De bloembollenkweker bedreigd met „parate executie'' ZATERDAG 15 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De directie van de Meelfabriek Ce res te Amsterdam, waar sedert acht jveken door het fabriekspersoneel wordt gestaakt, heeft haar arbeiders Woensdagavond een schrijven doen toekomen. Hierin wordt gewezen op de verantwoording, die de stakers op zich hebben genomen door de voed selvoorziening in gevaar te brengen. De arbeiders worden opgeroepen zich uiterlijk voor Zaterdagochtend 12 uur te komen melden en het werk op de oude voorwaarden te hervatten. Reeds hebben zich van de ongeveer 60 stakende personeelsleden enkelen aangemeld. Bovendien hebben zich op advertenties, die de directie in schillende bladen had geplaatst, ztv veel vrijwilligers opgegeven, dat men verwacht met de thans beschikbare krachten eon ploeg te kunnen vor men. zodat evenals bij de „Holland" de werkzaamheden binnenkort met een dagploeg kan worden hervat. De politie te Zwolle heeft dezer da gen twee Zwollenaren, resp. 60 jaar en 68 jaar. die werden verdacht van handel in textielpunten, gearres teerd. Al spoedig bleek, dat hier een goe de slag werd geslagen; beide gearres teerden bekenden ruim tienduizend punten te hebben gekocht en die met 'n behoorlijk winstje weer te h '%cn verkocht. Later zijn nog vier m. ge arresteerd. De punten kwamen uit Amster dam, waar ook drie personen wer den gearresteerd. De politie heeft de punten nauwkeurig laten onderzoe ken en thans is gebleken, dat ze alle vals zijn. De Bussumse banketbaker J. V. kwam bij controle niet minder dan 31.000 rantsoenen suiker tekort. Gis termorgen verklaarde hij voor de tuchtrechter voor de voedselvoor ziening, die in Hilversum zitting hield, dat hij 1105 kilo suiker toi Paaseitjes had verwerkt, welke niet verden afgenomen. Men heeft de partij toen laten staan en deze is bedorven en weggegooid. De rechter noemde dit een schan de en verhoogde de eis van duizend tot drieduizend gulden boete. Hij stelde sluiting van het bedrijf in uit zicht. Op vragen van het Tweede Kamer lid Schmal betreffende onregelma tigheden, welke zich zouden hebben voorgedaan bij het laatste eind-exa men aan het bijzonder gymnasium, Kanaalstraat 8, te Eindhoven heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap geantwoord, dat bij het laatste eind-examen ïan het bij zonder gymnasium, Kanaalstraat 8, te Eindhoven zich geen onregelmatig heden hebben voorgedaan. Maandag j.l. heeft Helmut Pröb- sting, S.S.-Hauptsturmführer, kans gezien uit zijn gevangenschap te ont vluchten. Pröbsting was voor een verhoor tijdelijk aan de P.R.A. te Utrecht afgestaan. Daartoe was hij ge- interneerd in het kamp Rhijnauwen bij Utrecht. In de nacht heeft hij kans gezien uit het gebouw, waarin hij was ondergebracht, te ontsnap pen en het kamp te verlaten. Hoewel uitgebreide pogingen zijn gedaan om hem weer te arresteren, is nog geen spoor van hem gevonden. Pröbsting spreekt tamelijk goed Nederlands, al- cus „Trouw". De Rotterdamse Kamer van het Haagse bijzonder gerechtshof ver oordeelde gistermiddag de 22-jarige ex-SD'er M. Rosman, die op 19 Fe bruari 1947 de 19-jarige student P. J. M. Jungerhans in de Mathenesser- laan met enige schoten uit zijn sten- gun doodde, tot de doodstraf. Hij was eveneens schuldig bevonden aan het intensief deelnemen aan arrestaties en huiszoekingen, hetgeen voor vel schillende personen de dood tenge volge had gehad. Met welke postzegels wij voortaan te maken hebben. De dir.-gen. der P.T.T. heeft be paald. dat in gebruik blijven of wor den gesteld: postzegels in de waar den van 1, 2, 21;, 4, 5, 6. 7 y, 10 12y, 15, 20 22H, 25, 30, 35, 40, 45, 50 en 60 cent, 1.—, f 2.50, S 5.— en f 10.— postzegelboekjes met 24 zegels van 2 cent; met 24 zegels van 10 cent met 6 zegels van 2. 6 van 7 y en 12 van 10 cent., postbladen en briefomsla gen, voorzien van een zegelafdruk van 10 cent; enkele en dubbel brief kaarten, elke kaart voorzien van een zegelafdruk van 5, of 12 y. cent; kaarten tot mededeling van adres wijziging, voorzien van een zegelaf druk van 2 of 4 cent; postbewijsfor- mulieren, voorzien van een zegelaf druk van ly cent. Voor zover niet buiten gebruik ge steld, mogen worden opgebruikt: Postzegels van V,, iy. 3 en 17 K- cent; briefkaarten, voorzien van een zegelafdruk van resp. 2, 3 en 4 cent; postbladen en briefomslagen, voor zien van een zegelafdruk van 7y cent: kaarten tot mededeling van adreswijziging, voorzien van een ze gelafdruk van resp. ly en 2j^ cent, alsmede formulieren voor kennisge ving telefoonnummer, voorzien van een zegelafdruk van 1 y cent; post- bewijsformulieren, voorzien van een zegelafdruk van 5 cent. Stukken en formulieren, voorzien .ran zegclafdrukken. kunnen, indien zij voor dc verzending voor het ge bruik ongeschikt zijn geworden tegen nieuwe stukken en formulieren van dezelfde soort worden ingewisseld te- GEWESTELIJK COMITé VLIEGVELD ROTTERDAM. Door de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland, mr. K. P. van der Mandele, is kortelings geinstalleerd een Gewestelijk Comité Vliegveld Rotterdam, dat zich ten doel steit met alle daartoe geëigende midde len de urgentie in het licht te stel len van de spoedige totstandkoming van een luchthaven bij Rotterdam, zowel in het belang van de wereld haven zelf als van het uitgebreide en nijvere gewest, dat binnen de sfeer van die luchthaven valt. In het comité hebben zitting dc volgende heren: C. Kolff, voorzitter, J Brandse, Poeldijk, ir. A. F J. Beu kers. Breda, dr. H. A. van Beuningen, C. H. Buschmann, Schiedam, L. J. A. van Doorn, mr. Jacq. Dutilh, D C. Endert Jr., A. Goedewaagen, Gouda, D. Hogendijk, ir. R. A. Jas, Dor drecht, mr. Ph. A. J. Mees, W. H de Monchy, J. van Randwijk, Ch. Re- delé, Dordrecht, Th. A. W. Ruys, ir. S. H. Stoffel, Delft, J. G. J. Verheij van Wijk, Leiden, mr. H. Willemse en mr Jac. G. Wjttkampf, secretaris. BEURSOVERZICHT. Evenals de laatste dagen had de ef fectenbeurs te kampen met e^p groot gebrek aan affaire. De stemming was aanvankelijk prijshoudend en de hoofdkoersen van de meeste indu strie-aandelen van Koninklijke en de Scheepvaartwaarden waren onge veer gelijk aan de vorige slotkoersen of iets hoger. De cultuurfondsen daarentegen waren merendeels een kleinigheid lager. Opvallend was de plotselinge koersverbetering van Phi lips. waarvoor een hoofdkoers tot stand kwam van 378!^, bij een vorige slotprijs van 371, hetgeen het gevolg was van de vraag voor betrekkelijk slechts weinig materiaal, waar te genover echter zo goed als geen aan bod stond. Voorts werd de aandacht getrokken door de scheme reactie der Fokkeraandelen, die 159 werden ge noteerd, bij een vorige koers van 187. Klaarblijkelijk hield deze inzinking verband met de minder gunstige in druk, door het jaarverslag gewekt. Tijdens de vrije handel bleek onmid dellijk dat er nog maar v/einig or ders te verwerken waren. Prolonga tie 2 1/4 procent. r\E NOOD IN HET BLOEMBOLLE NVAK is tot zodanige hoogte geste- gen dat het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten het nodig geoordeeld heeft de kwekers met parate executie te bedreigen om hun daardoor te dwingen de achterstallige areaalhef fing te betalen. Wat die areaalheffing eigenlijk betekent en hoe het komt dat men in kwekerskringen over dit besluit zo ontstemd is, willen we trachten in het onderstaande uiteen te zetten. er en daar heeft het B.V.S. door de ujtgifte van ongenummerde meet- bonnen aanleiding toe gegeven dat kweker én meter het met elkaar op een accoordje gooiden. Wanneer er dan minder Roeden gemeten werden dan er stonden betekende dit in feite dat er evenzoveel malen minder het heffingsbedrag betaald zou worden. Dat dit gebeurd is staat zonder enige twijfel vast. Dan is er de gelegenheid dat kwekers op A-vergunning (bloe- mistèrij) hun oogst, welke in feite be stemd ij voor hun eigen bedrijf, op een of andere manier onder zien te brengen bij de exporteur of het Sur- plusfonds. Dat dit verboden is. neemt niet weg dat het toch gebeurd is. Witte en zwarte bollen. Vervolgens zijn er nog de bollen welke geteeld werden zonder ver gunning, deze zwarte bollen. Voor een deel werden deze en zulks op aanwijzing van de juristen van Land bouw, publiek verkocht. Ze kwamen d_ardöor dus weer bij de expol't pf het Surplusfonds terecht. Een ander deel verreweg het grootste deel is zonder meer aan de markt geko men. Men heeft nog' getracht er „wit te" bollen van te maken door ze te laten inleveren, maar de normen wel ke daarvoor werden aangelegd waren gebaseerd op een normaal g°was, ter wijl het B.V.S. steeds op het stand punt stond en nóg staat dat er een best gewas was. Maar deze opvat ting was blijkbaar toch geen aanlei ding de normen te herzien. Verschillende malen is door het B.V.S. verklaard, dat de boeten opge legd d.oor de Tuchtrechters aan de te lers van zwarte bollen voldoende wa ren om de schade, aan de bonafide kwfkers berokkend, te dekken Het B.V.S. .nam als waarde-opbrengst aan een bedrag van plm. 10.per Roe, terwijl de werkelijke waarde onge veer et dubbele bedroeg! Bezwaren tegen areaal heffing In het Bloembollenvak bestaat een regeling waarbij het vak door een korting toe te passen op alle geëxpor teerde bollen (leverbaar) een fonds vormt (Surplusfonds) en met behulp van de gelden uit dat fonds de op koop van overschotten aan leverbaar, welke 'e exporthandel niet kan ver werken, financiert. De kortingen worden aanvankelijk geschat, maar later wanneer de omvang van het Surplus bekend is, definitief vast gesteld. Deze regeling heeft jaren lang bestaan en hoewel er enkele ma zen inzitten, over het algemeen be vredigend gewerkt. In 1946 voerde men echter inplaats van een korting op leverbaar een hef fing per beteelde Are in (Areaalhef fing). Bij de korting op leverbaar, zo werd geredeneerd, draagt de binnen landse handel omdat deze niet ge controleerd wordt, niet bij voor de Surplusfinanciering. Deze binnen landse handel was in de jaren in en vlak na de oorlog nogal belangrijk. Ook het z.g. Nieuwe Goed (de teelt van nieuwe variëteiten), waarvan slechts weinig als leverbaar aan de markt kwam, droeg niet bij. De be teelde oppervlakte van dit z.g. Nieu we Goed, hoog in prijs door de grote goederenspeculatie aan het eind van de oorlog, schatte men als nogal aan zienlijk. Wanneer dus, zo redeneerde men verder, een heffing per Are wordt ingevoerd, zullen de inkomsten van het Surplus fonds stijgen, de hef fingen kunnen daardoor verminderd worden en de last van het Surplus zou meur naar evenredigheid over al le kwekers verdeeld worden. Nu de practijk. Nu de practijk. Allereerst was die verdeling van de lasten een fictie. De areaalheffing immers houdt geen re- kéning met de aard van het gewas. Of een kweker een goed of minder goed gewas heeft, is van geen invloed op grootte van de heffing. Kweker A met een goed gewas en een Roe-opbrengst van 20.en een heffing van 3. houdt 12.over Kweker B met een slecht gewas en een opbrengst van 12.-*j houdt 12 - - niin 8 -- is 4.over. B. is dus zeer ernstig gedupeerd, eer stens door een minder goed gewas en vervolgens door deze vorm van hef fing. Die man zijn bestaan raakt er door in gevaar. Bij de Surplusheffing is dit anders. Wanneer A 20.trekt met een korting van 20% houdt hij 16.over. B. trekt 12.korting 2.40, en houdt 9.60 over Zijn mindere trek bezorgt hem ook een in verhouding geringere korting. Deze regeling is dus veel eerlijker. Bij de invoering van de areaalhef fing kwam het al spoedig tot protes ten en voornamelijk werd daarbij ge wezen op het principieel verkeerde in deze maatregel. Nu heeft men vaak gezegd dat het vak deze vorm van heffing zelf ge wild heeft. Maar wat men met „het vak" bedoeld is niet altijd even dui delijk. Feit is dat in de grootste or ganisatie in het Bloembollen vak, de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, alleen door het Hoofd bestuur en de Groepsbesturen is be slist en dat de afdelingen (57 in ge tal!) er nooit in gekend zijn. Dit ge schiedde ondanks de uitdrukkelijke toezegging van de voormalige voor zitter dat de afdelingen gekend zou den worden, wanneer belangrijke be sluiten genomen zouden moeten wor den. Wanneer men dus thans van be paalde zijde herhaaldelijk verzekerd dat het vak deze onbillijke maatregel zelf gewild heeft, dient men di. met een korreltje zout te nemen. Waarom nog meer verwerpelijk? Er waren nog andere, practische, redenen waarom deze areaalheffing verwerpelijk was. De prijzen van het Nieuwe Goed daalden als gevolg van toenemende geldschaarschte en te leurstellende export in 1945. Ook de binnenlandse handel liep door geld schaarschte en verbetering van het vervoer terug. De motieven, welke men dus aanvankelijk voor de invoe ring van een Areaalheffing aanvoer de, vielen de een na de ander weg. Daar kwam echter nog bij en dit is het belangrijkste dat ontduiking en knoeierij door deze maatregel wer den uitgelokt. De moeeTiikheid was Uit de hier aangehaalde voorbeel den blijkt dat er nogal het een er. an der mankeert aan de redenering en de opvattingen van het B.V.S. Dit zou niet zo tragisch zijn als de schade lijke gevolgen niet neerkwamer. op de ruggen van hen, die te goeder trouw zich hielden aan de voorschrif ten van de overheid. Diezelfde over heid. die zo duidelijk gefaald heeft in het nemen van maatregelen om deze grote groep kwekers de massa! te beschermen, bedreigt ze thans met parate executie omdat ze, en dit vol komen /erklaarbaar, geaarzeld heb ben op het eerste sein hun verplich tingen na te komen. Verplichtin gen, welke moreel gezien zeer on gunstig voor de overheid uitvallen. Het Bloembollenvak heeft na de oorlog reeds schitterende prestaties geleverd. De Nederlandse Bloembol verlièt als eerste product de vader landse bodem om in de vreemde te getuigen van onze onverzwakte ener gie. Bijna 150 millioen aan vreemde deviezen hèeft het vak in goed twee jaren voor het herstel van het vader land weten te verwerven. Voedsel, grondstoffen, machines z.jn er voor teruggpkeerd. Niettegenstaande deze uitzonder lijke prestaties echter wordt op me nig bedrijf geworsteld met grote zor gen om het hoofd boven water te hou den. Eén daarvan is de hierboven ge schetste areaalheffing, welke én om zijn toepassing én om zijn onbillijk heden veler) tot wanhoop drijft. Jaren hebben de kwekers gevochten tegen crises en oorlog en ze zijn niet ver saagd. Maar wat crises en oorlog niet klaar speelden dat dreigt thans Je eigen overheid met de wet in de hand af te dwingen. Hier is nood, grote nood. Een belangrijke tak van ons volksbestaan is in gevaar. P. S. VAN LEEUWEN. Wilt U iets weten 77 Vraag: Kortste weg van Boskoop naar Ravestein? Welke ponten en hoeveel Km.? Antwoord: Boskoop, Waarder, Jut faas, Vreeswijk, Everdingen Deil, Geldcrmalsen. Tiel, Wamel, Alphen, Oijen. Megen, Ravestein. Per pont- veer van Alphen naar Oijen. Af stand pl m 75 km. Bioscopen Trianon. De eerste opvallende kwaliteit van de film „Maria Cande- laria" is de prachtige fotografie, die uitmunt door zuivere verdeling van licht en schaduw. Er is geen onder deel, dat niet de volle aandacht van operateur en regisseur heeft. Mis schien dat hierdoor de film niet de vaart kreeg, die wij gewoon zijn van andere, meer speciaal Amerikaanse films. Men zou haar zelfs in zekere zin „statisch" kunnen noemen, maar wij voegen hier direct aan toe, dat dit voor „Maria Candelaria" juist een voordeel is. De plaats van handeling, het verhaal, de dikwijls sombere sfeer van de omgeving eisen die be paalde rust. Dolores del Rio is weer de geroutineerde actrice, expressief in eenvoudig spel. De andere acteurs zijn over het algemeen nog te weinig vertrouwd met de camera om veel indruk te rtfaken. Maar dit is niet van belang in de schoonheid, die deze film geeft. Wij kunnen het met de keuring, die deze film voor, 14 jaar vrij gaf, helaas niet eens zijn. De inhoud moet gereserveerd blijven voor volwassenen. Lido. „De wilde bloem" met Do lores del Rio in de hoofdrol, is een langdradige liefdesgeschiedenis, die naar onze smaak een beetje te sen timenteel is. De dochter van een mijneigenaar wordt verliefd' op een man met weinig aanzien en geld, ter wijl zij een gevierde vrouw is bij de jongemannen uit haar kringen Het draait er op uit, dat haar geliefde uit de stad wordt verbannen, maar eer het zover is, beloven zij elkaar trouw in de hoop op een gunstige Verandering in de toekomst. Wan neer deze uitblijft, treden zij toch in het huwelijk, maar de vader ver moordt de bruidegom en pleegt daar na zelfmoord Het eind van de ge schiedenis is. dat de jonge weduwe haar leven verder in eenzaamheid slijt met de herinnering aan haar ge liefde Naast het bezwaar van een te grote sentimentaliteit, vinden wij de compositie van deze film niet mooi. De verschillende gedeelten vloeien te weinig in elkaar over, waardoor vooral het begin wat onsamenhan gend is. Het geheel heeft een erg zui delijke tendenz en in verband met de psychologische zijde blijft deze film voorbehouden voor strikt vol wassenen. Casino presenteert deze week „De witte wals" een product van de Franse filmindustrie, die niet onge slaagd genoemd mag worden, doch in belangrijke 'mate mank gaat aan het euvel van bijna alle Franse films, n.l te sentimenteel. Zeker, het is een sterk gespeelde film, die de spanning tot aan het laatste ogenblik vasthoudt, doch de sentimentele in slag, doet voral an het einde, ver velend aan. Het is het verhaal van een jong rr/usicus, wiens verloofde meer belangstelling heeft voor haar ophanden zijnd examen als voor hem, wat tot gevolg heeft dat hij naar de Alpen vertrekt en daar een aardig meisje ontmoet, met alle ge volgen van dien. In deze tijd ont staat zijn „La valse blanche", een weemoedige wak geïnspireerd door de eeuwige snee Later komt hij tot de ontdekking dat zij een onge neselijke ziekte heeft en niet lang meer zal lever. Ondertussen komt zijn verloofde, die inmiddels ge slaagd is. ook naar de Alpen, waar op hij de zaak uitlegt en zii beslui ten het geluk van het zieke meisje niet te verstoren. Tenslotte gaat hij naar Rome. waar zijn wals met de eerste prijs bekroond wordt en bij zijn terugkomst vindt hij het meisje dood. zodat hen nu niets meer in de weg staat. Mooi orgelspel geeft aan deze film een bijzonder cachet, waar door ze, vooal voor muziekliefheb bers, wel te genieten valt. Luxor. Deze week draait hier de eerste Zwitserse detectivefilm ..In specteur Stoeder". n inderdaad spannende film met voortreffelijk spel, speciaal van Heinrich Gretler, die een uitstekende hoofdrol vervult. HAAGSE POLITIERECHTER. Zwarte handel. Daar had de ambtenaar T. Z. tc Bodegraven zich dik mee ingelaten; hij bedreef volop zwarte handel, waarvoor zelfs reis jes naar België nodig waren. Daar werden diverse goederen gekocht, die dan in ons land verhandeld werden, hetgeen verdachte een aardige winst opleverde. De officier bij de Haagse Politierechter vond het bedrijf dat verdachte had uitgeoefend zo ernstig, dat hij een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief eiste. Het von nis werd tien maanden gevangenis straf met aftrek preventief. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 14 Nov. Groente. Tomaten A f 1654, idem B 2458 idem C 1032, idem CC 1022 glassla I f 815, idem II 27, andijvie 1429, bloem kool 212, rode kool 612. witte kool 4. kroten f 6, kassnijbonen 22.80, idem stek f 6. Bloemen. Raycnanten 517 cefrt Choco 312 cent, blanche 314 cent Monument 1838 cent, Trosrayonan. ten 832 cent. Goldfinder 816 cent Rose choco 1432 cent, witte choco 1736 cent, Peter Pan 818 cent Utopia 1127 cent, Cidonia 1429 cent. Maison 1732 cent, Herko 10 18 cent. TER AAR. 14 Nov. Groente. Bloemkool 146 cent en sla 58 cent per stuk: selderij 12 cent per bos; andijvie 1533 cent, kroten 37 cent, waspeen I 78 cent, idem II 34 cent. tomaten 273 cent, rode kool 49 cent, groene kool 313 cent, savoye kool 512 cent per kg,; boerenkool 10—25 cent per bak, witte kool 1—7 cent, uien 8—22 cent wit lof 161 cent, spruiten 140 cent, knolselderij 9—24 cent, spinazie 16 —45 cent, prei 12—15 cent. slavellen 7 cent, per kg, druiven 1-05 per pond. Pot Chrysanten 28—60 cent per stuk, bloemen 1116 cent per bos. Het scenario van deze film is niet geheel en al onbekend, het thema is al vele malen aangesneden en de uit werking moge al verschillend zijn, de verrassing, welke 'n film pleegt te brengen, is ook hier niet vergeten. De draai evenwel, die er aan de grondslag voor de in dit verhaal be dreven misdaad, gegeven wordt, zou voor niemand, zelfs niet voor de bes te speurder, vooraf te verklaren zijn. En de ontwikkeling is gebaseerd op enkele zeer onlogische toevallighe den, maar die neemt men wel op de koop toe. Het feit blijft, dat men een aardig geheel heeft weten te maken, het Zwitsers dialect tot een aantrek- dat met de Zwitserse achtergrond en kelijke kijkfilm is geworden, waar van we de inhoud niet willen ver klappen. In Rex draait deze week de film „Oproer in de gevangenis", een titel, welke voldoende de inhoud van de film weergeeft. Het gegeven :s min der geschikt voor jonge ogen, zodat de grens der toelaatbaarheid is ge steld op 18 jaar. STADSNIEUWS Nachtmis voor niet-katholieken Daar er ieder jaar vele niet- kath. graag de Nachtmis zou den bijwonen en daartoe we gens plaatsgebr^ in de parochie kerken vaak niet in staat zijn, zal er in de kaffDel van het Lidwina-ge- sticht. Zoeterw. Singel 33, speciaal voor hen een Nachtmis worden op gedragen om 3.30. Om hen in de gelegenheid te stel len deelbetekenis en diepere "in der H. Mis""in het algemeen en de Kerst liturgie in het bijzonder, te leren ken nen, zal inVerbum Dei, Plantage 16, tel. 21988, een voorbereidende cursus van 4 avonden worden gegeven en wel op de Dinsdagen 2, 9. 16 en 23 Dec. van 20.0021.00 uur. Een en ander zal door lichtbeelden worden geïllustreerd. Wilt u uw niet-katholieke kennis sen- op deze gelegenheid attent ma ken. Op^ve van deelname voor cur sus en Nachtmis aan Plantage .16, voor 20 November. De Nachtmis is alleen toegankelijk voor niet-katholieken, eventueel met R.K. echtgenoot of verloofde, indien ook deze de cursus gevolgd heeft. AMBTSAANVAARDING VAN PROF. DR. P. J. GAILLARD. In het groot auditorium van de Leidse Universiteit aanvaardde prof. dr. P. J. Gaillard gisterenmiddag het ambt van gewoon hoogleraar in de experimentele 'histologie met het uitspreken van een inaugurele ora tie over „het experiment in de weefsel'eer". Prof. Gaillard ving zijn voordracht aan met te schetsen, hoe de onder zoekers van de fijnere bouw van mens en dier bij hun studie tot steeds kleinere details van het organisme afdaalden, daartoe in de gelegen heid gesteld door perfectionering der technische hulpmiddelen. Deze onderzoekingen maakten echterdui delijk, dat in ons levend organisme de functies niet tot in oneindig klei ne delen versnipperd zijn, doch dat eerst een weefsel, een bouwwerk van de elementaire elementen een functionele taak heeft. „Teamwork" bleek in het organisme aan de orde van de dag te zijn. Dit teamwork werd voornamelijk tengevolge van het experiment ont dekt. In 1907 legde de Amerikaan Ross Granville Harrison de grond slag voor een methode, om een der gelijke „complexe eenheid" van het organisme, het weefsel, te kweken buiten het oorspronkelijk lichaam, waardoor nauwkeuriger studie mo gelijk werd. In beginsel geschiedde dit door afgesneden stukjes weefsel te plaatsen in een schaaltje met een voedingsbodem van bloedplasma en perssap van jonge embryonen, wel ke schaaltjes na afsluiting op lichaams temperatuur werden gehouden. Na enige uren ziet men het weefsel groeien en zich ontwikkelen, welk proces men met behulp van de mi- chroscoop kan bestuderen. Door het weefsel eens in enkele dagen op een verse voedingsbodem te planten, kan men het soms langer in leven houden dan het dier, waarvan het oorspronkelijk afkomstig was, ge leefd zou hebben. Daarbij ontstaat echter veelal een samenstelling, en beeld, dat men in het normaal orga nisme niet aantreft. Deze experimenten zijn nigt van practisch nut* ontbloot aangezien door middel van dergelijke weefsels vragen kunnen worden opgelost, waarop men ten aanzien van het levend organisme geen of moeilijk antwoord kon krijgen. Zo scheppen zij b.v. de mogelijkheid, om de werk zaamheid of giftigheid van genees middelen te onderzoeken. Prof. Gaillard vergeleek voorts de structuur van langdurig gekweekte weefsels met die van de weefsels in de levende wezens. De structuur bleek sterk af te wijken van de na tuurlijke, waarvoor twee doorslag gevende oorzaken bestaan. De sa menstelling van de voedingsbodem blijft in de kweek voortdurend ge lijk, en dit weefsel leeft dus in een statisch milieu, terwijl de voedings bodem in het lichaam voortdurend aan wijzigingen onderhevig is. een dynamisch milieu vormt. Voorts werd in de weefselkweek de samen werking met en beïnvloeding door andere weefsels in de naaste omge ving uitgeschakeld, terwijl lichaams weefsels voortdureid door nabe weefsels worden beïnvloed. In dit opzicht zagen de onderzoekers met grote duidelijkheid het reeds eerder genoemde „teamwork" in het 1 e- vt-nd organisme. Tot slot besprak prof Gaillard de WEERSVERWACHTING BUIIG. 2 Guur weer met wisselende be- o wolking en regen- of hagelbuien. 8 g Krachtige, langs de kust nu en o dan stormachtige wind tussen o West en Noord-West. oooooooooooooooooooooooooooooooooo betekenis der kweekmethode voor de studie der weefselphysiologie. waarna hij constateerde, dat het dank zij de kweekmethode en bestudering der gekweekte weefsels reeds moge- - lijk is geworden bepaalde weefses in te panten bij individuen, die deze ontbreken, waardoor even of gezond heid kan worden gespaard, welke practische resultaten verwachtingen wekken en tot verder onderzoek van deze materie en methoden prikkelen. De gebruikelijke toespraken be sloten deze oratie, waarna een druk bezochte receptie plaats vond. KONINKL. ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit zijn benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-N^ssau mevr. J. A. de Koster-Sijthoff, presi dente van het bestuur der Vakschool voor meisjes aan het Rapenburg, de heer G. N. Meurs, voorzitter van de Ned. Bond van leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs en van het Ned. Verbond van directies en leerkrach ten bij het N.O. en mr. dr H. D. M. Knol, oud-directeur van de Avond school van het Genootschap „Kennis is Macht", bekend accountant, lid van de Leidse gemeenteraad. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaats-examen Let teren en Wijsbegeerte (Geschiedenis-: de heer E. H. Kossmann te Rotter dam: doctoraal examen Letteren en Wijsbegeerte (Klassieke taal en let terkunde): mej. G. L. Ellens te Al melo; doctoraal examen Geneeskun de: de heren P. A. Liqui Lung te Pa ramaribo, A. C. M. Frangois te Ze- venbergse Hoek; artsexamen 1ste ge deelte: de dames B. J. v. d. Berg té IJsselmonde, M. Molenaar te 's-Gra- venhage; artsexamen 2de gedeelte: de heren J. C. E. Helle te Leiden, E. L. Noach te Leiden. GESTOLEN WAAR. Ambtenaren van de prijsbeheersing troffen in een woning aan de Kraaierstraat alhier wol aan, die daar ten verkoop voorhanden was. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat deze wol afkomstig was uit diefstal in een Leidse fabriek. Na telefonisch ingeroepen assisten tie konden twee bewoners naar het bureau van de prijsbeheersing wor den overgebracht, waar het afgeno men verhoor leidde tot een bekente- 't Jubilate'koor en Mgr. Buis in de dekenal? parochie. A.s. Maan dag en Dinsdag 17 en 18 Nov. 8 uur wordt de K.A.-zaal in de Maria Gij- zensteeg gebruikt voor een gezelli ge uitvoering. De zo goed geslaagde avdnd een half jaar geleden, waar voor Mgr. Buis gauw even f 50. werd gecollecteerd, is er de aanlei ding toe geweest. De jongedames-le den der Maria-Congr., tezamen in "t Jubilatekoor, ontpoppen zich ais goede toneelspeelsters. Vanwaar een nieuw plan, dat nu uitgevoerd wordt. Geheel de avond komt ten goede aan Mgr. Buis. Uw entrée-geld is dus 'n schone gift en u ontvangt als beloning: muziek en zang, toneel en spel alle van de koor-leden. En- trée: 50 cent, aanvang 8 uur, 'n vlot programma, 'n pracht doel, einde half 11. Wie blijft er nog weg? Parochianen steunt dit jeugdideaal; spoort elkaar aan; u zult méér dan tevreden zijn. Op naar Linkerjadje- Men schrijft ons: Linkerjadje. Op zoek naar een St. Nicolaascadeau voor mijn jongste spruit viel mijn oog op een leesboekje bij één van onze Leidse boekhande laren, getiteld: „Luilekkerland". Een „zoekt u iets. mijnheer" deed mij uit mijn „gepeins" opschrikken en ik merkte eerst toen, dat ik reeds op de laatste bladzijde van het sprookje gekomen was! Ik schaamde me en toch was het dan ook niet span nend. Immers: „Bij elk huis stond een pomp. Daaruit stroomde allerlei soort limonade. Ik ging door een haag van gebraden worsten. De sloten wa ren gevuld met zoete melk, en nog vreemder was, bomen met pannekoe ken en gebraden hammetjes zelfs zag ik er. De smid, de timmerman de kortom in alle zaken kreeg je alles bijna voor niets. Alle zorg voor de toekomst was je kwijt na een be zoek aan de waarzegster. Een cabaret deed iedere sombere gedachten ver dwijnen, muziek, vrolijkheid, ple zier en vermaak. Zelfs in zeemans kroeg heerste een opgewekte stem ming, er was immers van rantsoene ring geen sprake! Wie het allermeest van plezier hield, werd koning over het hele land. Een kostelijk land. nietwaar? Ja, ik zie het aan je ogen: ie zou er wel eens graag naar toe willen. Maar hoe de weg er heen te vinden?" Ik mijmerde verder. Jammer, dat dat niet bestaat! Wat? Niet beitaat? Dwaasheid. Het bestaat wel! Het komt, het gaat komen Linkerjadje alias Luilekkerland. Een dorp vol jo lijt, plezier, genoegen, ontspanning. Maar de weg erheen? Helaas, ik weet hem niet, maar wel weet ik de plaats, waar Linkerjadje verrijzen gaat! Straks zullen de muren van het Sint Antoniusclubhuis op de Mare on zichtbaar worden (Begin van het sprookje) en staat u voor neen in het Sprookjesdorp: Linkerjadje Nog één raad voor u de reis aanvaarden gaat. U weet nooit wat er thuis tijdens uw afwezigheid gebeurt, neem daarom al uw geld en waardevolle papieren mee. In Linkerjadje kunt u het veilig beleggen op de bank: „Dokjekwartje in Linkerjadje''

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2