Land- en Tuinbouw komen op voor hun rechten KLEIN NEST DINSDAG 25 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 KATHOLIEKE BOEREN EN TUINDERS Een overladen L.T.B.-agenda in één dag afgewerkt T^TADAT DE AFGEVAARDIGDE^ naar de algemene jaarvergadering A^van de Katholieke Land- en Tuin bouwbond in het Bisdom Haarlem in de kathedrale kerk een H. Mis tot intentie van de levende en overleden leden van de L.T.B. hadden bijgewoond, ving om half elf te Haarlem de drukbezochte algemene vergadering aan gepresideerd door de heer G. W. Kampschöer, wiens openingsrede reeds in ons blad van gisteren werd afgedrukt. Landbouwonderwijs. De kring Leiden vroeg meer land bouwscholen en inlichtingen om trent de gang van zaken in Leiden en omstreken. De kring Alkmaar vroeg een lage re landbouwschool te Heiloo inplaats van Egmond, de kring Deuft infor meerde naar verdeling der beschik baar gestelde landbouwscholen en welke de kansen voor Delft zijn, waarop afgevaardigden voor elk de zer kringen hun belang om strijd aan bevalen. De afgevaax-digde van Leiden be greep niet, dat Bodegraven voorrang zou moeten hebben, te minder als men de landbouw- en Rijksconsulen ten beluistert, die in de omgeving van Leiden de boeren de meest conser vatieven van Zuid-Holland achten. Het advies zou dus moeten zijn niet één, maar drie scholen rondom Lei den. De heer Groen beluisterde uit dit alles de grote belangstelling, dis voor dit punt bestaat. De Rijksbegroting 19461947 stelt gelden beschikbaar voor de stichting van 60 nieuwe scholen, waarvan volgens de bere kening van de organistie zes in het gebied van de L.T.B. zullen ko men. Maar behalve de algemene zorg is ex nog een bijzondere zorg. De L.T. is samengesteld uit heterogene be drijven, 2/3 van het ledental be oefent de tuinbouw, 1/3 de land bouw. Bij de verdeling van de scho len streeft men er naar deze verhou ding te werken. Men vindt, dat er echter al zoveel tuinbouwscholen zyn. De regering vond stichting van meer dergelijke scholen niet nodig. Wanneer echter aan onze aanvraag niet wordt voldaan, dan worden hon derden jonge tuinders niet in de ge legenheid gesteld onderwijs te vol gen. Wij vragen, aldus spr., alleen scholen in die centra, die in hoofd zaak uit katholieken bestaan. Die strijd is nog niet uitgestreden, al is er alle hoop, dat we ze krijgen. Spr. leg de er echter wel de nadruk op, dat de scholen wel de zekerheid moeten hebben, ook in de toekomst te kun nen blijven draaien. In de contributieheffing, zoals die in 1947 gold, werd ■'loor 1948 geen verandering aangebracht. Gevraagd werd een beslising te ne men voor deelname van de LTB aan het garantiefonds voor de emigratie stichting van de K.B.N.T.B. Dit droeg een zeer urgent karakter, daar deze stichting bezig is een landbouw centrum op te richten in Z.W. Frank rijk, waar zich 20 a 25 pioniers kun nen vestigen. Hiervoor moet 90 H.A. grond worden aangekocht. De Stich ting beschikt over 100.000, terwijl een drievoud van dit bedrag hiermee is gemoeid. Daar de beslising over een week moet vallen, stapte de vergadering ten slotte over het bezwaar, dat dit punt niet in de afdelingen behandeld is kunnen worden en aanvaardde met meerderheid van stemmen de garantie van 25.000, die de organi satie moet stellen, om het hoofdkan toor van de Boerenleenbank in Eind hoven in de gelegenheid te stellen, de ontbrekende twee ton aan de Stich ting te lenen. Uit het jaarverslag bleek, dat de organisatie thans 13.400 leden telt, tegenover 12.293 in 1946. De bond en zijn leiding. Bij dit punt waren twee voorstellen van de kring Leiden. Deze wenste uitbreiding van het hoofdbestuur door inschakeling van meerdere ad viseurs, benoeming van vrijgestelden en goed bespraakte propagandisten, daarnaast werd een te geringe stuw kracht van de organisatie geconsta teerd en gevraagd naar maatregelen, om dit te veranderen. In zijn prae-advies achtte het hoofdbestuur, dat aan het verlangen van de kring tot inschakeling van adviseui-s e.d. reeds zoveel mogelijk tegemoet gekomen is. Benoeming van vrijgestelden is bij de huidige con tributie, die dóór velen al te hoog wordt gevonden, niet mogelijk. Wel zijn op de begroting gelden uitge trokken voor een persoon, die bij zonder de buitendienst zal hebben te verzorgen evenals de propaganda. T.B.C.-fonds L.T.B. De kring Leiden had voorgesteld voor alle leden per 'afdeling ƒ1. voor het T.B.C.-fonds te laten stor ten- In de afdeling zal het verplicht stellen van deelname aan dit fonds aan de orde worden gesteld, terwijl voor 1 Mei 1948 een beslissing zal worden genomen. RADIO 7.00 WOENSDAG. HILVERSUM II (415 M.) Nieuws; 7.15 Reveille; 8.00 Nieuws; 8.30 Montere morgenklan ken; 9.00 Ochtend bezoek bij jonge zieken; 9.35 Klassiek mor*encmcert; 11.00 Landverhuizers, hoorspel; 12.00 Ned. Kamerkoor; 13.00 Nieuws; 13.15 Piano muziek: 14.30 Vrolijke klan ken bij da thee; 15.00 Solisten uit om roeporkest; 17.45 Rijk over zee; 19.00 Nieuws; 19.15 Nieuws uit Indië; 20.15 Zweedse liederen; 20.25 Concertge bouw orkest; 22.30 Nieuws; 23.35 Ben- j amino GiglL HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymn.; 8.00 Nieuws; 8.18 Lichte morgenklan ken; 9.00 Werken van Schubert; 11.00 Populair non stopprogr.; 13.00 Nieuws 14.00 Nieuwe kinderboeken; 14.15 Jeugdconcert; 15.30 De roodborstjes; 15.45 De Regenboog; 17.15 Johan Jong 18.00 Nieuws; 18.20 Musette klanken; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 20.00 Nieuws; 21.00 Uit Neerlands verleden; 21.50 Malanda; 22.15 Omroepkamer- orkest; 23.35 Licht avondprogramma. Prijzen-politiek. Bij het bespreken van de politiek op het gebied van prijzen stelde een der woordvoerders zich op het stand punt, dat nietjeder jaar gezanikt dient te worden om een redelijke lo nende prijs voor de producten van land- en tuinbouw. Hij adviseerde het hoofdbestuur: „Sleep desnoods de partij en de fractie er bij, om te ha len, wat er in zit." De afdeling Leiden wees in dit ver band op de actie van de bouwbedrij ven. Met evenveel recht zouden de veehouders doorbetaling van de melk prijs kunnen vragen, als de koeien droog staan, wat met een instem mend lachen door vergaderden aan- hooi'd werd. Van de beginselen van het paradijs van de arbeid zag spr. nog niet veel terecht gekomen. Hij adviseerde zo wel K.N.B.T.B. als K.A.B. de geleide economie eens goed onder de loupe t° nemen en zich daarbij af te vra gen, of we daarmee wel op de goe de weg zjjn. Daarnaast zou spr. gaar ne een spoedig antwoord op de mo tie-Groen wensen. De afd. Langeraar wenste 100 pet. van de kostprijs. De regering moet gaan inzien, dat de producent zijn kostprijs moet hebben. De heer Groen kon geen bevredi gend antwoord geven op de loop van zijn motie. Wel was bij de stichting voor de Landbouw binnen een week een verzoek van de regering binnen" gekomen, om overleg te plegen. De Stichting voor de Landbouw is toen serieus te werk gegaan en beeft, na allerlei commissies te hebben inge schakeld, een uitvoerig adres aan de regering gericht. Thans is het be richt verschenen, dat het nog wel enige weken kon duren, eer het over leg kon plaats vinden. Het bestuur Zo zegt StoaIbaard. „Ik weet, boe- veel gemak, genot en tijdbesparing er schuilen in de „PHILlSHAVE". Ik zou iedere man zonder onder scheid met een Philips „PHILl SHAVE" Staalbaard willen beden ken! Dan vliegt ook zijn baard eraf! PHILIPS [phiuM^Ï M.Y. PHILIPS* YïRKOOP-MII V. NEOERtAND, EINDHOVEN van de Stichting heeft inmiddels op een spoedig overleg aangedrongen. In het staartje van de motie is aan de regering verzocht, de Kamer het re sultaat van dit overleg mee te delen. Spr. heeft daarom wel enig vertrou wen, dat eer de landbouwbegroting in de Tweede Kamer behandeld zal worden, dit overleg zal hebben plaats gehad. De heer Groen gaf vervolgens nog een bijzondere inlichting aan de tuin ders. Volgens een beschikking kun nen alle tuinders die totaal geen glas hebben, recht-doen gelden op 120 M.2 glas. Dit glas is echter niet over draagbaar. De rondsvorming voor de tuinbouw staat er echter minder goed voor dan twee maanden gele den. Daar zal niet veel van terecht komen, wanneer de tuinders aan het Centraal Veilingsbestuur niet op de veilingen een stimulans geeft, om daar op in te gaan. Er is toch wel iets veranderd! De heer v. d. Weyden stelde voorop, dat er altijd nog ongelijke maatsta ven bestaan tussen de beloningen voor de landbouw en andere takken van industrie. Toch is er inderdaad iets veranderd. Toen de motie-Groen in de Tweede Kamer ingediend werd, is met algemene stemmen aangenomen, dat de landbouw een gelijke maatstaf moet krijgen met an dere groeperingen. Dat is, een be langrijke verbetering! Er zou, vol gens spr., geen enkel bezwaar be staan, als vanuit deze vergadering nog eens wordt betoogd, dat men nu inlossing verlangt. Men zal voor de moeilijkheden, die hier ontegenzegge lijk mee gepaard gaan, niet terug moeten schrikken en het niet op de lange baan moeten schuiven. Met al gemene stemmen is toen het land bouwbeleid veroordeeld. Daarom moet men van de regering de inlos sing vragen van wat in de motie- Groen is belichaamd, om de land bouwprijzen in overeenstemimng te brengen, met wat door het L. E. L wordt berekend De kring Leiden vroeg een strakke omlijning van de tak der kringbestu- ren van de Stichting voor de Land bouw, opdat ze zich niet bewegen op het gebied van de principiële organi satie. De voorzitter was het hiermee ge heel eens. Er wordt reeds in deze richting gewerkt. Belastingen en sociale lasten. De voorstellen op dit gebied zul len nog ééns door het hoofdbestuur bestudeerd worden en bij een eerst volgende gelegenheid opnieuw in be handeling komen. Besloten werd dat a.s. Maandag op de vergadering van de vakgroep kwekers te sternen met 1 stem voor elk 10-tal leden en 1 stem per 10 H.A. Hiermee is een middenweg ge vonden, dat zowel de mens als het bedrijf invloed uitoefent bij de stem ming. Kort woord van de G. A. De nieuwe geestelijke adviseur, rector v. d. Hoogte, uit Amsterdam, sprak hierna een kort dankwoord voor de hartelijke ontvangst, waar mee de vergadering ham had ontvan gen. Hij vroeg allen om een gebed, opdat hij met dezelfde kracht, geest en wijsheid als zijn voorganger, pro fessor Cleophas, tot zegen van de L. T. B. werkzaam zou kunnen zijn. Bij de behandeling van de rest der voorstellen ging de vergadering ge heel accoord met hetgeen het hoofd bestuur hierop in zijn prae-advies had gezegd en na een zeer korte rondvraag, sloot de vorzitter met een dankwoord voor de medewerking der afgevaardigden bij de behandeling van deze zeer uitvoerige agenda, met gebed, de vergadering, die omstreeks vijf uur werd beëindigd. SPORT Bij de zwemwedstrijden, welke gisteravond in Aalst zijn gehouden, behaalden de Nederlandse zwemsters wederom uitstekende successen. Han nie Termeulen, die Zondag van Fer nando Caroen had verloren, werd pu eerste op de 400 meter borstcrawl in 5,min. 29 sec., waarmede zij haar tegenstandster Fernando Caroen met 2 seconden sloeg. Dickey Ekris legde de 100 meier rugslag af in de uit stekende tijd van 1 min. 18 sec., waarmede zij de andere zwemsters ver achter zich liet. De voornaamste uitslagen luiden: 100 m. rugslag dames: 1 Dicky van Ekris, Robben 1 min. 18 sec.; 2 Maria Ceyen Olympic Swimming Club, 1 min. 24.4 sec. 100 m. rugslag heren; 1. Guillini, Beige 1 min. 19.6 sec.; 2 Lemmen, België 1 min. 19.9 sec. 200 m. schoolslag heren: 1 Van Op- denbosch, België 3 min. 4 sec.; 2 Leclercq, België, 3 min. 10.3 sec. 200 m. schoolslag dames: 1 Nel van Vliet Robben 2 min. 50.9 sec.; 2 Wil Haverslag. Robben 3 min. 5 sec.; 3. Wil Reuning, Robben 3 min. 8.6 sec.; 4 Yvonne van Kerckhove, België 3 min. 9 sec. 400 m. borstcrawl heren: 1 de Lom- baert, België 5 min. 38.5 sec.; 2 Bo- gaert, België'' 5 min. 45 sec. 400 m, borstcrawl dames: 1 Hannie Termeulen H. D. Z. 5 min.^ 29 sec.; 2. Fernando Caroen, België 5 min. 29.2 sec.; 3 Annie van Kampen, Rob ben 5 min. 51.9 sec.; 4. Gerda Groen- buyzen, Robben 5 min. 51.9 sec.z 3 x 50 m. wisselslag heren esta fette: 1 Olympic Swimming Club, 1 min. 47.5 sec.; 2 Gense Zwemver eniging II; 3. Gentse Zwemvereni ging I. 3 x 50 m. wisselslag dames esta fette: 1 De Robben (Dicky Ekris, Nel van Vliet, Annie van Kampen) 1 min. 47.5 sec.; 2. R. D. Z. in 1 min. 51.2 sec.; 3. De Robben II in 1 min. 54.3 sec.; 4. Olympic Swimming Club 1 min. 54.8 sec. Waterpolo: De RobbenRotter damse Dameszwemclub 3 0 (rust stand 20). VOETBAL M.M.O.V-N.A. 11. Met moei te is het MMO gelukt om een puntje in de wacht te slepen. Het was steeds de MMO-aanval, welke het doel der tegenstanders in gevaar bracht, doch ondanks herhaalde aanvallen, welke op niets uitliepen door het ontbre ken van schutters, kwan? juist na een half uur spelen uit een van de wei nige, doch wel gevaarlijke VNA-aan- vallen de leiding aan de gasten. Hierna volgde een periode, waarin de bezoekers de toon aangaven, doch de verdediging wist steeds in te grij pen, zodat het gevaar steeds gekeerd kon worden. Na de rust is MMO on ophoudelijk in de aanval. De VNA- keeper blijkt ook uit het goede hout gesneden te zijn. Na een kwartier van overtuigend overwicht der MMO ers wordt hun zwoegen beloond met een pracht doelpunt, welke de par tijen op gelijke voet brengt. D.O.S.R. De wedstrijd DOSR WSB is na een goede 30 voor sprong met de rust in een benauwde 32 zege geëindigd, wat niet weg neemt dat beide puntjes binnen zijn. DOSR IIIRouwkoop II bracht een gelijk spel en DOSR IV won met 42 van VNA III. De A-jun. ver sloegen Alph. Boys A m'et 20. DOSR B won met 42 van Wet. Boys B. Wet. Boys. Wet, Boys I heeft zich wederom en wel thans voor de zesde maal met een gelijk spel te vreden moeten stellen. Voor de rust was het Leidse Boys die met de wind in de rug een 31 voorsprong wist te behalen. Maar na rust was het Wet. Boys die haar supporters niet teleur stelde, door het spel geheel in handen te nemen en de stand in een 33 gelijk spel wist te veranderen. Rouwkoop IIIWet. Boys H 21; SJZ A—Wet. Boys A 1—0; DOSR B—Wet. Boys B 4—2. Meerburg. In een wat onsamen hangend gespeelde wedstrijd moes ten de Meerburg-reserves op eigen terrein Zondag j.l. in Lugdunum 7 met 21 haar meerdere erkennen, nadat de gasten, trots de tegen wind. bij de,rust reeds een 10 voorsprong hadden bereikt. De Meerburg Jun. speelden, eveneens thuis, op wat fortuinlijke wijze, met 22 tegen de Altior Jun. gelijk. Ruststand 02. Z. L. C.—Foreholte 2—4. Z. L C. in eigen home geslagen. Foreholte omzeilt daarmede een lastige klip. Deze wedstrijd had een zeer sportief karakter. Met de rust was de stand 22, in die periode hebben de Voor- houters tweemaal de leiding, nl. met 01 en 12. In de tweede helft scoren de gasten binnen het kwar tier door de r. buiten en even later maakt de midvoor er 24 van, welke stand tot het einde blijft. Verdere uitslagen: Foreholte aUDO a 70; Foreholte 2—UVS 6 1—1; SJZ 2— Foreholte 3 33; Foreholte 4St. Bernardus 3 16; Foreholte aLis- se a 00; Lisse bForeholte b 22. Blauw ZwartZwijndrecht 62. De Zwi.indrechtenaren begonnen de wedstrijd met goede moed. Want i\a 5 minuten scoorden zij het eer ste doelpunt. Menig Blauw-Zwart- supporter zag dat hoofdschuddend aan. ,,'t Gaat weer verkeerd" zo dachten zij. Maar het begon juist goed te gaan. Driemaal achter elkaar kreeg de rechtsbuiten Klaas van Leeuwen een corner te nemen. En driemaal kwam de bal via het hoofd van de jeugdige aanwinst van BI. Zwart. Piet van Rhijn, in het Zwijn- drechtse net terecht. En zelfs bij deze 31 voorsprong bleef het niet. Want nog vóór de rust werd een van de vele gevaarlijke Blauw Zwart-aan. allen in een doelpunt om'gezet (41) Na de rust kregen de toeschouwers een goede partij voetbal te zien. Aan beide zijden werd hard en enthou siast aangepakt. Maar wat de ploeg uit Zwijndrecht ook probeerde om de achterstand te verkleinen, slechts één tegenpunt was daarvan het re sultaat. Blauw Zwart daarentegen voerde de score op tot 62. S.J.Z.Marschkwartier 20. Al spoedig ontwikkelde zich een vinnig spel waarbij Morschkwartier naar voren komt, doch de nieuw gevorm- de achterhoede slaat elke aanval af. Na twintig min. krijgt SJZ een pe nalty toegewezen, doch de Leidse keeper heeft er geen moeite mee. Kort voor de rust weet P. Janson door een fraai schot z'n club de lei ding te geven (10). Na de rust be gint Morschkwartier goed aan te vallen en zit steeds voor het SZJ- doel. SJZ gooit er een schepje op. Het is P Schouten die, na goed door zetten, de Leidse keeper passeert (20). Kort daarop wordt v. d. Drift ten val gebracht in het straf schopgebied; de tweede penalty wordt weer in de keeper z'n handen geschoten. De Leidenaars doen krach tige pogingen de kansen te keren, doch 'de achterhoede weet stand te houden. Stompw. Boys 2Foreholte 3 33; Wet. Boys Jun.Stompw. Boys Jun. 01; Stompw Boys asp.Alphen Boys asp. 0g. DAMMEN Damclub „Lisse Vooruit". Voor de 1ste klasse Leidse Dambond werd te Lisse d° wedstrijd ..Lisse Voor uit" I en KW.Z. I uit Katwijk aan Z°o gespeeld. N J van HalL. Dubbelaar Jr. 20; J. N. van HalG. Pluimgraaf 2,0; N. P. DekkerP Meyvogel 11; .T. LangbroekO. Sassen 20; G. 't HortD. Mey vogel 02: K. v. EssenT. v. Beelen 11; G. v. d. VoetA. Duivenvoodre 11; J. Dui venvoordeA. v. d. Plas 02; J. G. SnelJ. Pluimgraaff 11; A. Wijn houtJac. v. d. Plas 20. Lisse wint met 128. Voor de 2de klasse speelde het 2de tiental van Lisse tegen de Katwijk reserves: S. AlgeraL. Brouwer 11; G. BalkenendeL. Dubbelaar 11; Chr. BoogerdL. Dubbelaar 11; H. v. DrunennC. Schaap 11; C. BaartrriPnW. Berkhey 20; J. v. d. PoelA, Hellenberg 20; A. Balkenende Sr.A. Herbert 02: H. v. d. KampC. Guyt 2—0; Th. Dui venvoordeW. v. d. Plas 11; P. VerdegaalC. Inthoorn 20. Lisse II wint met 128. BILJARTEN Uitslagen L. B. B. le klasse: DVH I—TOG II 4—4; TOG I—Spij- kerbak I 44; Klein RustoordCa rambole I 44; Spoortje IMorsch- poort I 62. 2e klasse: 't Zuid IMorschpoort II 4—4; UVS I—Spijkerbak II 6—2; BOS IVierkantje I 62; Drei Pot tekens Ide Hoek I 44. 3e klasse: Spijkerbak IIICaram bole II 2—6; DVH II—BOS I 6—2; 't Zuid IITOP II 44; Rijnegom I Drei Pottekens II 4—4. 4e klasse: DVH IIIMorschpoort IV 6—2; Morschpoort III—TOG IV 62; de Valk IDrei Pottekens III 2—6; OG I—TOP 3 6—2. 5e klasse: DVH IV—'t Zuid III 8—0; de Valk II—BOS III 8—0; TOP IV—Morschpoort V 4—4; TOP V— Carambole lil 26. 6e klasse: Rijnegom IISpoortje IV 8—0; TOG VI—de Valk III 3—5; de Hoek II—Spijkerbak V 8—0; Vier kantje III—UVS II 6—2. 7e klasse: Carambole IVVier kantje IV 62; UVS 3Morschpoort Vil 62; Drei Pottekens IVde Valk IV 6—2; OG II—Rijnegom III 8—0. Vermelden wij tot slot een bijzon dere ontmoeting tussen Klein Rust oord I en Carambole I, waarin J. v. d. Hulst van Klein Rustoord zijn 570 caramboles in 23 beurten wist uit te maken met een hoogste serie van 103 en een gemiddelde van 24.78. Een bijzondere prestatie ter vermelding waardig. WIELRENNEN Swift-combinatie. Zondag werd verreden de 4e rit der wintercompe— tie A en B.-klasse. Deze werd gewon nen door R. Riethoven in 48 min. 23 sec.; tweede werd op banddikte W. Rijsbergen; 3e Jan de Groot; 4e Jac. de Jong; in de B-klasse wist J. Borst wederom te winnen, 2e werd M. H. Wolvers, 3e B. Kruit. De leiding in de A-klasse heeft nu R. Riethoven 36 punten, Rijsbergen 34 punten. B-kïasse J. Borst 40 pnt., 2. B. Kruit. A.s. Zondag moet de handicap wed strijd de beslissing brengen in A en B-klasse. STADSNIEUWS N. J. Swierstra. Wij vermeldden Zaterdag, dat voor het candidaats- examen Letteren en Wijsbegeerte (Kunstgeschiedenis) is geslaagd de heer N. J. Swierstra. Deze jonge candidaat is 68 jaar, en Leidens oud ste student. 1 De heer Swierstra heeft grote ver diensten voor „Oud Leiden" hij te een kenner van onze stad als weini gen. en wordt ook als schrijver van vele artikelen en recensies in de pers zeer gewaardeerd. Sedert 1939 is de heer Swierstra gepensionneerd als schoolhoofd te Leiden. De ambitieuse candidaat onze ge lukwens, nog veel succes! De film „Bernadette". De direc tie van Lido heeft de sympathieke {laad gesteld, van de mooie film „Bernadette" ook te laten genieten een aantal kinderen en ouderen, die niet of moeilijk in staat zijn, zelf een toegangsbewijs te bekostigen. Door de betrokkenen en door de instanties, door welke de distributie der toe gangsbewijzen geschiedt, wordt dit zeer gewaardeerd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Leonardus Nicolaas Maria zn. van L. J. van den Akker en M. P. Remmers waal; Dora, dr. van C. Tjebbes en W. H. M. Ruijter; Annie Marie, dr. van W. F. Stoute en E. C. Kriek; Willem, zn. van P. van den Berg en J. de Roode; Marion, dr. van D. Jasperse en C. J. van Leeuwen; Catharina Laura Maria, dr. van A. C. Bisschop en C. J. Eldering; Elisa beth Johanna Maria, dr. van A. W. F. M. Cuppen en J. A. Fortmann: Han- na Maria, dr. van C. van Ticnhoven en M. A. Buurman; Jacobus, zn. van W. van Strien en G. Lasschuijt; Wil- - helmus Gerardus. zn. van W. G. Apel doorn en J. Smit; Marianne Hendri- ca Cornelia, dr. van J. C. P. den Hol lander en C. E. de Heiden; Johannes Antonius Maria, zn. van J. A. Boere- boom en A. M. Bruseker; Cornelis Johannes, zn. van L. Schoonheim en J. Pardon; Jacobus, zn. van J. Selier en H. Dijkema; Albert Petrus Cor nelis. zn. van P. C. van der Burg en E. S. Lichtenberg; Gerrit Marinus, zn. van M. G. Hoogendijk en C. van Dam. Overleden: R. van Oosten, wednr. 76 j.; J. J. van Biemeri, wednr. 88 jr.j J. Manliave, wednr., 70 j. Gehuwd: A. W. van de Pol jm." en A. L. Düpper jd.; H. W. J. Brugman jm. en M. Kuiter jd. ROMAN VAN CHARLES GAR VICE Geautoriseerde venaling door F. VAN VELSEN 62) „Natuurlijk, ouwe jongen," zei An derson eenvoudig. „Grey natuurlijk ook. Wij kunnen nu best gemist wor den. Ik kan nog wel enige flinke vertrouwde mannen bij elkaar krij gen hij noemde enige namen maar wat bedoelt hij met babies in de armen?" „O, daarmede bedoelt hij wape nen," zei Daan. „Wij zullen die man wat te eten geven; dan kan hij ons straks als gids dienen." Er klonk iets van een tinteling van opgewondenheid en hoop in z'n stem, want het was niet onmogelijk, dat mijnheer Landon in deze zaak was betrokken en zij Daan en z'n ka meraden hem hulp zouden kun nen bieden? Misschien zou hij Stella zelf zien! Daan nam de boodschapper mede naar z'n hut en gaf hem een over vloedig maal, terwijl Anderson naar Grey en de andere mannen ging, die hij had uitgekozen om mee te gaan. Binnen een half uur kwam hij met hen terug. Zij waren allen gewapend en zeer belust op dit uitstapje, niet tegenstaande Anderson hen geen bij zonderheden had medegedeeld, doch er slechts op had gezinspeeld, dat er mogelijk gevochten zou moeten wor den. Ten einde ongemerkt te kunnen vertrekken had Anderson bevolen, een locomotief en een paar trolley's van het werk voorbij een bocht in de spoorlijn te brengen, zodat zij bui ten het gezicht van de menigte ston den. Daan nam het commando op zich en bracht z'n manschappen onmid dellijk naar de bedoelde plaats. Hij vroeg de boodschapper om enige in lichtingen, doch de man had natuur lijk het consigne ontvangen z'n mond te houden. Dit bemerkende, deed Daan geen verdere pogingen in die richting. Rustig zette de kleine locomotief zich in beweging en trok de lorrey's, waarop de manschappen waren ge zeten in de richting van Maritaria. In de verte leek het stadje veel op kinderspeelgoed; bijna geen mensen op straat niets duidde .op naderend onheil. „Wij zullen het beste doen. ons in twee of drie groepjes te verdelen." zei Daan tegen Anderson, „want ik vrees, dat wij, bij elkaar blijvend de aandacht zullen trekken. Als wij sa men met de boodschapper vooruit gaan naar de Gouden Kroon dan kan Grey de overige verdelen en ons vol gen." Op behoorlijke afstand van het stadje verlieten zij de geimproviseer- de trein. Onmiddellijk stapte Daan met z'n twee metgezellen vooruit en liep heel gewoon, onverschillig het plaatsje in Daan gaf echter z'n ogen goed de kost en Anderson niet min der. De hoofdstraat was breed en aan beide zijden waren mooie winkels en café's. In het midden was een plein waarop een mooi oud gebouw stond, waarvoor een schildwacht heen en weer liep. De nationale vlag wapper de boven het gebouw. „Het paleis," fluisterde Daan tegen Anderson. Anderson knikte. „Het ziet er niet erg revolutionair uit, hier." zei hij, toen hij zag, hoe rustig de mensen op straat liepen, of voor de café's zaten met hun kopje koffie voor zich en hun sigaret in hun mond. „Het moet zeker een verrassing of 'n over rompeling worden." Plotseling klonk echter zeer nabij hoefgetrappel en het geratel van wie len; dan verscheen aan het einde van de straat een troep militairen te paard. Er volgden twee rijtuigen, waarvan het achterste klaarblijkelijk een statiekoets was, want naast de kleurig geklede koetsier zat een sol daat en 'binnenin was een man ge zeten in militair tenue. Hij was een oud man met een weinig innemend uiterlijk; een zware hangsnor ontsier den zijn gelaat en z'n scherpe grijze ogen loerden in het rond. „De President." zei Anderson. „Ja, hoed af," antwoordde Daan onmiddellijk en volgde het voorbeeld van de mensen, die het hoofd ont blootten. toen het rijtuig voorbij reed. ,,'t Lijkt een echte oude brombeer," zei Anderson, toen de President, ter wijl hij buigend hun groet beant woordde, hen achterdochtig fixeerde. „Ik heb gehoord, dat hij zo gesle pen is als een vos. Niet veel kans om die oude rat bij verrassing te over meesteren, zou ik denken." De schildwacht presenteerde het geweer, het hek van het paleis werd geopend en onmiddellijk met een harde slag gesloten zodra de rijtui gen er door waren. Daan volgde op gewonden de gids. die hen uit de hoofdstraat in een zijstraat bracht. Zij gingen nu door een onaanzienlijke wijk en na enige minuten hield de gids stil voor 't lage geveltje van een wijnhuis, warvoor een uithangbord bengelde met het opschrift:; „In de gouden Kroon". XXI. Het was een nauw, slecht verlicht straatje met ouderwetse huizên. Daan zag iets verderop in het straatje een man lopen en ofschoon de houding van de man rustig was als van een eenzaam burger, die een avondluchtje schept, ontdekte Daan. ondanks de slechte verlichting, het glinsteren van staal in de centuur van z'n vest en het schitteren van z'n ogen. Daan maakte hieruit de gevolgtrekking, dat de man gewapend en op z'n hoede was. Vlak bij de ingang van de Gouden Kroon zat een man op een vat. Blijk baar deed hij niets dan de wacht houden, want toen hij bij het binnen komen van de drie mannen knikte, wees hij met z'n ogen naar een deur achter in het vertrek. Daan, die de wenk begreep, liep rechtdoor naar de deur en probeerde 'm open te doen Doch de deur was op slot en grendel en toen Daan zich omkeerde en de man wilde verzoeken de deur te ont sluiten, was hij hem reeds achterop gekomen, om hem toegang tot het binnenvertrek te verschaffen. Hij draaide het slot om, schoof de gren del er af en klopte driemaal op het paneel, waarna hij terug ging naar het vat om zijn post als bewaker weer in te nemen. Onmiddellijk na het kloppen op de deur werd de kruk omgedraaid en stond Naylor in de opening. Hij uitte een onderdrukte kreet van voldoe ning bij het zien van de twee Engel sen. „Ik was er vast van overtuigd, dat je zou komen," zei hij, terwijl hij Daan een hand gaf. „Hier is Furber!" Furber stond op en draaide het licht aan, want het was duister in <ie ka mer. „Natuurlijk zijn wij gekomen," zei Daan en stelde Anderson aan z'n vrienden voor „Bovendien komen- er nog meer van ons en die zullen aan stonds hier zijn. Ik vond het beter bij kleine groepjes hier te komen. Wat is er eigelijk aan de hand?" „Eerst een kop koffie. We heb ben juist verse gezet. Wij Furber en ik zijn alleen hier, behalve dat moordenaarstype, ctat bij de voor deur zit. Dat is onze bewaker, onze dienstknecht, kortom onze factotum. Waar is de melk Furber? Wij hebben heel wat beleefd Norton! Prachtig materiaal voor een eerste klas ro man!" „Schiet een beetje op, Naylor," zei Furber ernstig. „Vermoedelijk heb ben wij niet veel tijd meer het signaal kan elk ogenblik gegeven worden." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2