken. De interpellant kon zich niet in denken dat het werk van de ambte naar door dit kleine gesprek gele den heeft, temeer daar deze ambte naar toch aan geen vaste uren is ge bonden. Alhoewel de voorzitter, zegt spr., toch niet tot ander inzicht is te bren gen, wil spr. uitgemaakt zien waar het staat, dat de leden een spreektijd kan worden opgelegd. Met voldoe ning constateert hij echter dat deze avond in de leiding een grote kente ring ten beste valt waar te nemen, en hoopt dat dit zo mag blijven. De voorzitter antwoordt, dat als er iets over zijn beleid valt af te keu ren, daar de burgemeesterskamer, of zo de leden dat willen, de Raad de aangewezen plaats voor is, maar niet de secretarie of ontvangerskamer. De arbeid der ambtenaren mag hier niet onder lijden. De voorz. had liever gezien, dat door interpellant geen na men waren genoemd. Wethouder Lindeboom was zeer ontstemd over de uitlatingen aan zijn adres. Hij ontkent pertinent, dat hij hier ooit met de voorzitter over heeft gesproken, wat dan ook door de voor zitter wordt bevestigd, want met de ontvang® heeft hij hier over gespro ken en niet met de wethouder. De heer C. Prins wijst op de on houdbare toestand van de v. d. B. v. H. weg in verband met de palen wel ke nog steeds midden op de weg zijn geplaatst. Deze zullen weggehaald worden, aldus de voorzitter. De heer Koomen informeert naar de stand van zaken betreffende de Steenenbrug. De voorzitter ant woordt, dat gebleken is de onder houdsplicht berust bij de gemeen ten Voorhout en Sassenheim. Er is nu opdracht verstrekt voor een ge heel nieuwe betonnen brug. Op de volgende vergadering komen hierovei nadere voorstellen. De heer Spierenburg kon zich nog maar niet met het rantsoeneren van de spreektijd verenigen, hoewel hij grote waardering had voor de leiding van hedenavond. Bij de heer v. d. Lans was de door nenhaag langs de Leidschevaart een doorn in zijn oog, temeer daar er nog een politieverordening is die verbiedt om langs de openbare weg doornen hagen te planten. Ook voor volgende vergadering komen hierover nadefe voorstellen, aldus de voorz. Hierna ging men over in geheime zitting. Bioscopen Lido. Het kon niet anders of de grote film „Het lied van Bernadette" moest worden geprolongeerd, om zo veel mogelijk belangstellenden in de gelegenheid te stellen, dit unieke filmwerk te gaan zien. Het is een uniek filmwerk, niet alleen om haar culturele waarde en om de gave uit beelding van het leven van Berna dette, maar ook omdat dit leven nu eens niet gezien wordt door de ogen van een katholiek, die men reeds bij voorbaat bevooroordeeld vindt, maar door de ogen van een Jood. De film is n.l. 'getrokken uit de gelijknamige roman van de Joodse schrijver Fr Werfel, die de Nazi-terreur wist te ontlopen in Frankrijk en daar met Lourdes kennis maakte. Hij deed toen een gelofte, dat hij het leven van Bernadette zou schrijven als hij het leven er van af zou brengen. Hij schreef het boek en kon zijn gelofte aldus inlossen. Dat de film niet ge lijk is aan het boek, is te begrijpen. Men moet de film met haar eigen ex pressie-mogelijkheden op zichzelf beschouwen. En zij is de moeite waard. - Trianon heeft haar film van ver leden week eveneens geprolongeerd. De „Woeste Hoogte" is voorbehou den voor strikt volwassenen. Luxor heeft deze keer een „film van de maand" op haar programma staan, n.l. de Italiaanse film „Sjuscia". Sciuscia is een Italiaanse verbastering van „shoe-shine", dat schoenpoets betekent en door de Ita liaanse schoenpoetsertjes werd opge- vangen uit de mond der Amerikaan se soldaten, die Italië bevrijdden. Zo als overal elders vierde na de bevrij ding de zwarte handel hoogtij in Rome °n de kleine schoenpoetsertjes deden dapper mee. Maar soms lie pen zij tegen de lamp. zoals de twee kleine schooierties van deze film. Dan komen zij in één der vele Italiaanse ieugdgevangenissen terecht en hoe het er daar naar toe gaat, laat deze f;lm zien met een eerlijk en onopge smukt realisme. Zij vertelt alleen en laat zien, zonder commentaar. Maar dat commentaar is dan ook overbodig en kan kort en bondig geformuleerd worden: zó komt men er nooit. Het is n de grond een trieste film. maar zij spreekt een duidelijke taal tot allen riie iets te maken hebben met kinder misdaad en kinderbescherming. Om 't gegeven is de leeftijdsgrens vastge steld op 18 'aar' ..Casino. Viviane Romance speelt in „Vrouwen streng verboden"' het meisje, dat in een vrij gezellen-huis houding even orde zal scheppen. Het gebeurt op een luchtige, Franse ^E collectie Afrikaanse kunstschatten in de Rijksmuseum voor Volken kunde te Leiden, is in de loop der jaren steeds uitgebreid en vooral in het Buitenland geniet zij een goede naam. De laatste jaren is zij ech ter enigszins op de achtergrond geraakt en de directie heeft daarom besloten dr. v. d. Houten, uit België, die zelf in Afrika op expeditie is geweest en een Afrika-kenner bij uitstek is, uit te nodigen om in Lei den een tentoonstelling in te richten, aan welk verzoek dr. v. d. Houten voldaan heeft, zodat deze expositie hedenmiddag wórdt geopend. Fraaie tentoonstelling in het Rijksmuseum voor Volkenkunde Behalve van het in het museum aanwezige materiaal is hierbij ge bruik gemaakt van een grote collec tie uit het Indisch Instituut te Am sterdam, welke collectie waarschijn lijk eigendom zal worden van dit museum en voorts van particuliere collecties, waarmede een goed over zicht verkregen is van hetgeen er in Nederland aanwezig is, op het gebied van Afrikaanse kunstschatten. De voorwerpen die tentoongesteld zijn. zijn alle producten van primi tieve volkskunst en afkomstig uit Midden- en West Afrika, n.l. van de Bantoenegers en de Soedannegers met hun talrijke variëteiten, waaruit volgt dat dus ook in dei kunstproducten veel variaties voorkomen, die vaak geheel van elkaar verschillen. Deze expositie is hoofdzakelijk ge wijd aan de plastiek, waarvan het kenmerk is dat het meest gebruiks voorwerpen zijn, dus niet alleen de coratief werk. Ook de fetisj-beelden nemen een belangrijke plaats in; de bevolking kent hieraan een magische kracht toe, welke er door een tover- naar op gebracht moet worden. Ten slotte is er ook keur-collectie mas kers. Hoofdzakelijk wordt de menselijke figuur uitgebeeld, terwijl dieren zel den voorkomen en plantaardige mo tieven alleen maar daar, waar de Europese invloed zich laat gelden. Die menselijke motieven zijn op rea listische en zelfs expressionistische wijze uitgebeeld in allerlei variëtei ten. Toch is er een bepaalde karakte ristiek vast te stellen, n.l. er wordt geen rekening gehouden met propor ties het hoofd wordt steeds te groot uitgebeeld de beelden zijn prac- tisch alle symetrischen en face; bewe ging of groepen worden zelden uit gebeeld en tenslotte heeft de neger een afkeer van veel kleuren; poli- chromie vindt men alleen aan de Westkust, waar de Europese invloed heerst. Ook is er een opmerkelijk tekort aan historisch inzicht, geen ir. deling, geen stijlperioden enz. behalve in Be nin, dat reeds sedert de 15de eeuw handel dreef met Portugal. Toen de stad door een Engelse strafexpeditie verwoest werd, kwamen talrijke oude kunstschatten, voornamelijk oude bronswerken te voorschijn. Hieruit was een zekere chronologie op te bouwen, die teruggaat tot ong. 1360. Van deze bronswerken heeft Neder land verschillende prachtige exem plaren. De expositie. Het eerste deel van de expositie is gewijd aan de bronswerken van Be nin, waaronder enkele prachtige ko- 17e eeuws bronzen Koningshoofd, afkomstig uit Berin. ningskoppen en een collectie bronzen motiefjes, die gebruikt werden als goudgewichten. Magnifiek bewerkte olifantstandën, beelden van voorouders (in Centraal Afrika voorgesteld door moeder en kind- een sublieme collectie rijk-be werkte maskers en enkele cerami- sche producten, met een kennelijk Europese inslag, vormen slechts een willekeurige greep uit de vele voor werpen, die hier ten toon gesteld zijn en waaruit men zich een vrij volle dig beeld kan vormen over de kunst schatten uit West- en Centraal Afrika. Kenners zullen tijdens een wande ling tussen deze vitrines veel interes sant studiemateriaal ontdekken, doch ook voor de leek is een bezoek aan deze tentoonstelling aan te bevelen; de rustige bezoeker kan met volle teugen genieten van deze demoni sche beelden en grillige maskers, die getuigen van een eeuwenoudp volks cultuur uit het donkere Afrika. De tentoonstelling wordt Ltden- middag om 3 uur geopend door prof. Hofstra; vanaf Maandag is deze ex positie voor het publiek toegankelijk. N.V. LEIDSE DUINWATER- MAATSCHAPPIJ. Vergadering van aandeelhouders. In de gistermorgen onder voorzit terschap van de president-commissa ris jhr. mr. F. H. van Kinschot ge houden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidse Duin water Maatschappij, waren vertegen- TREINSTORING BAANVAK VOORSCHOTEN—DEN HAAG- DELFT. Hedenmorgen omstreeks 9 uur ont. stond een storing in het electrische bovennet der Ned. Spoorwegen op het baanvak VoorschotenDen HaagDelft. Men was genoodzaakt gedurende ongeveer een uur over enkel spoor te rijden, daarna was de storing opgeheven. wijze, waarbij de humor niet verge ten is. Er zit tempo in de film en vooral ook temperament, actie en spirit. Viviane "Romance is de gladde actrice, die elke situatie beheerst en de anderen inspireert. De Katholie ke Filmkeuring keurde deze film toelaatbaar voor toeschouwers bo ven de 18 jaar wij zouden deze grens graag wat naar boven zien verschoven. Rex vertoont deze week het eer ste deel van „De jungle Koningin", dat als ondertitel draagt „Het ge vaarlijke geheim". De liefhebbers van de bekende oerwoud-sensaties kunnen bij het aanschouwen van deze film hun hart ophalen. De zaak draait om een kistje aanlokke lijke diamanten, dat goed bewaakt door inlandse krijgers en voorts be schermd door talrijke geheime deu ren, ergens in een mysterieus stel sel van gangen is opgeborgen. Na tuurlijk zijn er genoeg kapers op de kust en die lieden maken het elkaar verdraaid lastig. De hoofdrol wordt vertolkt door een zeer char mante dame die zich op benijdens waardige wijze over ravijnen weet te slingeren, maar die verschillende malen op minder benijdenswaardige wijze aan de brandstapel ontkomt. Het toppunt van sensatie wordt be reikt bij gelegenheden als: Gevech ten met leeuwen, gevechten met krokodillen enkele tientallen meters onder, de waterspiegel, brandende moerassen enz. Voor minnaars van dit genre een avond van koude rillingen en herademingen. Boven veertien jaar woordigd 15 aandelen met 15 stem men. In 1945 wérden te Katwijk op gepompt 2.381.729 M.3 en in 1946 3.113.007 M.3. Gemiddeld werden per etmaal opeepomot: in 1945 5.525 M.3 in 1946 8.529 M.3. De totale lengte van het buizennet bedroeg op 31 De cember 1946 191.048 M. Het aantal ln bedrijf zijnde watermeters bedroeg 18.156 stuks en het aantal gesloten contracten 16616. Volgens de kohieren is aan meter afnemers geleverd: over 1945 1 808.858 M.3, over 1946 2 396.951 M.3. het restant werd door abonnementen gebruikt. Het water werd het gehele jaar door geregeld onderzocht door het Chemisch en Bacteriologisch Labora torium van dr. Van der Griendt .te torium van dr. Van der Griendt te kele malen onderzocht door dr. ir. A. M. van Deventer. Zijn oordeel was: ..Zeer goed drinkwater, voor zover dit langs scheikundige weg is uit te maken". Bijzonder ernstige lekkages of buis breuken deden zich in het verslag jaar niet voor. Het dividend over 1945 en 1946 werd on 15 pet. vastgesteld, wat een rendabiliteit voor de gemeente Lei den betekent van bijna 5 pet. AFSCHEID A. M. DE BLAUW. Een humaan chef in eer hersteld. Op een eenvoudige, hartelijke wijze heeft het voltallige personeel van Ge meentewerken gisteren ten Stadhuize afscheid genomen van de heer A. M. de Blauw, die ruim 17 jaren als di recteur en 7 jaar als adjunct-direc teur van deze dienst is werkzaam ge weest. Behalve de gehele staf van ambte naren en werklieden waren o.a. aan wezig de heer Chr. Driessen, ambts voorganger van de heer de Blauw, wethoudjr Jongeleen, gemeente-se cretaris mr. Bool en de heer Ney- singh. oud gemeente-architect. De huidige directeur van Gemeen tewerken,Ir. D. Boogerd memoreerde het officieuse afscheid, dat op 22 Fe bruari 1944 in beperkte kring reeds had plaatsgevonden, toen de hoer de Blauw tegen zijn wensen in door de t-enmalige burgemeester ontslag werd verleend en constateerde tot zijn voldoening, dat het tegenwoordige Gemeentebestuur dit onrecht hersteld had door de heer De Blauw per 1 Januari 1945 eervol ontslag uit ge meentedienst te verlenen. Namens het personeel bood ir. Boo gerd de scheidende directeur een fraai uitgevoerd album aan met foto's der verschillende werken, die onder leiding van de b«pr De Blauw tot stand waren gekomen. De heer Barendse, hoofdopzichter Bruggen en Waterwerken getuigde van de warme sympathie, die het per soneel steeds heeft gevoeld voor zijn directeur en nóg voelt: „Wij waren blij, dat we u in uw werk konden bij staan, dit was ons een vreugde te meer, daar u in ons geen nummers, doch medewerkers zag! Voor uw lof vond u vriendelijke woorden, uw ver maan was steeds zacht." De heer Minderhoud (van de te kenkamer) uitte zjjn gevoelens in dichtvorm en kwam op de aardige gedacht ook het gedicht, dat hij tij dens het sobere afscheid in 1944 had gemaakt, op deze middag voor te dra gen. Nadat nog het woord was gevoerd door de heren Van den Berg en No- teboom, resp. metselaar en tuinman van Gemeentewerken, sprak de heer De Blauw een welgemeend dank woord tot allen, die in de loop der jaren met hem hadden samengewerkt r ging uitvoerig in op het wel en wee van Gemeentewerken gedurende de periode van zijn leiding. Tenslotte gewrasde wethouder Jongeleen met veel waardering het feit, dat ooor de heer De Blauw een ambtenaren- en werkliedencorps is achtergelaten, waarop de gemeente trots is!

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2