KLEIN NEST WOENSDAG 12 NOVEMBER 194? DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Desigarenduurder De .Maasbode'' heeft gisteravond de primeur van deze zoals 't blad het noemt „jobstijding" gebracht. Als gevolg van een en ander is, naar wij vernemen, met terugwer kende kracht van 1 Octobed j.l. af een prijsverhoging toegestaan, welke per sigaar op gemideld 1 a 2 cent komt. De gemiddelde prijs der siga ren, welke enige tijd geleden al van 14.6 cejit werd verhoogd tot 16 cent, zou nu op 17 a 18 cent komen. De duurste prijsklasse wordt nu een nieuwe, n.l. 2 cent, welke gelijk staat met de huidige van 22 cen-t, d. w.z., dat de kwaliteit niet beter wordt dan van die van 22 cent thans. Zijn wij wel ingelicht, dan zullen de goedkoopste soorten, namelijk die van 9 en 11 cent verdwijnen, zodat in het vervolg de goedkoopste sigaar 13 cent zal kosten. Van de senoritas, die per tien stuks thans ƒ0.66, ƒ0.88 en ƒ1.10 kosten, zouden de eerstgenoemde twee prijs klassen eveneens verdwijnen, terwijl er een nieuwe van ƒ1.32 per tien stuks bijkomt. Verwacht wordt, dat per 1 Januari een productieverhoging voor de siga ren met 15 procent zal worden toe gestaan, waardoor deze van 36 op 51 zou komen- Ben kans zou ook be staan op een gelijksoortige produc tieverhoging voor sigaretten en kerf tabak. PRIJZEN VAN TEXTIEL-RAYON- GARENS MET INGANG VAN 1 DECEMBER VERLAAGD De Nederlandse Tayonproducenten hebben op verzoek van de Neder landse regering besloten met ingang van 1 December een gemiddelde prijsverlaging voor textiel-rayonga- rens voor het binnenland toe te pas sen van vijf procent. Reeds zonder deze verlaging zijn de binnenlandse prijzen voor rayongarens verreweg de laagste „ter wereld. STAATSLOTERIJ. 4e klasse, 2e lijst- ƒ5000.— 14554 ƒ2000.— 11776 1500.— 1108 1000.— 14275 15180 18951 f 400.— 5205 f 200.— 10415 12432 19696 100.— 1181 3437 6369 9643 17354 20561 RADIO DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws, 7.30 Gram.platen. 7.30 Gram.platen. 8.45 Werken van Rimski Korsakof. 9.15 Morgenwijding 9.30 Wanda Landowska. 9.45 Arbeidsvita minen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Werken van Robert Quilter. 10.50 Voor de kleuters'. 11.00 Suite voor strijkorkest. 11.20 Musette mon amour. 11.50 Het Renova sextet. 12.38 Jacques Schutte en André de Raaff. 13.00 Nieuws. 13.15 Vaudeville-orkest. 13.45 Ive Moreton en Dave Kay. 14.00 De vrouw binnen en buiten haar huis. 14.20 Concert. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.05 Reprises. 17.00 AVRO kaleidoscoop. 17.30 The Skymasters. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Pierre Palla. orgel. 20.00 Nieuws 20.15 Omroep orkest. 21.25 Van rid dertrouw en vrouweneer. 22.10 The Romancers. 22.45 Grondtrekken der moderne wetenschappen. 23.00 Nieuws. 23 15 Gram.platen. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.platen. 8.00 Nieuwe. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Wer ken van Mozart en Haydn. 9.35 Tsje chische en Slowaakse koorzang. 10.00 Leger des Heils. 10.15 Morgendienst. 10.45 Simon C. Jansen speelt orgel in de Oude Kerk te Amsterdam. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Beroemde vio listen. 12.03 bariton met piano. 12.33 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.25 Vervolg orkest. 13.45 Hors d'oeuvre. 14.00 Recital door Lia Palla en Ju- riaan Andriessen. 14.30 Zang met or kest. 14.40 Causerie voor de vrouw. 15.00 Het Tsjechisch symphnnie or kest. 15.15 Amsterdams Strijkkwar tet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram. platen. 17.00 Het Radio jeugdjournaal. 17.30 geestelijke liederen. 17.50 Het Rijk overzee. 18.00 „Naar vernieu wing der samenleving" door M. Rup- pert. 18.30 Onze Nederlandse koren en korpsen. 19.00 Nieuws. 19.15 Gram. platen. 19.55 Bach-koraal. 20.00 Nieuws. 20.20 „This is the BBC". 2C.30 Jubileumconcert van de BBC. 22.00 Pianospel. 22.30 Nieuws. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Concert so nate. 23.15 Slotaccoord. ROMAN VAN CHARLES GAR VICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 51) Nu vTgde een lang verhaal v»2 Naylor, waarin hij alle mogelijke ge- oeurtenissen en grappen, die zich in de club hadden afgespeeld, vertelde, hetgeen een algemeen gelach zelfs van Furber tengevolge had. „Ja, ze praten nog dikwijls over je. vooral Carlton Plummer, hij schijnt een dikke vriend van je te zijn. Hij heeft mij niet lang geleden te dineren gevraagd en ook onze vriend Furber. Natuurlijk lag ik in een minimum van tijd, zoals trou wens iedereen, aan de voeten van mevrouw Carlton Plummer. Enfin je weet er alles van Daan; met jou was het ook het geval." Daan antwoordde niet op die be schuldiging en mompelde slechts: „Een heel mooie vrouw, mevrouw Carlton Plummer; zij was zeer vrien delijk 'tegen mij." Vriendelijk! Hoor toch eens zo'n bescheiden saletjonker!" riep Naylor AFTREDEN VERWACHT VAN MINISTER SCHAGEN v. LEEUWEN. Bezuinigingen bij marine een der oorzaken? De „Tijd" verneemt, dat minister J. J. A. Schagen van Leeuwen, mi nister van Marine, besloten heeft zijn ontslag aan te bieden. De redenen tot dit voornemen, waarover een defini tieve beslissing nog niet gevallen is, doch spoedig verwacht kan worden, zouden enerzijds zijn 's ministers af wijkende mening inzake de Indische politiek, anderzijds zijn groeiende be zwaren tegen de voorgenomen bezui nigingen op Marine. Wat dit laatste betreft is het opmerkelijk, dat de mi nister eerst enige weken geleden zijn Marinebegroting bij de Staten-Gene. raal heeft ingediend. BREDA HEEFT EEN NIEUWE BURGEMEESTER. Bij Kon. besluit van 8 November is met ingang van 1 December be noemd tot burgemeester van Breda dr. C. A. Prinsen, thans burgemees ter van Roosendaal (N.-Br Mr. dr. C. A. Prinsen is 51 jaar oud. Hij werd geboren te Hedikhuizen als zoon van een hoofdonderwijzer en was aanvankelijijk dan ook voorbe stemd voor het onderwijs. In 1915 behaalde hij het onder wij zersdipio- ma en verscheen enige maanden voor de klas. Hij ging over naar de ge meente-administratie te Nieuwkuyk, later naar St. Michielsgestel en ten slotte naar 's-Hertogenbosch onder burgemeester van Lanschot, die hem in 1921 benoemde tot chef van de afd. financiën. In zijn vrije bestudeerde de heer Prinsen de klassieken. Na een colloqium doctum werd hij toe gelaten tot de R.K. universiteit te Nijmegen, waar hij in 1930 zijn doc- toraal-examen in de rechten met goed gevolg aflegde. In 1932 werd hij benoemd tot bur gemeester te Roosendaal en hij bleef dat tot Februari 1942. toen de Duit sers hem afzetten en 5 maanden gij zelden. Op de dag van Roosendaals bevrijding, nam de heer Prinsen zijn oude plaats weer in. In Mei 1946 promoveerde mr. Prin sen te Groningen op een proefschrift getiteld: „De Burgemeester". Jaag die Rheumatielc uit Uw ledematen. Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de wetenschappelijke samenstelling van Kruschen zes minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende or ganen weer op tot jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kru schen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, fief en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kru schen Salts wordt over de hele we reld verkocht. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. 8504 Nederlands standpunt inzake Franco In de politieke commissie van de Ver. Natie te Lake Succes is het ge- val-Spanje weer eens ter sprak ge komen. De Poolse afgevaardigde, dr. Lange, drong erop aan, dat de Veiligheids raad geïnstrueerd zou worden om passende maatregelen te neme.i ter „verbetering" van de toesatnd in Spanje. Hij legde een resolutie voor, waarin de veiligheidsraad verzocht wordt op te treden volgens h't be paalde bij artikel 41 van het Hand vest (economische boycot en verbre king van betrekkingen-. De Nederlandse afgevaardigde, dr. van Royen, wees er op, dat Neder land, ofschoon het vorig jaar niet ge stemd had voor het terug roepen van de diplomatieke vertegenwoordigers uit Spanje, toch een van de eersten geweest was om zijn vertegenwoordi ger terug t' roepen. Het is'duidelijk, zo zeide hij, dat alleen economische sancties Franco zouden dwingen heen te gaan, doch hij verklaarde, de nood zakelijkheid van een dergelijke maat regel niet in te zien. Om deze reden zou hij tegen het Poolse voorstel stemmen. Hij zeide van mening te zijn, dat de toestand in Spanje geen bedreiging voor de vrede vormde, noch r-en daad van agressie genoemd kon worden. „Beste kerel, toen zij hoorde, dat ik een vriend van je was. smolt ze; heus, smelten deed ze! Wel vijf mi nuten deed ze niets dan over jou praten. En dan was er ook nog een heel mooi meisje op dat diner, Ladyn Aminta, dochter van Lord Manville. Nu als je die over jou hoorde, zou je denken dat je Apollo zelf was. Op mijn woord van eer, Daan, ik werd geel en groen van jaloezie, 't Scheen, dat je beloofd had, haar familie een bezoek te brengen en zij was vreselijk teleurgesteld, dat je je belofte niet gehouden had. Ik heb de situatie maar gered en gezegd, dat je opdracht had gekregen En geland binnen een kwartier te ver laten!" „Ik ben blij dat je 't hebt gedaan." zei Daan. „Zij was ook heel vrien delijk voor mij. „Ja," beweerde Naylor, met ge veinsd cynisme, ,,'t komt mij voor, beste vriend, dat jij een ladykiller bent inplaats van een eenvoudig groentje, zoals wij altijd hebben ge meend wat zeg jij ervan Furber? Onze jonge vriend met het gezicht en de manier van doen, als een on bedorven schaapsherder of een dorpssmid. heeft iets over zich zou den de dames zeggen. Wat zeg jij er van?" Sint Maartensfeest wordt weer alom gevierd en luidkeels zingend zag men de jeugd met brandeinde lampions langs de huizen gaan in de hoop, dat zij een kleinigheid, zoals een appel, een paar centen, ontvangen. Bonnen-zwendel Gefingeerde inbraak. De Haagse recherche heeft een fi liaalchef van een levensmiddelenma gazijn te 's Gravenhage gearresteerd. De man had een aanzienlijk bonnen- tekort. Hij wist twee mensen te bewe gen tijdens zijn afwezigheid op een avond in October een gefingeerde in braak te doen Van de inbraak deed hij aangifte. Met de gestolen bonnen werd kettinghandel bedreven, waar door de politie kans kreeg het raad sel van de diefstal te ontwarren. Zes personen zijn bij deze zaak betrokken. Een hunner verhandelde voor 2500 aan bonnen. Een bedrag van 858 en een aantal zeep- en suikerbonnen zijn teruggevonden. De hoofddaders wor den in arrest gehouden. Fraude bij een coöperatie. Het bestuur van de coöperatieve dorpsvereniging te Ruurlo, die o.m. 'n winkel in kruideniers- en grutters waren exploiteert, heeft de directeur, en de winkelchef ontslagen, omdat een onderzoek aan het licht heeft ge bracht, dat vrijwel de gehele voor raad aan distributie-artikelen uit de winkel was verdwenen. Deze artike len zouden zonder bon aan relaties zijn verkocht. De drie functionarissen zijn ontslagen, niet omdat zij mede schuldig zouden zijn aan deze onre gelmatigheden, maar omdat zij in ge breke zijn gebleven bij het uitoefenen van leiding en controle. „Kruidenier" viel flauw. Een 32-jarige Amsterdammer, die jaren zonder werk liep, wilde nu toch ook eens wat gaan verdienen. Hij be sloot daarom een kruidenierswijkje te beginnen en haalde bij ongeveer veertig kennissen en vrienden de le vensmiddelenbonnen op. Hij liet de boodschappen door een kruidenier in de Indische buurt klaar maken en be zorgde deze bij de mensen aan huis. Het bezit van een bonnenvoorraad is hem fchter noodlottig geworden. Ze verdwenen n.l. in de zwarte handel en zoiets moet op een kwade dag uitko men. Daarom ging hij een paar maan den geleden rïaar de politie en vertel de. dat al zijp bonnen gestolen wa ren. Enkele weken later verloor hij z.g. zijn portefeuille met al zijn han- delsgeld. Hoe langer hoe erger ge raakte hij in de knoei, totdat hij Za terdag j.l. een flauwte simuleerde in de Dapperstraat. Hij werd de brand weerkazerne binnengedragen en toen hij weer tot bewijstzijn kwam, ont dekte hij, dat al zijn bonnen gesto len waren, zodat de aflevering van levensmiddelen gestaaxt werd. De ge dupeerden namen het niet en gingen naar de politie* Bij een kruidenier vond men in de kelder de „verloren" bonnen. Bij inventarisatie bleken gro te hoeveelheden suiker en boter te worden vermist. Oplichter en kruide nier bekenden en zijn gearresteerd. DE ..SOLDATENMOEDER" IN VRIJHEID GESTELD. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft dezer dagen op een desbetreffend verzoek van de verdediger de onmiddellijke invrij heidstelling gelast van mevrouw Hid- dinkden Haan, meer bekend als „De Soldatenmoeder". Zij heeft elf maanden in voorarrest doorgebracht. Hoewel de instructie tegen haar nog steeds niet gesloten is, vond het Bij zonder Gerechtshof geen termen aan wezig haar nog langer in arrest te houden. XVIH. Onder het vrolijk gesnap van Nay lor vlogen de uren om, doch al die tijd werd Daan beheerst door een vaag gevoel van angst betreffende Stella Want bestond niet de moge lijkheid, dat de heer Landon was betrokken in de ophanden zijnde be roeringen van het naburige landje? Toen Grey en Naylor naar buiten waren gegaan, om te zien, of het een voldoende donkere nacht was om hun reis voort te zetten, nam Daan die gelegenheid waar om Fur ber apart te spreken „Zeg Furber, kan je mij over die aanstaande onlusten soms iets meer vertellen?" vroeg hij. „Er valt werkelijk niet veel meer over mede te delen," antwoordde Furber. Niemand weet, hoe de om standigheden zich zullen ontwikke len. Op 't ogenblik is de toestand zo: Maritaiia wordt geregeerd door Pre sident Slanomet, die enige jaren ge leden een revolutie op touw heeft gezet en Prins Yovan van de troon gestoten. Volgens de beschikkingen van die revolutie had Slamonet de Prins willen ter dood brengen, doch Yovan vluchtte met een paar getrou wen en houdt zich sedert die tyd schuil. Enige jaren heeft Slamonet het landje met vrij goed succes ge- VEREENVOUDIGDE BON A AN WIJ ZING Met ingang van 23 November zul len, zoals reeds werd aangekondigd, bonkaarten van vereenvoudigd mo del in gebruik worden genomen. Te zelfder tijd zal ook een aanzienlijke vereenvoudiging in de bonaanwij zing worden ingevoerd. Van deze datum hf zullen de brood bonnen van de gewone bonkaarten per week worden aangewezen en wel als volgt; Op de A-kaarten per week één bon voor 2000 gram. op de B-kaarten per week één bon voor 2000 gram en één voor 800 gr. op de C-kaarten per week één bon voor 2000 gram en één voor 400 gr. op de D-kaarten per week één bon voor 800 gr. en één voor 400 gr. en op de E-kaarten per week één bon voor 800 gram. Het nieuwe systeem betekent zo wel voor de overheid als voor de bakkers een belangrijke geldbespa ring. De bakkers behoeven minder opplakvellen te kopen en kunnen de werkzaamheden, verbonden aan het opplakken der bonnen, aanzienlijk verminderen. Voor de overheid be tekent de nieuwe regeling een aan zienlijke papierbesparing (29,'li mil- lioen broodbonnen per 14 dagen i.p. van 51V} millioen) en een inkrim ping van controle-werkzaamheden. De consument zal van de nieuwe re geling geen moeilijkhedenonder vinden. Er zullen genoeg wisselbon nen in omloop blijven. De broodbonnen van de gewone bonkaarten voor, voedingsmiddelen zullen na 23 November één week geldig zijn. De broodbonnen van de toeslagkaarten voor bij zonderen ar beid enz. worden, als tot dusver, eens per 14 dagen aangewezen en blijven 14 dagen geldig. VERBETFRINGEN VOOR BOUW VAKARBEIDERS. Verhoogde uitkeringen voor vorst verlet en regenverzuim. Voor de bouwvakarbeiders zijn na onderhandelingen tussen de bedrijfs- unie en de werkgevers enkele zeer belangrijke verbeteringen tot stand gekomen, aldus de „Volkskrant". De arbeiders, die vorstverlet hebben, zullen in de toekomst negentig pro cent van hun loon blijven ontvangen uit het vorstverletfonds, dat thans is opgericht en waarin de werkgevers zes procent van het loon hunner ar beiders zullen storten van 1 Novem ber jl. af. Voor de uitkering komen bij vorst in aanmerking zij, die gedurende zes maanden in het bouwbedrijf hebben gewerkt. Het ministerie van Sociale Zaken, dat tot nu toe de gehele over bruggingsuitkering ingeval van werk loosheid ten gevolge van vorst moest betalen, zal nu aan het vorstverlet fonds veertig procent van de uitke ringen vergoeden. Indien het fonds in de komende winter nog niet vol doende gelden heeft om de uitkerin gen te doen, zal hetzelfde ministerie voorschotten verstrekken. Verder is overeengekomen, dat de uitkering bij regenverzuim van ze ventig op tachtig procent zal worden gebracht, terwijl de werkgevers het loon van een normale werkweek van 48 uur zullen betalen, ook als gedu rende de volle 48 uur niet kan wor den gewerkt. Deze nieuwe regeling is tot stand gekomen als resultaat van verdere onderhandelingen na de contractactie van de afgelopen zomer. Toen waren werkgevers en vakorganisaties het eens geworden over een loonsverho ging van vier cent voor de hoogste en van tien cent voor de laagste uur lonen. Het college van Rijksbemidde laars maakte bezwaren tegen deze verhoging, waarna nieuwe bespre kingen zijn gevoerd, die tot het bo venstaande belangrijke resultaat heb ben geleid. DE VERPLICHTE STIEREN- KEURING- Zoals reeds gemeld, besloten de Prov. Staten tot het instellen van een algemeen verplichte keuring van dekstieren van tien maanden en ouder. De deskundige medewerker van de „N. Leidse Crt." tekent hier-* bij het volgende aan: Zoals men weet, was het tot dus ver /verplichtend, stieren, die voor de openbare dekdienst werden gebruikt, te laten keuren. Ged. Staten zijn ech ter van oordeel, dat, in vergelijking met andere provincies, ook in meei- dere fokgebieden van onze provin cie nog een groot terrein braax ligt. Vanzelfsprekend zullen van deze keuring, evenals dit bij de reeds be staande verplichte stierenkeuring het geval was, worden vrijgesteld de stie ren, die voorlopig of definitief in het. stamboek zijn ingeschreven. Verder regeerd. Maritaria kwam onder zijn regering werkelijk tot bloei, doch hij was reeds een oud rrran, toen hij aan 't bewind kwam en zo vermin derde langzamerhand z'n energie. Aangezien hij zich, zoals de mees ten van die snuiters ten koste van de staat heeft verrijkt, is het niet moeilijk de rest te raden." „Vertel me dat liever, als 't jou 't zelfde blijft," zei Daan begerig. „Nu dan,> vervolgde Furber. „De bevolking had genoeg van hem en er waren genoeg aanhangers van Prins Yovan overgebleven om een samenzwering te organiseren, wat dan ook werkelijk is gebeurd. Revoluties zijn zeer periodiek in Maritaria en alles wijst er op 't ogenblik op, dat er een revolutie broeit, 't Zou niets te verwonderen zijn indien de Prins de samenzwering steunde en weer op de troon kwam te zitten.. Dat is alles wat er van te zeggen is. La&t ik de hoop uitspre ken. dat het geen stagnatie in je werk tengevolge heeft." „Dat hoop ik inderdaad niet," zei Daan ernstig. „Dat zou erg jammer zijn." ,,'t Is pikdonker," zei Naylor en kwam de hut binnen. Het beste is, geoof ik, maar dadelijk te vertrek ken. We zien elkaar nog wel, Daan. zal terdege worden toegezien, of ze aan behoorlijke eisen van afstam ming en productie voldoen, opdat deze maatregel voor de vet ver be te ring en indirect voor de veehouderij een goed effect mag sorteren. Stieren, die worden afgekeurd, zullen binnen 14 dagen van het be drijf mpeten worden verwijderd, ter wijl het verboden zal zijn, om stieren, die ouder dan tien maanden zijn en niet gekeurd zijn, in zijn bezit te heb ben. De data der keuringen, die in het voorjaar worden gehouden, zullen nog nader worden bekend gemaakt. Het ligt tevens in de bedoeling, het aantal keuringsplaatsen sterk uit te breiden. Voor de veehouders en fokkers zal deze maatregel de consequentie mee brengen, dat reeds nu rekening moet worden gehouden met de verzorging der dieren, opdat ze ook de zo nood zakelijke ontwikkeling hebben. Nu een uiterst krappe winter, wat de voedselpositie voor het vee betreft, voor de deur staat, speculere men met deze dieren toch niet al te veel op dingen, die een belangrijke finan ciële strop kunnen worden. Met an dere woorden: men stalle vooral geen candidaten op, die straks geen kans van slagen hebben. Het ware te wensen, dat de veehouders-fokkers, ook uit de Rijnstreek, deze zaak ern stig onder ogen zien, opdat straks te leurstelling zoveel mogelijk achter wege blijve. AANVAL VAN STAKERS OP WERKWILLIGEN De stakers van de meelfabriek „Holland", waar Maandag met behulp van vrijwilligers en losse arbeiders het werk is hervat, hebben gisteren dag hun dreigement, dat zij desnoods hun dreigement, dat zij desnoods fabriek zullen houden, in de daad trachten om te zetten. Op het Zaanhof moesten om half- zes een agent en een rechercheur enkele schoten in de lucht lossen, toen een menigte stakers een drei gende houding aannam tegen een stadsbus, die onder politiegeleide een groep arbeiders naar hun wo ningen vervoerde. Een der stakers werd door een politiehond gebeten. Het incident bleef hiertoe beperkt. De stakers verspreidden zich in alle richtingen. LOCOMOTIEF GRIJPT VRACHT AUTO. Gistermiddag wilden twee vracht wagens van de Ato, depot Gronin gen, de spoorovergang bij het station MeedenMuntedam passeren, toen de personentrein van 1.12 uur van Veen- dam naar Groningen naderde. De eer ste vrachtwagen passeerde veilig de overgang. De vrachtauto, een truck met een 10 tons trailer met gesloten laadbak en volgeladen met voor ex port overzee bestemde kantoormeu belen, naderde met een gangetje van 10 km. de rails. De bestuurder, wiens uitzicht door de regen zeer werd be lemmerd, zag eensklaps vlakbij de locomotief, gaf gas en passeerde met de truck de spoorbaan. Zijn transport werd gegrepen. Door de schok knapte de koppeling tussen truck en trailer, waardoor de truck volkomen onbe schadigd bleef. Zijn volg wagen ech ter kantelde en werd meegesleurd. Toen het zaakje een 70 a 80 m. verder tot stilstand kwam, waren wagen en inhoud versplinterd, de locomotief gederailleerd en de rails ontzet. De reizigers werden met een Gado-bus verder vervoerd. Intussén kwamen allen bij dit ongeluk met de schrik vrij. BEURSOVERZICHT De effectenbeurs te Amsterdam had gisteren bij de opening een aar zelend voorkomen. De meeste toon aangevende fondsen uit de diverse rubrieken, waren behoudens enkele uitzonderingen, wat de hoofdkoer- sen aangaat, iets lager. Koninklijke echter waren, met een hoofdkoers van 446 V: een goede 3 procent bo ven het vorige slot. Uit alles kon worden opgemaakt dat het publiek zich afzijdig hield, want ook thans waren er maar weer weinig orders en, toen de vrije handel een aanvang nam, droeg de affaire over het ge heel genomen een slepend karakter. De stemming werd echter vaster, want vrijwel allerwege legden de koersen een neiging tot verbetering aan de dag, waaraan de vaste hou ding van koninklijke klaarblijkelijk niet vreemd was, want laatstgenoemd aandeel liep geleidelijk aan enige punten naar boven en steeg 'tot 45114 om bijna op het hoogste punt van de dag uit de notering te treden. Prolongatie 2f£ procent. Misschien kan je ons wel eens ko men opzoeken, als je er eens een paar dagen kan uitbreken. Wij zul len je het adres van onze schuil plaats zenden. Ergens in een kuil of 'n hol onder de grond.'" Na hun vertrek zat Daan alleen, diep in gepeins verzonken en zwaar aan z'n pijp trekkend. En hoe die per hij nadacht, des te meer maakte hij zich bezorgd, want het scheen ■hem toe, dat Furber de sleutel van het geheim betreffende, de familie Landon had gegeven. Natuurlijk was een van die trouwe aanhangers van Prins Yoten, die met hem was ge vlucht. niemand anders, dan hun voormalige huurder en ongetwijfeld was hij nu in Gradovitch, om bij het uitbreken van de revolutie aan wezig te zijn. Dat was alles goed en wel, maar Daan had liever gehad en dat wenste hij uit de grond van zijn hart dat hij Stella niet had meegebracht. Revoluties lopen nooit zonder bloedvergieten af, vooral niet in de Balkan. Stella zou toch veel veiliger ge weest zijn, indien haar vader haar in Engeland had gelaten. Bij zijn moe der in Selby Gardens had zij gedu rende de revolutie toch een veel rustiger verblijf gehad. Voor Daan was het ergste van de toestand niet LEIDS TRIBUNAAL Met een langdurige, doch een vrij onbelangrijke zaak opende gisteren morgen het Leidse Tribunaal de we kelijkse zitting. Voor de zaak van Van Hoogen- doorn uit Ter Aar waren niet min der dan vijf getuigen opgeroepen, waarvan een a priori al verklaarde: dat hij zich niets kon herinneren. „Mijn verstand is zoek", zei de ge tuige (a décharge natuurlijk) en dat komt door de opsluiting.^ Hoogendoorn was lid van de N. S. B. geweest, en had als hulplandwach- ter medewerking verleend aan het arresteren van onderduikers. De verdediger mr. J. C. de Jong legde de nadruk op de invloed van de N. S. B„ in de tuinbouwkringen, waar men. door de slechte, economi- scne toestanden voor de propaganda een gemakkelijke prooi was. De aanwezigheid bij het arresteren van enige onderduikers betreurde spre ker, doch dit feit moest niet zo straf worden genomen, daar beschuldigde wegens weinige activiteit geschorst was. Daar het bedrijf van de be schuldigde in deplorabele toestand verkeert, beschuldigdes houding tij dens de bezetting overigens goed was en het feit, dat h'j reeds twee jaren in de strafgevangenis te Sche- veningen zit, vroeg de verdediger spoedige invrijheidstelling. M. Gerse uit Alphen a. d. Rijn had gewerkt in Duitsland cn als stoker od een der scheden van de urunse Kriegs Marine dienst gedaan. De verdediger, mr. J. G. de Jong ver zocht ook deze beschuldigde -te zien als slachtoffer van de economische omstandigheden en de Duitse pro paganda. Hij meende, dat beschul digde na de bevrijding door het op ruimen van mijnen al boete heeft gedaan, voor hetgeen fout was ge durende de bezetting. J. W. C. v. d. Lof uit Katwijk, was lid van de N. S. B„ en had vrij willig gewerkt bij de Duitse Wèer- macht Hij is een van de dertien ge vallen in een dozijn, zei de verdedi ger, mr. de Jong. die niets anders kon doen dan enige verzachtende omstandigheden aanvoeren, daar de feiten onomstotelijk vaststonden. A. J. de Groot uit Katwijk even eens lid van de N. S. B., wachtmees ter bij de W. A. en lid der N. S. K. K., had vrijwillig gewerkt op het vliegv.eld Valkenburg. Ook bij deze beschuldigde viel aan de feiten niets meer te veranderen en de te elfder ure verschenen ver dediger mr. dr. K. W. P. Klaassen was -van mening, dat men hem maar aan de maatschappij moest terugge ven, desnoods onder toezicht van de stichting van "politieke .delinquen ten. De middagzitting bestond uit drie aangehouden zaken, waarvan de eer ste, van A, van der Plas uit Katwijk verzwaard werd door enige brieven, die in het dossier gevonden waren en die beschuldigde had onderte kend met „Heil Hitier". Daar reeds bij de vorige zitting de zaak uitvoe rig was yerdedigd, beperkte de ver dediger zich tot de verklaring, dat verdachte, ondanks de aan hem kle vende feilen grote reclasseringskan- sen biedt. B. C. de Breede uit Lisse was werkzaam geweest bij de Sicher- heitsdienst.- ,,Ik kon niet anders", beweerde be schuldigde. De verdediger, mr. P. van 't Hoff voerde aan, dat beschuldigde reeds tijdens de bezetting bezig, is geweest, de door hem gemaakte fouten te herstellen. In verband hiermee ver zocht spreker of de rest van de de tentie, niet voorwaardelijk kon zijn, te meer. daar beschuldigde reeds van Mei '45 in hechtenis is. Tenslotte had de zaak van mevr. Rosina van DuinKeiler uit Noord- wijk, die door enige binnengekomen verklaringen enige tijd verschoven was, nog een staartje. Het ging hier om het wel of niet verraden hebben van het luisteren naar de Engelse zender door het personeel van het Academisch Ziekenhuis. Een groot aantal getuigen a char ge verklaarden mevr. van Duin schuldig, waaronder een portier van het A. Z„ die terwille van deze zaak enige tijd heeft gezeten. Beschuldig de bleef echter ontkennen en ook de verdediger achtte de zaak niet be wezen, daar geen der getuigen, vol gens hem, een positief bewijs had geleverd. Uitspraak in al deze zaken Dins dag 25 ^November gelegen in het feit, dar hij haar niet kon beschermen. Hij kon er tegen over Stella niet op zinspelen, dat*hij van de zaken op de h'oogte was en het doel kende, waarvoor haar vader hierheen was gekomen. Maar zijn angst overheerste, niet tegenstaande zijn blijdschap en het gelukjcige bewustzijn van haar aan wezigheid, al zijn emoties. Ondanks de ingespannen arbeid was Stella de volgende dag geen ogenblik uit z'n gedachten. Doch toen hij die avond naar de afgesproken plaats ging en haar rustig op de grote kei zag zitten, was er niet veel plaats meer voor vrees in z'n hart. En toen hij in haar ogen blikte die heldere, niets duch tende ogen moest hij onwillekeu rig begrijpen, dat, welk gevaar haar ook mocht bedreigen, zij nooit zou wankelen of de moed verliezen. „Ik heb een boodschap van vader meegebracht, mijnheer Daan," zei ze en trok zacht haar hand terug, die hij, naar 't scheen, vergeten had los te laten. „Het zal hem heel veel ge noegen doen u weer te zien. Ik ge loof. dat 'hij wist. dat u hier was," voegde zij er licht 't hoofd fronsend bij; „maar hij heeft u niet bezocht, omdat... nu ja, mijnheer Daan, om dat wij ons hier, evenals in Enge land verborgen hou^""

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2