Nederl. kinderen uit Duitsland naar ons land Verbetering bestrating en riolering De „Old Lady van Threadneedlestreet" VRIJDAG 21 NOVEMBER 1947 DE LEIOSE COURANT PAGINA 2 Maandag komt het eerste contingent Een medewerker van het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met de heer B. Drost, beheerder van het rijkswerkkamp te America (L.), waarin deze mededeelde, dat op 24 November a.s. liet eerste contingent van ruim 100 kinderen van Neder landse ouders in Duitsland naar Ne derland zal komen en wel naar de kampen te America onder de ge meente Horst (Limburg). Hier zul len ze slechts twee dagen en twee nachten verblijven. Tijdens dit ver blijf worden zij medisch gekeurd ert door gelicht. Is de keuring achter cle rug, dan worden de kinderen weer op transport gesteld en gebracht naar verschillende delen van het land, waar zij worden afgeleverd aan hun pleegouders. Zij gaan in groepen naar den Haag, Rotterdam, Amsterdam en andere steden. De beheerder van het kamp verwachtte regelmatig twee transporten per week, van 200 tot 240 kinderen. Naar men ons officieus me dedeelde staan er ongeveer 15.000 TWEEDE KAMER De minister van Binnenlandse Za ken, de heer Witteman heeft gisteren zijn maidenspeech gehouden, waarin hij vlot erg vlot! de verschillen de sprekers hééft beantwoord. Ten aanzien van de Zondagswet moeten wij niet te veel van de centraien wei gever verwachten. Niet te veel. Hier mede zijn wij het eens. Wij komen op dit belangrijk onderwerp nader terug. Red. L.Crt.). Ditzelfde geldt van de bestrijding der zedenverwil dering (Natuurlijk ook hierniet te veel. Red. L.Crt.) Wat de classificatie betreft ver klaart de minister zich bereid deze zaak wetenschappelijk te doen onder zoeken. Hij zal dit met spoed bevor deren. Natuurlijk zal hij de resultaten aan de Kamer mededelen. Met zijn ambtgenoot van financiën zal spr. overleggen over de nadere specificatie van de personeelsforma ties. Vacantietoeslag voor overheidsper soneel moet afstuiten op de deplora ble toestand van 's rijks schatkist. De kwestie van lage bezoldigingen aan kleine secretariën zal spr. nader onder het oog nemen. Wellicht is hier iets te doen. De minister licht vervolgens zijn beleid ten aanzien van burgemees tersbenoeming toe. Voor benoeming zijn nodig bekwaamheid en geschikt heid voor een bepaalde plaats. Bij die geschiktheid komt ook de poli tieke richting aan de orde en ook de geloofsrichting. In het Noorden en Zuiden is dat niet moeilijk. Wel ech ter soms in het midden. Waarom moet er in het midden der lands continui- teit zijn? In Naaldwijk b.v. heeft spr. een niet-katholiek benoemd, terwijl de voorganger ter plaatse een katho liek was. Overigens moet rekening gehouden worden met de verdelende reohtvaardgheid. Zowel de P. v. d. A. als de katholieken hebben op het punt van benoemingen een achter stand in te halen. Een katholieke burgemeester past z.i. in Haarlem heel goed. (Deze benoeming was door een lid van de P. v. d. A. becriti- seerd). De kwestie der Begrafeniswet is uiterst delicaat. 'De zaak heeft 's mi nisters aandacht. Hij acht zich er niet bevoegd, eventuele bouw van cre matoria tegen te houden. Wa^ liet ster-men door de jongens in Indië betreft, te dezer zake stem men bij-volmacht ingaan. De deernis, waaruit mevrouw For- tanier sprak bestaat ook bij de re gering, vandaar dat zij de gepension- neerden een extra uitkering heeft ge geven over 1945 en 1946. Een verho ging der pensioenen is in voor berei ding. Het ontwerp ligt klaar, maar men moet niet denken, dat de uitke ring dan aanstonds kan' geschieden. De minister deelt mede, dat voor 1947 een voorschot van 25 pet. gegeven zal worden op de wet van het volgend jaar. Dit voorschot zal vóór Kerstmis worden uitbetaald. Aan verhoging bezoldiging Over heidspersoneel kan echter volgens de minister slechts in bepaalde gevallen worden gedacht. De Kamer aanvaardde de verho ging van het bijzonder invoerrecht op de benzine, welke neerkomt op een verhoging van de benzineprijs van 3 cent. Minister Van Boetzelaar heeft gis teravond in de Tweede Kamer mede gedeeld, dat de rapporten over de Buitenlandse Dienst en over de mi litaire missie te Berlijn ter vertrou welijke kennisneming aan de Kamer zullen worden overgelegd. Wat betreft liet rapport-Vorrink over het Rode Kruis, deelde de mi nister mede, dat het bestuur van hét Rode Kruis dezer dagen aan de re gering heeft gevraagd of zij tegen pu blicatie bezwaren had. De regering is bereid, zo zeide de minister, toestem ming te verlenen tot publicatie van het rapport. Voor zover er van schuld sprake is zal de regering, niet aarze len maatregelen te nemen. PREMIE LANDBOUWFONDS. De minister van Sociale Zaken, de heer Drees, heeft in de memorie van antwoord in de Tweede Kamer op de begroting voor 1948 medegedeeld, dat het in het voornemen ligt, de pre- mieën voor de bij het Landbouwfonds aangesloten werkgevers met ingang van 1 Jan. 1948 met 10 pet. te verho gen kinderen op de lijsten om naar Ne derland te komen. Er schijnt bij de Nederlandse bevolking grote animo te bestaan voor het opnemen van deze kinderen. Steeds komen aanvra gen hiervoor binnen. Hoe is de „technische regeling" voor het onderbrengen der kinderen. Wat hen, bij wie deze oproep weer klank vindt, het meest zal interesse ren, is de „technische" regeling voor het onderbrengen der kinderefi. Ka tholieken, die aan het verzoek der bisschoppen gehoor willen geven, kunnen zich het beste melden, onder opgave van nadere gegevens zoals sa menstelling van het gezin, beroep enz. Men krijgt dan voor de tijd van drie maanden een pleegkind „toegewe zen", voor welk kind het normale Ne derlandse rantsoen ten beschikking wordt gesteld. In het algemeen is het de bedoeling, dat de kosten van het verblijf voor rekening van de pleeg ouders komen. Wanneer financiëel minder draagkrachtigen niettemin toch aan een kind uit Duitsland gast vrijheid willen verlenen, dan hoopt men hiervoor een oplossing te kun nen vinden door de kosten van het verblijf te bestrijden uit de giften, welke ter beschikking zullen worden gesteld door hen, die geen kind kun nen opnemen, maar wel hun finan ciële steun geven. Wat de politieke zuiverheid der gas ten betreft, voor zover men dan bij kinderen daarvan kan spreken, be hoeven de pleegouders zich geen zor gen te maken. Aanbeveling verdient het met de kinderen zoveel mogelijk Nederlands te spreken. De ervaringen, die tot op heden met dit werk zijn opgedaan o.m. te Amsterdam, zijn gunstig: het is een dankbaar werk van barmhartigheid: men maakt de jeugd, die toch geheel onschuldig is aan alle oorlogsellende, voor een korte tijd los uit die ramp zalige sfeer van de ruïnes en voor de kinderen zelf, die zich niet bewust zijn van de maatschappelijk ontred dering, temidden waarvan zij leven, doch alleen maar honger hebben, is er, naar de ervaring geleerd heeft, geen blijder dag dan die, waarop zij tegen hun kameraadjes zeggen kun nen: „Ik ga eten in Holland...." NIEUWE EISEN VOOR HET EXAMEN HOOFDAKTE. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, dr. Gielen, deelde Woensdagmiddag in de Twee de Kamer mee, dat de eisen voor het hoofdakte-examen zodanig gewijzigd zullen worden, dat de candidaten bij het vak Geschiedenis ook zullen moe. fen blijk geven kennis te bezitten van de rechten en de plichten van de staatsburger. De nieuwe regeling voor vorstverlet bouwbedrijf Zoals bekend is 1 November een regeling voor vorstverlet ingegaan. De desbetreffende beschikkingen der rijksbemiddelaars zijn nog niet afge komen, doch zullen, naar wij verne men, in werking treden met terug werkende kracht op 1 November. In middels hebben zich reeds gevallen van vorstverlet in de bouwbedrijven voorgedaan. In verband hiermede, deelt het bestuur van het risicofonds voor de bouwbedrijven ons mede, dat dit fonds met ingang van 1 November in werking is getreden. Vanaf die da tum is iedere werkgever in het bouw bedrijf, te weten burgerlijke en utili teitsbouw, water-, spoor- en wegen bouw, heiers, straatmakers, zwarte corps, verplicht 90 pet. van het wette lijk vastgestelde uurloon uit te be talen aan zijn werknemers, wanneer en voor zo lang zij (beide ter beoor deling van de werkgever) als gevolg van vorst of de gevolgen daarvan (be nevens voor betonwerk bij sneeuwval en de gevolgen daarvan) minder uren werken dan de wettelijke arbeids duur. Deze uitkering geldt uitsluitend voor die werknemers, die kunnen aantonen, dat zij in de 12 maanden, vooraf - gaandé aan het tijdstip van de uitke ring, 6 maanden in het bouwbedrijf werkzaam zijn geweest. De werkgevers kunnen het bedrag der uitkering .alsmede het bedrag der daarop vallende sociale lasten, decla reren aan het risico-fonds voor de bouwbedrijven in Nederland. Nadere bijzonderheden omtrent de ze uitkering, alsmede over de wijze van declareren, zullen aan de werk- De extra-rantsoenen vlees blijven niet (van een speciale correspondent) In verband met het tekort aan vee voeder is de aanvoer van slachtvee nog steeds bijzonder groot. Vermoed wordt, dat de aanvoer de komende maanden weinig of niet zal terug lo pen. Of dit ook betekent, dat we mo gen blijven rekenen op grote extra rantsoenen vlees, zoals we de laatste tijd gewend zijn geraakt moet mins tens worden betwijfeld. Informerend ter bevoegder plaatse, deelde men ons mede, dat er vermoe delijk nog wél extra-rantsoenen vlees zullen komen, doch dat deze toe stand niet blijvend is. De regering zorgt n.l. voor een flinke winter voorraad om op alle eventualiteiten voorbedacht te zijn. De aanvoer van slachtvee is mo menteel zo groot, dat de capaciteit der abatoirs tp gering blijkt te zijn. De slachthuizen kunnen het grote aantal runderen, dat ter slachtbank worden geleid, niet snel genoeg ver werken. Hierdoor komt het andere slachtvee in de verdrukking. Een ge volg er van is b.v., dat er op de markt niet de minste belangstelling meer bestaat voor slachtpaarden. Het aan tal slachtpaarden loopt thans in de duizenden. Ze worden van de ene markt naar de andere vervoerd, zon der nochtans afzet te vinden. Inmid dels moeten ook deze slachtpaarden éten hetgeen nog meer afbreuk doet aan de veevoederposities. Vandaar dat de Gelderse Maatschappij voor Land bouw zich met een telegram tot de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft gewend en de instanties in Den Haag op deze ongewenste t&estand heeft gewezen. Men stelt voor om paardenvlees bon- vrij te laten verkopen, waardoor er vanzelfsprekend afzet zou komen voor de duizenden slachtpaarden. Het komt ons evenwel voor, dat deze oplossing niet uitvoerbaar zal blijken te zijn. De abatoirs immers zijn nu reeds overbelast met de aan voer van runderen. Weliswaar 'zou er zeker meer belangstelling komen voor paardenvlees, indien dit zonder bon zou kunnen worden verkocht, doch in de abatoirs zou men dan geen gelegenheid vinden zoveel runderen te slachten als thans het geval is. zo dat het slechts een verschuiving zou betekenen van de moeilijkheden. ONGELDIGVERKLARING VAN TEXTIELKAARTEN VA t/jn VF 605. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de textielkaarten VA, VB, VC, VD, VE en VF 605 met in gang van 1 Januari 1948 komen te vervallen. De van deze kaarten gel dig verklaarde nummer- en letter bonnen verliezen derhalve met ingang van genoemde datum hun geldigheid. De geldig verklaarde bonnen van de thans in gebruik zijnde textielkaarten VA 705 blijven tct nader aankondi ging hun geldigheid behouden. PRESIDENT TRUMAN EN DE BOEREN. Terwijl President Truman zijn uiterste best doet om graan voor Eu ropa los te krjjgen en om zoveel mogelijk op het Amerikaanse ver bruik te besparen houden de boeren hun oogst in de graanstreken voor een groot percentage vast. De laatste jaren hebben ze zoveel verdiend, d.at ze geen haast hebben met verkopen en het is trouwens in deze streken altijd een gewoonte geweest om in goede jaren een deel van de oogst op te slaan als een appeltje voor de dorst voor het geval het volgend jaar slecht mocht zijn. Wanneer ze nu verkepen, moeten ze zoveel meer inkomstenbelasting beitalen en dan is het voordeliger eerst af te wach ten of er volgend jaar misschien veel minder inkomen te verwachten is. De graansilo's en de kroenzol- ders van de boerderijen van de staat Kansas alleen bergen op het ogen blik naar schatting de helft van de oogst, ongeveer 150 millioen bshel, wat een vierde is van de hoeveel heid graan, die de Verenigde Staten deze winter naar Europa willen stu ren. De regering geeft het echter niet op en dringt voortdurend aan op het afstaan van een deel van de oogst, waarmee langzamerhand meer succes wordt behaald. Er mag dan ook op V/orden vertrouwd, dat in de loop van de "herfst en de winter voldoende aanvoer los zal komen. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK Donderdagavond kwam de gemeen teraad van Noordwijk bijeen. Bij de ingekomen stukken was een adres van de heer Klein, waarin deze wees cp het grote gebrek aan kampeerter rein ter plaatse en B. en W. verzocht over te gaan tot onteigening van een terrein in het Langeveld, om dit hier voor in te richten. B. en W. vonden dit verzoek wel wat te vérgaand en waar het college het gehele plan van strand- en kampeerleven in studie heeft zullen zij t.z.t. hierover de no dige adviezen uitbrengen. Bij de vaststelling der vergoeding van de Bijz. scholen over 1946 werd goedgekeurd en wel voor het L.O. op 13.40 en voor het U.L.O. op 20 per leerling, verzocht de heer de Boer de leveranties voor deze ^cholen zo veel mogelijk aan ingezetenen van Noordwijk te gunnen. De totale koe ten van het Bijz. onderwijs irt 1946 be droegen pl.m. ƒ30.000.voor 1823 leerlingen. Het punt betreffende toe kenning van vergoeding ingevolge art. 13 der lager-onderwijswet 1920, werd verwezen naar de geheime zit ting. De rekening voor de algemene dienst en die der bedrijven over 1944 werd in handen gesteld-van een com missie, bestaande uit de heren D. v. Niet, A. C. Meijer en H. W. v. d. Wilk. Deze commissie is tevens be stemd voor het onderzoek van de re keningen 1945 en 1946 en voor de be groting 1948. Voor verbetering van het voetpad aan de N. Zeeweg tussen „Hyacin- tha" en - het terrein van R. en M. werd besloten een strook grond aan te kopen ter lengte van 57 M., de kos ten hiervoor, met inbegrip van aan leg en afrastering, zijn begroot op 975.Op een vraag van de heer Monije om deze verbreding van het voetpad aan te brengen tot aan de Pr. Hendrikstraat, deelde de voorz. me de, dat dit in de toekomst zeker zal ebeuren. Voor de verbreding van de Binnenweg werd zonder h.s. een cre- diet van f 1000 toegestaan. Punt 13 der agenda, voorstel tot verbetering van de riolering en be strating van de Oude Zeeweg, bracht de voorz. in bespreking, met de op merking dat deze plannen reeds in 1940 bestonden, omdat deze weg toen al slecht was. Men kan begrijpen, dat na 7 jaren dit plan hoogst urgent is geworden en voor het badseizoen 1948 opgelost dient te worden. De kosten van dit plan worden geraamd op 157.000.voor aankoop, bestra ting, de hoekoDlossing aan de Beek laan en bijkomende werken, en 127.700.voor rioleringswerken, in totaal 284.700.Na enkele vragen, waarbij de heer Meyer verzocht te bewerkstelligen, dat, indien Noord- wijkse werkkrachten beschikbaar zouden zijn, deze hierbij in te doen schakelen, werd dit voorstel goedge keurd. Vei-volgens werd door B. en W. aangevraagd een crediet van 14200 voor herstelling van de duinreep en het talud aan Kon. Astrid Boulevard met inbegrip van de vier toegangswe gen naar het strand. Ook dit werd toegestaan, zodat in deze zitting voor ruim 3 ton aan verbeteringen van wegen en riolering werd toegestaan. De verpachting van teelland in het Langeveld en de Herenweg en in ge bruik geving van grond achter het Breloftpark werd zonder h.s. goedge keurd. In de commissie van advies der Woonruimtewet 1947 werd wegens bedanken van de heer A. B. Terhaar gekozen mevr. J. v. d. Weijden-de Groot. Bij het voorstel tot onteige ning van gronden voor aanleg van wegen en de bouw van woningen tus sen de Gooweg en de v. Panhuysweg, bleef de heer Meijer bij zijn bezwaar tegen onteigening van het perceel Geerling, terwijl de heer v. d. Meer ernstige bezwaren maakte tegen het verdwijnen van goede cultuur gron den. Na enkele discussies werd ook dit onteigeningsplan aangenomen on der toezegging, dat zoveel mogelijk rekening zal worden gehouden met de geuite wensen. Vervolgens deelde de voorz. mede, dat door de N.Z.H.T. M. een plan is ontworpen voor de bouw van garages op het terrein te genover het Sportpark aan de Lage- weg op de tuing genaamd „De Ooie vaar". B. en W. zullen deze plannen 4 weken ter visie leggen en daarna de Raad voorleggen ter verdere be spreking. Na een korte rondvraag, waarbij de heer Krau aandrong om het bestaan de uitbreidingsplan op de helling te brengen, daar er zijn inziens nodig hernieuwingen in aangebracht moe ten worden, ging de Raad in comité- generaal over. LEGERBERICHT Het Nederlands legercommuniqué van heden meldt, dat de verliezen gis teren bedroegen 1 gesneuveld, 5 ge wonden en 1 vermist. Op Java en Sumatra hadden de ge bruikelijke beschietingen van Neder landse posten en patrouilles plaats. Op West-Java zijn in het grensgebied van Bantam enige schermutselingen met republikeinse strijdgroepen gaan de geweest. In die randgebieden van «Midden- Java, ten Zuid-Oosten van Pekalon- gan, nabij Demak, bij Goebceg en Sa- latiga moest worden opgetreden tegpn geïnfiltreerde TNI-afdelingen. In het grensgebied van Midden-Su matra werden republikeinse benden nabij Loeboek Aloeng verdreven. Wederom zijn in de omgeving van Lochem wilde zwijnen gesigna leerd. Een vijftal evers kwam van de Lochemse berg, stak de weg over en verdween in de richting Barchem. De Barchemse jagers kwamen in actie maar tot nog toe liet geen der zwij nen zich verschalken. WEERSVERWACHTING AANHOUDEND ZACHT WEER 8 o Zwaar bewolkt met enkele op- klaringen. Overwegend droog weer. Matige, vooral aan de g kust tijdelijk krachtige wind tus- 5 2 sen Zuid-West en Zuid Zeer o 2 zacht voor de tijd van het jaar. 8 oooooooooooooooooooooooooooooooooo O'KELLY—VAN DEN BERG. De eerste partij van deze match in Noordwijk gespeeld eindigde in een vrij snelle overwinning van de Bel gische kampioen. In de welbekende Nimzo-Indische verdediging paste O'Kelly een goed doordacht systeem toe, dat hem al spoedig niet alleen gelijk spel maar zelfs openingsvoor deel bezorgde. Van den Berg verloor het initiatief en moest een voor hem onvoordelige afruil toestaan, waarna zwart een sterke koningsaanval over hield, die snel besliste. Wit: C. B. van den Berg. Zwart: A. O'Kelly de Galway. 1 d.4, Pf6; 2. C4, e6; 3. Pc3, Lb4: 4 Dc2, 0—0; 5. Lg5, d6 (i.pl.v. d5); 6. e3, h6; 7. Lh4, e5! (blijkt zeer sterk te zijn): 8. Ld3, Te8: 9. dxe5, Lxc3t; 10. Dxc3: dxe5; 11. Pe2, b6; 12. 00. Lb7; 13. Tadl, De7; 14. Pg3, Pd7; 15 Lc2, De6; 16 Lf5, Dc6; 17 f3, g5. (Het lijkt zo, of wit nu een stuk verlie zen moet. Een tactische afwikkeling voorkomt dit, maar, na de ruil blijft er voor wit een slechte stelling over. 18. Ixd7!, gxh4; 19. Pe4. Pxd7; 20. Lxd7, Dg6 (met Dxd7 wegens Pf6t); 21. Lxe8. Txe8: 22. Dd3, h3: 23. g3. f5; 24. Pf2, Lxf3; 25. Pxh3, Le4; 26. Dd7. f4! begin van sterke slotaanval; 27. exf4, Lc6!; 28. Dd2, De4; 29. f5 (er is niets tegen Dhl) Dhlf; 30. Kf2, Dxh2f: 31. Kei. Dxd2 (veel sterker dan Dxh3(; 32. Kxd2, Lg2! wit geeft op. De 10-kamp. Hier volgen de uitslagen van de le icnde der 10-kamp, die door de schaakclub „Daniël Noteboom", in samenwerking met de Leidse Schaak club,. in Noordwijk georganiseerd wordt. A. BarkemaE. H. van Galen 1—0 W F. SchüssA. Leenheer 10 J. KoetJ. A. Scheepmaker 1/21/2 Th. AdmiraalB Turk 10 D. PosthumaP. Bedijn 1/21/2 LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal examen rechts geleerdheid: mej. S. Zwart te 's-Gra- venhage en de heer P. P. C. H. v. d. Voort te Oegstgeest. voor het candidaatsexamen rechts geleerdheid: de dames E. Crinee le Roy te Enschede. N. P. C. Elenbaas te Oegstgeest; F. J. Schuurman te Dordrecht, W. J. den' Hertog te 's-Gravenhage, E. M. Boeje te 's-Gravenhage. en de heer L. Th. Lohmann te Overschie. Uit de PiiltoAie u-an. de ÏS-anJk. £ng.e£and" Na twee en halve eeuw genationaliseerd Van een hardnekkige „young lady" die een kwart eeuw bleef posten en rond het eer waardige gebouw spookt als er een financiële crisis op til is! (Van een bijzondere medewerker) Een eerbiedwaardige „old Lady", meer dan twee en halve eeuw oud en nog altijd springlevend: dat is de „Bank of England", gevestigd in, Threadneedlestreet stellig. Sinds de stichting op koninklijk bevel zijn meer dan 250 jaar vergleden en heeft de „Bank of Engeland"-talloze stormen en crisis getrotseerd. Maar de instelling die op 6 Juni 1694 begon met een kapitaal van 1,2 millioen pond sterling, moge al eens op haar grondvesten gewankeld hebben, voor al in de eerste eeuw van het bestaan, zij kon zich steeds handhaven. 16 Juni 1694Willem Paterson JCasteC Jliuiek wrndt SWe&identJ! 99. De luitenant stond op. Wat was er nu weer aan de hand. Als een dol leman rende de rare speelkameraad van hem in een kring om hem heen. Het publiek loeide en tierde. „Leve Mario Morto.. Hiep, hiep, hiep..!!" Dat begreep de luitenant. Stralend van plezier stak hij zijn lange arm in de lucht. „Hoeraaaaaü" riep hij en voor hij wist wat er gebeurde ging hij ■weer de planken over. Mario Morto boven op hem. „Oewaaaai.gilde ons luitenantje, „hij kietelt!!!" „Op staan", hoorde hij weer roepen. Maar meteen ging hij weer de laagte in. Iemand had hem op zijn maag ge stompt. Daar hield de luitenant niet van. „Niet slaan", scheeuwde hij. overeind krabbelend. „Pats". Iemand sloeg hem schijnbaar op zijn hoofd. De luitenant ging weer liggen. Dan had hij. nergens last van, had hij ge merkt. Maar nu stond hij ook niet meer op. Beslist niet. Hij liet de scheidsrechter kalm uittellen. „Ein de eerste ronde", kondigde een luid spreker aan. Het gejoel was niet meer om te harden. Nu de luitenant van zijn belager was verlost, kreeg hij weer plezier in het leven. Hij juichte dapper mee. kreeg het koninklijke fiat op zijn plan I en zij bezocht allen die direct of een bank te stichten waardoor de indirect bij de Bank betrokken, wa ren, teneinde hulp voor haar broer te verkrijgen. Toen succes voor het meisje uitbleef is zij dag in, dag uit bij de „old Lady" gaan posten: een stom protest' tegen het lot van haar broer. Meer dan een kwart eeuw hield zij dit hardnekkig vol, ook na de dood van haar broer in de ge vangenis. Bijgelovige zielen zien haar nog steeds als spook rond de „old Lady" waren in een tijd dat er een financiële crisis dreigt. Dat dit in 1946 bij de nationalisatie van de Bank niet het geval is geweest, is verheugend verschijnsel, al is het daarom niet minder waar dat Enge land financieel zware tijden door leeft. Aan de Bank is daarvan overigens weinig te mierken. Nog steeds zijn er de zestien directeuren, die teza men met de „governor" lord Cotta werd door de regering benoemd als opvolger van de beroemde Montagu Norman de leiding in handen heb ben. En bij de ingang zwaait nog steeds de bode de scepter, de bode met een driekantige steek op het waar dige hoofd en een lange staf als te ken zijner waardiheid in de hand Het is dezelfde staf waarmede in vroeger eeuwen onwelkome bezoe kers de deur „gewezen" werden... Neen, uiterlijk heeft' de nationa lisatie geen sporen achtergelaten. En ook in de vele plichtplegingen in de loop der jaren ontstaan in het verkeer tussen bank en cliënt is geen wijziging gekomen. Alleen zijn er geen 17000 aan deelhouders meer, die tezamen een bedrag van 235 millioen pond ster ling in de Engelse Bank hadden ge stoken. En ook de geweldigen voor raad goud in de gewelven is in 1947. vergeleken bij de topjaren, aanzienlijk teruggelopen. Zo zelfs dat menigeen zich afvraagt of het ge zegde „zo safe als de Bank van Engeland" nog wel met de waar heid in overeenstemming is. Maar het klinkt nu eenmaal niet om daarvoor in de plaats te stel len „Zo safe als Fort Knox". Neen, dan houden wij het liever bij de Bank, die stellig niet zo veel goud bezit als vroeger, maar waarvan de naam ons toch het prettige besef geeft van iets, dat door de eeuwen heen zijn tradionele betrouwbaar heid ongeschonden heeft bewaard. koning, wanneer hij geld behoefde, niet langer bij particuliere geldschie ters terecht moest komen, die als onderpand dan de heffing of inning van een belasting kregen. Neen, al leen via -de Bank kon de koning geld opnemen en de Bank kon dit alleen geven na goedkeuring door het Par lement. Winst maken Waar de Engelse Bank het recht kreeg en daorvan onmiddellijk ge bruik maakte om papiergeld in omloop te brengen, zal het geen ver bazing wekken dat de geldschieters die hun lucratief bedrijf plotseling getorpedeerd zagen, reeds in 1696 een poging waagden de „old Lady" de nek om te draaien. Zij organiseerde een run op de Bank, na eerst op zo veel mogelijk banknoten beslag ge legd te hebben. En zo verschenen zij voor de loketten, eisten onmiddel lijke inwisseling van hun geld. Ge lukkig lieten degenen die het begin kapitaal bijeenbrachten de Bank niet aan haar lot over, zodat de aanval op de liquiditeit afgeslagen werd. En zo kon de Engelse Bank het aan vankelijk plan om kapitaal aan te trekken en voordelig te beieggen, doorzetten, daarmede de in deze da gen heersende speculatiezucht aan wakkerend. Het spreekt vanzelf dat men in de keuze der belegging niet altijd even secuur was zoals bij enkele zwen- dielaffaires Zuidzeeschandaal bleek Het begin kapitaal was toen echter al zo aangegroeid, dat deze schokken behoorlijk werden opgevan gen. Noch de afval van de Noord-Ame rikaanse koloniën, noch een bestor ming door het gepeupel in 1780, kon de „old Lady" van Threadneedlestreet aan hét wankelen brengen. En evenmin slaagde daarin een merkwaardige en hardnekkige „young lady", die omstreeks het mid den van de vorige eeuw gedurende 25 jaren bij de ingang van het aan tradities zo rijke gebouw postte. De „Bank's nun" werd zij genoemd de „non" en zij was de zus ter van een employé die tot een langdurige gevangenisstraf veroor deeld werd wegens diefstal, hoewel hij tot het laatst toe ontkende de da der 'te zijn. Zijn zuster was de enige die geloof sloeg aan. zijn ontkenning

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2