d van Katwijk MAANDAG 3 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 HET IS GEVAARLIJK VÓÓR MANIOE TE GETUIGEN. Dr. Manioe, de leider van de Roe- meensche boerenpartij, die thans in Boekarest terecht staat, heeft alle be schuldigingen, welke tegen hem zijn uitgebra</ht, ontkend. Van de 75 gedagvaarde getuigen a décharge zijn er slechts 11 opgeko men; 18 anderen zijn gearresteerd, de rest heeft het blijkbaar niet aange durfd om vóór Manioe te getuigen. De leider van de oppositionele vleu gel van de Roemeense socialisten Pe- trescoe verklaarde, dat de vaderlands liefde vandr. Manioe boven iedere twijfel is verheven. Hij ontkende eveneens met dr. Manioe revolution- naire plannen te hebben beraamd. Vandaag zou de openbare aanklager de eis uitspreken, daarna komt de verdediging aan het woord. NIEUW PROCES TEGEN LEIDENDE NAZI'S. De Amerikaanse openbare aankla ger te Neurenberg, generaal Taylor, heeft vandaag de acte van beschuldi ging tegen 19 leidende nationaal-so- cialistische diplomaten en economen bij de griffie van het Neurenbergse militaire gerechtshof ingediend. On der de beschuldigden bevinden zich: van Weizsaecker, vroeger gezant bij het Vaticaan, Lammers, vroeger rijks minister en hoofd van de rijkskan selarij, Meissner, vroeger hoofd van de presidentiële kanselarij, Dietrich, vroeger rijksperschef, Puhl, vroeger vice-president var. de Rijksbank, Ra- sche van de Dresdener Bank, Koerner, die belast was met het toezicht op het vierjarenplan der nazi's, Darré, vroe ger minister van landbouw- en voed selvoorziening, graaf Schwerin von Krosigk, vroeger minister van finan- ciëh en anderen. HET GEHARREWAR IN KASJMIR Het is een verwarde toestand in Kasjmir-, Deze landstreek is bij de verdeling van het voormalige Brits- Indië aan Hindoestan toegewezen, ofschoon het grootste deel der in woners Mohammedaan is. Daarom maakt het Mohammedaanse Pakistan er aanspraak op en het doet zijn aanspraken vergezeld gaan van ste vige argumenten in de vorm van goed gewapende Mohammedaanse benden, die tot in de hoofdstad van Kasjmir, Srinagar, zijn doorgedron gen. Er is ook een regering van „Vrij Kasjmir" gevormd en in de provincie Gilgit is een opstand uit gebroken. Deze provincie grenst aan Afghanistan. Alle Hindoe-functiona rissen heeft men er opgesloten. DAT MOEST ERVAN KOMEN! Van officiële zijde wordt medege deeld, dat het parket van het volks gerecht te Boedaptst van de volks vertegenwoordiging de uitstoting van Pfeifer geëist heeft en de arres tatie van deze afgevaardigde, die de leider is van de Hongaarse Onaf hankelijkheidspartij, welke de recht se oppositie voert. Het is duidelijk, dat deze opposi tieleider moet worden weggewerkt. Het recept is in alle landen, welke onder leiding van Moskou staan, het zelfdb. TWEE ROEMEENSE OUD MINISTERS IN V. S. AANGEKOMEN. Twee voorinalige Roemeense mi nisters van buitenlandse zaken, Gri- gore Niculescu Buzesti en Constan- tin Visoianu, die het vorig jaar uit Roemenië vluchtten, zijn met de „Queen Elizabeth" in New York aangekomen. De twee oud-ministers behoren tot de beklaagden in het proces te Boekarest tegen dr. Julius Maniu, de Roemeense boerenleider. Buzesti zeide. dat hij en Visoianu een jaar in de V, S. dachten te blij ven en de Amerikanen wensten in te lichten over de ..werkelijke toe standen in Roemenië". NEDERLANDS SCHIP AAN DE GROND. Het Nederlandse vracht- en pas sagiersschip „Brastagi" (9.246 ton), is bij het eiland Caldeira, een van de reeks eilandjes voor de kust van Portugees Oost-Afrika, ongeveer 200 km ten Zuiden van Mozambique, aan de grond gelopen. De ,,Brastagi" heeft Kaapstad op 15 October ver laten en zou verschillende havens aan de Afrikaanse Oostkust aan doen. Alle passagiers bevinden zich ln veiligheid. De eerste stuurman v. de „Brastagi" heeft verklaard, dat, wanneer het weer erg slecht wordt, er gevaar bestaat, dat het schip in tweeën breekt. Het zit „muurvast" op een koraalrif. ALPHEN AAN DEN RIJN .DOOR AUTO OVERREDEN EN V GEDOOD. Zaterdagmiddag is de 11-jarige Arie Wolvers uit Alphen aan de Rijn. die met zijn vader per fiets op weg was naar Hoogmade, onder een pas serende veeauto geraakt, de jongen wefd op slag gedood. Zilveren jubileum „Stille Om gang". De afd. van liet Genoot schap ,JDe Stille Omgang" vierde gisteren buitenkerkelijk haar 25 jarig •bestaan. De vorige week Zondag werd dit kerkelijk herdacht. De voor zitter, de heer H. P. Jollie, hield voor de vqle aanwezigen in de St. Joseph- zaal een herdenkingstoespraak, waar in hij de geschiedenis van de afde ling releveerde. De Ghesellen van de Spelewei voerden tot aller voldoe ning het dramatisch toneelspel „De Gehangene" van H. Gheon op. Deken Nieuwenhuizen. sprak een slotwoord. NOG GEEN TELEFOON AUTOMATISERING. Wel uitbreiding van toestellen. Daar de automatisering van het Al- phense telefoonnet in verband met de schaarste aan het benodigde appara tuur, voorlopig nog wel enige tijd op zich zal laten wachten (en waarvan nieuwe aansluitingen aanvankelijk zouden afhangen), is de heer Nauta, hoofd van het Telefoondistrict 's-Gravenhage, waaronder ook onze gemeente is gerangschikt, ertoe be sloten om de oude telefooncentrale, die reeds lange tijd volgeboekt staat, uit te breiden met een nieuw z.g. „blok". Hierdoor zal het dan weer mogelijk zijn om een 108 a 109 nieu we telefoonnummers uit te geven en aansluitingen tot stand te brengen. Volgens de verwachtingen van ge noemd hoofd tal hiermede einde No vember een aanvang kunnen worden gemaakt. Voor wat de centrale be treft zal dit dat wel in orde zijn, doch dan rest nog het overige materiaal. Met betrekking hiertoe, heel in het bijzonder voor wat dè toestellen be treft, hebben de technici, aldus de heer Hartman, nog wel enige beden king. Komen ook de toestellen bij tijds af en de rest van het benodigde materiaal, dan betekent dit besluit van de P.T.T., dat mede een gevolg kan worden genoemd van de aanhou dende bemoeiing van de plaatselijke Vereniging „Alphens Belang'f, een belangrijke stap voorwaarts, in het belang van de industrie, middenstand en meerdere andere het algemeen be lang dienende instanties. Geboren: Maria D., d. v. D. Goudkuil en J. M. Domburg; Petro- nella, d'. v. C. Rietveld en M. van Duiven; Hendrik J. A., z. v P. M. Vink en J. M. Buffing; Everlina K., d. v. H. Lieftink en A. Sekeris; Ger- ritje G., d. v. H. J. van Zalingen en J. S. Krayestein; Willem D., z v. D. Herrewijn en P. Lagerwey; Eddie B., z. v. T. B. van Rijn en A. J. van Vliet; Jacob, z. v. J. Gerling en A. Haring; Alida M., d. v. J. van Om meren en van K. M. v. d. Meiden. Huwelijksaangiften: J. J. Spieren burg 0 j. en C. W. Klink 20 j.; J. H. Hansen 26 j. en M. H. J. Gesman 23 jaar. Huwelijken; P. W. B. Barij. 24 j. en B. M. van den Brink 19 j. ALKEMADE Geboren; Emilius A. R. J., z. v. A. H. J. Lohman en W. C. A. Twaalf hoven; Antonia P. M., d. v. H. L. Huigisloot en A. M. Klein; Kla- zina S. M„ d. v. T. Th. Elstgeest en M. A. Bakker; Pieter, z. v. J. Riet dijk en G. Schalk; Gerarda, d. v. J. Klomp en W. D. Lugtigheid; Henri- cus J. A., z. v. J. A. M. Bakker en H. C. Manken; Petronella M. B., d. v. C. W. v. d. Zwet en C. E. Klein; Hubert us G. F. M., z. v. H. J. N. Vol- water -en P. M. Huigsloot; Cornelis M., z. v. C. L. Borst en M. A. Turk; Gerardus A. C. M., z. V. J. E. M. de Koning en C. M. Vesseur. Ondertrouwd: A. M. van Bevkel en M. C. Wesselman; R. Drijfhout en M. M Th. Vaneman. Gehuwd: B. J. Loogman en J. A. Witteman; G. N. Koek en E. J. Broekhof; A. J. Meijer en M. MI de Jong; H. J. Spruit en G. C. de Jong. BOSKOOP Winkelweek Door d^ buurtver. „Centrum-West is in de gehouden ledenvergadering besloten, tijdens de St. Nicolaas-week een winkelweek te organiseren. Geboren; Johannes z. v. M. Blijleven en A. Sekeres Jeannette Helena d. v. J. v Bergen en A. v. d. Berg. Hendricus Johannes z. v. H. J. v. Jaarsveld en P. C. Straver, Anna Wilhelmina Carolina d. v. G. W. Mul der en A. J. v. Vliet. Ondertrouwd: C. G. Ravensberg en M. W. v. Zon. Getrouwd: J. B v. Aken 21 j. en M. Kranenburg, 20 j. P. Ouwerkerk 54 j. en J. v. Brakel 37 j.aar. Overleden: Aaldrik Eildert Stijkel 60 j. Jan van Spanje 66 jaar. KATWIJK Geboren: Jacoba. d. v. D. de Best en J. van Rijn; Leendert, z v. J. van der Does en B. Schoneveld; Arie, d. v. J. den Hollander en A. van der Plas; Cornelia, d. v. C. Guyt en A. van DuyvenvoordeBastiaan, z. v. C. Varkevisser en J. Hellenberg; Jan, z. v. J. van der Plas en E, Dijk- huyzen; Dirkje J., d. v. B. Zwaan en J. van Duyn; Geertruid, d. v. A. Haasnoot en A. Hoek; Gerda G. L.. d. v. J. Zwaan en D. van der Bent. Getrouwd: W. Bepgheij en D. Kuyt W. J. Schut en K. de Jong; H. van Duyn en L. van Duyn; H. v. Rhijn en T. Remmelswaal. Ondertrouwd: C. A. G. Kortekaas en P. M. A. Rietveld; D. Jonker en J. van Rooien; S. W. Laan en, W. W. van der Plas. Overleden: H. de.Best 8 jaar; M. H. de Vreugd 6 maanden; A. B. de( KATWIJK AAN DEN RIJN Brand. Zaterdagnamiddag brak brand uit in de Pepersteeg in de zeer grote schuur van de heer D. H., in huur bij de groentenhandelaar A. v. d. M. In zeer korte tijd stond de schuur in lichter laaie. Twee vracht auto's konden slechts met moeite nog gered worden. Een pasgelöste grote partij uiën ging verloren. De brandweer van Katwijk a. d. Rijn was spoedig ter plaatse maar aan be houd van de schuur was nie't te denken, ook niet toen inmiddels de brandweer uit Katwijk was gearri veerd en met een rqotorspuit de brand bestreed. Het gebouw ging dan ook geheel verloren. Wel wist de brandweer de brand te beperken tot de schuur, zodat de omwonenden weinig of geen schade hebben gele den. De oorzaak van de brand in nog onbekend. KOUDEKERK. Geboren: Albert, z. v. J. Peters en van A. van der Roon. Overleden: Sytze van der Leede 30 j. echtgenoot van J. v. Egmond.. LEIMUIDEN K.A.B. Vrouwen. Het K.A.B.- bestuur riep vorige week de vrouwen van de Kath. arbeiders bijeen in café Keijzer. Ongeveer 30 dames waren aanwezig, in de bijeenkomst die werd geleid door de vóorz. mevr. Broek huizen. Mej. Stringa uit Den Haag zettë de doelstelling der KA.B. uit een. Na deze vlotte en interessante toespraak werden plannen ge maakt om een club op te richten te bespreken. Een tiental vrouwen om de gemeenschappelijke belangen werden aangewezen om een werk comité te vormen. Onder genot van een kopje koffie werden nog enkele prijzen verloot. Gouden ^chtpaar Oip 29 October vierde 'het echtpaar Tukker-Vogelaar zijn gouden huwelijksfeest. Des avonds werden zij verrast door een serenade van de muziekvereniging „Symphonie." Onderwijs Wegens het berei- en van de pensioengerechtigde leef tijd is met ingang van 1 Nov. eervol ontslag verleend aan de heer H. Ch. Th. Heilen, onderwijzer aan de St. Jansschoot mej. P.M. Timmers, on derwijzeres aan de St. Jozefschool, zal de plaats van de heer Heilen in nemen. NOORDWIJK Geboren; Theresia H. M., d. v. L. Vliet* VlielandBakker; Leo J., z. v. H. Binnendijkv. Laar; Paca- fica L. L. M., d. v. Th. R. van Rhijn; Heemskerk.. Wilhelmina H. J.. d. v. D. P. LindhoutFeijnenbuik; Fer dinand E., z. v. 1% F. Meijer—Peper zak; Margaretha J., d. v. P. J. Bre- derodev. Loon; Abraham, z. v. P. SmitOosterlee; Karei B.. z. v. H. A. BosVenselaar; Franciscus W., z. v. A. KoemanWijnands. Ondertrouwd: C. van Rooyen en W. P. Nelisse; A. de Jong en Th. Winnerl. Ge.trouwd: G. S. de Jeu en Th. v. d. Staak, J. Bedijn en H. van Roon, D. Klinkenberg en G. Vink; A. J. v. d. Drift en M. Kampman. Overleden: C. A. v. d. Zalm m. 43 jaar; Alida G. Geerlings 80 jaar. NOORDWIJKERHOUT Bioscoop Vrijdagavond opende de burgemeester de als bioscoop in gerichte zaal van café de Zwaan. Aan de zaal is een brandvrije caibine gebouwd voorzienvan twee filmtoestellen. Geboren: Adriana A. M. d. 'v. W. van HageVerdegaal; Petrus Th. z. v. P. v. d. SteenBruins; Johanna Fetrfonella M., d. v. F. Hulsebosch Geerlings; Antonia G. N., d. v.' H. v. d. BergBroekhof;a Maria W. J„ d. v. G. W. v. d. SterrenWillem- sen; Johannes G. M., z. v. A. J. C. Bontjev. Diemen; Karei J., z. v. J. van Bohemende Winter; Elisa beth Engelberta G. M., d. v. J. C. J. OostdiamWarmerdam; Camelia E., d. v. C. P. Buschman—v. Leeu wen; Petrus C. M., z. v. A. W. C. Heemskerk—v. d. Holst; Dingeman, z v. C. Noord ermeerRietveld; Geertruida W. A. M., d. V. M. J. P. Duivenvoordevan Steijn; Adrian us N. M., z. v. E. J. Hogervorst—Stok man; Maria A. H., d. v. H. J. Wien- tjesEnthoven; Adrianus, z. v. A. Groenenvan der Klugt; Maria Q. C.. d. v. B. M. BonZonneveld; Cor nelia J. E. M. d. van J. C. Balk— Vester; Leonardus A. M., z. v. L. J Cosijnv. d. Pouw Kraan; Martinus J. M„ z. v. P. C van Eeden—Lange- veld; Richardus P. M., z. v. G. P. van KintsGeerlings; Josephine P. M., d. v. P. PetersLeenders; Theodorus G. M., z. v. J. v. d. Linden—Vree burg; Jacobus G. M., z. v. Th. A. VerwerKok; Adrianus J. M., z. v. J. C. RomijnMeiland. Huwelijksaangiften: H. C. de Wit 24 jaar en G. M van Dam 23 jaar; J. Hoogkamer 42 j. en A. Duiven voorden 45 jaar; G. A. Straathof 27 jaar en J. M. van der Eist 24 jaar; J. J. Duivenvoorde 24 jaar en A. M. van Denzen 28 jaar. Huwelijken: J. KoningC. M. v. d Berg; H. J A. Oomen—J. E. Ver wer; C. W. Stokman—A. van Steijn; J. J. VerhartC. M. Duivenvoorden; J. N. Rijners—J. v. d. Aart. Overleden: H. Schrama 24 jaar; Th. E. Warmerdam 6 jaar; A. Pee- ters 70 jaar; A. Groenen 2 dagen; L. Zuiderduin 8 mnd.; M. P. de Vette 24 jaar echtgenoot van M. A. v. d. Lans; F. P. v. d. Berg 45 jaar, echt genoot van C. C. Zonneveld; C. IJ. V. van Halderen 71 jaar, echtgenoot van J. Verhaal; L. P. Hogervorst 77 jaar. TER AAR Geboren- Petronella H. M., d. v. A. C. Röling en M. C. de Boer; Nicolaas, z. v. C. Meeuwis en W. Froolik; Dirk W. P., z. v. P. van Har ten en K. Hart. Ondertrouwd: P. E. Donker 24 j. en R. Bogenfl 23 jaar. Gehuwd: A. H. Gerling 24 jaar en M. Heemskerk 23 jaar. Overleden; Maart 1945 te Altdamm bij Stettin: Dirk van Leeuwen 24 j. Nicolaas, z. v. C. Meeuwis en W. Froolik, 2 dagen. VOORHOUT Herwonnen Levenskracht In een propaganda-bijeenkomst van Her won Levenskracht hield burgemees ter de Graaff een toespraak en spoorde allen aan het mooie doel zo veel mogelijk te steunen. De toneelvereniniging St. Pancra- ;tius van Sassenheim kwam voor het voetlicht met het toneelstuk „Kind heb ik jou gedood?" van Frits van Duinen. De vertolking van dit drama was voor de volle honderd procent af. Het was een gezelschap wat wij hier gaarne nog eens terug zien. De verloting ten bate der kas was een succes. Donderdagavond kwam de raad van Katwijk in vergadering bijeen. Afwe zig de heer Scheerens, met kennis geving. Opder de ingekomen stuk ken was de mededeling dat de Distri butiekring Katwijk, welke omvat Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg, wordt opgeheven en administratief wordt ondergebracht bij de Kring Leiden. Voor de behandeling der ver dere punten komt een verzoek van de heer Ouwerling, gesteund door de heer A. Warnaar met betrekking tot het z.g. uitdrijven4 der boeren uit de kom der gemeente. Wij hopen hierop nader terug te komen. Besloten wordt terreinen „Het Wit te Hek", die later bestemd zijn voor plantsoenen, aan Quick Boys te ver huren voor 350.per jaar. De Staat heeft in 1914 grond onteigend van de gemeente waarvan t"hans is gebleken dat 'n deel aan C. Schaap, Vliersteeg 21. behoort. De gemeente heeft daar voor ontvangen een inschrijving Grootboek, groot 1314. De heer Schaap verzo.ckt thans bedoelde in schrijving aan hem ten goede te doen komen, hetgeen naar het oordeel van B. en W. billijk is. Aldus wordt be sloten. Gebr. K. van Dijk vragen de barak te mogen kopen van de ge meente vpor stalling van hun vee. De barak is 14 Aug. 1.1. door de gemeen te aangekocht en stond aan het P- Kanaal. B. en W. stellen voor de ba rak aan Gebr. v. Dijk te verkopen voor 1750.kostprijs plus onkos ten. Besloten. De heer Jac. Haasnoot Kz. vraagt te kopen het perceel bouwterrein Sandtlaan-Veilingterrein groot 546 M2. Prijs 6.per M2. Besloten. De heer J. J. Koning, Wassenaarseweg 9, vraagt de grond te huren onlangs door de gemeente gekocht, waarop een theeschenkerij en benzinestation staat. B. en W. stellen voor deze grond aan K. te verhuren voor 10.— per maand met een opzegtermijn bei- derzijde van een maand. Dit in ver band met eventuele bebouwing en wegaanleg. Aldus wordt besloten. De heer C. Woldringh wil de grond die hij vroeger van de gemeente kocht op verzoek van de gemeente 'faeer verkopen, 3255 M2. a 9.25 en 3421 M2. a 8.per M2. De gemeente zal de gemaakte transportkosten groot 3406.43 en 1000.— architectenkos- ten betalen en rente tot 3 pet. Terugbetalingen en nieuwe aankopen. De raad keurde goed het voorstel tot terugkoop van grond, indertijd verkocht aan de Katw. Bouwver. voor een bedrag van f 451373.— plus alle kosten van architect, rente enz. tot ƒ54.741.60 in totaal. De wonin gen, die hierop gebouwd moesten worden, zijn intussen op gedeeltelijk ander terrein gebouwd. Voorts wordt besloten van Rijnland aan te kopen 3.91.34 H.A. grond a 0.80 per M2. nodig voor een berg- haven, mede op voorwaarde, dat de gronden vóór een nog nader te bepa len datum tot water moeten zijn ver graven. Dan het voorstel tot aan koop van 35.000 M2. grond van Rijn land a 2.75 per M2., waarvan 20.700 Mr. in erfpacht ten (N. Westen en ten Z. Oosten van de Sluisweg tegen een jaarlijkse canon van 5 ct. p. M2. voor gedurende 100 jaren. Verder zal voor het wegbreken der opstallen op het Zuid-Oostelijk deel 7500.moe ten worden betaald, plus een afezet- ting die naar schatting 11.730.zal kosten. Meerdere leden voeren hier over het woord, doch uiteindelijk wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. Dan volgt een voorstel tot het aanschaffen van nieuwe ketels voor de Centr. Verwarming in het Raadhuis. Er zijn 2 aanbiedingen. Een en ander staat gespecificeerd in het voorstel, doch een later ingekomen aanbieding brengt de stemmen in be weging en uiteindelijk wordt beslo ten deze aangelegenheid te geven in handen van B. en W. en de Commis sie van fabricage. De kosten zullen pl.m. 7500.bedragen. Besloten wordt dan te Katwijk aan de Rijn achter het voormalig gemeen tehuis een Brandweergarage te doen bouwen naast de bes-taande die on bruikbaar is. Kosten pl.m. 7000. Over een oud-inspecteur van politie. Punt 16. Krachtens de bepalingen der Wet Overheidspersoneel 1946 moet aan personen te wier behoeve tijdens de bezetting ingevolge door de bezetter uitgevaardigde voorschriften geen salaris is uitbetaald, een schade loosstelling worden toegekend tot een geldwaarde, dat onder normale om standigheden zou zijn genoten. Ver zoekschriften hiervoor zijn binnen gekomen van R. Warmoltz, Inspecteur van politie, mevr. J. C. v. Duyven- bodev. d. Oever, Wed. van D. v. Duyvenbode, H. Gerritsen, adj.-comm. ls-te kl. ter secretarie, B. Slatius, idem. en W. de Jong, arbeider bij de plant soenen, resp. voor ƒ5287.26, ƒ6604.33, 1743.26, 692.41 en 1563.65. Met de 4 laatstgenoemden kan de raad zich geheel verenigen, doch ten opzichte van de Insp. v. politie komen meer dere tongen los. De heer Warmoltz zegt in zijn verzoek om politieke re denen te zijn ontslagen, wat in de ontslagbrief niet voorkomt. De vraag is voor verschillende leden: waarvoor is de heer Warmoltz ontslagen. Er zijn allerlei mogelijkheden voor ont slag (geïnterrumpeerd wordt: b.v. on- OEGSTGEEST Geboren: Robert, z. v. H. Jager man en H. Mens; Gesina C., d. v. J. A. G. Delfos en S. M. Chr. Woelders; Leonardus J. M„ z. v. J. A. Heij- mans en W. Fr. Duijnhoven; Hendri- na, d. v. A. den Haas en J. den Heijer; Hermina J., d. v. B. H. Tobé en G. J. Graafland. Ondertrouwd: E. J. Fontein m. 29 jaar en E. C. Henzing vr. 21 j. Getrouwd: J. A. van Dam en C. J. v. d. Burg; W. Nijboer en P. v. dt Mey. bekwaamheid). De voorzitter zegt, dat Warmoltz niet voor de Duitsers wilde werken. ^Gevraagd wordt, waarom de heer Warmoltz dan gere geld te Katwijk kwam. Zelfs toen hij z.g. onderduiker was kwam hij toch te Katwijk. De voorzitter licht aan de hand van de wet Rechtsherstel toe, dat uitbetaling zal moeten plaats heb ben. Zelfs in gevallen, dat men om onbekwaamheid ontslagen zou zijn, moet toch schadeloossttelling plaats hebben. De raad neemt het voorstel van B. -en W. aan. Salariëring gemeentepcrsoneel. Punt 17. Besloten wordt medewer king te verlenen ten behoeve van de Christelijke Opleidingsschool. Dan is aan de orde het voorstel met betrekking tot de salariëring- van het gemeentepersoneel. Ook hierover voe ren verschillende leden het woord. In het algemeen is men niet geheel be vredigd, vooral ten opzichte van de regeling voor de ambachts-vaklieden, die in salaris gelijk gesteld zijn met meteropnemer-incasseerder. De voor zitter en wethouder v. Leeuwen tonen duidelijk aan, dat bereikt is wat be reikt kon worden. De heer v. Beelen vraagt nog of de nieuwe regeling zal ingaan 1 Oct. 1946, doch de voorz. meende te moeten betwijfelen, of zulks zal zijn toegelaten. Op z'n vroegst per 1 Januari 1947. Gemeentelijke hypotheken. Dan hebben B. en W. een medede ling in verband met de suggestie van de heer Scheerens inzake het ver strekken van gemeentelijke hypothe ken. In het praeadvies komt uit, dat, naar het oordeel van B. en W. het gemeentelijk apparaat al zwaar ge noeg belast is en nog niet gebleken is, dat de particuliere geldmarkt te kort schiet, althans er zijn geen ge vallen bekend. Op grond hiervan heb ben B. en W. geen vrijheid op de voorstellen in te gaan. Na enkele op merkingen van leden houdt de heer J van Rijn een lang en uitvoerig be toog, waarin uitkomt, dat de denk beelden van de heer Scheerens niet kunnen opgaan. Volgens de voorz. is hetgeen de heer v. Rijn betoogde niet geheel juist. Grote hypotheekbanken zijn momenteel al in overleg met de over heid ten opzichte van deze aangele genheid. Een gedeelte van de Biltlaan wordt op verzoek van mevr. de Geus tot openbare weg bestemd. En de veror dening op de collaborateurs wordt in die zin gewijzigd, dat zij, die in het tijkvak 10 Mei 19405 Mei 1945 zich hebben schuldig gemaakt aan enige handeling of gedraging waardoor steun is verleend aan de vijand, niet kunnen pachten, huren, leveren of aannemen, van gemeentegoederen voor een nader te bepalen tijdsduur. De voorz. deelt op een desbetreffende vraag van de heer C. van Beelen me de, dat het Cammandeurspad voor motorrijtuigen zal worden verboden. De heer van der Zwam vraagt invloed aan te wenden om het gedeelte van de nieuwe Prov.weg bij het viaduct in gebruik te nemen. Dit om het ge vaarlijke Kruispunt bij Callaoweg Kerkstraat te ontlasten. De heer van der Plas wijst op hetgeen reeds in de vergadering van 3 Mei 1.1. is betoogd ten opzichte van de in de bezettings tijd benoemde politie-inspecteur Buyens. Dat heer heeft reeds 2Yi jaar vacantie. Hij doet niets en strijkt steeds zijn salaris op. Hoe zo iets in een geordende maatschappij kan be staan is voor spr. een raadsel. Spr. vraagt de voorz. hieraan alle aan dacht te schenken en desnoods een audiëntie bij Minister Witteman. Zo iets moet, en spoedig, opgelost wor den. Hij bewoond een prachtig huis, geschikt voor twee gezinnen en mits dien vraagt spreker ook de aandacht van de woningcommissie voor dit ge val. Volgende vergadering antwoord. Hierna sluiting met gebed. RIJNSATERWOUDE Geboren; Albert, zoon van E. G. Aozeboom en A. Peters. SASSENHEIM Gemeenteraad. De raad komt Dinsdaig 4 November, des avonds te half acht bijeen in spoedeisende vergadering. Agenda o. a. Aangaan geldlening, Aankoop bouwterrein. Dank. Als waardering voor het feit, dat dank ^ijn aanwijzingen, toen het Bomenkwartier zondier stroom was, door een lek in de kabels dit spoedig gevonden werd, is aan de heer G. Diederiks namens het be drijf door de Burgemeester ten ge meentehuize een enveloppe met in houd overhandigd. Woningbouw. Het Bouwen van 30 woningen op een terrein aan de Zandsloot is door hét bestuur der Woningbouwvereniging „Vooruit gang" bpgedragen aan de heer C. J. Kiebert alhier. Zilveren Onderwijzersjubileum Op 31 October j.l. vierde de heer P. E. A. v. d. Kamp, onderwijzer aan de R.K. Jongensschool te Sassenheim, het feit dat hij voor 25 jaar de onder wijzersakte behaalde. Ofschoon dit feit pas kort te voren bekend werd. grepen collega's en leerlingen de ge legenheid aan om de jubilaris te hul digen. 's Morgens om 7.15 waren alle jongens in de H. Mis die tot zijn in tentie werd opgedragen. De gezangen onder de H. Mis werden door de kin deren uitgevoerd. Om 9.30 uur werd de jubilaris met echtgenote en kinderen in het K.S.A.- gebouw door het hoofd der School, de heer M. J. A. Post, ontvangen waarna door de verschillende klassen een feestprogramma werd verzorgd. Twee leerlingen van de klas van de heer v. d. Kamp boden een bloemstuk aan. In een kort woord memoreerde pastoor P. Braak de verdiensten van de jubilaris en overhandigde hem namens het schoolbestuur een ge schenk in couvert. De heer Post sprak namens colle ga's en leerlingen en overhandigde een prachtige leeslamp. Een delegatie van de R.K. Meisjes school kwam de jubilaris in de bloe metjes zetten. Op 't einde sprak de feestvierende onderwijzer een kort dankwoord en vroeg om blijvend gebed om Gk>ds zegen bij het moeilijke en verant woordelijke werk van de onderwij zer. Geboren: Petronella Margretha Maria d. v. J. B. T. v. d. Kraan en G. v. Zuijlen, Elisabeth d. v. A. Bou- man en M. E. Okker. Agatha Maria Louise Nellie d. v. J. C. Witteman en M. M. L. v. cL Voort. Johanna Maria Cornelia d. v. A. P. Homan en M. J. v. d. Meer. Ondertrouwd Gerardus Th. v. Zoen 40 j. en Theresia C. H. Pekelharing 37 jaar. Getrouwd: L. Ammerlaan 54 j. en B. M. C. Klijnman 51 j. WARMOND GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Warmond; kwam in vergadering bijeen. Beslo ten werd over te gaan tot bouwrijp maken van de door de gemeente aan gekochte gronden nabij de Lokhorst laan. Wanneer deze gronden bouwrijp zijn gemaakt kan het volgend jaar terstond worden overgegaan 'tot bouw van een aantal nieuwe woningen, los van de 12 woningen, die thans reeds in aanbouw zjjn. De kosten hiervan zullen bedragen f 43125.- Aldus werd met alg. st besloten. Vastgesteld werd een verordening tot regeling van de vergoeding van verplaatsingskosten van gemeente personeel. Op voorstel van B en W werd besloten enige stroken grond gelegen langs de Jan Steenlaan niet over te nemen. Ter 'tafel kwam een voorstel tot het aan gaan van nieuwe overeenkomsten betreffende de levering van gas en electriciteit met de Lichtfabrieken te Leiden. De kwestie van de in deze gemeente geldende tarieven in ver houding van die in andere gemeen ten is jaren lang een doorn in het oog geweest van-de bestuursautori- teiten van Warmond, maar de hier omtrent met de Lichtfabrieken ge voerde onderhandelingen hebben nimnjer tot een tastbaar resultaat kunnen leiden. De nieuwe tarieven zullen thans niet hoger liggen dan de tarieven in de gemeente Leiden. Dit geeft voor de inwoners een directe besparing van 5 cent per K.W.U. voor wat betreft de electriciteit en 2 cent per M3 voor wat betreft gas. Bij de rondvraag verzocht de heer de Greef om de gemeente bemidde lend te doen optreden bij de aanvoe ring van cement voor de nieuw te bouwen woningen aangezien deze aanvoer stagnatie ondervindt, (wordt toegezegd). Mevr. van der Struijs- Scheltens verzocht aandacht voor de electrificatie van Lommerlust en ver betering van de riolering in de War- mundastraat (wordt toegezegd). De heer van Bladel wees op de slechte toestand van de Wasbeeklaan. (on derzoek wordt toegezegd). De heer van Vliet informeerde naar het sta dium, waarin de aankoop verkeerde van het Overbosch. (Deze aangele genheid is in behandeling bij Rechts herstel. Men verwacht een gunstige beslissing). Hierna ziting met geslo ten deuren. ZÖETERMEER Personalia. Voor het cand. exa men- in de econ. wetenschappen is geslaagd de heer J. J. Versluys. ZOETERWOUDE Diefstal In een der afgelopen nachten, heeft men ten nadele van de landbouwer J. v. V. in de Weipoorl een varken ontvreemd. WOUBRUGGE Gerouwd: S. P. v. Leeuwen en J. A. Disseldorp. Overledén; Theodorus Zoetemelk 93 jaar. AMMONIAKGAS ALS BEMESTING De Amerikanen hebben weer wat nieuws ontdekt, nl. dat ammoniak gas heel voordelig rechtstreeks ter bemesting van groeiende gewassen kan worden aangewend. Ammoniak is een vluchtige stof, die scheikundig gebonden moet worden aan andere stoffen, of opgelost in water om te kunnen worden gebruikt. Men kan echter ook het gas zeer sterk samen persen, waardoor het vloeibaar wordt. Daardoor is dit vloeibare gas alleen te bewaren in stalen cylinders. In Amerika gebruikt men thans ver bouwde vlammenwerpers om vloei bare ammoniak op het land te bren gen. Deze vlammenwerpers zijn uit gerust met tanks, die een hoge span ning kunnen verdragen, want daar in wordt de brandstof samengeperst, die voor de ontvvHekeling van een spuitvlam van 60 meter lengte wordt gebruikt. Deze tanks v/orden gemon teerd. op een gewone tractor, die ter weerszijden van een rij maisplanten een geul in de grond trekt van 15 cm. diepte. Tegen de vorentrekker aan is een buisje aangebracht, waar uit ammoniak spuit. Zodra het gas uit de buis ontsnapt, verdampt het, maar daar de voor weer direct ach ter de buis wordt dichtgewerkt, blijft het gas in de grond, waarin het zich naar alle kanten verdeelt. Het gas wordt nu onmiddellijk door het bodemvocht en door de verschil lende stoffen waaruit de teelaarde bestaat vastgelegd en daardoor wordt een uiterst fijne verdeling van de stikstof uit de ammoniak verkregen, hetgeen de omzetting tot opneembare nitraten bevordert en de voedings stof rechtstreeks ter beschikking van de wortelhaartjes brengt. De kosten komen op 60 pet. van nitraat- bemestingf, terwijl de uitwerking verrassend goed is. Nadat vorig jaar proeven waren genomen op het be kende proefbedrijf van de Tennescee- vally, zijn dit voorjaar in de Zuide lijke staten 60.000 H.A. met ammo niakgas bemest en de uitbreiding hangt thans alleen af van het ter beschikking komen van meer am moniaktanks.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2