N.., HUIBERS Mr de Ruyter van Steveninck voor het Leids Tribunaal WOENSDAG 26 NOVEMBER 194/ DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 VOOR MONSEIGNEUR BUIS. Als over twee maanden Mgr. Buis naar zijn verwoeste gebieden terug keert, zal geheel Kath. Leiden weten, dat het zijn plicht heeft gedaan. Het heeft meegeleefd en gesteund en zal dat blijven doen met gebed en giften. Nog twee maanden en 'n groots afscheid zal 't laatste zijn. Maar daar voor 'n Faincy-fair, begin Fe bruari, wordt opgezet, waarvoor com missies en sub-commissies bezig zijn; 'n horloge-loterij is al gaande onder leiding van kap. J. Kooy; maar bijna dagelijks moeten er giften binnenko men, die alle, verantwoord in „Sur- sum Corda" en in 'n luxe album, Monseigneur worden overhandigd. Het M.I.V.A.-bestuur, uitgebreid met 'n dame, verschillende heren, en verschillende instanties, dat alles voorbereidt, heeft in ondergetekende 'n nieuwe voorzitter gekregen, na de verplaatsing van kap. W. Minnebo. De HoogEerw. heer Deken heeft van het Ere-comité het ere-voorzitterschap aanvaard. Moge de gaven dit comité rijkelijk toevloeien, o.a. op de volgende giro nummers: 38798 van W. Kriek. Hooi gracht 12; no. 219116 van H. v. Buël, Hugo de Vriesstraat 1; no. 215040 van L. P. M. Walter, Zeemanlaan 8, of in de dekenale pastoriebus of 't girono. van ondergetekende: 491767. W. J. A. MULDER, pr. SINT NICOLAASFEEST VOOR SOLDATENKINDEREN. Het plaatselijk Cadi-Gomité orga niseert op Woensdag 3 December een Sint Nicolaasfeest uitsluitend voor kinderen van Leidse militairen, v/aar zij zich momenteel ook bevin den, hetzij in een garnizoen buiten Leiden, hetzij in Indië of elders ter wereld. De leeftijdsgrens is van 4 tot en met 10 jaar. Aangiften dienen evenwel vóór 1 December as. te ge schieden bij de Cadi-beheerder aan het Rapenburg onder overlegging van de stamkaarten der kinderen. Gisteren heeft de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging E. H. B. O. haar derde lustrum herdacht met een feestavond in de Foyer der Stadsgehoorzaal. Vooraf werd van 7 tot 8 uur in de koffiekamer een druk bezochte re ceptie gehouden. Daar kwamen o m." hun gelukwensen aanbieden de heer Steph. Menken, wethouder van So- Sociale Zaken, dr. Zijerveld en dra Bazuin namens de Gem. Geneeskun dige Dienst, dr. P. Kaiser en de heer de Vroom namens de afd. Leiden van het Ned. Rode Kruis en - dr. Hildernisse; voorts de heren Hagen doorn en Kossen als cdt. en onderedt. der Brandweer, afgevaardigden van de EHBO-raad en de Ver. E.H.B.O. dienst Leiden, de Eerste Leidse E. H. B. O.-brigade en van de Ned. Ver. E. H. B. O., de afdelingen Rijnsburg, Katwijk, Lisse en Voorschoten, ver tegenwoordigers van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, van de toneelver. „De Sleutelspe lers", de 3 Octoberverenigdng en het District Rijnland van de Ned. Ver. van Padvinders, alsmede de Ewout Joppensz-groep. Namens "de Lustrumcommissie werden allen verwelkomd door me vrouw de Kruijs, die wees op het zegenrijk werk in de afgelopen vijf tien jaar verricht door de vereni ging, welke ter wille van haar taak berekend moet worden geacht. Het steeds intenser wordende snelver keer maakt zulks ook wel nodig. Spreekster wees er voorts op, dat de heren J. L. Questroo en H. Brou wer resp. als voorzitter en als se cretaris vanaf de oprichting werk zaam zijn. Zij wenste hun nog vele jaren toe. Met een kort dankwoord sloot de heer Questroo hierna de receptie, waarna men zich naar de Foyer be gaf, waar door „De Sleutelspelers" een opvoering werd gegeven van „Tante Jutta uit Calcutta". De avond weid geopend door me vrouw de Kruijs, die wees op de be langrijke plaats, welke de vereni ging inneemt en op het werk der docenten. Na een woord van dank tot de oprichters, nam de heer Questroo het woord, im in het .bij zonder de docenten dr. L. W. Hilder nisse en dr. J. van Dam dank te zeg gen voor hun belangloze medewer king, waarvoor hun een gouden das speld werd aangeboden. Ook de heer H. Brouwer verkreeg als oprichter een gouden dasspeld. Medegedeeld werd, dat de speld jesdag 637.87 opgebracht heeft. Mej. Verhulst kreeg een extra cadeautje voor de meest productie ve bus. Daarna vond de toneelopvoering plaats, welke een dankbaar gehoor vond en waardoor van een geslaagde avond kan gesproken worden. Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Kerstgroepen Vlugt, Pieter Leendert z. v. C. Riet veld en S. Bruné, Jacobus z. v. J. v. Noort en M. Mooij Tienes, z. v. T. Schonewille en J. E- de Vos, Johanna P. M. d. v., J. P. Smit en J. v. Noord Ondertrouwd: Jan de Wit 30 j. en A. Lagerweij 22 j. Jan Burger en Aaltje Versteeg 23 j. Getrouwd: L. H. v. d. Aar 28 j. en W. P. Verduin 20 j. J. W. OLsthoorn 50 j. en C. van Dolder 26 j. R. Grob- ben 37 j. en B. S. van Mook 26 j. Overleden: Cornelis S. Hoogervorst 21 j. Mattheus Emmelo't 83 j. Thomas J. Tieman 7.7 j. Froukje S. Wylbenga 7 jaar. HAZERSWOUDE (GROENENDIJK) Toneelclub De beoordeling van het door de K.A.B.-toneelclub opge voerd stuk blijken sterk uiteen te lopen. In tegenstelling tot de critiek, welke in het verslag (dat niet van onze gewone correspondent was) tot uiting kwam ontvingen wij van an dere zijde beschouwingen die het spel en de regie ten zeerste prezen. Zij getuigden, in het oog houdend dat de vereniging voor liet eerst op trad dat alle spelers hun best heb ben gedaan en dat de toeschouwers voldaan en tevreden waren. KATWIJK AAN ZEE KIND DOOR AUTO AANGEREDEN. En op slag gedood. De 7-jarige H. te Katwijk aan Zee liep in onachtzaamheid tegen een voorbijrijdende auto op, kwam te val len, waardoor hij met zijn hoofd on der het achterwiel der auto geraakte en op slag gedood werd. De ouders konden slechts het lijk van hun zoon tje in huis dragen. NIEUWKOOP Verkenners. Zijn Verkenners niet bezig met een flessenactie, dan hebben ze het druk met het instude ren van toneelstukjes ën liedjes voor een ouderavond. De kroon werd op 't werk gezet toen Zondagavond een ouderavond-programma werd ten bes te gegeven. Jongens, die nog nimmer voor het voetlicht kwamen, voerden een -paar alleraardigste toneelstukjes op, waarbij de ouders zich buitenge woon amuseerden. Meenden we eerst dat de Nieuwkoopse verkenners het zingen waren verleerd, na de pauze werd ons verlangen ten volle bevre digd, want in een gezeliig kampvuur snapshot mochten we genieten van een serie pittige en vrolijke liedjes. NOORDWIJK Geboren: Hans R. Ghr., z. van Chr, Ma:itel-v. d. Oort; Anna, M. M. M„ d. van P. C. Zuidhoek-Schelvis, Ja cob C., z. van J. Smit-Koedoot, Leen dert, z. van J. v. d. Bent-de Bruin, Engelina J. M., z v.an W. P. de Haas- Verlaan; Johanna M., d. van L. H. de Graaff-Aartsen. Petronella M., d. van P. W. Borst-Wijnands? Jacobus, z. van A. v. Beelen-de Mooij ;-Hendrika H. J. M., d. van H. C. Rijnbeek-Da mes. Getrouwd: J. P. Duivenvoorden en en H. G. K. de Groot. A. J. M. C. v. d. Weijden, Th, J. Spoor Overleden: Franciscus Th. J. Hoo gervorst, 7 jaar; Karei B. Bon, 2 w. Adriana /an Rooyen, 80 jaar. NOORDWIJKERHOUT Toneel. De R.K. Toneelvereni ging „Oud en Jong" van de St. Vic- tor-parochie voerde ten bate van het Klokkenfonds op het toneelstuk „Hof Terhove", naar het boek van Marie Koenen „De andere". Beide avon den was de'zaal geheel gevuld. „Oud en Jong" gaf mooi spel te zien, ja, we kunnen gerust zeggen, dat we spel zagen zoals we in Noordwijkerhout de laatste jaren van amateurs niet gezien hebben. De hoofdrollen Moe der Konings, Gied en Fina, welke zeer moeilijk warén, werden heel goed vertolkt. Trouwens, de andere spelers deden eveneens hun best. VOORHOUT ERNSTIGE AANRIJDING. De heer J. Evers, wonende Jac. v. B weg, werd zodanig door een mili taire legerwagen aangereden, dat zijn arm op 5 plaatsen brak en tevens zijn schouder ontwricht werd. De naam van de chauffeur, die doorreed, is bekend. Liefde voor Bloembollenvak. Aan ieder der leerlingen van de Chr. School, alhier, is een 4-tal tulpenbol len uitgereikt, met het doel dat deze door hen zelf zullen worden gebroeid bij de huiskachel. Op een vast te stel len datum in Februari zal dan een tentoonstelling worden gehouden, met toekenning van enkele prijzen. WASSENAAR Zo'n stijfkop. Dit was de titel van het toneelspel, dat de R.K. Toneel vereniging „De Vriendschap" drie avonden achter elkaar opvoerde in bet R.K. Verenigingsgebouw. Zondag avond voor eigen publiek en Maan dag- en Dinsdagavond voor de leden der Kath. Arbeidersbeweging. De op voeringen zijn geslaagd, dank zij de goede prestaties van de spelers en dank zij de deskundige leiding van de regisseur A. Mank uit Leiden. Het spel speelt in een Katholiek Brabants milieu. In dit schone spel, waar toch de humor niet in ontbrak speelde G. A. van Leyenhorst de rol van de af vallige op uitstekende wijze. Adri DE ARBEIDSINZET. Verd. heeft in April 1944 aan de hoofden van takken van dienst ver boden om buiten voorkennis en toe stemming van hem, beschuldigde, zich met Gewestelijke of Landelijke in stanties in verbinding te stellen, ten einde te trachten met behulp van die hogere instanties aan te grote ontrekking van personeel ten behoe- van de arbeidsdienst te voorko men. Op een vraag van de president waarom hij zulks deed. antwoordde verd., dat hij de ene dienst niet te genover de andere in moeilijkheden wilde brengen. Get. de Jong meende, dat de vrees x>r de Duitsers voor verd. richt snoer was, hetgeen verd. de vraag deed stellen, of getuige de indruk hads dat hij bang zou geweest zijn. „Niet van nature", aldus getuige, „maar hij was wel bang voor de Duitsers, dat zijn diensten niet zou den kloppen". Verd. zeide hierop te gelegenertijd te zullen terugkomen. In Juni 1944 had beschuldigde voorts drie arbeidscontractanten, die aangewezen waren voor Duitsland doch zich daaraan hadden onttrok ken. op staande voet uit de dienst ALPHEN AAN DEN RIJN R.K. Spoormannen. Als secreta ris werd gekozen de heer P. Spaan, als penningm. de heer G. Th. de Jong. Ruygrok v. d. Werve als huishoud De voorz. bracht een hartelijk woord - - - - van dank aan de scheidende functio narissen, de heren M. W. v. d. Lin den en P. L. Wols. Geboren; Theresia Maria d. v. C. G. v. Es en J. C Smits; Geertrui- da P. M. d. v. C. A. v. d. Tol en A. G. d. Hartogj Antoon z. v. H. Bons en D. Postmus, Cornelis Johannes z. v. Th. J. Ketel en M. E. Boogaard, Johanna Aaltje d. v. D. v. Heusden en L. v. Zwienen, Hendricus Gerar- dus z. v. J. G. v. Deuren en A. C. Severs, Cofnelia Jeanna J. M. d. v. N. A. Groen in 't Wout en M. C. v. d. De heer De Jong verklaart hier omtrent zijn mensen geadviseerd te hebben onder te duiken, hetgeen ge schied is. Een der betrokken ambtenaren, de heer A. Nederhof, als getuige gehoord vertelde aan de gemeentereiniging te hebben gewerkt en bij oproeping naar Duitsland te zijn ondergedoken. Hij had daarna nog ongeveer een maand salaris gehad, waarna hij op andere wijze gesteund werd. Ook getuige J. v. Houten legt een zelfde verklaring af. Inzake de circulaire tot aanwijzing van 20 pet. van het gemeenteperso- neel voor uitzending naar Duitsland en een conflict in verband daarmede met ir. Boogaard, zegt verd., dat hem van een dergelijk conflict helemaal niets bekend is. Get. Boogerd achtte het beter hier over niet met de burgemeester te praten en onder te duiken.Later is de opgave door de gemeente-archi tect geschied. Later is getuige ge schorst, terwijl zijn salaris werd in gehouden. Over de huiszoeking bij getuige kpn verdachte geen inlichtingen ge ven. Hij had in ieder geval daartoe geen opdracht gegeven. En het nut er van zag hij ook niet in. Indien Hoff mann het op eigen houtje gedaan heeft, lijkt het verd. zeer dom. Get. verklaart hierna, dat in zijn huis adressen waren meegenomen, waarbij ook da: van zijn zuster, bij wie hij ondergedoken was. Verd. wees er vervolgens nog op. dat hij zich daarna zeer goed over get. had uitgelaten tegenover de heer Wilbrink, hetgeen get. beaamt, doch hij voegt er aan tde, dat de burge meester hem gaarne als directeur wilde hebben, doch hij zou er niet voor in aanmerking zijn gekomen, omdat hij anti-N.S.B.'er was en zijn vrouw anti-Duits. Vervolgens wordt de oud-directeur ir A. M. de Blauw, als getuige ge hoord omtrent de opgave van de mannelijke arbeidscontractanten. De ze verklaarde zes reeds ontslagen ambtenaren te hebben opgegeven, omdat anders nklnand kon worden gemist. Getuige de-Blauw zeide verder nimmer de idee bij zich te hebben gekregen, dat hij nat. socialistisch moest denken of handelen. Evenwel had hij destijds verklaard zijn func tie nimmer er vrijwillig aan te zul len geven. Beschuldigd van anti- Duitsgezindheid, had de burgemees ter over hem verklaard, dat hem hier van nimmer iets was gebleken. Na door een Duitse rechtbank te zijn veroordeeld werd hij later ontsla gen op wil van de Duitsers. Op verzoek van de verdediger geeft get. de Blauw vervolgens een uiteenzetting over het conflict tus sen hem en de nat. socialistische mej. Eskens en het aandeel dat de oud burgmeester in deze kwestie had. DE ONDERWIJS-NAZIFICERING- De commies van de afd. Onderwijs ter Gemeentesecretarie te Leiden, de heer J. R. Wijland, wordt hierna ge hoord over benoemingen in onder wijs vacatures, waarbij van de voor dracht van de onderwijsdeskundigen werd afgeweken door nat.-socalisten te benoemen in plaats van voorgedra genen. Dr. J. D. A. Boks, directeur van de Gem. H.B.S., hierna als getuige ge hoord, wordt gevraagd, of het juist is, dat aan de scholen een circulaire werd gericht met verzoek zich op te geven als lid van de Ned. Volksdienst. Getuige bevestigde dit. Voorts ver klaart hij dat in die jaren verschil lende benoemingen plaats vonden van nat.-socialisten i.p.v. andere voorge dragen candidaten. Op een vraag van beschuldigde of het get. Boks bekend was, dat er ook een N.S.B.-leraar op de H.B.S. was, die de functie van directeur ambieer de en die spr. heel gemakkelijk had kunnen helpen, antwoordde de heer Boks: „Ook 'n N.S.B.-burgemeester ster deed voor hem niet onder. Ook Mien te Wiel het nichtje bewees hier weer over goede spreekkwali- teiten te beschikken* Chris Groene- wegen, die wij al ereder op het to neel zagen, maar die nooit erg opviel, liet zich als onderwijzer en huisge noot van zijn beste zijde zien. .,Zo'n Stijfkop" was geen eenvoudige opga ve voor een amateurgezelschap. Maar de „Vriendschap" heeft die opgave uitstekend volbracht. Gemeenteraad. De raad verga dert Woensdagmorgen 3 Dec. te 9.15 uur. eerst het bezoek aan de tentoonstel ling was gebracht. Toen vervolgens toch een bespreking plaats vond, zou de burgemeester gedreigd hebben met ontslag indien zij aan het bevel geen gevolg zouden geven. Evenwel had de burgemeester de conclusie getrok ken een fout gemaakt te hebben $oor de leerkrachten verantwoordelijk te stellen voor het bezoeken der ten toonstelling, terwijl hij toezegde in den vervolge overleg te zullen ple gen. In deze zelfde kwestie worden hier na gehoord mej. dra. J. L. van Hoorn, directrice van de Gem. H.B.S. vo:r Meisjes en dr. A. Scholte, directeur van het Gem. Gymnasium. Deze getuige verklaarde daarbij een en ander over de ingebrekestel ling van hem (getuige) door de toen malige burgemeester, toen hij weiger de naar de bewuste tentoonstelling te gaan. Middels de Procureur-Generaal van Genechten werd deze zaak verwezen naar de Vrederechter, waarbij hij ver oordeeld werd tot acht dagen gevan genisstraf, later door het Vredesge- rachtshof veranderd in een geldboete van /600.Om deze gelden is nim mer gevraagd, alhoewel het bedrag 'door de leerlingen in no time bijeen gebracht was. Later is het in de schoolkas gestort. Beschuldigde antwoordde op een vraag van de president, dat hij deze kwestie aan van Genechten heeft voorgelegd om haar disciplinair af te doen. Spr. was bevreesd, dat van Ge nechten het geval van de achterwacht zou horen en dat zou zijn plannen in de war gestuurd hebben. Later is hij met v. Genechten op slechte voet ge raakt en paste hij wel op geen nieuwe gevallen aan hem door te geven. Dr. Scholte legt hierna nog een schrijven over van de burgemeester, waarbij aan dr. de Jong, toenmalig con-rector van het Gymnasium, ge weigerd was zitting te nemen als lid van de Staatscommissie. Op een vraag van de president ant woordt verdachte, dat hem niet be kend is waarop deze weigering ge grond was. DE WIJZIGING IN DE BEVOL KINGSBOEKHOUDING. Hierna had verd. zich te verant woorden voor het feit, dat hij ge tracht zou hebben een wijziging aan te brengen in de administratie van de Bevolkingsboekhouding der ge meente Leiden, waardoor het moge lijk zou zijn bepaalde jaarklassen van personen binnen zeer korte tijd op te geven aan het Gewestelijk Ar beidsbureau ten behoeve van de Ar beidsinzet, hetgeen toen echter niet gelukt is door de tegenwerking van de chef van de afdeling bevolking, burgerlijke stand en militaire zaken, de heer J. H J. Diebels. Verd. zeide zich over deze affaire niets te herinneren. Hem is van een verzoek in die zin óf van het Gewes telijk Arbeidsbureau of van de Secr.- Generaal niets bekend. De heer C. J. M. Montanus, ambte naar bij de Burg. Stand, wordt even eens in deze zaak gehoord, die over eenkomstig de heer Diebels verklaar de, dat de oud-burgemeester hiertoe opdracht had gegeven. Te 4 uur eindelijk was het verhoor van de getuigen a charge afgelopen en werd beraad gehouden hoe het verder verloop van de zaak af te han delen. Men kwam overeen een half uur te pauzeren en daarna de overige pun ten uit de ten laste legging tegen ver dachte te behandelen. Vrijdagmiddag zou de verdere behandeling dan plaats hebben, n.l. het verhoor der getui gen a décharge en het pleidooi van de verdediger. WAAROM NSB-ER? Na al deze getuigenverklaringen wordt verdachte zelf verhoord en de eerste vraag van de pres. is waarom verdachte onmiddellijk na Mei '40 weer toegetreden is tot de N.S.B. waarop het antwoord was, dat hij overtuigd was het land daarmede 'te dienen! „Maar hoe rijmt U dan de de pres. inval der Duitsers, die daarmede toch onze vijanden geworden zijn?" vroeg „Weinig mensen zullen meer ver ontwaardigd geweest zijn dan ik, al dus verdachte, over de wijze van overvallen, zoals de Duitsers dat de den, dat was recht tegen het Volken recht in, doch men moet de zaak ook van psychologische zijde bekijken: het was een reactie op de behandeling der N.S.B.-ers vóór Mei '40, 'terwijl ook de. veel geuite beschuldiging van „landverraders" er geen goed aan ge daan heeft. Ik wil de slechte daden der Duitsers niet verkleinen, zo be treur ik b.v. het bombardement op Rotterdam en het aanbieden van de klok van Lunteren, doch ook aan de andere kant zijn dezelfde fouten ge maakt." Pres:,, Zijn daar soms ook mil- lioenen Joden vergast?" Verd; „ik denk, b.v. maar aan het bombardement op Dresden, waarbij 300.000 slachtoffers vielen- Trouwens, niet alleen de NSB-ers hebben mede werking verleend, ook Colijn heeft door zijn brochure de Duitsers in hun kaart gespeeld." Pres: „dat was onder heel andere omstandigheden en. bovendien heeft Colijn die brochure later overduidc MR. DE RUYTER VAN STEVENINCK EN ZIJN VERDEDIGER. gen. De N.S.B. zag alleen Rusland als een mogelijkheid om Duitsland te verslaan, dat was natuurlijk nog vóór de invasie, en dan was het middel erger dan de 'kwaal, dus ging zij met de bezetter mee, hoewel er natuur lijk dingen gebeurd zij'n, die ver keerd geweest zijn, b.v- de concen tratie kampen." Voorts werd verd. ervan beschul digd begunstigend lid geweest te zijn van de Ned. S.S.; verd heeft er ech ter mooit mee te maken gehad vol gens zijn zeggen, en heeft bovendien in Aug. '42 bedankt omdat hij wei gerde de eed van trouw op de Führer af te leggen. DE OOSTFRONTSTRIJDERS Sprekend over het Oostfront zeide verd.: „Een Nederander, die aan het Oostfront vocht, diende zijn vader land. Het waren immers twee oor logen, die door elkaar liepen: le. En- gcland-Duitsland en 2e. De Westerse beschaving tegen de expansie zucht uit het Oosten", waarop de pres. nuchter opmerkte „Maar iedere Ne derlander aan het Oostfront nam de plaats in van een Duitser, die dan naar het Westen kon". Dit naar aan leiding van een schriftelijke uiteen zetting van verd, d.d. 15 Julj '42 „In zicht der geschiedenis der laatste 10 jaar". ADVISEUR VAN MUSSERT, ENZ. kan oog hebben voor de fouten en lijk herroepen. De Ned. Regering in tekortkomingen van een N.S.B.-er!" Londen heeft herhaaldelijk aange- Op een bijeenkomst op 30 Nov. '42 spoord tot strijd: tegen de Duitsers." zou verd. voorts hebben verklaard lie ver een minder goede leraar te heb ben, die N.S.B.-er was, dan een goe de leraar, die geen N.S.B.-er was. Vervolgens kwam de bewuste ten toonstelling van de Ned. Arbeids dienst ter sprake, waarvoor iedere school een aanschrijving kreeg tot bezoek. Toen spr. met andere hoofden trachtte een onderhoud hieromtrent te hebben met de burgemeester, werd dit niet toegestaan. Later bleek, dat de burgemeester wel voor een onder- houd ioegankelijk zou zijn, indien Verd: „dat was geen wettige rege ring; zij is uitgeweken in strijd met nadrukkelijke bepalingen in de Grondwet en ook Colijn zei dit." Pres; „U moet U niet steeds op Co lijn beroepen, een man kan falen en dat heeft hij trouwens ingezien, Nederland had nog een groot gebieds deel over zee en ook de resten van onze vloot en luchtmacht waren uit geweken, dus moest daarboven een regering staan." Verd: „Ieder moest na rijp beraad zelf weien welke weg hij moest vol- Voort was verd, adviseur voor al gemene zaken van Mussert geweest, doch verd. beschouwde dit slechts als een ere-baantje. Hij zeide nooit met de adviseurs samen geweest te zijn en slechts in zijn hoedanigheid éénmaal bij Mussert geweest te zijn om te protesteren tegen de oprich ting van de Landwacht en Landstorm, waartegen hij ernstige bezwaren zou hebben! „Ik heb deze benoeming gezien aLs een bewijs, dat Mussert het met de zeer gematigde richting in de N S.B., waarvan ik een voor stander was, eens Betreffende de beschuldiging dat verd. kringvertegenwoordiger van Frontzorg geweest was, merkte hij op „Ik heb het diepste respect voor de Nederlanders aan het Oostfront had. zoals ik dat ook had vooi tegenstanders b.v. de ondergrondse-" Pres:„Dat hadden de Duitsers toch niet; dat is wel duidelijk gebleken uit de martelingen van onze illegale wer kers." Zijn benoeming tot burgemeester van Leiden, beschouwde verd. niet als hulpverlening aan de vijand, om dat Beauftragte Schwebel na zijn be noeming verklaard had niet te wéten dat verd. N.S.B.-er was. "Het bleek, dat Mussert de aandacht op me ge vestigd had", aldus verdachte. Ook vermeldt de dagvaarding dat verd. getracht heeft de nat. soc ge dachte bij de gem. ambtenaren in gang te doen vinden, o.a. door middel van reeds genoemde brochure. „Staat er iets onwaars in?" vroeg v Pres.: „Ja alles!" Verd.; „Ik wilde hen mijn inzichten laten weten omdat ik uit de vele anonieme brieven opmaakte, dat er een geheel verkeerde gedachte om trent de N.S.B. leefde, maar U beziet alles in een veel te klein Kringetje." Pres-: „Maar de Duitsers hadden ons land bezet, dus moesten wij hen het eerst kwijt, Verd,: Maar ziet U dan niet in, welk een groot gevaar Rusland was en nog is voor Europa? Europa heeft eigen lijk de oorlog verloren, en thans drei gen er nog grote gevaren." Pres.; „Maar ziet U dan niet in, dat als die roof, plundering en moord doorgegaan was, wij er nog minder aan toe zouden zijn?, Dan zouden wij nu slaven zijn!" Wat betreft zijn steun aan Winter hulp. verklaarde verd. dat Winter hulp geen politieke nat. soc. instel ling was, doch een sociale instelling, die uitstekend in het Taam van de N.S.B. paste. Pres.: „Maar toch sloot U de le veranciers der gemeente uit van le veranties, als zij niet aan Winterhulp gaven-" Verd.: „Neen, ik sloot alleen die leveranciers uit, die op mijn schrijven betreffende steun aan Winterhulp niet de beleefdheid gehad hebben te antwoorden." Ook werd de oud-burgemeester ten laste gelegd dat hij twee artsen in ge meente dienst geschorst heeft. Verd. „Zij wilden immers geen arts meer zijn, ik had begrepen, dat zij hun beroep neergelegd hadden." Pres.; „U ziet alles zonder de om standigheden; die artsen wilden al leen tot uitdrukking brengen, dat zij niet bij de artsenkamer aangesloten wilden zijn." Vervolgens kwam het punt Univer siteit ter sprake. De pres. ging in het kort de geschiedenis na van prof. Meyers, die domweg, alleen omdat hij jood was ontslagen werd, waarop m\ van Cleveringa die bewuste rede hield en de universiteit.gesloten werd. Daarna werd getracht de universiteit weer te openen door het aanstellen van nat. soc. professoren inzage 'kreeg in de nieuwe vormen van het staatsrecht. Overigens vond ik het van mr. Cleveringa een zeer moedige daad; hij heeft het dan ook mede aan mij te danken, dat hij weer vrij gelaten werd, hoewel de gevol gen van zijn rede voor de universi teit nadelig waren." Pres.: „Ik kan maar niet begrijpen, dat U het er mee eens was, dat Seyss Inquart prof. Meyers zo maar dom weg ontsloeg." Verd.; „U kijkt alleen maar naar de slechte dingen van Duitsland; de haat tegen de Duitsers prevaleerde boven de liefde voor het Ned. volk." Pres-: „De veroveringen van Duits land wezen toch duidelijk op impe rialisme." Verd.: „Mijn standpunt heb ik be paald na vele avonden nagedacht te hebben en dat lean ik dus niet in een half uur aan anderen overdragen, maar ik ben er van overtuigd, dat de Duitse exspansic naar het Oosten ge richt was. Duitsland heeft een neder laag van Engeland niét gewild, daar om heeft het zijn legers bij Duinker ken tegengehouden, want met de overwinning op het Britse imperium zou de Europese cultuur ten onder ge- vijf N.S.B. hoogleraren zeide verd. nog, dat hij geadviseerd had van Ge nechten niet te benoemen, vooraleer hij zich van zijn radiorede waarin hij voor de universiteit kwetsbare dingen gezegdhad' dis'tancieerde. Daar de verdere tenlastelegging reeds bij het verhoor der getuigen ter sprake gekomen waren, was het ver hoor hiermede geëindigd. Het lid L. Questroo maakte nog een opmerking betreffende de heldendaden, die ver- d'aohte aan de Ned. Oostfrontstrijders had toegezongen in zijn schriftelijke uiteenzetting. „U had beter iets kun nen zeggen over cfè heldenmoed van onze soldaten die gestreden hebben op de Grebbeberg en bij Kornwer- derzand en de mariniers in Rot terdam". Verd.; „Als U mij die tip tijdig had gegeven, zou ik dat zeker gedaan hebben"! Het was inmiddels kwart voor ze ven, toen de zitting opgeheven werd. Het verhoor der getuigen a décharge en het pleidooi van de raadsman vindt plaats Vrijdagmiddag a.s. om 2 uur. LAATSTE BERICHTEN KONIJNEN EN PLUIMVEE- TENTOONSTELLING AALSMEER. Op 5, -6 en 7 December gullen „Aalsmeer Konijnen- en Pluimve^- vriendien" een nationale jubileum tentoonstelling houden van konijnen, hoenders, krielen, post- en sierdui- ven, eenden en cavia's. Voorts zal er zijn een volière met zangvogels, een vijver met siereendjes, kalkoenen, ganzen. De tentoonstelling wordt gehouden in de Centrale Aalsmeei^se Veiling te Aalsmeer. Als prijzen zijn o.a. be schikbaar een medaille van Z.K.H. Prins Bernhard, een medaille van dr. Peereboom Voller, burgemeester van Aalsmeer, een beker van „Bloemen - lust" en „Maarse en Kroon" en geld prijzen. Vrijdag 5 December 's avonds wordt de tentoonstelling geopend door dr. Peereboom Voller, burge meester van Aalsmeer. (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplage.) MINISTER VAN MARINE EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Bij besluit van H. K. H. de Regen tes van 24 November 1947 nr. 42, is met ingang van 25 November op de meest eervolle wijze ontslag ver leend aan J. J. A. Schagen van Leeu wen als minister van Marine. Als minister van Marine a. i. is benoemd de minister van oorlog. AUTODIEFSTAL TUSSEN BODEGRAVEN EN WOERDEN. Op de rijksweg tussen Bodegraven en Woerden kroeg de auto van de 57- jarige technische inspecteur A. P. uit Rotterdam twee lekke banden. Hij liet de auto langs de weg staan, lifte naar Rotterdam en keerde met een takelwagen terug. Zijn auto, een vier- persoons, lichtgrijs met donkerbrui ne sportwagen merk „Swallow" bleek verdwenen. POSITIE NED. PASSAGIERS SCHEPEN. Boschfontein, 24 Nov. van Genua naar Southampton. Edam, vertr. 25 Nov. n.m. van Rot terdam naar Antwerpen. New York en Philadelphia. Indrapoera, 24 Nov. 20.20 uur van Java te Rotterdam. Nieuw Holland, AmsterdamJava, 24 Nov. te Sabang. Nieuw Amsterdam, vert. 25 Nov. tca. 18 uur van Rotterdam naar New Verd.: „Ik vond het nodig, dat men York (via Southampton).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3