Gemeenteraad van Nieuwveen Komt Marshall-h ulp nog op tijd DINSDAG 18 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT RAGINA 3 BOSKOOP Uitvaart pastoor E. Mathot Zaterdag berichtten wij dat de Zeereerw. Heer E. Mathot, oud-pas toor te Spanbroek, Vrijdagmorgen was overleden. Gisteravond werden in de parochie kerk te Boskoop de Metten gezongen; pastoor T. Schoenmaker uit Dordrecht was agens; diaken was pastoor C. A. Ouwendijk en sub-diaken kapelaan N. Duyn. Cantores waren kap. K. Seysener en kap. J Sanders. Vanmorgen om 9.30 uur werden de Lauden gezongen waarbij agens was de Hoogeerw. Heer L. A. M. Nieuwen- huizen, deken van Alphen aan de Rijn. terwijl als diaken en subdiaken resp. fungeerden pastoor L. Oosterom en pater S. van Harteveld o.f.m. uit Nieuwe Niedorp, ceremoniarius was kap. Duyn. De plechtige uitvaartdienst werd om 10 uur opgedragen door de hoog eerw. heer H. A. Bots, deken van Gouda, met dezelfde assistentie als bij de Lauden. Vele heren geestelij ken, vrienden en oud-klasgenoten, waren hierbij aanwezig om de over ledene de laatste eer te bewijzen. Het parochiaal kerkkoor voerde onder leiding van de heer G. van Vliet de meerstemmige requiemmis uit van Hassler en het Dies Irae van L. Pe- rosi. Deken Bots hield een korte lijkre de, waarin hij memoreerde hoe het leven een zoeken naar God is, terwijl de dood de ontmoeting van God be tekent. Pastoor Schoenmaker verrichtte na de H. Mis de absoute op het R.K kerkhof te Boskoop. HAZERSWOUDE Personalia. Aan de heren I., Raaphorst, A. van Rijssel en P. v. d. Werf te Hazerswoude en P. v. d. Bosch te Boskoop, is verleend de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. H1LLEGOM EEN 100-JARIGE. Op 1 Dec. hoopt de heer Th. van der Helm zijn 100ste verjaardag te vieren. De krasse oude baas slijt zijn levensavond in huize St. Jozef. Verdiepingsweek voor de jongeren. In de Martinuskerk is een Verdie pingsweek gehouden -voor de mann. en vr. jeugd boven de 17 jaar. De lei ding had pater H. van Dam O.F.M. De deelname was algemeen. De plech tige sluiting werd ook door vele ouders bijgewoond. Als laatste onder werp werd behandeld: de jeugd in het gezin. Personalia. Aan de heer Th. A. Stevens, boekhouder bij N.V. v/h J. B. van der Schoot, is verleend de ere medaille in zilver, verbonden aan de Ord'e van Oranje Nassau. Bloembollencultuur. - In de afd.- verg. werden candidaat gesteld in de vacature D. v. Egmond de heren G. E. Veldhuyzen van Zanten en Jac. de Brabander, beiden .alhier. Zwarte snoep. De ambtenaren van de Prijsbeheersing hebben pro ces-verbaal opgemaakt tegen de hou der van 'n koffietent alhier, die o.m. stukjes kauwgom voor 1 kwartje per stuk verkocht. KATWIJK Gemeenteraad. De Raad verga dert Donderdagavond a.s. te half acht. Meest belangrijke punten der agenda zijn: Praeadvies met betrekk'ng tot het stichten van een nieuw school gebouw aan het Abeelplein. Voorstel tot het overnemen van het Rijk van een achttal noodwoningen staande aan de Kortenaerkade. Voorstel met betrekking tot het stichten van een Ambachtsschool in deze gemeente. Geboren; -Gijsbert J., z. van W. Schonenberg en C. J. van Tongeren; Cornelis Willem, z. van L. van Bee- len en C. W. 't Hart; Cornelis, z. van C. Guyt en G. Haasnoot; Jan Willem, z. van C. Visser en C. van Egmond; Adriana, d. van C. van der Plas en J. Bruim; Apollonia J. G., d. van A. L. Oudshoorn en G. G. Bogaards; Nel ly en Rochusta, dochters van H. Brouwer en R. C. -Houweling; Johan nes Wilhelmus Gerardus, z. van T. A. Aanhane en A. M. van Oosten. Ondertrouwd: G. A. van der Spek en M. van Rijn; J. van der Plas en J. S. Ros. Getrouwd: D. Jonker en J. van Rooien; A., van der Plas en J. C. Var- kevisser. Overleden: P. van Duyn 5 dagen. LEIMUIDEN Jeugdwerk. - Op verlangen van het Episcopaat is in onze parochie op gericht een afdelingscommissie voor het Jeugdwerk. Deze commissie heeft tot taak het Kath. Jeugdwerk van meisjes en jongens onder 17 jaar steun en leiding te geven, en boven dien controle uit te oefenen. Zij is sa mengesteld uit de volgende personen: Aalmoezenier kap B. A. M. Vroklage, voorzitter Th. M. Obdeijn; leden: M. Straathof, J E. Hartveld. C. A. Lan- geslag, G. J. v. Berkel, M. v. Berkel, C. J. de Rijk L. H. v. Velzen, C. l'Ami-Korts, I. Kraan-v. Galen, B. Overdevest-Rodewijk en N. v. Haas ter. Geboren: Nellie Geertruida, d. van A. Balder en J. Breedveld; Martinus Gerardus, z. van A. v. Tol en A. P. Brozius. Ondertrouwd: W. J, Berenda 29 j. en C. Overdevest 29 j. LISSË IJsclub Uit het jaarverslag van de secr. de heer Wesselo, bleek, dat ■het ledental 567 bedraag. Ontvangen was 3907,24 en uitgegeven f 4858,24 een nadelig saldo van 951,-. De he ren P. van Dijk en A. Wesselo wer den als bestuurslidherkozen. terwijl de heren L. B. Vreeken en Al. P. S. Mieloo tot bestuursleden werden ge kozen in de vacature van de heren J. Cammenga en J. lenstra. Mej. N. Verdegaal en de heer C. v. Velzen werden benoemd tot leden van de kascommissie. De contributie werd na enige discussie bepaald op 2,- per lid. Naar aanleiding van een vraag werd besloten het hoofdbe stuur van N.Z.H. Ijsbond "te ver zoeken te verbieden om. startgeld te geven aan deelnemers van de wed strijden. Bovendien werd verzocht om toohtcómmissarissen aan te stel len bij de wedstrijden. IJsclub Lisserbroek. Uit de jaar verslagen bleek, dat ontvangen was 9963.90 en uitgegeven 721C.04, zo dat er een saldo was van 2753.86. De heren K. Zwetsloot, A. van der Verk en A. Alders werden als be stuursleden herkozen. In de vacature H. Huls in 't Veld en K. Baartse wer den gekozen de heren J. Visser en C. J. v. d. Ham. Besloten werd aan te sluiten bij Z.H. Ijsbond, evenwel zon der verzekering. Besloten werd de baan beschikbaar te stellen voor de te houd n Oranjefeesten aan de Lis- serdijk. De verloting bracht t 357 op. Personalia. Aan de heer P. Was senaar, baasknecht bij de firma Gebr. Driehuizen te Lisse, is verleend de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. NIEUWVEEN Toneelavond R.K. Middenstandsver eniging. Op initiatief van de R.K. Middenstandsaf leling" Nieuwveen-Ze- venhoven werd Zondagavond 16 No vember een toneelavond gegeven in zaal Veenboer, voor eenieder toegan kelijk. In zijn openingswoord moest de voorz., de heer J. Lauwers naast een welkom aan de aanwezigen, de betrekkelijk geringe opkomst betreu ren, jammer temeer omdat een avond van goed toneel zou worden aangebo den. Hierna was het woord aan de R K. Toneelvereniging D.I.T.O. uit Aarlanderveen, en als ooit de thuis blijvers ongelijk hadden, dan was het deze avond Opgevoerd werd het 'to neelstuk: „Hof Terhove" naar de ro man „De andere" van de bekende schrijfster Marie Koenen, voor het toneel bewerkt door Jan Steur. De naam van de schrijfster garandeerde een stuk met inhoud" en het is een crote verdienste ven D.I.T.O.dat ze die inhoud heeft latefi beleven en doorvoelen. Wanneer amateurs zich wernen op drama's is dat niet ten on rechte vaak een groot risico, eerstens om het somtijds overdreven, dik-on- gelegde gegeven en tweedens om het gevaar van niet-aanvoelen vanhet stuk, met als gevolg, dat het niet pakt e gaat uitlopen op een min of meer pimliike comedie. Daarvan was hier echter geen spra ke Hef. gegeven was gezond en de uitbeelding keurig. Stuk voor stuk voelden spelers en speelsters het stuk aan en ze toonden dat in hun fijne spel dat nergens overdreven was. maar natuurlijk en eenvoudig zowel in tragische als komische scènes. Iedere rol. ook de kleinere, kwam tot zijn recht. Ook de moeilijkste mo menten van alleen-spel. vervielen niet tot opzeggerij, maar bleven door mimiek en gebaar echte „spel". Al met al een succes voor de toneelclub van een kleine nlaats. waar de keuze van spelers uiteraard meer beperkt is. Het feit, dat een vereniging die als gemengde toneelclub pas' een paar iaar bestaat, een dergelijk stuk gaaf kon opvoeren, houdt een belofte in voor de^toekomst, stimuleert om hoog te grijpen. Aan het einde van de avond sprak de Geest. Adv. een dank woord, terwijl een verloting nog ver- scheidenen gelukkig maakte. WARMOND „St. Matthias" De R.K. Muziek-, Zang- en Toneelvereniging „St. Mat thias" kwam gisteravond met de eer ste uitvoering van haar winterpro- gramma voor het voetlicht. Onge voerd werd het toneelspel „Hof Ter hove", door Jan Steur, bewerkt naar het boek „De andere" van Marie Koe nen. Onder de bekwame leiding van haar regisseur, de heer G. G. van El- burg, werd een avond geboden, die af was. Het geheel werd goed gespeeld en gaf een staaltje te zien van wat een ernstige studie vermag. Het was een gelukkige gedachte van het hoofdbestuur, dat zij ditmaal ge broken hadden met de aigemene sleur van een jazz-band, om de pauzes en entre-actes te vullen. Dit werd thans Onder voorzitterschap van de heer J. A. Bakhuijzen kwam de raad vol tallig in een openbare zitting bijeen. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis verzocht in een uitvoerig gemotiveerd schrijven een jaarlijkse bijdrage van f 500,- uit gemeentekas voor de sa lariëring van haar Wijkzuster wel ke haaf verplegende taak verricht in dienst van alle groeperingen in onze gemeente B. en W. hebben, ge zien de minder goede verstandhou ding welke tussen de besturen van het Groene en Wit-Gele Kruis be staat, deze .in een vergadering ten Raad/huize bijeengeroepen, doch ook hierin werden de bestaande moei lijkheden nog niet opgelost. Op voor stel van B en W. werd derhalve be sloten de beslissing nog even uit te stellen. Na toelichting van de heer Vreken werd het verzoek van Rijnlands Borg stellingfonds, om een garantiebij - drage van f 0,01.95 per inwoner per jaar, ingewilligd. Overeenkomstig het verzoek van de controle-commis sie werd de gemeenterekening dienst jaar 1946 voorlopig als volgt vast gesteld: Inkomsten gewone dienst f 80 183,24. Uitgaven gewone dienst f 73.231,99; Batig slot f6.951,25. In komsten Kapitaalsdienst f 32.338,44; Uitgaven kapitaalsdienst f 46.448,54; nadelig slot f 14.110,10. Inzake een vaste geldlening bij de Bank van Nederlandse Gemeenten voor een bedrag van f 28.160,- werd na toelichting door de voorz. omtrent de voorwaarden van de te bétalen rente en aflossing, z.h.s., besloten, Aan de heer Kooy alhier werd op, diens verzoek het- woonwagenkamp voor de duur van 6 jaar verpacht, overeenkomstig de door hem zelf aangegeven voorwaarden. Wegens het bedanken van de heer D. Speet werd met de volstrekte meerderheid gekozen in de Advies- commissie-woonruimtewet 1947 de heer Th. Hoogervorst. Aan 'het verzoek van het bestuur gedaan door een ensemble, dat ge vormd was door enkele leden van de afd. Harmonie, en het mag als proef neming ten volle geslaagd genoemd worden. SASSENHEIM Herwonnen Levenskracht. Zon dagavond vond in het K.S.A. een lief- dadigheidsuitvoering plaats. De to neelver. „St. Pancratius", voerde op een stuk van G. Nielen „De man die terug kwam" en bracht het op ver dienstelijke wijze voor het voetlicht. Een stuk, wat gezien de strekking, nu niet bepaald goed is voor erg jong publiek van ver onder de 17 jaar. Verknoeide huwelijken en mislukte verkering is niet iets om te lachen. De ouderen wisten het gebodene te waarderen. Gisterenavond werd het programma herhaald. NOORDWIJKERHOUT Uitvoering „Amicitia". „Amici- tla" uit de Zilk gaf in de feestzaal van de Sint Bavo Stichting een uitvoering ten bate van de Missie van Pater J. Doeswijk S.M.A. Opgevoerd werd „Maria Stuart". Dit toneelstuk werd verdienstelijk opgevoerd. Met moet bewondering en respect hebben voor een amateurgezelschap dat een zo ho ge greep durfde te doen met dit spel. Het getuigt van durf zoiets te kiezen. Een beroepsgezelschap zou er de han den aan vol hebben. Vooral Maria Stuart vertolkte haar rol zeer goed. ZEVENHOVEN Gemeenteraad Op Woensdag 19 November a.s. te 19.30 uur. zal de Gemeenteraad ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeenkomen. Agenda: 1. Notulen. 2, Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Beleg ging overtollig kasgeld. 4. Verhuur woningen in het Noordeinde. 5. Rond vraag. Noodwet Ouderdomsvoorziening Door het Gemeentebestuur is be noemd tot Secretaris van de Plaat selijke Commissie Noodwet Ouder domsvoorziening, de heer A. J. van Veen. Voor inlichtingen, inzake de uitvoering van deze Noodwet, kun nen belanghebbenden zich tot voor noemd persoon wenden. Dienstplicht Voor de dienstplicht lichting 1948, zijn ingeschreven 11 personen. Hiervan zijn 7 goedgekeurd en 4 personen voorgoed ongeschikt verklaard. Geboren: Laurentius Johannes Petrus, z. v. A. L, v. d. Zwet en Th. M. Verdam; Hendrik Daniël z. v. H. D. Mur en C. G. Hoogeboom; Cor nelis Jacobus Johannes, z. v. J. L. Aartman en A. Kiekens. Ondertrouwd; Wilhelmus A. Ver laan, 23 j. Uithoorn en Helene J. C. M. v. d. Meer 20 j. ZOETERWOUDE BRIEVENBUS IN BRAND, Zondagavond is door het inwerpen van een brandende lucifer, brand ge sticht in de brievenbus nabij de R.K. Kerk in de Zuidbuurt, waardoor een gedeelte van de inhoud is verbrand. Belanghebbende kunnen ten post kantore inlichtingen omtrent brieven* krijgen. De politie verzoekt aanwijzingen te doen welke kunnen leiden tot ar restatie van de dader. Voor .dergelij ke inlichtingen zal een geldelijke be loning gegeven worden. Geboren: Christina M., d. v. P. van Maasdam en J, L Lubber; Jo hannes A. M., z. v. A, P. Berg en C. M. van der Meer; Jan, z. v. N. Minnaard en M. M. Schroder; Mar tha MSsA., d. v. B. J. v. d. Hulst en P. C. Langerak; Jacoba E. M., d. v. N. A. van Velzen en J. E. van Zeist; Adrianus M., z. v. C. S Schuur en C. M. de Brabander; Gerardus J. M., z. v. P. N.J. v. d. Krogt en J. A. M. Koot. Gehuwd; Th. Hemelrijk 29 jaar en G van der Krogt 44 j.; H. L. van Teijlingen 40 j. en C. H. C. Noord- man 32 jaar. Overleden: D. Niemeijer 70 j. wed. van R. v. d. Pol; A. Zandbergen 55 jaar echtgen. van J. van Mil. van de Joh. Stichting om medewer king ie verlenen bij verlegging van de Molenkade werd nadat de Raad kennis had genomen van het prae advies van B en W, overeenkomstig de daarin vastgelegde voorwaarden z.h.s. aangenomen. Het naar aanlei ding daarvan ingekomen verzoek om gedurende twee jaren f 250,- bij te dragen wegens het niet mogen ge bruiken van de puin uit de oude ka de werd bij gebrek aan puin in die kade afgewezen. De jaarwedde van de ambtenaren ter secretarie werden overeenkom stig de voorschriften van Ged. Staten herzien. Bij de rondvraag informeert de heer Buurke hoe het staat met het aanbrengen van het trottoir aan de W, P. Speelmanweg. De voorz. ant woordt hierop dat een begroting is gemaakt van de kosten welke f 3.600 zullen bedragen. B. en W. stellen voor een en ander gelijktijdig met de woningbouw uit te voeren. De heer Buurke kan zich daarmede met het oog op het gevaar voor de kinderen niét verenigen en stelt voor onmiddellijk tot aanbrengen over te gaan. Zijn voorstel wordt echter niet ondersteund, dus zal in deze drin gende behoefte voorlopig niet worden voorzien. Nadat een verzoek vaii de Zwem vereniging om subsilie, van f 150,- aan B en W was teruggegeven werd de vergadering gesloten. ZOETERMEER Geboren: Klaas Arie, z. van A. A. Groenheijde en J. P. de Graaff. Ondertrouwd: P. Stoutjesdijk 23 j. en E. Hollemans 20 j.; A.' Kamps 23 j. en J. R. M. Roos 22 j. te 's-Graven- hage. Overleden: J. L. de Groot 78 j., echtg. van C. M. Vieveen; J. Duinis- veld 94 j., wedr. van E. van der Sman; C. J. Koole 84 j., wedr. van J. G. van Mullem. Anders moeten wij onze laatste reserves aanspreken. Wij gaven reeds verslag van het geen minister Lieftinck dezer dagen in de Tweede Kamer zeide naar aan leiding van het Europese herstel plan. Uit hoofde van de belangrijk heid dezer materie laten wij hier onder de letterlijke tekst volgen van dit gedeelte van 's ministers rede: „Wanneer de hulp van de 16 Euro pese landen tijdig komt, zal het in ons land mogelijk zijn om zonder, zeer diep ingrijpende maatregelen de economische bedrijvigheid, con sumptie eri investeringen op een min of meer bevredigend peil te handhaven. Niettemin dreigt hier een gevaar, dat ik aan de Kamer niet mag verhelen. Het is niet on denkbaar, dat. de behandeling van het Marshallplan met betrekking tot de hulp aan de Europese landen tot een zodanige vertraging zal leiden, dat wij intussen voor de situatie ko men te staan, dat wij onze aankopen in de dollar-area niet zullen kun nen volhouden in de vereiste om vang en dat wij zullen moeten over gaan tot het toevlucht nemen tot de laatste reserves, waarover wij be schikken, met name tot een ver snelde liquidatie van het effecten bezit, resp. een inzetten van een deel van onze goudvoorraad Die mo gelijkheden zijn er ongetwijfeld, zij het ook, dat de regering hoopt, dat zij worden verhoed. Dat brengt on getwijfeld met zich mede, dat wij ons ernstig moeten beraden of wij niet reeds nu bepaalde maatregelen moeten treffen om de repercussies van een dergelijke situatie op te vangen. De -regering heeft zich daar omtrent nog niet definitief vastge legd, maar ik kan u de verzekering geven, mijnheer de voorzitter, dat dit een zaak is die haar met grote zorg vervult, die zij bij voortduring in studie heeft en waarmede zij zich in alle opzichten bezighoudt. LEIDS TRIBUNAAL Het Leids Tribunaal deed heden uitspraak in de volgende zaken: D. C. Zaal te Leiden, intenering voor de tijd reeds in internering doorgebracht, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewa pende macht en het bekleden van openbare ambten en het verbeurd verklaren van een gedeelte van zijn vermogen tot een bedrag van 10.000. Ph. v. d. Heijden te Leiden, inter nering voor de tijd van 2 jaar tot 3 Febr. 1948, de laatste 8 maanden voor waardelijk en onder toezichtstelling, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare amb ten. A- J. Deurloo te Zoetermeer, in ternering voor de tijd van 3 jaar en 6 mnd. tot 14 April 1949, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten. H. W. Bilderbeek te Leiden, inter nering voor de tijd van 3 jaar en 6 mnd. tot 7 Nov. 1948, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten, J. Overduin te Hillegom, interne ring voor de tijd van 4 jaar tot 7 Juli 1949 ontzetting uit de beide kies rechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten. W. J. Straver te Boskoop, interne ring voor de tijd van 5 jaar tot 5 Mei 1950, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewa pende macht en het bekleden van openbare ambten. N. Ravensbergen te Leiden, inter nering voor de tijd van 3 jaah en 6 mnd.. tot 18 Nov. 1947 en de rest voorwaardelijk, met onder toezicht stelling van de Stichting toezicht po litieke delinquenten,' ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten. (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplage.) BUITENLAND. GAAT ARGENTINIë EEN NIEUWE ECONOMISCHE POLITIEK VOLGEN? De Argentijnse minister van econo- trische zaken heeft aan de Ameri kaanse ambassadeur de toezegging g'daan om de komende Argentijn se graanoogst te verkopen tegei) a.* geldende wereldprijzen, indien de Ver. Staten op zich nemen om aan Argentinië dc iringend noodzakelijke transportmiddelen en brandstoffen te leveren tegen rie geldende Amer - kaanse radicale wijziging in de Ar al^ een radicale wijziging in de Ar- gci tijnse economische politiek. De Amerikaanse ambassadeur te Buenos- Aires noemde de Argentijnse toezeg ging een feit van het grootste be lang voor de gehele wereld. Reuters's financiële redacteur wijst er nog op, dat het door Argen tinië genomen besluit er uiteindelijk misschien toe kan leiden,- dat een verbetering kan intreden in het pro bleem. van de wereldhandel. GROTE OVERSTROMING OP FORMOSA. Naar het Chinese persbureau „Cen tra- News" meldt, hebben drie we ken van onophoudelijke stortregens op het eiland Formosa een overstry ming veroorzaakt, welke de hevige i is van deze eeuw. 10.000 personen zijn dakloos en tot dusver heeft m^n 9 coden, en drie ernstig gewonden -geteld. TWEE NEDERLANDERS UIT BELGIë GEZET. De twee Nederlanders, die zich zon der papieren in de buurt van Luik ophielden, en er een ogenblik van Hoewel hier dus een gevaar dreigt en ik heb niet geschroomd daar op nadrukkelijk te wijzen sluit- ik mij aan bij hetgeen in de Memorie van Antwoord reeds is gezegd dat men het .,de wolf komt" niet ijdel moet roepen. Ik geloof niet, dat het moment daar is, dat wij de conclu sie kunnen trekken, dat de Marshall hulp te laat zal komen. Er is nog alle kans dat zij op tijd komt. Men heeft in de verantwoordelijke krin gen van de Amerikaanse administra tie volledig begrip voor de urgentie van de hulp, die in aanmerking komt. Daarom is de regering voorals nog niet in een alarmstemming en is er geen i-eden, dat het Nederlandse volk in een alarmstemming zou ge raken. Dit neemt niet weg, dat men zich wel gewaarschuwd houde". verdacht werden schuldig te zijn aan de moord op de pastoor van dé kerk Notre Dame de Neige te Borgerhout, zullen door de vreemdelingenpolitie wegens onwettig verblijf in België over de grens worden geleid. Het betreft hier Wilhelmus de V., 21 jaar oud uit Utrecht en Marinus van A., oud 19 jaar uit Den Haag. BINNENLAND. KOUDE POOLLUCHT BRENGT SNEEUW. Steeds koudere lucht wordt uit het Hoge Noorden over de Noordze naar ons land gevoerd. Aangezien de tem peratuur in de hogere luchtlagen aanzienlijk verder is gedaald, komen i.aast regen en hagelbuien thans ook sneeuwbuien voor. Deze sneeuwbuien traden het eerst op in het Noorden van het land, maar dringen momen teel geleidelijk naar de Zuidelijke provinciën door. Als gevolg van op- stuwing tegen de heuvels werden in Zuid Limburg .reeds vanmorgen hier er daar flinke sneeuwbuien genr»M. Bij de stroming over het nog war me Noordzeewater wordt de koude lucht meerdere graden verwarmd. Gedurende de nachturen evenwel kan de temperatuur bij tijdelijke op klaringen tot enkele graden bene oen het vriespunt dalen. In de omgeving van Noord-Schot- srd is in de koude luchtstroming een nieuwe luchtdrukstoring ver schenen, die de wind in ons land tij delijk weer zal doen toenemen en voorlopig in de Noordwesthoek zal houden. We zullen dus nog niet on middellijk bevreesd behoeven te zijn voor het invallen van een flinke vorst. POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Aldabi, R'damBuenos-Aires, 16 Nov. te Rio de Janeiro. Boschfontein, MombassaA'dam pass. 16 Nov. Messina. Duivendijk, VancouverRotterdam via Londen werd 17 Nov. te Balboa verwacht. Kota Agoeng, R'damBatavia, 15 Nov. van Suez. Maasland, Buenos-AiresAmster dam, 14 Nov. van Pernambuco. Noordam, R'damNew-York, pass. 16 Nov. om 20 uur Scilly. Oranjefontein, 16 Nov. van Tene- riffe naar Kaapstad. 1 Tosari, 15 Nov. van Rotterdam te IJmuiden. Volendam, RotterdamJava 13 Nov. van Port Said. Westerdam, 15 Nov. van New York raar Rotterdam. Willem Ruys, op proefvaart, pass. 15 Nov. 24 uur Dover. LEIDEN GEMEENTERAAD. De voordracht, voor de betrekking van directeur van de Gem. Accoun tantsdienst luidt: 1. G. H. Rigter, adm. hoofdambtenaar ter prov. grif fie van Noord-Holland; 2. A. C. Som- meling, chef der afd. financiën, be lastingen en onderwijs ter gemeen te-secretarie van Breda. Voorgesteld wordt: te benoemen tot tijdelijk leraar ïn de scheikunde aan de Gem. HB.S. voor meisjes ir. W. J. de Ruyter de Wildt een bedrag van 2.350 beschik baar te stellen voor de verdere inrich ting van het gymnastieklokaal van de opleidingsschool voor U.L.O. aan de Maresingel; aan het bestuur van de Sport stichting op haar verzoek een extra subsidie te verstrekken van ƒ2058.30 voor de aankoop en plaatsing van een clfibhuisje achter „Pomona" aan het comité Leiden-Oxford een aanvullend subsidie over 1946 te verlenen van f 500.(dat reeds als voorschot was gegeven) en voor 1947 eveneens een subsidie beschikbaar te stellen van 500. een bedrag van ƒ40.000 te vote ren voor een verbreden van de door- rit van het viaduct, waarmede de nieuw te maken Rijksweg bij de „Goede Herder" over de spoorlijn LeidenUtrecht wordt geleid. Onder dit viaduct moet de gemeentelijke uitvals-weg van de Vink door de Bosch- en Gaslhuispolder via Kas- tanjekade en Mélchior Treub-laan ge leid worden; een bedrag van 900 beschik baar te stellen voor het bepleisteren enz. van de zijgevel van het perceel Oude Rijn 138 (eigendom van Th. A. J. van Zoelen), welke gevel in 1941 bij de sloping van percelen ter ver breding van de Pelikaanstraat is bloot gekomen; des subsidie aan de Leidse Poli- tie-Sportvereeniging te verhogen met 1.125, wegens aankoop sportbeno- digdheden; bij verordening te regelen, dat een verhuis-vergoeding kan worden gegeven aan hen, die van elders in gemeentedienst worden aangesteld (in aansluiting op de bij het Rijk geldende bepalingen). MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Het Concertgebouwtrio. Trio's van Mozart, Ravel en Schu bert vormden het programma, waar mede het Concertgebouwtrio voor de leden van de Maatschappij voor Toonkunst optrad in de niet over druk bezette grote zaal van de Ge hoorzaal. De pianist Hans Henke- mans, Jan Keessen, viool en Henk van Wezel, cello, hebben door knap, intelligent en stijlvol spel de aan dacht geboeid. Elk voor zich. hebben deze musici hun eigen uitgesproken kwaliteiten, in samenspel verenigd tot een streven naar volkomener be reiken, wat hun ook heel wel, gelukt. De muzikale prestatie van de violist getuigt van vaardigheid en distinctie. De cellist, beheerst meesterlijk zijn instrument. Zijn genre is het lichte lyrische en fijne spel, en zijn conti- bue, die sterk is, is zonder voorbe houd, bijzonder fraai. De toonkwali- teit van de pianist past zich in kleur en kracht homogeen aan bij de ande re instrumenten. Waardig, muzikaal en in diens geest werd Mozart s „Trio Bes gr. t." gespeeld. Jammer, dat van Wezel hier iets te veel op de achtergrond bleef. Ravel's prachtig trio. Hier verrastten zij door hun pit tige en treffend coloristische accen ten en doorwrochte saamhorigheid en stuwkracht. Hun capaciteiten en mu zikale intenties kwamen hier heel zuiver tot elkaar. Schubert gaven zij in z'n lichte melodische wey.de, le vendig e:i schilderend. Er werd ruim schoots genotem en er is veel blijk van dankbaarheid gegeven. J. Kortmann. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal examen God geleerdheid, de heer A. van Leeu wen te Leiden. BURGERLIJKE STANJ). Geboren: Maria Susanna, dr. van B. Piket en J. Reijken; Johanna Sa ra, dr. van B. Piket en J. Reijken; Hendricus Wilhelmus Cornelis, zn. van A. J. Opdam en H. J. Gal. Overleden. E. Loeber, huisvr. van P. J. Yperlaan, 63 j.; C. S. Hooger vorst zn. 21 j. Geboren: Lodewijk Cornelis, z. van J. L. van Deventer en C. van der Veer; Harry, z. van H. Berend&en en J. A. Walters; Margriet Willy, d. van J J. Borst en N. W. A. de Jongh; Hen- drika Maria, d. van G. M. Noorder- Tneer en J. Hockx; Willemijntje Kla- sina, d. van K. van den Nieuwendijk en T. Zeilstra; Maria Johanna Fran- cisca, d. van L. F. J. Langerak en J. E. van Voorthuijzen; Johanna Maria Elisabeth, d. van G. de Nijs en J. van Leeuwen; Hendrika, d. van A. Vlaan deren en M. van de Wijngaard; Anto- nius Cornelis Adrianus Maria, z. van P. vn Lierop en J. C. Klerx; Koos Ja cobus Johannes, z. van F. A. M. Luykx en W. G. van der Wiel; Christina, d. van J. M. Stikkelorum en S. Ver mond; Maria Catharina, d. van F. M. A. de Winter en A. van den Nouland: Jacoba Antonia, d. van P. J. Aalbers- berg en S. Seijn; Bernardina Pieter- nella Maria, d. van H, N. Thijssen en M. Vermond; Theo, z. van A. Mel- lenbergh en M. C. Affourtit; Johanna Gijsbertha Eleonora, d. van H. G. A. Bank en M. C. Bontje; Charles Ma rie, z. van C. H. van der Voort cn C. C. de Konink; Dirk Pieter, z. van P. tuot en T. C. van der Kley; Jacoba Johanna, d. van J. Heemskerk en E. van Dam. Gehuwd: J. Choufoer jm. en J. UI jé jd. Overleden: W. F. Stouten man 29 j.; M. de Bruin wed. van D. Berg-ran 81 j.; G. E. Wijtenburg vr. 85 j.; D. Winkel wed. van J. Waal 82 j.; M C. de Groot huiivr. van H. Schouten 69 j. WEGGEBRUIKERS- EEN EREZAAK! De K.N.A.C. schrijft ons: „De actie voor veiliger weg verkeer, welke op initiatief van de verkeerspolitiecommissie op 21 dezer zal begin'fien en welke in het kader van geluidloos en ordelijk verkeer, in samenwer king met het permanent anti- lawaai-comité gehouden wordt,- kan uitsluitend slagen met volle medewerking van de weggebrui kers. Rekenihg houdende met ae weersomstandigheden en het kortere daglicht waarschuwt de K.N.A.C. het motorwegverkeer vooral voor slipgevaar en maant zij aan tot afstand houden van andere weggebruikers en het voeren van een passende ver lichting. Voetgangers behoren uit lijfs behoud slechts op de rijbanen te komen, om vooral bij duisternis, loodrecht en vorzichtig over te steken. Fietsers en ander lang zaam rijverkeer kunnen merwer- ken door geheel rechts te hou den, door uiterste voorzichtigheid bij kruispunten en bij het over steken der rijbanen, zomede door de zorg voor een goede verlich ting. Geen haast, maar ook geen aarzeling - in het verkeer! Het wennen aan het opvolgen van de verkeersregels zal ,tot uitdruk king kunnen komen in minder ongunstige ongevallenstatistie ken. De K.N.A.C. doet daarom nog maals een dringend maar ook sportief beroep op het geweten, het gezonde verstand én het so ciale gevoel van alle catego rieën van weggebruikers. In het belang van het algemeen van hun naasten en van zichzelf!" MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 18 Nov. Kaas. Aanvoer 42 partijen. Prijs 1, soort 142—148, 2e soort 136—140. Han del matig.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3