3)e Ceicbe Sowta/nt Nederlands Episcopaat over het woningvraagstuk Weest gastvrij zonder morren Helpt de kinderen Ongeregeldheden in Italië Vervroegde behandeling van plan-Marshall MAANDAG 17 NOVEMBER 1947 Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. Telef. Administratie, Advertenties 20826. Redactie 20Ü15, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 38e JAARGANG No. 11241 Abonnementsprijs 0.30 per week, 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal. Franco per post 4.65. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden 1.50. DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND aan de hun toevertrouwde geestelijkheid en gelovigen Zaligheid in den Heer aan hen, die gebrek lijden. Degenen uwer, die over meer woon ruimte beschikt dan hij behoeft, be hoort dus anderen, die geen passende woonruimte hebben, een voorlopig1 onderdak te bieden. Afkeuring verdient bet gedrag van degenen, die met schijnredenen aan de volbrenging van deze plicht trach ten te ontkomen. Zeker, wij onderschatten niet de grote bezwaren aan Samenwonen ver bonden. Met veel voorzichtigheid zal daarom nagegaan dienen te worden, welke personen of gezinnen voor een bepaalde samenwoning geschikt zijn, ter voorkoming van een schadelijke beinvloecUng van eigen gezin. Aanbeveling verdient het, dat bij het tot stand brengen van een sa menwoning gelet wordt op een ge lijke levensopvatting en gelijk Le venspeil. Gelaakt dient te worden de prak tijk om bij het verhuren van wonin gen en van kamers een veel te hoge huurprijs te vragen, hetgeen woning- behoevenden deels noodg-dwongen aanvaarden, terwijl anderen door dit misbruik bij hun moeizaam zoeken naar een woning niet kunnen slagen. De Rijks- en Gemeentelijke Over heid is oereid zoveel mogelijk be hulpzaam te zijn teneinde onder meer een spitsing der woning te verkrijgen waardoor ieder gezin een zo groot mogelijke vrijheid en zelfstandigheid kan behouden. Wij verti ouwen, dat de betreffen de ambtenaren iedere vorm van be voorrechting of willekeur zullen ver mijden. Eveneens zal het van de grootste betekenis zijn. alvorens tot samen woning over te gaan, inzage te rie men van de adviezen welke u wor den verstrekt om dienovereenkomstig de wederzijdse verhoudingen en ge dragingen te regelen. Degenen onder u, die door samen woning een voorlopige oplossing mogen vinden voor hun woningpro- blesm, dienen toch wel door een be schaafde en bescheiden houding, hun erkentelijkheid ten opzichte van de bewoners tot uitdrukking te brengen. Wanneer Christus in zijn Evange lie bij de beschrijving van het laat ste oordeel als een christenplicht naar voren brengt zelfs vreemdelin gen te herbergen, hoezeer schiet dan de Christen tekort, die niet bereid is van zijn overvloed van woonruim te mede te delen aan zijn medebur- Bemind'e Gelovigen, Na rijpe overweging gevoelen Wij Ons verplicht Ons tot u te rich ten oVer een beangstigend probleem: het tekort aan woonruimte; terwijl ook de ontbering der Nederlandse kinderen in Duitsland een onmiddel lijk hulpbieden noodzakelijk maakt. Gedurende de harde oorlogsjaren hebben wij ondervonden de waar heid' van hef Schriftuurwoord; „De eerste behoefte van het menselijk le ven is water en brood, een kleed en een huis" (Eccleciasticus 29 21). Al zijn de moeilijkheden op het gebied van voedsel en kleding nog steeds groot, met een vergelijking van de toestand in andere landen, moeten wij God danken voor hetgeen reeds werd bereikt. Met de woningtoestand is het ech ter nog zeer treurig gesteld. Terecht rekent- de Schriftuur een huis tot de eerste behoeften van het mense lijk leven. De gevolgen van het woonruimte-vraagstuk zijn op gods dienstig-, zedelijk en maatschappelijk gebied hoogst ernstig. Wij denken hier aan de vele oorlogsslachtoffers, die nog steeds geen verblijf konden vinden zoa.s zij behoeven. aan de jonggehuwden, die nog steeds gescheiden moeten leven of op een onmogelijke wijze bij familie leden of anaeren inwonen, aan degenen, die reeds zo lang en zo vaak hun huwelijk moesten uit stellen en geholpen diénen te worden, aan de tijdens de oorlog gegroeide gezinnen, welke tobben met een groot tekort aan woonruimten. aan de gerepatrieerde», die na al het^.en zij doorstonden, zich dik wijls nog op mensonwaardige wijze moeten behelpen. aan de vrijgelaten politieke delin quenten, die wij in een vergevens gezinde geest weer in ons midden willen opnemen. De meesten uwer weten niet hoe- vele woontoestanden vaak in eigen gemeente ten hemelschreiend ge noemd moeten worden. Het verontrust Ons in hoge mate, dat zeer vele gezinnen zó gebrekkig zijn gehuisvest, dat van een christe lijk gezinsleven en een Christelijke kinderopvoeding niets terecht kan komen. De Overheid staat voor een bovenmenselijke taak. Alleen een volkomen bereidwilligheid van de zijde van liet Nederlandse volk kan de oplossing van dit angstwekkend probleem aanmerkelijk bespoedigen. Laten toch allen, die op een of andere wijze bij de woningbouw zijn be trokken. begrijpen, dat zij door in spanning van al hun krachten de maatschappelijke en zedelijke on dergang van talrijke gezinnen kun nen verhoeden. Gezien echter de droeve werkelijk heid dat de woningbouw voorlopig ontoereikend zal zijn, heeft de Re gering een door de volksvertegen woordiging aangenomen wet uitge vaardigd ter bevordering van doel matige verdeling van woongelegen heid (Woonruimtewet 1947, Staats blad H. 291). Doch wat mogen wij verwachten van de uitvoering van deze wet, als de Overheid'zou stuiten op de onwil tot medewerking van de zijde der onderdanen? Daarom, beminde ge lovigen, doen Wijeen dringend be roep op uw medewerking. Christus immers leert ons. dat het onze plicht is om van eigen overvloed af te staan De woningnood DE Bisschoppen van Nederland hebben in een herderlijk schrij ven gewezen op de 'hoogst-ernstige gevolgen van de woningnood. En op de hoogst-ernstige verplichtingen, welke rusten op ieder, die mede kan helpen, om die nood te temperen. V/ij hebben dat Schrijven in zijn ge heel in dit nummer van dit blad op genomen, Tegelijertijd is verschenen een rap port, uitgaande van de kerken en van enkele grote maatschappelijke orga nisaties (welk rapport a 14 ct verkrijg ba.ar is bij de Commissie Woonruim te Laan Copes van Cattenburch 127 Den Haag, tel. 112343). Hierin wordt ook een dringende oproep gericht tot overheid en volk om door een uiter ste krachtsinspanning het tempo van de woningbouw te versnellen, alsook om in een offervaardige bereidwil ligheid tot samenwonen waar dit noodzakelijk en mogeiijk is de rampzalige gevolgen van de woning nood te temperen. En bij dit rapport is_ gevoegd een folder (verkrijgfbaar a ƒ1.60 per 100 stuks), waarin wordt gewezen op het samenwonen, dat is „een kwaad, maar.... een noodzakelijk kwaad". In deze folder worden verschillen de eenvoudige, doch maar al te vaak veronachtzaamde, middelen ge noemd, om het samenwonen zo goed mogelijk te doen geschieden. Wij wil len adviseren deze folder te doen ver spreiden onder allen, die samenwo nen. Xjigt hier niet een taak voor de Overheid? Er is hier in het geding een volks belang' van zeer grote betekenis! gers. Nu geldt wel zeer bijzonder het Petrus woord: „Weest jegens eikón der gastvrij zonder morren" (I Pe trus 4:9). Daarom beminde gelovigen durven Wij vertrouwen op uw offervolle be reidheid, indien het u enigszins mo gelijk is, aan hulpbehoevenden een onderdak te verschaffen. Doch' eveneens vragen Wij dringend, dat allen, die bij anderen komen inwo nen, dit voor die anderen ook moge lijk en gemakkelijk te n aken, opdat er geen uvist maar vede heerse in de hui/cn. Beminde gelovigen, gezien de ont zettende vvi ningnood, woiden er meer dan gewone eisen gesteld aan de deugd v^.n naastenlief de, r aar Wij weten ook, dat het On;e plicht is de beoefening van de naast er liefde te prediken, gelegen of niet gelegen. En God verhoede, dit tot een van u op de laatste oordeeldag het woord worden gericht: „Gaat weg van mij want Ik was vreemdeling, en gij naamt mij niet op". En dat op uw tegenwerping; Heer, wanneer zagen wij U vreemdeling, het antwoord u mocht tegenklinken: „Voorwaar, Ik zegt u, wat gij niet gedaan hebt voor één van de geringsten, dat hebt gij ook voor Mij niet gedaan" (Mat- theüs 25 4146). Zij, die niet in staat zijn een heel gezin in hun huis op te nemen, kun nen wellicht een of.meer hulpbehoe vende kinderen opnemen. Want, beminde gelovigen, het is u bekend in welk een uiterste nood verschillende landen in Eüropa ver keren. Gebrek aan voedsel bedreigt hele volken met ondergang. Angstig zien zij voor zich een nieuwe winter van ontbering, gelijk die het Westen van ons land op het einde der bezetting heeft moeten doormaken. Hoe gaarne zouden wij, zoals na de eerste wereldoorlog, krachtdadig' hulp willen bieden. Eigen armoede echter belet ons dit. En toch, ondanks eigen onmacht, moet er iets gedaan worden. Verdienen dan niet het eerst ge holpen te worden de kinderen, die door gebrek en ellende dreigen om te komen? De kinderen van al deze landen zouden wij willen opnemen. Niemand van deze kleinen heeft die verschrikkelijke oorlog mede ontke tend. Eigen armoede, zoals reeds ge zegd, dwingt tot beperking. En zo verleenden de Regering toestemming tot opname van ongeveer 10.000 Ne derlandse kinderen, die in Duitsland woonachtig zijn. Ongetwijfeld zijn er zeker gezinnen die een gelegenheid hebben aan een volwassene of aan een gezin een samenwoning aan te bieden, maar die wel voor een jon gen of een meisje naar gelang de samenstelling van eigen gezin een plaatsje kuhnen inruimen. Wij denken vooral aan de dorpen waar de voedselpositie zoveel gun stiger ligt dan in onze steden Hoe edelmoedig hebben tijdens de bezet tingsjaren onze goede gezinnen op de dorpen bij herhaling gebreklijden- de stadskinderen in hun woningen opgenomen. Met Sint Paulus verma nen wij u: „Laat ons niet moede wor den het goede te doen" (Galaten 5 9). 1). Anderen en dat zijn er velen die de gelegenheid missen om een kind op te nemen, verzoeken Wij mild bij te dragen ter bestrijding van de vele kosten, aan deze massale kinderopname verbonden. Ook net zenden van levensmidde lenpakketten voor zover de Re gering zulks in verband met de voed selpositie hier te lande toelaatbaar acht wordt ten zeerste door Ons aanbevolen 2). Beminde gelovigen, de toestanden in ons land denk slechts aan het rampzalig woningtekort, en in andere landen, zijn nog zorgelijk. Laat De Koninklijke Familie heeft Mac kenzie King in het Paleis te Amster dam ontvangen. Hier een foto van de gehele Kon. Familie en Mac kenzie King en de Canadese ambas sadeur en zijn echtgenote. Volgende zitting van Alg. vergadering in Europa De algemene Vergadering van de V. N. heeft besloten de volgende zit ting in Europa te houden mits de daaraan verbonden extra kosten wor den goedgekeurd. Het was met 32 tegen 17 stemmen bij vijf onthoudingen, dat de Alge mene Vergadering dit besluit nam. De secr.-generaal, Trygve Lie en een commissie van negen zullen de plaats der bijeenkomst kiezen. Er is een vrij grote oppositie tegen Genè- ve als vergaderplaats, aangezien het moeilijk is Zwitserse francs te krij gen. Het merendeel geeft de voor keur aan Parijs. Later werd bekend gemaakt, dat de commissie voor de keuze van de plaats der volgende zitting zal be staan uit Australië, Wit-Rusland, Ethiopië, India, Libanon, Nederland, Noorwegen, Panama en Uruguay. afhouden van de offervaardige vol brenging van de plicht welke deze naoorlogse nood oplegt, opdat om Uwentwille déze tijd van beproeving worde bekort. En zal dit Ons herderlijk schrijven op Zondag 16 November aanstaande in alle tot de Nederlandse Kerkpro vincie behorende kerken alsmede in de kapellen, waarover een Rector is aangesteld, op de gewone wijze on der alle vastgestelde Heilige Missen van de preekstoel worden voorgele zen. Gegeven te Utrecht, de 4e No vember 1947. t JOH. KARD. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch. t J W. M. BAETEN, Bisschop-Coadjutor van Breda. 1) In het Bisdom Haarlem zal de Bisschoppelijke Hulpactie voor oor logsslachtoffers deze kinderopname organiseren. 2) Zulks kan geschieden via de u j Bisschoppelijke Hulpactie voor oor- niet door gemakzucht of eigenbelang logsslachtoffers. Gaat Frankrijk van regering wisselen? Reynaud wil de teugels overnemen Naar gisteravond van gezaghebbende zijde tegenover Associated Press werd verklaard, is de eerste stap gedaan tot vorming van een Franse regering onder Paul Reynaud Men ve rklaarde, dat hij de steun van de soc. partij zou hebben. Reynaud deelde Ass. Press mede, dat de economische politiek van Frankrijk belangrijk ge wijzigd zou worden, indien hij de leiding van een nieuwe regering op zich zou nemen. Hij heeft lange be sprekingen gevoerd met Paul Ramadier. Toen men hem naderhand vroeg of hij opnieuw contact met Ramadier zou zoeken, antwoordde Rey naud: „Er is niets definitiefs". Een geheim diner van leiders der Franse centrumpartijen, tijdens het welk men zou trachten een uitweg te vinden uit de huidige politieke en economische moeilijkheden cn dat aanvankelijk op Zaterdagavond was vastgesteld, werd op het laatste ogen blik uitgesteld- In plaats daarvan zou de Franse president, Vincent Auriol, Zondagmiddag een lunch ge ven voor de leiders der socialisten, M.R.P., Radicalen en onafhankelij ke conservatieve partijen. JOODSE ILLEGALE LANDING GELUKT Naar verluidt, zijn ongeveer 250 Joodse illegale immigranten bij de Duits-Joodse nederzetting Naharia ten Noorden van Haifa geland en hebben zij zich over de omgeving verspreid. Er waren twee schepen, die, de Palestijnse kust naderden. Eén van deze schepen is opgevangen, de an dere niet. In de glasfabriek te Leerdam wordt op het ogenbilk 'n 36 persoons kris- tallen drinkservies vervaardigd, Idat door de Neder landse Regering aan H.K.H. prin ses Elisabeth zal worden aangebo den. Een cassette is ge reed en bevat: Wijnkaraf, water kan wijnglas wijn glas (klein), port- <glas, bitterglas, li- "keurglas, waterbe ker, vingerkom en sherbetglas. Op elk glas wordt ■y d'e letter* E en een y kroontje gegra veerd. De plotselinge wijziging van het dinerplan werd, volgens Reuter, uit gelegd als een aanwijzing, dat ernstige pogingen zullen worden aangewend om een sterke regering van alle centrumpartijen te vormen, zulks bij onderling goedvinden en zonder langdurige kabinetscrisis. Naar verluidt, is Blum de stuwende kracht achter de plannen om de oentrumspartijen tot een sterk blok aaneen te smeden, een blok, dat in stoat is de in de vakbeweging opste kende storm in verband met de stij gende prijzen te keren. ELECTRICITEIT IN FRANKRIJK De Franse minister van industrie en handel, Lacöste, heeft aangekon digd, dat er te Parijs tussen 16 uur een semi-verduistering zal plaats vinden en dat een besparing van electriciteit voor industriële doelein de doorgevoerd zal worden. Behalve Zaterdag, Zondag en vacantiedagen zullen alle luxeverlichtingen, zoals van theateringangen en verlichte winkelramen verboden worden en de verlichting van bars en winkelramen Volgens te Rome binnengekomen berichten hebben in 'het gehele gebied rondom de stad Cerignola (Z.O. Italië) bloedige ongeregeldheden plaats. De plaatselijke politie had de toestand niet meer in de hand en er is één dode en vele gewonden. Het politiebureau te Cerignola was door demonstranten omsingeld en kon ondanks gebruikmaking van vuurwa penen en handgranaten niet worden ontzet. DE ONRUST IN MARSEILLE. Afdelingen soldaten en politietroe- pen zijn Zaterdag in Marseille over gegaan tot arrestatie van onruststo kers, Meer dan 1.000 personen wer den aan een verhoor enderworpen, waarna 82 hunner werden gearres teerd. Gevreesd wordt, dat dc staking van havenarbeiders naar alle Franse havens aan de Middellandse Zee zal overslaan. In de havens Sete, Ven- dres, Bastia en Aaccio zijn de ha venarbeiders reeds in staking en eisen een loonsverhoging van 33 pet. Overwogen wordt het leger en de marine in te schakelen bij het ver voer van levensmiddelen. De haven arbeiders hebben daarop besloten voor het geval de marine gebruikt wordt voor het lossen van schepen, de havenarbeiders van geheel Frank rijk tot staking op te roepen. Alle employé's van het tram- en busvervoer te Marseille hebben reeds besloten in staking te gaan. De depots zijn door de stakers bezet. De ongeregeldheden zijn Vrijdag avond reeds begonnen en hebben Zaterdag de gehele dag voortge duurd. Een grote menigte heeft de gebouwen van alle rechtse partijen te Cerignola vernield, alsmede het hoofdkantoor van de Christendemo cratische partij. De incidenten zijn overgeslagen op omringende plaat sen. als Foggia, Lucera en San Se- vero. Alle telegrafische verbindingen met Cerignola zijn verbroken en de verkeersweg van Foggia naar Lecce is door demonstranten afgesneden. Te Perugia, waar Mussolini in 1922 zijn mars naar Rome begon, ont plofte een bom in het communisti sche hoofdkwartier. Persoonlijke on gelukken zijn niet voorgekomen, doch volgens berichten, die Rome bereikten, dromden grote menigten door de straten, die kiosken van rechtse bladen vernielden. De de monstranten klommen op de daken van het stadhuis en luidden de klok ken om de steun van andere distric ten in te roepen. De toen samenge stroomde menigte vernielde het bu reau van de rechtse „Uomo Qualu- aue", de Italiaanse sociale beweging, de monarchisten en de liberalen. Na een nvassabetoging begaf een delega tie van de demonstranten zich naar de prefect en eiste de onderdruk king van de neofascistische bewe ging en deelnemen van de werkne mers in de regering. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft Zondag bekend gemaakt dat door het inrukken van politie de orde te Cegignola hersteld is. Van de burgers is één persoon gedood en drie gewond. Onder de politie bevin den zich acht gewonden. Te Palermo zijn alle politiemaatregelen om de orde te handhaven weer opgeheven. Aldaar werden vijf arbeiders en een politieagent licht gewond. Te Paler mo was de rust reeds Zaterdag weer gekeerd. zal tot de helft teruggebracht worden, waren toegelaten. DUITSLAND EN DE A.S. CONFERENTIE DER GROTE VIER De Berlijnse correspondent van het A.N.P. seint: aan de vooravond van de Londense conferentie hebben de Katholieke bisschappen van Duits land Zondagmorgen' in alle Katho lieke kerken de gelovigen opgeroe pen tot gebed voor de vrede. In de bisschoppelijke verklaring wordt ge zegd, dat de vrede niet alleen moet gebaseerd zijn op het recht op her stel der door Duitsland bezette lan den en op de eis van militaire vei ligheid, doch ook op het levensrecht en de herstelcapacifceit van de over wonnene. De bisschoppen merkten op dat Duitsland zich thans weer in de zelfde positie bevindt als voor de conferentie van Moskou, omdat ook toen geen Duitse onderhandelaars pRESIDENT TRUMAN heeft besloten op de speciale zitting van het Amerikaanse Congres welke vandaag begint, ook het plan-Marshall voor hulpverlening aan Europa op lange termijn in te dienen, en deze zitting niet, zoals aanvankelijk het plan was, te beperken tot bespreking van de tussentijdse hulpverlening aan Frankrijk, Oostenrijk en Italië. President Truman heeft voorts be- commissie-Harriman. Deze schatte de sloten het Congres te verzoeken kosten van het volledige plan ge- 597 millioen dollar ter beschikking te durende vier jaar op 12 al7 milliard stellen voor tussentijdse hulipverle- dollar, waarvan in het eerste jaar nirag. In een tweede boodschap 'tot het (1948) te verstrekken een bedrag van Congres, die een of twee weken la- 5.75 milliard dollar, ter zal worden uitgesproken, zal de president het vierjarenplan voor het herstel van Europa (het plan-Mar shall) voorleggen. Ofschoon niet ver wacht wordt, dat het Congres vóór de in Januari a.s. beginnende gewone ziting het volledige herstelplan in be handeling zal nemen, zal het door de vervroegde voorlegging in staat zijn over de tussentijdse hulp te beslis sen aan de hand van het volLelige plan. Het voorstel van Truman zal ge baseerd zijn op het rapport van de PRINSELIJK PAAR NAAR LONDEN H. K. H. Prinses-Regentes en Z. K. H. Prins Bernhard hebben met hun gevolg gistermiddag te kwart vóór twee het paleis Soestdijk verlaten om zich naar Londen te begeven ter bij woning van het huwelijk van Prinses Elizabeth. De reis werd per particu lier vliegtuig gemaakt, gestart van het vliegveld Soesterberg. DE STRIJD IN GRIEKENLAND Het Atheense persbureau meldt, dat guerilastrijdkrachten een hevige aanval hebben gedaan op Komotini, in Thracië. De aanvallers werden na een strijd van zes uur terugge slagen, naar verluidt met zware ver liezen, aldus het bureau. Guerilla- strijders zouden eveneens 120 gen darmes hebben aangevallen, in het dorp Gera'ki in de Peloponnesus, en na een hevig gevecht zijn terugge slagen, met verlies van 30 doden en 30 gewonden. 35 Gendarmes werden gedood en 32 gewond. Het officiële Sow jet-persbureau Tass meldt, dat honderden Turken, wonend in het door de Griekse gue rilla strijders „bevreide" gebied zich bij de guerillastrijders hebben aange sloten en gewapenderhand het rege- ringslegerbestr ij d en Een serie enorme ontploffingen heeft zich voorgedaan in munitie opslagplaatsen nabij de vroegere Ja panse marinebasis te Yokosuka, op 48 km. van Tokio. Ten minste zeven magazijnen en honderden tonnen springstoffen zijn in de lucht gevlo gen. Alle beschikbare artsen en zieken auto's zijn naar de plaats van de ramp ontboden. Naar het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger in Japan heeft meegedeeld, zijn bij de eerste ontploffing vier doden gevallen: een Amerikaanse officier en drie Japan ners. De tweede explosie volgde on geveer drie uur later. Ofschoon het gevaar voor nieuwe ontploffingen schijnt te zijn afge wend, bedreigen de door do explosies ontstane bosbranden de stad Atogo. AUTO TE WATER GEREDEN TE EINDHOVEN. Twee inzittenden verdronken. Vrijdagavond laat geraakte een uit Luik (België) afkomstige auto met vijf inzittenden uit Luik, Haselt en Tongéren in het Eindhovense kanaal te Eindhoven. Twee inzittenden zijn verdronken. Brandweer en politie slaagden er in de overige drie pas sagiers te redden. £en koM&ttje... In de Encycliek over het Commu nisme schrijft de Paus: ,,I4et is maar al te waar, dat de wijze van hande len in zekere katholieke kringen er toe heeft bijgedragen, 't vertrouwen der arbeiders in de godsdienst vari Jezus Christus te schokken. Die krin gen wilden niet begrijpen, dat de christelijke naastenliefde de erken ning van zekere rechten opeist, wel ke aan de arbeider verschuldigd zijn en welke de Kerk hun uitdrukkelijk heeft toegekend.."

Leidse Courant | 1947 | | pagina 1