Onfortuinlijke nederlaag van Docos Gymnasiasten te Haarlem bijeen MAANDAG 10 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Wie verwacht had een mooie, spor tieve. spannende wedstrijd te zien tussen twee gelijkwaardige elftallen, kwam bedrogen uit. Niets werkte de ze middag mede. Het weer was on gezellig en nat, hetgeen aanvankelijk aan de stemming in het veld geen afbreuk deed. Deze was in het begin prettig en sportief. Wanneer wij dan naar een oorzaak zoeken van de ommekeer in de houding der spe lers, dan kunnen wij niet anders zeggen dat de scheidsrechter daar schuld aan had. Eerst floot hij de wedstrijidi totaal „stuk", voor elk gevalletje. Toen er echter aan de touwtjes getrokken moest worden bleek hij daartoe niet in staat. Het hoogtepunt kwam, toen hij pl.m. 20 min. na de rust weigerde een inval ler toe te staan voor Verhoeven van ALPHEN—H. B. C. 2—6. Alphen heeft in de Heemsteedse club zijn meerdere moeten erkennen en o.i. terecht. De gasten speelden een mooi open spel en hoewel de Alphenaren in technisch opzicht stel lig niet de minderen waren, kwamen ze in snelheid juist aan tempo te kort. Reeds vanaf het begin werd overwegend op de Alphense helft gespeeld en het duurde zeker tfrel een kwartier voor de gastheren er iets goeds voor terug konden geven, en het overwicht der gasten iets minder werd. De aanvallen gaan dan snel op en neer, zonder dat aan vankelijk één van beide partijen het net kon vinden. De wedstrijd is dan een half uur oud, als de linksbinnen van H. E. C., naar onze mening in buitenspelpositie, zijn club de lei ding geeft (01), onmiddellijk na de heraftrap gevolgd door no. 2 uit een zuivere voorzet van dezelfde speler via de voet van de midvoor. Weer gaat het spel op en neer, Al phen is nog lang niet geslagen. On geveer 5 minuten voor de rust weet dan J. Windhorst, na een goed op gezette aanval, zijn kans te benutten en verkleint de achterstand 12. Na de thee is inderdaad het beste van het spel voor H. B. C. afgewis seld niet snelle aanvallen van de thuisclub, die echter steeds door de Heemsteedse achterhoede onschade lijk worden gemaakt. 5 minuten na rust weet de gevaarlijke linksbin nen niet oen harde schuiver keeper Goedhart wederom te passeren, uit een vrije schop maakt de midvoor het 4e doelpunt 14 en als er dan een kwartier gespeeld is, voert de linksbinnen uit een corner de stand op tot 15, onmiddellijk gevolgd door no. 6 van dezelfde speler (1—6). Er zal dan nog 20 min. te spelen zijn, als A. Windhorst nog een tegen- punt weet te scoren na een scrim mage voor het B. C. doel. Wel olijft Alphen nog een poosje in de aanval, maar de H. B. C.-backs we ten steeds met lange schoten het veld te zuiveren, waaruit de voor hoede immer gevaarlijke aanvallen weet op te bouwen. LENIG EN SNEL—ALPHIA 6—3. Door haar overwinning op Alphia heeft L. en Sn. de eerste plaats op de ranglijst overgenomen en zoals de cijfers uitwijzen terecht. Reeds direct trekt L. en S., haar naam waar dig ten aanval en als er s'echts min. gespeeld is, geeft de snelle linksbinnen keeper Kramer reeds het nakijken met een goed schot. (10). Alphia komt er dan wat be ter in en het spel gaat enige tijd heen en weer, tot de Haagse midvoor ko-t na elkaar het 2e en 2e doel punt weet te scoren, waarna Bout hoorn uit een penalty de achterstand vei kleint (2—1). Nog voor rust kopt de m-dhalf dan net 4e doelpunt iangs Kramer. Na de hervatting is Alphia wel wat in de meerder heid, maar toch is het de midvoor van L. en S. die weer scoort (5—1). Bouthoorn heeft dar. weer een penalty nodig om 52 te maken, de linksbuiten van L. en S maakt - 2 en nadat Alphia er rog een schepje heeft opgegooid is hef in- valler-midvoor Achtho ;en, cJe Al phia met een mooi schot 'het laatste woiid geeft. Sport in het kort) De Hongaarse schoolslag-zwem mer Szeegedy zal op 16 Nov. in Parijs een poging doen om het wereldrecord schoolslag 200 meter op zijn naam te brengen. Het record wordt thans ge houden door de Amerikaan J. J. Ver deur met 2 min. 35 sec. De besta tijd van Szeegedy, die de vlinderslag ge bruikt, is gemaakt tijdens de Europe se kampioenschappen te Monaco toen hij in een 50 meter-bassin de 200 M. in 2 min. 36 sec. zwom. De landenwedstrijd Oostenrijk Italië is geëindigd met een spreken de zege der Oostenrijkers: 51. Na de eerste helft leidden zij reeds met 30. Na de beëindiging van hun suc cesvolle tournee door Zweden speel den de Moskouse Dynamo's een wed strijd tegen de Oslo'se voetbalclub. De Russen hadden niet de minste moeite met hun tegenstanders, en nadat zij in de eerste helft vier doelpunten ge maakt hadden, vonden ze na de rust nog drie keer het net, zonder dat de Noren hier iets tegenover konden stellen. De uitslag werd aldus 70 voor de Dynamo's. In het RAI-gebouw te Amster dam behaalde de Ned. middenge wicht-kampioen, Luc van Dam, gis termiddag een overtuigende punten- zege op de Italiaanse middengewicht- kampioen Giovanni Manca. Op 20 De cember a.s. bokst Luc van Dam in hetzelfde gebouw tegen de Franse middengewicht Robert óharren. Harry Bos bokste onbeslist tegen fle Spaanse lichtgewicht-kampioen Fransisco Peiro. Docos, op grond van het feit, dat de blessure waarvoor hij het veld ver liet, niet tijdens "deze wedstrijd op gelopen was (hetgeen nochtijdens, noch na de wedstrijd onderzocht is). Dit kostte Docos de overwinning, want hoewel zij op dat moment met 21 achterstonden, waren zij steeds gevaarlijk in de aanval. Na afloop heeft Docos ook geprotesteerd tegen tfit geval. Over de wedstrijd, nog het volgen de: Na 7 min. reeds scoorde Docos op volkomen reglementaire wijze, doch dit doelpunt werd geannuleerd. Ondanks "de gladheid ging het spel snel op en neer. Ais na 16 min. v. d. Rhee van Voorburg hard tegen de paal schiet, wordt de bal door de wind in het doel gedreven' (01). De vreugde voor "de Voorburgers is slechts kort, want 2 min. later geeft van Dam goed voor en Rooijakkers scoort in buitenspelpositie (11). Na de rust trekt Voorburg direct ten aanval en v. d. Rhee geeft met een goed schot zijn club wederom de lei ding (12). Wij zien hierna goed werk van de bei'de keepers de Oude en Kapteijn. Na pl.m. 20 min. volgt het uitvallen van Verhoeven en de Doe os-mensen moeten met 10 man verder spelen. Zij geven zich ech ter niet gewonnen, maar kunnen niet verhinderen, dat Voorburg door v, d. Rhee en Elleswijk een nuttige voorsprong neemt van 4—1. Ludlage verkleint de achterstand nog kort voor het einde en zo komt het slot van ideze onprettige wedstrijd. De verdere uitslagen luidenRouw koop—Docos 3 5—1; Jun.: VVLV— Docos b 0—2; Docos a—VVSB a 0—0 Docos cDocos d 14. LUGDUNUMD.O.S.R. 3—2. Het is Lugdunum gelukt beide pun ten thuis te houden, al moet daaraan toegevoegd worden, dat de Veenders ze niet cadaeu gaven en zij tot het einde toe volhielden. Het was overi gens een eigenaardige wedstrijd. Lug dunum had de eerste helft wind te gen en behaalde desondanks een 2 0 voorsprong, terwijl zij na de rust, met wind mee, maar één keer konden sco ren tegen DOSR tweemaal. Voor de rust gaven beide partijen een aan trekkelijk spel te zien, waarbij het technisch veel betere Lugdunum sterk in de meerderheid was en mooie kansen kreeg, vooral ook cm dat het DOSR-backstel nu niét be paald erg solide was. In de tweede helft, waarin zeer slecht gespeeld werd, gaf DOSR de toon aan, maar door slechts plaatsgn, waaraan de gladheid wel debet zal zijn, konden zij het niet tot een gelijk spel bren gen. Het begin is voor Lugdunum; we noteren een mooie aanval met een keurige kopbal, welke echter naast de DOSR-paal verdween. Na een kwartier weer een snelle aanval over de actieve linkervleugel; de DOSR-keeper is te ver uitgelopen en langs een uitglijdende back rolt de bal in het net (10). De druk op het Veense doel blijft aanhouden en als door een wonder ontsnapt het enkele malen aan doorboring, o.a. bij een vliegend schot van de Leidse rechts buiten, rakeling over de lat. Als er een half uur gespeeld is, geeft de Lugdunum-linksbuiten een keurige voorzet, welke door de ver uitgelopen keeper wordt opgevangen, doch de bal glijdt uit z'n handen en via het been van de midvoor, belandt het leer tussen de touwen (20). De schaarse aanvallen van DOSR boe ken geen succes en met deze stand komt de rust. Zoals al gezegd waren in de twee de helft de rollen omgekeerd en het v/as de Veenders aan te zien, dat zij alles op alles zetten. Reeds na vijf minuten hadden zij succes, doordat een Lugdunum-back uitgleed, zodat een kalm schot voldoende was om de stand op 21 te brengen. Met weder zijdse aanvallen en slecht spel blijft deze stand gehandhaafd tot vijf mi nuten voor het einde, toen DOSR een vrije trap toegewezen krijgt, welke door hun rechtsbuiten op de keeper geschoten wordt; deze stompt de pal weg, vlak voor de voeten van de Veense linksbuiten, die niet aarzelt en het vonnis voltrekt. (32). Ge lukkig voor Lugdunum kwam toen spoedig het einde. Rijsv/ijk—Teylingen 1—5. Tey- lingen heeft een lastige klip omzeild door van Rijswijk in een goed ge speelde wedstrijd, beide punten te veroveren. Teylingen speelde voor de wind en Rijswijk trapte af. De eerste vijf minuten is het wat verkennen, terwijl het veld uiterst glad is. Bij een der aanvallen van Rijswijk mist de linksback, terwijl de toestormen de m.-voor onhoudbaar inschiet (1 0). Dan volgen wederzijdse aanvallen, na een kwartier is het de Teyl.-mid- half, die op verre afstand een schot lost, welke juist onder de lat in 't doel verdwijnt (11). In de 25ste mi nuut is het de rechtsbinnen van Teyl., die uit een voorzet van de r.-buiten de bal inschiet (2—1). Verschillende corners leveren voor Teyl. niets op. Ook keeper Zandbergen van Teyl. wordt nog al eens aan de tand ge voeld. Na 40 minuten spelen is het weer de r.-binnen welke er 31 van maakt. Na de rust is het Rijswijk, dat het eerste in 't offensief is, doch on danks hun mooi samenspel kunnen zij de Teyl.-achterhoede niet meer door boren .terwijl Teyl. haar 4e doelpunt ziet gescoord door de midvoor. Het 5de doelpunt werd geannuleerd, te recht wegens buitenspel, echter is dit voor korte duur daar de rechtsbuiten hard in doel schiet, doch een der Rijswijkse backs vangt de bal met zijn handen (penalty). Deze wordt onberispelijk door de midvoor v. Elk ingeschoten (51), waarna het einde van deze wedstrijd kwam. Teylingen 2—Alphen 3 31; Tey lingen 3—Foreholte 2 03; Teyl. B- Jun.St. Bernardus 110. DISTRICT n K. N. V. B. VERGADERDE. „Het achter ons liggende seizoen is lang geweest, maar de penningmees ters hebben kunnen gnuiven". Met deze woorden opende voorzitter Burg wal Zaterdagmiddag de te Den Haag gehouden vergadering van District H van de K. N. V. B. Spreker deed een hartstochtelijk beroep op de gemeentebesturen om mede te werken aan de uitbreiding der sportcomplexen. De voetballei ders hebben de taak de jeugd van de straat te bomden en op te voeden tot nuttige mensen. Zonder voldoen de speelvelden is dit mogelijk. Over deze opvoedende taak sprekend meende de heer Burgwal, dat som mige voetbalfunctionarissen daar wel eens aan mochten denken, daar de van bohdswege opgelegde straf fen sinds vorig jaar weer met 25 pet. zijn gestegen. Het geknoei met ongerechtigde spelers en "wedstrijd- formulieren is een weinig stichtend voorbeeld voor de jongere voetbal generatie. De heren Slik en van Wijk, die aan de beurt waren om af te treden, wer den herkozen. Bij de rondvraag bleek, dat de afgevaardigden over het kledingsvraagstuk niet voldaan waren en men vroeg zich af of het bondsbestuur wel aandacht genoeg aan deze kwestie wijdde. Het schoe nen-probleem is nagenoeg opgelost, maar vele spelers lopen nog „in vodden" gehuld over Neerlands voet balvelden. De heer Cohen (Sparta) uitte zijn bevreemding over in de „Sportkro niek" gedane publicaties. Immers is' het nu toch duidelijk, dat de tech nische commissie na de Huddersfield- debacle overgegaan is naar op mo derner leest geschoeid voetbal en het S. S.-systeem propageert. Spreker vond het verwarrend-, dat het offi cieel orgaan deze opvattingen tegen werkt door ditzelfde systeem in alle standen af te breken en een geheel andere houding dan het bondsbestuur aan te nemen. Volgens heer Cohen moest de K. N. V. B. dit blad' liever zelf uitgeven. De voorzitter antwoordde met de opmerking, dat de bond het orgaan niet in de handen van de eerste de beste heeft gegeven. Vier a vijfdui zend mensen ontvangen „De Sport kroniek" ambtshalve en om het blad rendabel te maken moet het dus ook aantrekkelijk zijn. De heer Burgwal meende, dat de uitgever niet naar de pijpen van het bondsbestuur be hoefde te dansen mits "de richtlijnen van de K. N V. B. niet overschreden worden. In ieder geval zal. deze kwestie op de eerstvolgende béstuurs vergadering ter sprake gebracht worden. Voor de aanvang "der bijeenkomst werd de heer Burgwal, op initiatief der Linker Maasoever-clubs, voor zijn vele v/erk gehuldigd en ont ving hij uit handen van de heer Kra mer (Overmaas) een gouden pols horloge. HET DISTRICT I K. N. V. B. VERGADERDE. Te Amsterdam vergaderde Zater dagmiddag het district I van de K. N. V. B. onder voorzitterschap van de heer G. Kruyver. Nadat de heer Koolhaas b.ij acclamatie als bestuurs. lid herkozen was, werd de agenda van de komende bondsvergadering behandeld. Nieuwe gezichtspunten kv/amen op deze vergadering niet naar voren en na een snelle behande ling van de agenda werd de vergade ring gesloten. burg aanval stopt de keeper al val lende de bal, terwijl éhkele spelers over hem heen rolden. Tot ieders ver bazing, kent de scheidsrechter een doelpunt toe! Tegen het einde weet Warmunda met een fraaie goal de eer te redden. Na afloop tekende Warmunda protest aan tegen het toe kennen van het tweede doelpunt van Meerburg. De verdere uitslagen zijn: VTL 2Warmunda 3, 03; Warmun da 4—Meerburg 3 22; Jun.: Lisse A Warm. A 13; Warmunda BW SBB 04; Asp.: Warmunda asp.-Lis- se asp. 22. Docos bWarm. b 13. Foreholte—VVLV 0—1. Deze strijd om de voorlopige bezetting der 1ste plaats in 1 A is door WLV gewon nen. Wat echter niet verwacht was, werd door Foreholte gepresteerd, ve len toch, waren de mening toegedaan dat VVLV volkomen superieus zou zijn over Foreholte. De thuisclub speelt de eerste helft voor de wind en vaak wordt het WLV-doel belaagd, maar steeds weet de achterhoede daar 't gevaar te bezweren, ook is Fo reholte niet fortuinlijk in het schie ten. De rust breekt aan met 00. Bij de aanvang der tweede helft kreeg VVLV de sterke wind mee, maar di rect zet de thuisclub aanval na aan val op, echter zonder succes. Aan de andere kant komt een gelukkig doel? punt als de bal van de paal ketst (01). Het verdere verloop der wed strijd is Foreholte sterker. De strijd is echter de Voorhouters niet gunstig, en blijft de stand 01. VVLV kan zich daarom tevreden zijn met deze zege. Verdere uitslagen Teylingen 3 Foreholte 2, 03; Oranje Groen 4 Foreholte 4. 71; UDO (A)Fore holte (B) 60; Lisse (c)Foreholte (b) 2—0; Foreholte 3Rijpwetering 2. 0—0; Foreholte (A)—VVLV (A) I—0; Foreholte (a)—VVLV (a) 5—2. U.D.O.St. Bernardus 23. Op een vrij zwaar terrein bond U.D.O. met drie invallers de strijd aan tegen de aanvoerders van de ranglijst. In 't begin was het een vrij gelijk opgaan de strijd, waarbij U.D.O., gesteund door de wind, iets meer in de aan val was. Na een kwartier werd aan UDO een strafschop toegewezen, wej- ke door de rechtsback benut werd (10). Beide partijen waren nu af wisselend in de aanval, waarbij het succes aan de UDO zijde kwam, door dat de midvoor na een doorbraak de keeper met een boogbal geen kans gaf (20). Na de rust kwam St. Ber nardus met het windvoordeel aan zijn zijde fanatieker opzetten en al spoe dig verdween uit een scrimmage de bal in hjt UDO-doel (21). Het over wicht wend groter en na 20 minuten lag uit een vrije schop de gelijkmaker achter de UDO-keeper (22). UDO gaf geen kamp en zette ook enige aanvallen op, die echter op niets uit liepen. St. Bernardus vocht hard voor het winnende doelpunt, maar de UDO-vendedi-ging gaf niets toe, tot dat in de laatste minuut St Bernar dus een hoekschop forceerde, waar uit de bal met een prachtige kopstoot hoog in de UDO-touwen vloog. Di rect hierop klonk het eindsignaal. Verdere uitslagen: Roodenburg 9 UDO 2. 1—2: UDO (A)—Foreholte (B) 6—0; UDO (B)—Alph. Boys (C) II—0. SJC (asp.)—UDO (asp.) 12—0. Alphense Boys. De Alphense Boys hebben goed werk verricht door de 30 achterstand die het elftal bij het ingaan van de tweede helft had, in deze tweede helft in een 43 overwinning om te zetten. In de twee de helft, toen de thuisclub Rava wind en regen in de rug kreeg, ging het pas goed bij de rood-witten. Eerst was het Bahlman die 13 in het net ko gelde, waarna van Engelen spoedig 23 maakte, Dongelmans maakte uit een toegestane strafschop gelijk 3-3 en zonder dat een der Hagenaars er iets aan kon doen was het door van Deuren 43 voor de Boys. Met deze stand brak het einde aan. Statuten en huishoudelijk reglement aangenomen f\NDER VOORZITTERSCHAP van de heer J. v. Warmerdam had te Haarlem een buitengewone algemeene ledenvergadering plaats van de Nederlandse Katholieke Sportbond, diocees Haarlem, afdeling gym nastiek. Naast een drietal afgevaardigde van vele afdelingen waren op deze bijeenkomst aanwezig, pastoor Th. M. N. v. d. Lugt, geestelijk advi seur van de Ned. Katholieke Sportbond en de weleerw. heer F. J. Bank, directeur van het vrouwelijk Jeugdwerk, beiden uit Den Haag. lente in de geschiedenis der Kerk?" In de moderne tijd, zag spr. de win ter van het Christendom en van elke godsdienst. Het grote stadsproleta- riaat verloor elk contact met het Christendom, de middenstand was er Basis formeren. In zijn openingswoord merkte de voorzitter op, dat de turners en turn sters bijeengeroepen waren om een basis voor het verdere werk te gaan formeren. Het stemde hem tot grote voldoenning, dat thans beslist kon worden, hoe de bond in de toekomst kan werken. Heden staat men weer in het teken van oubouw, na de destructieve maatregelen van de be zetter. Was voorheen het leidinggevend lichaam de D.H.G.B., thans is dit de N.K.S. afdeling gymnastiek. Na enkele discussies en voorgestel de wijzigingen werden de ontworpen statuten met algemeene stemmen goedgekeurd. Hetzelfde geschiedde met het huis houdelijk reglement. Het doel van de bond is volgens de Rooms aKtholieke beginselen en in overeenstemming met de Bisschoppe lijke bepalingen, de beoefening der gymnastiek in ruime zin te bevorde ren en de belangen van de aangesloten verenigingen en haar leden te behar tigen. Inleiding van pater Winkelen Vervolgens hield pater Winkeler S.C.J. uit Den Haag een inleiding, welke hij betitelde: „Ie het winter of D. S. O.—L. D. W. S. 2—2. S. O. was voor rust wel iets sterker maar de L. D. W. S. aanvallen wa ren zeer gevaarlijk. Door Flippo was het dan ook al spoedig 10 en even later was het B. v. d. Weijiden die fraai nummer twee scoorde. Rust 0—2. Na de rust waren de ploegen aan elkaar gewaagd. Bij een D. S. O. aanval werd son schot van de mid voor door een der L. D. W. S.-verde- digers van richting veranderd en onhoudbaar werd v. d. Born gepas seerd 12. D. S. O. bleef hierna ster ker maar het duurde tot enkele mi nuten voor het einde, alvorens de thuisclub de Leidse achterhoede, die prachtig op dreef v/as, kon over rompelen, toen de D. S. O. rechts buiten na goed spel de gelijkmaker scoorde 2—2. Beide ploegen kregen met deze uitslag loon naar werken, RoodenburgH. D. V. 71. Met een gewijzigde opstelling hebben on ze stadgenoten een zeer goede wed- - —r v- strijd gespeeld, terwijl voorts de gen MMO I wat te wijten is aan eni- voorhoede een dusdanige act'viteit j ge noodzakelijke wijzigingen in het St. Bernardus. Ons le elftal trok gisteren vol goede moed naar Oegst- geest, om daar de strijd aan te bin den_ tegen UDO. De jongens slaagden er in, beide punten te veroveren, het werd 23. De aspiranten wonnen van Stomp- wijk met 51. De a-junioren won nen op het kantje af. Ons 2e elftal speelde thuis gelijk tegen Rijpwete ring 3. terwijl het 3e elftal in Leiden tegen Morschkv/artier 3 verloren met 1'0. De B,-junioren verloren van Teylingen B met 011. Stompwijkse Boys. In Hoogma- de speelde Stompw. Boys I gelijk te- aan de dag legde, dat doelpunten niet konden uitblijven. Vrij spoedig was het door du Prie 10 en toen bleek, dat feitelijk alles deze mid dag bij Roodenburg klopte, was er geen houden meer aan. Bij rust was de stand reeds 4—0. Ook in do 2de helft "deed de thuisclub zeer goed werk, al was het H. D. V. dat plotse ling kon tegen scoren 41. Nadien nam Roodenburg het gehele spel in handen, waarbij speciaal de voor hoede prachtig werk deed. Polanen. en van Dorp (2 maal) brachten de eindstand op 71. WarmundaMeerburg 1—2. In een zeer spannende wedstrijd heeft; Warmunda andermaal de meerdere moeten erkennen in Meerburg. Met 21 werd deze wedstrijd door Meer burg gewonnen. Deze stand g eft de verhouding goed weer, hoewel de Meerburg goals verre van fraai wa ren. Het eerste doelpunt kregen ze van de W.-keeper cadeau toen deze de bal, die naast zou zijn gegaan, stopte en met effect via zijn schou der in het doel draaide. Voor de rust ging de wedstrijd gelijk op, doch de W-voorhoede hield het spel tekort, om tegen de prima Meerburg-backs succes te hebben. Na de rust had Meerburg het beste deel van het spel. Bij een zeer ver schot op het W-doel, ontstond het eerste doelpunt van van Meerburg, zoals hierboven beschre ven. Warmunda liet het er echter niet bij zitten; verder dan de backs kwam men echter niet. Bij een Meer- elftal. Wanneer MMO iets fortuinlij ker was geweest waren de Boys wel licht met een nederlaag naar huis gekomen. Het 2e elftal weerde zich uitste kend en won van LDWS IV met 40. Stompwijkse Boys 3 liet het er weer by zitten en verloor met 20 van VVLV IV. De junioren gingen op het goede pad verder en stuurden de WSB-jun. met een 20 nederlaag raar huis terug. De adsp. verloren uit van St. Bernardus met 51. Quick BoysExcelsior 73. Ei zat van de aanvang af spanning in, doch weldra bleek dat de kansen voor Q.B. gunstig waren. Al spoedig kreeg Q.B. enige hoekschoppen bij het Excelsiordoel te nemen. Het spel golft op en neer en de stand is al gauw 20, waarna door een fout bij de verdediging van Q.B. de mid voor Waardenburg van Excelsior weet te scoren (21), doch enkele minuten later maakt rechtsbuiten Parlevliet met een prachtschct er 31 van. Na de rust een mooi spel van Q.B. met het resultaat dat de combinatie D. ZuyderduynM. Ver does er 41 van weten te maken, 't Gaat van de lopende band, (5—1), en kort daarna maakt M. Verdoes er 6- van. Schaap wordt geblesseerd en valt uit waarna Exc. direct zijn spel ontwikkelde en in een enorm tempo weet zij tot tweemaal te scoren (63). Weer het mooie combinatie spel van Q.B. en weer hetzelfde sue- Leidersdag R.K.. iEpo-Mcmd! A.s. Zondag 16 Nov. wordt door de R.K. Sportbond afd Lei den een Leidersdag georgani seerd te Oegstgeest. Deze dag wordt ingezet met een H. Mis -in de Kapel v. d. R.K. H.B.S. aan de Mariënpoelstraat, waar alle leiders van de R.K. Voetbalver enigingen verwacht worden. De convocatie's zijn aan alle Vereni gingen toegezonden en reeds 60 deelnemers hebben zich gemeld. Van zeven Verenigingen is nog geen opgave gedaan, omdat men van mening is, dat a.s. Zondag de competitie voor Junioren niet is afgelast. Wij delen echter me de dat dit een abuis is van het bondsbureau en de competitie wel wordt stopgezet voor de R.K. Verenigingen, zodat alle leiders die dag in de gelegenheid zijn deel te nemen. We verwachten dan ook, dat elke Vereniging ver. tegenwoordigd is. Namens het bestuur Comm. R.K. Voetbal, H. HOOGERVORST, voorz. ces;» 't is weer M. Verdoes die de stand weet op te voeren tot 73. Meerdere malen wordt aan beide zij den over de lat geschoten. Q.B. is er volledig in geslaagd om revanche te nemen op de nederlaag van 32 te gen Exc. ProfessorenelftalMandaelelftal (fa. Kuperus) 3—1. Beter dan verwacht werd hebben in deze ont moeting „de oudjes" uit lang ver vlogen voetbalglorie elftallen, laten zien, dat zij de kunst van voetballen nog niet waren verleerd en dat zij menige jongere tot voorbeeld strek ten! Op het hobbelige voetbalterrein met zijn miniatuur'doelen golfde het spel spoedig van doel tot doel en al hoewel „de Professoren' een iets gevaarlijker voorhoede bezaten duur de het toch nog lang voordat het eer ste doelpunt „verscheen" (10). Goede aanvallen van de Manda's de den de kansen niet keren en alleen toen de stand 20 was geworden kwam het verdiende,tegenpunt (21) Nog voor het einde, juist toen de ge lijkmaker werd verwacht, scoorde de Prof. voorhoede het "derde doel punt, waarmede tevens het einde kwam. Het was een meer dan ge noeglijk partijtje met als slot een kleine bloemenhulde door de twee kleine Kuperiusjes aan de aanvoer der van de Professorenwijk. OLYMPISCHE SPELEN HELSINKI TREFT MAATREGELEN Terwijl men in Londen worstelt met hét probleem, hoe de duizenden athleten en bezoekers tijdens de spe len van 1948 onder dak te brengen ontvangt het Finse olympische co mité uit alle delen der wereld aan vragen om huisvesting in 1952, als de spelen in Helsinki worden gehou den Sommige candidaten sturen geld mee en anderen bieden hun diens ten aan. Alhoewel het Finse comité zich onthoudt van propaganda voor de spelen in Helsinki, totdat die in Londen achter de rug zijn, worden Finse waarnemers naar St. Moritz gezonden voor de winterspelen en naar Londen voor de organisatie der zomerspelen. De Finnen hebben op dit punt reeds ervaring opgedaan, want toen Tokio zich in 1938 terug trok kwam Helsinki er voor in de plaats en gaven de Finnen 300 mil- lioen mark uit om de spelen van 1940 voor te bereiden: de invasie der Russen haalde een streep door de rekening. Het centrum der spelen in Helsinki zal het in 1939 voltooide stadion zijn met zijn hoge witte „zelfmoordenaarstoren" van welks top zich dit jaar drie mensen heb ben geworpen! 'n Luguber geval! de beschermen van. In de laatste jaren wordt ook de Christelijke moraal openlijk aange vallen. De moderne dictaturen ver werpen de wetten van rechtvaardig heid en naastenliefde. De oude Katholieke godsdienst-cul tuur is dood. Dat is het trieste beeld van het Christendom in deze wereld. Waar zijn de symptomen van een nieuwe lente? De moderne mens wenst geen nieu we symptomen te zien. Zelf geeft de Kerk de ontkerstening der massa toe. De tegenstanders zeggen: De Kerk blijft vasthouden aan een verouderd economisch systeem. Ja het kruis, dat predikte. Maar waarvoor die strijd? Als de tegenstanders, daar zo van overtuigd zijn, waarom laten ze dan de Kerk haar eigen dood niet ster ven? Maar wat zeggen haar kinderen? Ja, is hun fiere woord. De Kerk geeft ook in deze tijd de juiste oplos sing. Niet de Kerk verkeert in doods nood, maar de wereld. Alle bescha vingen verdwenen, ook deze zal het, slechts de Kerk blijft. Men behoeft niets anders te doen dan alleen het Credo te belijden. De eKrk verafschuwt minder de vervol ging, dan het succes. De vooruitstre- venden willen aanpassing en wensen verjonging van de methode. De uit eindelijke oplossing kan nooit het in zicht der oenservatieven of progres sieven zijn. Nu is de tijd rijp, om de synthese te realiseren. De Kerk is met geen enkele ge meenschap op aarde te vergelyken. Ze is het mystieke lichaam van Chris tus, Die het ook nodig vond om mens te worden. Zo maakt de Kerk alle wisselval ligheden der tijden mee. Achter het menselijk kleed blijft ze heilig en on besmet. De Kerk is een doodstrijd tot het einde der tijden en ook heeft ze de eeuwige jeugd van Hem, Die de dood heeft overwonnen. Nu is het weer winter. Zal ze ook die overle ven? Welke zijn de tekenen, die de na derende lente aankondigen? Kunnen we in enig opzicht de toekomstige1 mogelijkheden der Kerk voorspellen? Spr. zag als antwoord op deze vra gen de grote devotie tot het H. Hart als de inleiding tot een groter gods vrucht tot de H. Geest. De katholieke waarheid zal van binnenuit bewerkt worden. H^t beschouwend gebed zal in de toekomst een vooraanstaande plaats in de Kerk innemen. In de win ter van heden is reeds het teken aan wezig van de naderende lente. De Kerk beleeft een ware opbloei onder het intellect en onder hen be vindt zich een belangrijk aantal be keerlingen. De activiteit en autoriteit der Pausen was zelden zo groot als nu. Leo XIII, Pius X en XI. De contemplatieve kloosters trek ken veel roepingen. Er zijn vele nieu we kloosters opgericht, welke aange. past zijn aan de moderne orde. De Katholieke Actie ontplooit zich en bracht verscheidene leken tot de geloofsverkondiging. Belangrijk dat zij de godsdienst brengen naar de stadsbevolking. Er vindt opleving plaats' in de kerkelijke liturgie. Het natuurlijk resultaat zal zijn, een op bloei van het inwendig gebed, dat uiterlijk tot gevolg zal hebben een eenheid onder de christenen. Boven idealisme en socialisme leeft de gepieenschap der Heiligen. Ze eist vrije gehoorzaamheid van de rede lijke wil. De nieuwe mens zal op de hoogte zijn van de waarheid en haar uiterlijkheid. Onthecht van alle din gen, behalve van God en apprecië rend alle dingen om Hem, zal de nieuwe mens het evenwicht vinden tussen God en de wereld. Dan zal de winter zijn geweken! Mededelingen van het Bestuur. De voorzitter richtte een dank woord tot de gewijde spreker en ging toen over tot het doen van enkele mededelingen. Hij bracht ernstige klachten en-wensen van bestuurszij de naar voren, in de eerste plaat; over de grote nalatigheid der vereni gingsbesturen, waarvan meer dan 15 nog geen vragenlijst inzonden. Uit de ingezonden vragenlijsten bleek het aantal leden boven de 12 jaar 7800 te bedragen. Tot heden is de helft van| de contributie-afdracht nog niet bin nen. In de eerstvolgende vergadering is zeer zeker een bestuursvoorstel t< wachten, om voor het komende jaai een hogere contributie vast te stellen, Een ernstig teleurstelling betekend' de houding van enkele verenigingei wat betreft de kleding. De houding, die sommige heren en dames bij wed strijden en demonstraties aannemen, was niet de houding, waarvoor ze zich bij andere gelegenheden niet zouden schamen. De voorzitter riep de besturen oï tot waakzaamheid op dat punt er wees hen op hun verantwoordelijk heid hiervoor. Er zijn voorts besprekingen gaan de, om te komen tot een wedstrijd tussen Nederlandse en Belgische keurploegen, terwijl de Kerndag voor 1948 is toegewezen aan het Bisdom Haarlem en de uitvoering hiervan op 11 April 1948, werd opgedragen aan de afdeling Amsterdam. Over het Bondsfeest zullen nog nadere bijzon derheden bekend gemaakt worden.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 4