Onze jongens overzee Zuinigheid begint thuis RECHTZAKEN KLEIN NEST MAANDAG 3 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT 9 PROTEST AAN DE MINISTER De Kath. Arbeidersbeweging heeft Vrijdag aan de Minister van Sociale Zaken eeen telegram gestuurd, waar in zij ernstig protesteert tegen het verplicht werken van leiders en deelnemers der Rij les werkplaatsen in Limburg op Allerheiligendag. In het telegram wend' er op gewezen, dat alle bedrijven en instellingen in het Katholieke Zuiden op dit dag stil liggen, ook de D. U. W. Het ver plicht v/erken op Allerheiligen wekt in Limburg grote ergernis, aldus de K. A. B. Het bestuur van de Kath. Arbei dersbeweging, verzoekt de minister zijn beslissing ten deze alsnog onge- diaan te maken. STAATSLOTERIJ. 3e kiasse, le lijst. ƒ2000.— 14406 1500.— 16266 1000.— 3285, 6619 en 7258 400.— 9475 15687 en 19601 200.— 20241 100.— 1582, 2060, 7372 en 12420. BINNENLAND. 16 millioen vragen B. en W. van Amsterdam aan de gemeenteraad als crediet voor het aanbrengen van ver beteringen op Schiphol. Tot de doodstraf is veroordeeld de S.D.'er J. M. van Groin de Planc- que, alias Plantiga, uit Den Haag, ge ëist is de doodstraf tegen de 22-jarige T. Rosman uit Rotterdam, die even eens bij de S.D. in diens was en aan verscheiden executies had deelgeno men. Een verkoopster in eengroot textielmagazijn te Zwolle had in zes maanden bij de aoht duizend texteil- punten weten te verduisteren. Zij is gearresteerd en tegen een zevental medeplichtige is proces-verbaal op gemaakt. De 18-jarige L. S. uit Den Haag is te Lunteren bekneld geraakt tus sen autobus en Jeep. Hij is kort daar na overleden. S. stond op de tree plank van de jeep. v Te Hilversum is een inbrekers- bende bestaande uit vier personen, gearresteerd. Zij gaven zich uit, als zij gehoor kregen, uit voor schoorteen- veger. Zij „werkten'' uitsluitend over dag. Het 2000ste schip van djt jaar is de Amsterdamse haven binnenge lopen. Nadat in 1946 in totaal 1706 schepen de haven van Amsterdam waren binnengelopen, kwam gister avond het bericht, dat thans aan het begin van de 11c maand van 1947 reeds het 2000ste schip in df haven is aangekomen.. BUITENLAND. Maurice Thorez, de secretaris-ge neraal van de Franse communistisch^ partij, is naar Moskou vertrokken ter viering van de 30ste verjaardag der revolutie. Onder een glaasje wodka zal men hem daar wel vertellen, wat het beste is voor Frankrijk. Bij de a.s. trouwplechtigheid in Westminster Abbey te Londen zullen vier koningen en zes koninginnen te genwoordig zijn. Bij de zeven plagen van Egypte heeft zich nu weer een roodvonk-epi demie gevoegd, welke te Alexandrië woedt en vele slachtoffers maakt, ook onder volwassenen. De cholera-epide- mie breidt zich nog steeds uit. De sedert vorige week Zondag vermiste Skymaster van de Pan Ame rican Airways is op een berghelling bij Ketchikan in Alaska teruggevon den. Het toestel was zwaar bescha digd en gedeeltelijk uitgebrand. Alle 18 inzittenden waren om het leven gekomen. In Peru heeft zich Zaterdag een ernstige aardbeving voorgedaan. Bij de stad Satipo veroorzaakte zij een aardschuiving, die de rivier de Satipo in haar loop stoorde. Bij de daardoor ontstane vloedgolf zijn vele personen verdronken. Het aantal doden staat nog niet vast. Eerst thans is bekend geworden, dat op 2 October j.l. 80 arbeiders om het leven gekomen zijn bij een onge luk te Aue in de Sovjet-zóne, waar een schacht van een uranium-mijn in stortte. Wat doen wij als zij straks terugkeren UTRECHT, 30 October '47 De aanpassing van de uit Indone sië terugkerende militairen aan het normale burgerlijke leven is een so ciaal-psychologisch proces. Daarbij kunnen zich tal van moeilijkheden voordoen: in het gezin, in het bedrijf, en moeilijkheden voor de gedemobili seerde zelf en voor hen, met wie hij in zijn nieuw op te bouwen burger bestaan weer zal moeten leven en werken. Het is voor de geestelijke volksge zondheid van groot belang, dat dit proces van weder-aanpassing zo vlot mogelijk verloopt, dat de zich daarbij voordoende sociaal-psycholo gische moeilijkheden zo goeo moge lijk worden opgevangen en geleid. Teneinde de problemen der demo bilisatie gezamenlijk te kunnen be zien, en de middelen te bestuderen om de moeilijkheden op te vangen, hadi het bestuur van de Nationale Fe deratie voor de,geestelijke volksge zondheid een demobilisatie-studiedag uitgeschreven. Cicievel en militaire autoriteiten waren voor dit doel in groot aantal naar het Jaarbeursge bouw gekomen. Op uitnodiging van het Comité heeft Prins Bernhard een woord van inleiding gesproken, waarin hij er op wees, dat zij, die te maken krijgen met de terugkeer der militairen, be hoefte hebben aan een richtsnoer. Zij moeten namelijk in staat zijn, die te rugkeer gemakkelijker te maken. De psychisch-hygiënische facetten van de demobilisatie werden aange duid door dr. J. Bamhoorn, dief van de sectie geestelijke gezondheidszorg in het leger. Hij kondigde aan, dat over enkele maanden duizenden oor logsvrijwilligers zullen terugkeren, die na het beleven van zo vele avon turen in een nieuwe wereld, de tred molen in het vooruitzicht hebben. Er moet ons nu alles aan gelegen zijn, die gedemobiliseerden zo goed mo gelijk terug te leiden in het maat schappelijk bestaan. Hun terugkeer zal feestelijk geschieden; maar er zal daarna een tijd komen, waarm de ge- demobiliseerden nieuwe bindingen zullen moeten ondergaan. Thuis zal een sfeer van begrip moeten ontstaan, ópdat de terugkerende zich weer zal kunnen verplaatsen in de geestes gesteldheid van de anderen. Uit de desillusie moet hij worden gebracht tot nieuw meeleven in het vaderland. Hij moet worden opgenomen in het bedrijfsleven; met een mooie geste van overbrugging is de overheid er niet vanaf. Zielzorgers treffen de juiste snaar. Een man met ervaring bij de jon gens in Indië is majoor-aalmoezenier L. A. M. Goossens O.F.M. Hij sprak over de mentaliteit van de oorlogs vrijwilligers en hing hierbij een aan genaam beeld op van strijdbaarheid en enthousiasme, houding en kame raadschap. Als wereldreiziger kreeg de oorlogsvrijwilliger een ruime blik, zijn onderscheidingsvermogen werd scherper; hij werd uitermate reëel, tot het cynische toe. Zo is de O.V. W'er gekomen tot een afkeer van het communisme; overigens voelt hij wei nig voor politiek. Hij is godsdienstiger geworden in deze tijd van gevaar; zijn verwanten is hij naderbij geko men. Terug thuis, zal hij de weg van het kastje naar de muur zeker niet langs lopen; liever zal hij er geen rechter spelen. Doch men zal onder vinden, dat hij echt vaderlander werd, die thuis met verstand en lief de moge worden tegemoet getreden. Men passé zich bij hem aan, beter, dan dat hij zich bij ons moet aanpas sen. Het was een prachtige analyse, die drs. Goossens zijn geboeid gehoor overlegde. Eveneens over de mentaliteit liet de hoofd-vlootpredikant J. Sillevis- Simt een treffend woord horen. Hij herinnerde aan het feit, dat de eer ste O.V.W'ers bij onze Marine in hoofdzaak katholiek waren; zij kwa men uit het Zuiden, dat het eerst was bevrijd. Ofschoon de oorlogsvrijwilli gers veel teleurstelling ondervonden, bleken zij goede soldaten te zijn, die aan het front een openbaring werden. Zij zullen critisch thuis komen, maar zij bezitten alle menselijkheid. Ge lukkig kon deze zielzorger verklaren, dat de zedelijkheid in Indië zo goed mogelijk werd bewaard, ondanks de bekende gevaren en het feit, dat on ze jongens als overwinnaars werden beschouwd. Thuis gekomen, zullen de militairen spoedig wennen aan de huiselijke omgeving, zal hun even wicht spoedig hersteld zijn na harde Zij, u-o-oA oni ut-ij, u-ooA hen jaren, eerst 'onder de bezetting, daar na tegen de extremisten. Wij, aan het thuisfront, mogen van die terugkeer der O.V.W'ers geen probleem maken; als zij maar huiselijkheid en werk vinden, zullen zij zelf wel eventuele problemen oplossen. Techniek van de demobilisatie. Over dit onderwerp spraken kolo nel J. Goedewaigen, overste Beckering Vinckers en de heer De Ruyter van Overzeese Gebiedsdelen. Zij gewaag den van een nationale plicht, na het ontzaglijk zware leven van onze jon gens in de rimboe. Hun terugkeer in ons land moet worden gezien als een injectie van hoge waarde. In de Ge westelijke Arbeidsbureaux zullen so ciale zorg en beroepskeuze worden behartigd, om de terugkerenden zo snel mogelijk op de goede plaats te krijgen. Belangrijk ook is het demo bilisatie-centrum. Maar de jongens moeten vooral door de Thuisfronten worden opgevangen; en de werkge vers moeten teruggekomen O.V.W'ers aantrekken. Hierbij sluit aan de so ciale nazorg. Ten aanzien van de reeds gedemo biliseerden bij de Marine werd mee gedeeld, dat reeds 95 procent aan de slag is. In elk geval zullen toelagen worden verstrekt; iedere demobili- sant krijgt een burger-costuum, hi; zal voorrang hebben bij arbeidsbe middeling, en bij studie zal hij wor den geholpen. U.N.I.L.-militairen, die demobili seren, ontvangen dezelfde faciliteiten als de anderen; zij zullen via Nijme gen naar huis gaan, in de wetenschap, dat ook zij van sociale voorzieningen kunnen profiteren. Bijzondere voor delen hebben zij, waar ze mede wor den beschouwd als landgenoten, die repatriëren. Aanpassings-noodzakelijkheid. Op verschillende terreinen zal de teruggekeerde O.V.W'er zich moeten aanpassen: aan het gezin, aan de ci viele arbeid, en voor wat de inva liden betreft bovendien aan de maatsdhappij. Deskundige sprekers hebben deze onderwerpen behandeld. Zij sloten zich aan bij wat tevoren was gezegd in verband met de .trek der gedemobiliseerden naar het va derland. Dr. Emm en besprak het godsdienstige, mej. N. Ongerboer het meer huiselijke deel van de gezins aanpassing. Luitenant Hornickx van de psychische dienst Kon. landmacht gaf richtlijnen aan voor het bedrijfs leven en dr. L. J. Hut van het neuro se-hospitaal Austerlitz bood een in zicht in wat de overheid van plan is te doen ten gunste dergenen, die als invalide mllitiaren uit Indië terugke ren, zij juist daarom de meeste zorg verdienen. Wij kunnen slechts een enkele greep doen. In de actie voor zorg aan gedemo biliseerden, zullen de Kerken worden ingeschakeld. Zij willen mede de hel pende hand reiken, vooral daar, waar het gezin dreigt te ontsporen, als ge volg van verzwakking der moraal. De jongens komen nu van het ambtelijk bevel terug in de wereld van het overleg. Deswege is zekere verontrus ting gerechtvaardigd. Daarom juist is het onze plicht verantwoordelijkheid te aanvaarden ten aanzien van de ge demobiliseerden en hun gezinnen. Het gaat om mannen, die in onze plaats hun vaderlandse plicht hebben vervuld; „daarom is hun zaak de on ze" aldus ds. Emmen. En zoals mej. Ongerboer zeide: Wij moeten 'ons ge waarschuwd achten wegens de kort sluitingen die in en buiten het gezin zijn ontstaan. Wij moeten bevorderen, dat de teruggekeerden allengs glij den in het normale leven thuis. Des kundige leiding is hierbij niet te mis sen, bovendien een groot aanpassings vermogen. Uit de voordracht van drs. Hor nickx bleek wel duidelijk, dat de O.V.W'er is gaan verschillen van de burgerarbeider; hij verlangt nochtans te worden opgenomen in de maat schappij, zo spoedig mogelijk. Er moet daarom een behoorlijke inscha keling geschieden; zo niet, dan wordt een vaderlandse plicht gemist. Dr. Kraus, voorzitter van het be stuur der Ned. federatie voor de gees telijke volksgezondheid, die deze de mobilisatiedag had ingeleid, richtte zich met een slotwoord tot de aan wezigen en verzocht dringend aller medewerking, opdat de terugkeer van de jongens uit Indië vlot en uit stekend kan verlopen. Dat in deze belangrijke nationale zaak der demo bilisatie ook de dagbladpers moet worden ingeschakeld, bewees het woord van kapitein H. E. Janssen van de Legervoorlichtingsdienst. We willen het niet hebben over het huishoudboekje, maar over zui nigheid met materiaal en met. tijd en arbeid op het erf. In dat op zicht zijn dikwijls de zuinigste boe ren verkwistend; ze zien er tegen op om betrekkelijk kleine uitgaven te doen, terwijl deze soms grote bespa ringen kunnen opleveren. Dan zijn ze wat de Engelsen noemen: penny- wise en pound-fool, d.v/.z. zuinig op een cent en onwijs op een tientje, Het duidelijkste voorbeeld daarvan vindt men nog steeds op de talloze boerderijen, waar geen gierkelder aanwezig is. De kostbare vochten uit de mest, waar de meeste stikstof en kali in zit, lopen weg in een sloot of in een kuil en daarmee verliest de boer ieder jaar meer dan een gier- keldertje zou kosten. En juist die gier is het beste middel om volgend jaar vroeg gras te hebben. Er is dus deze winter meer reden dan ooit geen liter gier verloren te laten gaan. Bewaart men de gier in een open kuil, dan gaat onvermijdelijk een groot gedeelte van de ammoniak verloren door vervluchtiging, terwijl veel gier naar de ondergrond weg zakt en dus ook verloren is. De zui nigheid thuis begint dus met na te gaan of de gier wel zorgvuldig op gevangen wordt. Maar daarmee zijn we er nog niet. Er gaat ook veel voeder verloren door slordigheid in de schuur of dioor onvoldoende bescherming te gen de vorst. Ieder jaar bevriezen duizenden en duizenden tonnen voe deraardappelen en bieten, ratten en muizen doen voor millioenen schade en al deze verliesposten kunnen zoal niet geheel vermeden, dan toch sterk verminderd worden. Slordigheid in de schuur is het gemakkelijkste te vermijden, maar een van de meest voorkomende fouten is dat hooi wordt getast boven de koestal, ter wijl de planken zolder geen bescher ming geeft tegen de wasem van de stal. Het hooi wordt dan klam, gaat gemakkelijk schimmelen en verliest het grootste deel van zijn voedings waarde. Maar het geeft zo'n lekker warme stal, zeggen vele boeren. Ze ker, maar heit is wel de duurste ma nier om de stal warm te houden. Afsluiting van tocht en aanbrengen van een goede ventilatie is voorde liger en voor de dieren gezonder. In ieder geval offert er uw hooi niet aan op! Moeilijker wordt het met het in kuilen van aardappelen en bieten. Daarvoor zijn grote massa's stro no dig en dat hebben v/e deze winter niet te missen. Graaf daarom dit jaar de kuilen dieper uit, zodat de aarden zijkanten een groter bescher ming tegen de vorst geven. Vooral bieten kunnen heel goed in veel gro tere kuilen worden opgeslagen dan doorgaans gedaan wordt. Van den nenslieten en asfaltpapier kan een licht dak worden gemaakt, dat zelfs voor matige vorst afdoende bescher ming geeft als de kuil maar diep genoeg ingegraven is. Gaat het har der vriezen, dan kan met oude zak ken, dekzeilen, houten schotten en dergelijk materiaal veel bereikt worden. Veel resultaat heeft men ook wanneer men de kuil langs de zuid- wand van de schuur graaft. Van iedere luwte moet gebruik worden gemaakt. De ratten- en muizenschade is moeilijker te bestrijden. Wil men blijvende vermindering van het aan tal knagers hebben, dan moet in het vroege voorjaar, voordat de eerste nesten geworpen worden, een ge meenschappelijke actie worden ge organiseerd. Dit valt in Februari, Maart en voorkomt in de laatste stal maanden enorme schade. Intussen is het plaatselijk neerleggen van ver gif toch altijd aan te raden. Tenslotte worden er op een boerde rij te veel karweitjes op een te tijd rovende manier gedaan. Het maken van cementen vloertjes in stallen en hokken maakt het uitmesten veel ge makkelijker en spaart tijd. Een prac- tische moderne kruiwagen van ge- VERRAAD TE ALPHEN. Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage is hedenmorgen voort gezet de behandeling van de zaak te gen de 23-jarige Maria A. R. V. te Alphen aan den Rijn, die er van beschuldigd wordt, in Maart 1945 in tegenwoordigheid van de Duitser Keydenjeich verteld te hebben, dat op de boerderij van Doelman te Al phen wapens en munite verborgen en. Tengevolge van deze mede deling zijn P., J. en N. Doelman ge arresteerd; P. en J. Doelman zijn ge fusilleerd. Verdachte ontkende. Getuige Su- zanna VisSchellingerhout verklaar de, dat verd. de mededeling over door een vliegtuig afgeworpen wapens en munitie, welke naar Doelman waren gebracht, in tegenwoordigheid van Heydenreich heeft gedaan en later tegenover een „Feldwebel" heeft her haald. Getuige D. Schellingerhout gaf te •kennen, dat verd. bij dit gesprek niet aanwezig is geweest. Getuige G. Vis, die tot tien jaar Veroordeeld is, om dat hij de Duitsers de weg naar de boerderij van Doelman heeft gewe zen verklaarde, dat verd. wel in te genwoordigheid van Heydenreich en later van de „Feldwebel" over de munitie heeft gesproken. De procureur-fiscaal eiste vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzet ting uit de kiesrechten voor het le ven. Uitspraak 17 November. HAAGSE POLITIERECHTER. Kolendiefstal. De baas van de chauffeur S. B. te Leiden was er de dupe van geworden, toen B. diefstal van steenkolen pleegde, die door ver dachte werden verkocht. Dat gebeur de omdat hij geld nodig had, waar voor de Officier diefstal niet de beste oplossing vond, zoodat hij twee maanden gevangenisstraf eiste, zulks vanwege het niet meer blanke straf blad. De rechter veroordeelde tot vijf weken gevangenisstraf. De hulpvaardige. J. A. M. te Oegstgeest had als hulpvaardige gefungeerd bij enkele clandestiene slachterijen van scha pen. Hij wist niet dat het méér dan een slachting zou zijn, maar toen de slachters terug kwamen, had hij niet geweigerd. Zelf was hij er niet veel mee opgeschoten, alleen dan wat vlees en een „soeppotje" had hij ge kregen. De Officier vorderde dirie maanden gevangenisstraf voorwaar delijk, en 2000 boete of 30 dagen hechtenis; de rechter veroordeelde tot 60 boete of 30 dagen hechtenis. Voor de verjaardag. Voor de verjaardag van zijn vrouw, had de los-werkman J. G. B. te Leiden een nuchter kalfje van een boer gekocht, en het dier was in de polder clandes tien geslacht. Dit was toch ontdekt, en de Officier vorderde er vier maan den gevangenisstraf met aftrek van preventief voor. De raadsman mr. H. Rijk van Ommeren meende dat met de drie maanden voorarrest wel volstaan loon worden, doch de rech ter veroordeelde conform de eis. HAAGSE RECHTBANK. Heling. De metaalbewerker N. A. B. te Leidschendam kocht een radiotoestel, dat van diefstal afkom stig was, zodat wegens heling hij te recht stond. Verdachte ontkende ech ter iets van de diefstal te weten, waarna de Officier tot vrijspraak concludeerde. De rechtbank heeft het ten laste gelegde niet bewezen geacht, en verdachte vrijgesproken. ZUIVERINGSUITSPRAAK. Bij uitspraak van de Zuiverings raad voor de Metallurgische indus trie, bekrachtigd door de Centrale Zuiveringsraad voor het bedrijfsle ven is besloten ten aanzien van ir. Jules Emil Colin, geboren te Berzee (België) wonende te Oegstgeest, di recteur van de N.V. Hollandse Con structiewerkplaatsen en de N.V. Nederlandse Electrolas Maatschappij, beide gevestigd te Leiden, geen maat regelen toe te passen, als bedoeld in artikel 2 van het besluit zuivering bedrijfsleven. WEERSVERWACHTING X TIJDELIJKE OPKLARINGEN. o Matige, aan de kust tijdelijk nog vrij krachtige wind tussen g g West en Zuid. Wisselende bewol. g o king, maar overwegend droog en o o tamelijk zacht weer. oooooooooooooooooooooooooooooooooo Gaat liet brood in kwaliteit achteruit De Leidenaars kunnen gerust zijn. Wij hebben een geheel Zeeuws eiland afgehuurd voor ieen prima soort graan. Nu moet de oogst overge bracht worden naar onze bakkerij in de Bronkhorststraat. Het is geen Goebels graan, hiermede hebben wij als goede Nederlanders nooit 'willen werken. Dit zou voor ons bedrijf een eeuwige schande betekenen. Het is dat heerlijke Hollandse graan voor U! Ons devies is Hollanders bakken voor Hollanders. Uw bakker, ,Adv.) A. J. v. TIENEN. 9411 Telefoon 21385 laste ijzeren buizen geeft lichter en sneller werk en al deze en derge. lijke kleine verbeteringen tezamen maken het mogelijk met minder han den meer werk te doen. Met wat meer overleg zal men gemakkelijker door deze zware win ter komen. GESTOOMDE- EN GEROOKTE VIS. Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad meldt: Vis is gelukkig zonder ben. Ja, dat is werkelijk een geluk, want vis is goed vervangingsmiddel voor vlees. Vis levert nl. dezelfde eiwitten als vlees, die, als alle dierlijke eiwitter., voor ons van hoge waarde zijn. Wat voedingswaarde betreft is vis op één lijn te stellen met v'ces. Daar ze niet gemakkelijk te bewa ren is, moeten we het toejuichen, dat er vele iets verduurzaamde vis sen in de handel zijn. De gestoomde en gerockte vis neemt daaronder een belangrijke plaats in. Om te beginnen heeft het sto men en roken geen nadelige invloed op de voedingswaarde, zodat deze gelijk blijft aan die van verse vis. Bovendien levert gerookte cn ge stoomde vis niet alleen eiwitten maar is ze (zoals trouwens vele vis soorten) doorgaans ook nog rijk aan vetten. En al deze voordelen voor een gewoonlijk zo lage prijs! (Uitgezon derd de gerookte paling). Maar we kunnen toch niet iedere Lg gerookte vis op de boterham eten, zult U tegenwerpen. Denk niet, dat dat de enige manier is, waarop we gerookte en gestoomde vis kunnen gebruiken! In de eerste plaats kunnen we, om de smaak te variëren, bijv. Engelse bokking, harde bokking, of gestoom de makreel, na ze ontveld, ontgraaf en in stukjes gesneden te hebben, vermengen met een fijngesnipperd uitje en wat peper. Een smakelijk gerecht is voorts acaroni of gort met ui, gerookte vis en gesmoorde kool. Men kan déze schotel geven als warme hap bij de broodmaaltijd, maar ook als hoofdge recht bij de warme maaltijd. En wist U, dat gestoomde makreel, ontveld en van de graten ontdaan, heerlijk smaakt met tomatensaus, bijv. bij wittekool en aardappelen? Van gestoomde makreel of bok king is ook een sla te bereioen met aardappelen ui, peterselie er. sla saus of azijn. Deze combinaties ko men U misschien vreemd voor. Maar voor U ze verwerpt: probeer ze eens een keertje! Een ware uitkomst voor degenen, die op kamers wonen en weinig tijd hebben voor de verzorging van hun maaltijden, zijn de pakjes gefileerde schar. Bestrooid met eei beetje pe per en desgewenst wat zout, zijn ze ook heel geschikt voor de „boterham om mee te nemen" Gerookte poling is wellicht de meest geliefde gerookte vis, maar jammer genoeg is ze nog slechts bereikbaar voor wèlgévulde beurzen. Hoewel de dikke exemplaren natuurlijk voor velen het begeerlijkst zijn, behoeft men toch de veel goedkopere dunne exemplaren geenszins te versmaden. Voor een feestelijke gelegenheid is een toastje mét gerookte paling, met desgewenst iets peper er ever, een heerlijk hapje bij de borrel. Gerookte en gestoomde vis is wel langer te bewaren dan vose. maar toch niet onbeperkt houdbaar. De gerookte (Engelse- of zalm-)- bakking is het best te bewaren; de gestoomde, (harde, Harde wij ker of Lemster) schimmelt vlugger. Zeker is echter, dat de smaak merkbaar achteruitgaat, wanneer we de gerookte of getsoomde vis lan ger dan een dag of drie bewaren. Koop er dus niet teveel tegelijk! ROMAN VAN CHARLES GAR VICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN *3) Het was toevallig marktdag en de nauwe straten waren overvol van mensen, die in hun nationale veel kleurige klederdracht een schilder achtig toneel vormden; de mannen in rood, blauw en geel, de vrou wen met hun rode rokken en witte sluiers oh hun hoofd. Er heerste het gewone rumoer van een Oosterse stad. Veel geschreeuw veel gelach, veel gebedel. Overal stalletjes met de meest uiteenlopen de koopwaar. Daan kocht enige pakjes tabak en sigaretten welke laatste voor Grey bestemd waren. Na nog even door de bazar geslenterd te hebben ging hij de markt over om de terugweg te aanvaarden. Op een gegeven ogen blik zag hij aan het einde van een straat een meisje aankomen, dat bij het zien van Daan onmiddellijk bleef staan en na een ogenblik van ver bijsterend staren, vlug een zijstraatje inwipte, en dicht bij de ingang bleef wachten, om hem voorbij te zien gaan. Zij was op dezelfde wijze ge kleed als de dorpelingen, doch droeg haar kleding met een bevalligheid die de dame kenmerkt. Enige ogen blikken stond zij bewegingloos daar en staarde met zichtbare ontroering naar de zich verwijderende gestalte. Zij drukte haar hand tegen haar boe zem en haar ademhaling werd snel ler, alsof zij nog steeds aan de ver rassing te prooi was, die zich van haar meester had gemaakt, toen zij' hem zoeven voor 't eersc ontdekte. Dan ging zij naar een bloem en kraampje waarop ook heerlijke vruchten waren uitgestald en vroeg aan het gerimpelde oude vrouwtje, die eigenares van het stalletje was: „Wie is die Engelsman, die daar juist voorbij ging, moedertje?" De oude vrouw spieuae ovei ue straat, terwijl het meisje enige tros sen druiven nam en in haar tas deed. „Er zijn er zoveel," zei ze beleefd. ,,'t Is er zeker een van de spoor- wegwerken. Goude klanten, die En gelsen. Schijnen volop geld te hebben Hoe ziét hij er uit?" vroeg zei. „Een jonge man heel groot met een witte jas en een Panamahoed bij zonder knap van uiterlijk." „In 't wit en mooi als Sint Sebas- tiaan? Die noemen ze Nor-tone; hij is van de hoofdleiderss van het grote werk. Ja, dat is hij zeker. Hoe komt 't dat u hem niet kent? Er is hier in de stad geen meisje die het zou vragen," zei ze met een knikje van haar hoofd en een glimlachje. Het meisje bloosde^fnaar herstelde zich weer vlug; -dan glimlachte zij en antwoordde: „Ik woon hier pas, moedertje, en ik heb die Engelsman nog nooit ge zien. Hier is het geld voor de drui ven. Dag vrouwtje, goede zaken!" „Dat zullen we maar hopen," ant woordde het oudje gelaten. „Dus woont u pas hier! Dan heeft u zeker dat grote werk van de spoorlijn nog niet gezien. Nu, dan moet u eens gaan kijken. Prachtig is biet! Die Engelsen doen wonderen. Vroeger was het hier maar een klein dorpje en nu! Nu lopen cfe spoorrails om de berg en er is een reuzenbrug in de maak over de rivier en het halve dal. Als u de moeite wilt doen deze straat uit te lopen en dan links af t$ slaan, dan kimt u eens zien wat die Engelsen in korte tijd tot stand hebben gebracht." „Ik zal er eens bij gelegenheid heen wandelen. Nu moedertje, nog maals veel geluk in zaken hoor!" Het meisje verwijderde zich en sloeg de weg in, die de oude vrouw 1 had gewezen en toen zij links was afgeslagen zag ze wteldra in de verte de grootse in aanbouw zijnde werken. Ze ging op een reuzekei langs de weg zitten en trok de sluier, die haar hoofddeksel vorm de zo, dat hij bijna heel haar gelaat verborg. Natuurlijk was zij nog op gewonden door de vele emoties, want het ene ogenblik bloosde zij en zweefde een glimlach om haar kersrode lippen, om in het volgen de moment weer plaats te maken voor een matte bleekheid en een uitdrukking van sentimentele me lancholie in haar blauw-grijze ogen. Volgens de beschrijving moet hij het zijn," fluisterde ze bij zichzelf. „Groot, sterk, knap. Aantrekkelijk zowel voor mannen als voor vrou wen. Ja hij zal.'t zijn-.... En dan te denken dat hij hier is... hier vlak bij, zodat hij misschien aanstonds hier voorbij kan komen en ik met hem zou kunnen spreken. O, als ik zijn zware stem nog eens mocht horen. Maar neen, het mag niet. O, wat jammer, wat jammer! Ik zou hem zo graag de hand willen druk ken en hem horen zeggen: „O, bent u 't, juffrouw Stella!" Zij lachte, maar 't was een droe vig lachje en met een gebaar van fcfërusting, stond zij op, ging naar de markt, waar zij nog enige bood- schappen deed en keerde vervol gens naar haar woning terug, die in een stille buitenwijk lag. Even als alle andere huizen was haar huis geheel van steen gebouwd met een balcon aan alle zijden, maar in te genstelling met de andere liep er een muur omheen! Het meisje deed met een sleutel de deur open, die zij zorgvuldig weer op slot deed. De huisdeur werd door een oude vrouw geopend, nadat zij eerst door een traliewerk had gekeken wie er was. Stella gaf haar de tas met bood schappen en ging de trap op. Dan stootte zij de deur open en riep: „Vader...?' doch zij hield het woord plotseling in, toen ze zag, dat haar vader niet alleen was. De heer Landon was in nationale klederdracht gestoken, die hem bui tengewoon goed stond en de bezoe ker graaf Andrea was eveneens zo gekleed. Hij sprong onmiddellijk op en zette zich in postuur, toen hjj haar salueerde. „Ik wist niet, dat u hier was„ graaf," zei Stella, na z'n groet be antwoord te hebben. „Ik ben zoeven aangekomen, Ba- rishna." zei hij. „Het verheugt mij u zo welvarend aan te treffen; en de Barin ook!" met een blik van z'n koude ogen naar mijnheer Landon. „Hij schijnt een goede gezondheid te genieten. Maar, natuurlijk, want nu ademt u 'beiden de vaderlandse lucht weer in." „Ja," gaf Stella toe. „Maar de helft van mijn* vaderlandse lucht is in En geland graaf..." „Laat liever alLe titels weg, kind lief," fluisterde haar vader vriende lijk. „Neem mij niet kwalijk, maar ik ben zo vergeetachtig," en met een zucht vervolgde zij: ,,'t Is moeilijk, om te beseffen, dat alles zo veran derd is; dat wij niet meer in Enge land zijn waar 'het zo veilig is." „Niet altijd," herinnerde haar de heer Landon met een glimlachje. ..Ik voel, dat het voor ons nergens veilig is, zelfs hier niet, voordat..." Hij hield met een schouderophalen stil. „Ik heb uw gesprek gestoord vader. Blijft u bij ons eten, Barin? Ik vrees dat wij u slechts een zeer eenvoudig maal kunnen voortzetten." „Een korst brood in uw tegenwoor digheid, zou voor mij een feestmaal zijn." verklaarde Andrea met een buiging en een eigenaardige schitte- (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 8