Plannen van min. Gielen inzake Gymnasium en H. B. S. Congres Kath. Nederl. publiciteit EEN JAAR VOL KAJOTTERSACTIVITEIT Se Ip-leken Maandag 3 november 1947 de leidse courant pagina 7 SCHERMEN". FRANKRIJK WON OP SABEL EN FLORET Te Utrecht werden gisteren inter nationale schermwedstrijden gehou den op floret en sabel tussen de prof- ploegen van Nlederland, Frankrijk en België De Franse profs toonden zich de meerderen van hun Neder landse en Belgische collega's Nederland, waarvoor uitkwamen Abramhams, Vandervoodt en Spronk moest zich op beide wapens met de derde plaats tevreden stellen. De uit slagen waren: Floret; 1. Frankrijk 2 gespeeld, 2 gewonnen, 4 punten, 16 gewonnen partijen, 39 ontvangen en 86 gegeven treffers; 2. België 2, 1, 2, 8, 74, 63; 3 Nederland 2, 0, 0, 3. 86, 48. Sabel: 1. Frankrijk 1, 2, 11, 7-0, 76; 2. België 1, 2, 9, 70, 75; 3. Nederland 1, 2, 7, ,74, 63. GYMNASTIEK NEDERLANDSE PLOEG VOOR BELGIë. Nu voor de Olympische Spelen te Londen door het K.N.G.V. geen he- renploeg kan worden aangewezen in verband met het feit, dat geen geld middelen daarvoor door het Neder lands Olympisch Comité beschikbaar kunnen worden gesteld, diende de selectiewedstrijd te Den Haag alleen voor de landenontmoeting België Nedeland, welke 15 November a.s. t° Antwerpen plaats vindt. Het re sultaat van de selectiewedstrijd was: 1. G. J. C. Linden (Hengelo) 96.25 p., 2. G. van Galen (Enschede) 92.20 p., 3 W. Verhoekx (R'dam) 81.75 p., 4. M. J. Vos (A'dam) 90.75 p., 5. K. Boot Jr. (Alkmaar) 90.60 p., 6. G. J. Wiethaar (Heemstede) 89.75 p., 7. H. Post (Enschede) 87.85 p., 8 M. Krill Vaals) 87.75 p. Deze acht turners vor men de landenploeg tegen België. DAMMEN D.C.L.-nieuws. De competitie wedstrijd tussen DCL en WZDV (Den Haag) leverde een 128 zege voor de Hagenaars op. De ged. uitslag is: W. Huisman (DCL)v. Winsen (WZ DV) 11; J. Mertensv. Limburg 02; P. Olivierv. Meyen 11; J. StavleuBeekhoven 02; F. Fran ken Jr.De Groot 11; F. Laterveer Remmerswaal 0-2; W. OlivierJ. v. d. Horst 2-O; S. v. d- ReekH. C, v. d. Horst 02; W. LaterveerKui pers 11. Totale uitslag 812. Het tweede tieltal deed het echter beter tegen RDC II. De voorlopige uit slag is 97 voor DCL 2partijen wer den afgebroken, die zeker remise worden, zodat de einduitslag 11—9 voor DCL wordt. Het derde tiental verloor met 146 van Lisse II. 2 partijen werden ge wonnen door het niet opkomen van 2 Lissanaren, 2 partijen eindigden remise, tex-wijl de overige verloren gingen. Deze week is het programma: Maandag 3 Nov. HCDVDCL I te spelen in Den Haag. Vertrek Leiden station 18.45 uur. Donderdag 6 Nov. Kijk UitDCL 2. Vertrek Leiden stadhuisplein 19.30 uur. Eerste winstpuntje voor LDV? Voor de hoofdklassecompetitie van de N.D.B. vond in hotel Central" te Leiden de ontmoeting plaats tussen het met 3 reserves spelende LDV en het voltallige Scheveningen. Of schoon de definitieve uitslag nog niet beleend is, daar nog 2 partijen, bij de stand 79 in het voordeel van Sche veningen, moeten worden gearbi- treert, zal LDV uit deze beide par tijen minstens 3 punten halen, waar door de einduitslag 1010 zal wor den, wat dan tevens het le winst puntje voor LDV uit 6 wedstrijden betekent. De wedstrijd had een spannend verloop, na een remise van Zaalberg volgde een mooie winst partij van v. Leeuwen, waardoor LDV een 31 voorsprong kreeg, jammer was het dat de Water bij een voor hem gunstige stand een grove blun der maakte en meteen kon opgeven 33, via nederlagen van v. d. Wijn gaard en v. d. Meij, kreeg Scheve ningen een voorsprong van 4 pun ten, Uijttenbogaard kon door tijd- overschrijding van zijn tegenstander 2 punten inlopen, terwijl Heemskerk en Harland remise speelde, waarmede de afgebroken stand van 79 werd bereikt. De volledige uitslagen lui den als volgt: W. Heemskerk (LDV) C R. Tybout Jr. (Scheveningen) 11; B. SlegtenhorstJ. Olivier af- gebr.; Joh. KlinkenbergG. Tinga, afgebr.; H. de WaterA. de Ruiter 02; J. v. d. MeijL. Bal 02; J. ZaalbergA. L. Schoernaker 11; S. v d. Wijngaard—G. Passchier 0—2; W Harland—C. v. Wijnen 1—1; Th. Uijttenbogaard—F. Tinga 2—0; P. v. LeeuwenN. Cok 20. SCHAKEN T. S. G. I verliest van Haarlem. Gisteren speelde L. S. G. I de eerste competitiewedstrijd voor de hoofd klasse van de Kon. Ned. Schaakbond tegien het Haarlems Schaakgezel schap I te Haarlem. L. S. G. I verscheen met 2 inval lers voor Prof. van der Woude en Ir. Westra. Zaterdag was de partij tussen Rotteveel en van 't Hoff voor uit gespeeld en in remise geëindigd. Aanvankelijk namen de Leidenaars een voorsprong, doordat eerst Tum- mer en daarna Demmendal hun par tij wonnen terwijl v. d. Berg remise gaf, ofschoon hij o. i. iets beter stond. Maar bij deze successen bleef het. Segaar, die een zeer gunstige stelling had opgebouwd, gaf zo maar een stuk weg, de Blécourt kwam al meer en meer in moeilijkheden, Zonderland raakte twee pionnen achter en deze drie partijen gingen daarna kans loos verloren voor Leiden. Van der Nat beging de onvoorzich tigheid een „huisvlijt-variant" van het aangenomen dame-gambiet voor de eerste keer in practijk te brengen tegeneen tegenstander, die van dit gambiet zijn lijf opening heeft ge maakt! Van Steenis kwam iets minder te staan, doch wist het evenwicht te bewaren. De laatst in gang zijnde partij, IdemaDavidson was zeer spannen en eindigde in re mise ofschoon Ideima iets beter stond. De interessantste partij speelde Tummers. Na een onnauwkeurigheid in de opening, geraakte hij in grote moeilijkheden, verloor de rochade en twee pionnen. Maar de stelling bood tactische resources en die benutte Tummers op fraaie wijze zó, dat plotseling de bordjes verhangen wa ren en wit. na twee stukken te heb ben verloren van verdere tegenstand afzag. Zo ging deze eerste wedstrijd tegen de sterkste rivaal verloren. Met iets meer geluk had het gelijk spel kunnen zijn. Het nieuwe, bij deze wedstrijd voor het eerste toe gepaste speeltempo, nl 50 zetten in twee en half uur bleek uitstekend te voldoen. De gedetailleerde uitslag luidt: 1. G. Krone (H.)C. B. v. d. Berg (L.) yK; 2. F. A. SpinhovenL. J. Tummers 01; 3. R. A. G. David sonA. A. Idema y2\ 4. J. H. MarwitzW. H. van der Nat 10; 5. J. van 't HoffA. J. Rotteveel 3434 6. P VerdonckW. G Demmendal 01; 7. R de VitaP. Zonderland 10; 8. Mr. G. Snoek Henkemans W. A. G. de Blécourt 10; 9. J. de VriesM. M. Segaar res. 1—0; 10. J. BertJ. v. Steenis res. yK. To taal 64. Leiden had wit aan de on even borden. LEERLINGENTOELOOP IS TE GROOT. Op de vragen van de heer Deering in verband met de ernstige toestand bij het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs heeft minister Gie len het volgende geantwoord: Het is juist, dat bij het V.H. en M.O. in zoverre een ernstige toestand bestaat, dat het aantal onbevoegde docenten en onvervulbare vacatures niet onaanzienlijk groter is dan voor een gezonde toestand van dit onder wijs gewenst zou zijn. Naar de me ning van de minister is een onvol doende salariëring niet de hoofdzaak van deze situatie. Een „aantrekkelij ke" salariëring zou daarom de ambi tie voor het leraarsberoep niet vol doende vergroten. De minister zal een wijziging in het systeem van de salariëring der lera ren bevorderen, ten einde de gegron de bezwaren tegen een uurbezoldi ging weg te nemen. Door een verho ging van de aanvangswedde zal de juiste verhouding tot de bezoldiging der onderwijzers worden hersteld. Hij is niet bereid de maximum wedde te verhogen, daar dan een onredelij ke verhouding zou ontstaan tot de soortgelijke intellectuele beroepen enerzijds en de onderwijzers ander zijds. De minister heeft het vertrouwen, dat een rustige beschouwing van de taak van de leraar, na het in werking treden van de nieuwe bezoldiging, een voldoende aantrekkingskracht op de studerenden zal oefenen. Naar de mening van de minister is de toeloop naar het V.H. en M.O. gro ter dan wenselijk is. Dit blijkt o.m. uit de statistische gegevens, die aan- Competitie Leidse Schaakbond. Voor de le klasse werd te Bodegra ven de wedstrijd Bodegraven I te gen Philidor I gespeeld. De uitslag werd: 1. T. Scheer (B.)—A. Kbevoet (Ph.) xx; 2. H. VeermanW. F. Schüss 01; 3. J. G. Breedveldt W. A J. Mulder 01; 4, A. Scheer A. Barkema 10; 5. P. J. van Dob- ben de BruijnD. van Gelder 10; 6. J. van SterkenburgW. F. Wakka 01; 7. G. M. DorrepaalH. J. W. Elemans xx; 8. S. VerburgA H. J. Paardekooper 10; 9. LI. van Os -G. Pels 0—1; 10. P. J. G. IJdo— J. Koet xx. Totaal 3xxx4xxx. Voor de 2e klasse speelden Bode graven II en Philidor III. 1. J. W. Homels B—C. Sterk Ph. 10; 2. B. Baklaands Bakh. v. d. Brink 01; 3. J. BoefC. Colpa res. 10; 4. J. W. LiemptJ. Volders res. 01; 5. M. ScheerM. Optendre^s 10; 6. W. VerduinB. C. de Niek 01; 7. J. KooiW. Verver 3434; 8. W. B. IJdoJ. Padding 01; 9. Th. de VriesG. Plasmeijer 01; 10. J. J. HoogendoornA H. Huussen 3434- Totaal 46 tonen, dat een te laag percentage der leerlingen het eindexamen bereikt.. De minister overweegt ook om deze reden de instelling van een commis- ie van deskundigen, die de middelen :al trachten te vinden enerzijds om aan deze ongezonde toestand een ein de te maken, anderzijds om de wer kelijk begaafden, ongeacht hun sociale omstandigheden, op dè juiste school te brengen. LERAREN BLIJVEN LES GEVEN. De in Utrecht gehouden buitenge wone vergadering van de „Algemene Vereniging van Leraren bij het Mid delbaar Onderwijs" heeft niet beslo ten tot een collectieve ontslagaanvra ge. De leraren achten het niet ge wenst over te gaan tot maatregelen, die het verstrekken van goed en ge regeld middelbaar onderwijs nog be zwaarlijker maken dan reeds tenge- volgen van de regeringspolitiek het geval is. Wel spraken de leraren nog eens hun diepe teleurstelling uit over de houding der regering, die, zo wordt in een motie gezegd, nog slechts in be perkte mate aan hun principiële en rechtmatige verlangens wenst tege moet te komen. Zij zijn van mening, dat de hierdoor veroorzaakte achter uitgang van het middelbaar onder wijs de regering ernstig zal berouwen. Het ligt op de weg der regering, zo vervolgt de motie, nu ook eindelijk een bijdrage te leveren voor het te rugkeren van de zo hoog nodige rust in het lerarencorps' en derhalve in overleg met de vertegenwoordigers der lerarenorganisaties te komen tot een salarisregeling, die aan de recht matige wensen der leraren beant woordt. Het hoofdbestuur kreeg opdracht op zo krachtig mogelijke wijze en met alle gepaste middelen de verbete ring van de arbeidsvoorwaarden der leraren te bevorderen. Een congres van de Katholieke Nederlandse Publiciteit is Vrijdag en Zaterdag te Utrecht gehouden. Dit Congres was georganiseerd door de Kath. Ned. Dagbladpers (KNDP), de Katholieke Nederlandse Nieuwsblad pers (KNNP)), de Kath. Ned. Jour nalistenkring (KNJK), de Kath. Ra dio Omroep (KRO), de R.K. Neder landse Boekhandelaren en Uitgevers Vereniging (St, Jan), dé Bond van R.K. Openbare Leeszalen en Boeke rijen in Nederland. Het congres had als voorzitter de heer W. van Gent (voorzitter van St. Jan) en als dis cussieleider mr. Jan Derks, hoofd- red. van de Tijd. Na de verschillende inleidingen werd er een gedachtenwisseling ge houden, welke, mede dank zij de geestige en gevatte discussieleider en de voortreffelijke congresvoorzit ter, een niet alleen zakelijk-bevredi- gende maar óók een prettige, vriend schappelijke sfeer schiep. De inleidingen waren allen voor de belangstellenden daar aanwezig werkelijk interessant. Die van de heer Hans Hermans, ex-parlemen tair redacteur van de „Maasbode" over de Katholieke pers lokte een zéér geanimeerde gedachtenwisse ling uit, terwijl ook de discussie bij de andere inleidingen heel veel on der de aandacht bracht wat de over weging ten volle waard is. Wij willen vandaag volstaan met een kort resumé. Wij zullen zeker op veel van het verhandelde nader terugkomen. Het congres werd geopend dooi de voorzitter van „St Jan", die een bevredigende opkomst constateerde en speciaal Zijne Eminentie Joh. Kardinaal de Jong, die de eerste zit ting bijwoonde, verwelkomde. Voorts waren aanwezig o.a prof. R. R. Post, rector-magnificus van de universiteit te Nijmegen, dr. C. Bee kenkamp, chef afd. pers van het mi- HET WAAROM, HET WAT EN HET HOE RADIO DINSDAG HILVERSUM 1, 301 M. 7.00 Nieuws; 7.30 Gram.platen; 8.00 Nieuws; 8.15 Aubade; 8.45 Myra Hess, piano; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Gr. platen; 9.45 Arbeidsvitaminen; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Gr.pl.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Zeeuwse mu ziek; 11.15 AVRO's reportagedienst; 11.50 Vaudeville orkest; 12.33 Ons Platteland; 12.43 Ensemble de Speel doos; 13.00 Nieuws; 13.20 Reportage- dienst in Westkapelle; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Viool en pia no; 15.00 Het Renova septet; 16.00 Or gelconcert; 16.40 De schoolbel; 17.00 Dat kun jij ook; 17.30 Opera-duetten; 17.45 Het rijk overzee; 18.00 Nieuws; 18.15 Tom Erich; 18.30 SU'ijdkrach- ten; 19.15 Beroemde liederenreeksen; 19.45 Niwin klanken; 20.00- Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 21.30 Contact; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.30 blaasinstrumenten in de kamer muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Skyma- ters; 23.45 Mischa Elman, viool. HILVERSUM 2, 415 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.platen; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Licht baken; 9.35 Gram.platen; 10.00 Kleu ters; 10.15 Hongaarse en Russische melodieën; 10.40 Herfstpoëzie; 10.50 Uit operettes van Johann Strauss; 11.40 Gram.platen; 12.03 Gram.platen; 12.33 Vaudeville orkest; 13.50 ,,De Balkan-kwestie"; 14.00 Uit Neder lands glorietijdperk; 14.30 Onder Ons; 15.00 Vrolijk instrumentaal program me; 16.00 De Zonnebloem; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Elck wat wils; 18.00 Gram.platen; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Sylvester trio; 19.00 Nieuws; 19.20 Vrolijke Franse melodieën; 19.45 Anatomische les; 20.00 Nieuws; 20.20 Concert; 22.30 Nieuws; 22.45 Orgel; 23.00 Viool met harp; 23.35 Gram.platen. Dezer dagen kregen wij het jaarverslag 19461947 ir, handen van de Katho lieke Arbeiders Jeugd van de Parochie Onze Lieve Vrouw Hemelvaart en St. Joseph te Leiden beter bekend als de Kajottei-s van de Dekenale. En hoewel het niet in de lijn van de Jeugdbeweging ligt om met hoge boi-st op te ge ven van bijzondere presta ties grijpen we deze gele genheid tccii gaarne met beide handen aan om den volke kond te doen van een jaar vol Kajottersactiviteit. HET WAAROM. En wel om de vele „los- j lopende" katholieke jonge ai-beiders U weet wel dat slag „da's niks voor mij" eens te laten zien, dat de K. A. J. niet voor heilige boontjes met kwe zelachtige aanvechtingen is, maar voor alle jongeren, dus ook voor hen! Terwijl wij deze .terug blik" tevens ter kennisne ming aanbieden aan de goedwillende ouders van zoons boven de 17, welke zoons een por nodig heb ben! HET WAT. Wat we in dit jaarverslag lezen? Veel, zeer veel! Wij doen slechts een greep: Het begint al sensationeel nl. met een afscheid, en wel met do Sportdag in Voorhout, waarmede af scheid genomen werd van de zomer 1946. Op 4 Sep tember van dat jaar toog de K. A. J. naar de Boom- markt om de Leidse tele fooncentrale met een be zoek te vereren. Algemeen oordeel: zeer interessant! dooi- de K. A. J. in samen werking met de K. A. en waar o.a. Mevr. I^oudens van Heel als spreekster op trad. Vervolgens een Kerst avond-, waarop Kersternst en Kersthumor de hun toe komende plaats innemen. 1947 werd ingezet met een self-made avond (wat wil zeggen 100 pet. zelf werkzaamheid!) verzorgd door de ploeg „Tochtgeno ten". Ter toelichting diene. dat de K. A. J. afdeling van de Dekenale parochie werkt volgens het aanbe velenswaardige ploegensys- teem d w. z. in groepen van ongeveer 20 man. 15 Februari bracht een dolle Vastenavondviering. Een avond vol vreugde en jolijt, waaraan medewer king verleend werd door The Moodmakers. de Veto's (Vervelend En Toch Ori gineel) en de Volksdans groep „De Grote Ronde" (allemaal eigen krachten!!) Een bijzonder accent kreeg dit feest doordat deze avond we citeren letter de katholieke mannelijke en vrouwelijke jeugd met mate en in een gezonde omgeving met elkaar in aanraking! Vervolgens verscheen F.cctor Vcster op 12 Maart voor het forum der „Mino- res'' ook een ploeg en vond een gretig gehoor. In de Vasten, waarin de 3e ploeg „De Naamlozen" ge boren werd, vond een scho ne Passieavond plaats, ver zorgd door Joop Koevoets. 12 April was een belang rijke 'dag voor de afdeling. „De Minores" werden nl. geïnstalleerd en omgedoopt tot „Stuwers". Ter verdui- deliiking diene. dat men in de K. A. J. eerst een voor bereidingstijd moet door maken die benut wordt voor het volgen van een Oriëntatie-cursus, alvorens rren als volwaardig lid plechtig geïnstalleerd wordt Op 27 April werd Mgr. Buis, een Zoon der paro chie, feestelijk ingehaald. lijk „gelukkig voor ve len gemengd was, waarop door een ieder met vreug de terug gezien kan wor den en waarop door enke len zelfs een nog vreugde voller toekomst gebouwd kan worden!" Dit is niets meer of minder dan een warme adhaesiebetuiging met het veel omstreden „gemengd werken". Verder vond in die maand katholieke jongens en meis een „Vl-eermuizenavond" plaats met een Belgische Ka jotter als gastspreker. Op 9 October hield de Aal moezenier kapelaan Kooij een leerrijke in leiding over de verhoudin gen in het gezin. De 19e d. a. v. was het ook voor de Kajotters van de Dekenale „Ruiten Troef", wantook ^ïj deden enthousiast mee san de glas-actie. Een zeer bijzondere dag was 23 Oc tober: een Moederdag met een Vaderavond. Vele va ders en moeders in de De- kenale parochie zullen nog i. Let wel, niet door ge mengde jeugdverenigingen (toneel- en volksdansclubs uitgezonderd), maar door de „frequentie" van het aantal gemengde bijeen komsten op te voeren. De mannelijke en vrouwelijke jeugdorganisaties zullen er wel bij varen, in tegenstel ling met het aantal ge mengde huwelijken, dat zeker zichtbaar zal afne men. Want met de drie Weesgegroetjes 's Zondags- ter-voorkoming-van-de-ge- mengde-verkeringen alleen komen we er niet! Niet al- met genoegen terugdenken leen het slechte voorkomen, aan deze werkelijk stijlvol- maar ook het goede een le dag, die verzorgd werd kans geven. Daarom, breng Het leeuwenaandeel der or ganisatie Was in Kajotters- handen, dat was dus oké in tegenstelling met de ten groet geheven Kajotters- armen de enige disso nant bij dit feest want wij hebben „iets" tegen geheven armen! Ook bij het herdenken van de doden op 3 en 4 Mei was de K A. J. present, terwijl bij het naderen van de zomer het gehele Deke nale jongerengezelschap zich vol enthousiasme op het sportterrein aan de Zoeterwoudse Singel wierp dat dank zü de bemoeiin gen van de „Stadsraad" voor de Leidse Katholieke Jonigeren gecharterd' was. Ook het buitenleven werd niet versmaad, op 15 Mei ging het per pedes aposto- lorum naar de bollen cn 2e Pinksterdag naar Schiphol met onweer, veel lekke banden en een krakeling als voorwiel, maar met ple zier. 20 Mei vertoefde Mgr. Buis onder de jonge arbei ders van zijn parochie en vertelde van het Missie werk en de Jappen, een hoogtepunt in het jaarpro gram! Ook de sport kreeg haar deel 8 Juni in Zoe- terwoude en 15 Juni Stomp wijk, vanwaar een beker en een lauwertak in triomf mee huiswaarts ge voerd werden. 22 Juni een roeitocht LeidenOud-Ade vice-versa met hindernis sen. Op de Districtssport dag in Voorschoten 13 Juli konden de Kajotters geen enkele le of 2e plaats be zetten en werden zodoende uitgeschakeld voor de grote Bondsbuitendag in de Sleu telstad op 10 Augustus. Toch verschenen zij in de Leidse Hout in de arena, zij het dan niet als vurige handbal-matadoren maar als vredelievende altaar- bouwer^. Het slot van dit vruchtbare jaar waarin het heus niet alleen zonne schijn was werd ge vormd door een wandelfes tijn, waarbij" ook Aalmoe zenier' Kooij zijn beste beentje voorzette. HET HOE. Hoe dit 'jaarverslag er uit zag? Werkelijk ver zorgd. Getikt met een ge zellige letter (ook in schrijf machineletters is verschil) en verlucht met sierlijke tiei-lantijntjes. Het geheel tekst en uitvoering werd gewrocht door Qui- rien ter Haar, een van de steunpilaren van de Kajot ters van de Dekenale! ens, dat deze tóp-afde ling (het is de grootste groep van het district Lei den) moge groeien en bloeien, wat teven een be roep inhoudt op de vele jonge arbeiders, die nog maar steeds niet kunnen besluiten ora zicli in de rijen van de Katholieke Ar beiders Jeugd te scharen. Jonge arbeider! ook jouw plaats is bij de Kajot ters. Zet je vooroordelen op zij, haai je neus er niet voor op en kanker niet. Het bovenstaande verslag toont wat er gedaan werd, het moet nog meer worden, daarom: KATHOLIEKE JONGE Leiden Christus Koning '47 Jan van Zonneveld. nisterie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, die Zijne Excellen tie minister dr. Jos Gielen vertegen woordigde. De Minister zelf kwam in de loop van de middag het con gres eveneens bezoeken. De heer van Gent deelde mede, dat de idee voor dit congres was ge boren op de herdenking van de sterfdag van Le Sage ten Broek. Op deze bijeenkomst kan men zich be zinnen op de persoon van deze grote pionier van de Katholieke publici teit. Het hoofddoel von het congres ligt in ons samenzijn, aldus spreker. De inleidingen zullen slechts de aan loop vormen tot de discussie, de eer ste dag, Vrijdag, zal gewijd zijn aan de problemen, van de pers. Zaterdag zijn het gesproken woord en de sec tor van het boek aan de beurt. De eerste inleider was pastoor W. Nolet, die de grote waarde van de in 1847 overleden Joachim George le Sage ten Broek als Nederlands pu blicist en voorvechter van de eman cipatie der Neerlandse katholieken in het licht stelde. De historicus No- let gaf een duidelijk beeld van deze eerste leek. die op het terrein def katholieke emanciDatie werkzaam is geweest, de in alle opzichten voor beeldige voorvechter van vrijheid van drukpers en onderwijs, gelijk spr. hem noemde. Ook voor sprekers gehoor achtte inleider vele lessen te putten uit bet voorbeeld van Le Sage ten Broek. Hierna gaf Z. Em. Kardinaal de Jong de wens te kennen voor zijn vertrek enkele woorden tot het con gres te richten. De Kardinaal noemde dit congres, met vreugde en dankbaarheid, een van de meest-sprekende uitingen van onze katholieke emancipatie, een onderwerp behandelend van zo gro te betekenis in onze Kerkgeschiede nis Z. Em- hoopte dat het congres er toe zou bijdragen, onze rijke gees telijke en culturele krachten in dienst te stellen van ons dierbaar vaderland. De Kardinaal ontving het eerste exemplaar van het nieuwe boek van pater dr. Gorris S.J., over het leven en werken van Le Sage ten Broek. In de namiddag- en avondzitting van Vrijdag hielden twee inleiders principiële verhandelingen over de taakvervulling van de pers. Prof. dr. F. J. J. Buytendijk, hoogleraar in de alg. psychologie aan de universitei ten te Utrecht en Nijmegen, gaf een beschouwing over „de psychologie der katholieke publiciteit", die ech ter wegens ongesteldheid van de spreker moest worden voorgelezen. De heer Hans Hermans besprak het onderwerp „de Katholieke pers" en behandelde in een gloedvol be toog o.a. de rechten en de plichten van de katholieke pers, de beper kingen en vrijheden, die zij zich mag, en vooral ook moet, veroorlo ven tegenover de overheid, de eco nomische machten en de machten van het organisatieleven. Bij de be spreking der vraagstukken behan delde spr. de positie en de taak van de regionale pers met welke la ter aangevochten beschouwing wij het volmaakt eens waren en de verhouding tussen het dagblad, het tijdschrift en het opinie-weekblad. Zaterdag behandelde mr. Jan Derks de psychologie van het ge sproken woord, die volgens spr. nog al eens te kort schiet. De inleider sprak over de eisen, die het gespro ken woord stelt en waarin dit zich onderscheidt van het geschreven w.oord. Doordat een menigte meer gevoelig is, dan intelligent, heeft de spreker, wanneer hij de juiste toon weer te treffen en het gehoor niet te klein is, de kans om veel meer te bereiken, dan met het geschreven woord. De persoonlijkheid van de spreker moet het woord levend ma ken: hij kan niet bezielen zonder mede te delen van zjjn ziel De laatste inleider van het con gres. de heer W. van Gent, besprak het katholieke boek. Hij merkte op, dat een speciale katholieke uitgeverij en boekhandel in Nederland een his torisch gegroeid verschijnsel is. De litteraire productiviteit wordt vol gens spr. gestimuleerd door de ini tiatieven der uitgevers en de activi teit van de boekhandel. Het valt toe te juichen, wanneer bepaalde katho lieken %werken bij niet-katholieke uitgevers en werken van niet-katho lieke auteurs bij katholieke uitgevers verschijnen. Dat de katholieke boek handel steeds meer „algemene" boek handel wordt is z.i.. een gezonde ont. wikkeling mits voorraad en voor lichting het eigen katholieke karak ter handhaven. De leeszalen in ziin betoog betrekkend, zeide spr. dat in plaatsen met gemengde bevolking een of andere vorm van samënwer- king tussen openbare en katholieke leeszalen aanbeveling verdient. TEXTIEL STAKING TE TILBURG. VRIJWEL GEëINDIGD Commissie van onderzoek ingesteld De staking bij enige textielfabrie ken te Tilburg, is bijna geheel ver lopen. Van grote invloed is hierbij geweest de toezegging der werkge- een commissie in te stellen, wel ke de mogelijkheden zal onderzoeken bijzondere prestaties der arbeiders bijzonder te belonen. Gistermiddag is deze commissie gevormd. Zij omvat vijf vertegenwoordigers uit arbei derskringen, aan te wijzen door de Bedrijfsunie, vijf vertegenwoordigers uit werkgeverskringen, bestaande uit deskundigen der fabrieken, ook nog twee experts. Over de aanwijzing dezer experts heeft men zich reeds 'beraden; be noemd zijn ir. Heg ener van het Bu reau voor Bedrijfsorganisatie te Am sterdam en de heer C. Janssens, ac countant te Tilburg. De commissie, genaamd „commis sie voor werkclassificatie en belo ning bijzondere prestaties", zal haar werk zo spoedig mogelijk beginnen en de va'kraad van advies dienen in gevallen, dat bijzondere omstandig heden aanleiding geven af te wijken van de in de collectieve arbeiders- overeenkomst vastgestelde tarieven. HERZIENING LONEN GEMEENTE AMSTERDAM Tijdens een op 29 October onder voorzitterschap van de wethonder voor Arbeidszaken gehouden gecom bineerde vergadering der centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren- en werklieden zak en, werd het Raadsbesluit dd. 8 October j.l. in zake de herziening van de fi nanciële positie der gemeentewerk lieden goedgekeurd. Zodra ook nog de goedkeuring van Gedeputeerde Staren van Noord-Holland zal zijn verkregen, zal door de Amsterdamse diensten en" bedrijven tot uitbetaling der nieuwe lonen worden 'overgegaan GEEN INFERIEURE KAAS EXPORTEREN Aangezien het voorgekomen is, dat kaas die voor export bestemd was, .van inferieure kwaliteit bleek te zijn, neeft de minister van Landbouw en Voedselvoorziening de CCD gemach tigd, dusdanige partijen kaas in be slag te nemen. Het grootste gedeelte van de kaas exporteurs is blijkbaar doordrongen van de verantwoordelijkheid, die de export met zich mede brengt; een klein deel echter is»tamelijk onver schillig op dit punt en enkelen zelfs te kwader trouw. Daardoor kan onze goede reputatie gevaar lopen en de kaasexport voor de toekomst be dreigd worden. Er is reeds van een kaashandelaar te Woerden een partij inferieure kaas van 1770 kg aan de grens in beslag genomen. PAX-TABAK ZONDER BON Het Centraal Distributie Kantoor deelt- mede, dat van 1 November af tabak van het merk „Pax" in veertigigrams-verpakking zonder in levering van bonnen mag worden verkocht. Dit geldt zowel voor Pax- rooktabak als voor Pax-shag en pruimtabak, benevens Pax-prtiim- rollen. Ook kunnen van 1 November af sigaretten, vervaardigd van Zuid- Amerikaanse tabak (betgeen op de verpakking is vermeld), vrij wor den verkocht. Alle andere merken tabak en alle andere soorten siga retten, met uitzondering van de Volksherstel- sigaretten, mogen niet dan tegen inontvangstneming van bonnen worden verkocht. NIEUWE BANDENBONNEN GELDIG Tot en met 31 December as. is op de bonnen C 32 en C 33 van de in- sohrijvingsbewijzen voor vervanging van fietsbanden B.I. 612 resp. B.I. 701 een toerbui'ccnband verkrijgbaar. De bon D 43 en D 44 van de insc'nrij- vingsbewijzen voor fietsbanden B.I. 610 resp. B.I. 611 zijn t/m genoemde datum geldig voor een binnenband. Verder is eveneens tot genoemde da tum op bon A 08 van het inschrij- vingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon B 08 van dit inschrijvingdbewijs een binnenband! verkrijbaar. ALGEMENE PRIJSVERLAGING BIJ PHILIPS. Naar wij vernemen zal Philips morgen, 4 November, de prijzen van al haar artikelen, waaronder radio toestellen, alle soorten lampen, scheerapparaten enz. verlagen. Een lamp van 600 Watt b.v., welke thans nog 1.in de kleinhandel kost, zal met ingang van morgen in prijs worden verlaagd tot 85 cent. Dat Philips de prijzen heeft kun nen verlagen schrijft zij in de aller eerste plaats toe aan de krachtsin spanning van de employé's en aan de onmisbare hulp, welke zij van over heidsinstanties en van particuliere zij de heeft'ontvangen. SCHIPBRUG BIJ VIANEN. Naar de K.N.A.C. bericht, is de Schipbrug bij Vianen weer zodanig hersteld, dat auto's in eenrichtings verkeer van de brug gebruik kunnen maken. Het verkeer in beide richtingen wordt afwisselend toegelaten. ONZE NED. PASSAGIERS SCHEPEN. ALDABI, 1/11 van Antwerpen naar 1 Zuid-Amerika. I ALHENIA, Rio dc Janeiro—Rotter dam, 31/10 van Bahia. JAVA, JavaAmsterdam, 1/11 te Aden. JOH. VAN OLDENBARHEVELT, BataviaAmsterdam, pass. 1/11 kaap St. Vincent. KOTA AGOENG, Rotterdam— Ja va, vermoedelijk 8/11 van Londen. TABINTA, AmsterdamJava, 1/11 van Suez. TARAKAN, Amsterdam—Batavia, pass. 1/11 Finisterre. TEGELBERG, 30/10 van Singapore naar Rio de Janeiro. JOH. VAN OLDENBARNEVELT 4/11 van Batavia te Amsterdam ver wacht.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 7