Het slachtoffer werd beroofd Op de Parijse „Salon de I'Auto' Ned. bloembollenexport naarV.S. Apotheker-assistent grondlegger van een porseleinfabriek RUSSEN THANS DE EIGENAAR in Meissen VRIJDAG 21 NOVEMBER 194T DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 DE MOORD OP DE TAXI-CHAUFFEUR Naar thans is komen vast te staan, is de Dinsdagavond vermoorde Rot terdamse taxi-chauffeur A. G. Clobus onder Maassluis door een schot in de nek gedood en uitgeplunderd. De derde misdadiger is vermoedelijk bij Maassluis uitgestapt. De anderen hebben het lijk achter in de wagen gegooid en zijn in volle vaart doorge reden met de bedoeling het lichaam ergens te water te werpen aldus deelt het „Alg. Dagblad" mede. Dinsdagavond tien over zes zijn drie personen tussen 18 en 24 jaar, komende van het stationsplein te Rot terdam, de wagen van de chauffeur ingestapt en hebben hem tweemaal opdracht gegeven naar Maassluis te rijden. Het drietal heeft kennelijk op het plein staan wachten, tot het de ritbeurt van de fonkelnieuwe Chevro let Style master, een lolokband-taxi, van het slachtoffer was. Hoogswaarschijnlijk hebben zij de chauffeur even onder Maassluis op dracht gegeven te stoppen en de niets vermoedende met één schot gedood. De kogel is niet binnengedrongen in de slaap, maar even naast en boven het rechteroor, een stuk van het stuurrad meegenomen en is op de versterkte richel van het dashboard onder de voorruit afgeketst. De man moet op slag dood geweest zijn en men heeft het lijk achterin tussen de banken gelegd. Het slacht offer is vervolgens van zijn colbert jasje ontdaan waaruit de misdadigers waarschijnlijk ongeveer 400 gulden, een gouden vulpotlood, een vulpen met gouden pen, rijbewijs en alle pa pieren hebben genomen. Ook het gou den polshorloge werd het slachtoffer afgenomen. Men wierp een overjas over het lijk. Met een vaart van 120 tot 130 km. is de wagen in de richting van Am sterdam gestoven. Degene, die aan het stuur zat, heeftbij het opgebroken gedeelte van de weg bij Sassenheim nog geprobeerd de wagen in bedwang te houden. Hij remde tot een snelheid Wat lezers ons schrijven DE MIDDEN STANDSBONDEN EN BEDIENDENORGANISATIES. Met belangstelling hebben wij kennis genomen van de boeiende in leiding, welke door de lieer de Gruy- ter op een bijeenkomst van de R. K. Middenstandsverniginf werd gehou- den. Inderdaad is het juist, dat de doorsnee "mens zich nog te veel iso leert en te individualistisch denkt en handelt. Jammer, want- samenwer king en overleg met eigen vakgeno ten en belanghebbenden in de be treffende bedrijven is meer dan ooit gewenst. Daarom zijn sterke prin cipiële organisaties dringend, zeer dringend nodig, om meer dan één reden. Nu komen wij er niet door stem ming te maken tegen bepaalde vak organisaties van werknemers, noch door te wijzen op grootbedrijven, fusie van banken, en kapitaal con centratie. Zelf aanpakken in eigen kring, zelf organiseren, zelf bouwen, zelf rekening houden met de belan gen van. anderen. De bonafide vakorganisaties wij zen de staking af als het middel om sociale problemen op te lossen. Over leg en nog eens overleg is het de vies. onder welk devies al veel goeds tot stand is gekomen. Ook de vakorganisaties der ka tholieke werknemers zijn onder aan snoring en aanbeveling van het Iioogwaardig Episcopaat tot stand gekomen. Als grondwet geldt: j.Quadragesimo Anno", langs welke richtlijnen de acties ontplooid wor- den? Laat dit ook niet door de heren werkgevers vergeten worden! Ook de Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den ..St. Franciscus van Assisië", alleen of in samenwerking met de zusterorganisaties, bewandelt de v/eg van overleg, ook al is deze weg lang en moeizaam. Dit hebben wij moeten ervaren by de onderhandelingen met de Mid- denstandsvereniginger over een aan gelegenheid, welke de bedienden zo na het hart ligt, n.I. de vrije middag. Ondanks de herhaalde verzoeken en pogingen van de afd. Unie der drie samenwerkende bonden om tot over- 'leg te geraken, pogingen die enkele maanden/hebben geduurd, werdén wij met een kluitje in het riet ge stuurd, Hierover heerst grote ont stemming onder de winkelbedienden. Waarom moeten zij verstoken blij ven van een vrije middag, terwijl andere groepen als arbeiders en kan toorbedienden, de vrije Zaterdag middag hebben. De bonafide vak verenigingen wijzen staking af als het middel om tot een goede oplos sing te komen, maar het is wel eens moeilijk de zelfbeheersing te bewa ren als van een rechtmatig verlangen Het typische is. dat by het grootwin kelbedrijf en bij de coöperaties deze bereidheid wel aanwezig is, en men daar gaarne tot het tot stand komen van een vrije middag wil medewer ken. De houding van de Middenstands verenigingen is oorzaak, dat de Unie alleen de zaak aan het rollen zal brengen. Wij weten ons zeker van de medewerking van diverse grote bedrijven en vele goedwillende middenstanders. Hopelijk komt spoedig een andere geestesgest heid ook onder de bestuurders der drie middenstandsverenigingen, want de Afd. Unie. waarvan de H. K. W. deel uitmaakt is ook nu nog bereid langs de weg van overleg en samen werking tot een oplossing te komen. Nederl. R. K. Bond v. H. K. W.f F. H. M. Kok, voorzitter. van 80 km, slipte en vloog met een snelheid van 50 km. met de rechter kant van de wagen vooruit door de versperring. De wagen bleef in de berm liggen op de rechterzijde. De Chevrolet had een paar deuken op gelopen in rechterachterportier en de rechterzijde van de kap. De dop van de benzinetank vloog eraf, waardoor deze leegliep. Omstanders hebben de wagen weer cp de wielen gezet. Een van de twee daders heeft geprobeerd te starten maar slaagde er niet in de wagen op gang te krijgen. De ander is bij het achterportier blijven staan, met zoals de hoofdge tuige, een wielrijder uit Haarlem, weet te vertellen, één hand in de zij zak. Deze hoofdgetuige mocht vol gens zijn verklaringen niet bij dit achterportier komen. Zij hielden daarna een auto aan, waarin een echt paar was gezeten uit den Haag. De twee voerden toen een sluwe comedie op. Degene die nog in de^ gau wigheid kans zag zijn overjas van het lijk weg te nemen, vroeg aan de ander: „Wim, heb je het contactsleu teltje van je wagen nu wel?" De da ders vergaten echter een bruine he renhoed. gemerkt met de letters W(im) B. en een goedkope rode hawl uit de wagen te nemen. De han den van de man, die voorin naast de chauffeur zat, beefden, toen hij een sigaret opstak, de ander die achterin naast de dame had plaatsgenomen, keek onder het rijden telkens door de achterruit. Daar de politie een rittenlijst vond, op naam van de compagnon van de vermoorde, hield men eerst deze voor het slachtoffer. De kogel van klein kaliber is ge vonden. De taxamet^r, welke de daders niet hebben afgezet, heeft uitgewezen dat 70 tot 72 km. is gereden, wat over eenkomt met de afstand Rotterdam- Maassluis-Sassenheim. De politie zoekt thans in de richting van politie ke delinquenten die zich met zwarte handel bezighouden en zal hierbij Maassluis niet vergeten. Het vakkun dige nekschot, dat onmiddellijk het gehele zenuwstelsel van het slachtof fer heeft verlamd, geeft de politie tot het eerste aanleiding. Een Rotter dams student, tegen wie verdenking was gerezen, bleek een goed alibi te bezitten. Het stoffelijk overschot is gisteren vrijgegeven, vandaag wordt het naar Rotterdam, vervoerd en Maandag ter aarde besteld op de begraafplaats Crooswijk. BEURSOVERZICHT. Het was gisteren de laatste dag, waarin op de effectenbeurs te Am sterdam het hoofdkoersensysteem van kracht was en heden zou de han- plaats vinden volgens het voor- balige systeem. Zoals verwacht kon worden ging de belangstelling ook thans weer voornamelijk uit naar Ko ninklijk, waarvoor opnieuw' aanbod verwerken viel. Zodat de hoofd- koers werd vastgesteld op 406, bij een vorige slotprijs van 414. Op de andere afdelingen kon niet veel va riatie worden opgemerkt, doch de publieke animo was zeer gering. Pro longatie 234 procent. NIEUWE UITGIFTE KON. OLIE. De N.V. Koninklijke Nederlahdsche Maatschappij tot Exploitatie van Pe- troleumbronnen in Nederlandsch--In- dië bericht, dat de inschrijving op no minaal 302.174.000 aandelen aan toonder, verdeeld in aandelen van no minaal 1000.en onderaandelen van nominaal 100.ten volle delen de in de winst over het boekjaar 1948 en volgende jaren, zal zijn openge steld bij de Nederlandsche Handel maatschappij, Amsterdamsche Bank, Banque et des Pays-Bas, Twentsche Bank, Dunlop en Co., Dunlop en Phi lips, gebroeders Boissevain, -Helde- ring en Pierson, van der Hoop Offers en Zoon. Hope en Co., Incassobank, R. Mees en Zoonen, Pierson en Co., Rotterdamsche Bank en Schill en Capadose op 30 December a.s., uitslui tend voor houders van aandelen en onderaandelen tot de koers van 100 pet. De dividendbewijzen no. 88 der aandelen van 1000.en van onder aandelen van 100.resp. de divi dend bewijzen no. 2 der recepissen van aandelen van 100.—r- en van on deraandelen van 100.worden aan gewezen als claim. Houders van 2 di vidend-bewijzen van 1000.hebben recht op toewijzing van 1 nieuw aan deel en omgekeerd, zodat bijv. met 1 dividendbewijs van 1 aandeel resp. recepis van 1 aandeel van 1000. kan worden ingeschreven op 5 on deraandelen. De afdeling effecten registratie van de raad voor het rechtsherstel heeft d.d. 10 November j.l. vergunning verleend voor de on derhavige uitgifte. De storting op de toegewezen aan delen moet plaats hebben in vrij geld op 15 Januari 1948. Voorts berichten de Nederlandsche Handelmaatschappij, Amsterdamsche Bank, Banque de Paris et des Pays- Bas, Twentsche Bank, Hope en Co., Incassobank, Pierson en Co., Rotter damsche Bank, Heldring en Pierson, (Van onze speciale verslaggever). Robert Piguet is een van de mode koningen van Parijs; wanneer hij laat zien, wat hij van de wintermode denkt, trekt er aan onze verbaasde ogen een textielparade van minstens een half millioen gulden voorbij. Het zijn de laatste parades voor de win ter en wij zien de portretten *van on ze grootmoeders herleven. Waarde loos is deze textielpracht, want zij past alleen de sierlijke en slanke mannequine, terwijl het meestal juist de bonbons en overvloedige diners routtigende vrouwen zijn, dde deze modepaleizen bezoeken. Als zo'n show gehouden wordt staan buiten de mensen, die men herkent in de demonstraties tégen de duurte, voor ouderdomspensioen en verbetering der schamele lonen. Op een. steen worp afstand van de ze salon van Robert Piguet, waar iedere vrouw een millioen franken voor een paar japonnen zou wilier, uitgeven, is nu de „droomwoning voor de man geopend. Men noemt deze de „Salon de 1'Auto" en men treedt er binnen door de poorten van het Grand Paleis. De Salon de I'Auto is telkens weer een sensatie. Dat vinden Tsjechen, Italianen, Britten en Amerikanen en zeker ook de vele Hollanders, die wij er gezien hebben. De auto-industrie is voor Frankrijk zeer belangrijk, onmisbaar zelfs, Schill en Capadose en R. Mees en Zoonen, dat zij de inschrijving op ƒ100.000.000 3J4 pet. obligatiën in stukken van nominaal 1000.aan toonder ten laste van de N.V- Ko ninklijke openstellen op 28 Novem ber a.s. tot de koers van 101 pet. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden op 17 December. Tijdens de voortgezette en thans geëindigde „hearings" van het Ameri kaanse ministerie van landbouw brachten de Nederlandse vertegen woordigers en vrouwelijke amateur tuiniers uit diverse delen der V. S. hun bezwaren naar voren tegen de in voering van nieuwe beperkende be palingen in het kader van de planten- quarantaine. De vrouwelijke tuiniers, waarbij zich ook mrs. Frank Belh be vond, als vertegenwoordigster van de bond van tuinierclubs uit Virginia, bij welke club 6000 leden zijn aange sloten, brachten vooral naar 'voren, dat het congres beslist bedoéld heeft een uitzondering te maken voor de Nederlandse tulpen toen het woord bloembollen geschrapt werd uit de nieuwe afdeling van de wet- op de plantenquarantaine, welke de minis ter van landbouw Anderson, uitge breide bevoegdheden verleent met betrekking tot het uitsluiten van planten van invoer. De bezwaren van de bollenkwe- kers waren gebaseerd op de bewe ring dat de Amerikaanse .kwekers zouden pogen de buitenlandse con currentie uit te schakelen, hetgeen de Amerikaanse 'tuinen mnider mooi en duurder zou maken, terwijl men het ook 'onrechtvaardig achtte tegenover Nedefland voor wat betreft de uit voering van het plan-Marshall, in aanmerking genomen, dat Nederland het merendeel van zijn Amerikaanse dollars verkrijgt door de verkoop van bloembollen. Dr. C. J. Briejen, hoofd van de phy- topathologische dienst in Nederland, zeide: „Een vermindering van de ex port verzwakt het economische leven van het land en dit zal zijn terugslag hebben op zijn gehele bedrijvigheid. Alle onderdelen daarvan grijpen in een als de raderen van een uurwerk. Wanneer de Amerikaanse veer van dollars uit dit uurwerk van ons eco nomisch herstel wordt verwijderd, zal niet alleen het tijdschema van ons herstel vertraagd worden, doch dan maakt gij het voor ons ook onmoge lijk de huidige hoge stand van onze plantenziekte-controle te handhaven. Verder verklaarde dr. Briejen, dat het algemeen bekend is, dat planten ziekten ook langs vele andere wegen dan met planten en bloembollen het land kunnen binnenkomen. Vaak ko men nieuwe plantenziekten tot uiting in de nabijheid van lucht- en zeeha vens. Als gevolg van het steeds toe nemende wereldverkeer en het leg gen van het accent op snelheid. Dr. Briejer wees erop, dat een oplossing mogelijk was en dat, wanneer de lan den bereid waren tot samenwerking, een effectieve controle eveneens mo gelijk is. want van elke tien werkende Fran sen is er één werkzaam in de auto industrie! We kennen de producten. Citroen, Renault, Peugeot en Sim ca, de belangrijkste, die per maand al leen naar het buitenland 5000 auto's leveren, en dus een uitermate be langrijke deviezenbrn vormen. Nederland ontbreekt. Er is een grote toekomst voor de autofabrieken en het is daarom te be treuren. dat alleen in Holland nog steeds geen geld gevonden kan wor den voor een inheems bedrijf. Waar om de Tsjechen, de Zweden en de Belgen wel en wij niet? Dit is voor waar de moeite waard als men weeT, dat het geheel Europese autopark sinds 1938 met 25 pet. geslonken is, terwijl de wereldvoorraad aan auio's sinds 1938 met 5 pet. gestegen is. In totaal zijn er thans 45 millioen auto's op de wereld, waarvan er in Europa 61/2 millioen rijden; het grootste gedeelte is dan nog ver ouderd en practisch onbruikbaar. Aldus kan men zeggen, dat op dit ogenblik in Europa zeker drie mil lioen auto's geplaatst kunnen wor den'. De bestaande industrie kan dit onmogelijk verwerken, want de Fran sen maken er niet meer dan 12.ÜÜ0 per maand, (vorig jaar 8000), de Italianen 3000, de Britten iets meer, terwijl de andère Europese landen te verwaarlozen zijn. Dit komt er op neer dat in heel Europa nog geen 40-000 auto's per jabr vervaardigd worden, zodat ons werelddeel onmogelijk in eigen be hoefte kan voorzien, Amerika maakt per maand meer auto's dan Europa in een jaar. Van de populaire mer ken in 1946 b.v. 400.000 Chevrolets en 375.000 Fords. Duidelijk is dat Amerika een po ging doet de Europese markt in han den te krijgen: door dochterindus trieën te stichten in Europa (Ford, met een montagefabriek in Amster dam en complete fabrieken in Frank rijk, terwijl een machtig Fordcom plex bij Keulen zal verrijzen) als de doeltreffendste bestorming van de Europese mar^ en door rechtstreek se import. Oude modellen. Maar neemt Amerika het niet een weinig te gemakkelijk op? Deze vraag rees by ons, toen wij de Parijse sa lons doorwandelden. Amerika is er met al zijn bekende automerken ver tegenwoordigd. Doch wat wij te zien' kregen waren goed gepoetste Ame rikanen, die wij elke dag in onze stra ten zien. Amerika bracht zijn oude modellen,, terwijl wij juist zo nieuws gierig waren naar het nieuwe. Was er immers geen sprake van, dat de nieuwe Amerikanen nog 30 c.m. bre der zouden worden, waardoor zij dxei- gen het gehele West-Europese ver keer te ontwrichten, terwijl er dan nog maar weinig garages op derge lijke gevaarten berekend zullen zijn? Dat was de teleurstelling over de Amerikanen, die hier kwamen alsof zij Europa reeds met hun oude pro ductie „in de zak hebben". Het mooiste, wat er op de tentoon stelling te zien is, naar onze smaak althans, zijn de nieuwste producten van de Italiaanse industrie. Bekende merken: Fiat, Lancia, Bugatti, Isotta Fraschini, Alfa Romeo, zij alle be- „Ik kan goud maken", be weerde Böttger in de 18e eeuw, maar hij benutte de hem geboden kans om zijn woorden te bewijzen niet! Enige weken geleden hebben zoals men heeft kunnen lezen de Pussen voor een half millioen (roebels, marken, dollars of ponden?) de beroemde porceleinfabreik in Meis sen (Saksen) gekocht. Wat zal er nu in deze fa briek, die voor een vrij zacht prijsje in handen van een der vier mogendheden, die Duitsland bezet hou den, is gevallen, geprodu ceerd worden? Er is nie mand die het antwoord weet. Zeker is lalleen dat een wereldberoemde fa briek, die eens aan het toe val haar ontstaan dankte, na eeuwen een nieuwe eigenaar heeft gevonden. In bijgaand artikel geeft onze medewerker F. Cop persmith een terugblik op het wel en wee van de fa briek in Meissen, die voor haar eigenaar wel een goudmijn is geweest. Al leen werd er geen goud gemaakt zoals de stichter Johann Friedrich Böttger eens droomde Het zal stellig niet wei nigen verwonderen te ho ren dat de eens zo wereld beroemde porceleinfabriek van Meissen in Saksen thans door de Russen aan gekocht enige eeuwen geleden door een toeval ontstond. Omdat de Ber- lijnse apotheker-assistent Johann Friedrich Böttger droomde van goud maken het was in het begin j/an de 18e eeuw geen won der, want de alchemie deed toen opgeld en zich meer dan eens liet ontval len dat hij daartoe in staat was, vaardigde de Pruisi sche koning Friedrich I een bevel tot arrestatie tegen hem uit welke koning zou in die tijd niet bezwe ken zijn voor de verleiding een „goudmijn" te bezit ten? Böttger vluchtte naar Saksen, waar zijn faam echter ook al doorgedron gen was. Men hield de Berlijnse alchemist vast, richtte een laboratorium voor hem in en „verzocht" hem om zijn woorden waar te maken. De angst zijn leven te verbeuren verleende Bött ger vleugels. Hy slaagde erin zijn bewakers t§ mis leiden en Wenen te berei ken. De Saksers lieten het er echter- niet bij zitten, wisten hem tot terugkeer te bewegen, waar men hem thans dwong om zijn alche mistische geheimen prijs te geven. In de herfst van het jaar 1705 was Böttger er na aan toe zyn op schrift gestelde geheim een do cument vol mystieke on zin, dat hij persoonlijk ^an Saksen's koning August overhandigde in practijk te brengen. Tot zijn geluk was het de graaf Von Tschirnhau- sen die, het document le zende, de koning voorstel de om Böttger's kennis te benutten voor het bruik baar maken van Saksen's bodemrijkdom, die tot nu toe dood kapitaal was. De graaf kreeg zijn zin en Böttger.een labora torium. Dank zij Von Tschirnhausen slaagde de alchemist er in om porce- lein te maken uit de bruin rode, Saksische aar^e. Het zal wel immer een geheim blijven, wie van beiden, de graaf of Böttger, op het idee kwam de jacht op goud te staken. Zeker is alleen dat het porcelein dat de graaf al eens had gemaakt verre overtroffen werd door Böttger's vin ding, zowel wat kwaliteit als schoonheid betreft. Koning August overlaad- dacht te'maken en „alleen de Böttger met geschen ken. Maar op vrije voeten kwam hij niet. Het procédé van de alchemist moest een geheim blijven. Kan een geheim „geheim" blijven? Toen in 1706 de Zweden Saksen binnenvielen werd Böttger met drie helpers veilig in Königstein opge sloten, zo bewaaxt dat er geen kans op ontvluchten bestond. Eerst drie jaar la ter keerde hy naar Dres den terug waar hij na de dood van de graaf Von Tschirnhausen, de leiding kreeg van de porceleinfa- bricage. Gekocht voor een half millioen, maar niemand weet of dit bedrag in roebels, marken, dollars of ponden is betaald! In 1710 liet de koning de fabriek in Meissen, in een vroegere burcht neerzet ten. Hier werd tot 1863 porcelein gemaakt. -Toen verhuisde de fabriek naar eigen gebouwen ten Zui den van de stad. In 1711 werd vóór het eerst wit porcelein ge maakt. Men probeerde op alle mogelijke manieren 't geheim te bewaren, omdat de vervaardiging de ko ning grote winsten ople verde. Maar dank zij om koperij en ook door het feit, dat Böttger zelf met fabrikanten in Berlijn cor respondeerde, gelukte dit niet. De voormalige alche mist werd zelfs formeel ge arresteerd, maar tot een proces kwam het niet meer. Op 13 Maart 1712 stierf hij reeds. De man die goud maar" porcelein „vond", was nog slechts 37 jaar toen hij. de ogen sloot. Neen, rijkdom had zijn porcelein hem nie- ge bracht. Hij liet schulden na, die tezamen 150.000 ta- lers beliepen! Hoe goed Saksen het ge heim bewaarde bleek in 1720 toen in Wenen een porceleinfabriek verrees, daarna volgde -n .1744 de bekende fabriek Von Für- stenberg aan de Wezer en in Frankrijk volgde Sèvres na Vincemles. Ook Kopen hagen en het toenmalige Petersburg bleven niet achter.Typisch: bijna al deze fabrieken waren „koninklijk" eigendom tot in 't midden der 18e eeuw voor hun eigenaars aan zienlijke winsten afwer pend. Het geheim was geen „geheim" gebleven. Voor Böttger waren het alleen de Chinezen geweest die de kunst verstonden. En kele jaren of enkele tien tallen jaren na Meissen werd in de meeste Euro pese landen porcelein ge maakt. Van rood tot wit. Böttger fabriceerde aan vankelijk alleen rood por celein, of beter nog: rood gesteente, want de naam porcelein ontstond pas la ter, evenals het witte, waarvoor merr grote moei lijkheden moest overwin nen. De grote faam van Meissen ontstond echter pas door de schilder He- rold, en de beeldhouwer Kandler. Dank zij hen kan men zeggen dat „Meisse- ner porcelein" zich vereen zelvigde met de rococotijd. De beide gekruiste zwaar den, de keur op porqelein uit Meissen, werden een begrip. Natuurlijk was men in Pruisen zeer jaloers op het Saksisoh winstobject. In de tweede Silezische oorlog bezette Friedrich I Saksen en hij roofde voor 100.000' taler aan porcelein, tevens alle vakmensen ep machi nes naar Berlijn brengend. In de zeven-jarige oorlog werd Meissen volledig leeggeplunderd en 'o le den van de Pruisische hof houding gaven elkaar de prachtigste cadeaux in porcelein. Toen in de 18e eeu^v thee en koffie-^rinken tot dagelijkse gewoonte werd was het Meissen dat zich op de kostbare serviezen toelegde. Porcelein-waanzin. Excessen porcelein- waanzin bleven niet uit. Koning August van Saksen liet het model voor een meer dan levensgroot rui terstandbeeld ontwerpen, waarbij de armen, benen, hoofd en romp van de 'por- celeinen koning apart ver vaardigd moesten worden. Tot voor de tweede we reldoorlog bestond h~t mo del nog. Men heeft het ech ter nooit kunnen vervaar digen. Evenmin gelukte het 's Konings wens om in Dresden een triomfboog van Meissener porcelein te bouwen of de kansel in de slotkapel, te vervullen. Wel werd d eopdracht van een adellijke, Saksi sche dame, om een graf zerk van porcelein op haar graf aan te brengen, uit gevoerd. De steen v brak echter by de begrafenis in tweeën. Gelukkig dat deze porcelein-aanbidster dit niet persoonlijk beleefde. Meissener porcelein Eens sprak de wereld, droomde mensheid in Eu ropa van Meissen. Thans is het plastie. waarover men spreekt. En het por celein, eens door een al chemist, -enkele honderden jaren geleden vervaardigd, siert de kasten of kamers van verzamelaars, die bij him porcelein dromen van lang vervlogen tijden, toen de rococo-styl „bon ton" was en iedereeen over Meissen sprak! staan blijkbaar nog. Doch men be merkt ook, dat zelfs vliegtuigbou wers als Car popi tegenwoordig in auto's „doen". En hoe! De gehele Italiaanse oorlogsindustrie tanks, afweergeschut, vliegtuigen, duikboot motoren is radicaal op de vrede lievende industrie van de sierlijke auto's overgeschakeld. En met welk een verbluffend succes! Parijs is er vol van. In de vakbladen schrijft men wel enigszins aarzelend over het fraais waarmede de Italianen hun Franse collega's overtroefd hebben, doch uit zinnen als: „De Italiaanse indus trie bevindt zich wel in een zeer gunstige positie door haar grote vrij heid van handelen", proeft men de erkenning van de overwinning voor de Italianen. Hun nieuwste ontwerpen, vooral de Lancia, Alfa Romeo en Isotta Fra schini munten uit door sierlijkheid, fraaie kleuren en gerief voor de rei ziger. De Fraschini bracht een van de mooiste ontwerpen, ook al met de motor achterin en de kofferruim-te in de neus (dat zal de toekomst wel worden; d<e Tsjechen zoeken het ook reeds hierin met de nieuwe Ta- tra's) doch wat nog opvallender was, met een opvallend ruim uitzicht voor de bestuurder: hij zit rondom „in het glas", tterwijl de wand boven hem ook doorzichtig is. De Italiaanse industrie gaat met sprongen omhoog; op het ogenblik maakt zij 3000 auto's per maand, maar wanneer het zo doorgaat en de Ita liaan zo hard blijft werken in te genstelling met de door stakingen verwende Fransman is er een kans, dat de Italiaanse industrie de Franse van de Europese markt zal verdringen. Het schijnt dat de Ame rikanen grote bedragen bëleggen in de Italiaanse auto-industrie. In dat geval kan Ita'lië Duitslands vooroor logse plaats in de autowereld inne men: wij zijn benieuwd. Tenslotte nog een woord over de prijzen. Wij vernamen in Parijs, dat er reeds vele tientallen Nederlanders de nieuwe Talbots en Delahayes be steld zouden hebben, twee voortref felijke automerken, die echter min stens 10.000 gulden, waarschijnlijk wel het dubbele zullen kosten. Is dit niet een overdreven deviezenverspil- ling, wanneer men weet, dat een kleine Engelse auto nog geen 3.000 gulden kost en een Ford minder dan ƒ5.000. Dat onze regering zich blijve beperken tot de invoer van eenvou dige auto's. GOUDEN JUBILEUM RIJKS- TUINBOUWSCHOOL AALSMEER. Gisteren kwamen in het gebouw „De Oude Veiling" te Aalsmeer velen bijeen ter herdenking van het gouden jubileum der Rijkstuinbouwschool te Aalslheer. Reeds om elf uur v/erd een reünie gehouden van in groten getale opgekomen leerlingen en oud-leer lingen der school. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de ter gele genheid van dit juibileum gehouden keuring van cyclamen en orchideën. Deze keuringen, welke door hun be langrijkheid en het hoge peil waar op de inzendingen staan, tot een ware tentoonstelling zijn uitgegroeid, dwongen aller bewondering af, tij dens lunch en diner werd het woord gevoerd door vele aanwezige autori teiten o.w. de secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, mr. J. Th. Bonnerman en de direcetur van de tuinbouw ir. A. W. v, d. Plassche. BINNENLAND. Ter voorziening in de behoeften aan kasgeld voor 1948 krijgen B. en W. van Nijmegen machtiging gelden op te nemen tot een zodanig bedrag, dat de schuld der gemeente op enig tijdstip niet meer bedraagt dan 15.000.000.tegen een rentevoet, welke in overeenstemming is met de door de regering gestelde normen. Een driejarig jongetje uit IJmuiden werd, toen "het plotseling trachtte de rijweg over te steken, door eeri militaire auto overreden. Het kind werd met ernstige wonden naar een ziekenhuis overgebracht waar het enkele uren later is overleden. De 51-jarige Alkmaarder J. Ra ven werd gisteren, dopr een vracht auto aangereden, tengevolge waar van hij op slag werd gedood. Tot officier in de orde var. Oran je Nassau is benoemd dr. N, Th. Vlaar, oud-rector van het R.K. Ly ceum voor jongens te Haarlem. Te Breda wordt Donderdag 27 Nov. de eerste middelbare technische school op rooms-katholieke grondslag geopend. BUITENLAND. Gouverneur dr. P. Kasteel is na een kort verblijf hier te lande, waar hij financiële besprekingen heeft ge voerd met de regering, pervliegtuig te New York aangekomen. Waar schijnlijk zal hij in contact treden met de Ned. ambassade te Washing ton, alvorens naar Curasao te ver trekken. Aan 2000 Duitsers, die tot gevan genisstraffen waren veroordeeld, zal volgens mededeling van generaal Clay, de Amerikaanse militaire gou verneur van de Amêrikaanse bezet tingszone. op 15 Dec. amnestie wor den verleend. De plagen van Egypte zijn nog niet ten einde. Men vreest thans dat een typhus-epidemie zal uitbreken, daar reeds verscheidene gevallen zijn gerapporteerd. Het aantal cholera gevallen daalt. De Belgische juridische com missie, welke een onderzoek heeft in gesteld raar de gedragingen van de Belgische koning, is tot de conclusie gekomen, dat koning Leopold geen enkele blaam treft.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 4