3)e Sou/ta/nt Een compromis-resolutie aanvaard Kerend getij ook in Engeland Een onafhankelijke Joodse en Arabische staat MAANDAG 3 NOVEMBER 1947 Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. Telef. Administratie, Advertenties 20826. Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN y 38e JAARGANG No. 11228 Abonnementsprijs 10.30 per week, f 1.3t per maand, f 3.90 per kwartaal. Franco per post 4.65. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden 1.50. V Bij een herdenking van de „kerkhervorming" |N DE PIETERSKERK te Leiden is, evenals elders, verleden week her dacht het feit der „Kerkhervorming". Zulk een herdenking is heel ver klaarbaar en natuurlijk moet een katholiek zich kunnen realiseren, zich kunnen indenken, dat protestan ten aan zulk een herdenking behoefte i gevoelen. Maar, wat ons bij die herdenking in de Pieterskerk stuit, is het feit, dat de predikant ds. D. J. Vossers in zijn rede het nuttig en nodig heeft geoor deeld, niet slechts te wijzen op het goede, wat* naar zijn overtuiging ligt opgesloten in de belijdenis en bele venis van het Protestants geloof, maar en, naar onze indruk uit het ver slag, vormde dit zelfs het voornaam ste deel in zijn rede aanvallen te doen op de Katholieke Kerk, aan vallen, die gegrond zijn op feitelijke onwaarheid. Wij lezen in een verslag zijner rede in het „Leids Dagblad", dat ds. Vos sers memoreerde „het onlangs te Maastricht gehouden Mariacongres, dat spr. veroordeelde om de daar ten toongespreide afgoderij en de specu latie op de domme volksvroomheid"! Bij de lezer kan de gedachte oprij zen, of ds. Vossers hier niet zelf spe culeert op de domheid onder het volk bij zulk een onware voorstelling van de katholieke leer en practijk en der katholieken „vroomheid". Maar wij willen oprecht verklaren, dat wij aan nemen, dat de spreker niet beter op de hoogte is, ondanks de bij herhaalde herhaling gegeven verklaringen van katholieke zijde betreffende de Maria verering, ondanks het feit, dat tijdens bedoeld Maria-congres geen enkele woord is gesproken en geen enkele daad is gesteld, waaruit zou kunnen worden geconcludeerd, dat de katho lieken aan Maria goddelijke eer be wijzen en goddelijke macht toeken nen. De verblinding, tengevolge van ingeroeste vooroordelen, schijnt*, bij sommige protestanten, helaas, nu een maal zo radicaal en zo totaal te zijn, dat het voor hen onmogelijk is, de waarheid te zien! Wat door ds. Vossers is gezegd, is objectief: laster grievend voor de katholieken is die laster, die nu weer publiekelijk is verspreid. Wij vragen aan ds. Vossers, nu eens ernstig te trachten, zijn bewering niet te laten blijven een loutere bewering, maar deze te bewijzen. Dat zal hem zeker niet mogelijk blijken! De bekende Engelse schrijver, op latere leeftijd katholiek geworden, R. K. Benson, schrijft in zijn werk „The .Friendship of Christ": „Protestante critici verwijten ons, dat het onze dwaling is, dat wij in onze Maria-verering voor Maria een plaats hebben ingeruimd, die toekomt aan Jezus-zelf, omdat Hij gekomen is, om alle mensen zalig te maken zon der tussenkomst van enig schepsel. Het is niet nodig, hierop in den brede te antwoorden, daar iedere eer, die wij aan Maria geven, ten doel heeft, onszelven te verenigen met de „ge zegende vrucht van haar schoot", die zij in ieder beeld tot ons uitstrekt, hetzij als het Kind harer Vreugde of als den Man van Smarten. Alleen de genen, die twijfelen aan de Godheid van Christus of althans betreffende dit leerpunt niet heel goed onderlegd zijn, kunnen zich de mogelijkheid voorstellen, dat een ontwikkeld Chris ten Christus zal verwarren met Zijn Moeder, zich een Schepper zal voor stellen, wedijverend om eer met Zijn schepsel". En met een vrijmoedigheid, waartoe ons de waarheid verplicht, veroorlo ven wij ons ds. Vossers, predikant der Ned. Herv. Kerk, voor te leggen ter overweging dit citaat uit het reeds genoemde werk van Benson: „De ge schiedenis verhaalt ons. dat, waar Maria de Moeder van Christus' Men selijke natuur, wordt geminacht of verstoten, pok het licht van Zijn God heid uitdooft Nóg een enkel citaat ontlenen wij aan het verslag der rede van ds. Vos- sera: „De vrede met God moet ons al tijd nog meer dan alle schatten der wereld waard zijn". Hiermede is de katholiek het vanzelf sprekend vol komen eens en in deze waarde-bepa- ling ziet hij een zeer belangrijke over eenstemming en eenheid tussen hem en de protestantMaar ds. Vossers vervolgt dan: „deze vrede nu kent de Katholieke Kerk niet"! Hij tracht de ze onbegrijpbare bewering te staven met een verwijzing naar een door hem volkomen verkeerd begrepen uitspraak van het Concilie van Tren- te. Het moét echter voor ds. Vossers ook uit de practijk van het leven dui delijk zijn, dat de kathdliek, die zijn Geloof beleeft, werkelijk bezit die blijheid van geest, "welke is de bloem van wat wij noemen de heiligmaken- de genade: de vrede met God! Een van de redenen, de voornaam ste reden, waarom wij over de rede van ds. Vossers hier hebben geschre ven, is deze: Wij betreuren het, als zelfs in deze tijd zelfs in deze tijd protestan ten en katholieken meer zoeken naar wat scheidt, dan naar wat verenigt. En des te meer moet dat worden be treurd, als, zoals ds. Vossers doet, daarbij in strijd met de waarheid wordt gesproken. Zonder ook maar enigermate te verdoezelen de grote, essentieële, wezenlijke verschillen, die er helaas tussen katholieke en pro testanten bestaan, is er Goddank toch nog zoveel, wat ons verenigen kan in een gemeenschappelijk streven om aan ons zelf en aan de wereld te Na drie maanden Indonesisch debat fl""VE VELIGHEIDSRAAD heeft Vrijdag j.l. zowel de Russische resolutie (alle troepen terug tot de posities van vóór de politionele actie) als de Austrlische (alle troepen terug tot op 5 kilometer achter de positie op 4 Augustus) verworpen. De Russische resolutie werd afgewezen met vier stemmen1 voor (Polen, Rusland, Australië en Columbia), vier stemmen tegen (Engeland, Verenigde Staten, Frankrijk en België) en drie onthou dingen (China, Brazilië en Syrië). De Australische resolutie werd verwor pen roet vijf stemmen voor (Australië, Rusland, Polen, Syrië en Colum bia), één stem tegen (België) en vijf onthoudingen (Engeland, Ver. Sta ten, China, Frankrijk en Brazilië). Belangrijke rede van v. Kleffens Mr. E. N. van Kleffens had van te voren in de vergadering een rede ge houden, waarin hij de Veiligheidsraad het oordeel van de Nederlandse rege ring over het consulaire rapport had medegedeeld. Wij zijn er van overtuigd, aldus mr. Van Kleffens, dat de consuls hun uiterste best hebben gedaan een zo objectief mogelijk beeld van de huidi ge situatie te geven. Mr. Van Klef fens was van oordeel, dat de balans van het rapport ten gunste van Ne-' derland overslaat. Vele verklaringen in het rapport zullen het duidelijker maken, waarom Nederland bepaalde dingen moest doen en andere dingen moest nalaten. Toch zijn deze docu menten onvolledig en juist deze on volledigheid is zeker in het nadeel van Nederland. Er is nauwelijks een poging gedaan om te verklaren waar om de order /.staakt het vuren" niet naar de letter kon worden uitgevoerd. Evenmin hebben de consuls getracht in te gaan op de vraag of er misschien niet een dringendé reden is geweest, welke kan verklaren, waarom de Ne derlandse regering niet met de repu blikeinse regering in vruchtbare on derhandeling kon treden over de uit voering van het bestand. Evenmin is een poging gedaan om te verklaren, waarom dr. Van Mook genoodzaakt was duidelijke demarca tielijnen vast te stellen en dit treft te meer, omdat deze reden wel door de commissie wordt gegeven. Het is duidelijk, zo vervolgde mr. Van Kleffens zijn rede, dat, zowel hetgeen genoemd is ons „hernemen van de operaties" als het door ons vaststellen van demarcatielijnen, niet betekende een opnieuw initiatief ne men tot militaire acties1, maar onver mijdelijke consequenties waren, voort vloeiend uit daden van de regering van Djokja. Het doorgaan met mili taire zuiveringsoperaties was onver mijdelijk, omdat vele republikeinen ons bleven aanvallen, ondanks de reso luties tot het staken van de vijande lijkheden. Hiervan getuigt het rap port overvloedig. De vaststelling der demarcatielij nen werd noodzakelijk, toen Sjari- fceddin eind Augustus zijn radiorede hield betreffende de non-coöperatie. Mr. Van Kleffens verwierp de door de Sovjet-Unie en Australië ingedien de resoluties. Hij steunde de Ameri kaanse resolutie, die er op aandringt de order „Staakt het vuren" te her halen, doch stelde daarbij een aantal wijzigingen voor, die de resolutie zouden maken tot een beroep op de republikeinen om de gewelddaden te staken. Volgens de Amerikaanse resolutie mogen de Nederlandse troepen in de gebieden blijven, die zij op 4 Augustus bezet hielden. DE POLITIEK DER „VERSCHROEIDE AARDE". Vervolgens vestigde mr. v. Kleffens de aandacht op de perverse neiging tot verwoesting bij de volgelingen van Djogja, die men heeft aangediend onder de naam van „politiek der ver schroeide aarde" Dit bewijst een vol komen terzijde stellen niet alleen van de onmiddellijke belangen van de be volking, maar ook van de hogere be langen van het gehele land. De daden van geweld en de vernielingen van eigendommen van vreedzame burgers waren en zijn de voornaamste oorza ken, waarom uw resolutie tot staken van het vuren niet werd uitgevoerd. De discipline van onze troepen is niet slechts goed, maar zelfs uitstekend. In aanmerking .genomen onze humane ideeën in het algemeen, is het toch wel zeer onwaarschijnlijk, .dat onze soldaten „wreedheden" hebben be gaan, noch tegenover de republikein se troepen of benden, noch tegenover de bevolking. De goede naam van onze jongens daar gaat ons zeer ter harte en ik protesteer in naam van deze jongens, van hun ouders en van de gehele Nederlandse natie tegen elke poging hun goede naam te be smeuren. Spr. wees er vervolgens op, dat vele Indonesiërs, ook op Java en Sumatra andere ideeën hebben als de leiders van Djogja en niet onder de republiek willen staan. Ook tegenover hen heeft Nederland zijn verantwoordelijkheid. Wij zijn geen aanhangers van een verouderd koloniaal systeem, doch blijven ons stellen op de basis van Linggadjati. schenken het alles-overtreffende ge luk van de vrede met God. Wie tussen de christenen twist zoekt, verschillen maakt, die er niet zijn, laadt op zich nogmaals: vooral in dezen tijd! een verantwoorde lijkheid, die hij, bij enig nadenken, niet dragen kan, niet dragen mèg. Nadat de Australische en Russi sche resoluties verworpen waren, werd een commissie ingesteld om de Amerikaanse resolutie nader te for muleren. Mr. v. Kleffens eindigde met enige suggesties ter verbetering van de Amerikaanse resolutie. NIEUWE RESOLUTIE GEFORMULEERD. Het resultaat was een resolutie, welke de Nederlandse en republi keinse strijdkrachten aanbeveelt di rect of door bemiddeling van de „com missie van goede diensten" in overleg te treden, teneinde onmiddellijk uit voering te geven aan het bevel „staakt het vuren" d.d. 1 Augustus j.l. „De Veiligheidsraad geeft beide partijen te kennen, dat de resolutie „staakt het vuren" zó moet worden uitgelegd, dat het gebruik van de ge wapende macht van één der beide partijen tot uitbreiding van controle door middel van vijandelijke actie over gebied, dat op 4 Augustus nog niet bezet was, niet te verenigen is met de resolutie van 1 Augustus". Gromyko verzette zich tegen de compromis-resolutie op verschillende gronden. Zij bevatte een verbetering op de originele Amerikaanse resolu tie, welke verbood „het gebruik van de gewapende macht van een van bei de partijen om de omvang van het op 4 Augustus bezette gebied ingrijpend te wijzigen". Hetgeen als een sein was voor de Nederlanders om gebied binnen te rukken, dat op 4 Augustus niet onder hun controle stond. Ander zijds zou de voorlaatste paragraaf de indruk kunnen vestigen, dat het ge bruik van de gewapende macht in ge bied, dat vóór 4 Augustus bezet was, wel verenigbaar zou zijn met de re solutie van-1 Augustus. De Veiligheidsraad heeft ten slotte de gecombineerde resolutie met zeven stemmen tegen één aangenomen. Er waren drie onthoudingen. Polen stemde tegen de resolutie, de Sowjet-Unie, Columbia en Syrië ónt- hielden zich. HET RESULTAAT VAN DRIE MAANDEN DEBATTEREN. Met het aanvaarden van deze reso lutie is het debat in de Veiligheids raad over de Indonesische kwestie be sloten. De raad heeft er drie maanden over gedaan. In Nederlandse kringen is men te vreden over de uiteindelijke tekst der resolutie, daar Nederland hierin niet als aanvaller gebrandmerkt wordt. Bovendien wordt geen eenzijdige te rugtrekking der troepen geëist, doch Gesneuveld in Indonesië De Nederlandse Strijdkrach ten in Indonesië hebben de afge lopen week de volgende verlie zen geleden: KON. MARIINE: korp. mar. J. Bijdemast uit Amsterdam; mar. M. H. Smit ui# Badhoevedorp; mar. P. K. Stam uit Delft. KON. LANDMACHT: Aalmoe, zenier L. A. Th. Allard uit s-Gravenhage; sold. C. J. van Spronsen uit 's-Gravenzande; korp. M. Volwerk uit Eemnes; lt. A. van der Hoeven uit Oost- voorne; sold, J. Hofman uit Gou da; sold. G. de Jong uit Mid woud; majoor F. J. G. M. Knaapen uit s-Gravenhage; sold. H. Kroezen uit Hoogeveen; serg. J. Luinstra Uit Leeuwarden; serg. J. Morrem uiit Amersfoort; sold. A. Versnel uit Rotterdam. KON. NED. IND. LEGER: kapt. A. van Zuuren uit 's-Gra venhage; korp. R&chmat. wordt hieromtrent overeenstemming van beide partijen verlangd. Het wordt echter duidelijk geacht, dat de algehele oplossing van het Indonesi sche probleem nog ver af is en dat er nog meer moeilijkheden kunnen rij zen. De republikeinse vertegenwoor digers verklaarden dat zij hogere ver wachtingen van de beslissingen van de Veiligheidsraad gekoesterd had den. Men verwacht dan ook, dat zij de „beschermers" der republiek zul len verzoeken de republikeinse zaak bij de eerste gelegenheid weer voor te brengen. Op 19 October is de aalmoezenier van het 7e Regiment Stoottroepen, L. A. T. Allard (pater Johannes van de paters van de H.H. Harten), afkom stig uit Den Haag, nabij Pagardewa in de sector van Palembang, gesneu veld. Pater Allard in de tweede aal moezenier van dit regiment, die bij de gevechtshandelingen om het leven kwam. De eerste was pater Hubertus Verbeeten, van de Augustijnerorde, die bij de landing onzer troepen op Banka het leven liet. In het geheel is sedert de mobilisatie reeds een tiental aalmoezeniers omgekomen, waarvan er 2 in Duitse concentratiekampen 'stierven, drie door auto-ongevallen en de overigen in Japanse kampen. Nederlaag voor Labour bij Gemeenteraadsverkiezingen jp VENALS IN FRANKRIJK is ook in Engeland het getij gekeerd en eveneens bij gemeenteraadsverkiezingen. De conservatieven, die met hun leider Churchill na het einde van de oorlog bij de parlementsverkie zingen de nederlaag leden ten voor dele van Labour, hebben Zaterdag wraak genomen. Zij hebben over de hele linie een groot aantal zetels in de diverse gemeenteraden gewonnen, terwijl Labour overal sterk ach teruit ging. Ofschoon alle uitslagen nog niet binnen zijn, geeft Reuter het volgende overzicht van de twee voornaamste partijen. aantal cand gekozen niet gek. Conservatieven 1.737 1.269 468 Labour 2.600 824 1.776 Deze grote verschuiving naar rechts bij een verkiezing, waarbij voorna melijk werd gestemd op grond van motieven van partijpolitiek in plaats van motieven van plaatselijke aard, welke tevoren in vele gemeenten de belangrijkste rol speelden, is even dramatisch als de verschuiving naar links, waarbij de Labourregering in 1945 aan de macht kwam. Labour heeft ook in de industriële gebieden een aantal verliezen gele den. In meer dan twintig gemeenten, waar Labour de meerderheid had, heeft zij deze verloren. Hiertoe be horen o.m. Birmingham en Manches ter. De verkiezingspropaganda was scherper dan gedurende vele jaren en er werd ook meer gestemd dan bij vele voorgaande gemeenteraadsver kiezingen. Aftreden! De Britse conservatieve partij heeft reeds een beroep gedaan op de Labourregering om af te treden en accoord te gaan met het houden van nieuwe verkiezingen voor het parle ment. Morgan Philips, de secretaris van $e Britse Labourpartij heeft echter verklaard, dat de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen welis waar teleurstellend zijn voor cte Labourpartij, doch geen politieke verschuiving betekenen. Hij noemde de veronderstelling fantastisch, dat een omzwaai van 5 pet. der gemeen teraadszetels in Engeland en Wales een afwenden" op grote schaal van de Labourpartij zou betekenen. De Britse conservatieve leider Win ston Churchill juichte het succes van zijn partij toe als „een schitterende overwinning over de verkeerd ge richte krachten, die het land reeds ver op de weg naar de vernietiging heb ben geleid". Z.K-H. Prins Bernhard heeft een be zoek gebracht .aan het Braziliaanse Opleidingsschip „Almiranta Saldan- ha", dat momenteel in de Amster damse haven een ligplaats heeft gekozen. VERLAAT AMERIKA GROENLAND? Naar de correspondent van „Sun day Times" te Lake Succes meldt, zullen de Amerikanen zich van Groenland terug trekken en de ge weldige luchtbasis aldaar aan Dene marken afstaan. Dit is aldus de cor respondent, het resultaat van de vertrouwelijke besprekingen tussen de Deense minister van buitenlandse zaken, Rasmussen, en Marshal. Met de evacuatie der Amerikaanse troe pen zou reeds een aanvang zijn ge maakt. Het enige onopgeloste pro bleem zou nog zijn, de moeilijkheid om de grote radar- en weerstations aan de Denen over te dragen niet alleen omdat de instandhouding daarvan boven de draagkracht van Denemarken zou gaan, doch ook om dat de Denen niet voldoende ge schoold personeel voor deze instal laties hebben. Marshall zou namelijk niet tot ontmanteling willen beslui ten, noch de stations verloren wil len laten gaan. Volgens de corres pondent slaan de Noren deze onder handelingen nauwkeurig gade," daar zij menen, dat de pogingen van de Sovjet-Unie om bases op Spitsber gen te verkrijgen nauw samenhangen met de houding van de V.S. ten op zichte van Groenland. Derhalve is het resultaat der Deens-Amerikaanse onderhandelingen een aanzienlijke geruststelling voor hen geweest" WAAR MET DE REPUBLIEK ONDERHANDELD ZAL WORDEN Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat de Nederlands-Indone sische besprekingen in tegenwoor digheid van de „commissie van goede diensten" zeer waarschijnlijk zullen gehouden worden aan boord van een. schip, dat voor anker zal liggen bij de „duizend eilanden" ten Noorden van Batavia. Waarschijnlijk betreft het hier een commando-schip, dat door bemiddeling van de Verenigde Naties ter beschikking zal worden gesteld./ ZAL DE M.R.Pi NAAR GENERAAL DE GAULLE OVERGAAN? Volgens sommige kringen, die een nauw contact met de Republikeinse Volksbeweging onderhouden, zou een belangrijk deel dezer groep, die zich de Franse christelijke partij noemt, neiging vertonen om zich bij generaal de Gaulle aan te sluiten met het oog op de door deze geëiste grondwetsherziening van de vierde republiek. Er zou binnenkort een belangrijke verklaring hieromtrent te verwachten zijn, die door ver scheidene oprichters van de M.R.P. ondertekend wordt. Deze verklaring zou behelzen, dat zij, hoewel met de generaal van mening verschillen om'trent de kwestie van tijd en werkwijze, zij het in hoofdzaak met hem eens zijn dat een herziening van de grondwet alsmede die van de kieswet nodig zijn om tot regerings- stabiliteit te komen. UITWISSELING VAN DIPLOMATEN. De breuk van Brazilië en Chili met de Sovjet-Unie heeft geleid tot het vasthouden van elkanders di plomaten. Moskou hield de Brazi liaanse en Chileense diplomaten vast en Brazilië en Chili arresteer den de Russische. Thans wordt ge meld, dat Moskou de Brazilianen heeft los gelaten, waarop ook de Russen in Brazilië verlof tot ver trek hebben gekregen. Met Chili is het,nog niet zover. SABOTAGE-COMPLOT IN OOSTENRIJK. Volgens het onder Franse con trole staande blad „Welt am Abend" heeft de Weense politie een groot sabotagecomplot in Oostenrijk ont dekt. Dit zou zijn beraamd door de Oekrainse nationalistische onder grondse beweging van Benderovici. Verscheidene personen, die met deze groep contact hielden, zouden gear resteerd zijn. I"\E VERENIGDE STATEN hebbep het denkbeeld geopperd, om indien **^de voorgenomen verdeling van Palestina in een Joodse en een Arabi sche staat door de V.N. wordt goedgekeurd, aan deze beide nieuwe sta ten op 1 STuli 1948 onafhankelijkheid te verlenen. Dit werd voorgesteld door Herschel Johnson op een geheime zitting van de speciale sub-com missie voor Palestina. Op 1 Juli a.s., stelt Amerika voor Na de vergadering deelde Johnson op een persconferentie mede, dat de V.S. hebben voorgesteld, dat de As semblee der V.N. een commissie van drie benoemt om leiding te geven in de overgangsperiode tot Juli. De Britse strijdkrachten in Palestina moeten gedurende die periode ver antwoordelijk blijven voor de hand having van orde en recht. Joden en Arabieren moeten in de overgangsperiode in de gelegenheid worden gesteld „schaduwregeringen te vormen, die bevoegd zijn haar eigen ordetroepen te recruteren en te bewapenen. Amerika heeft zijn oor spronkelijk voorstel tot oprichting van een vrijwilligersleger om de or de te handhaven, ingetrokken. Er zijn nog geen aanwijzingen, dat de Britse regering bereid is het Ame rikaanse voorstel te aanvaarden, zo ging Johnson voort. Volgens dat voor stel moet de betrokken commissie der V.N. onder jurisdictie van de Al gemene Vergadering der V.N. staan. Het Scheepvaartmuseum te Amster dam bestaat 25 jaar. Een kijkje in een der zalen van heij door het ge hele land zo bekende museum ARABISCHE TROEPEN TREKKEN AAN DE PALESTIJNSE GRENS SAMEN Abdoel Rahman Azzam Pasja, de secretaris-generaal van de Arabische Liga, heeft te Bagdad verklaard: „Ik bevestig de berichten, dat de legers van de Libanon, Syrië en Egypte aan de Palestijnse grenzen worden geconcentreerd. Het Transjordaanse leger is binnen Palestina op zijn post". Azzam, die uit Transjordanië was gearriveerd, voegde aan zijn verkla ring toe, dat de Arabische Liga geen opperbevelhebber had benoemd voor het concentreren van de troepen aan de grenzen van Palestina, doch ben commissie van defensie. „De Arabie ren hebben tot vechten besloten om Palestina 'te redden van iedere mo gendheid die het verdelingsplan tot uitvoer wil brengen", aldus Azzam. MONDJE DICHT. Maarschalk Tito houdt niet van persmannen, die schrijven zoals zij de situatie zien. Zo hebben de corr, v. d. „New York Times" te Belgrado en zijn vrouw M. Lester vertegen woordigster van „Un. Press" van het Joegoslavische ministerie van bin nenlandse zaken order ontvangen binnen vier en twintig uur het land te verlaten, wegens „lasterlijk en onwaar geschrijf". Brandei vertoeft sedert Juli 1946 in Joegoslavië als correspondent. In de Joegoslavische pers is hem reeds meermalen „lomp. beid" verweten bij gelegenheid van persconferenties en „tendentieus" verslaggeven in het bijzonder van het proces tegen dr. Yovanovitsj, de Servische borenleider, die van spi- onnage beschuldigd werd. „SNEEUWBALTREIN" MET MET VOEDSEL VOOR EUROPA Op zeven November vertrekt uit Los Angeles een „sneeuwbal-trein" met acht wagons, geladen met \\ped- sel voor Europa. Deze trein zal op I weg naar New York, welke reis tien dagen zal duren, gestadig groeien. De organisatoren van deze „vriend- schapstrein" hopen, dat zelfs hele treinen zullen worden aangekoppeld. Een kiPiAettjz... Dat nooit de zon uwe oogleden slui- te zonder dat gij u hebt afgevraagd: „wat heb ik nagelaten te doen?" „Wat heb ik gedaan?" Pythagoras.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 1