'Het advies van de Radioraad Gemeenteraad van Zevenhoven MAANDAG 24 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 STADSNIEUWS Wanneer je eenmaal deken bent, wil je ook deken zijn. Hetzelfde kan gezegd worden van een strijkijzer, in de veronderstelling, dat iemand een „strijkijzer" is, maar wat dat is, zouden we niet kunnen zeggen. Doch op de fancy-fair in het St. An- tonius-Clubhuis (vanavond voor het laatst tot 11 uur) ligt er een de ken te woelen en staat er een strijk ijzer te gloeien om in functie te tre den, maar zij zijn evenals eenv rol japonstof en andere begerenswaar digheden nog niet op het Rad van Avontuur uitgekomen. De kansen stijgen dus met de minuut. Haast u, haast u! EVEN LACHEN! Iedereen maakt wel eens een blun der, maar zo'n flater als de „Sein post" in het „Haagsche Dagblad" van Zaterdag heeft gemaakt De Seinpost is op een avond in Lei den geweest en „diep teleurgestel". Wat heeft hem geschokt?: „Ben stoet, die met gebonk van trommen en ge schetter v.an trompetten door de straten trok". Dat gebeurt in Den Haag ook wel en de Seinposter* erkent, dat stoeten en optochten hem altijd hartelijk ver heugden. Waaraan ergerde hij zich dan in Leiden? Ziehier de reden: ,.Maar de jonge trawanten, die in Leidens straten hun luisterrijk rumoer verwekten, gaven geen reden tot verheugenis, omdat zij in hun padvinderscostuum stap ten achter borden, waarop zon der enige toelichting stond „Djok- jakwartje in Lingeradje". Ik heb mij afgevraagd, of wij hier te doen hadden met een uiting van onfijne kreftongensachtigheid, of dat er een andere betekenis stak achter het demonstratief rond dragen van deze woorden. Als het eerste het geval is, dan zou ik de wens willen uiten, dat degenen, die voor de opvoeding dezer knapen verantwoordelijk zijn, ouders, onderwijzers, club- leiders, hun aan het verstand brengen, dat kwetsende grappen geen goede smaak verraden, hoon betekent, waarvoor de lcrin- gen verantwoordelijk zouden zijn, die het regeringsbeleid ten oo- zichte van Indonesië met alle middeleh oorbare en onoorbare proberen te onderwijzen, dans'is zij een schandelijk misbruiken van de jeugd. In de tegenstellin gen op staatkundig gebied jonge mensen betrekken, die zelf geen - ooideel kunnen heben, is volko men verwerpelijk. Voor sommi ge lieden schijnt het nu eenmaal moeilijk om van de vrijheid, die een der hoogste goederen der de mocratie is, een gepast gebruik te maken". Én voor sommige lieden schijnt het nu eenmaal moeilijk, om uit hun ogen te kijken. De „honende" op tocht was een propaganda-tocht voor de fancy-fair in het St. Antonius- Clubhuis, die tot slagzin heeft ,,Djok- jekwartje in Linkerjatje". Er stak dus inderdaad „een andere betekenis achter het demonstratief optreden", welke betekenis iedereeen heeft ge snapt, behalve de heer Seinpost. ZILVEREN ZAKENJUBILEUM. Het was Zaterdag vijf en twintig jaar geleden, dat het loodgietersbe- drijf Th. Burgerhout, werd opgericht en, temeer daar de zoon van de heer Burgerhout, de heer J. Burgerhout, tevens het feit herdacht, dat hij voor .een kwart eeuw in het bedrijf van zijn vader werkzaam is, was er alle reden tot feestvieren. Het' officiële gedeelte van dat feest vond Zaterdagmiddag plaats met een reeptie ten huize van de heer Burgerhout. Dat dit bedrijf in de loop der jaren een goede bekend heid heeft verworven bleek niet_ al leen uit de vele zakenrelaties, vrien den en kennissen, die hun geluk wensen kwamen 'aanbieden, doch ook uit de aeer vele bloemstukken, die het huis Stieltjesstraat L tot een waar bloemenhof herschapen had den. NED. VERG E.H.B.O., AFD. LEIDEN 1932—1947. In het programma dat ons door het bestuur van deze vereniging werd toe gezonden troffen wij allereerst zeer vriendelijke woorden van dnze Bur gemeester F. H. van Kinschot, naar aanleiding van het vele en nuttige werk door deze vereniging ook in de oorlogsjaren gedaan. Daarnaast even eens waarderende woord van dr. C. R. Zijerveld als Directeur van de G.G. en G.D. en hier trof ons wel de vol gende zinsnede, die Rabindranath Ta- goro schreef, n.l. zeer toepasselijk op de E.H.B.O. Hulp: Ik sliep en droomde Dat het leven vreugde was, Ik ontwaakte en zag Dat het leven plicht was. Ik handelde, en zie De plicht was vreugde. Vervolgens lazen wij een prettige herinnering geschreven door voorzit ter J. L. Questroo, met als slot een aankondiging van het feestprogram ma op Dinsdagavond te geven in de Foyer van de Stadsgehoorzaal, waar bij een Kluchtspel in 3 bedrijven wordt gegeven door „De Sleutelspe lers", een wakker groepje van de Lichtfabrieken. Vermelden wij tot slot de E.H.B.O.- het voetlicht kwam. Deze veelzijdige musicus hij bespeelt vijf instru menten brengt met zijn ensemble iets, dat geheel afwijkt van het pro gramma der meeste andere bands, niet alleen door de keuze der num mers maar vooral door de beschaafde manier van optreden en de perfecte wijze van spelen, waarbij het produ ceren van een flinke dosis lawaai niet het voornaamste is. De zachte, ge voelige klanken dwingen de toe schouwer tot luisteren en pas bij het intensief beluisteren, geniet men van de muziek. Dat zijn optreden geap precieerd werd, bewijst wel de ovatie die het ensemble na de pauze in ont vangst mocht nemen. Voor een omlijsting zorgden de flegmatieke humorist, mr. Doodle, die met zijn sprookje „Roodkapje" veel succes oogstte, de goochelaar „Avanti" en de cabaretière Jopie Wennixs, ter wijl de conferencier, Bernard Barend- se, de verschillende nummers met een praatje en een lied aan elkaar reeg. waarbij hij, vooral met zijn optreden als den zingende humorist" de hele zaal voor zich innam. Niet iedereen -kan dit soort amu sement waarderen, doch zij, die van dit genre houden, zullen gisteravond ongetwijfeld genoten hebben. HAZERSWOUDE Afscheid Burgemeester. Op Woensdag 26 November, namiddags 4 uur, v/orden de inwoners van Ha- zerswoude in de gelegenheid gesteld ten raadhupize afscheid te nemen van burgemeester A. Warnaar. Gemeenteraad. De gemeente raad vergadert Woensdag 26 Nov. te 2 uur. Geboren: Johanna Maria d. v. J. v. d. Hulst en A. J. A. Borsboom; Maria Johanna Cornelia d- van J. C. G. Pouwels en A. M. Bosmeier; Cor- nelis Antonius Aloysius Maria z. v. J. W. v. d. Heijden en C. B. Belt; Ja cobus Marinus Maria d. van J. M. M. Belt en A. J. M. Grundeken. Overleden: Nicolaas de Groot 73 j. wend. van Cornelia Hillenaar; Cor nells Hendeijicus Schuitemaker 62 j echtgen. van Johanna v. d. Heeft. Ondertrouwd: Josef M. Struyk x Johhnna M. Overvliet; Jacobus M. van Vliet en Johanna C. M. de Koning. KOUDEKERK Kaaspakhuis geplunderd. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben ongenode gasten een bezoek ge bracht aan het kaaspakhuis van de heer H. alhier. De gehele voorraad ?en kaas na werd per roeiboot vervoerd, doch ter hoogte van het Zwaantje hebben de inbrekers ontij dig hun kaperschip moeten verlaten, daar dit dreigde te zinken. Een deel kaas kon geborgen worden. Voor de heer H die niet verzekerd is en wie dit voor de 3e keer overkomt, bete kent deze inbraak een flinke schade post. De politie heeft het onderzoek naar deze zaak met kracht ter hand genomen. LISSE Toneel. In het parochiehuis van de H.H. Engelbewaarders had Zon dagavond een donateursuitvoering plaats, waarbij de toneelvereniging „St. Gen'esius" haar medewerking verleende en het toneelstuk „de Vier Jaargetijden" van Ant. Coolén op voerde De voorz. van het parochie huis. de heer P. Oosterveer. opende dez? avond m'et de verheugende me dedeling. dat voor het parochiehuis wederom 100 stoelen waren disponi bel gesteld en dat hiermede de meu bilering van dat huis was gecomple teerd. Het spel, hetwelk „St. Gene- sius" hierop liet zien was uitstekend. Hd"t gespeelde stuk leende zich hier toe bijzonder. Ofschoon de hoofdrol len rpoeiliik waren, vervulden de to nelisten deze op een wijze die alle lof verdiende. De inhoud van stuk was goed en, een greep .uit het werkeliike leven van een boerenfa milie. Ook aan de regisseur van het stuk, de heer W. Buschman, een woord van hulde. Personalia. De heer M. van Leeuwen, werkzaam aan de R.K. Coöperatie alhier, slaagde voor het diploma vakbekwaamheid en waren, kennis. NOORDWIJKERHOUT Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert Vrijdagmiddag te drie uur. De agenda bevat o.m.: Voorstel onr van de provincie Zuid- Holland om niet in eigendom over te nemen een stuk grond, groot onge veer 1210 centiaren, opdat de Para- lelweg tot de Havenstraat-Kerkstraat kan worden doorgetrokken. Het ver lenen van credieten op kraamcon- tract aan kleine kwekers voor het jaar 1948 Voorstel om aan Fr. H. Backes, Julianastraat alhier een achter zijn perceel gelegen stukje grond te verkooen. Voorstel tot uit breiding van de straatverlichting in het Dorp en De Zilk. Voorstei om de buurtschap De Zilk een riolerings plan te laten maken. SASSENHEIM Postduiven veren. „De Blauwband". Alhier is opgericht een postduiven vereniging. genaamd „De Blauw band", combinatie SassenheimLisse. vereniging neemt deel aan de wedvluchten der Zaterdagmiddag- vliegers. STOMPWIJK Toneel. „Als Ma aan de touwtjes trekt", gaat het meestal goed in het dagelijkse leven. In het blijspel, opge voerd door „St. Tarcicius" op de na jaarsfeestavond georganiseerd door „St. Tarcicius" en het Fanfaregezel schap „Juliana" ging het echter niet goed en ontstonden er vele komische momenten, vooral toen de heer des huizes ter verantwoording werd ge roepen door zijn vrouw, die aan de touwtjes trekt, daarbij geassisteerd door haar zuster. Dit blijsnel werd vlot en levendig gespeeld en het is de verdienste van de spelers, dat zij door een juiste uitbeelding de ko mische momenten geheel wisten uit te buiten en lieten zien hoe Ma niet aan de touwtjes moet trekken. Na de pauze zagen en hoorden wij de „Hik", een klucht in één bedrijf, waarin een dosis nonsens gepresenteerd wordt, die voldoende is om van het lachen de „hik" te "krijgen. De regie was uit stekend verzorgd. De spelers hebben stuk voor stuk bun best gedaan. Het enigste wat enige verbetering be hoeft, en dit is niet bedoeld als af- braakcritiek, is een minder goede uit spraak, waartoe een enkele speler zich in het vuur van zijn spel laat verleiden. Het fanfaregezelschap o. 1. v. de heer Jansen, vertolkte op su blieme wijze enige nummers tussen de bedrijven. Jammer was het dat het publiek tijdens de muziek niet geheel de stilte in acht nam, wat niet alleen de muzikanten en dirigent, maar ook de aandachtige luisteraar hinderde. Deze zeer goed geslaagde avond werd gesloten met de chr. groet en het le couplet van ons volkslied. He denavond wordt een herhaling gege ven. VOORHOUT Keuring Dienstplicht. Van de 71 personen, welke ter keuring voor de dienstplicht werden opgeroepen voor de lichting 1948. werden 54 personen goedgekeurd, 1 tijdelijk ongeschikt verklaard," 11 voor goed ongeschikt verklaard, 1 wegens ziekte niet ge keurd, 1 wegens verblijf in buiten land niet gekeurd, 2 wegens een geesT telijk ambt niet gekeurd, en 1 wegens uitsluiting voor de dienst. Gemeenteraad. Vrijdag 28 Nov. des.' avonds half acht komt de gemeen teraad in vergadering bijeen, met een agenda van niet minder dan 20 pun ten, waaronder o.a.: voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kas geldlening ad 130.000 voor een jaar per 27 Dec. '47. Ook een van 125.000 voor maximum één jaar per 2 Dec. '47. Voorstel tot het aangaan van een geldlening ter dekking van de tekor ten voor vorige dienstjaren tot en met 1945. Van ingelichte zijde ontvingen wij l zij de volgende beschouwing: eg-georganiseerd, zegt de Raad met het cynisme en de bijtende TT I satire, die dit stuk zo provocerend Het is kenmerkend voor de stoere maken- geestelijke magen van dit geslacht dat de publicatie van het Rapport van de Radioraad, in. plaats van ver ontwaardiging slechts een schouder ophalen heeft verwekt. Zelden zal in de geschiedenis van adviescolleges van de Regering een rapport verschenen zijn, dat getuigde van zulk een verguizing van het scheppende werk van vrije, mondige burgers als dit. Slechts een plasdank je heeft de Raad er voor over, als in leiding tot zijn voorstel, met de Om roepverenigingen korte metten te maken. Zij zullen teruggedrongen worden als „uurtjes-vulsters" op één zender en zelfs deze zender zullen zij niet kunnen behouden, wanneer er dooi de toepassing van de maatstaf: vol doen aan het bezit van een levens beschouwelijk achterland van „een allergrootste geestesstroming" één of meer Omroepverenigingen afvallen. Het overkoepelende lichaam, dat de Raad zich denkt, herinnert sterk aan de Raad van Beheer vc.n de Stichting Radio Nederland in de Overgangstijd, een lichaam dat in de herinnering, der omroepwereld voort leeft als een van de meest monumen tale mislukkingen van het regime Schermerhom-Van der Leeuw. In plaats van voort te bouwen op het werk der Omroepverenigingen beproeft de Raad in zijn advies deze instellingen het leven onaantrekke lijk te maken en wanneer zij zulk een gekneveld leven onder voogdij niet begeren, het haar geheel te ontnemen. Immers: er komt tabula rasa. Het is verboden studiogebouwen te bouwen, uit te breiden of te exploi teren, tenzij door het overkoepelende lichaam. Uitzendmachtigingen wor den ingetrokken en alleen dan op nieuw verleend, wanneer de betrok ken Omroepvereniging bereid is het hoofd in de schoot te leggen en haar eigendommen uit te leveren. Wil zij dit niet en welke Om roepvereniging zou zo dwaas of ka rakterloos zijn, om dit te doen? dan beveelt de Raad op korte ter mijn de toepassing van een onteige ningsprocedure aan. Men denke zich de positie van de Raad van Beheer van het „overkoe pelende lichaam" straks eens in. Re genten van „onteigende" er is een stérker sprekend woord voor -ge bouwen, die deze nimmer zullen kunnen betreden dan onder de veel zeggende blik van die de oorsprong en de historie dezer gebouwen ken nen. Die wèèt hoe zij eenmaal wer den gebouwd uit vrijwillig geschon ken bijdragen van luisteraars. Hoe zij onder de handen van metselaars en timmerlieden oprezen tot trotse ge tuigenissen van de scheppende kracht van een vrije gemeenschap. Hoe zij voorwerp van bewondering waren en nóg zijn in de ogen van buitenlandse vaklieden, die deze ge bouwen bezochten als studie-object. De nieuwe omroepstudio's in Dene marken en Noorwegen zijn geïnspi- reei-d op Hilversum, en die welke in Zweden worden voorbereid zijn dat eveneens. De Raad zegt in zijn rapport over deze gebouwen niets anders dan dat zij „kwantitatief en kwalitatief" te kort schieten Behalve dat verbouwingen moeten worden tegengegaan, opdat „niet op de bouw van een nieuw omroepge- bouw wordt vooruitgelopen'', is het nodig, dat studio-ruimte doelmatig wordt benut. „Derhalve ook die, toe behorend aan een oi'ganisatie, welke niet meer aan de uitzendingen zou deelnemen". Wanneer zulk een ox'ganisatie niet eer kan deelnemen, m.a.w, wanneer ,Daar de studiogebouwen voor geen ander doel dan het verzorgen van uitzendingen, goed te gebruiken kan worden verwacht, dat de overneming daarvan op minnelijke wijze zal kunnen wox-den geregeld". Dit rapport heeft de adem van de perszuivering, van de Bijzondere rechtspleging, van de arrestaties door de politieke politie, van de klamme koude oorlogsmist, die ook. na de be vrijding de natuurlijke warme gevoe lens voor het recht, de eerbied voor, door eerlijke inspanning verworven bezit, de zorgvuldigheid in de beje gening van mens en goed blijft ver killen. Het maakt geen indruk meer, om dat de hoofdinhoud er van reeds be gin October bekend x'aakte. De reactie van de direct betx-okke- nen, van de pers, de Ovex-heid, voor wie het bestemd was, van volksver tegenwoordigers, was zo goed als al- gemeexi afwijzend. De verontwaardiging, die het wekte klonk voor menigeen als een slag op een bekken. Een geluid, dat menige sluimerixxg verstoorde en de vraag naar de lippen dx-ong: „kan zoiets dan nog in Nederland?" Ja zeker, dat kan! Tenzij men wak ker wordt. (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplage.) LEIDEN WEERSVERWACHTING NOG VEEL WIND. In het Noorden van het land: g Wisselende bewolking met regen g en hagelbuien. Krachtige, voor- g o al langs de Waddeneilanden tij- o delijk stoi-machtige Noord-Weste- o üjke wind. Guur weer. In het Zuiden van het land: Wisselende x bewolking met enkele vex-sprei- g de buien. Matige tot krachtige g Noord-Westelijke wind. Overdag g weinig verandering van tempo- o o ratuur. In de nacht op tegen de o wind beschutte plaatsen hier en daar lichte xiachtvorst. oooooooooooooooooooooooooooooooooo Einde van het abnormaal zachte weer Aan de periode van buitengewoon zacht weer is xxu een einde gekomen. Nadat ons land enkele dagen achter een in een Zuidwestelijke luchtstro ming was gelegen met aanvoer van warme en zeer vochtige lucht, ont wikkelde zich gisteren bij Ierland een storing, die aanzienlijk in bete kenis tbenam en over de Noordzee in de richting van het Skagerak trok Plet koude front van deze storing verplaatste zich naar het Zuid-Oos ten en passeerde gisteravond laat ons land. De frontpassage veroorzakte flinke buien en stromachtige wind. De lucht achter het front is kouder en belangrijk droger en het temperatuur- vex-schil met de achter ons liggende dagen zal dan ook groot zijn, vooral des nachts, wanneer de tempartuur tot om en bij het vriespunt zal gaan dalen. Hoe bijzonder zacht het geweest is, blijkt wel hieruit, dat in de Bilt de minimumtemperatuur drie nachten achtereen niet beneden twaalf gra den is geweest. Op de 22ste daalde het kwik zelfs niet beneden 13,1 gi'aad. Hiermede werd het record voor de absoluut hoogste minimum temperatuur, die sinds het begin van deze eeuw in de maand Novem ber werd geregistreerd', met 0.1 graad, verbeterd. Plet merkwaardige hiervan is, dat het tot nu toe hoogste mini mum van 13.1 graden, gemeten in het jaar 1938, voorkwam op de 5e No vember en nu registreren we een halve maand later in>het jaar een nog hoger minimum. De gemiddelde temperatuur was de laatste drie etmalen ongeveer 10 graden boven normaal en daardoor De gemeenteraad van Zevenhoven vergaderde onder voorz van burge meester M. P. v. d. Weijden. Deze vergadering was bijeengeroepen om tot Verhuur van de nieuwe gemeen te-woningen aan het Noordeinde over te gaan. De. voorz. dankte de com missie v. Adv., die zich tot taak heeft gesteld de aanwezige woonruimte zo doelmatig mogelijk te verdelen. Door het betrekken van een nieuwe wo ning komt weer woningruimte vrij, zodat opschuivingen zullen kunnen plaats hebben. Het is een eerste eis, dat nog meer woningen wox-den ge- bouwid om te geraken tot de oplos sing van het woningprobleem. Slechts in uiterste noodzaak zal samenwonen worden opgelegd. Spr. vraagt de me- dewerking der bevolking. Ixnmers, el- ke vrijwillige oplossing is te verkie- zen boven dwang, omdat in het laat ste geval d? mogelijkheid groot is, dat reeds vanaf het begin de verhou dingen te wensen zullen overlaten. Na een besloten zitting gaat de x-aad over tot de verhuring van 5 nieuwgebouwde gemeente-woningen, waarbij B. en W. het voorstel der ad vies-coxnmissie ongewijzigd overne men. De uitslag der stemming is als volgt: K. M. de Gx-oot, huis plaatselijk gemerkt no. 53b, 6 stemmen; A. Ep- wedstrijden op Zaterdagmiddag 29 ping, huis plaatselijk gemerkt no.53a, November, te geven eveneens'in de) 7 stemmen; A. J. de Gx-oot, idem no. Foyer van de Stadsgehoorzaal, met als deelnemende verenigingen diver se ploegen uit Leiden en omgeving. Al met al een jubileum dat zeker aller aandacht vex-diend. Plet alle radio-luisteraars welbe kende ensemble Jan Cox-duwener vormde de hoofdschotelvan het ca baret pragramma, dat gisteravond in een goed gevulde schouwburg voor 53, 6 stemmen; P. J. de Groot, idem, Het huis plaatselijk gemerkt no. 52b 52a, 6 stemmen; C. Hoogervorst, idem no. 52, 7 stemmen. wordt zonder nadere toestemming van het Departement van Financiën niet verhuurd. De huurprijs der woningen wordt behoudens hogere goedkeuring vastgesteld op 4.50 per week, ter wijl de waterleidingkosten voor re kening der huurders zullen komen. De heer van Veen merkt nog op, dat de adviescommissie haar bijzon dere aandacht heeft besteed aan de grote gezinnen, hetgeen bij haar ad vies wel tot uitdrukking is gekomen. Daarna komt aan de orde: grond aankoop voor woningbouw in het Zuideinde. Na brede discussie waarin tot uiting komt, dat het belang om spoe dig tot woningbouw over te gaan, pre- veleert boven allerlei andere bezwa ren, wordt zonder hoofdelijke stem men besloten B. en W. te machtigen de nodige stappen te doen, opdat het gestelde doel zo spoedig mogelijk wordt bereikt. Bij de rondvraag iinfox-meert de heer van Veen omtrent de stappen „die van gemeentewege zijn gedaan in verband met de vestiging van een gezin, komende van eldex-s, in de wo ning van J: V. Angevaare. Spreker informeert of niet te scherp is opge treden. De voorz. antwoordt, dat ae mensen uit menselijkheidsovex-wegingen zijn opgenomen, doch dat zulks geschied de zonder schriftelijke toestemming van B. en W., hetgeen strafbaar is. Het gemeentebestuur heeft enige in lichtingen ingewonnen en zal een na der onderzoek omti-ent de mensen in stellen. Daarna zullen B. en W. een beslissing nemen. Niet vergeten mag echter worden, dat geen precedent mag worden geschapen en dat er in deze gemeente geen voldoende -oon- ruimte is voor onze eigen ingezetenen, zodat het toch zo maar niet gaat, dat personen van elders zich maar zon der schriftelijke toestemming in onze gemeente vestigen. De heer Bon klaagt over de wijze, waarop de voormalige openbare school door de leerlingen van de land- bouw-cursus wordt gebruikt. Ook bracht de heer Bon ter sprake een overpad ten behoeve van schoolkin deren, die de Kath. school te Noorden bezoeken. ZOETERWOUDE St. Jans Fanfare wint een eerste prijs. Op het concoux-s van de R. K. Federatie van de Dioc. Bonden van Muziekgezelschappen in Neder land, gisteren te Amersfoort ge houden, behaalde de St. Jans Fan fare de eex-ste px-ijs met 338 punten. Op dit eerste concoux-s van de Fe deratie waren 5 klassen. In de R.K. Bond bestaan 3 klassen met daar boven ere en uitmuntendheid afde ling. Na de promotie van deze zomer was alzo de Fanfare in de 4e klasse gekomen van de Federatie. Voor de aanvang van het concours werd medegedeeld dat de beoordeling zwaarder zou zijn en dat o.a. voor 336 punten een eerste prijs zou ge geven worden; voor een px-omotie moeten echter, in afwijking met de Z.-H. Bond, 378 punten behaald wor den. Prijzen en promotie moeten in' de Federatie dus echt „verdiend" worden. Het verplicht nummer „De Oude Toren" verwierf een gemiddeld pun tental van 8.7, terwijl alle juryleden voor de opvatting een 9 noteerden. Eerx groot succes van directeur van Veen en zijn korps, dat in dit jaar een promotie, 2 eerste en 1 tweede prijs behaald heeft. In dezelfde afdeling behaalde dje Fanfare te Son 310 punten. Fan fare TAVENU De Kwakel 340 pnt. en St. Rochus, Rijkoort 347 pnt. Al zo geen promoties in deze afdeling. In de vijfde afdeling behaalde Aals meer 302 punten. Leids Studenten Toneel gaat met de eer strijken. Op de laatste avond van het één- actertoux-nooi, dat gisteren in de Schouwburg werd beëindigd, zagen wij als eerste de Toneelvereniging Vrouwelijke Studenten voor het voetlicht treden met „De Bux-en" van Zona Gale, een spel van het goede soort Er komen een aantal aardige typeringen in voor en het*is ondanks zijn luchtig karakter echt menselijk. Wij kregen de indruk, dat de vex*- tolking nog wel iets te wensen over liet. Het élan, waarmee een derge lijk spel gebracht dient te worden, ontbrak, waardoor de vertoning te langdx-adig werd. Voorts werd er tamelijk roekeloos omgesprongen met een strijkbout. Het lijkt ons na- kwam het gemiddelde over Novem- melijk niet bevordelijk voor de in- ber tot nu toe meer dan twee en een standhouding van een overhemd, om I halve graad te hoog. tijdens een gespx-ek de hete strijd- bout gedurende enige tijd op het werfcobject te laten rusten. „Chauffeuse" van Henri Wex-mes- kei'lcen was een stuk van veel min der gehalte, dat vlot werd opgevoerd, temeer als men in aanmerking neemt, dat een van de twee medewerken den door omstandigheden in een paar dagen haar rol had moeten leren. „De gescheurde bi-oek", welke door de toneelvereniging D. O. B. zou worden opgevoei'd, werd we gens ziekte van de hoófdrolvcrtolker van het px-ogx-amma afgevoerd. In plaats daarvan droeg de heer J. Foudraine zeer verdienstelijk een passage voor uit Herman Heyer- mans' „Feest". Nadat het artistieke gedeelte was afgewerkt, gaf de heer Hessel Jongsma zijn gebruikelijke nabe schouwing, aan het slot waarvan hij de uitslag van dit tournooi bekend maakte. De buitengewoon goede prestaties van het Leids Studenten Toneel en de Arbeiders Toneelvereni ging Voorschoten, waarvan wjj in ons verslag van de vorige week reeds gewag maakten, werden resp. als 1 en 2 gewaardeerd. De gemeente had voor de winnaar van dit tour nooi de kosten op zich genomen voor deelname van vier pex-sonen aan een in de a.s. zomer te organiseren to neelkamp van de Natu. Leids Stu denten Toneel meende volgens zijn structuur geen gebruik van deze prijs te mogen maken, zodat deze aan de Arbeiders Toneelvereniging Voorschoten kwam. Wethouder Men ken, die wethouder van Schaik ver- ving, bood de prijs namens de ge meente aan. De eindstand van dit tournooi, da veel zwakke zijden, maar ook veel perspectieven in het licht heeft ge steld, welke het amateur toneel on getwijfeld ten goede zullen komer. is als volgt: 1. Leids Studenten Toneel 448 p. 2. Arbeidei's-Toneelveren. Voorscho ten 350 p., 3. Vx-ouwelijke Studenten Toneel 342.6, 4. Toneelver. Louis Bouwmeester 327,5 p. DOS 308 y: p., 6. Leidse Dilletanten club 306 3/10, 7. Zwakke tot Steun 262 1/10, 8. Sempre Avanti 217)4, 9. De Stalen Band 208)4 p. LAATSTE BERICHTEN POSITIE NED. PASSAGIERS SCHEPEN. Aldabi, 22 Nov. van Santos te Montevideo. Amstelkerk, 21 Nov. van Portha- court naar Duala. Kota Baroe, RotterdamAmbom, pass. 21 Nov. 12 uur Quèssant. Modjokerto, JavaRotterdam, pass. 21 Nov. 8 uur Minicoy. Westerdam, wordt 24 Nov. 5 uur v,.m. aan de Hoek van Holland ver- I wacht. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Ned. Indisch recht: mej. Y. M. Oden thai te 's-Gravenhage, de heren E. P. Beets te- 's-Gravenhage, A. J. M. Visser le Papendrecht, G. Dutry van Haeftcn te Nijmegen, J. M. v. d. Mculen te 's Gravenhage; propaedeutisch exa men Godgeleerdheid: de heren W. Hylkema te Voorburg; candidaatscxa- i Godgeleei'dheid: de heer J. W. Wery te Leiden;doctoraal examen Rechtsgeleerdheid, de heren G. L. Ei sen te Rijswijk, J. W. Jansen te Lei den; candidaatscxarripn Letteren en Wijsbegeerte (Kunstgeschiedenis) de heer N. J. Swiersftra te Leiden: can didaatsexamen Letteren en Wijsbe geerte (Klassieke Letteren) de heer Prins te 's-Gx-avenhage, A. H. C. M. J W, Geelhoed te Rotterdam; docto raal examen Geneeskunde: mevrouw H. Lem-Visser te Leiden, de heren A. M. v. Leeuwen te 's-Gravenhage cum laude, J, de Boer te 's-Gravenhage; artsexamen 1ste gedeelte: mej. J. J. Bouman te Voorburg, de heren H. H. Beek te 's-Gi-avenhage, P. Visser te Voorburg. Apothekers-Assist ent examen: de dames C. Prins te 's-Gravenhage. A. H. C. M. Ameling te Rotterdam, G. van Zanten te Rotterdam, M. S. de Vlieger te Vlaardingen, N. den Blan ken te Woerden, I. van der Klcij te Rotterdam. BINNENLAND. Naar wij vernemen, heeft prof. dr. H. Kraemer, hoogleraar in de geschie denis der godsdiensten in het alge meen en in de phaenomenologie van de godsdienst aan de rijksuniversiteit te Leiden, in verband met zijn a.s. vertrek naar Zwitserland, bedankt voor deze leerstoel. Prof. Kraemer, die reeds in Januairi ons land zal verla ten ,is benoemd tot directeur van het oecumenische instituut van de we reldraad der kerken te Genève. De scheidende hoogleraar was in 1937 be noemd. Prof. Kraemer verricht]^ arbeid op het gebied van de zending in Midden en West Java. Als taalgeleerde en bevorderaar der zendingswetenschap heeft prof! Kraemer een bijzondere naam verworven en de universiteit te Utrecht heeft hem daarom bij haar derde eeuwfeest tot doctor honoris causa benoemd. Onlangs is aan prof. Kraemex-, op grond van de belangxijke rol, welke hij in de verzetsbeweging heeft ge speeld, het eredoctoraat van de St. Andrew universiteit te Fife, in Zuid- Schotland, uitgereikt. Gisteravond omstreeks kwart voor zeven is op het tweede perron van het station Hollandse Spoor te 's-Gra venhage een kistje met geld. inhou dende 58.000 tijdens het vervoer per rijwiel ontvx*eemd. Het kistje was eigendom van Van Gend en Loos. Om trent de-daders ontbreekt elk spoor. De politie, die een nauwkeurig on derzoek instelt, kon nog geen nadere gegevens over deze diefstal verstrek ken. Nader vernemen wij, dat een amb tenaar zich op het perron met twee geldkistjes van het ene bureau naar het andere bureau wilde begeven. Het grootste kistje had hij achterop de' bagage/Lager van zijn rijwiel gezet, terwijl hij het kleinste, dat hierop stoncj, met de hand steunde. Plotseling werd door twee mannen de grootste geldkist van de bagadra- ger gerukt, waarna de beide daders het" op een lopen zetten. Doordat de amtenaar in zijn verbou wereerdheid geen alarm sloeg, wis ten de beide dadex's te ontkomen. BUITENLAND. GARE DE LYON GESLOTEN Op de gare de Lyon te Pax-ijs dat het knooppunt is voor de verbindin gen met het Zuiden van het land, Italië en Zwitserland, stond, heden aangeplakt: „station gesloten, alle verkeer stopgezet." Men vreest,, dat dit de "eerste be- langrij-ke stap' is naar een algemene staking van de Parijse spoorweglie- den. Op de Gare du Nord, de belangrijk ste schakel voor het verkeer met En geland, kwamen hier en daar onre gelmatigheden bij locale verbinding voor. Tot nu toe functioneren de diensten op de andere belangrijke stations te Parijs normaal.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 5