Geslaagde Mgr. Buis-avond van de K. A. B. Het standbeeld van St. Willibrord te Utrecht onthuld VRIJDAG 7 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN CON AMORE. Das Lied von der Glocke. Onder de oudere werken, welke zc nu en dan de eer hebben, weer eens te voorschijn te worden gehaald, be hoort Max Bruch's „das Lied von der Glocke". Wat kan de reden zijn. dat, waar verscheidene nieuwere en bete re werken voor de hand liggen, het bestuur van een groot gemengd koor en zijn dirigent voor een lustrumcon cert de keuze laten vallen op een werk, dat wel een zekere bekoring mag hebben, maar zeker niet prat kan gaan op grote diepgang? De me- lodiek is vaak zoetelijk. Hier en daar zit er wel leven in, maar dramatische accenten zijn er toch niet veel; wel glans en muzikale steiging. Voor ons is de waarde vrijwel verbleekt. Het koor, dat onder dirigent Smink met veel toewijding zong, wordt nogal beproefd, want het werk stelt eisen, niet zozeer wat de moei ij Ikheid van de intervallen betreft, als wat de lig ging aangaat. De sopranen hebben hieraan nogal een taak. Met feu sacré hebben de dames en heren de pom- peuse koren gezongen; inwilligend wat dirigent Smink van hen verlang de. Voor zover wij weten heeft „Con Araore" tijdens het vijfendertig-jarig bestaan nooit een andere dirigent gehad. Goed voorbereid heeft 't koor ferm en beschaafd gezongen. Nog wat meer kleur en preciese uit spraak van het Duits. „Frappez-tou- 'jcurs" zij hier de leuze, en het ge wenste resultaat volgt. Het waren de dames Mea Naberman en Annie Hermes en de heren Gerard van den Berk en Herman Schey aan wie de solopartijen waren toevertrouwd. Een goede keuze. Er wordt veel van hen gevergd. De tenor Van den Berk viel, om de waarheid te zeggen, deze avond niet mede. Later in 't werk, begon hij langzaamaan gemakkelij ker te zingen- De sopraan Mea Na berman, die een fraaie toonaanzet geeft, zong uitmuntend en gevoelig- •beheerst, maakte zij wat moois van haar omvattende partij. Annie Her- nies excelleei'de en spande de aan dacht ten volle in de expressieve mo menten eenvoudig en sympathiek. Herman Schey deed uitmuntend werk en wendde de woord-toon expansief- declamerend aan. Ook zijn zingend zeggen was vol uitdrukking. Een en kel ongelukje daargelaten kleurde 't solisten-ensemble en kwam dit bo- ven de middelmatigheid van 't werk uit. Het Haarlems Orkest was ver trouwd met de veel gespeelde part;* tuur en maakte menige phrase tot wat moois. De uitvoering als geheel, kunnen wij goed geslaagd noemen. Aan belangstelling heeft 't op dit feestconcert niet ontbroken. Fraaie bloemruikers en krans voor solisten en dirigent. Met psalmgezang werd de avond' in- en weder uitgeleid. J. Kortmann. GEM. AANKONDIGING INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis, dat op Woensdag 12 November a.s. te 14.30 uur aan het Bureau van de Geneeskundige Dienst, Mare 13a, gelegenheid is tot kosteloze inenting tegen pokken. Trouwboekje meebrengen. De voorzitter van het hoofdstem bureau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Lei den brengt ter openbare kennis, dat zijn beslui t van 5 November 1947, waarbij J. J. van Weerlee benoemd is verklaard tot lid van die raad, ter secretarie dier gemeente (afde ling Algemene Zaken) voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Leiden, 7 Nov. 1947. 9549 De voorzitter voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. 40-JARIG JUBILEUM. Dezer dagen herdacht de heer J. C. Gaykema, van de afdeling coupons en safe-inrichting bij de Amsterdam se Bank, het feit dat hij 40 jaar bij deze instelling werkzaam was. Daar toe werd de jubilaris hedenmorgen toegesproken door een der directeu ren, de heer E. H. Moens, terwijl de heer J. Martijn namens de collega's sprak. Hun woorden gingen verge zeld yan geschenken. Ook van de zij de van het publiek mocht de heer Gaykema veel belangstelling onder vinden, in de vorm van brieven, tele grammen en geschenken. LEGATUM VISSERIANUM. Curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden stellen uit het onder hun beheer staande Legatum Visserianum dat ten doel heeft de bevordering van de studie en beoefening van het internationale recht, beurzen be schikbaar voor de studie van inter nationaal en vergelijkend recht aan de Leidse Universiteit, en, wanneer bij die studie de wenselijkheid hier van mocht blijken, voor onderzoe kingswerk elders met goedvinden van Curatoren voornoemd. De beurzen bedragen elk ten hoog ste 2000.per jaar, en zullen ver leend worden voor aanvankelijk ten hoogste twee jaar. Zij zijn bestemd voor doctorandi in het Nederlandse of het Indische recht of in de vrije studierichting, die bij hun voorafgaande studie yan bijzondere bekwaamheid voor de rechtsstudie blijk hebben gegeven. Aanvragen dienen, onder bijvoe ging van volledige gegevens oVer de persoon en de voorafgaande studie van de aanvrager alsmede over zijn financiële omstandigheden, te wor den ingezonden aan Curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden. GISTERAVOND werd door de plaatselijke afdeling van de K.A.B. in de Schouwburg een muziek- en toneelavond aangeboden aan Mgr. Buis, de kortelings benoemde Apostolisch Prefect van N.-Borneo. Het doel van dze avond was- tweeledig. Enerzijds een financiële steun voor Mgr. Buis door hem de recette af te staan voor zijn missie, anderzijds een morele steun door de opvoering van Henri Gheon's toneelspel „De drievoudige wijsheid van vader Wang", waarin een beeld wordt gegeven van het prachtige werk der missionarissen, die ver van hun vaderland het Chris tendom prediken onder de heidenen. Tegen acht uur betrad Mgr. Buis de schouwburgzaal, waar hij verwel komd werd met een hartelijk applaus, ogenblikkelijk gevolgd door de Pries. termars van Felix Mendelssohn-Bar- «tholdy, welke werd uitgevoerd door de K.A.B.-Symphonie onder leiding van Jan Gordijn. In zijn openingstoespraak richtte de voorzitter, de heer J. v. Oyen, een bijzonder woord van welkom tot Mgr. Buis, de'eerw. paters van Zoeterwou- de, de geest. adv. rector F. A. M. Ber- nefeld, de Wethouders S. Menken en J. van Schaik, de leden der R.K. Raadsfractie, de districtsbestuurder der K.A.B. Weber en vele andere ge nodigden. Hij herinnerde voorts aan het Willibrordusfeest, dat wij vand^g vieren en sprak er zijn voldoenmg over uit aan de vooravond van dit feest een priester te mogen verwelko men, die het geloof, dat Willibrordus honderden jaren geleden in ons land bracht, thans predikt in het verre missiegebied van N.-Borneo. Daarna werd het doek gehaald voor de opvoering van „De drievoudige wijsheid van vader Wang". Dit-toneel spel, dat zich afspeelt in de Chinese missie, behandelt een probleem van vrij algemene aard. Wanneer wij ge lukkig leven in onze gezinnen en daarbij materieel welgesteld zijn. dreigt het gevaar, dat ons geloof af zakt tot een goedkope dankbaarheid, omdat we het zo goed'hebben. Wan neer God dan plotseling ons gezin uit eenrukt, onze bezittingen vernietigt, worden we er aan herinnerd, dat ons geloof andere eisen stelt. Dan pas staan we voor de grote vuurproef, waarin we ons opstandig gemoed die nen te bedwingen en ons hoofd te buigen voor Hem, Die onze Koning is. Dit gehele proces van de ziel hebben we gisteravond meegeleefd met va der Wang, die van alles, wat hij op deze wereld bezit, wordt beroofd en op het ogenblik, dat hij met haat ge laden tegenover degene staat, die hem dit heeft aangedaan, wordt her innerd aan God's gebod betreffende de liefde. De man, die ons in het eerste tafe reel werd voorgesteld als de licha melijke krachtpatser, vinden we in het laatste tafereel terug als de gees telijke krachtpatser, die er na veel strijd in geslaagd is zijn leven zui- ver af te stellen op het eeuwigheids- doel. Wij zijn verheugd, dat het K.A.B.- toneel 't heeft aangedurfd om 'n der gelijk stuk op de planken te brengen, want vergeleken bij de misselijke blij spelen ,over echtelijke onaangenaam heden, welk genre bij het amateurto neel erg in zwang is, was deze opvoe ring een verheugend en hoopvol ver schijnsel. Het zou ons te ver ..voeren, indien wij alle medewerkenden een voor een zouden bespreken, maar naast onze waardering voor de keuze van het stuk willen we toch ook een woord van lof doen horen voor de wijze, waarop het werd opgevoerd. Over het algemeen werd met de moeilijkheid gekampt om een aanvaardbare Chi nees te creëren. De spelers bleken te veel Hollands bloed te bezitten en vooral hun gelaatsuitdrukking was steeds te levendig voor een Chinees. J. Buis, die de rol van vader Wang vertolkte, benaderde o.i. de myste- rieuse oosterse sfeer het meest. Daar naast gaf de heer J. v. Oyen een prachtige missonaris te zien, waarbij evenwel dient te worden opgemerkt, dat deze een Europeaan was en dus niet aan bovengenoemde moeilijkheid onderhevig. Evenzo de duivel, welke ir. onze fantasie, een internationaal karakter heert. De heer J. P. Mank wist deze op een dergelijke wijze ten toneele te voeren, dat wij hem de meest geslaagde figuur van deze avond vonden. Ook alle andere me dewerkenden hebben een belangrijke bijdrage geleverd tot het algemeen Namens de K.A.B. sprak rector Ves- ter aan het eind van de avond een woord van dank aan Mgr. Buis, om dat hij hier aanwezig had willen zijn. Vervolgens verscheen Mgr. zelf op het toneel en bracht in een korte toe spraak dank aan de K.A.B., die hem deze avond had bereid. Hij had geno ten van het prachtige toneelspel en was verheugd over het medeleven en medevoelen v&n de Leidenaars met het werk, dat hem wachtte. Mgr. be. sloot met een beroep op alle aanwe zigen, om hem niet te vergeten in hun gebed. Bij de aanvang van de pauze werd het gouden horloge, dat verloot wordt ten bate van de missie van Mgr. Buis, opgedraaid en verzegeld door de heer Minderop van de Leidse recherche. De uitslag van deze loterij, waarvoor de loten momenteel verkrijgbaar zijn, zal worden bekend gemaakt op een rond Kerstmis te organiseren Fancy Fair voor de missie van N.- Borneo. Ned. R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden. Zondag 9 November a.s. te 7.30 uur in de pa rochiekerk O.L.Vr. Onb. Ontvangen (Hartebrug) H. Mis voor de zielerust van onze overleden bondsvoorzitter, A. I. Cornelis. Alle H.K.W>rs van de afd. Leiden worden verwacht! Het Bestuur. Het toppunt van gemak! Ga óók genieten van het voordeel en gemak aer moderne scheermethode met de „PHILlSHAVE". het Philips electrisch droogscheerapparaat. Vraag Uw handelaar een demonstratie PHn/SHAVEj STAALBAARD Ook UW, baard vliegt eraf LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: voor het candidaats- examen Rechtsgeleerdheid; de dames A. Th. M. Truffino te 's Gravenhage, M. C. C. Brooshooft te Leiden, M. A. A. Eering te Schiedam; de heren A. Muller te Hilversum, M. B. C. Scholten van Aschat te Vu-gt, W. Key broek te Aerdenhout. SPOORWEGALPINISME. Dinsdagavond werd in dq Turk door de afd. Leiden van de Ned. Reisver- ëniginig een druk bezochte vergade ring gehouden, waar als spreker op trad de heer C. van Zwijndrecht, die een interessante causerie hield over „Spoorwegalpinisme in Zwit serland en andere streken". Spr. begon met een algemeen over zicht van het reizen in Zwitserland en de wijze van vervoer middels de spoorwegen, die een net bestrijken van 6000 km. in totaal. Het gehele net is bijna geëlectrificeerd, enkele secundaire lijnen uitgesloten. De ge schiedenis der spoorwegen op zich zelf s reeds is van belang. Na de dili gence uit de jaren 1830 kwam de stoomtrein, die later vervangen werd door electrische tractie, aangevuld met de postauto's, die ook heel wat km. in dit fraaie toeristen!and afleg gen. De watervallen en stroomver snellingen leveren de kracht voor de opwekking van electrische stroom, hetgeen deze zomer door de droogte van funeste invloed is geweest. Het gevolg laat zich nu nog merken, aan gezien de treinen maar matig ver warmd zijn. Men zou nu eigenlijk stoomtreinen kunnen inleggen, maar vele stoomlocomotieven zijn ver kocht naar Nederland. De heer v. Zwijndrecht besprak Vervolgens de aanleg van kunstwer ken, tunnels, viaducten enz. en ver telde daarover tal van bijzonderhe den. Zo is de Simplontunnel 19.8 km lang, de St. Gothax-d 15 km., de tun nel bij Olten 8.9 km. De Jungfrau- spoorweg is 10 krr\. lang, waarvan de reis door een 7 km. lange tunnel voert. De Gothard-route heeft niet minder dan 76 tunnels. Tal van bij zonderheden over de bouw van deze tunnels en de ongelukken, welke zich daarbij hebben voorgedaan wer den hierbij gememoreerd. Daarna zette spr. op duidelijke wijze de wer king van de bergbaan uiteen, het geen zijn ontstaan dankt aan Rig- genbach, een machinist van een stoomlocomotief, van de tandrad baan en de Seilscjvwebebaar. Lange tijd stond spr. vervolgens stil bij de Jungfraubaan, welke de reiziger voert naar het hoogste sta tion van Europa, nl. op 3472 M. hoog te. Het ontwerp hiervoor ontstond in het brein van een Zwitsers groot industrieel, Guyer Zeiler geheten, die eens in dit gebied aan het wande len was mef zijn dochter en op mid delen peinsde om ieder te kunnen laten genieten van deze schone na tuur. Ook het reizen per boot over de fraaie meren passeerde de revue. Het geheel werd toegelicht door een prachtige serie zwart-wit lan taarnplaatjes en een fraaie serie kleuren-dia's, terwijl tot slot een tweetal films werd vertoond, nl. „Gothard Express" en „Die Fahrt im Jungfraubahn". Het was een buitengewoon interes sante avond, die door de prettige en onderhoudende wijze van vertellen door de spreker, door de vele en prachtige lichtbeelden en de mooie films ten volle door de aanwezigen werd gewaardeerd, waarvan de voor zitter der afdeling, de heer v. d. Horst aan het slot van de avond in zijn 'dankwoord dankbaar getuigde. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND OCTOBER 1947. Damestassen, armbanden, huis sleutels, -hangertjes, armbandhorlo ges, schrift, portemonnaies, ketting met hangertje, seintuur, militaire veldmuts, damesschoenen, kunstge bit, regenjasje, brillen, lederen riem, parapluie, kindermanteltje, kinder mutsje, portefeuilles, ketting (defect), kinderschoentjes, geldzakje, sjaal, I Engels boek, broodzakje, boordkopje, kruisbeeld, zilverbonnen, schoenen bon, vulpenhouders, vulpotlood, étui met inhoud, rozenkrans, sigaret tenkoker, kinderringetje, laarzen knecht, heren handschoenen, haar lint, auto-buitenband, deksel van melkbus, damesmuts, wanten, bon voor ijzerstaai, Aipino-muts, filmrol,, donatiebewijs, damesschofen, fou- draal v. parapluie, nummerbord, snoekhengel, een pak latjes, sokken- houder, poederdoos, zakmes. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofd-Bureau van1 Politie, Zonneveldstraat 10 te Leiden op Woensdag- en Zaterdag middag van 2 tot 4 uur. „In de naam des Heren" Hedenmorgen elf uur heeft de onthulling plaats gevonden van het standbeeld van St. Willibrord, de apostel der Nederlanden. Het beeld is ontworpen door de beeldhouwer A. Termote uit Voorburg. REDE PASTOOR W. NOLET. Namens het bestuur van de ver eniging Nled. Katholiekendag hield de secretaris, prof. W. Nolet, pas toor der parochie St. Petrus en Pau- luS te Amsterdam een toespraak: Toen acht jaar geleden de drei ging aan onze Oostgrens reeds aan wezig v/as, heeft de jongste magis traat van deze stad een oproep ge richt aan alle Christenen in Neder land, om in de eerbiedwaardige Dom de man te herdenken, die in de hand van de Voorzienigheid het werktuig is geweest om de naam van Jezus Christus in deze lage landen bekend te maken. Sinds Willibrord' immers is ons volk gekerstend en erkent ons volk, dat Christus is het fundament van onze samenleving. Aan de oproep Werd gehoor ge geven en christenen van alle rich ting hebben zich één gevoeld in Christus. Groot was de vreugde, om dat men in het woord van de spre kers en in de klanken van de mu ziek onder de indruk kwam, dat er bij alle verdeeldheid ons ver enigt: het gemeenscha npelijk roe men in de naam van Chtistus. Tien maanden later verscheen in het bezette Nederland de eerste bro chure, die de schrijver zijn vrijheid en zijn leven gekost heeft. Die eerste brochure had tot titel: „Het fundament" en tot motto, „Een an der fundament kan niemand leggen, dan dat gelegd is, Jezus Christus". Nu leven wij weer in een vrij land, nog in kommer en druk, maar vrij, wij mogen weer ons zelf zijn. Wij hebben het geluk geregeerd te worden door een vorstin, die door De heer H. Madern, wachtmees ter der Rijkspolitie le klasse al hier, slaagde bij het onder Rijkstoe- zicht te Amersfoort gehouden exa men ter verkrijging van het Politie- diploma A. De drie aangehouden firman ten van de le Leidse Betaal- en Spaarzegelkas zijn hedenmorgen overgebracht naar Den Haag om voor de Officier van Justitie te wor den voorgeleid. Gistermorgen is de 50-jarige C. O. uit Bodegraven, die op een stei ger bezig was met schilderwerk aan de Leidse Kettingfabriek, door het breken van een steigerplank van 5 M. hoogte gevallen. Hij kwam met het hoofd tegen een ijzeren plaat te recht en is met een vermoedelijke schedelbasisfractuur naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacobus, z. v. W. van Ek en H. J. Sohilp; Elisabeth, d. v. G. J. van de Poll en P. C. S van Leeu wen; Nicolaas, z. v. J. van Nieuwkoop en A. Zwaan; Nëeltje Johanna Wil- vhelmlna, d. v. G. van Egmond en J. de Jager; Johannes Wilhe'mus Ma ria, z. v. J. C. Faas en A. J. Rutten; Dirk, z. v. S. Bemer en J. Metz; Pie- ter Gerardus, z. v. G. van Leeuwen en E. W. Arnoldus; Joachim- Gerar dus .Maria, z. v. J. A. Franken en M. J. Devilee. Ondertrouwd: P. A. Freijters wed. 25 jaar en D. Noordervliet jd 22 j.; C. H. Glasbergen gesch. 41 j. en A. den Braven jd. 25 j.; P. van Kampen jm 20 j. en C. Bavelaar jd 18 j.; J. Kershof jm 20 j. en M. Flanderhijn jd 20 j.F. Kroesemeijer jm 24 jaar en E. Nieuwenhuijsen jd 24 j.; G. Lotte jm 25 j. en P. Groenheide jd 22 j.J. F. Rhijnsburger wednr. j. en M. J. J. Zuurmond wed. 44 j.; G. H. Stipdonk jm 23 j. en H. M. v. Egmond jd 19 j.; J. H. Bonarius jm 24 j. en A. Dreef jid 22 j.; J. Pols jm 27 j. en P. Deelman jd 24 j.; J. H. van der Land jm 3-1 j. en M. Brinks jd 28 j.; C. P. Schijven jm 21 j. en G. Minlce gesch. 27 jaar. Overleden: H. Keereweer liuisvr. van J. Mark 69 jaar; J. Stam hsvr. van W. J. L. van Buuren 41 j. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 Nov. Vee. Aanvoer: 14J fokstieren, 9 slachtstieren 75 kalf- en melkkoeien, 62 varekoeien e. a„ 600 vette koeien, 60 pinken, 53 gras kalveren, 54 nuchtere slachtkalveren 600 vette schapen, 273 weideschapen, 44 mestvarkens, 573 biggen, 28 paar den, 34 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 375750 han del willig: varekoeien e. a. 200350 en weideschapen 3080, handel matig; mestvarkens 2045, biggen 1220 en paarden 20070-0 han del stroef; bokken en geiten 1540 handel matig. Kaas. Aanvoer: 61 part. Goudse en 5 part. Leidse kaas. Totaal 66 partijen. Prijzen: zware f 1.47 le srt 1.411.45 en 2e soort 1.341.40 Goudse kaas per kg.; Leidse kaas 1.281.34 per kg. Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN, 6 Nov. Bloemen. Rayonant 827 cent, Monument 2237 cent, Dr. Dekker 2240 cent. Choco 619 cent, Blan che du poitu 721 cent per stuk, Trosrayonanten 1662 cent, Gold- finder 1236 cent, Normandie 11 25 cent, Choco 46—83 cent, Cassitie 16—43 cent, Utopia 2246 cent. Pe ter Pan 15—31 cent, Stella 17—37 cent 'Harmonious 1434 cent, Cy- donia 3651 cent. haar afstamming van Willem van Oranje het symbool is, en door een zorgvuldige regering van bijna vijf tig jaren het levende middelpunt van de nationale eenheid. Meer dan dat: een vorstin die als jonge vrouw aan de wereld heeft voorgehouden: „Christ avant tout", die Christus er,- kent in woord en voorbeeld als het fundament. Opnieuw zijn de christenen samen om op dit historische plein in het hart van Nederland het beeld te onthul len van de apostel Willibrord. Wij betreuren de scheuring en berusten ^r jn met schaamte. Moge Willibrord ons vermanen, dat, waar voorlopig de eenheid van geloven ontbreekt, de eenheid van liefde blijkbaar zij. De onthulling van het in totaal 6 meter hoge uit brons gegoten rui terbeeld werd verricht door mevr. Heerlcens Thijssenvan der Kun, echtgenote van het hoofdbestuurs lid van de vereniging „Nederl. Ka tholiekendag". De leerlingen der Ned. R. K, Kerkmuziekschoo] zon gen „Jubilate", het offertorium uit de Mis van de 2e Zondag na Drieko ningen. REDE BURGEMEESTER PELKWIJK. Na de aanbieding aan het gemeen tebestuur heeft burgemeester mr. dr. G. A. W. Pelkwijk het standbeeld aanvaard onider het uitspreken van de volgende rede; 7 November 1939 heeft het natio naal comité voor de Willibrordher- denking in de kruisgang van de Dom kerk een bronzen gedenkplaat aan gebracht met de woonden: In den jare 1939 12 eeuwen na zijn ver scheiden is eendrachtig dankbaar herdacht de zegenrijke arbeid van de apostel Willibrord". Wij danken thans de vereniging Nederlandse Katholiekendag een standbeeld naar het ontwerp van de beeldhouwer Termote voor de opstelling op deze plaats, bijgestaan door de architect van Moorsel en uitgevoerd door de gieters Binider en Schmidt. Het is een gelukkige gedachte ge weest, de apostel uit te beelden in de volle kracht van zijn leven, rij dende op een paard naar het hart van onze stad, die het middelpunt was van zijn werken niet in de hand Domkerk, als symbool van zijn streven. Het fox-se ruiterstandbeeld herinnert ons levendig aan de door God gezonden, in dienst van Chris tus, de gezondene, die naar de lage landen gaat om de blijde bood schap te brengen. Opkijkende naar het standbeeld, denken wij aan de woorden, welke wij gelezen hebben in de kalende- rium van Willibrord, eigenhandig door hem geschreven: In nomine Do- mini Clemens Willibrordjus Venie- bat: in naam des Heren kwam hij. Hij kwa „ultra mare" over zee tot ons als apostel van het christendom als grondvester van onze beschaving, als man van de daad. Wij zien hier voor ons hoe hij tot ons kwam, om te brengen geluk en kracht om in de levensstrijd te wor stelen en te lijden. Bij het plechtig samenzijn in de hoge gewelven van de Dom, 7 November 1939, waar wij in grote verscheidenheid gemeen schappelijk getuigden van ons aller dankbaarheid voor het grote ge schenk, in de zending van Willibrord ontvangen, was een hoogtepunt het woord aan het slot gesproken over Willibrord en het heden. Het gaat „om handeling, niet leen om nandeling, maar om ping, niet alleen om roeping, maar om bestemming", In het teken van deze leuze, voortgaande, zal ons le ven kunnen wonden tot 't schoonste, wat een mensenleven ooit vermag te zijn: het offer de toewijding aan God." „Willibrord verwijst ons", aldus de spreker, naar „de overste_ leidsman en voleinder des geloofs, die gisteren en heden en tot in eeuwigheidr de zelfde is". „Het geheim van Willibi'oi-d was, dat hij alles zag en deed „In nomine Domini." „Volgen wij hem na. en als onze wegen zich weer scheiden, mogen wij elkander herkennen, zij het al uit de verte, aan de leus, die op christendom en beschaving, op ver leden en heden en ook op de toe komst scheppend en wijdend be slag legit. „In nomine Domini", in de naam des Heren". Het gemeentebestuur aanvaai'dt dankbaar dit grootste gedenkteken, „als een blijvende herinnering aan deze machtige strijder in militia cbristi". De burgemeester legde vervolgens namens het gemeentebestuur van Utrecht een krans aan het voetstuk van het beeld. Ook de vereniging .Nederl. Katholiekendag" bracht 'n krans aan. De plechtigheid eindigde met het gezamenlijk zingen van het eerste en tweede couplet van het Wilhel mus. De stadsbeiaardier, Joh. Wage naar, bi-acht hierna carillonmuziok op de Domtoren ten gehore. 6 Na afloop der plechtigheid ont ving het bestuur van de vereniging „Ned. Katholiekendag" de genodig den in Hotel des Pays Bas. Tot deze genodigden behoorden o. m. de ver tegenwoordigers van H. M. de Ko ningin en van H K. H. de Prinses- Regentes. de- vertegenwoordiger- van Z. K. H. de Prins, Z. Exc. Kardi naal Joh. de Jong, mgr. E. Lagerwey. bisschop van Deventer namens de oud-kath. kerk. minister-president di'. L. J. M. Beel, de minister mr. H. J. van Maarsseveen. de commissaris sen der Koningin in de provincie Utrecht, Overijssel en Limburg het gemeentebestuur van Utrecht, prof. dr. Berckelbach van den Sprenckel voorzitter van de oecumenische raad der kerken. LAATSTE BERICHTEN WINKELS MET ST. NICOLAAS EN KERSTMIS TOT 10 UUR 's AVONDS OPEN Nu de bevoorrading van vele win kels zoveel verbeterd is, dat het pu bliek in ruimere mate da nin vorige jaren zijn inkopen kan doen, mag verwacht worden, dat zich dit jaar in verhoogde mate de behoefte aan ge legenheid tot het doen van inkopen, in verband met het St. Nicolaas- en het Kerstfeest zal doen gevoelen, zo deelt de persdienst van het ministe rie van Economische Zaken mede. Op grond hiervan heeft de minister van Economische Zaken de colleges van burgemeester en wethouders van alle gemeenten gemachtigd van de wette lijke vooi-schriften inzake de winkel sluiting ontheffing te verlenen tot uiterlijk 10 uur des avonds op de werkdagen vallende in de tijdvakken van 1 t.m. 5 en 22 t.m. 24 December a.s. De betreflende beschikking is gepubliceerd in de Staatscourant van 6 dezer. TIENTALLEN ARBEIDERS WERKEN WEER IN DE HOLLAND. De oproep van de directie der meelfabriek Holland te Amsterdam aan vrijwilligers om mede te wer ken aan het weder in bedrijfstellen van de fabriek in het belang dei- voedselvoorziening, heeft succes ge had. Hedenochtend werken reeds meer dan 40 man, onder wie 10 chefs en bazen alsmede 5 arbeiders die de rijen der stakers hebben verla ten, aan het lossen en laden van het graan en het schoonmaken van de fabriek. De arbeiders zijn afkomstig uit Amsterdam en omliggende plaat sen. De directie hoopt, dat de toe vloed van werkwilligen voldoende groot zal blijken opdat vordering van het bedi'ijf achterwege kan blijven. SPORT Docos. Docos 1 ontvangt Voorburg om 2.30 uur op de Haagweg. Dit elftal neemt de vierde plaats in. Jongens, doe je best, wij hebben slechts één verliespunt meer. Samen komen om 2 uur in de clubtent. De opstelling is als volgt: doel: A. Kapteijn; achter: W. Varkevisser, G. Ouwerling; midden: P. Pollmann, Jac. Post, C. v. Schoten; voor: Th. Ludlage, Jac. Bavelaar, G. Rooyakkers, A. Vex-- lioeven, G. v. Dam. Het dei-de vertrekt om 11 uur per tram vanaf Korevaarstraat naar Voor schoten. Zij zullen daar Rouwkoop 2 ontmoeten. Het vierde gaat naar We tering-Boys 3 in Oude Wetering. Vex*- trek per bus 11.45 uur vanaf de Bees tenmarkt. Asp. A vertrekken Zater dagmiddag 1.45 uur vanaf de remise naar Noordwijkerhout. Jullie tegen stander is VVSB A. Asp. B spelen om 3.15 uur thuis tegen Warmunda B. Jun. A krijgen a.s. Zondag de laat ste kans legen VVSB A. Aanvang 120 uur. B gaatnaarWL B. Vertrek 11 uur vanaf Korevaax-straat. Docos D ontvangt om' 12 uur hun clubmak ker Docos C. We maken de junioren en asp. er ofr attent, dat er a.s. Woensdagavond 7.30 uur weer een gezellige avond is, in het Liduinahuis. Wees allen present. U.D.O. De adspiranten gaan Za terdagmiddag naar Noordwijk om de dito's van SJC te ontmoeten. Vertrek 2.30 uur per tram van Leidse Buurt; aanvang 3.15 uur. Het eerste elftal krijgt Zondag op eigen tei-rein een zware opgave tegen St. Bernardus 1. Toch behoeft deze wedstrijd geens zins verloren te worden, want we re kenen erop dat alle spelers zich vol ledig geven en dan kan een spannen de wedstrijd tegemoet gezien worden. Aanvang 1.20 uur. Het tweede elftal gaat op bezoek bij Roodenburg 9 in het Leidse Hout-sportpark. Aanvang 12.40 uur. De A-junioren zullen bei de punten wel thuis houden tegen Foreholte (B). Zij'spelen direct na het eerste elftal. Ook de B-junioren kunnen het met een beetje moeite wel klaren op eigen terrein tegen Alph. Boys (C). Aanvang 12 uur. „Teylingen'. A.s. Zondag Rijs wijkTeylingen een tegenstander, welke met Teylingen en Bodegraveix gelijk opgaat. Wil Teylingen een kans maken op de eerste plaats dan zullen zij zeker van Rijswijk moe ten winnen. „Meerburg". Meerburg gaat a.s. Zondag voor de twede maal in dit seizoen in Warmond de voetbaldegen kruisen tegen Warmunda. In de eer ste wedstrijd tegen Warmunda brak één onzer beste speleds, zo niet de beste, A. van Mil een enkel na ca. 20 minuten spelen met een 10 voox-- sprong voor Meerburg. Meerburg speelde deze wedstrijd verder uit met een nog niet aan de L. V. B. opgegeven invaller, (deze invaller is inmiddels wel aan de L. V. B. opgegeven en zal Zondag weer de Meerburgikleuren1 verdedigen) wat inderdaad onder geen omstandigheid geoorloofd is. Trots het uitvallen van Van Mil won Meerburgf, overigens volkomen verdiend, deze ontmoeting met 41. Naar aanleiding nu van het invallen van de nog niet aan de L. V. B. opgegeven invaller (de aan geschreven reserve was door om standigheden verhinderd), heeft Warmunda gemeend deze wedstrijd ongeldig te moeten laten verklaren, vandaar de tweede ontmoeting. Op Zondag a.s. Aanvang 2 40 uur. De opstèlling van Meerburg luidt. Doel: H. Bousie; achter; F. Overdijk en F. A. Zandbergen; middel: A. G. Verdouw B. Owel en P. P. van Mil; voor: S. Kukler, J. G. M. van Al phen, N. Voordouw, N, Romijn en Th. Zandbergen. Meerburg 2, de lei der momenteel in 3B, krijgt Zondag a.s. Lugdunum 7 op bezoek. Aanvang 12 uur. Meerburg 3 gaat eveneens naar Warmond Zondag a.s. om daar Warmunda 4 partij te geven. Aan- vnag 1.20 uur. Zowel Meerburg 1 als 3 vertrekken om 12.30 uur per bus vanaf de Bruggestvaat te Leiderdorp. Water tegen de klare! Zater dagmiddag speelt het voetbalelftal, dat gevormd is uit het Katwijkse en Leidse persoheel van de Leidse Duinwater Mij. tegen het elftal van de firma Hartevelt. De wedstrijd vangt aan om 3 uur, er wordt ge speeld op het U. V. S.-terrein.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3