Tram of autobus in de Bollenstreek Vóór handhaving der sanerings maatregelen bloembollenbedrijf MAANDAG tO NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA De „Vrienden van de Tramwegen" komen in actie Namens de Stichting „Vrienden der Nederlandse Tramwegen te 01- denzaal", heeft de heer P. R. van der Velde te Haarlem gesproken „Over de gevaren, welke de tramlijnen Haar lemLeiden en lijn I te Haarlem be dreigen". Spr. noemde de tram in oorlogstijd practisch het enig vervoermiddel, dat de bezetter niet zo makkelijk vor derde. De oorlog heeft heel sterk -ge accentueerd, hoe groot het voordeel was, als er nog een tramlijn lag, ter wijl men voor 't rubber van de auto busbanden op het buitenland is aan gewezen. In Amerika heeft de moderne tram wagen, de P.P.C.-Car de Verenigde Staten veroverd. -Deze wagen kan de concurrentie met de bus met glans weerstaan. In Nederland is men de gedachte toegedaan, dat de tram verouderd is. Dit noemde spr. een kapitale fout, welke: ontstaan is, door de zeer ver ouderde tramwagens, die reeds 30 jaar of langer in gebruik zijn te ver gelijken met de moderne bussen. De opheffing der tramlijnen Haar lemleiden en de stadslijn I te Haarlem wilde spr. bezien van de kant van de maatschappij, het rei zend publiek en de andere wegge bruikers. Voor de N.Z.H.V.M., die de reputa tie bezit, een van de best geoutilleer de tramwegmaatschappijen van Europa te zijn, betekent opheffing van de tramlijn Haarlem-Leiden het ophouden van het onderhoud van baan en bovenleiding met allerlei be veiligingen, er komt materieel vrij, om elders in te zetten en een moge lijke inkrimping van personeel. Het reizend publiek ondervindt het nadeel, dat bij vervanging door auto bussen, de tarieven hoger worden, wat vooral voor de minder-draag- krachtigen, de mensen met de smalle beursen, een groot ongerief is. Het betekent, dat gemiddeld de enkele ritprijs met de bus 50 pet. en een retour 65 pet. hoger komt te lig gen. De bus kan per persoon niet zo veel vrachtgoed verstouwen en een ander nadeel is het roken, terwijl het staan in een autobus buitengewone moeilijkheden meebrengt. De tram kan als massa-vervoer middel, veel meer meenemen. Een twee wagentrein aan 264, een grote bus slechts 80 mensen vervoeren, waardoor grote onzekerheid bestaat voor het vervoer op de spitsuren. Ook over de veiligheid valt heel wat te zeggen. De andere weggebruikers. De tram is weliswaar niet soepel, maar het wegverkeer kan er reke ning mee houden, waar zij zich be- RADIO DINSDAG. HILVERSUM I, 301 Meter. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 „Auba de". 8.45 Werken van Tsjaikofski. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Gram.platen. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor vrouw. 10.35 Gram.platen. 10.50 Voor de kleuters .11.00 Een morgen in Wee nen. 12.00 Het Lyra trio. 12.33 Ons platteland. 12.43 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Ensemble Jetty Cantor. 13.45 Zigeunerlieder. 14.30 Radio-matinée. 16.40 De schoolbel. 17.00 Dat kun jij ock. 17.30 The Skymasters. 18.00 Nieuws. 18.15 Tom Erich. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Serenade in de kamermuziek. 19.45 Niwin-klanken. 20:00 Nieuws. 20.15 Bonte Dinsdag- avondtrein. 21.30 Contact. 22.15 Bui tenlands overzicht. 10.30 Viool er piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.pla ten. HILVERSUM II, 415 Meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.platen. 7.45 Orgelwerken van Bach. 8.00 Nieuws-, 8.15 Pluk de dag. 9.00 Lichtbaken, 9.35 Werken van Saint-Saens. 10.00 voor de Kleuters. 10.15 Koorwerken van Debussy en Ravel. 10.40 „Terug komst", verhaal. 10.50 Kamermuziek van Beethoven. 11.40 Orgel. 12.03 Mendelssohn-programma. 12.33 Klaas v. Beeck. 13.00 Nieuws. 13.50 Gram. platen. 14.00 Werk van Schubert. 14.30 Onder ons. 15.00 Gram.platen. 16.00 De Zonnebloem. 17.00 Na school tijd. 18.00 Gram.platen. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Variëty-klanken. 19.00 Nieuws. 19.20 Pianoconcerten van Mozart. 19.45 „De anatomische les". 20.20 Het Omroeporkest. 22.30 Nieuws. 22.45 Orgelmuziek. 23.10 Avondcon cert. vindt, terwijl met autobussen vooral het langzame verkeer hinder onder vindt, doordat deze bij de trottoirs moeten stoppen en ook bij het optrek ken wordt gekruisd. De bollenstreek vooral zal bij ver vanging met autobussen op de lijn HaarlemLeiden enorm nadeel on dervinden, vooral tijdens het seizoen, als vele buitenlanders deze streek be zoeken. In dit verband wees spreker op Muiderberg, dat thans practisch heeft opgedaan voor vreemdelingen verkeer. Als verbeteringen op deze lijn som de spr. de noodzakelijkheid op, om op verschillende plaatsen, waar nu enkel spoor ligt, dubbel spoor te ma ken, in Hillegom de richting Haarlem door de Dorpsstraat en in Sassenheim bij de R.K. kerk en eveneens in Oegstgeest wisselplaatsen te maken. Bovendien achtte spr. de onderne mingen, die in ons land trammateriaal bouwen, nu weer in staat, om mo dern materiaal te leveren, waardoor de mogelijkheid bestaat, dat de tram dus behouden kan worden en spr. gaf de NZ.H. in overweging, deze zaak eens ernstig in beraad te nemen. Antwoord der N. Z. H. V. M. Na de pauze zette de heer Jurre- sen, onderdirecteur der N. Z. H. V. M. uiteen, dat de trams vóór 1940 in noodlijdend bestaan voerde. Het publiek keert zich af van de tram en wil liever de autobus. De obligatiehouders der N. Z. H. leden toen een verlies van twee millioen. Dit moet boekdelen spreken, aldus de heer Jurresen, dat ondanks het goed-geoutilleerde bedrijf, er toch zo'n groot verlies was. De schuld ligt ook niet bij de di rectie, want aan de gaven van hart en geest van ir. Burgersdijk is het te danken, dat het bedrijf zich gaan de heeft kunnen houden. 'De kwes tie ligt vooral aan de smaak van het publiek. Ook de N. Z. H. gaat er node toe over, om het trambedrijf door een busbedrijf te vervangen. Spr. wilde er zich in hoofdzaak tegen keren, dat de heer v. d. Velde steeds een beperkt deel van het net heeft be licht. Het materiaal, v/aarmee de lij nen AmsterdamPurmerend en Am sterdam—Volendam, werd in stand gehouden, stond eigenlijk al jn 1940 voor de sloop klaar en in Waterland kan men geen twee jaar meer rijden. De toestand wordt daar. zeer ernstig, wanneer er niet spoedig beter mate riaal komt. De hoofdlijn, die van Amsterdam naar Zandvoort, wordt thans gereden met materiaal, waar van een deel vervanging eist, omdat het reeds 40 jaar oud is. Daar zijn over twee jaar achttien nieuwe trams nodig. Het gemeentebestuur van Haarlem noemt lijn 1 een verkeersopstakel in de nauwe binnenstad en het profiel van de lijn HaarlemLeiden is van huis-uit reeds verkeerd opgebouwd. De enkel-spoorbouw komt daar veel vuldig voor, een ander nadeel is de ongelukkige ligging en terwijl Rijks waterstaat dit tracee heeft opgeltgd, beroept hij zich op het feit. dat de tram de ene keer links, de andere keer rechts van de weg rijdt. Bovendien moet talles op alles worden gezet, om een sluitende ex ploitatie te krijgen. De lijnen Leiden- Nocrdwijk en Leiden-Katwijk wer ken thans al met verlies en op deze trajecten is dringend behoefte aan het snelle materiaal, dat thans op de lijn HaarlemLeiden wordt ge bruikt Het thans ontworpen plan wilde spr. ook zien als een landsbelang nl. besparing van deviezen. Als de bedrïjfsexploitatie toestem ming krijgt, dan zijn 2 y2 millioen aan deviezen nodig, terwijl behoud der tramlijnen zes millioen aan de viezen zou eisen. Wat de tarieven aangaat, stelde spr. in het licht, dat deze reeds in 1939 niet meer op de hoogte van de tijd lagen, omdat elke tramdirectie leed onder de strijd met de autobus ondernemers. In dit verband wees spr. echter op de loonpost, de 40 a 50 pet. en die van de materiaal-aankoop, welke vaak 300 pet. lager ligt dan in 1939. Vervolgens werden door de heer v. d. Velde nog vele vragenstellers bean woord. Aan de gemeentebes tu- rert, die voor het behoud van de 1 tram waren, v/erd in overweging ge geven onderling samen te werken en die samenwerking ook te zoeken met het actie-comité. MACKENZIE KING ZAL OOK AALSMEER BEZOEKEN. De Canadese eerste minister Mackenzie King zal Vrijdag 14 No vember op weg naar zijn ere-promotie in de Amsterdamse universiteit eni ge tijd in het Nederlandse bloemen- dorp Aalsmeer vertoeven. De pre mier, die om kwart over tien des och tends wordt verwacht, zal de centrale Aalsmeerse veiling en de veilingsver- eniging „Bloemenlust" bezoeken. De auto van de heer Mackenzie King zal daar geheel met bloemen worden ver sierd. Het veilingsbedrijf zal tijdens zijn bezoek niet stagneren, om de eer ste minister de gelegenheid te geven veilingen in vol bedrijf te kun nen gadeslaan. GEZONDHEIDSTOESTAND VAN STUDENTEN. Na' de bevrijding werd aan de tech nische hogeschool te Delft een aan vang gemaakt met de gezondheids zorg onder de studenten. Een com missie bestaande uit twee hooglera ren en drie studenten, heeft dit werk ter hand genomen en ons dezer da gen het een en ander over de resul taten meegedeeld. Evenals vorige jaar werd thans on geveer 70 pet. van alle studenten doorgelicht, maar de uitslag was dit maal veel ongunstiger. Vorig jaar werden geconstateerd 4 (vier) geval len van tbc (2 open «ctief proces en 2 dubieus actief proces); voor dit »jaar zijn de juiste cijfers nog niet bekend, maar reed? moesten 21 stu denten verwezen worden naar het consultatiebureau, terwijl bij 3 van hen een open actief proces werd ge constateerd. Het is de bedoeling van de com missie het werk met kracht voort te zetten en te trachten alsnog de 30 pet. te bereiken, die niet werd door gelicht. Gedenkraam in de St. Janskerk te Gouda Zaterdagmiddag heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, dr. J. J. Gielen, in het mo nument van 16e eeuwse glasschilder kunst, de St. Janskerk te Gouda, een gedenkraam onthult, dat Charles Eijck ontwierp en in samenwerking met de glasemployé Vlos te Steijl vervaardigde. De plechtigheid werd o.a. bijge woond door jhr. ir. P. F. O. R. Sic- kinghe als vertegenwoordiger der Koningin, de ontwerper van het glas Charles Eijck, de burgemeesters van Gouda. Amsterdam, Haarlem en Lei den, Yge Foppema, de dichter var. wie enige regels in het raam zijn ge schilderd, jhr. Sandberg en talrijke kerkelijke en wereldlijke autoritei ten. Ook de nabestaanden van Goudse oorlogsslachtoffers en vertegenwoor digers van het verzet waren bij deze plechtigheid tegenwoordig. Mr. A- A. J. Rijksen, de voorzit ter van het gedenkraamcomité, open de deze plechtigheid en zeide, dat het idee om een gedenkraam, dat de ellende van de oorlog uitbeeldde, m de St. Janskerk te plaatsen, was uit gegaan van de burgemeester van Gouda. mr. dr. K. V. O. James. Aan vankelijk heeft dit idee op bezwaren gestuit, daar men van mening dat een modern raam niet bij de 16e eeuwse crabeths paste. Een commis sie van deskundigen was echter van mening, dat het plaatsen van ee$ modern raam dit monument van glas schilderkunst niet schaadde. Zo is het raam tot stand gekomen en het deed de heer Rijksen een genoegen het glas aan de kerkvoogdij te kunnen dragen. Hierna werd het woord gevoerd door ds. H- S. Touw, die de beteke nis. welke dit raam voor het nage slacht kan hebben, uiteenzette. Na zang, orgelspel en declamatie van mevrouw Mies Reijne, die het lied van Yge Foppema: „Ongenoemde doden' declameerde, trok minister Gielen het gordijn weg. -dat tot dusver voor hel gebrandschilderde glas had gehan gen. Hierna gaf jhr. Sandberg een toe lichting op het uitgevoerde werk. Hij was van mening, dat de schilder in zijn opdracht geslaagd was, vooral omdat hieruit sprak, dat de ontwer per de tijd van de bezetting geheel en al beleefd heeft. „De eenheid, waarin ons volk toen verbonden was, komt ock nu nog tot uiting want hier schil derde een katholiek kunstenaar een glas voor een protestantse kerk", al dus spr. Tot slot werd het woord gevoerd door de president van de kerkvoog dij, de heer D. Bijlsma, die het raam in dank aanvaardde. VROUW VERRIED PERSONEEL HOLLANDIAFABRIEKEN TE AMSTERDAM De vrouw, die door verradelijke mededeling oorzaak wirrd van de arrestatie van nagenoeg het gehele personeel tan de N.V. Hollandia- fabrieken te Amsterdam en de ge en van deze mensen in totaal 1500 personen is thans door de Amsterdamse Politieke Recherche ge arresteerd, aldus „Parool" Zij vertelde in 1945, dat de Duit sers haar afschuwelijk hadden mis handeld. totdat zij iets losliet en toonde zelfs de littekens van brand wonden over het gehele lichaam. Zij bleef op vrije voeten, doch bij nader onderzoek kwam aan het licht, dat deze brandwonden opliep, toen 'zij, na het verraad in Amsterdam te hébben gepleegd, in Duitsland weer iemand aangaf bij de Gestapo. Vrou wen gooiden haar 'toen uit wraak van de trap, terwijl zij een teil ko kend water droeg. Deze arrestante is geestelijk niet volwaardig. Zij blijkt bereid elk ver haal op te dissen om haar ondervra gers plezier te doen. Dat heeft zij tegenover de Duitsers ook gedaan, toen zij vertelde.dat de Hollandiafa- brieken een broeinest vormden van sabotage en communisme. Men liet haar destijds in de Euterpestraat acht personen aanwijzen, van wie er ze ven direct werden neergeschoten. En om een voorbeeld te stellen de porteerden de Duitsers de overige leden van het personeel met hun ge zinnen. Slechts één van haar slachtoffers keerde terug. SUIKER IN HET BROOD. De Nederlandse vertegenwoordiger de Wereldvoedselraad, H .P. Boer- ma, heeft erop gewezen dat het te kort aan granen enigermate zou kun nen worden opgeheven door suiker in het bloem te verwerken. Uit ervarin gen tijdens de oorlog is gebleken dat de bakeigenschappen van het brood hierdoor niet beïnvloed .worden. Te vens wees hij op de mogelijkheid om I aaardappelmeel voor verwerking in het brood geschikt te maken. Is een teeltplan voor de tuinbouw mogelijk? Op de onlangs te Den Haag gehou den ergadering van de Ned. Tuin- dersbond is de gedachte geopperd een teeltplan voor de tuinbouw op te stel len, ten einde het ontstaan van on verkoopbare overschotten te boorko- men. Hoe aantrekkelijk deze gedacht ook lijkt, mén moet met dergelijke maatregelen zeer voorzichtig zijn. Een boerderij of een tuinderij is nu een maal geen fabriek, waarin men een bepaalde hoeveelheid grondstoffen verwerkt met de zekerheid, dat een van te voren bekende hoeveelheid product vervaardigd zal worden. Daardoor wisselt de aanvoer van agrarische producten voortdurend en bij groenten zijn deze verschillen van week tot week, soms zelfs vna dag tot dag merkbaar. Mét de aanvoer ver andert de prijs voortdurend en de prijzen hebben weer invloed op de kooplust van het publiek. Het is dus haast onmogelijk een plan uit te wer ken op basis van een bepaald gebruik, want dit gebruik is niet van te voren te bepalen. Maar wel kan men zijn risico verminderen door de teelt van typische exportproducten te vermin deren wanneer men toch weet. dat de uitvoerkansen maar zeer beperkt zul len zijn. Dit is vooral het geval met de tomaten, de augurken en de kom kommers. De massale aanvoeren van deze producten in het volle seizoen veroorzaken al te veelvuldige opstop pingen en prijsdalingen, die voor komen zouden worden als de produc tie beperkt was. Maar dan dringt zich onmiddellijk de vraag op welk pro duct dan in de plaats geteeld moet worden en het is tot nu toe niet ge lukt daarop een bevredigend ant woord te geven. De gedachte is wel gelanceerd tabak te gaan telen in wa renhuizen en zonder twijfel zouden onz tuinders daarvan een voortref felijk product kunnen maken. Neder land gaat thans tabak van België in voeren; wij zouden liever zien, dat ons teveel aan tuinbouwprod'uctie- capaciteit daarvoor gebruikt werd. Overigens is het beter de verwer kingskansen van allerlei soorten groenten zoveel mogelijk uit te brei den (blik, drogen, bevriezen), dan de productie in te krimpen, juist omdat rhen steeds weer voor verrassingen staat zowel ten aanzien van de pro ductie als van de verkoopsmogelijk- heden. L.T.B. SPREEKT ZICH UIT: Mits op een meer sociale en rechtvaardige grondslag BÜ de op Zaterdagmiddag j.l. te Lisse gehouden kringvergadering van de L.T.B. „Bloembollenstreek" waren o.m. tegenwoordig de heren G. W. Kampschöer, alg. voorzitter van de L.T.B. en Efders uit Bovenkarspel, vakgroepsvoorzitter der L.T.B. Toen de voorz., de heer W. L. Onderwater uit Lisse de vergade ring opende, wade zaal van het ver enigingsgebouw van de Engelbewaarders-parochie aan de Beekbrug te Lisse, geheel en al bezet. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de belangrijkheid van deze bijeenkomst. De L.T.B. is voor nemens om in de chaotische toestand van het bloembollenvak enige orde te scheppen indien het haar mogelijk is. Hiertoe heeft zich een comité van ac. tie gevormd, dat een nieuw tijdperk voor ons bloembollenvak zal inlui den. Alhoewel de pogingen van de L. TB. om de maatregelen van het vak verbeterd te krijgen, zo goed als geen resultaten hebben opgeleverd* willen zij niet versagen en trachten de on doordringbare muren te verbreken en hierin verbetering te brengen. In sa menwerking met andere standsorga- nisaties verwacht de L.T.B. een sterk advies te kunnen geven en een actie te ontplooien, die zal leiden tot een vrede en rust in het bloembollenvak. De heer P. Oosterveer, lid van de commissie van actie van de L.T.B., hield namens deze commissie een in leiding. waarin hij de vraag beant woordde: „Wat is de koers van de L. TB. in verband met de huidige moei lijkheden in het bloembollenvak?" De uitspraak van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur is volgens spr. geen juiste weergave wat er leeft in het vak, omdat in deze streek de bo nafide kwekers wonen. Immers er zijn tal van kwekers, vooral in Noord- Holland. die naast het bloembollenbe drijf nog een ander beroep uitoefe nen. De opheffing van de maatrege len in het bloembollenvak maakt niet alleen onze bedrijven kwetsbaar, maar ook de positie van de werkne mers in ons bedrijf slecht. Het bollen- vak is een internationaal bedrijf. De itnernationale toestand in de ver schillende landen vah Europa zal voor de regering van ons land geen aansporing zijn om de maatregelen los te laten, ondanks de uitspraak van Bloembollencultuur. De prijsvaststel ling voor de uitvoer blijft noodzake lijk. Het surplus van het teeltjaar 19461947 is groot bij een matig ge was en men kan er op rekenen, dat het volgend jaar pl.m. 10 pet. meer opbrengst is te verwachten. Welke BOND VAN BLOEMBOLLEN HANDELAREN HEROPGERICHT De reeds meer dan een halve eeuw bestaande bond van bloennboll enhan- aelaren, -die gedurende de oorlog op ging in het bedrijfsschap en na de bevrijding niet als zelfstandige orga nisatie herleefde, is thans door twee honderd bollen-exporteurs, gezame- lijk ongeveer tachtig procent van de bollenexport verzorgende, opnieuw in het leven geroepen. Tot deze her oprichting is besloten, omdat de ex porteurs in de overheidsbemoeiingen een gevaar zien voor de zo steik mo gelijke ontplooiing van hun be drijven. VERGUNNINGEN VOOR TELEN WARMOEZIJGEWASSEN EN FRUIT. Het bedrijfschap voor groenten on fruit heeft ten aanzien van het te len van warmoezerij gewassen en fruit in 1948 bepaald, dat alle bijzon dere tuinbouwteeltvergunningen per 1 Januari 1948 komen te vervallen. De voor aardbeien uitgereikte bijzon dere vergunningen worden vervan gen. Voor 1948 kunnen weer bijzonde re tuinbouwteeltvergunningen wor den aangevraagd voor de teelt van aardbeien en vroege aardappelen met of zonder nacultuur. Sla, spinazie, andijvie en augurken mogen niet als nacultuur van vroege aardappelen worden geteeld. STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Eerste lijst. 25000: 5379. 1500: 8670 1000: 11510. 1000: 19608. 400: 3899, 15680, 18972, 20675. 200: 2244. 13911. 100: 7805, 8008, 10892, 11652, 11799, 13513. 14566, 18159, 18760. prijs zouden wij, bloembollenkwekers, kunnen krijgen, wanneer de maatre gelen weg zijn? Spr. zou geen advies durven geven n de maatregelen op te heffen, maar in een gewijzigde vorm naar rechtvaardigheid en geschoeid op so ciaal economische beginselen. De moeilijkheden zijn groot, doch als standorganisatie en als Katholie ke organisatie kunnen wij niet mee gaan met de bedrijfspolitiek van het heden en daarom willen wij een ac- ontplooien om de maatregelen meer rechtvaardig en sociaal te doen zijn. Na besprekingen in diverse bij eenkomsten met besturen der afdelin gen in de bloembollenstreek en met het hoofdbestuur van de L.T.B. en het vakbestuur is de commissie van ac tie van mening, dat er een ernstige poging in het werk moet gesteld wor den, om de last, die drukt op het bloembollenvak door de grote areaal heffing in 19451946, weg te krygen, althans verminderd te krijgen voor de ten onrechte geteelde bloembollen. Een schrijven zal of is reeds verzon den aan de stichting van de Land bouw om gedaan te krijgen, dat het bedrijfschap de op 15 Nov. a.s. voor genomen parate executie niet ten uit voer zal brengen en onmiddellijk zal staken. Voorts: het crediet niet aan het surplusfonds te geven, doch aan de bloembollenkwekers. De terugbe taling van het crediet in 3 of 5 jaar te doen plaats hebben en de rente van 5 pet. naar beneden te brengen. De commissie heeft in zijn conclusie ook het z.g. zwart geteelde areaal 1945 1946 besproken en eist, dat deze last niet op het bloembollenvak wordt ge legd. Indien de gerechtvaardigde wensen en sociaal-recht vaardige verdedigbare punten geen gunstig resultaat opleve ren bij de stichtting van de Landbouw of andere instanties, dan ziet de L.T. B. zich genoodzaakt om deze aange legenheid in de politiek te betrekken. Spi\ besloot zijn pleidooi met de leden op te wekken vertrouwen te stellen in het bestuur van de L.T.B. en in de werkzaamheid van de com missie van actie om verbeteringen te verkrijgen op basis van de sociale rechtvaardigheid. Deze inleiding gaf reden tot oen uitvoerig debat. De heer J. W. A. Lefeber grijpt te rug in Je historie en betoogt, dat met de sanerings-nfeatregelen ook goede resultaten zijn bereikt. De bedrijven met een areaal van meer dan 0.5 H.A. liggen bijna allen in de streek tussen Haarlem en Lei den- hetgeen voor spr. een vinger wijzing is om de grote groep van 3541 kwekers met minder dan 70 R.R. te verklaren tot kweker met een neven beroep, die dus niet geheel en al van het bloembollenvak afhankelijk zijn en waarvoor de maatregelen niet van zulk een grote betekenis zijn dan voor de andere groepen kwekers. Uit de voortgaande discussies ko men vele bezwaren en grieven tegen de maatregelen naar voren, o.a. dat de jonge kwekers een bestaan moeten kunnen vinden; dat door de maatre gelen vele kleine kwekers noodge dwongen hun areaal niet hebben kun nen behouden; dat vrijwillige inkrim ping' funeste gevolge heeft voor de kwekers, dat er geen vertrouwen ge steld wordt in de leiding; dat men meer rechtvaardigheid moet hebben enz. enz. Na deze uitvoerige discussie wordt overgegaan tot een stemming over de vraag of men is voor opheffing van gewijzigde maatregelen voor het bloembollenvak, met daaraan vast gekoppeld, dat het bestuur in samen werking met het comité van actie van de L.T.B. voorstellen en adviezen doet en geeft om de maatregelen op een meer sociale en rechtvaardige grondslag te verkrijgen. Voor dit voorstel waren 120 stem men, tegen 13 stemmen en 10 blanco stemmen. Hiermede was deze belangrijke en enigszins gespannen vergadering ten einde. ROMAN VAN CHARLES GAR VICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 49) Het scheen hem toe dat, hoe groot moedig het fortuin hem ook mocht ■begunstigen, het voor hem geen waarde zou hebben, indien hij haar niet de zijne kon noemen. Hij ge loofde inderdaad, dat hij haar reeds als kind had bemind. Nu begrip hij, waarom hij haar zo had gemist, hoe hij ondanks zijn inspannende arbeid voortdurend aan haar had gedacht, maar nooit zonder een droevige, wee moedige ondergrond. Zoals alle verliefde jongemannen, begon hij Stella met andere vrouwen 'te vergelijken en dan stond zij als 'n schitterende ster hoog boven allen uit. Een hevig schaamrood kleurde z'n wangen, bij de gedachte, dat hij wer kelijk op 't punt had gestaan, Emily Baker ten huwelijk te vragen. Dan deed plotseling de vraag hem ver bleken, wat er zou gebeurd zijn, in dien hij dan als getrouwde man Stella had ontmoet! Enige minuten was ihij ten prooi aan alle ellende die de minnaar foltert, die vreest, dat zijn zaak hopeloos staat. Dan herinnerde hij ych, dat hij haar morgen opnieuw zou spreken en hij voelde zich onuit sprekelijk gelukkig; want het was reeds iets heerlijks, haar bij zich te hebben, haar lief mooi gezichtje te zien. haar betoverende glimlachjes te ontmoeten, haar stem te horen, die altijd zo'n weerklank vond in z'n hart. Dat alles was reed een groot voorrecht. Hij stak een pijp op en ging naar z'n hut. Het was reeds bijna geheel donker en er brandde een lamp. Daan zag dat er twee mannen bij Grey waren, doch het lamplicht was te zwak om hen te herkennen, toen zij bij z'n binnenkomen opstonden. Op eens gaf Daan een schreeuw van ver bazing, toen de stem van Nay lor riep: „Daar is hij eindelijk! Wel ouwe jongen, hoe maak je het? Is dat geen verrassing?" „Furber en Naylor!" riep Daan en schudde hy hartelijk de hand. „Hoe komen jullie zo uit de lucht vallen?" „Noem je dat uit de lucht vallen?" zei Naylor. „Hoor je dat, Furber? Wij zyn niet gevallen beste kerel, wij hebben dagen achtereen geklom men en geklauterd. Nooit in m'n leven heb ik zoveel bergen gezien! Maar zeg, wat zie jij er goed uit, vind je niet, Furber? Gezond als een vis en sterk als een paard! Jongen, jongen, wat doet het ons een plezier je te zien!" „En mij niet minder!" verzekerde Daan hartelijk. „Maar zeg, hebben jullie al wat te eten en te drinken „En of!" zei Naylor met een knikje in de richting van Grey. „Mijnheer Grey heeft ons voortreffelijk ont haald aangezien het 't eerste be hoorlijke maal is, dat wij sedert eeuwen hebben gebruikt, zal je wel begrijpen dat wij ons niet onbetuigd gelaten en kostelijk genoten hebben." „Het spijt me. dat er geen whisky in huis is," verklaarde Daan veront schuldigend. „Wat ons betreft, behoef je daar geen spijt van te hebben," stelde Naylor hem gerust. „Furber en ik maken er nooit gebruik van niet waar Furber? als wij het niet kunnen bekomen en dit goedje is een heerlijke drank in dit warme kli maat." „Maar vertellen jullie me toch eens, wat jullie hier komen doen!" zei Daan lachend, terwijl hij op een pakkist ging zitten en vergenoegd van de een naar de ander keek. Het was de eerst maal na een verblijf van' ruim twee jaar in de bergen, dat hij twee bekende Engelse gezichten zag. „Dat is gauw verteld," zei Naylor. Furber en ik zijn voor zaken op reis, krantenzaken. Furber voor The Daily Banner en ik voor The Bugle. Toen het gesprek zover was ge vorderd verklaarde Grey, dat hij naar z'n eigen hut moest en vertrok, ondanks de hartelijkste protesten van Daan. „Ik 'begrijp het,"zei Daan. Speciale correspondenten. Maar ik begrijp niet. wat er over Gradovitch valt te corresponderen; jullie zult me toch niet willen vertellen, dat het Engel se publiek zoveel belangstelt in het aanleggen van deze spoorlijn, dat The Banner en The Bugle het de moeite waard achten, om hun speciale correspondenten er op los te laten!" „Natuurlijk zou ik graag willen verzekeren, dat die aangelegenheid het doel van onze reis was." zei Nay lor, „maar ik wil open kaart met je spelen, ouwe jongen. De zaak is, dat wij voor heel iets anders hier zijn, niet waar Furber? Ik wou. dat je maar eens even je mond hield; ik kan er geen woord tussen krijgen." Aldus in de maling genomen, be gon Furber voor 't eerst te spreken. Hij keek Daan m^t vTi^rx^iüVp be langstelling aan en zei: ,Waaanschijn]ijk ernstige rustver storing in de buurt; moeilijke ver wikkelingen Norton." Bedoel je politieke relletjes?" vroeg Daan. „O, naieve jongen, o. onschuldige herder van Arcadië," zei Naylor pla gend. „Ik wed dat onze bruggerbou- wer niets weet van 't geen er buiten z'n vak gebeurt. Tronen zouden kun nen wankelen, dynastieën ineenstor ten, maar hij zou er niets van mer ken en indien hij 't al zou vernemen, dan nog zou 't hem niets kunnen sche len; zelfs indien heel Europa door een zondvloed zou geteisterd worden, zou hij er z'n hand niét voor om draaien, als ze hem maar ongestoord bij z'n spoorlijnen en bruggen lieten prutsenZeg Daan, dat is een praohtbrug en 'n grote ook. Wij heb ben 'm gezien, toen we door de val lei kwamen. Buitengewoon! Wat zijn onze zwakke, armzalige succesjes op 't gebied van de literatuur vergele ken bij de wonderwerken van mijn heer de kachelsmid. hè Furber? Je bent een kraan van een construc teur hoor en 't is je wel aan te zien ook?" Hij keek met blijkbaar wel gevallen naar de Herculesgestalte mét het vastberaden bruingebrande „Ik zou wel opstaan en een bui ging maken, als die kist dan niet zou omtuimelen," lachte Daan. Idioot! Als iemand je hoorde zwet sen, zou hij denken, dat ik de brug met m'n eigen handen had gemaakt. Maar nu heb ik nog niets van de verwikkelingen gehoord en het is volkomen juist, dat ik niet weet. wat er aan de hand is, behalve hetgeen in de kranten staat; ryaar meestal heb ik geen tijd ze te lezen. Ik moet zelfs tot mijn schande bekennen, dat ik bijna nooit de sjaals om doe. die mijn goede moeder mij heeft gezon den." „O," riep Naylor, „ik heb allerlei boodschappen voor je van jutfrouw Norton," en door z'n vrolijkheid klonk diepe eerbied voor Daans moe der. „Je moet de meest hartelijke groeten hebben en ik mocht niet vergeten, je vooral op 't hart te druk ken, 'toch steeds voor droge voeten te zorgen en je flanellen ondergoed te dragen en „Kamferbglletjes in mijn mond te nemen, als ik tussen de inboorlingen ben," zei Daan met een trek van tederheid in z'n glimlach. „Ja, ik ken al die goede zorgen van moeder: God zegene haar!" 'Wnr4+ vervnT*?d.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2