Mr de Ruyter van Steveninck voor het Leids Tribunaal Gemeenteraad van Leiden bijeen DINSDAG 25 NOVEMBER .1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 /"YNDER GROTE BELANGSTELL ING ving hedenmorgen de zaak aan tegen mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, oud-burgemeester van Leiden. Er was zulk een grote toeloop van publiek, dat niet allen tot de publieke tribune konden wordDen toegelaten. De getuigenbanken wa ren bovendien mede overvol. Er waren niet minder dan twaalf getuigen a charge en bovendien nog elf getuigen a décharge opgeroepen. Het Tri bunaal was als volgt samengesteld: mr. Ph. de Ruyter de Wildt, presi dent, de heren J. Fuhri Snethlage en L. Qu\stroo leden. De verdediging in deze zaak werd behalve door mr. de Ruyter van Steveninck zelf mede gevoerd door jhr. mr. J. M. M. Asch van Wijck. Nadat de oud burgemeester in de verdachtenbank was geleid, ving de zitting aan. DE TEWERKSTELLING IN DUITSLAND. Hierna kwam het aandeel van verd. in bespreking, dat hij gehad heeft in de z.g. Arbeidsinzet voor Duitsland. Verd. antwoordde hierop, dat hij steeds getracht heeft de maatrege len voor de Leidse bevolking zoveel mogelijk te verzachten. Overigens was hij gebonden aan de voorschrif ten van de Departementen. Ten aanzien van de vordering van personeel van de Gem. Reini gingsdienst, zeide spr., dat hij de motieven tot een afwijzende houding te dien aanzien zich niet kan her inneren, doch zij zullen wel juist zijn geweest, anders had hij ze nie^ genomen. De president wees er verder dan op, dat de gegronde motieven voor vrijstelling van dit personeel, z. g. ontsmetters, nog zijn aangevoerd door de dir. van de Gem. Geneeskun- ge Dienst. Als getuige wordt hier gehooi'd de directeur van de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst de heer J. H. de Jong. Deze verklaarde, dat hij de aangewezen personeelsleden ex- in de ontsmettingsdienst had atst om te trachten ze vrij te krijgen. Van deze zes mensen zijn er drie aangewezen, twee werden afgekeurd, de laatste kreeg daags voor de keuring een standpijp op zijn been, ging naar het Ziekenhuis later vergeten. Grote belangstelling bij de zitting De president opende de behande ling dezer zaak op de gebruikelijke wijze, waarna de dagvaarding in korte trekken werd voorgelezen. De pres. begint allereerst met die punten van de dagvaarding waarbij getuigen gehoord moeten worden. Het eerste daarvan is het door verdachte verstrekken van verschei dene giften, bijdragen en subsidies enz. aan diverse nat. soc. instellin gen, w. a. grote bedragen van 65.000 en 60.000. Verd. ontkent dit laatste Het be treft hier volgens spr. van een andere boeking dezer bedragen, welke door zijn voorganger even eens reeds ter beschikknig waren gesteld. Hieromtrent wordt dan gehoord getuige W. M. de Hartigh, chef afd. financiën der gemeente Leiden, sinds Maart 1944, voordien adminitsratief ambtenaar bij Gemeentewerken. Op de vraag van de voorz. inzake de Subsidies aan de Ned. Volksdienst van 65.000 en 60.000, deelt ge tuige mede, dat deze bedragen hoger werden verleend dan aan de Ver. voor Schoolkindervoeding en -kle ding, waarop deze bedragen daarna aan de Ned, Volksdienst werden toe gekend. - In 1943 werd uitbetaald 45.000. Op de begroting van 1943 was voorts voor Winterhulp een bedrag uitgetrokken volgens rege ling van het Departement, zijnde 5 cents per inwoner voor de admini stratie. Op 'n vraag van het lid Questroo of verd. het werk van Schoolkinder- voeding hetzelfde achtte als dat van de Ned. Volksdienst, waarop verd. Maart 1944, voordoen administratief door de heer v. d. Lelie, een ambte naar van het Stadhuis werd gevoerd. De verdediger, jhr. mr. Asch van Wijck stelde getuige de Hartigh hier na enkele vragen omtrent e. v. te korten in de begrotingen. Op de vraag van verdachte of ge tuige meent, dat zijn finantieel be leid goed geweest is, verklaart deze, dat hij het uittrekken van de sub sidies voor nat. soc. instellingen niet juist achtte, overigens kon hij niet spreken van slecht beleid, in aan merking nemende, dat alles vrijwel van bovenaf geregeld werd. PERSONEELSBENOEMINGEN. Hierna kwam ter sprake de benoe ming van de heer Kraneveld, N. S. B.'er, inplaats van de voorgedragen persoon v. Santé tot directeur van de Gem. Volkscredietbank en van de heer G. W. J. Pollmann als bestuurs lid van de. Stichting Rijnlandsch Borgstellingsfonds. Verd. voert aan, dat deze punten een geheel andere voorstelling van zaken geven dan de ware toedracht. Spr. zeide immer op het standpunt te hebben gestaan niemand uit zijn functie te ontslaan ongeacht of .hij andersdenkend was. Bij vacatures stond hij op het standpunt hierin nat. socialisten te benoemen, zulks in overeenstemming met de toena me der nat. soc. bevolking. Spr. meende voorts, dat hij als burgemees ter niet gebonden was aan e.v. voor drachten. Tenslotte was hij zelf verantwoordelijk. Spr. concludeerde ten slotte de beschuldiging te mo gen afwijzen, dat hij de nacif kering van het gemeentepersoneel voor stond. Ook als hij geen nationaal socia list was geweest, zou hij eenzelfde politiek gevoerd hebben. Hij kon dit onmogelijk zien als hulpverle ning aan de vijand. Pres.: „Dat komt omdat u natio naal socialist was en als zodanig oordeelde". Verd.: „Ik was ook officier en als zodanig kon ik toch wel beoordelen wat hulpverlening aan de vijand is". In de zomer van 1944 had verd. opdracht gegeven tot het afbreken van bruggen en woningen. Verd. antwoordt hierop, dat hij wel voor het afbreken van bruggen, niet die van de woningen was, wel ke laatste door de Duitsers recht streeks aan een aannemer waren op gedragen. Het afbreken van de woningen achtte spr. verantwoord, omdat hier door het materiaal voor de gemeen te kon worden behouden, terwijl an. dei's vernieling door explosie het ge volg zou zijn geweest. Spr. beriep zich overigens op het landoorlogs- reglement, waaromtrent zich een discussie ontspon tussen voorz. en verd. over de toepassing van dit re glement. Hierbij wordt als getuige gehoord ir. D. Boogerd, directeur van meentewerken. Op een vraag van de pres. waarom die huizen moesten worden afgebro ken, antwoordde verdachte, zulks geschiedde uit het oogpunt van verdediging. Pres.: „Om een schootsveld te krij gen vanaf het terrein van het Acad. ZiekenhuisVan Landsoorlogsre. glement gesproken!/* Verd.: „Op mijn aandringen is la ter de afbraak stopgezet". Pres.: „Toen er niets meer te red- den vieli" Besch. is voorts ten laste gelegd een circulair te hebben uitgevaar digd, waarin gezegd wordt er reke ning mee te houden, dat invoering van een 54-urige werkweek noodza kelijk zou zijn. Volgens de pres. was dit vooruit lopen op de eisen van de Duitsers, hetgeen verd. betwistte door te zeg gen, dat de pres. waarschijnlijk geen begrip heeft van de moeilijkheden van een burgemeester in oorlogstijd. Spr. ^zeide klaar te hebben willen zijn met de personeelsregeling om de gemeente-administratie niet in de war te doen lopen. Dat was ook een daad van wijs beleid. De heer J. H. de Jong gaf zijn zienswijze over deze circulaire en beaamde hierbij ook, dat hij van oordeel was, dat de burgemeester zijn diensten van de gemeente klaar wilde hebben. Overigens kwam er la ter een tweede circulaire, waarin op nieuw op aanwijzing van personeel werd aangedrongen. Daarna is door de burgemeester geweigerd de spr. te ontheffen van de verplichting tot opgave. En verd. had daarbij opge merkt, dat spr. de dienstbelangen in te eng verband bezag en dat hij aan zijn verzoek de mensen door de Duitsers te doen aanwijzen niet kon voldoen omdat dit door de betref fende hoofden van dienst moest ge schieden. Op de vraag van de pres. aan be schuldigde, waarom hij niet aan de heei> Frederiks, secretaris-generaal of aan de Duitsers zelf gevraagd lieeft de mensen aan te wijzen, ant woordde spr., dat het hem inderdaad hard viel, doch dat hij het zo zag en dat hij niet anders kon. Op een vraag van de verdediger, of de heer de Jong het beter vond, dat de mensen zo maar zonder meer door de Duitsers werden aangewezen, antwoordde deze steeds het devies te hebben gehuldigd: nimmer vrijwil lig of in opdracht te gaan. Alleen wanneer men gegrepen zou worden, was het altijd nog tijd genoeg.... (Applaus op de tribune!) De voorzitter wenst na de opening der vergadering de heer Knol geluk met diens koninklijke onderscheiding, waarvoor de heer Knol dank zegt. Bericht van verhindering is bin nengekomen van de heren v. O jen en Stol. De geloofsbrief van het nieuw-be- noemde Raadslid de heer J. J. v. Weerlee (vacature mevr. J. C. de Cler de Bruin) wordt door een daartoe benoemde commissie onderzocht, die advj^eert tot toelating. Aan de orde is daarna de benoe ming van een directeur van de ge meentelijke accountantsdienst. De heer Perquin (K.V.P.) zegt, dat de aanbeveling van B. en W. hem verwondert. De commissie van finan ciën was in meerderheid voor de can- didatuur van de heer Sommeling als No. 1. Met de mening van de com missie is echter geen rekening ge houden. Zijn alle leden van het col lege van B. en W. positief voor deze aanbeveling? Spr, meent, dat slechts één lid in de, Raad voor de candida- tuur van de heer Rigter heeft gepleit. Alleen een accountant mag worden benoemd. En bij de sollicitanten was er slechts één candidaat, die dit prae- dicaat inderdaad mag voeren, n.l. de heer Sommeling. De als No. 1 aanbe- volene, de heer Rigter, heeft deze bevoegdheid zeker niet. Spr. laat het oordeel hierover verder over aan het bij uitstek deskundige raadslid mr. dr. Knol, die ongetwijfeld zijn oor deel over de twee aanbevolen Candi da ten zal onderschrijven en het niet met *B. en W. eens zal zijn. Waar zoveel wanbegrip en vijandschap in Raad heerst, vreest hij echter, dat de Raad niet" zal kunnen worden overtuigd. e heer Frohwein (P. v. d. Vr. dankt het college voor de zeer royale wijze, waarop deze voordracht is uitgebracht. De woorden „wanbegrip en vijandschap" had de heer Per quin achterwege moeten laten. De heer Knol (Prot.) zou niet ge sproken hebben, indien hij daartoe niet min of meer geprest was. Deze zaak is niet eenvouaig. D: grootste moeilijkheid zit in de tijdsomstan- digheaen met als gevolg De-per;.iè keuze van candidaten. Spr. is het met de heer Perquin eens wat be treft de wetenschappelijke eisen, welke aan het hoofd van de accoun tantsdiens moeten worden gesteld. De eerste conclusie in de commissie was, dat geen van de candidaten ge schikt was. Als er iemand in aan merking zou komen, dan zou dat moeten zijn de heer Sommeling. op grond van zijn accountancy-diplóma. De heer Vos (P. v. d. V.) achtte het ongewenst, dat in. de Raad de meningen van de leden ener com missie worden openbaar gemaakt (gelijk de heer Knol had gedaan). Deze commissie-besprekingen heb ben een vertrouwelijk karakter. De heer Van Weizen (Comm.) noemde de uitdrukking van de heer Perquin „wanbegrip en vijandschap bij de Raad" in hoge mate ontactisch, Spr.'s fractie staat altijd open voor de kwaliteit van degene, die be noemd moet worden. De heer Riedel (P. v. d. A.) ken merkte de woorden van de heer Vos als „behartigingswaardig". Daarom zal spreker op het gesprokene niet ingaan. De raad ging gedurende anderhalf uur in geheime zitting. De heer Perquin kwam terug op zijn uitdrukking: „wanbegrip vijandschap". Spr. heeft'niet gezegd, dat er wanbegrip en vijandschap was in verband met deze benoeming. Spr. heeft gesproken van een tevéél aan wanbegrip en vijandschap. Bij be paalde zaken heerst z. i. te veel een ruzie-achtige sfeer, omdat achter bepaalde kwesties partijpolitieke motieven worden gezocht. Spr. beval aarlanderveen Feestavond K.A.B. Er werden verschillende films vertoond, die alle toeschouwers amuseerden. De voorz., de heer M. Heyman, sprak een dank woord. alphen aan den rijn De huisslachtingskwestie. Door het wegvallen van het woord „on juist" in ons raadsverslag van Zater dag j.l. kreeg het antwoord van de burgemeester Vrijdagavond in de raadsvergadering, bij de behandeling van de huisslachtingskwestie, een averechtse betekenis. De voorzitter achtte het n.l. onjuist, de boeren deze kwestie zelf te laten opknappen enz. boskoop G. D. S. Wegens terreinafkeu ring vond geen der vastgestelde wed strijden doorgang. „Boskoop". De erige wedstrijd welke doorgang vond was Boskoop IWaddinxveen II. O xianks lang durige perioden van v:ldmeer^er- heid, bleek de voorhoede niét in slaat meer dan één doei^urt te ma ken. Dit was voor des overwinning te lscrt aangezien W'veen ook één doelpunt maakt. Boskoop heeft der halve één kostbaar punt verspeeld. Gehuwd: A. A. Groenendijk 26 jaar en A. E. Heemelaar 26 jaar. Overleden: E. Mathot 58 jaar. hillegom Postjubileiun. Op 1 December zal de heer J. Heemskerk, kantoor bediende van de P. I. T. a;h:er, de dag herdenken, waarop hij 40 jaar geleden bij dat bedrijf in dienst trad. Al die jaren was de u.s, Jubilaris werkzaam aan het HiLegd.nse Post kantoor. leiderdorp Buurtveren. „Festo Forto". Het jaarverslag van de penn. gaf aan een ontvangst van 986.35 en een uit gaaf van 858.94, alzo nog in kas 127.41, terwijl de kosten van in richting van de speeltuin uit afzon derlijke bijdragen van de leden werd gefinanciërd. De heren Rosenboom, de Koning en Meinema weiden be noemd tot leden van de kascommis- sie. De aftr. bestuursleden C. Dise- raad en W. F. Buitendijk werden met alg. st. herkozen. Mevrouw Reyerse werd als bestuurslid ge kozen in de vacature-mevrouw Nieu- wenburg, terwijl zij tevens werd ge kozen als presidente van het dames comité. Het damescomité, hetwelk de candidatuur van de heer Somme ling aan. Daarna stemming. Benoemd werd de heer G. H. Rigter met 26 tegen 8 stemmen op de heer Sommeling en 1 blanco. Tot tijdelijk leeraar aan de H. B. 'geheel aftredend was, werd herko- S. voor meisjes werd benoemd ir. W. J. de Ruyter de Wildt. Na de goedkeuring van enkele sub sidie-verleningen kwam aan de orde een bijdrage te geven in het viaduct van rijksweegn 4 A over de spoor baan LeidenUtrecht. z De heer Knetsch (Prot.) week er op, dat de grote, verhoogde Rijkswe gen de stad gaan omknellen. De heer A. van Dijk (K. V. P.) was ongerust, dat door dit werk een groot aantal mensen aan de woning bouw worden onttrokken. Weth. Jongeleen wees erop, dat het gemeentebestuur poogt de Rijks dwarsweg meer naar het Zuiden te verplaatsen, een poging, welke, als de tekenen niet al te zeer bedriegen, succes zal hebben. Het bouwen van dit viaduct is een daad van wijs be leid. Er zullen misschien woning- bouw-krachten door worden gebon den, maar dit viaduct is van groot belang. De heer Hendriks (Prot.) stelde voor de hele weg 4 A. (Amsterdam Ypenburg) te laten vervallen. Deze weg is in de toekomst volmaakt over bodig! Hiertoe zag de weth. geen kans. Het voorstel werd z. h. st. goedge keurd. Bij het voorstel verrichten herstel werkzaamheden van perceel Oude Rijn 138 vroeg de heer Lombert (K. V. P.) inlichtingen. Weth. Jongeleen zal de zaak onderzoeken. Bij het voorstel verhogen subsidie van de Leidse Sportvereniging, pik te de heer Lombert uit het voorge legde verlanglijstje de worstelmat 275.uit. Worden de eisen niet erg overdreven, vroeg spr., en is het verantwoord voor zulke dingen een beroep te deen op de publieke kas van een noodlijdende gemeente? De heer Smit (P. v. d. A.) „op gevaar af bij een volgende overtre ding het volle pond te moeten beta len",- had ook bezwaren. De L. P. S. V. is toch al bevoordeeld bij an dere sportverenigingen, terwijl de offers van de leden zeer gering zijn. Wat de worstel-mat betreft, spreker vraagt of de twee worstelmatten, die in 1946 voor 550.zijn aange schaft. nu al versleten zijn. De heer A. J. van Dijk (P. v. d A.) vond deze subsidie-verhoging ge. vaarlijk, daar een precedent wordt geschapen voor andere verenigingen. De voorzitter verdedigde de aan vrage, omdat sportbeoefening door de politie en ook door de brand weer moet worden toegejuicht. Na nog enkele opmerkingen werd het voorstel z. h. st. aangenomen. Aan de orde was daarna het vast stellen van een yerordening, be treffende het geven van verhuiskos ten aan van eleders in dienst van de gemeente aangesteld personeel. De heer Wilmer (K. V. P.) zag een ongemotiveerde royaliteit in de be paling, dat de vergoeding geschiedt met een terugwerkende kracht van 2 jaar. Bij dit voorstel wil spr. op merken, dat meerdere malen zo royaal wordt omgesprongen met het geld van de gemeente. Weth. Menken betoogde, dat men op billijkheids-gronden oojc op dat punt wilde aansluiten bij de Rijksre geling. De verordening werd goedge keurd. Weth. Jongeleen kwam met een spoedvoorstel, in het belang van de volkshuisvesting ruim 5 H.A. wei land aan te kopen voor 80 ct. per M2, te zamen een bedrag van 40.840. zen. Er werden enige commissies in gesteld, die zich zullen belasten met het jeugdwerk, hetwelk zal bestaan in het geven van onderricht in hand werk aan de (meisjes, zangclubje voor jongens en mesjes, riuisvlijt voor jongens, terwijl tevens werd besloten een voetbaklubje t buiten competitieverband) op te richten. Oorlogsgedenkteken. De burge meester heeft een contité voor Oor logsgedenktekens geihstalieerd be staande uit de heren. J. N. R. van Maarle, voorzitter, F. D. ver, Wijck, secretaris, C. M. J. Rietveld, pen ningmeester, mej. G. Meerburg en de heer D. P. Weijers. leden. leimuiden K.A.B. Uit het jaarverslag van de penn, bleek, dat er een batig sal do was van 82.60. De kascommissic bestaande uit de heren W. van Scha- gen en H. de Rijk bracht gunstig verslag uit. De heer Weeber hield een toespraak over „De persoonlijk heid van de mens". Hem werden bloemen aangeboden. In de pauze konden de leden naar hartelust ra den, hoeveel bonen er in de pot za ten, hetgejen voor de St. Nicolaas- actie 26.60 opbracht. Na een uit eenzetting van de g. a. werd een collectanten-club opgericht voor de inning van de St. Elisabeth-penning. Twaalf leden gaven zich daarvoor op. Behalve 60 leden, waren er ook ver schillende dames opgekomen. nieuwveen Nic. BoysUnio. 11. Het spel is een kwartier oud, wanneer bij een Boys-aanval de Unio-back met zijn hand de bal uit het doel slaat, waar voor een penalty gegeven wordt. De Nic. Boys benutten deze. (10). Unio pakt even forser aan. De rechts half van Nic. Boys wordt uit het veld gestuurd, doch Unio slaagde er niet in de achterhoede te doorbre ken. In de tweede helft gaat het spel gelijk op. Tien minuten voor het einde; wanneer Unio een vrije trap krijgt buiten het strafschop gebied, stellen de beide Uniobinnenspelers zich op bij de doellijn in off side po sitie en de scheidsrechter kent de daaruit gescoorde gelijkmaker toe. (11). De Boys proberen daarna nog een paar maal het vijandelijk doel te doorboren, doch zonder re sultaat.. NSV 2Nic. Boys 2 21; Nic. Boys 3Unio 5 32; Nic. Boys -DOSR asp. 11. sassenheim Parkverfraaiing. Een zeer gro te hoeveelheid tulpen en narcissen, daartoe beschikbaar gesteld door de commissie van onpersoonlijke reclame •te Haarlem, is in het park ,Rust- hoff" geplant. Aan deze beplanting is tevens een wedstrijd in soorten kennis verbonden. Een 60-tal soor ten is nl. geplant bij de ingang, en nu moeten de vakmensen in het voorjaar de juiste naam en soort op geven. wassenaar J. Stijnis gehuldigd De heer J. Stijnis is werkelijk geen onbekende in Wassenaar. Behalve als Wassenaars oudste smid kent men hem uit het verenigingsleven. Want zowel van de JJselub als van de Koningin Wilhel- Tnina Vereniging is de heer Stijnis bestuurslid. De huldiging, die hem Zaterdagmiddag in Huize Nieuw Rijks dorp ten deel viel wegens zijn 40-jarig lidmaatschap van de afdeling Voorschoten van de B S.P.N de Bond van Smeden Patroons in Nederland was een volkomen verrassing voor hem. Wel was het hem natuurlijk op gevallen, dat de jaarlijkse feestver- gadering, die altijd in Voorschoten plaats vond nu in Wassenaar gehou den zou worden. Maar pas toen hij met zijn echtgenote de feestzaal was binnengetreden merkte hij dat de feestvreugde zich rondom hem zou concentreren. Voorzitter Smal opende de verga dering, die door de smids uit alle om liggende gemeenten met hun echt genoten werd bijgewoond met een •kort woord. De heer van Mulligen, het oudste lid der afdeling kreeg daarna het woord en herinnerde daar in aan allerlei personen en gebeurte nissen, die de heer Stijnis langgeleden heeft gekend of meegemaakt. Namens de aanwezigen smeden werd aan de jubilaris een radiotoestel aangebo den. De Bondsvoorzitter, de heer v. d. Voet jr. voegde zijn gelukwensen bij die van de vorige sprekers en overhandigde de heer Stijnis een oor konde en mevrouw Stijnis een bloe menmand De heer Sytsma van de Rijksvoorlichtingsdienst ten slotte sprak nog een woord van waardering voor alles wat Stijnis in die 40 jaren heeft gepresteerd. Daarmee was het officiële gedeelte afgelopen. Er werd een koffietafel geserveerd en daarna was het de beurt aan de conferencier A. West geest die er aldra in slaagde de toch reeds prettige stemming 'tot uitbun digheid op te voeren. Tegen middernacht werd het feest tot grote teleurstelling van de mees aanwezigen gestaakt. Met de aller prettigste herinneringen keerden de Smedenpatroons naar hun diverse woonplaatsen terug. zoeterwoude (h. r-) Toneel. „De vier Jaargetijden" is de titel van het toneelspel in vier bedrijven van Antoon Gooien, waar mede het gezelschap „De Speler" ten bate van het toneelfonds voor parochie, Zaterdag- en Zondagavond in de grote zaal van het Parochie huis haar eerste opvoering gaf van de reeks van uitvoeringen welke voor deze winter op het program staan. De belangstelling voor beide avonden was zeer groot en ten volle verdiend. Op een enkele uitzonde ring na was de rolverdeling buiten gewoon goed. Van der Eerden, bijna echte Brabantse boer, was de spil waar alles om draaide, niet minder was ook zijn zoon Jah en de Jonker, terwijl ook de dames goed spel gaven, waarbij vooral Anne Marie in haar moeilijke rol alle lof toekomt. Ook het décor was in orde, beter dan het dialect, waarbij men nogal eens missloeg. Of in Brabant het brood, de z. g. mik ook gebor gen wordt in een linnenkastje gelo ven wij niet, het heeft ook aan het spel geen afbreuk gedaan, het wa- en welgeslaagde avonden. weersverwachting BUIIG WEER. Zwaar bewolkt met opklarin- gen, regen, en hagelbuien, vooral in het Noorden van het I land. Guur weer. Aanvanke- lijk matige tot' krachtige, langs de kust tijdelijk stormachtige wind tussen Noordwest en I Noord. Later wat afnemende wind. oooooooooooooooooooooooooooooooooo ROOFOVERVAL TE DEN HAAG. Omstreeks vijf uur gistermiddag ging een onbekende man een glas- handel in de Nieuwe Molstraat te 's-Gravenhage binnen. Hij begaf zich naar het achter de winkel gelegen kantoor waar hij de eigenaar aan trof. Hij bedreigde deze met een re volver en sloot hem op in een muur kast. Naar later bleek heeft de in dringer een kleinere tas met twee duizend gulden gestolen. (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplage.) leiden E. H. B. O.-WEDSTRIJDEN VOOR PADVINDERS. De wedstrijden Zaterdagmiddag uitgeschreven door de vereniging „de Nederlandse Padvinders", afd. Leiden groep 10 (Ewout Joppensz.) beoogden niet alleen een stimulans te zijn voor het E. H. B. O, werk, zij dienden tevens te worden gezien als een poging om het practische pad- vinderswerk, overeenkomstig het tweede punt van hun gelofte (ieder een te helpen waar je kan) te bevor deren En om direct met de deur in huis te vallenvolkomen geslaagd! Onder leiding van Hopman W. F. Tierolf, bijgestaan door Vaandrig B. G. van Ingen Schenau begonnen de wedstrijden precies op tijd, waar bij Dr. J. G. Bazuin voor een prach tige opgave had gezorgd geheel in Padvindersstijl en eveneens in over eenstemming met de eisen voor het insigne voor Ambulance, terwijl en kele leden van de E. H. B. O.-Raad de Jury vormden. Met hoofd en schouders stak de oud-ade Personalia. Voor het E, H. B. O-diploma slaagden te Leiden de da- de Catrya s uit Oegstgees mes C. van Leeuwen en C. Verhaar. bov™ and«™ Ult en e,en spef'aal woord van hulde voor de klein-e maar dappere leider is hier volko- zoeterwoude Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert op Donderdag a.s. te 19.30 uur. Deze grond is gelegen langs de Haarlemmer-trekvaart. De heer Wilmer zag; na verkregen mededeling, dat de grond reedr. is gekocht, geen noodzaak een spoed- besluit te nemen. Weth. Jongeleen antwoordde, dat een spoed-beslissing noodzakelijk is, omdat nog anderen dit stuk grond in handen willen krijgen. Spreker lichtte toe, dat de bedoelde grond volledig ligt in eigendommen van de gemeente. Het voorstel werd z. h. st. aangenomen. men op zijn p^iats. Het was prachtig en beheerst wérk, da', deze groep liet zien en waaraan menige E. H. B. O.'er een voorbeeld kan nemen. Vermakelijk was voorts het optre den van slachtoffer no. 2 het dienst meisje, dat op meer dan voortref felijke wijze werd gedemonstreerd door de jeugdige Wim van Ingen Schenau. Een klein fluisterwoord je van een der bestuursleden deed hem op meesterlijke wijze flauw vallen, zeer tot grote hilariteit van de tal rijke aanwezigen. Na acht beoordelingen kwamen de volgende prijswinnaars uit „de bus": (max. 120 pnt., Leider 40 pnt.). 1. Satrya's, Oegstgeest 105 pnt, leider 36 punten, wisselbeker pnt. leider 29 pnt.; 3. M'Hlala Panza, Lziden 77 pnt. leider 26 pnt.; 4. Ju liana I, Katwijk 68 pnt. leider 16 pnt.; 5. Marnix, Leiden 60 pnt lei der 19 pnt,; 6. Ewout Joppensz., Lei den 54 pnt. leider 19 pnt.; 7. Wain- goenga, Leiden 51 pnt. leider 18 pnt.; Beatrix Voorschoten 50 pnt. lei der 13 punten. Na afloop volgde voor allen om 6 ..ar een meer dan gezellige brood maaltijd, geopend door Hopman Tie rolf en beantwoord door Commissa- Beekes. Spr. feliciteerde de Groepsleiding van Ewout Joppensz met de organisatie en dankte, Dr. J. G. Bazuin en de juryleden voor hun medewerking. Precies 7 uur werd een begin ge maakt met een zeer gezellig kamp vuur, waapbij een zeer afwisse lend programma de stemming er danig deed inkomen. Dr. Bazuin be sprak nog even het geleverde werk, terwijl voorzitter Agema namens de E. H. B. O.-Raad zich 20 jaar jonger voelde tussen deze jeugdige padvin ders met als besluit haidelijke woor den voor deze meer dan bijzondere ontvangst. Ten slotte werden bij monde van Dr. Bazuin de prijzen en certifica ten uitgereikt en met een enkel ern stig woord besloot Hopman Hierolf BINNENLAND. VERMOEDELIJKE OORZAAK VAN DE BRAND IN VLAARDINGEN. Door de politie is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de catastrophale brand, die de vorige week een aantal panden te Vlaar- dingen in de as heeft gelegd. Haar is het volgende gebleken: het Kofa- warenhuis werd verwarmd door gas kachels, die door middel van venti latoren hete lucht verspreidden. De ze ventilatoren werkten op het elec- trische lichtnet. De gaskachels moes ten, wanneer dit lichtnet werd uit geschakeld, dus afzonderlijk worden uitgedraaid. Woensdag jl. brandde een gerepareerde kachel weer voor het eerst. Degen/e, die hierop 's avonds controle uitoefende, was daarvan niet in kennis gesteld. Om halftien 's avonds is door hein het electrisch net uitgeschakeld, en zijn door hem dc gaskachels uitgedraaid, behalve de bewuste kachel. Deze bleef bran den en heeft zulk een warmte ver spreid, dat daardoor vermoedelijk 'het houtwerk is gaan schroeien en vlam heef', gevat. PERSONENAUTO'S. In 1945 hoopte de regering, dat in 1950 het aantal personenauto's op 100.000 zou kunnen zijn gebracht. In 1946 werden oorspronkelijk devie zen voor 25.000 personenauto's be schikbaar gesteld. Men verwachtte voor 1947 een invoer van 35.000 per sonenauto's voor 1948 25.000 stuks en voor i949 en 1950 jaarlijks 18 a 20.000 automobielen. In 1945 werden 204 personenauto's ingevoerd, in 1946 plan. 7700 en in de eerste acht maanden van 1947 pl.m. 9400 stuks. Bovendien kwam een aantal auto's uit de dumps. Momenteel kan het aantal personenauto's worden ge- :aamd op 68.000 binnen het kader van het plan Marshall was gevraagd, om een invoer in 1947 van nog 14.500 personenauto's, in 1948, 1949, 1950 en 1951 telkenjare 19.500 wagens, waarvan 7500 als uitbreiding en 12 000 als vervanging van versle ten materieel. Met behulp van bet plan Marshall, zou het volgens de KNAC kunnen gelukken in 1940 het personenautopark kwantitatief en kwalitatief op hetzelfde peil te bren gen als op 1 Mei 1940 nl. 104.000 stuks. POSITIE NED. PASSAGIERS SCHEPEN. Aldabi, 22 Nov. van Rio de Janeiro te Montevideo. Alhena, 23 Nov. van Rotterdam te Antwerpen. Indrapoera, wordt 24 Nov. om' 17.30 aan dc Hoek van Holland verwacht. Kota Baroe, RotterdamJava, pass. 2323 Nov. 23 uur Aden Sagres. Kota Agoeng, Rotterdam—Batavia, 23 Nov 15 uur van Aden. Nieuw-Holland, AmsterdamJava, 24 Nov. te Sabang. Randkerk, AmsterdamZd Afrika, pass. 23 Nov. Finisterre. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 24 Nov. Bloemen. Monumenten 1848 cent, Louis Germ. 54—70 cent, Sax Export 4855 cent, Pres. de Lange 3953 cent, Printemps d'Amour 38444 cent per stuk; Trosrayonanten 1332 cent, Golden Seal 32—53 cent, Choco 1734 cent. Jozef Wit 3153 cent, Blanche 22—26 cent, Maison 12—32 cent, Monument-tros 3547 cent, Cy clamen 7075 cent. BODEGRAVEN, 25 Nov. Kaas. Aanvoer 61 partijen, prijs le soort 1.72—1.78; 2e soort 1.64—1.70. eremedaille; 2. Irene, Hillegom, 80 Handel flauw.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3