(HET KIND) Wat zouden er gelukkige mensen zijn! CICó. temp,a aan laaning&ouia ueiónetd w&td H LEEK EN MISSIE ledereen moet helpen voor ZATERDAG 15 NOVEMBER 1947 DE LEIÜSE COURANT PAGINA 3 OURGEMEESTER BANNING VAN LEIDSCHENDAM IS EEN GROOT BEWONDERAAR VAN CHESTERTON, maar wij kunnen niet be weren, dat Chesterton een bewonderaar was van burgemeester Banning van Leidschendam. De beide heren hebben elkaar nooit gekend; of eigen lijk zit het 7.odat de heer Banning wel Chesterton kent, maar Chester ton nooit het genoegen heeft gehad met de heer Banning kennis te ma ken. De burgemeester kent Chesterton uit zijn boeken, maar Chesterton heeft die kans nooit gekregen, aangezien de burgemeester nooit een boek heeft geschreveft wat ieder, die met de eerste burger van Leidschen dam een paar uur aan de praat is, niet genoeg kan betreuren. EEN NOBEL VAK: BURGEMEESTER ZIJN Indien de heer Chesterton burge meester van Leidschendam was ge weest, zou hij bij een interview in velerlei opzicht de mening hebben gedeeld van degene, die te dezen tijde de voorzitierszetel in het raadhuis aldaar inneemt. Chesterton streefde ernaar met beide benen op de grond te staan (wat voor iemand van zijn lichaams-omvang ook de enige mo gelijkheid was om staande te blij ven) en de hèer Banning achtte een dergelijke houding voor de uitoefe ning van het burgemeesteriijk ambt eveneens de meest verkieslijke Chesterton schrijft in een van zijn boeken: „Bijna iedereen een apart huis geven zou bijna iedereen ge noegen deen. en dat ik durf ik be weren zonder blikken of blozen", en burgemeester Banning bloosde even min, toen hij dezelfde mening voor stond.. EEN VAN DE AKELIGSTE PROBLEMEN. En daarmee zitten we hals-over- kop in een van de akeligste vraag stukken van deze tussen-oorlogse tijd: hoe he.pen we de vele adver terende „jonge mensen, die graag trouwen willen" aan een huis. „Als wij, burgemeesters, de baas waren maar gelukkig is dat niet zo (aldus de burgemeester) ston den er hier in Leidschendam in een minimum van tijd honderd noodwo ningen. Wat zouden er dan een ge lukkige mensen zijn!" De burgemeester kan ervan ver zekerd zijn, met deze opmerking de harten van enige duizenden jonge lezeressen te "hebben ingepalmd. „Ik weet wel: de angst zit erin voor hetsf.en geschied is na de vorige oorlog, toen er ook noodwoningen zijn gebouwd op plaatsen, waar ze hinderlijk waren. Daarom is onder de oorlog reeds afgesproken; niet meer van die* lelijke noodwoningen". Maar de woningtoestanden zijn allerdroe vigst. Als je naar huis gaat van een zitting van de woning-commis sie, voel je je beroerd. En nu is men aan het pieke ren; moeten we zo'n soort huis of zo'n soort huis bouwen. Maar het is krankzinnig in deze omstandigheden hoge eisen aan nieuwbouw te stel len. Laat er maar gebouwd worden; over 10 jaar zien we wel verder". We zijn er wederom verzekerd van, dat deze uitlating door iedereen wordt toegejuicht, die het menselijk geluk hoger stelt dan de aesthetica. „Dit is niet mijn opvatting, maar van bijna alle burgemeesters. Wij zitten zo dicht bij het probleem dichter, dan degenen, die de plannen opstellen en maken alle ellende van nabij mee. Het tempo van de woningbouw is zo langzaam. Het is moreel absoluut ongeoorloofd in dit tempo door te gaan". Voor Leidschendam doet zich daar bij de handicap voor, dat deze ge meente, welke 4000 H.A. beslaat, geen vierkante meter grond 4n eigen dom heeft en nu moet gaan ont eigenen (voor een half millioen). De burgemeester vertelde .ons, dat hij het zeer druk had, zo druk, dat door de vele bomen van problemen het uitzicht op het geheel van het bos dreigt te verdwijnen. Er is ech ter gien reden hem te beklagen: „ALS IK WEER GEBOREN WERD..." ZEI DE BURGE MEESTER ,Als ik weer geboren werd, zou ik weer trachten burgemeester te worden! Een nobel vakJe werkt niet voor het particulier belang, je kunt het algemeen belang dienen. e.weng.y,tnna&(ie.fi (Wie weet het!) 1. Weet u, welke heilige ge woonlijk met een ploeg wordt afgebeeld? 2. ,,Hij behoorde tot een van de beste sprinters". Is dat taai- kundig juist? 3. Wat is een eclips? 4. Wat was het beroep van Hen ry Wallace, voordat hij in de politiek ging? 5. Wat is een kapittel? 6. Wat betekent „parakleet"? 7. Wat is een aquarel? 8. Wat is hypochrondrie? 9. Welke spreuk staat op het Nederlandse wapen en wat betekent die spreuk? 10. Wat is een picador? (Voor antwoorden verwijzen wij naar advertentie-pagina). Wat dat betreft is het een heerlijke tijd. Je bent actief, een kop vol zor- gsn. De hele dag ben je er mee be zig: hoe lossen we dit of dat op. Burgemeesters hebben het in deze tijd net zo druk als alle zakenmen sen. Een burgemeester heeft tegen woordig heel wat te verstouwen." De heer Banning zoon van een Nijmeegs geneesheer, die vurig voor vechter was in .de socials stromin gen, heeft van huis die trek meege kregen. „Een burgemeester", zeide hij, „moet een heel sterk sociaal gevoel hebben. Hij moet met twee benen vast staan op de vaderlandse bodem. Het ene been is de democratie, het andere een sterk gezag. Gezag zon der democratie is dictatuur, maar democratie zonder gezag is chaos. Ik heb altijd gestreefd naar een synthe se tussen beide, en ben in hart en nieren democraat". WAT DE BEVOLKING ZELDEN ZIET. De. figuur van een Nederlandse burgemeester, door-JThorbecke bijna geniaal in de Gemeentewet meer aangeduid dan omschreven een figuur, die totaal verschilt van bur gemeesters in omringende landen, achtte de heer Banning hoogst ge lukkig. „Wij, die zo vlak bij de bevolking staan, zijn de mensen, waarin het gezag is geïncorporeerd. Wij moeten het gezag uitdragen aan de mensen. Een minister of een Kamerlid ziet de bevolking zelden. De bevolking waardeert het gezag naar de wijze, waarop het wordt uitgeoefend. Ik zou onmogelijk burgemeester kun nen zijn, als ik het gevoel had, dat de bevolking me niet vertrouwde". De burgemeester is thans 21 jaar in zijn „begerenswaardig ambt" en verdiepte zich in de jaren, dat hij stond aan het hoofd van de zeer landelijke en zeer uitgestrekte ge meenten Tubbergen en Weerselo. „Een goede en gelukkige tijd! Vroeger was 't een ere-ambt, nu is de ere bijzaak. Het is heel anders geworden. Genoe- gelijk is 't niet meer, doch vol ver antwoordelijkheid. Dat is al begon nen in de jaren, dat de werkloos heid opkwam. Men kon geen boeken opslaan, om het probleem der werk loosheid op te lossen. Dat moest je zelf aanpakken Een boeiende tijd, waarin veel geleerd is. Toen de mo bilisatie en de oorlog, en nu deze hoogspanning". De burgemeester begon in zijn zakagenda te bladeren. „De mensen begrijpen niet altijd >ed, wat van een burgemeester wordt gevraagd. Neem nu maar wat, met een gewichtig woord, de repre sentatie wordt genoemd. Alle ver enigingen geven uitvoeringen en als het kan, wil ik er ook eens naar toe, in contact te blijven met de be volking. De agenda is overbezet. Er is bijna geen avond, dat je gezellig thuis kunt zitten en als je thuis zit, Zijn er weer verordeningen of andere stukken voor te bereiden. LEIDSCHENDAM MOET LEIDSCHENDAM BLIJVEN. Leidschendam met 10.000 zielen is een gemeënte, die, zoals men wel eens zegt, te klein is voor een tafel laken en te groot voor een servet. Ze ligt v'ak bij Den Haag en de vraag was nu: moet het als een eigen ge meenschap worden beschouwd of als een uitloper van Den Haag?" De burgemeester ontrolde op de vloer een kaart met het uitbreidings plan, een rol, waar bijna geen eind aan kwam, want Leidschendam strekt zich uit tot Rijswijk. „Wij blijven vasthouden" ver volgde de burgemeester „aan het idee van een eigen gemeenschap, waar dan een eigen middelpunt moet komen. Dit „straatje links - straatje rechts - uitbreidingsplan" moet vol komen opnieuw worden opgezet. Er ;s daar zelfs niet aan de kinderen ge dacht! De moderne wijk-gedachte past ook heel goed bij het idee van een eigen gemeenschap. En zeker mag in een uitbreidingsplan niet de omgeving van ,de sluis een zeer typisch plekje van deze gemeente worden verwaarloosd. Door sane ring en grond-aankoop zullen we trachten de bizondere interessante ombouwing van deze sluis op pajl te houden en door het scheppen van een „achterland" voor de winkel stand aantrekkelijk te doen blijven". HET STOMPWIJKSE OPEN LUCHTSPEL: „UITSTEKEND! BUITENGEWOON!" In Tubbergen had de heer Ban ning het bestuur over zes verspreide dorpen en drie buurtschappen. Ook in deze gemeente heeft hij te denken aan een dorp en aan een buurtschap; Stompwijk. „Stompwijk" zei de burgemees ter „leeft zijn leven apart. Toen ik hier pas kwam heb ik gezegd: ik heb drie kinderen thuis, en ook drie in de gemeente: Veur is een foren sen-dorp, Leidschendam is de handel en Stompwijk zijn de boeren en nu willen jullie graag weten van welk kind ik het meeste houd, maar dat zeg ik niet!" In de loop van het gesprek hebben we wel ervaren, dat burgemeester Banning veel respect heeft voor de boerenstand, en, met name wat Stompwijk betreft, uitte hij zijn waardering, dat het in staat geweest was tot „een ontzaglijk openluchtspel onder de energieke leiding van de pastoor en de kapelaan". „Het was uitstekend, buitenge woon. Daar neem ik mijn pet voor af. Drie keer heb ik Calderoir bijge woond formidabel goed. Een van mijn Protestantse kennissen was er wèg van". En ook van de Stompwijkse hard draverij getuigde de burgemeester dat zij was „in uitstekende handen". „Ondernemingsgeest en organisatie vermogen is er voldoende". De/ buurtschap beschikt over gas, water en electriciteit, maar de ge zondheidstoestand der bevolking is onlangs in opspraak gekomen door het rapport over de t. b. c.-reacties bij schoolkinderen. De burgemeester zei, dat de toe stand wel niet zo onheilspellend is. als het rapport aan niet-deskundigen toescheen maar achtte het toch goed, als de gehele bevolking onderzocht zou kunnen worden: „Dat zal mogelijk binnen afzienba re tijd kunnen gebeuren, omdat er bij Philips een „doorlichtings-aulto" wordt vervaardigd, welke van stad tot stad, van dorp tot dorp gaat om de bevolking te doorlichten en de be smettingshaarden op te sporen. We verwachten, dat de bevolking a1 ge meen zal medewerken, daar de kos ten zeer gering zijn." Burgemeester Banning heeft ons nog veel meer verteld: o.a. zijn gran diose terugkeer bij de bevrijding, nadat hij in 1943 uit zijn gemeente was verdreven; over het financiële probleem en over het contact met de onringende gemeenten, waarbij b.v. ten ppzichte van de huisvesting 'n samenwerking tot stand kwam „een typisch voorbeeld van een vqlko- komen vrijwillige samenwerking van Den Haag en omliggende gemeenten" maar de weergave van dit-inter view moet eindigsn op gelijksoorti ge wijze, als waarop het in werke- .ijkheid geëindigd is. De burgemeester keek op zijn hor loge en zei: „Weet u wel, hoe laat of het is?" En ook wij komen tot de plotse linge ontdekking, dat het twaalfde kantje van ons blocnote is volge schreven. En 12 is de maat. De heer H. A. C. Banning burgemeester van Leidschendam (Van een speciale correspondente). De leek voldoet aan een verwach ting van de Kerk, indien hij mede wei kt, niet alleen aan de vervolma king maar ook aan de uitbreiding van het mystieke Lichaam van Chrsi- tus, de Kerk. Eind Juli waren te Weert studen ten en afgestudeerden, alsmede vele vertegenwoordigers van de buiten landse lekenmissiebewegingen ver enigd, om de mogelijkheden en problemen die dit werk met zich meebrengt, onder de loupe te nemen. Daar werd de basis gelegd voor een internationale federatie. Voortbouwend hierop werd in de afgelopen week te Bondy bij Parijs, de eerste internationale bespreking gevoerd. Naast de afgevaardigden uit Nederland, België en Frankrijk, waren ook de Viet-Nam en Togo ver tegenwoordigd. Onder voorzitterschap van dr. Roger Millot, president van Pax Romana, kwam de eerste dag ter sprake of de studenten en illectue- len, 'n taak hebben ten opzichte van hen die uit de missielanden hier hun studiën komen maken! Door sommige landen waaronder Nederland bleek deze taak begre pen te zijn, alhoewel de pogingen nog zéér recent zijn. De Unie van Kath. Studentenverenigingen in Ne derland had met dit doel een orga nisatie in het leven geroepen, die zich bezig houdt met het ontvangen, het huisvesten en het binnenleiden van de inheemsen in christelijke fa milies. Eens zullen zij de leidende figuren zijn in hun geboorteland; van hen zal het afhangen of de christe lijke cultuur ingang kan vinden; de Europese Katholieken schieten dus belangrijk tekort, wanneer zij de mogelijkheden ongebruikt laten om in nader contact met hen te komen. In een van de veie conferenties die tijdens deze dagen gehouden werden, wees de bekende Franse theoloog Rev. Père Conjar O.P. op de waar de, die de oecumenische gedachte voor ieder Katholiek kan hebben in verband met de eenheid van de Kerk.. Spreker verzekerde dat het punt van hereniging zou liggen in de lijn van de Katholieke Kerk; dat wij echter, om nader tot elkander te komen, afstand moeten doen van onze geestelijke hoogmoed en maar elkaar moeten kunnen luisteren. We behoeven en kunnen geen waarhe den veranderen, maar we moeten ze ontwikkelen. Om een juiste ge steldheid voor dit apostolaat te ver krijgen, is een „twice-born" nood- zakelijk, d.w.z. dat we niet tevreden moeten zijn met de naam „katho liek", maar dat we door ons geloof einteresseerd moeten worden. De overige tijd werd vnl. aan de practische uitwerking van de samen werking besteed. Dr. Dr. Aujovlat, rid gen. van Ad Lucem (Frankrijk), Rev. Père Masson S.J., (België), Rev. Pèer Bourgingnon S A. M. (België), Mad.elle D. Snijers A. L. M. (België), Mad.elles Denöel eveneens uit Bel gië, alsmede de WelEerw. Heer N. Verduk, algemeen moderator van de Academische Leken Missie Actie (Alma) in Nederland, zetten in het kort het doel, de middelen en werk wijze van hun beweging uiteen. Bij na algemeen was de overtuiging, dat om ten volle „laïe missionaire" te zijn, men aan bepaa'de eisen moest voldoen en een speciale vorming no dig heeft Op voorstel van Abbé Bourgingnon S. A. M., gesteund door kapelaan Vendrik, werd een internationaal secretariaat toevertrouwd aan de Franse lekenmissieactie, Ad Lurens. Het hoogtepunt van het congres vormde de komst van Z. Em. Kardi naal Liénart, bisschop van Lile, en president van Ad Lucem, die in be gin Juni de stichtingen in Cameroun, Dakar en Madagascar bezocht. In 'n schitterende toespraak wees Z. Exc. op de mooie, maar zware taak die de leek heeft om mede te werken bij het vormen van een christelijke maatschappij in de missielanden. Hij sprak er z'n vreugde over uit, dat dit congres duidelijk bewees dat de Kerk geen scheiding van volk en ras kent. De Kerk heeft de leken nodig; de tijd is voorbij dat de Kerk óf alleen door priesters óf alleen door leken gevormd wordt, de Kerk is beiden. Z. Em. wees er met nadruk op, dat voor het lekenmissiewerk méér. no dig is dan enthousiasme alleen; dat leven vraagt moed en deugd. Daar om is een goede vorming beslist 'n vereiste. Het apostolaat moet duur zaam zijn en meer en meer moet de laïc missionnaire zich de geest in zich ontwikkelen. Z. Em. gaf allen hierna Zijn Zegen, waarna hij naar Rome vertrok om de goedkeuring van de statuten van Ad Lucem te ver krijgen. Dr. Louis Aujovlat slooa het con gres nadat een volgende bijeen komst vastgesteld was rond Pasen te Leuven. Zilveren jubileum R.K. Universiteit Een nieuw hoofdgebouw lustrumgave van Katholiek Nederland. Het Centraal Comité voor de R.K. Universiteit heeft het initiatief geno men om ter gelegenheid van de vie ring van het vijf en twintigjarig be staan der R.K. Universiteit op 17 Oc tober 1948 een nieuw hoofdgebouw aan de Universiteit te Nijmegen aan te bieden. Het Centraal Comité richt zich tot de Katholieken van Nederland, op dat zij evenals vroeger, op tastbare wijze van hun belangstelling voor hun Universiteit zullen doen blijken Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling om bijdragen te verzoeken voor de oprichting van een medische fa culteit, doch de beraamde kosten lo pen momenteel zo hoog, dat deze wens niet vervuld kan worden. Gezien de omstandigheden komt daarom het Centraal Comité mét een gematigd voorstel: het bijeen brengen van een som voor een nieuw hoofdgebouw, dat het verbrande waardig kan vervangen, en geschik) is voor de groter wordende behoeften aan les-, examens en administratie zalen. In dit hoofdgebouw kunnen dan, wanneer het zover is, eveneens de v. orziene medische en natuurphi losophische faculteiten worden onder gebracht. Als men nu bedenkt, dat de Vrije Universiteit dezer dagen verzocht om vier ton voor de bouw der vierde verdieping van haar Universiteitsge bouw, zouden de Katholieken van Nederland dan niet een half millioen als extra lustrumgave willen en kun nen bijeenbrengen voor een waardig universiteitsgebouw in Nijmegen? KA RIN AAL GRIFFIN DOOR ENGELSE KONING ONTVANGEN. Op 13 November heeft koning George VI een delegatie van Engel- te katholieken ontvangen, aan wel ker hoofd Kardinaal Griffin, Aarts bisschoppen Westminster, stond. Namens 2ichzelf en de Engelse ka tholieken wenste de Kardinaal de ko ning geluk ter gelegenheid van het anstaande huwelijk van Prinses Eli sabeth. Lo.'d Pakenham en de Hertog van Norfolk maakten eveneens deel uit van genoemde delegatie. De officiële kinderbescherming in Nederland, de in federatief verband opgenomen tehuizen, opvoedingsin richtingen en scholen, waar correc tief wordt opgetreden, verkeert in grote nood. Deze tehuizen zitten vol; kinderen, die feitelijk niet in elkan ders nabijheid mogen leven, wonen onder één dak; jongens en meisjes, van wie het overduidelijk is, dat zij in een pleeggezin thuis horen en niet in een inrichting, moeten dagelijks verkeren met' een jeugd voor wie de inrichting nu eenmaal de aangewe zen plaats is. De oorlog heeft niet al leen de cfiminalitiet onder de jeugd onrustbarend doen stijgen, maar bo vendien een zó dikke streep door de berekeningen der kinderbescher ming gehaald, dat alle krachten van geheel Nederland gemobiliseerd zul len moeten worden, om de toekomst van het land te beveiligen. Zesduizend zogenaamde voogdij - kinderen b.v. kunnen op dit ogen blik niet worden ondergebracht. De, grote gestichten hebben zeker vier millioen gulden nodig om verder te kunnen functionneren, enz., enz. Het is bitter te moeten constateren, dat het Nederlandse volk niet inziet, dat kinderbescherming een nationale zaak is en geen liefhebberij van een aantal dames en heren, die anders niets te doen hebben. Naast de te geringe subsidie, die het Rijk in de kosten voor de kinder bescherming bijdraagt, vormde ieder jaar een bron van inkomsten de ver koop van de kinderpostzegels. Deze baten, welke bestemd zijn voor de kinderbescherming en vqpr de uitzen ding van zwakke kindern, bedragen ongeveer 250.000, hetgeen een druppel is op een gloeiende plaat. Het kleine Zwitserland brengt door middel van de kinderzegels voor zijn .kinderbescherming jaarlijks een millioen gulden op. Moet Neder land daarbij achter blijven? Teneinde nu de nodige midde len voor de kinderbescherming te stimuleren, zal vóór de ver koop van de kinderpostzegel een nationale St. Nicolaas-luisterwed- strijd gehouden worden en wel op 21 November, des avonds om half acht over Hilversum II, er. om vijf over acht over Hilver sum I. Op 5 December, op de avond van het kind. zal St. Ni- colaas vóór de microfoon de win naars en de prijzen van deze wedstrijd: fietsen, radiotoestel len e-d., bekend maken. Flke luisteraar van jong tot oud kan aan deze wedstrijd deelnemen door inzending van een briefkaart, met ten minste dertig cent aan gewo" ne postzegels boven het normale por to, Op die kaart moet het antwoord worden geschreven, waarna zij ge adresseerd moet worden aan St. Ni- colaas, Keizersgracht, Amsterdam. Een speciale attractie is het mee doen van de jeugd der lagere en middelbare scholen aan dit tournooi. Zij helpt dus de ontspoorde jeugd weer in het gareel. Deze schooljeugd kan in klasverband meedoen. Zij plakt op een briefkaart van 5 cent een gewone postzegel van 10 ct en levert deze in bij de onderwijzer of leraar. Deze zendt de kaarten van DE ABDIJ „MAMELIS" TE VAALS. Voor de Benedictijnen van Oosterhout. Toen na de bevrijding de Benedic tijnen Duitsers van origine be woners van de abdij „Mamelis" te Vaals, werdén geinterneerd in een klooster, elders in het land, was de Staat der Nederlanden er snel bij, om de abdij tot Staatseigendom te verklaren. Het Kerkelijk Gezag in Nederland wist echter onmiddellijk aan te tonen, dat „Mamelis" kerke lijk bezit was. De bisschoppen van Nederland be sloten de abdij aan de H. Vader aan te bieden en toen onlangs te Rome de onderscheiden Benedictijner ab ten waren vergaderd, bood Z.H. de Paus aan de abt van de St. Paulus- abdij te Oosterhout (een klooster, dat reeds jaren te klein bleek) „Ma- melis" aan. De vroegere abt ondertekende reeds alle afstandsverklaringen. Naar we nog vernemen, zullen de oude bewoners van ..Mamelis" naar een klooster in Duitsland verhuizen. „Tijd". zijn klas aan: St. Nicolaas, Keizers gracht, Amsterdam. Als prijzen staan reizen naar Zwitserland en België op het programma. Wie van hen van de winter de wed strijd wint, gaat van de zomer met zijn onderwijzer of leraar naar het buitenland of maakt een reis door het eigen land. Het bestuur van het Vacantiefonds vor de Lanbouw deej.t mede, dat van Zaterdag 29 November tot en met Zaterdag 6 December a.s. wederom gelegenheid bestaat tot het inleveren van vacantiebonnen en wel tot een waarde van ten hoogste 15.in totaal. Arbeiders, die ziek zijn geweest en de bedrijfsverenigingen z.g. chèque- bonnen hebben ontvangen, kunnen deze tegelijk met de gewone vacan tiebonnen aanbieden. De totale waarde van beide soorten bonnen mag echter niet meer dan ƒ15 bedragen. De inlevering der bonnen kan uit sluitend geschieden bij een plaatselijk penningmeester van één der navol gende bonden: Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbe drijf, Ned. Chr. Landarbeidersbond en de Ned. R.K, Landbarbeidersbond „St. Deus'dedit". Bonnen, welke niet in de hiervoor bestemde oplakboekjes van het Va cantiefonds voor de Landbouw zijn gepalkt, kunnen niet worden aange nomen. Tefi slotte kan nog worden medegedeeld, dat van Zaterdag 20 tot en met Woensdag 24 December a.s. de verzilvering der bonnen zal plaats hebben door jezelf de penning meester bij wie men de bonnen heeft ingeleverd. DISTRIBUTIENIEUWS GEEN ZOETE BROODJES MAAR WEL EXTRA SUIKER. Naar „Trouw" verneemt, heeft 't mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening afgezien, van het doen verwerken van suiker in het brood. Voedseldeskundigen zijn te gen het gebruik van suiker omdat de toepassing hiervan chemische re acties in het brood doet ontstaan, die de voedselwaarde aantasten. De bak kers hebben om technische redenen eveneens bezwaar tegen het verwer ken van suiker. Suiker is op het ogenblik het goed koopste voedingsmiddel op de wereld markt. Vandaar dat de regering be sloten heeft voor 5 millioen dollar suiker te kopen. In de loop van deze winter zal oeze suiker als extra-toe wijzing worden uitgereikt, wanneer ten minste in de aanvoer van deze partijen geen stagnatie optreedt. Naar aanleiding van de tegenstrij dige berichten, die over de prijzen van zuivelproducten in omloop zijn, deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening mede, dat het niet in de bedoeling ligt op dit ogenblik de bestaande subsidies op zuivelproducten te verminderen. Daar de regering echter een verho- "ging van de subsidies afwyst, zal de verhoging van de melkprijs voor de veehouders met 3 cent per liter tot gevolg hebben, dat ook de prijzen voor zuivelproducten voor de con sument zullen stijgen. De volgende week zal vermoede lijk een beslissing worden geno men omtrent de definitieve vaststel ling van deze prijzen en van de da tum waarop zij zullen ingaan. BON VOOR EEN EI. Op 20 November a.s. zal in de bon- nenlijst voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei worden aangewezen. De in het najaar aflopende produc tie van eieren heeft deze bon wat lang doen uitblijven, zo deelt men van de zijde van het ministerie van landbouw mede, men zal er genoegen mee moeten nemen op deze bon even tueel een ei van klase 5 geleverd te krijgen. Sinterklaas Kapoentje gooi wat in mijn schoentje.... De dag van 5 De cember nadert alweer met rasse schreden en de schoentjes worden dus weer voor de schoorsteen gezet.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3