f DINSDAG 11 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ALPHEN AAN DEN RIJN „Waarvoor leven wij" In het leader van het winterprogramma van de K.A.B. verzorgde, de toneelclub „Kunst na Arbeid" een toneelavond. Kapelaan J. W. Poel sprak een in leidend woord en schetste het doel van de avond als viering van het feest van St. Willibrord. Spr. ver klaarde de betekenisi van het leven en werken van deze "bisschop, wiens lering door ons bewaard moeten blij ven. Ons aller roeping zij: Christus "terugvoeren in het openbare leven. „Kunst na Arbeid" bracht, met succes voor het voetlicht het toneel spel „Waarvoor leven wij", een stuk in drie bedrijven van A. Boere. De levenstragiek van een gezin, dat zon der een kompas, dat op God gericht is, door het leven tracht te gaan, is de grondthema waaromheen het ge heel is gewerkt. Een goed stuk, met een actuele levensles, uiteraard een niet gemakkelijke opgave, werd door de dilettanten goed vertolkt. Heel goed was de rolkennis en het spel. De regisseur heeft blijk gegeven van goed rolverdeling en mocht mede als gevolg van een serieuse studie, een welverdend succles oogsten. De toneelaankleding, met heel beschei den middelen, deed het goed, even als de verlichting en de grime. Dit keer heeft „Kunst na Arbeid" afge zien van het z.g. „blijspel toe", het geen aan het geheel ten goede is ge komen en eerlijk gezegd behoeft 'het niet' altijd laat te worden om vol daan huiswaarts te keren. De aan wezigen genoten merkbaar. Het dankwoord van kapelaan Poel was uit het hart gegrepen en welverdiend. Geboren: Annemarie d. v. P. A v. Vliet en W. K. v. Zanten. Pieter z. v. T v. Wieringen en W. R. Ver meulen. Alfred, z. v. J. v, d. Zwam ■en S. Schuurman. Willem z. v. C. Ravensbergen en A Geerlof. OndertrouwdH. Schellingerhout 28 j. en A. v. d. Leede 21 j. Getrouwd: J. J. v. Woudenberg 27 j. en E. v. Galen 25 j. H. C. de Rijk 26 j. en M. H. Waardenburg 23 j. J. Hoogendoorn en R. Klaasenz J J. Spierenburg 20 j. en C. W. Klink 21 jaar. BOSKOOP St. Willibrordus-viering K.A.B. Pastoor-v. Seggelen gaf ons een le vendige beschrijving van-de lotge vallen van St. Willibrord, tijdens zijn verblijf en verkondiging van het Christendom in de toenmalige hei dense en slecht of vrijwel niet gecul tiveerde gebieden van Franken, Frie zen en Saksen. De „muzikale omlijs ting" werd door het R.K. Zangkoor ,,St. Cecilia" uitstekend verzorgd. Spe ciaal willen wij noemen het'Ave Ma ria en de 4-stemmige Cecilia Can tate, terwijl het Panis angelicus door het duo Houtman-Nieuwesteeg ver melding verdient. LEIDSCHENDAM Geboren; Johannes L., z. v. L. G. Hendriks en H. C C. v. d. Bosch; Johanna M. Th., d. v. C. J. van den Nouweland en H C. M. van den Berg; Johanna C. M., d. V. J. M. de 'Konink en C. J. Vogelaar; Karenina E. M., d. v. A. A. J. M. IJzermans en M. A. Nagtegaal. Ondertrouwd. Cornelis Hagen en Alida G. Prenen. Overleden: H. van Geijlswijk 66 j. weduwe van J. W. Caspers; J. van Oqtsen 76 j. weduwnaar van 1VP. H. Lunenburg; O. Bakker 79 j. weduwe van- Th. Lehmann. HILLEGOM Kunstzandsteenfabriek „Arnoud". In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer A. H. baron Hardenbroek van Ammerstol is tot president-directeur der vennootschap benoemd de heer J. A. van Herwaar den. DE ZILK Gouden bruiloft. Het echtpaar Kokkelkoren-Wijfjes heeft z'n gou den bruiloft onder grote belangstel ling gevierd. Er was 'n erepoort, die verlicht werd, cadeaux en 'n serenade van „Crescendo". LISSE Personalia. Voor het examen ge. meente-financiën le deel slaagde de heer G. H. van der Wel, adj .-com mies ter secretarie. NOORDWIJK DODENHERDENKING. Op sobere, doch daardoor indruk wekkende wijze zijn te Noordwijk Zaterdagmiddag de doden uit de Wereldoorlog nummer twee her dacht. De eerste plechtigheid vond plaats op de algemene begraafplaats te Noordwijk aan Zee. De voorzitter van het comité, dat de verzorging der oorlog.sgraven behartigt, de heer J. E. Kok, hield een korte toespraak. Hierna werden op het oorlogskerk hof, waar piloten, zeelieden en ille gale strijders rusten, door de burge meester mr. Van Berckel. enkele kransen gelegd. Na deze behande ling werd een „minuut stilte in acht genomen, waarna kapelaan Verhaar het „Onze Vader" uitsprak. Ook op het graf van de in de Meidagen van 1940 gesneuvelde dienstplichtige Jac. van Duyn, werd een krans jfelegd. Vervolgens verzamelden zich op het landgoed „Offem" de ouders en verdere nabestaanden van de aldaar gefusilleerde illegale strijders Jorgen Bech en Eduard Maier. De heer Kok MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 11 Nov. Kaas. Aanvoer 86 partijen. Prijzen: 1ste soort 1.40—1.47, 2e soort 1.32— 1.38 per kg. Handel matig ROELOFARENDSVEEN, 10 Nov Bloemen. Rayonanten 1122 cent, Dr. Bekker 3027 cent. Blanche 6 16 cent, Choco 518 cent, Monument 2358 cent. Trosrayonanten 1442 cent, Goldfinder 819 cent. Peter Pan 826 cent, Cassity 1228 cent, Cydonia 17—49 cent. Choco 20—50 cent. Maison 17—28 cent, Blanche 1438 cent, Utopia 1229 cent Yel- tlow Gown' 11—24 cent, Primula 16 cent, Cyclamen f 0.801.10. Moordaanslag te Hazerswoude Twee personen door revolver getroffen Zondagavond te 9 uur heeft in de Groenendijk te Hazerswoude een moordaanslag plaats gehad. De 25- jarige rijwielhersteller L. G. v. d. A., wonende in de Weipoort te Zoeter- woude, was door zijn vrouw verla ten en ging1 bij zijn schoonouders, die in de Groenendijk wonen, infor meren, waar zij was. Toen hem in lichtingen geweigerd werden, wond hij zich zo op. dat hij een revolver afvuurde, waardoor met één schot zowel zijn schoonvader, G A. van Amsterdam, als zijn schoonmoeder werden getroffen. De man ging de kogel door de linkerschouder en trof de vrouw in de borst, boven de lon gen. De verwondingen van beiden waren niet levensgevaarlijk. De dader is na zijn aanslag wegge lopen en heeft het pistool wegge worpen. Onderweg heeft hij het bewustzijn verloren. Na terugkomst in zijn woning is hij gearresteerd en te Hazerswoude ingesloten. De twee gewonden werden in Lei den verbonden en nog dezelfde nacht teruggebracht. Hun toestand geeft geen reden tot ongerustheid. De dader had niet de opzet een aanslag te plegen. Hij had, volgens zijn zeggen, de revolver meegenomen om schrik aan te jagen. De man is zeer zenuwachtig van aard. riep de familie dér gevallenen een hartelijk welkom toe en verleende het woord aan kapitein-aalmoeze nier Groenendijk, die toenmaals te Noordwijk zijn standplaats had, en die gepoogd heeft de beide slacht offers bij te staan in hun laatste uren. Kapt. Groenendijk, het woord ne mend, beschouwde het als een voor recht, thans te mogen zeggen, wat hij in de fatale nacht van 27 op 28 Sept. 1944, had willen zeggen. Ik stond, aldus spr., tegenover de Duit se commandant en probeerde verlof te krijgen de gevangenen te bezoe ken. Ik kreeg ten antwoord: „Deze mensen zijn te Leiden gegrepen met wapens in hun bezit. Het zijn ge vaarlijke terroristên en hun lot is bezegeld". Ik wist beter, aldus kapt Groenendijk, maar het is een hope loos pogen, zulke individuen te over reden, die zelf geen reden verstaan. Maier was trouwens reeds gefusil leerd, wat ik niet wist en het stond vast, dat ook Bech dit lot zou on dergaan. Zonder bijstand van enig mens, zijn zij hun zware weg ge gaan. Wij hopen dat God hen in ge nade heeft aangezien. De dood is voor de plichtsgetrouwen slechts een wolk, die voorbij gaat. In Noordwijk zijn vele stenen, die spreken, aldus spr. en er is thans weer een steen aan toegevoegd. Ten slotte sprak kapt. Groenendijk troost woorden tot de familie van de ge vallenen. Hierna sprak de heer Piena uit Leiden, die toenmaals commandant van de verzetgroep was, waartoe Bech en Maier behoorden. Spreker prees de houding van de gevallenen en noemde hen een lichtend voor beeld voor onze jeugd. Zij, die hen verraden hebben, krijgen hun ge rechte straf aldus de heer Piena, ze zijn nl. tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Met een woord van troost tot de familie eindigde deze spreker. Hierna onthulde burgemeester v. Berckel, die met de beide wethou ders, de heren Vogelaar en Van Leeuwen, de plechtigheid bijwoonde, de gedenksteen, waarna enkele kran sen en bloemstukken werden neer gelegd. Dé steen is aangebracht tegen het lage muurtje, waar de slachtoffers opgesteld werden. Verschillende ko gelgaten in de muur zijn de stille getuigen van het gruwelijk gebeu ren, dat zich hier afspeelde. Het ge denkteken is een eenvoudig vier kant stuk wit marmer, dat als op schrift draagt: „Hier werden gefu silleerd op 27 en 28 Sept. 1944 Jor- gens Bech en Eduard Victor Maier. Zij offerden hun leven voor Uw bevrijding." Tenslotte dankte de vader van Ed. Maier met enkele worden allen, die de totstandkoming van dit ge denkteken hebben mógelijk ge maakt. NOORDWIJK Middenstand. In de R.K. Mid denstandsver, hield kapelaan Verhaar een interessante causerie over Pius XII. De heer S. W. Langelaan gaf een verslag'van de Centr. Raad. In de daarop volgende, zeer actuële dis. cussie drong de heer Schumacher aan op opheffing van het algemeen vestigingsverbod (echter met behoud van vestigings-eisen), aangezien dit een schreeuwend onrecht is voor de jonge middenstanders. NOORDWIJKERHOUT De wijkzuster gaat heen. Zuster Borromea, die sedert 9 September 1941 wijkverpleegster en huisbezoek ster is van het Wit-Gele Kruis, gaat onze gemeente verlaten. Zij is door haar overste aangewezen voor het ziekenhuis in Arnhem, dat door de Dominicanessen bij het vertrek der Duitse zusters1 is overgenomen. Vrij dagochtend vertrekt de zuster. Het bestuur van het W.-G. Kruis heeft echter gemeend, dat het ver trek van deze populaire figuur uit ons dorp niet ongemerkt mag zijn. Daar om is er Donderdagmiddag van 2 tot 4 uur in het Wijkgebouw gelegenheid yoor iedereen om van Zr. Borromea afscheid te nemen. NOORDWIJKERHOUT Uitvoering Vriendenkring. De Vriendenkring van de St. Victor-Pa- rochie gaf Zondag en Maandag een uitvoering ten bate van Thuisfront. Opgevoerd werd een vrolijk spel „Wie kust de mummie?" waarmede het to neelseizoen in deze parochie werd geopend. De keuze van het stuk was best te noemen. Met allerlei experi menten tracht professor Wageman een door hem gekochte mummie tot leven te brengen. Als dit gelukt is, blijkt de mummie uit een museum gestolen te zijn. Een dameskus is het enige middel om de tot het leven geroepene weer in zijn oude toestand te bren gen. De beide avonden was de zaal goed bezet en de lachsalvo's warer niet van de lucht. Tafeltennis. De R.K. Tafelten nisclub Wilskracht I speelde haar le competitie-wedstr. tegen Sleutels III uit Leiden. ^Met 64 werd gewonnen. Het 2e teanr gaat Vrijdag a.s. op be zoek bij Treffers II in Roelofarends- veen. Wilskracht I ontmoet Zaterdag a.s. in Hotel van der Geest Sleutels V uit Leiden. OEGSTGEEST Een aanrijding Gistermorgen werd de trambeambte A. Mooyekind bij het kruispunt Geverstraat-Ende- geesteflaan, toen hij per rijwiel naar links wilde uitwijken gegrepen door een hem achteropkomende auto, be stuurd door J. C. G. uit Alphen a/d Rijn. De heer M. werd meegesleurd dwars de weg over en over een hekje om vervolgens in de tuin van de tandarts M te belanden, waar hij bloedend verwond bleef liggen. Hij werd naar 'het Acad. Ziekenhuis vervoerd, waar na onderzoek zijn verkondingen gelukkig bleken mee te vallen. Het rij wel werd totaal verbrijzeld, de auto bekwam nage noeg geen schade. En nog een... Bij het Rijrizicht- viaduct kwam een jeep van de Am sterdamse politie, bestuurd door een hoofdinspecteur, de afrit naar Leiden afrijden, terwijl tegelijkertijd een vrachtauto, bestuurd door A. J. uit Katwijk, naderde uit de richting Lei den. Doordat de laatste geen voor rang verleende aan de jeep, volgde een flinke botsing, waarbij de vracht auto als overwinnaar uit de strijd kwam. Uit de verwrongen resten van de jeep kwam de hoofdinspec teur nagenoeg opgedeerd te voor schijn. Een kraanwagen van de Am sterdamse politie zorgde voor het vervoer van de stoffelijke resten van de jeep. ROELOFARENDSVEEN Kapelaan Buys. De gezondheids toestand van onze oud-kapelaan, de weleerw. heer A. A. Buys, die bij een ongeval ernstig gewond raakte, ia van dien aard, dat hij het ziekenhuis mag verlaten, en voor enige rust nog een poosje bij zijn ouders gaat doorbren gen. RIJPWETERING DIAMANTEN PRO^ESSIEFEEST. Op 19 November hoopt de Zuster M. Margaretha van de Congregatie der Franciscanessen te Roosendaal haar diamanten professiefeest te her denken. Zuster Margaretha, in de we reld mej. Cornelia Maria Schakenbos, werd geboren te Rijp wetering. Als religieuse was zij werkzaam te Steen bergen, Oudgastel, Haarlem, Dord recht, Oostburg en thans in het R.K. Gasthuis Charitas te Roosendaal. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De raad komt in openbare vergadering bijeen op Woensdag 12 November om 8 uur. De agenda vermeldt o. a.: Voorstellen van B. en W. tot wijziging van de legesverordening 1946; tot vaststelling van een besluit ex art. 55 der Lager- Onderwijswet 1920, en tot wijziging van de huren der woningwetwonin gen. WARMOND K.A.B. De Kath. Arbeiders Be weging vierde gisteren haar sociale dag. Deze dag werd ingezet met een H. Mis en een ontbijt in „De Stad Ro me". Na afloop sprak rector Vester op boeiende wijze over de naastelief de als tegenstelling van het commu nisme. De onderafdeling „Nut en Ver maak" bracht als sluitstuk van deze dag het romantisch toneelspel „Het Zwarte Schaap" van A. L. Graumans voor het voetlicht onder leiding van haar regisseur J. van Vliet. De faam van deze toneelgroep, dat zij steeds goede en mooie stukken opvoert, die tot in de onderdelen goed gespeeld en verzorgd zijn, werd ook ditmaal niet gelogenstraft. Elke speler en speelster heeft met toewijding zijn of haar rol gespeeld en het is bijzonder moeilijk, om namen te noemen. Eén uitzondering mag hier worden ge maakt voor mevr. van Rijn-de Jong, die, wegens het plotselinge uitvallen van een der damesrollen-vertolksters, in een zeer korte tijd kans zag, de leemte aan te vullen. Daar het toneelspel uit vijf bedrij ven bestond, moest het toneel vaak worden veranderd. Deze hinderlijke onvermijdelijkheden werden echter verkort en opgevrolijkt door „de Al bino's", o. 1. v. de heer P. Meskers. In een der pauzes werd een lekkere verloting gehouden ten bate van „Hulp in Nood". Aan het einde van deze geslaagde avond bracht de voor zitter, de heer J. Hoogeboom, dank aan de tonelisten en in het bijzonder wilde hij( de heer Machen danken voor de wijze waarop hij, geheel be langeloos, de décors had vervaardigd. 'ZEVENHOVEN Opening bewaarschool. Zondag middag heeft in het voormalig Bonds- gebouw in het Noordeinde de opening der bewaarschool plaats gehad. Pas toor J. P. Doeswijk wijdde het ge bouw in en sprak een welkomstwoord, waarbij in 't bizonder de ambachts lieden, die de verbouwing hadden uit gevoerd, bedankt werden. Burge meester M. P. v. d. Weyden hield een toespraak, waarin hij op de eerste plaats de pastoor gelukwenste. „Hij heeft er wel geen persoonlijk belang bij" aldus spr. „maar niettemin heeft hij jaar en dag er voor geijverd om de school te kunnen openen". Tal van moeilijkheden moesten worden overwonnen. Ook feliciteerde spr. de ouders van de kinderen en wekte alle parochianen op naar vermogen te hel pen aan de instandhouding van deze school. Tenslotte verwelkomde de burgemeester de onderwijzeres, mej. Kerkhoven. Daarna sprak het hoofd der lagere school, de heer W. Kerk hoven, en werd de school bezichtigd. ZOETERMEER Geboren: Catharina H. M„ d. v. M. J. van Staveren en J. C. H. Heit- man; Martina Th. C., d. v. M. C. van der Meer en M. A. van den Berg; Anton W z. v. P. Tamerus en J. C. Gravendeel; Maria J., d. v. P. T. Bui tendijk en J. A. M. van Dijk. Ondertrouwd: M. Waltman 27 jaar en J. van der Ent 28 jaar. Gehuwd; D. Borst 18 j. en A. J. van Rijs 18 jaar. Overleden: H. Blonk 56 jaar echt genoot van M. Vis; A. A. Boon 38 jaar echtgenoot van L. C. Kraal. LEIDEN KATHOLIEKE FILMAVOND. De onder auspiciën van de afd. Lei den der Ned. Reisvereniging voor Ka tholieken in de Stadsgehoorzaal ge houden Katholieke filmavond mocht zich in een zeer druk bezoek verheu gen. Tal van geestelijken uit Leiden en omgeving, o.w. Mgr. Th. M. P. Bekkers, uit Voorschoten, woonden mede deze avond bij. In zijn openingswoord heette de voorziter, de heer C. Schinck, hen allen hartelijk welkom en hij wees er op, dat de tegenwoordigheid van Mgr. Bekker en zoveel geestelijken als een hoge eer werd beschouwd. Na gewe zen te hebben op de grote waarde ring en liefde, welke er voor Maria bestaat, zich o.m. zo voortreffelijk uitend in de kunst, wenste spr. allen een genoeglijke avond. De filmavond op zich is jammer genoeg zeep tegengevallen, hetgeen voornamelijk zijn oorsprong vond in de onvoldoende techniek, waarmede een en ander verzorgd was. Het smal film-apparaat voor 'n dergelijke zaal en 'n smal doek is totaal onbevredi gend. De beelden waren te klein en vooral het geluid was onvoldoende. Begonnen werd met de Lifo-film. welke door de heer Zandvliet op ini tiatief van de Leidse afdeling zeif was opgenomen: het vertrek van Lei den, de tocht naar het Zuiden en ver schillende bijzonderheden omtrent net Maria-congres, waarbij vooral de pro cessie een groot gedeelte in beslag nam. De kleurengeluidsfilm van het Congres, opgenomen door Henk Al sem, viel ons erg tegen. Ondanks het mooie weer, tijdens welke de opna men werden verricht, is het filmbeeld zeer somber en men moet zich vooral in, het eerste gedeelte dik wijls de ogen pijn doen, om het ge geven goed te volgen. Daarbij komt, dat de zang nu eens te zacht, dan weer te hard onvoldoende was, terwijl de gesproken commentaar van Kale-i Kw-iek w-o>ult Theiidmt 90. En dat was ook zq. Signor Ga- briël was naar de stad geweest. Daar had hij een zak vol zand gekocht en grote 'ookshandschoenen voor zijn leerling. De zandzak had hij met een touw opgehangen aan de tak van een boom. „Kijk", zei hij tegen de luite nant, „nou moet je zo hard als kunt tegen die zandzak stompen, daar krijg je een goede rechtse van". Dat be greep de luitenant. Stompen tegen een zandzak. Hij trok de'mooie ge kleurde badmantel uit. die hij van Signor Fernando gekregen had en stapte met echte bokserpassen op de zandzak af. Zoals hij het Karei Kwiek had zien voordoen, ging hij netjes in bokshouding staan, danste zestien tel len op en neer, fronste zijn voorhoofd, dook in elkaar, trok zijn arm in tot zijn hand met de grote leren hand schoen naast zijn rechterschouder kwam ie liggen en gaf dan de zak met zand zo'n verschrikkelijke klap, dat die met boom en al (Signor Ga- briël, die om een en ander duidelijker te kunnen uitleggen op de tak was gaan zitten inbegrepen) enkale hon derden meters verder in de woestijn terecht kwam. LAATSTE BERICHTEN GEWAPENDE OVERVAL. Zondagavond omstreeks half twaalf werd een gewapende overval gepleegd door twee in militaire uni form geklede personen in het café Olympia aan de Van Malsenstraat. te Rotterdam. De 56-jarige caféhou der A. K. werd na een korte scher mutseling een bedrag van 1025. dat hij bij zich droeg, ontfutseld. Bei de aanvallers verdwenen daarop in de duisternis. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Ant. van Domburg niet althans vor ons niet te verstaan was. Wij willen hierbij over deze film nog geen definitief oordeel uitspreken, omdat het mogelijk is, dat zaal en toestel hier onvoldoende waren voor deze film en dat zij onder andere omstan digheden toch v/el voldoet. Evenwel, de film die als aanvulling van de avond werd- gegeven, een do cumentaire over de wereldoorlog van het Amerikaanse Departement van Oorlog, paste in het geheel niet in deze avond hoe verdienstelijk zij op zichzelf ook is. Bovendien was zij veel te lang d° mensen liepen er voor de zaal uit en het gevolg was, dat de grote film van het Ma- ria-Congres te laat begon, zodat ten slotte tegen het einde hiervan, velen vanuit de omgeving, de zaal ontijdig moesten verlaten. Het is jammer, dat de afd. Leiden der Kathe Reisvereniging, welke zich zoveel moeite heeft gegeven om iets goeds te doen brengen, hierin afhankelijk als men was van het film bureau niet ten volle geslaagd is door een onvoldoende technische ver zorging. Dat neemt evenwel niet weg, dat de aanwezigen toch veel hebben kunnen genieten van hetgeen het Maria-Con- gres te zien heeft ^gegeven. Was het eerste gedeelte van de film veel te langdradig, vooral wat betreft het rondtrekken met het beeld van O.L. Vrouw van Fatima, in het tweede deel kreeg men prachtindrukken van hetgeen Maastricht in de September dagen te zien gegeven heeft. Speciaal de versierde stad, de aankomst van de Kardinaal-Legaat met de priester- schare in kleurrijke gewaden, de Hoogmis op het Vrijthof en de grote Mariale optocht werden met belang stelling gevolgd, zodat de eindindruk ondanks vele tekortkomingen toch goed was. Jammer echter, dat van deze groot se plechtigheid geen documentaire is gemaakt, die èn als kunstproduct èn als uiting van godsdienstig leven zijn weerga niet heeft. Robert Master-kwartet. De Ned. concertdir. J. Beek uit Den Haag deelt ons het volgende mede: Het vermaarde Engelse kamermuziek-en- semble het Robert Master kwartet, dat in het afgelopen seizoen bij zijn debuut in Holland zulk een uitsteken de indruk op pers en publiek maak te, heeft deze winter wederom een uitnodiging gekregen om ons land te bezoeken. O.a, zijn concerten in Den Haag (voor het Genootschap Neder landEngeland) geprojecteerd, in het Concertgebouw te Amsterdam en voor de radio. Het is ons gelukt om ook het Leidse publiek in staat te stellen met deze voortreffelijke en bezielde jonge kunstenaars kennis te doen maken en wel Donderdag 20 November in de Stadsgehoorzaal. Het Robert Masters Kwartet be staat behalve uit de eerste violist Ro bert Masters, uit de volgende leden: Nannie Jamieson, altviool, Muriel Taylor, cello en Kinlich Anderson, piano. WEERSVERWACHTING 1 AANHOUDEND WISSELEND g g WEER. 5 Meest ewasr bewolkt met nu 2 en dan regen. In het Noorden g van het land tijdelijk vex'ander- o g lijke wind. Overigens nu en dan 5 krachtige en aan de kust tijdelijk 8 harde Westelijke wind. Zacht 5 voor de tijd van het jaar, vooral Iri het Zuiden van het land. o o ooooooooooooooooooooóooooooooooooo EERSTE LEIDSE BETAJ^L- EN SPAARZEGELKAS. De expediteuren-commissie, ge vormd uit gedupeerden van de Eer ste Leidse Betaal- en Spaarzegelkas, schrijft ons: De boekhouding van de Eerste Leidse Spaar- en Betaalzegelkas werd uiteraard door de politie in be slaggenomen. De crediteuren-com missie heeft de Officier van Justitie te 's Gravenhage verzocht de door haar daarvoor aangezochte accoun tants. de heren De Tombe, Demenint en Co te Leiden (leden van het Ne derlands Instituut van Accountants en van de Vereniging van 1 Acade misch gevormde accountants) inzage daarvan te doen nemen Zij achtte het noodzakelijk door een accountant de nodige cijfers te laten verzame len, ook ten einde spoedig een eerste uitkering aan alle gedupeerden te kunnen doen uit de gelden, waarop zij de hand heeft kunnen leggen en welke werden gedeponeerd bij de Twentse Bank N.V. Leiden. De Offi cier van Justitie heeft de commissie doen kennen, dat hij, tot zijn leed wezen, op grond van ambtelijke voorschriften het gedaan verzoek niet mag inwilligen. De commissie is thans van oordeel dat zij in de onmogelijkheid is ko men te verkeren haar taak naar be horen uit te oefenen. Zij heeft be vorderd, dat binnenkort het faillis sement van de E. L. S. B. en van haar twee tegenwoordige vennoten zal worden uitgesproken door de Haagse Rechtbank. Het faillissement van de twee andere vennoten zal hierop wel spoedig volgen. De commissie zal de gelden, waar op zij de hand heeft weten te leggen afdragen aan de door de Haagse Rechtbank te benoemen faillisse- ments-curator en tot diens beschik king te stellen de gegevens, welke zij intussen verzamelde, ook die over de privévermogens van de vier betrokkenen. In een toelichting hierop wordt gezegd: Inderdaad bestaan er voor schriften, welke de Justitie opdra gen aan derden geen inlichtingen te verstrekken. Formeel is het gelijk dus volkomen aan de zijde van de Officier van Justitie. Slechts met medewerking van de Minister van Justitie kan ontheffing van dat voor schrift worden verleend, doch dc crediteuren-commissie heeft ge meend zich niet tot de Minister te moeten wénden. Zij werden teleur ge steld door de weigering, en vreest, dat het wel een tijd kan duren al vorens langs de hiërachieke weg, via Procureur-Generaal Gex'echtshof. de Minister -kan hebben beslist. In tussen zou ten nadeele van crediteu ren alles en nog wat kunnen gebeu ren. De Officier van Justitie heeft desgevraagd (op verzoek van mr. A. de Koning te 's-Gravenhage die aan vankelijk het faillisment van dc E. L. S. B. voor een crediteur aan vroeg. doch toen de commissie uit de crediteuren was gevormd ook van oordeel was dat een minnelijke liquidatie boven faillissement de voorkeur verdiende) nog verklaard, dat hij niet anders kan handelen en dat in zijn weigering geen enkel wan trouwen mag worden gezien. Doodstraf geëist tegen Rosier uit Oegstgeest De Procureur-Fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te 's-Gravenhage had beroep aangetekend tegen de sen tentie van dit Hof, waarbij F. Th. C. Rosier te Oegstgeest tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. Deze man is lid geweest van de Nederland se Landwacht en heeft in die functie aan tal van overvallen op onderdui kers deelgenomen. Voorts heeft l}ij medewerking verleend aan arresta ties, tengevolge waarvan enige per sonen aan de S.D. zijn overgeleverd en gefusilleerd. O.a. heeft hij een ge allieerde piloot, die hij bij een der aanvallen aantrof, zodanig mishan deld, dat deze enige dagen later is overleden. De x'aadsman. mr. M. C. van der Poel te 's-Gravenhage, merk te o.m. op, dat zijn cliënt niet in de gelegenheid is geweest, zijn verweer voor het Bijzonder Gerechtshof be hoorlijk voor te bereiden? hij heeft maar tien minuten met zijn raadsman kunnen spreken. PI. achtte een her nieuwd onderzoek gewenst. De president mr. Haga' merkte op, dat verd. blijkbaar toch tevreden was met zijn vonnis. De procureur-fiscaal, die doodstraf had geëist, is in cassa tie gegaan en niet de veroordeelde. De verdediger gaf te kennen, dat zijn cliënt de straf toch wel wat tc hoog vindt. De procureur-fiscaal mr. Bakhoven wees er o.m. op, dat verd. als een bruut is opgetreden. Hij re- quireerde tot veroordeling tot de doodstraf. Uitspraak 1 December. J. Dusoswa te Leiden was door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven hage veroordeeld tot vijf jaar gevan genisstraf met aftrek, omdat hij diensr had gedaan bij S.D., o.a. te Middel- bux-g en te Leiden. Tegen dit vonnis is hij in beroep gekomen. Voor de Bijzondere Raad van Cassatie betoog de zijn raadsman, dat requirant te Leiden in 1943 en daarna veel gedaan heeft ten behoeve van de Raad van Verzet. Hij was een der beste K.P.- ers. De procureur-fiscaal requireexde tot het inwinnen van een voorlich- tings- en psychiatrisch rapport. Uit spraak 1 December. HET VRAAGSTUK DER POST- BLADEN OPGELOST. Zoals bekend is op 1 November j.l. in ,Indië een regeling getroffen, waarbij de aldaar gelegerde militai ren slechts twintig brieven per rnaand naar Nederland konden zen den. Hiervoor werden dan de z.g postbladen uitgerexkt en deze werden tegen de prijs van 2>a cent ter be schikking gesteld, terwijl ze verder port-vrij konden worden verzonden. Jjeze regeling heeft zowel in Neder land als in Indonesië vee! ontstem ming gewekt. De regeling werd destijds getrof fen ornaat de Indië-vliegtuigen op hun retourvluchten te zwaar belast waren. Zoals men ons van bevoegde zijde mededeelt is deze kwestie thans opgelost en heeft men in overleg met de P.T.T. de volgende regeling ge troffen: Voortaan zullen de militai ren zoveel post mogen verzenden als ze zelf verkiezen. Echter zullen ze hiervoor uitsluitend de „postbladen" mogen gebruiken, indien zij ten min ste portvrij willen corresponderen. Deze postbladen zullen voortaan ongelimiteerd ter beschikking worden gesteld. POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Aldabi, AntwerpenRio de Janei ro, pass. 9 Nov. St. Vincent. Bloemfontein, BeiraA'dam, 9 No- vembf-r te Kaapstad. Indrapoera, JavaR'dam, 9 Nov. v. Aden. Johan de Witt, 9 Nov. van Belawan naar Pankal Pinang. Kota Agoeng, R'damBatavia, 9 Nov. van Algiers. Nieuw "Holland, A'damJava, 8 Nov. cp 110 mijl Z.W. Kreta. Xcordam, 10 Nov. van New York te Rotterdam. Sloterdijk, BataviaR'dam, pass. 9 Nov Finisterre, wordt 11 Nov- te Southampton verwacht. Volendam, R'damJava, pass. 9 Nov. Sagres. Westerdam, 10 Nov. van Rotterdam te New York verwacht.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3