Tekort op begroting f 300.000 De openbare school gehandhaafd ZATERDAG 22 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 GEMEENTERAAD VAN ALPHEN AAN DE RIJN Kapitaaldienst f425.946.58 nadelig De raad der gemeente Alphen aan den Rijn vergaderde gisteravond in het raadhuis, voltallig. De huisslachtingen. Naar aanleiding van de afwijzende houding van Ged. Staten, in verband met het raadsbesluit d.d. 11 Juli 1947, waarbij de raad had toegestaan de veelomschreven en breedvoerig be sproken en van alle zijden bepleite huisslachting, stelde de heer J. v. d. Berg voor om tegen dit afwijzende besluit van Ged. Staten in beroep te gaan en deskundigen uit de veehou dersstand de kwestie bij de heren ge deputeerden te laten uiteenzetten. De heer A. F. Ruijssenaars is teleurge steld, dat deze aangelegenheid nog niet tot een goede oplossing is ge bracht. Reeds sedert een jaar doktert de raad aan de huisslachting. Acht het het goed recht van de raad hier tegen thans in beroep te gaan. Maakt echter bezwaar dat de aangelegen heid door vertegenwoordigers van de boerenstandsorganisaties moet wor den bepleit. Stelt voor om twee raads leden hiermede te belasten, desge wenst bijgestaan donr deskundigen op dit gebied. Ook de heer A. J. Dekker uit zich in deze geest. De voorzitter antwoordt de spre kers, dat hij het boerenbelang ten deze als nummer één wel terdege in ziet. Meent echter, de boeren deze kwestie zelf te moeten laten opknap pen bij Ged. Staten en voelt heel veel voor het voorstel van de heer Ruijs senaars. De raad zelf moet heel veel afbijten en in persoon gaan pleiten in den Haag. De raad mag niet ver stoppertje gaan spelen achter de standsorganisaties, temeer niet om dat in de kringen van de raadsleden ook wel terzake deskundigen gevon den kunnen worden. Hierna benoemt de raad de heren J. v. d. Berg en H. S Kroft als afgevaardigden naar den Haag en stelt vast tegen het afwij zend besluit van Ged. Staten een be- roeo in te stellen. De heer W. S. v. d. Meent vraagt, nu de beplanting van de Hoogendijk (Aarlanderveen) aan de orde kwam, ook aandacht voor de Oudshoornse weg. De voorzitter antwoordde hier op, dat de Prov. reeds eerder had toegezegd, dat de beplanting van deze weg, einde 1947, een feit zal zijn. Zal Prov. hieraan herinneren. De heer P. Verdonk, afgevaardigde van Aarlanderveen .betreurt de ge ringe medewerking voor de beplan ting v. d. Hoogendijk te .Aarlander veen en vraagt of de eisen der ge meente soms niet van die aard zijn, dat inwilliging onmogelijk is. De voorzitter kan hierop niet precies ant woorden, daar de vorige onderhande lingen niet door hem zijn geleid. Zegt toe binnen afzienbare tijd opnieuw tot onderhandelen met de diverse eigenaren over te gaan. „St. Joseph" en het N.A.F. Met betrekking tot de uitspraak d.d. 27 October 1947 van de Amsterdam se Kamer der afdeling Rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel in de zaak van de R.K. Bouwvakar beidersbond „St. Joseph" te Utrecht tegen deze gemeente, waarbij aan ge noemde bond zijn vordering ten laste van de gemeente Alphen aan den Rijn. zijnde ƒ40.000.welke door de voormalige burgemeester P. A. Co- lijn, tijdens de bezetting, toen ge noemde bond onder het beheer van het N.A.F. stond, vroegtijdig, onver plicht werd afgelost en derhalve door de bond als onwettig niet werd er kend, vroeg de heer A. F. Ruijsse naars alsnog te trachten uit de „res tanten" van het N.A.F. dit bedrag te rug te vorderen. De voorzitter antwoordde dat zulks zeker wel in de bedoeling van B. en W. ligt. doch er overigens weinig van te- verwachten. Als de gemeente er 3545 pet. van terugkrijgt, mag zij er wel tevreden mee zijn. Een breedvoerige bespreking volg de op voorstel 11 i.z. de vergoeding voor het gebruik van een auto, aan de dir. der gemeentelijke slachtplaats, de heer M. Karsemeijer. De heer G. Nijman achtte het voorgestelde be drag ad ƒ2250.per jaar te hoog. 2000.is meer dan voldoende. De heer A. J. Dekker meent, dat het be drag van ƒ2250.— niet 250 gld. te hoog, doch, volgens zijn berekening 350.te laag is. De heer A. Kroon komt de heer G. Nijman in zijn bere kening tegemoet door te wijzen op de bandenslij tage, waarmede de heer NOORDWIJKERHOUT K. A. B. In café „de Zwaan" hield de K. A. B. een jaarvergadering en een feestavond. In zijn openings woord zeide de voorz. dat het Tri duüm, voorafgegaan aan deze avond, wegens de geringe deelname slecht geslaagd genoemd moet worden. Na dit openingswoord werd door de Ka jotters het Kajotterslied gezongen De voorz. deed hierna enige mede delingen, o. a. dat voor het Mgr. van Schaikfonds 500 thermometers zijn geplaatst. Dit jaar, aldus de voorz. zal hét St. Nicolaasfeest voor de kinderen van 5 tot. en met 12 jaar gehouden worden op 8 Dec, in sa menwerking met L. T. B. Er zullen op die dag twee filmvoorstellingen zijn, nl. voor de kinderen van 58 jaar van 35 uur en voor die van 912 jaar van 68 uur. De kinde ren zullen ook worden getracteerd. Na deze mededelingen gaven de Ka- jotters enkele nummers met de mondharmonica ten beste, waarna de Geest. Adv., kap. de Wit, in een rede een idee gaf van verdere door werking der Chr. beginselen op so ciaal terrein gegrond op de beide encyclieken van Paus Leo XIII en Pius XI. Bij de rondvraag vroeg het lid J. v. d, Voet of er niet te veel van het goede kwam, omdat op de St. Jozefscholen ook een St. Nico laasfeest gehouden wordt. Nijman blijkbaar geen rekening hield en hetgeen volgens deze spreker ze ker wel op 350.per jaar mag wor den gerekend en dit maakt dan toch weer f 2250.Nadat er door andere spr. nog het woord hierover was ge voerd, werd het voorstel van B. en W. ongewijzigd aangenomen. Bij het voorstel verhuur van het voormalig hotelgebouw „De Vergul de Wagen" aan de C.V. Lambert Janssen en Neumann te Amsterdam, voor het vestigen van een confectiefa briek bleken meerdere raadsleden het hiermede volkomen eens, ofschoon er anderzijds werd betreurd, dat hier door aan verschillende culturele ver enigingen vergaderruimte werd ont nomen en er dan ook, in het bijzon der door de heer A. J. Dekker aan B en W. werd verzocht deze vereni gingen in de belangensfeer der ge meente te trekken. Andere raadsle den pleitten voor meer diligentie ten opzichte van het woningvraagstuk in de gemeente en vestigden de aan dacht op enkele leegstaandet villa's, terwijl de heer Ph. Roogaar z'ich met ernst afvroeg waarom het grote huis aan Gouwsluis, destijds wegens bom- schade buiten bewoning gesteld, thans nog niet bewoonbaar is gemaakt. De voorzitter zegde in alle gevallen prompt onderzoek toe en verzocht de raadsleden hem van alle mogelijke wo ningverruiming op de hoogte te hou den. De voorz. achtte het bewoonbaar maken van villa's voor meerdere ge zinnen, thans een heel moeilijke op gaaf. Het stuit steeds op onoverkome lijke moeilijkheden, zoals verbouw, huurwaarde etc. Niettemin heeft elk geval de aandacht van B. en W. De heer Ph. Roogaar vestigt de aan dacht erop, dat er wellicht firma's zijn die hun schaftlokalen (b.v. de firma Oosthoek) voor de avonduren disponibel willen stellen voor bijeen komsten van verenigingen met cultu rele inslag. De voorzitter verzocht de pers deze geste in haar kolommen te vermelden. De begroting 1948. Aangeboden is aan de raad de be groting der gemeente voor 1948, wel ke sluit met aan inkomsten 1.610.500.88 en aan uitgaven 1.910.500.88, derhalve een nadelig saldo vertoont van rond ƒ300.000. De kapitaaldienst sluit met 2.142.904.24 aan uitgaven en 1.716.957.66 aan ontvangsten, met een nadelig slot van ƒ425.946.58. Was het tekort het vorig jaar pl.m. 99.000.thans ligt dit aanmerkelijk hoger. Dit zijn echter nog maar voor lopige cijfers. Hengelaars-vereniging. Van ver schillende kanten werd op ongezou ten manier het misnoegen uitgespro ken over het feit, dat de hengelaars momenteel nog met een pachtbesluit opgescheept zitten, waarvan men het ontstaan te danken heeft aan de be zettingstijd. Om onbegrijpelijke re denen zal ook voor 1948, hoewel hier herhaaldelijk bij betrokkenen instan ce's om verzocht is, geen wijziging hierin komen. Dit betekent, dat de hengelaars ook in 1948 nog genoegen zullen moeten nemen met een gevi seerde vergunning om te snoeken. Hierdoor zullen ook nu weer tal van visliefhebbers verstoken blijven van een snoekvergunning daar ér veel te weinig van dergelijke vergunningen verstrekt worden. BOSKOOP Jubileum-nitvoering „St. Willi brordus." De R.K. Toneelver. St. Willibrordus, onderafd, K.A.B., gaf Donderdag j.l. ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan een jubileum uitvoering met een oorlogsdrama, ge titeld „De rode Adelaar Een korte schets uit de laatste Spaanse burger oorlog. De avond werd geopend door de vice-voorzitter van de K.A.B. die in zijn openingswoord allen hartelijk welkom heette, in 't bijzonder echter de heren geestelijken, weth. Taal en de afgevaardigden van dè KA.B. te W'veen, Gouda en Reeuwijk en de afgevaardigden van de zuster-toneel- vereniging St. Genesius, Tavenu „De zwakken tot steun". Het stuk speelt zich af in het staf kv/ar tier van een Spaans escadrille van de lucht macht van gen. Franco, waarbij 2 Hollanders en 1 Italiaan, als vlieger officier dienst doen. Jammer, dat een wijfelend begin in het eerste bedrijf iets aan de spanning ontnam, doch in •de andere bedrijven werd vlotter ge speeld waardoor de stampvolle zaal onder gespannen stilte het spel volg de. St. Willibrordus heeft met dit moeilijke stuk weer bewezen iets in haar mars te hebben. Na afloop feli citeerde de vice-voorzitter van de K.A.B. de jubilerende ver. en dankte haar voor de genotvolle avond. Spr. liet zijn woorden vergezeld gaan van een couvert, daarbij de wens uitspre kend, dat de inhoud ervan zou be steed worden voor een gezellige avond voor de leden met hun vrouw of meisje, omdat deze zo vaak alleen hebben moeten zitten. Hierna feliciteerde de voorzitter van de toneelver. Tavenu, de jubile rende ver. Als blijk van medeleven overhandigt spr. een mooie bloemen mand, welke in de Pauselijke kleu ren is gehouden. Dammen. Voor de competitie Goudse Damkring speelde Donder dag Boskoop 1 een thuiswedstrijd te gen Moercapelle 1 en won met 119. Boskoop 2Moercapelle 2, 153. HAZERSWOUDE Toneelavond K.A.B. De K.A.B. heeft weer eens te meer getoond, dat ze tot iets in staat is, dank zij do onmisbare steun die ze geniet van de vier onderafdelir.gèn, te weten: St. Deusdedit, de Fabrieks-, Trans port- en Bouwvakarbeiders. 16 en 17 November hebben de mannen van de K.A.B. een toneelavond gegeven die alleszins geslaagd mag heten. Natuurlijk waren er tekortkomingen Door B. en W. van Heemstede is een bijeenkomst gehouden met de raadsleden over het verzoek van de N.Z.H. Vervoer Maatschappij tot op heffing van de tramlijnen Haarlem Heemstede en HaarlemLeiden, waarover door Ged. St. het oordeel is gevraagd van het gemeentebestuur. Na uitvoerige bespreking van al de genoemde punten, was de raad met 14 tegen 2 stemmen van mening, dat het behoud van de tram de voorkeur verdient boven het invoeren van auto bussen en afschaffing van de tram een groot nadeel zou zijn voor de aan trekkelijkheid der bewoning. Het drukke vervoer kan door invoering van bussen zeker niet worden opge vangen. B. en W. zijn dan ook uitgenodigd alle nodige stappen te doen voor be houd van de tram. RIJNSATERWOUDE L. U. T. O. De dam- en schaak club L. U. T. O. hield een propaganda- avend onder voorz. van de heer W. Kinkel. De toneelveren. „St. Gene sius" uit Leimuiden voerde op „De Huistiran" van Godfr. Bomans. In het begin vlotte het niet erg, maar vooral in het tweedes bedrijf kwa men zij zeer goed op dreef. Soms dacht men, dat aan het lachen geen einde kwam, Er werd een uitge breide verloting gehouden en de heer Boenga uit Zwammerdam hield een propaganda-speech. Woonruimte-commissie. Tot voorzitter van de commissie woon- ruimtewet is benoemd de heer Chr. Overdevest en tot secretaris de heer H. W. van der Hoorn. WOUBRUGGE Geboren: Jacoba Johanna d. van S. B. Sassen en J. Klijn. GEMEENTERAAD VAN LEIDSCHENDAM Na opening met gebed, waarbij, zoals gewoonlijk, alle leden op één na zich van hun zetels verhieven, worden de nodige voorstellen betref fende de vaststelling rekening dit en aanbieding dat zonder de minste aandacht van de raadsleden afge klopt. Ook de vaststelling van nieu we bepalingen inzake de beheersver- ordening voor de lichtbedrijven pas seert de revue geheel voetstoot. De openbare school. Dan komt een kardinaal punt aan de orde n.l. al of niet bestendiging van de enige openbare school in de gemeente. Deze school is, wat het aantal leerlinge betreft, al sinds enige jaren kwijnende. Reeds 2 ach tereenvolgende jaren heeft de raad besloten de school niet op te heffen en Ged. Staten hebben hieraan her haaldelijk hun fiat gegeven. Ook nu weer stellen B. en W. voor de school maar te laten voort bestaan hoewel het gemiddeld aan tal leerlingen op de vastgestelde tel data slechts 39 1/3 bedroeg wat wet telijk minstens 50 zou moeten zijn. Doch de raad» had niet alleen mede lijden met de leerlingen waarvan er zijn die 2 1/2 km. moeten lopen om een andere openbare school in een naburige gemeente te bereiken, doch cok werd er aan gedacht, dat als de bouwnijverheid weer eens voor hui zen kan zorgen, de school wel meer leerlingen zal krijgen. Hoewel dit nog wel tientallen jaren kan duren toch rekent de gemeente op uitgebreide nieuwbouw en op grond van deze beide overwegingen zal de raad weer aan Ged. Staten voorstellen de school te handhaven. Vergoeding bijzonder Onderwijs. Dc vaststelling van de vergoeding voor het bijzonder lager- en voort gezet onderwijs betaald 17.73 in dien geen schoolgebouw, en 17.13 indien wel een schoolgebouw in bruikleen is gegeven. De R.K. jon gensschool Damlaan ,had voor ver goeding in aanmerking gebracht een bedrag van 106.voor het huren van" pruiken en costumes ter gele genheid van de opvoering van een Kerstspel op een ouderavond. Hier mede kon de Raad echter niet ac- coord saan, omdat zuiver beschouwd een Kerstsnel geen verband houdt met de goede gang van zaken in het belang van het onderwijs. Geneeskundig toezicht Naar aanleiding van de ook door ons enige tijd .geleden gepubliceerde berichten omtrent het groot aantal kinderen, dat tuberculose reacties vertoond, heeft de geneeskundige in specteur van de volksgezondheid er op attent gemaakt, dat alhier voor de scholen en kinderbewaarplaatser geen verordening bestaat inzake we- aan dc opvoering. En iemand die op alle slakken zout wil leggen kan van een mislukking spreken. Maar in aanmerking genomen dat de regis seur, de heer Kramer, moest begin nen met ten dele half of zelfs geheel niet geschoold materiaal, moet men toegeven, dat ze het zo slecht nog niet gedaan hebben. Dat neemt niet weg dat er zelfs in de keuze van de spelers te kort geschoten .is, dat van technisch standpunt bekeken veel dingen beter verzorgd hadden kun nen zijn, en dat het alle aandacht verdient om de resterende winter maanden te besteden aan voor dracht en toneelstudie. Dat ontbrak er ten enem'ale teveel aan. Het is evenwel de bedoeling niet een af keurende kritiek ten beste te geven. Alle tekortkomingen worden ver goed door dit ene allesverdringende verschijnsel: dat de K.A.B. getoond heeft ook in staat te zijn een drage lijke toneeluitvoering te kunnen ge ven. En reken maar dat het volgend jaar beter zal gaan. Zonder twijfel speelden de heer A. v. Amsterdam' en de dames Bakker en Koot het beste. Van hetgeen zij te kort scho ten moet zeker een aanmerkelijk deel afgeschreven worden op reke ning van de regisseur, die beoaalde situaties blijkbaar niet voldoende uitbuitte of verkeerd behandelde. Met dat al is er nog tijd om veel te leren en opeedane ervaring te'benut- ten. Voor dit jaar mag de heer Kra mer tevreden zijn en de K.A.B. op een geslaagde toneeluitvoering te rugzien. HAZERSWOUDE RIJNDIJK Inbreker no. 2 geknipt De Poli tie is er in geslaagd ook de 2e inbre ker te arresteren van het inbrekers- paar dat o.a. de inbraak in dc Chr. Nat. School aan de Rijndijk heeft ge pleegd. Het is een zekere v. d. V. uit Hazerswoude. De arrestaties ge schiedde te Nieuw-Vennep. ring- of beteugeling van besmette lijke ziekten. Dit voelt de raad als een leemte en waar genoemde inspec teur tevens een concept-verordening had ingezonden wat werd toege juicht. besloot de raad deze veror dening in haar geheel vast te stel len. In vereniging met Rode en Groene Kruis worden verder nog doeltreffende plannen uitgewerkt ter bestrijding van het hier voorko mend tuberculose gevaar. Geldleningen. Ook in deze ver gadering kwamen de financiën weer aan de orde. De Raad besloot bij de Onderlin ge Schadeverzekering een kasgeld- lening van 200.000 te sluiten voor een jaar tegen een rente van 13,4 loet. en een aanbrengprovisie van 1/8 pet. Ook werd goedgekeurd het voorstel om een lening te sluiten groot 75.000.voor 30 jaren, uit sluitend ter dekking van de kapi taalsuitgaven ten dienste van het gasbedrijf. De rente werd bepaald op 3 pet. voor de eerste 10 jaar en op 3Yi pet. voor de volgende 20 ja ren. Het verzoek van de Gees- en Klei ne Blankaartpolder onder Zoeter- woude om een bijdrage in de kos ten van wegenonderhoud werd af gestemd omdat Leidschendam bij be doelde polderwegen geen belang heeft. A van id'e lange agenda werd als spoedvoorstel toegevoegd het ver zoek van maatschappelijk hulpbetoon om. verhoging van subsidie. Na een uiteenzetting door de wethouder van sociale zaken werd de destijds erleende subsidie van ƒ3000 ver hoogd met 5000. Nadat de raad zich had verdiept in de reclames tegen belastingaan slagen klonk de doffe plons van des voorzitters hamer, waarmede een eind werd gemaakt aan het vroede- lijk samenzijn. 50 jaar getrouwd. Dinsdag a.s. zal het echtpaar Jan Johannes Wes- sel geboren 20 Nov. 1876 te Zoe- terwoude en Hillegonda Wesselvan Dongen geboren 10 Sept. 1876 alhier, zijn gouden huwelijksfeest vieren. De bruidegom, die hier in gemeente dienst is geweest, profiteert sinds 1937 van pensioen want wegens ge zondheidsredenen moest hij zijn functie neerleggen. KATWIJK AAN DEN RIJN L.T.B. In de ledenvergadering van de L.T.B. kwamen voorstellen van verenigingen in bespreking, waarmede de vergadering het in het algemeen eens was. Er was mede veel critiek op overheidsbemoeiingen voornamelijk op de zeer hoge boeten die door de tuchtrechter voor soms onbenullige feiten gegeven worden. Tot afgevaardigden naar de Centrale Vergadering te Haarlem v/erden ge kozen de heren Chr. Moerkerk en Chr. van Leeuwen. De avond werd volgemaakt met prijsjassen. LEIMUIDEN Woonruimte-commissie. Tot voor zitter van de commissie woor.ruimte- wet is benoemd de heer P. Meyer en tot secretaris de heer H. W. van der Hoorn. K. A. B. Uit het verslag van de penn., de heer Van der Hoorn, bleek, dat de afd. ook financieel goed ge zond is. De heer Weber uit Delft sprak over de persoonlijkheid van de mens. Da aftr. bestuursleden, de voorzitter de heer Broekhuizen en de heer A. van Velzen Sr., werden bij acclamatie herkozen. Er werd een verloting gehouden om nuttige ge schenken. Huwelijksjubileum. Vrijdag vierde het echtpaar C. van Heinin genWitte zijn 45-jarig huwelijks feest. 's Avonds werden bruidspaar en familie verrast met een serenade van Symphonie. NOORDWIJK Accordeonvereniging „Melodia". De barre winter van 1947.is geen beletsel geweest, dat iets nieuws, doch ook iets goeds is tot stand ge komen in Noordwijk en wel de op richting in de maand Maart van een accordeonvereniging. Onder de be kwame leiding van haar directeur, de heer A. Westgeest, is er in het af gelopen jaar hard en ernstig gestu deerd door de dames- en herenleden, zo zelfs, dat deze club zich nu reeds durfde wagen aan een openbare uit voering. Het debuut, hetwelk zij gis terenavond hebben gemaakt in ho tel Royal, waarbij de grote toneel zaal tjokvol was, heeft zeker de stoutste verwachtingen overtroffen. Wij mogen gerust verklaren, dat alle aanwezigen volop genoten hebben van het keurig uitgevoerde pro gramma. WARMOND Postduiven-tentoonstelling. Het be stuur van D.V.V. (Door Vriendschap Verbonden) heeft een club-tentoon- stclling van postduiven georganiseerd in een lokaal achter het huis van de heer M. van Winsen in het Oosteinde. Dagenlang hebben de leden getim merd en gezwoegd, om deze tentoon stelling in gereedheid te brengen. Bij ontstentenis van de ere-voorzitter, de heer van Alsum, opende de voorzit- terde heer G. van Bentem deze ten toonstelling, Ingezonden waren plm. 150 duiven, die uitsluitend aan de le den van D.V.V. toebehoren. Van de vele prijzen die werden toegekend, vermelden wij alleen de ereprijs voor de beste oude vogel, ingezonden door de heer J. H. Schoo, met 51 3/4 punt en de ereprijs voor de beste jonge vogel, ingezonden door de heer Jac. Zwetsloot, met 47 1/2 punt. Hoewel de tentoonstelling pit het centrum wordt gehouden ,is een gang er naar de moeite ten volle waard. Ze wordt gehouden tot en met Zondag a.s. ZOETERWOUDE (H. R-) St. Nicolaasfeest. Dit jaar zal het St. Nicolaasfeest van de parochie school uitgaan. St. Nicolaas zal in hoogst eigen persoon de kinderen op de 5e December bezoeken, en voor tractatie zorgen. Na afloop om half vier zal voor de grotere kinderen enkele aardige kluchtfilms vertoond worden. Wij rekenen erop, dat alle ouders deze viering door de school voor alle kinderen van de parochie Meerburg zullen steunen. Zij die iets extra's daarvoor te missen hebben, kunnen ten alle tijden dit bezorgen op Hoge Rijndijk 113. LEIDEN Rector A. P. P. KLUIVERS t Hedenmorgen is in het St. Elisa- beth-ziekenhuis overleden de zeer- eerw. heer Antonius Petrus Paulus Kluivers, rustend rector van het ge sticht „De Voorzienigheid" aan de Hoogewoerd. Rectpr Kluivers werd geboren te Voorscoten op 20 September 1892 en bereikte dus de leeftijd van 55 jaar. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Waddinxveen, Bovenkerk, Noord wij kerhout (St. Joseph), Buiten vel- dert en Bleyswijk. Daarna rector van het St. Bavo-gesticht in Noordwijker- hout en vervolgens rector van „De Voorzienigheid" aan de Hoogewoerd. Aldaar was hij vijf jaar werkzaam, tot zijn verminderde gezondheids toestand hem noopte de laatste vijf jaar rust te gaan nemen in het ouder lijk huis, Lage Rijndijk 42. Maandag werd hij ernstig ziek en Donderdag j.l. werd hij, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten dei- Stervenden, opgenomen in het St. Elisabeth-ziekenhuis, waar hij heden morgen te 10 uur is overleden. Het stoffelijk overschot zal in de rouwkapel van het ziekenhuis wor den opgebaard. HOOGLERAREN-BENOEMINGEN. Prof. dr. H .van Oyen, hoogleraar in de godsdienstphilosophie en de ethiek te Groningen, is tot gewoon hoogleraar in de systematiek der wijs begeerte te Leiden benoemd, zodat er voortaan te Leiden twee gewone leer stoelen voor de wijsbegeerte zullen zijn; men weet, dat in het begin van het vorige jaar prof. dr. F. R. L. Sas sen. destijds directeur-generaal van Onderwijs en voordien hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, als opvolger van prof. dr. A. J. de Sop- per tot hoogleraar in de wijsbegeerte alhier is benoemd. Prof. Van Oyen is van 1926 tot 1942 predikant in de Herv. Kerk geweest, laatstelijk te Groningen, en sindsdien hoogleraar aldaar. Een tweede benoeming is die van prof. dr. G. W. J. Drewes, oud-hoog leraar aan de universiteit te Batavia, tot gewoon hoogleraar in de Maleise taal- en letterkunde en de algemene taalkunde van de Indische Archipel, eveneens te Leiden. In 1935 is prof. Drewes aan de toenmalige Rechtsho geschool te Batavia professor in het Maleis, het Javaans en het Soenda- nees alsmede het Mohammedaanse recht geworden. Bioscopen Het lied van Bernadettc. Lido. Na alle lofprijzingen over de film „Het Lied van Bernadette" aangehoord te hebben, waren wij enigszins huiverig geworden voor de ze film. De vrees is overbodig geble ken. Het grote Geheim, dat zich heeft afgespeeld in Lourdes, het Geheim, dat geen mens ooit heeft gehoord behalve Bernadette, het Geheim, dat geen mens heeft aanschouwd behal ve het kleine, simpele meisje, is ver filmd geworden door een man, die zijn onderwerp terdege heeft bestu deerd en zich wist te beperken. Hij heeft begrepen, dat hier meer moest worden gesuggereerd dan in werke lijkheid weergegeven. Wij vergeten gaarne, dat hij sommige scènes te veel polijstte naar Amerikaanse aard. Het is overbodig, de geschiedenis van Benadette de Soubirous te her halen. Iedereen kent deze. Wij we ten, dat Bernadette de Dame van Massabielle, Maria, gezien heeft. Henry King heeft van de gebeurte nissen een film gemaakt, dde, in drukwekkend als geheel, ook in de details een grote ontroering wekt. Misschien was het beter geweest, dat dit Mysterie, waarin de omgang van Maria met een gewoon meisje zo een grote rol speelt, niet in een film was verwerkt geworden, en dat minstens de verfilming van de verschijningen, die immers voor alle anderen onzicht baar waren, achterwege was geble ven, men kan niet ontkennen, dat al les met grote eerbied is behandeld en dat de film de toeschouwer mee sleept en eerlijk ontroert. Het boek van Franz Werfel, waar naar de film gemaakt werd, gaat die per in op de gebeurtenissen en be handelt vooral de zielsconflicten ra ker. Dit neemt niet weg, dat een WEERSVERWACHTING REGEN. Zwaar bewolkt met nu en dan regen en matige, tijdelijke krach- tige zuid-westelijke tot westelijke J wind. Later minder zacht. oooooooooooooooooooooooooooooooooo machtig werk is ontstaan, dat wij dringend aanbevelen aan iedere Ka tholiek. Jennifer Jones is de verpersoonlij king van Bernadette, zij speelt bij zonder "natuurlijk en voldoet geheel aan de voorstelling, die wij ons van Bernadette maken. Iedereen moet deze film gaan zien, hetzij hij Katholiek is en gelooft aan het Wonder van Lourdes, hetzij hij het niet is en misschien met een on gelovige glimlach de bioscoop bin nengaat. Ook hij zal zich na het zien van de film ontroerd voelen en een stille blijdschap in zich weten. Trianon heeft deze week „De woes te hoogte", een verfilming van de gelijknamige roman van Emily Bron- te Het is de geschiedenis van een ro mantische maar mislukte liefde, wel ke tenslotte toch sterker blijkt dan het graf Het verhaal zelf is eigenlijk doodeenvoudig. Twee jonge mensen krijgen elkander lief, hoewel zij eigenlijk maatschappelijk gezien niet bij elkaar passen. Dan komt er een betere partij en deze wordt aan vaard. De jongeman gaat heen, zoekt en vindt een fortuin in Amerika en keer terug, nu als eigenaar van de „Woeste Hoogte". De inmiddels ge trouwde vrouw verzet er zich tegen, dat de teruggekeerde minnaar op nieuw in haar leven komt, maar op haar sterfbed geeft zij toe, dat hij haar enige grote liefde was en is ge bleven. Aan het geheel is een myste rieus tintje gegeven door het plaat sen in de sfeer der wilde hoogten van Yorkshire, waar nog verhalen rondwaren van geesten, die geen rust kunnen vinden in het graf. Het gegeven is niet voor iedereen en wij zouden de grens der toelaat baarheid gesteld willen zien tot strikt volwassenen, doch wie over de gave des onderscheids beschikt, vindt in deze film veel schoons te genieten. De Engelsen kennen het geheim van zulke romantiek, die in alle sober heid weergegeven, sterk impressio- neert. Luxor brengt deze week een echte showfilm f,Two girls and a sai lor", een vrolijke rolprent, waarin June Allyson en Gloria Dehaven het middelpunt vormen. Twee zusjes, af komstig uit het artisten-milieu en opgegroeid op de Bühne, treden in hun cabaret op voor militairen, wat natuurlijk niet zonder gevolgen blijft. Een matroos tenminste legt een bij zondere belangstelling voor hen aan de dag, doch weet uiteindelijk niet te kiezen. Daar zijn nog meer belang stellenden, ook militairen, die ook voor de zusjes de keuze erg moeilijk maken. Tenslotte komen de partijen tot aller tevredenheid tot stand, niet echter alvorens dit heel wat voeten in aarde heeft gehad. De film is een aaneenschakeling van cabarets en re vues, met vaak voortreffelijke mu ziek en vele komische effecten. Zo nu en dan wordt er een tipje opgelicht van de sluier, die artistenleed heet, maar ook hierbij komt het tot een happy-end. „Twee meisjes en een matroos" is een ook technisch goed1 geslaagde prent, die niet nalaten zal belangstelling te trekken. Boven 14 jaar. Rex heeft een detective-stuk, dat de naam draagt „Mijn meisje is een gangster". Het lijkt een zwaar stuk, maar er komen genoeg humoristische elementen in voor, om het geheel te maken tot een vlotte en amusante historie. Voor 14 jaar en ouder. (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplage.) H. M. de koningin herneemt het koninklijk gezag 1 DECEMBER A.S. Het Koninklijk Besluit, houdende bepaling van het tijdstip der neer legging van de uitoefening van het koninklijk gezag door H.M. de Ko ningin, heeft, zo men weet, als datum van hervatting daarvan genoemd 1 December 1947. Naar het A.N.P. verneemt is ter zake een nieuw besluit niet waar schijnlijk, zodat inderdaad verwacht mag worden, dat Hare Majesteit, met ingang van bovenvermelde datum haar hoge taak weder zal kunnen op nemen. DE MOTIE-VAN DER GOES VAN NATERS AANGENOMEN. Bij de aanvang der vergadering heeft de Tweede Kamer vanmiddag zonder hoofdelijke stemming aange nomen de bij de behandeling der be groting van buitenlandse zaken gis teravond ingediend motie-van der der Goes van Naters, waarin de Ka mer tot uiting brengt de wens, aan de rijksaccountantsdienst op te dra gen de financiële administratie der Nederlandse vertegenwoordigingen in overeensteming te brengen met de eisen van een doelmatige en over zichtelijke administratie. Aldabi, 20 Nov. van Santos naar Montevideo. Indrapoera, JavaRotterdam, pass. 20 Nov. 15 uur Gibraltar, wordt 24 Nov .19 u aan de Hoek van Holland verwacht. Johan de Witt, 20 Nov. van Bata via via Colombo naar Amsterdam. Kota Agoeng, RotterdamBatavia, 20 11 van Djeddah.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2