Overkoepelend omroeplichaam Vergadering der Jongeren K.V.P. WOENSDAG 19 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 DE RADIO-OMROEP Voorgesteld wordt De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft thans voor publicatie vrijgegeven het rap port van de Radioraad met betrek king tot een wettelijke regeling van de omroep in Nederland. Het rap port is vergezeld van een ontwerp van wet en een memorie van toelich ting daarop. Er zal zijn een overkoepelend om roeplichaam. dat de vorm zal hebben van een stichting en belast zal wor den met het gehele beheer van de omroep, waartoe onder andere be horen de technische verzorging de exploitatie der zendinrichtingen in begrepen de buitenlandse verte genwoordiging en de verzorging aan de wereldomroep. De stichting beheert, onder toe zicht van de overheid, de opbrengst van de luisterbijdrage. Zij heeft een publiekrechtëlijke taak en kan bin dende voorschriften geven aan alle omroepinstellingen. Er zullen zijn omroeporganisaties, welke geheel zelfstandig zullen be schikken over zendtijd, dier.zij aller eerst kunnen bestemmen voor het uitdragen van eigen beginselen en voorts desgewenst voor de verzor ging van andere programmastof. Zij zullen in het bestuur van het over koepelend omroeplichaam zitting hebben. Teneinde als omroeporgani satie te worden erkend, zal een or ganisatie zich uitsluitend, althans hoofdzakelijk, tot doel moeten stel len het doen van uitzendingen, en moeten aantonen, dat zij als verte genwoordigster kan worden be schouwd van een belangrijke stro ming in ons volksleven. Naast het programma van een omroeporganisatie zal in beginsel steedseen algemeen programma kunnen worden beluisterd, dat aan de volgende normen zal moeten vol doen: het moet er op gericht zijn op hoogstaande en harmonische wij ze een zo getrouw en veelzijdig mo gelijk beeld te geven van het gees telijke, maatschapDelijke en cultu rele leven van het Nederlandse volk. Het moet zo zijn, dat daaraan re delijkerwijs geen aanstoot kan wor den genomen. Het algemeen pro gramma 'zal door een apparaat^ van de stichting worden verzorgd onder toezicht en verantwoordelijkheid van een algemeen programma-commissie, benoemd door de raad van beheer van de stichting en samengesteld uit vertegenwoordigers der grote gees telijke, maatschappelijke en cult, or ganisaties en instellingen. Aan de kerken zal zendtijd worden toegewe zen ten behoeve van de verzorging van kerkdiensten. De vertegenwordigïng van de levensbeschouwingen in de omroep. Stromingen, welke nog niet een eigen vaste organisatievorm hebben gevonden, en instellingen, die niet van de bemiddeling van een omroep organisatie wensen gebruik te maken, kunnen in het algemeen programma gelegenheid verkrijgen zich te doen •horen. Verwacht mag worden, dat beide soorten programma's tezamen, die der omroeporganisaties en het alge meen programma, elkander aanvul lend, een zo volledig mogelijk beeld zullen geven van de geestelijke ver scheidenheid van ons volk en van de nationale eenheid, die boven deze verscheidenheid uitgaat. Het voortbestaan van enkele grote omroeporganisaties als de vertegen woordigsters van de allergrootste stromingen in ons volk wordt mede gemotiveerd uit overweging, dat de ze grote stromingen in een algemeen programma niet steeds een waarlijk evenredig deel van de zendtijd zou den kunnen ontvangen zonder de sa menstelling van het programma te ontwrichten, en dat zij derhalve ge legenheid dienen te verkrijgen daar naast zelfstandig over zendtijd te be schikken. Verdeling van de zendtijd. De eigenlijke verdeling van de zendtijd zal eei'st kunnen geschie den, nadat bekend zal zijn, hoeveel welke omroepinstellingen voor toekenning-van zendtijd in aanmer king zullen komen. Het ligt in de be doeling deze verdeling opnieuw vol gens bij de ontwox-pen algemene maatregel van bestuur aangegeven richtlijnen bij een minsteriële be schikking te x-egelen. De studioruimte te Hilversum vol doet -.kwantitatief en kwalitatief niet meer aan de eisen, welke de om roep in Nederland, de wereldomroep inbegrepen, stelt. Reeds thans wordt door enkele omroeporganisaties aan anderen gastvrijheid verleend in haar gebouwen. De wereldomroep moest buiten Hilversum een studioruimte zoeken, i Eerlang zal tot de bouw van een geheel nieuw omroepge- bouw moeten worden overgegaan Inmiddels is het van belang niet al leen, dat de bestaande studiox'uimte op de meest doelmatige wijze wordt gebruikt, zoals reeds thans ge schiedt, doch tevens, dat de in de naaste toekomst aan te brengen ver bouwingen en uitbreidingexi zodanig kunnen geschieden, dat niet op de bouw van een nieuwomroepgebouw wordt vooruit gelopen, en dat deze verbouwingen de omroep in zijn ge heel dienen. Ook is het nodig, dat de technische dienst in het algemeen belang vex'bouwingen kan verrich ten, waarvan een particulier eige naar wellicht niet onmiddellijk de wenselijkheid kan erkennen. De programmaraad van de wereld omroep wordt, naar in artikel 13 van het omroepreglement wordt voox-gesteld, benoemd door de minis ter. Overwogen is, dat de wereldom roep meer dan de binnenlandse om roep een direct staatsbelang en dus min of meer staatszaak is. De bepaling, dat omroeporganisa- ties aan de behoeften van een be langrijke stroming moeten voldoen zal thans, dank zij het algemeen pro gramma, tot strengere schifting kun nen leiden, dan voor 1940. In het thans ontworpen omroepbestel pas sen de dwergomroeporganisaties niet meer. Daarover belangrijke stro mingen" wordt gesproken moet ge dacht worden zowel aan het aantal aanhangers als aan de betekenis, wel ke zij voor ons volksleven hebben. Het algemeen programma is anders en andersoortig dan dat van een om roeporganisatie. Dit wordt mede m de toedeling van de zendtijd tot uiting gebracht. Het ontwex-p bevat voorts nog be- palixigen omtrent de zenderwisseling de uitgifte van programmabladen en laat de mogelijkheid open preventie ve controle op de uitzendingen uit te oefenen indien de noodzakelijkheid daarvan zou blijken. De repressieve controle, welke is voorgeschreven, wordt door de Kroon geregeld. Het bedrag der verplichte luisterbijdrage is niet in de wet vastgelegd, doch ah maximum op 12.per jaar be paald. Ten slotte is het ontwerp verge zeld van ontwerp-statuten voor de stichting „De Nederlandse omroep'' Huwelijksgeschenken voor Pri nses Elisabeth Gisteren zijn de huwelijksgeschen ken voor px-inses Elizabeth en luite nant Mountbatten onder strenge be waking van detectives aan de pers getoond. Van haar vader heeft de prinses een halsketting van diamanten robijnen gekregexx en haar moeders geschenk is een dubbel snoer rose paarlen en twee diamanten oorhan gers vaxi 100 centimeter lengte. Koningin Mary heeft haar klein dochter bedacht met twee diamanten tiara's twee diamanten halssnoeren, •paarlen oorknoppen exx een diaman ten armband. Behalve verschillende geschenken, waarvan reeds melding is gemaakt, ontving de prinses van koningin Ma rie van Joegoslavië een gouden poe derdoos, bezet met diamanten van de Griekse regering een exquise Griekse vaas Van haar zuster, prinses Margaret, kreeg px-inses Elizabeth een picnic mand en enig glaswerk, terwijl de aanstaande prins-gemaal van ko ningin Mary vier zilveren presen- teex-bladen kreeg. Onder de geschenken van h& Britse gemenebest bevonden zich een halssnoer van diamanten groot als kex-sen, uit Zuid-Afrika een antieke zilveren kandelaber, van Canada en een antiek zilveren diner servies van Gibraltar*. De Mahardaja van Bikaner zond een ivoren lamp, die een zacht rose licht geeft en urt Bux-ma kwam een robijnen halssnoer. De Litause vex-plaatste personen in Duitsland schonken de prinses paar avondmuiltjes van zwarte suède I met gouden randen, terwijl een Pa- rijse caféhouder een kunstige ijstaart zond. Ook de Britse inwoners van Cuba lieten zich niet onbetuigd en stuurden een reusachtige doos met Corona-sigaren, en een stamhoofd uit Nigerië zond twee olifantstanden. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden voor St. Nicolaas-Geschenken 3{,aite BINNENLAND. Tot Geheim Kamerheer van Z. H. de Paus is benoemd prof. dr. M. J. Cobbenhagen te Tilburg. De 35-jarige directeur van het Doetinchcmse distributiekantoor stel de zijn familie boger dan de ge meenschap. Hij wees zijn vader on rechtmatig banden toe. Resultaat: 200.boete en verlies van zijn functie. Gedurende enkele jaren zijn er in de Ruurlose coöperatieve winkels duizenden suiker-, kaas-, boter-, ta baks- en koffiebonnen ontvreemd. Tot l«d van de Prov. Staten van Noord-Holland is benoemd in de vacature mr, dr. Witteman H. J. Alink te Nieuwe Amstel. Tegen de voormalige directeur van de Gewestelijke Arbeidsbeurs te 's-Gravenhage L. Th. A. Meijs is door het bijzonder gerechtsof te 's-Gravenhage geëist 8 jaar met af trek en ontzetting uit de beide kies rechten voor 15 jaar. De 39-jarige sloper F. Kersber en is te Rotterdam aan de Waalha ven door het instorten van een schuiltunnel gedood. Het interneringskamp te Rilland Bath en te Rheinauwen zullen, naar het de bedoeling schijnt te zijn, wor den opgeheven. De nog in het kamp ge interneerde personen zullen over andere kampen worden verdeeld. buitenland. In Londen heerst grote drukte, in verband met het huwelijk van prinses Elisabeth; de hotels zijn ei vol. Juist nu staken de kellners in de grote Londense hotels „Claridge", „Berkeley" en „Savoy", waar ko ninklijke gasten logeren. En waar om? Omdat veertien dagen geleden een kelner ontslagen is in hqt Sa- voy-hotel. Nu wij het toch over hotels heb benIn de eetzaal van het hotel ..King George" te Ismailia bij Port Said is een bom orxtploft. Een Egyo- tenaar had hem in z'n actetas, De dader werd zelf zwaar gewond. Voor zover levend werd het restant gear resteerd. Het hotel was in gebruik bij de Britse strijdkrachten in de zöne van het Suez-kanaal De echte King George, de koning vaix Engeland, heeft beloofd zijn dochter en haar man gedurende 2 jaren na het huwelijk uit eigen zak te onderhouden. Zelfs prinsen en prinsessen zijn vaak zo arm, dat zij op kosten van hun ouders moeten leven. Overigens heeft prinses Elisa beth een aardig uitzetje cadeau ge kregen. Zij heeft uit New Yox*k 25 japonnen gekregen. Daar zij die toch niet allemaal dragen kan, heeft zij er 20 van beschikbaar gesteld voor Britse bruiden, die op 19, 20 of 21 Nov in het huwelijk treden. LEIDSF UNIVERSITEIT. Geslaagd Voorbereidend Kerkelijk jxamen: de heer D. J. Froentjes te Leiden; propaedeutisch examen God geleerdheid: mej. H. C. P. Blom te Leiden; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Dierkunde) de heer P J. Nieuwdorp te Voorburg. Langzaam maar zeker I Wie meende, dat het jonge vuur gedoofd was, na de mislukte verga dering van de vorige maand, heeft zich deerlijk vergist! Gisteravond hebben we bemerkt, ,dat de Jonge ren Organisatie in de K. V. P., afd. Leiden, nog wel degelijk bestaat en dat het bestuur met enthousiasme zijn pioniersarbeid venitcht; lang zaam, maar zeker gaan we de goede kant op! Een smakelijk diner. Het bestuur heeft de goede ge dachte gehad het geheel van deze vergadering te gieten in de vorm van een uitgebreid diner; als soep diende de opening door de voorzit ter, Joop Leichex*, die het doel van de jongex*en organisatie in korte trek ken nog eens duidelijk uiteenzette. De hors d'oeuvre was samengesteld uit enige ideeën betreffende de le denwerving, propaganda, een vrou welijke vertegenwoordiging lin het bestuur waarvoor echter nog geen oplossing gevonden werd en de schriftelijke cursus, die van het hoofdbestuur uit zal gaan en be stemd is om de leden in te werken in de politieke problemen. De hoofdschotel aangediend als hutspot, bevatte een uiteenzetting van Jan van Zonneveld, betreffende het Butlin Camp en de succesvolle actie, die Katholiek Leiden daarte gen heeft ondernomen. Zoals bekend hebben de Prov. Staten van Noord- Holland aaxx B. en W. van Zqnit- voort de nodige vergunning gewei gerd, zodat het plan voorlopig van de baan is. Vanzelfsprékend echter zullen de initiatiefnemers, om het grote finantiële belang, dat er aan vastzit, het niet opgeven en is het zaak, dat men in Katholieke krin gen overtuigd raakt van de verder felijkheid van zo'n kamp, zowel op godsdienstig als op cultxireel gebied, waarin men niet leeft, doch geleefd wordt. Een machtige organisatie im mers denkt voor haar 3000 gasten tegelijk en trekt met schier onfeil- bax*e zekerheid aan de touwtjes; men behoeft dus slechts gedachteloos aan die trek gehoor te geven en dan loopt alles vanzelf! Een -interessante gedachtenwisseling, die op deze uit eenzetting volgde, bracht de con clusie dat het bereikte resultaat voor lopig goed is, doch dat het noodza kelijk is, wil men met succes deze uitwas bestrijden, dat er een ander plan voor in de plaats komt, betref fende de vacantie-doox'brenging. Een enigszins bittere saus over dit gereéht was de kwestie van de con tributie-betaling. Meer medewerking van de leden zou het reeds overla den bestuur zeer welkom zijn! Hte kopje koffie was in dit geval echte koffie, welke door het be stuur wex*d aangeboden, terwijl als dessert op tafel kwam een „tutti frutti", bestaande uit de kwestie op welke manier men de bijeenkom sten aantrekkelijk kan maken. De meningen hieromtrent liepen nogal uiteen; een zekere aantrekkings kracht is vooral voor een kers verse organisatie natuurlijk nood zakelijk, waar tegenover staat,dat dit niet te ver mag worden doorge voerd, oxndat men cr anders niet meer voor de politiek komt, doch om de rest. De heer S. Menken stelde tenslotte voor ook hier de gulden middenweg te bewandelen en te be ginnen met een eenvoudige omlijs ting van zang en declamatie, een oplossing, die algemeen ingang vond. Tenslotte nog een nagerecht: de plannen voor de komende maanden Op de eerste plaats de reeds eerder genoemde cursus; in afwachting van het gereedkomen daarvan enkele belangrijke avonden, waarop ge sproken zal worden over eexx fede ratief Europa, gezinshulp, bedrijfs organisatie en communisme. In en kele gevallen zal hierbij samenwer king gezocht worden met „De Nieu we Koex*s". Daar de schalen leeg,en allen ver zadigd waren, werd dit diner, dat in een zeer prettige sfeer plaats vond door de voorzitter voor geëindigd verklaard, en togen de aanwezigen huiswaarts met de overtuiging dat de jongeren organisatie, weliswaar nog zoekend naar een vaste vorm, nog leeft en vol vitaliteit de toe komst tegemoet gaat! AARLANDERVEEN Beplanting. B. en W. hebben medegedeeld eerst dan tot herbeplan ting langs het Nooi'deinde te kunnen overgaan als de bermen langs de weg in eigendom aan de gemeente ko men. ALPHEN AAN DEN RIJN Onderwijs. De Kath, Uloschool Paradijslaan 2 is te klein geworden. De meerdere schoolruimte is gevon den door een gedeelte van perceel Paradijslaan 1 (ambtswoning vroeger hoofd der school, de heer H. S. v. d. Putte) te verbouwen en te trekken bij de bovenverdieping van de school. R.K. Bouwvakarbeidersbond contra de gemeente. Er liep een geldle ning van de gemeente Alphen aan den Rijn met de R.K. Bouwvakarbei dersbond „St, Joseph" te Utrecht. Tij dens de bezetting, onder het burge meesterschap van de heer P. A. Co- lijn, heeft de gemeente van deze le ning een vervroegde aflossing ge daan van 40.000.— welke, krach tens de bepalingen niet strikt nood zakelijk was geweest. Toen de aflos sing geschiedde, stond genoem'de bond onder Duits bestuur. De op nieuw opgerichte bond erkende ge noemde aflossing niet als rechtmatig en dientengevolge ontstond een pro cedure tussen de bond en de gemeen te. Bij vonnis d.d. 27 October 1947 van de Amsterdamse Kamer der af deling Rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel in deze zaak is de gemeente in het ongelijk gesteld en de R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" ontvankelijk verklaard in zijn eis B. en W. stellen de raad voor geen revisie van deze uitspraak te vragen, Gashouderklok in elkaar gezogen in 1944. Blijkens het jaarverslag van de gemeentebedrijven is door grote onoplettendheid van het toe zichthoudend personeel en het niet tijdig aanbrengen van het in het ma gazijn aanwezige schakelapparaat op 21 Mei 1944 de gashouderklok in el kaar gezogen. De kosten van herstel ling bedroegen volgens het verslag 7000.waarvoor een afschrij vingspercentage van 4 pet. werd vastgesteld. Van 1945 af echter werd 15 pet afgeschreven. Vuilnisophaaldienst. De particu liere vuilnisdienst (kostende ƒ11.000 per jaar) stellen B. en W. voor te handhaven zolang zulks nog noodza kelijk is. De voorbereiding van de reorganisatie van de dienst is nu nog niet voltooid Een van de nieuwe reinigingsauto's, welke van den Haag is overgenomen, is reeds in gebruik, BOSKOOP GEMEENTERAAD. Maandag j.l. kwamen de leden van de gemeenteraad weder bijeen voor de verdere bespreking van het pro bleem woningbouw. De voorzitter leest eerst het rapport voor van dp in de vorige vergadering be noemde commissie, welke in Den Haag een bespreking over deze kwes tie heeft gehad. Hieruit blijkt dat, wil men in 1948 kunnen bouwen, dit aan de G. Rijweg moet zijn en wel op het terrein van v. Nes of Oosthoek. Nu ontwikkelt zich weer een lang durige cftcussie, waarbij allerlei plannen worden geopperd, zelfs wordt genoemd de Zwarteweg. Nas- saustraat en Tuinstraat blijken ook in de smaak te vallen. Doch al deze plannen zouden verhinderen dat in 1948 gebouwd zal kunnen worden terwijl geen toestemming wordt ver kregen, wanneer geen aansluiting wordt verkregen aan het algemeen uitbreidingsplan. Ook gaan er stem men op dan maar niet in 1948 t( bouwen, doch later, wat dan mis' schien tevens goedkoper is. De voorz. merkt op, dat de woningnood tot gro te spoed aanzet. Tenslotte komt een voorstel van de heer Kooi in stemming, waarin beslo. ten ligt, om in 1948 te gaan bouwen, opdracht te geven aan Stad en Land schap voor een gedeeltelijk uitbrei dingsplan en deze plannen zo spoedig mogelijk aan de Raad voor te leggen. Bij de stemming bleken te hebben voorgestemd de heren Taal, Kooy, Hage. Splinter, v. Wingerden en v. d Willik, zodat de verhouding 66 werd en wij dus nogmaals een raads vergadering hebben te wachten over deze langdurige geschiedenis. HAZERSWOUDE NJ.W.I.N-colIecte. De N.I.W.I.N collecte aan de Rijn bracht op de somma van 452,18^- HILLEGOM Gouden jubileum. Dinsdag was het 50 jaar geleden, dat de heer Th. A. Stevens alhier als 13-jarige jongen op 't kantoor kwam van de N.V. R. A. v d. Schoot, bloembollenkwekerij en handel alhier. Na enige jaren splitste zich de zaak en ging de heer Stevens over naar de N.V. J. B. v. d. Schoot, waar hij opklom en thans nog met gTote ijver en toewijding arbeidt. Des morgens werd de jubilaris met z'n echtgenote en kinderen door de directie ontvangen, waar de heer Ste vens werd toegesproken en hem 'n enveloppe met inhoud werd aangebo den. Vervolgens sprak de heer Jer. Steenvoorden, px*ocuratiehouder, en bood namens collega's van kantoor, schuur en tuinen, mede 'n blijvend aandenken. Op de druk bezochte re ceptie kwamen vele oud-collega's en zakenrelaties, doordat de jubilaris ad ministrateur is van de afd. in- en ver koop. LEIDSCHENDAM Nieuw home voor gidsengroep. De gidsengroep St. Elisabeth had nog steeds geen geschikte localiteit voor haar bijeenkomsten, doch hierin zal thans verbetering komen. De ge meente heeft de ongebruikte boven verdieping van het voormalig raad huis aan de Delftschekade aan St. Eli sabeth in bruikleen afgestaan tegen een vergoeding van 15.per maand, exclusief verwarming, verlichting en watertoevoer. NOORDWIJK Personalia. De eremedaille, in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is toegekend aan de heer K. P. Hazenoot, villa 't Sohuite- gat", alhier. De heer Hazenoot is ge durende 40 jaar en dus vanaf de op richting onafgebroken penningmees ter der Veren, voor Chr, Onderwijs te Noord-wijk aan Zee. L.TJ5. In een buitengewone leden vergadering heeft de plaatselijke L. T.B. een oriëntatie-avond gehouden over het vraagstuk: „Wat is de koers van de L.T.B. in verband met de hui dige moeilijkheden in het bloembol lenvak". De opkomst was hierbij goed doch nu er voor onze bloembollen kwekers zulke grote en gewichtige problemen voordoen hadden wij ze ker verwacht, dat alle leden op deze bijeenkomst tegenwoordig zouden ge weest zijn. Na opening waarbij wer den verwelkomd de heren M. Braun en P. van Leeuwen uit Noordwijker- hout, die beiden zitting hebben in de commissie van de L.T.B. ter behar tiging van de kwekers belangen, werd het woord verleend aan de heer Braun, die in korte trekken vertelde van 't ontstaan dezer- commissie naar aanleiding van de bekende motie Noord wij kerhout inzake de maatre gelen in het bollenvak, welke veelal onrechtvaardig zijn. De stappen hier tegen genomen, zijn volgens d" kwe kers bij het H.B. van de L.T.B., het Kringbestuur en de vakgroep onvol doende .i daarom zal er volgens spi\ gestreefd moeten worden naai* zelf standige groep bollenkwekei-s in het raam van de L.T.B., zodat men zelf standig ook de vakbelangen zal kun nen behartigen. De heer van Leeuwen gaf een kort overzicht van het rapport hetwelk de ze commissie heeft opgesteld, waar bij tot uitdrukking kwam, als er maatregelen moeten zijn, deze dan ook i-echtvaardig moeten zijn. steeds is door de L.T.B. gewezen op de gro te onrechtvaardigheid van de Z.g.n. areaalheffing. Ook bracht dit rap port naar voren het grote gevaar van de parate-executie het onrechtvaar dige overbruggingscrediet in het zwarte areaal, welke er geteeld is, hetwelk belangrijk hoger dan 2 rnil- lioen gulden besomd, hetwelk door de bona fide kweker betaald moet worden. Komt men in gedrang met de parate excutie, dan is het nood zakelijk dit aan het bedrijfschap te melden en als men betaald dit steeds te doen jnder protest. Er volgde een leei*zame gedachtenwisseling. NOORDWIJKERHOUT Fancy-fair. De fancy-fair ten ba te van het restauratiefonds van de Ned. Herv. Gemeente heeft opge bracht een bx*uto bedrag van 6000. Naar de Missie. Father L. van der Werf vertrekt op 9 December a.s. naar de missie in Afrika. 9 STOMPWIJK Betere gas-druk. In verband met aanhoudende klachten over de veel te lage druk op het gas zal in Hét voormalig brandspuitenhuisje door het lichtbedrijf een regulateur v/orden geplaatst, waardoor voldoen de druk op het gas kan worden uitge- oefend.De klachten zullen dus spoe dig tot het verleden behoren. VOORHOUT BUITENGEWONE VERGADERING DER BOERENLEENBANK. Motie van wantrouwen ingediend. Het zal voor de voorzitter, dr, H. vergaderingen geweest zijn, die hij in vergaderingen geweest zijn, diehij in langdurige functie heeft moeten presideren. Als enig agendapunt moest behan deld worden benoeming van een "nieuw bestuui'slid. De bestuurscandi- daat, tevens enig candidaat was de heer B. v. d. Nouland, die dan ook bij enkele candidaatstelling werd ge kozen. De voorzitter gaf eerst een nadere toelichting over de gang van zaken. Hoewel op de vorige vergadering de heer P. v. d. HUlst tot 29 Oct. '47 als kassier aan zou blijven, waarna de heer B. v. d. Nouland in deze functie zou worden benoemd, heeft het be stuur gem'eend alles nog in het werk te moeten stellen, ondanks aanwij zingen vanuit Utrecht, de heer v. d. Hulst nog enige tijd te handhaven, gezien zijn langdurige nraktijk. Na nogmaals met 'het besraur in Utrecht een conferentie te hebben gehad is' besloten, dat de in functie zijnde functionaris nog tot 1 Nov. 1949 ge handhaafd blijft, zodat er nu een va cature in het bestuur is ontstaan. De heer B, j/. d. Nouland heeft echter de toezegging gekregen dat hij in ieder geval 1 Nov 1949 in deze functie zal worden benoemd. Het lid Spierenburg betreurde zeer deze gang van zaken. Hij kon zich indenken, dat het bestuur con sideratie gebruikte tegenover de heer v. d. Hulst. Hij beticht het bestuur echter, dat het niet rechtvaardig zou hebben gehandeld tegenover de heer B. v. d. Nouland en vindt niet, dat de belangen van de bank goed behartigd zijn. De heer P. v. d. Nouland vindt het voor zich een moeilijke materie. Hij verwijt de voorzitter, dat hij geen juiste kijk op de gang van zaken geeft, en vond het niet juist, dat zijn collega's hem nu ontrouw zijn ge worden. Hij zet uiteen, waarom v. d. Hulst niet gehandhaafd werd door Utrecht, redenen die door betrokke nen zelf zijn verteld. Dit wist het be stuur en toch moet dit vergoeilijkt worden. Wat de voorzitter ook px*obeerde, hij kon de heren niet overtuigen tot. dat het lid Spierenburg er een einde aan maakte en de volgende motie in diende: De buitengewone algemene verga dering der boerenleenbank, gehoord de besprekingen inzake de verlen ging der kassiersbenoeming spreekt als haar mening uit dat zij deze gang van zaken onjuist en niet in het be lang van de bank vindt en gaat over tot de orde van de dag. Deze rrrotie werd aangenomen met 28 stemmen voor, 12 tegen en 2 blanco. WEERSVERWACHTING KOUD. Aanvankelijk wind uit Ooste- 5 lijke richtingen. Later verander- lijk. Zwaar bewolkt met opkla- g ringen. Plaatselijk enige lichte o sneeuw en hier en daar nevel of mist. In de nacht op verschei- o dene plaatsen weer lichte vorst. 8 oooooooooooooooooooooooooooooooooo WASSENAAR Vergeet de bonkaarten niet! Nog slechts tot en met Vrijdag worden in het uitreiklokaal achter het Distri butiekantoor de nieuwe bonkaarten en schoenenbonnen op eindcijfer 1 uitgereikt. Het lokaal is daartoe ge opend van 912 en van 2—4 uur. Uit een geparkeerde wagen. Op de Prinsenweg stond een auto gepar keerd van een zekere T. uit Dor drecht. Toen hij weer wilde instap pen merkte hij dat een koffer met kleren uit de wagen waarvan de portieren niet waren afgesloten was ontvreemd. De man deed aan gifte bij de politie. ZOETERWOUDE Dc brand in dc brievenbus. De politie heeft de jeugdige daders van de brandstichting in de brievenbus nabij de R.K. kerk opgespoord en tot bekentenis gebracht. Proces-verbaal is opgemaakt, zodat deze baldadig heid gestraft zal worden tot afschrik king. De politie deelt ons mede, dat tegen straatschenderij in den vervolge streng zal worden opgetreden. Afdeling van Kath. Vrouwenge meenschap zal worden opgericht. Meer dan 40 vrouwen bezochten de speciaal voor hen belegde avond van de K.A.B., waar het woord gevoerd werd door mej. Stringa, hoofdbestuur ster van dc K. A. B. in het bisdom Haarlem. In de pauze werd koffie met koek gepresenteerd. Ex* werd een werk-comité gevormd van 14 dames, welke de oprichting van een afdeling van de Kath. Vrouwenbewe^ng zal voorbereiden. De avond werd opge luisterd met zang van mej. Lub en de heer de Gunst, met begeleiding van de heer H. Goddijn. Dc voorzitter, de heer P. Goddijn, sprak het openings woord. LEIDEN PROF. DR. F. L. R. SASSEN GEHEIM KAMERHEER VAN DE PAUS. Z.H. Paus Pius XII heeft prof. dr. F. L. R. Sassen, hoogleraar aan dc Leidse universiteit sedert 1946, be noemd tot Geheim Kamerheer. (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplage.) PAUL VAN ZEELAND TIJDELIJK NAAR BELGIë TERUG. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, zal de heer Paul van Zee land de Belgische vertegenwoordi ger in dc Commissie voor goede diensten, slechts tijdelijk naar Bel gië terugkex*en, omdat zijn aanwe zigheid aldaar dringend nodig is. Volgens berichten in dc Belgische pers zou de heer van Zeeland Zondag in België verwacht worden in verband met een belangrijke verga dering betreffende de koningskwes tie. De heer Taymans zal van Zeeland tijdelijk vervangen. De Belgische minister-president en minister van buitenlandse zaken, Paul Henry Spaak, verklaarde te genover het A.N.Pdat hem van een uittreden van de lieer Van Zeeland uit de commissie niets bekend was. GROTE BRAND TE PONTIANAK. In de afgelopen nacht is in Pon- tianak een grote brand uitgebroken, tengevolge waarvan 80 huizen en toko's een pasai*loods en 't moderne bioscooptheater „Captol" zijn ver woest. De schade van de brand, wel ke in het amusementscentrum „Hap py World" begon, wordt op 2.000.000 gulden geraamd. Dit is de tweede brand in Pontin- nak na de oorlog. Bij de eerste wer den 160 toko's verwoest. Aan het op bouwen kon men toen wegens ma teriaal gebrek nog niet beginnen. POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Aldabi, 17 Nev. van Rotterdam Ie Rio de Janeii-o. Delftdijk, VancouverRotterdam, wordt 19 Nov. n.m. te Rotterdam verwacht. Duivendijk, Vancouvei*Rotterdam 17 Nov. van Cristobal- Grootebeer, AmsterdamBatavia, wordt 18 Nov. te Algiers verwacht. Indrapoera, JavaRoterdanx, pass. 18 Nov. Cape Bon. Kota Agoeng, RotterdamBatavia 17Nov. te Djeddah. Nieuw Amsterdam, 18 Nov. van New-York te Rotterdam. Volendam, RotterdamBatavia, 13 Nov, van Suez. Willem Ruys, 18 Nov." van Batavia te Hoek van Holl- verwacht. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 18 Nov. Vee. Aanvoer: 850 vette koeien en ossen, 195 nuchtere kalveren, 773 stuks.' ge- bruiksvee, 226 gi*askalveren, 554 big gen, 292 schapen en lammeren, 371 paarden, 23 veulens, 153 bokken en geilten. Prijzen: Kalfkocien lc srt. ƒ700, 2e srt. ƒ550, 3e srt. 350; Melk koeien 700, f 550 en ƒ350; Vare koeien 400, 300 en 250; Vaarzen ƒ400, 300 en ƒ200; Pinken 300, 200 en ƒ150; Graskalveren 180, ƒ100 en ƒ50; Biggen ƒ24, ƒ20 en ƒ15; Hitten f 575, 430 en 200: Werkpaarden ƒ800, ƒ600 en ƒ300, al les per stuk; Slachtpaarden 1.35, 0.95 en 0.60 -per kg. Kalf- en melkkoeien handel traag, prijzen oplopend. Vare koeien handel stroef, prijshoudend. Vaarzen en pin ken handel lui, prijzen onveranderd. Graskalveren handel traag, prijzen constant. Biggen handel redelijk, prijzen iets hoger. Paarden slepende prijzen, onveranderd.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3