Sassenheim is actief „tot in de vingertoppen"! Nieuw kiesreglement voor de Katholieke Volkspartij VRIJDAG 31 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA Burgemeester wenst geen dictator te zijn J7EN SASSENHEIMER, DIE DE HALVE WERELD HAD AFGEREISD (wat onder zijn dorpsgenoten niets bijzonders is) heeft eens in een geestdriftige bui openbaar, namelijk tijdens een raadsvergadering, ver klaard: Sassenheim is het mooiste dorp van Europa! Het kan zijn, dat hij gezegd heeft: het mooiste dorp van de wereld; ja, wij menen bijna zeker te weten, dat volgens dat raadslid, die nu een eerbiedwaardige grijsaard is geworden, Sassenheim het mooiste donp van de ganse aardbol is, of in ieder geval destijds was. Zijn mening werd nooit en door niemand tegen gesproken,en ook wij, die in Sassenheim altijd „het dierbare plekje grond" zoeken, voelen daar geen behoefte aan. Een kaartspel met 3 troeven Er. wordt niet gevergd, dat men de ze uitspraak in volle ernst opvat, want men proeft er een Amerikaanse geest in, die, met ter-zij -schuiv hg van de gewone en de vergrotende bij voorkeur de overtreffende trap be zigt. Het is voor een buitenstaanaei r.iet zo gemakel'ijK zich bij deze bui tenlandse mentaliteit aan te passen, maar uit de eerste zinnen, die de burgemeester van „het mooiste dorp enz." sprak, maakten we onmiddellijk op, dat hij er geheel was ingeöur- geid en i>.: taal der ingezetenen zich vlot en vloeiend eigen had gemaakt. De burgemeester, jhr. mr-. Rudolph Sandberg van Boelens, vertelde ens namelijk met voldoening dat Sas senheim een „dynamische gemeente" is, welke mening hij, doorslingerd met puur-Amerikaanse woorden, als olgt verduidelijkte: „Het is ee'i.ge meente waar „go" in zit. Je blijft hier in de „running". Er is een wil tot uitbreiden en groeien en de bevol king is actief tot in de vingertoppen. Als er morgen iets te verkopen is aan de Noordpool trekken zij ei heen!" Een benauwd plekje op de aardbol. Aldus sprak de burgemeester van Sassenneim in zijn nogal weelderig gestoffeerde werkkamer ten raad- huize, waar het meest opvallende or nament een grote wereldbol is. „De oorlog was nog niet afgelopen, of zij vlogen naar alle kanten uit" zei de burgemeester, terwijl hij de aardbol liet draaien op zijn voetstuk. „En ook ik ben blij, om mijn schou ders eindelijk eens te kunnen zetten onder de wederopbouw. In het begin van de oorlog, op 15 Februari 1941, ben ik als opvolger van burgemeester Gouverneur, die de pensioengerech tigde leeftijd had bereikt, door „goede" Nederlandse autoriteiten tot burgemeester benoemd en gedu rende de oorlog op mijn post geble ven, al had ik het prettiger gevon den weg te gaan. Maar als ik' dal plan opperde, overreedde men mij tel kens de gemeente toch niet over te leveren aan een extreme figuur. Zo doende kon veel kwaad worden ge weerd. Maar het zijn zenuw-slopen de jaren geweest. In November 1944 deed de S.D. een inval en heb ik 6 uur gevangen gezeten in mijn huis. Van de eerste tot de laatste dag hen ik, uit noodzaak èn ter controle, van de Centrale Keuken gegeten. Die keuken heeft uitstekend werk ver richt „U had zich het burgemeesterschap wei anders voorgesteld!" „In mijn vroegere positie als chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin, jhr. Van Karnebeek, had Ik van 1934-^-1940 alie burge meesters van de provincie leren ken nen. Ik wist, dat het een prettige werkkrir g was, maar door de ellen de van de oorlog heb ik daar niets van ervaren." Bestuurder van éénmans-wagen. „He4" was toch wel gemakkelijker burgemeester-alleen te zijn!" „Ja en neen! Men kon inderdaad wel eens een verordening direct op maken en afkondigen Maar daarte genover staat een zéér zwaar néén Ik had geen voeling met de gemeen te en geen contact met op democrati sche wijze gekozen vertegenwoordi gers. Voor belangrijke kwesties heb ik,de ex-raadsleden soms clandestien boven fin de raadszaal) laten komen om hen te raadplegen. Het dictatoria le lag ons niet. Een éénmanswagen is een onding." „Is de gemeente er zonder kleer scheuren afgekomen?" WIE WEET HET? 1 Mr. van Maarseveen is Mi nister van Justitie. Wie was zijn voorganger aan dit de partement? 2 Welke Congregatie wordt aangeduid door de letters S. S. J.? 3 Hoeveel studenten denkt u dat er ongeveer studeren aan de Technische Hoge school te Delft? 4 Wat is het Papiamento? 5 Wat betekent „emeritus"? 6 In welke provincie van ons land liggen nog de meeste woeste onbebouwde gron den? 7 Hoeveel Katholieken zitten er als afgevaardigden van de Partij v. d. Arbeid in de Tweede Kamer? 3 Tot welke Orden hebben de volgende heiligen behoord? 1 H Thomas van Aquino. 2 H. Bonaventura. 3 H. Petrus Canisius 4 H. Joannes van het Kruis. 9 Wat betekent „proficiat"? 10 Weet u, hoeveel Nederlan ders in de afgelopen jaren een Nobelprijs gekregen hebben? (Zie antwoorden advertentiepag.) „Ter Leede" moest het loodje leggen. „Oorlogsschade is er weinig. Bij Klinkenberg werden enige huizen vernield. En het bos van „Ter Leede" is gesloopt. Aanvankelijk sprokkel de deze en gene, tot de gemeente, in overleg met de eigenaars, ingreep en de hout-opstand heeft laten hakken ten bate van zieken en armen. Het is jammer, maar het is een veiligheids klep geweest voor het prachtige park „Rusthoff", dat we met hand en tand hebben verdedigd door het te laten bewaken. Er was een stilzwijgende afspraak onder de bevolking, dat ook de beplanting met Japanse kerseoo- men van de Julian a-laan onaantast baar was. Op zekere morgen ontdek ten we, dat toch één boom op de hoek was geveld, maar daar is het geluk kig bij gebleven." Wij informeerden, of het in het voornemen lag Sassenheim nog wat meer in het groen te zetten. Inder daad bleek dit het geval te zijn; di verse groenpartijen, straatbeplantin gen, enz. staan op het programma, waarvoor reeds grote hoeveelheden plantmateriaal zijn aangeschaft. We gaan zeilen! „Wel streven we er naar in Sas senheim de watersport te bevorde ren. Er is reeds een jachthaven aan de Nieuwe Sassenheimer-vaart, wel ke vrijwel onmiddellijk aansluit aan het Norremeer." De burgemeester troonde ons naar het uitbreidingsplan, dat onder een -plaat met trompet-narcissen, aan de wand was geprikt. „De gemeente heeft de vorm van een hakbijl „Het is meer een hakmes!" merkte de hoofdcommies de heer Pot- i op, die intussen te onzer be groeting had aangeklopt. „Een hakmes" beaamde de burgermeester," dat met de scherpe kant naar Warmond is gericht, maar we hebben allerminst de bedoeling er iets van af te hakken. We betreuren de onverkwikkelijkheden, die vroe ger hebben plaats gehad en leven met onze buren in goede verstand houding. In het lemmet van dat hak mes loopt de grote Rijksweg vlak langs de Kagerplassen. Daar ligt ook vlug bereikbaar uit de grote steden, de jachthaven, die thans beter ge ëxploiteerd zal worden gemoder niseerd. Het i. de bedoeling, dat eri een groot, maar van aanzien landelijk hotel met botenberging en terras komt. De exploitatie had de ge meente zelf op zich willen ne men, maar dat is destijds door Ged. Staten, als te riskant, aigewezen. Maar de gelegenheid is zeer gun stig, omdat vele .sportslui het land er aan hebben altijd de Leede De gemeente lokt en lonkt.... Behalve als water-sportplaats wil Sassenheim zich ook ontwikkelen als industrie-gemeente. „We lokken de industrie aan, om, dat we niet alles op één kaart, de bloembollencultuur, willen zetten. De gemeente heeft een industrie-ter van 5 H.A. in handen langs de Sassenheimer-vaart. Vooral ar- beids-intensieve nijverheid proberen we tot ons te trekken- In de gemeen te zijn nu reeds vele, ook grote indus trieën gevestigd: lak-, vlees-, asphal- terings-, aardewerk- en parfum-fa- bricage, een chemiseh-technische in dustrie en twee rederijen". Toen kwam het gesprek op dat hoogst belangrijke punt voor een groeizame gemeente: de woning bouw. „Er zijn 350 aanvragen (de bevol king is sedert 1 Jan 1941 gestegen van 6312 tot 7095) en na veel moeilijk heden en teleurstellingen, zijn thans 12 huizen in aanbouw en 30 aanbe steed en gegund. De plannen liggen gereed voor weer 64 huizen, terwijl plannen voor de bouw van 19 mid denstandswoningen aan een architect zijn opgedragen. Al deze huizen bouw is in handen gegeven van de woningbouwvereniging ^Vooruit gang", die nauw met de gemeente verbonden is, want de tekorten draagt de gemeente. Ook de particuliere bouwlust heeft zich ontplooid: er zijn 12 huizen in aanbouw in Ter Leede; voor 23 daar ter plaatse en 18 langs de Beukenlaan is vergunning aange vraagd." Dat vonden wij een zeer gunstige ontwikkeling, in vergelijking met an dere gemeenten. Knibbelarij. De burgemeester hoopte, dat de ringweg welke zal lopen vanaf de Hoofdstraat langs het katholieke kerkhof („Zonnehof", dat reeds eigendom der gemeente is, moet dan worden afgebroken) en via de Beu' kenlaan en een brug over de haven aansluit op de provinciale weg door „Ter Leede" in afzienbare tijd tot stand zal komen. „Waterstaat vindt de oplossing wel niet afdoende en beknibbelt op de DE BURGEMEESTER JHR. MR. R. SANDBERG VAN BOELENS. Er komt ter zijde van de nieuwe weg, die de nauwe Dorpsstraat moet ontlasten „a bottle-neck" zei de burgemeester in het Sassenheims een nieuw groot sportterrein met voetbalvelden en tennis-banen. j_ Het lot van Jacoba's "rr sterfhuis. En we vingen ook op, maar dat is een heel ander onderwerp, dat de burgemeester begaan is met het treu rig lot van een van de interessant Ste burcht-ruïnes van Nederland. Teylingen. De indrukwekkende bouwval, nu ontluisterd door om ringende huizen en bollenschuren, ligt precies op grondgebied van Voor hout. De beide gemeenten hebben een afspraakje, dat, als daar een bouw sel verdwijnt, het niet opnieuw zal worden opgetrokken, terwijl Sas- senheim's burgemeester, die behalve consul van de A.N.W.B. ook presi- dent-commisaris is van het electrici- te.itsbedrijf Hillegom-Lisse-Sassen- heim, met anderen heeft bereikt, dat de hoogspanningslijn, welke eerlang Leiden met Velsen gaat verbinden, met een ruime bocht om de ruïne zal worden geleid. Het jasje van de burgemeester. Tot slot hebben we de burgemees ter figuurlijk aan zijn jasje getrok ken. Er prijkte daar namelijk het lintje van de Orde van Oranje-Nas- sau op. ,,Mij gegeven na een belangeloos secretariaat-generaal van het 6e Int. naai Congres voor Militaire Genees kunde en Pharmacie in Den Haag in 1931. Bovendien was ik van 1932 1934 secretaris van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis er> ontving het Kruis van Verdienste". Wanneer men gaat optellen, is de burgemeester van Sassenheim ridder in drievoud: lid van de ridderscnap van Overijssel, ere-ridder van de Jo hanniter-Orde en ridder in de Orde van Oranje Nassau en ook inder daad een zeer ridderlijk en voorko mende magistraat Stand groenteteelt gewassen De grote droogte in de afgelopen zomer verhinderde velen om voldoen de groente uit te zaaien of te planten, zodat, vergeleken met het vorige jaar de met groente beteelde oppervlakte kleiner is. De regen, welke in Sep tember is gevallen, was onvoldoende om d'e achterstand in te halen. In het Zuid-Hollands Glasdistrict heeft het gietwater nog steeds een te hoog zoutgehalte. In noeverre de overige planten, welke thans onder platglas in kassen of warenhuizen worden üitgezet, hiervan schade zul len ondervinden, dient te worden af gewacht. Andijvie vertoont een goede stand in Noordholland, de Venën, het Zuid- Hollands Glasdistrict en Utrecht. In de overige centra is de stand matig, in Friesland en Limburg zelfs slecht. Bloemkool staat er in de Streek en Zuid-Holland matig voor; hoewel in ongelijke mate, heeft deze koolsoort zich in beide gebieden toch enigszins hersteld. Zeer goed is de stand in Utrecht, in de overige centra is deze matig tot slecht. In de stand der sluitkoolsoorten is sindls de vorige berichtgeving weinig verandering gekomen .Het gewas heeft in erge mate te kampen gehad met rupsenvraat. Rode- en wittekool staan er aan de Langendijk goed voor, in de overige centra komt de stand niet boven het matige uit. Savoykool staat er iets beter voor, aan de Lan gendijk heeft deze koolsoort zich goed ontwikkeld, evenals in midden West- Friesland en Noord-Brabant, zeer goed is de stand in Utrecht, in de overige centra is deze matig. Spruit- kool staat er op de Zuid-Hollandse eilanden goed voor. In Utrecht zelfs zeer goed, overigens heeft het gewas zich matig ontwikkeld en laat de kwaliteit van het product te wensen over. Boerekool vertoont een goede stand. Koolrapen geven een slechte tot matige stand te zien. In het Noorder des lands, Utrecht, Kennemerland en Zuid-Holland staat de prei er goed voor, in de overige centra matig. Witlof heeft zich goed tot zeer goed ontwikkeld. Schorsene ren zullen een goede oogst geven, al leen in Limburg blijft de stand nog matig. De Reglementscommissie van de Katholieke Volkspartij heeft een nieuw reglement ontworpen voor de verkiezing van candidaten voor de Tweede Kamer. In dit reglement wil men tot uit drukking brengen een tweeledig stre ven: a. dat de Tweede Kamerfrac tie beschikt over voldoende des kundigen op de belangrijke ge bieden van het Staatkundig en Openbare leven, b. dat mede in verband met de structuur van de Partij een directe deelname der leden aan de candidaatstelling, o.m. door een groslijststemming, blijft ge handhaafd en dat bij het geven van advies de Kringorganisatie blijft ingeschakeld. Advies van de Kringen. Door de Kringvergaderingen wordt de voorlopige candidatenlijst bespro ken en worden de leden aangewezen voor de Kringadviescommissie of de acviescommisie van samengevoegde Kringen. Deze adviescommissie stelt haar ad viezen samen voor de candidatenlijst van haar Kring of combinatie van Kringen en zendt haar advies naar het D. B. ter doorzending aan de Verkiezingsraad, nadat ook het P.B. zich over deze Kringadviezen heeft beraden. Samenselling vair de verkie zingsraad. De samenstelling van de verkie zingsraad is belangrijk gewijzigd. Deze kent niet meer de onderschei ding in stemgerechtigde en advise rende leden, maar bestaat uit het verdubbelde partijbestuur en 15 des kundigen op de belangrijke gebieden van het Staatkundige en Openbare leven, welke allen stsmrecht heb ben. Aanwijzing deskundigen door de verkiezingsraad. Teneinde te verzekeren, dat de frac tie zal beschikken over voldoende deskundigen kan de verkiezingsraad aan een bepaald aantal candidaten (ongeveer één derde van het te ver wachten aantal) een defititieve plaats °even op de in te dienen officiële lijst. Dit is een zeer belangrijke bepa ling: zonder directe invloed van de kiezers (leden der K.V.P.) wordt aan een aantal personen, deskundigen op verscheiden terrein, een vaste plaats gegeven, d.w.z. een plaats op de can didatenlijst, die hun bij de officiële stemming een verkiezing tot lid van de Tweede Kamer verzekert. Wij zeggen: zonder directe invloed van de leden der K.V.P. Indirecte invloed hebben zij door dat in de Verkiezingsraad hun ver trouwensmannen zitting hebben. Wij zijn zeer belangstelland naar wat de Partijraadsvergadering op 13 Dec. a.s, over dit punt in het nieuwe reglement zal zeggen. Wij zouden het willen betitelen als een voorbeeld van: geleide democratie! Advies over de andere plaat sen op de lijst. Na beraad over de binnengekomen adviezen van de Kringadviescommis sie, geeft de Verkiezingsraad over de andere plaatsen van de candidaten lijst zijn advies aan de leden der Partjj. De stemming over de definitieve lijst. Over de candidatenlijst wordt in afdelingen gestemd. Als stern- systeem is gekozen het nunjmer- systeem, waarbij de candidaten wor den genummerd in de volgorde van de voorkeur van het lid. IVoorc czonde regelmaat: Dl MIJN HARDT BENZINE DRIE CENT DUURDER. Opbrengst voor de schatkist 21 millioen. De prijs van benzine, welké thans aan de pomp 22 cent per liter be draagt, zal binnen afzienbare tijd worden verhoogd tot 25 cent per li ter. Vooropgesteld thanse dat de volksvertegenwoordiging het zo juist ingediende wetsontwerp tot verho ging van het invoerrecht op benzine goedkeurt. Bij het uitbreken van de oorlog be droeg het invoerrecht op benzine 10.50 per 100 kg.; het wetsvoorstel beoogt dit recht te verhogen tot 14.67 per 100 kg. De heffing zal evenwel in het vervolg niet meer naar het gewicht, doch naar het aantal hectoliters worden geheven. Dien ten - volge wordt het nieuwe tarief f 11 p r hectoliter. Het verschil tussen de benzineprijs in België welke thans 35 cent per liter bedraagt zal tengevolge van de Nederlandse prijsverhoging wor den verminderd van 13 cent tot 10 cent. Op benzinevoorraden, welke op 1 December meer bedragen dan vijf hectoliter, zal een navordering wor den geheven van 3.125 per hecto liter. Teneinde het belastingsvoordeel van het gebruik van Dieselautomo bielen op te heffen, zal de verhoging der motorrijtuigenbelasting voor Die selautomobielen welke thans 100 procent bedraagt worden gebracht op 150 procent. De verhoging van het invoerrecht op benzine zal de schatkist een jaar lijkse bate van naar schatting ruim 21 mHioen gulden opleveren. „De geruchten dat de aankoop van auto's m*et 1 Jan. a.s. vrij zou ko men, zijn onjuist", aldus de minister Van Verkeer en Waterstaat in de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag betreffende het wetsontwerp over de tijdelijke reg1 ling van het personenvervoer met motorrijtuigen. Zowel de rijvergun ningen als de aankoopvergunningen kunnen vooralsnog niet gemist wor den. Het zal nog enige jaren duren voordat het vóóroorlogse peil van ongeveer 100.000 personenauto's be reikt is. Op het ogenblik zijn er on geveer 73,000 personenauto's in ons land. Daarnaast zijn er 71.000 vrachtauto's, 3500 autobussen en 83.000 motorrijwielen. Vóór de oor log bedroeg het aantal vrachtauto's 54.000, het aantal motorrijwielen 66.000 en het aantal autobussen 4500 De heiligen-verering Uit „gesprek over de eenheid van de „Kerk" van prof. dr. Gerard Brom: ,'De heiligen-verering maakt ernst met de apostolische leer, dat Chris tenen samen één lichaam vormen, waarvan Christus het Hoofd is. 1). Wanneer we de hand van iemand kussen, bedoelen wij eer te bren gen aan zijn persoon; en, wanneer we leden van Christus mystiek lichaam eren, is het om onze eerbied te tonen aan Christus zelf Met de blik op de Godmens gericht, die we nooit uit het oog moeten verliezen, vinden we Paulus' woorden over de eer, die we elkaar te brengen heb ben, vol godsdienstige betekenis. 2). Het valt te begrijpen, dat Luther le venslang een zwak hield voor de litanie van Alle Heiligen, die zijn heimwee naar de gemeenschap mee slepend onder woorden bracht. Abraham Kuyper volgde niet alleen, wanneer hij in het land van Cal- vijn preekte het Franse spraakge bruik van „Saint Jean" en „Saint Paul", maar schreef ook in zijn moedertaal soms van „de heilige apostel Johannes' en „de heilige apostel Paulus", zoals het hem van zelf door vrome eerbied werd inge geven. 3)" 1) Ef. I 22 v. IV 15, Kol. I 18. 2) Rom. XII 10, XIII 7. 3) De Vleeswording 1 v. 87 v. Het wnd. hoofd van de algemene dienst van het departement van verkeer en waterstaat te Batavia, Kopier, zal binnenkort naar Neder land gaan om aldaar overleg te ple- een met de gecommitteerde voor Indische zaken bij het departement van overzeese gebiedsdelen en met de directie van de stichting voor toezicht op de politieke delinquen ten over de uitzending van 3 a 400 Ned. politieke delinquenten naar Hoilandia en Biak. VLIEGENDE BABY TERUG. Popelend van ongeduld stond het artsen-echtpaar Van E. te Amsterdam op het platform van Schiphol op de terugkeer van hun 16 maanden oud zoontje te wachten. Herman, die in de Temple University Clinic te Phi ladelphia een operatie die zes mi nuten duurde aan zijn longen heeft ondergaan, waarbij een aantal inge drongen lakschilfertjes werden ver wijderd, was niet lastig geweest tij dens de vlucht in de Constellation, zo vertelde de stewardess aan Her mans moeder. DIRECTEUREN WAARSCHUWEN. Vier en twintig rectoren en direc teuren van Amsterdamse voorberei dend hqgere- en middelbare scholen hebben in een lang document het Ne derlandse volk kennis gegeven van de noodtoestand waarin het door hen geleide onderwijs verkeert. In de open brief wordt gesproken over vele problemen, die, hoewel voor het me rendeel bekend, toch wel eens zeer nadrukkelijk onder de aandacht mo gen worden gebracht. Salarisverbete ring voor de leraren zou het animo vergroten en het euvel der onbe voegde leerkrachten bestrijden. PRIJZENBESCHIKKINGEN. De Staatscourant van gisteren be vat o.m. een prijzenbeschikking huis houdzeep 1947,. een prijzenbesohik- king zachte zeep 1947 en een prijzen- beschikking waspoeder 1947. UEURSO VERZICHT. De markt wordt de laatste tijd over stroomd met emissies. Pas is de openbare uitgifte van 3 1,2 mill'oen gulden aandelen Zwanenburg-Orga- non bekend gemaakt, of de hoog ovens te IJmoiden komen met ctn kapitaaisuitbreiding van niet min der dan 6 1,2 millioen gulden Er dreigt hierdoor enige vermoeidheid te ontslaan, hetgeen blijkt uit de da lende prijzen voor de claims. Zo lie pen c' u'ms van Gelder papier gis'e ren te ug van 50 gulden tot 37 gu'- dn (later 43 glcL) en claim Emballa gefrabriken van 10 gulden tot 8 gld. De omzetten op de fondsenmarkt blvenij beperkt. Woensdag werd in aandelen voor ƒ1.711.000 en in obli- gatiën voor 1.165.000 verhandeld. De stemimng was gisteren over het algemeen rustig en een licht aanbod had de overhand. De korsen kwamen over de gehele linie op iets lager peil. zonder opzienbarende afwijkingen te vertonen. In de vrije markt viel een licht aantrekkend koersniveau te constateren. Koninklijke Olie bewoog zich tussen 449 en 451, dus een vier tal punten beneden Woensdag. De leidende industriefondsen werden op een 3 a 4 procent lager koerspeil uit de markt genomen. Hoogovens prijs houdend. De cultuurfondsen bleven vrij goed op prijs bij kalme affaire. De minder courante soorten waren iets aangeboden. De schepen konden zich niet geheel handhaven. Prolongatie 21/4 procent. PERSSPIEGEL Hoe er wordt omgesprongen met het recht De gemeenteraad van Leiden heeft Maandag j.l. wel op een zeer treffen de wijze gedemonstreerd, dat het rechtsgevoel en rechtsbesef van velen ernstig heeft geleden. Dit bleek voor al bij het voorstel inzake subsidie be waarscholen. Na wat wij er over heb ben geschreven, geven wij hier ook de mening van de „Nieuwe Leidsche Courant". „Tijdens de bezettingstijd heeft de N.S.B.-burgemeester de verordening, regelende de voorwaarden, waaron der ten behoeve van die scholen sub sidie uit de gemeentekas wordt ver leend, gewijzigd. De wijziging bete kende voor genoemde scholen een ge voelige slag. Volkomen terecht be sloot d'e Raad op 3 Februari 1947 dan ook zonder hoofdelijke stemming! tot intrekking van het besluit van de ex-burgemeester. De oude veror dening zou weer van kracht worden met ingang van de datum der bevrij ding en zou gelden tot dat ze door een nieuwe zou zijn vervangen. Maar d'e minister van Binnenlandse Zaken en dientengevolge ook de Gedeputeerde Staten, keurden het raadsbesluit van 3 Februari niet goed. Naar het gevoelen van de meerder heid van B. en W. had het geen zin op die hoge beslissing nader in te gaan. Het spreekt vanzelf, dat de rechtse fracties broederlijk ver enigd! dit wel een erg zwak stand punt vonden. Dit was overigens geen kwestie meer van gezindheid ten aanzien van het bijzonder onderwijs, het ging hier enkel en alleen om rechtsherstel. Of zoals de heer Woudstra het uitdrukte om het zelfrespect van de Raad. Daarbij kwam, dat de Minister zijn schrijven niet alleen onvolledig, maar bovendien op onjuiste inlich tingen gegrond had gemotiveerd. De Minister sprak immers van een „ter plaatste ingesteld onderzoek", het welk zou hebben uitgewezen, dat de kassen der bijzondere bewaarscholen te Leiden er nog niet zo slecht bij staan. Want zo was de redenering de verenigingen, die de gesubsi dieerde scholen in stand houden, zien ook nog kans dat de ongesubsidieer de te doen. Bij de betrokken verenigingen heeft het bedoelde onderzoek echter niet plaats gehad. Was dat gebeurd, dan had de Minister officieel kunnen weten, dat wat thans bijna iedereen ongetwijfeld ook de Minister weet, namelijk, dat de verenigingen het juist zeer moeilijk hebben, om de scholen in stand te houden. Wonderlijk is het, dat het „onder zoek ter plaatse" sleohts werd inge steld bijenkele ambtenaren op de afdeling onderwijs, die de vrien delijke geste hadden de zaak voor te stellen als geschied is. Zo werd het een „vechten tegen de bierkaai", zo als wethouder Van Schaik het uit drukte. „Maar vecht dan in elk geval" hadd'en we de Raad willen toeroe pen. Vecht mede tegen deze aantas ting van het recht, die thans op schier elk terrein plaats heeft. Het ging hier niet in de eerste plaats om de knikkers, maar om het spel. We hadden zeker van de mensen van de Partij van de Arbeid, die een gelijkberechting van bijzonder en openbaar onderwijs voorstaan, ver wacht d^t ze hun stem lieten horen". VOORLOPIG GEEN HUUR VERHOGING? Voork'pig zijn, naar „Trouw" ver neemt, geen maatregelen inzake een verhoging der huurprijzen te ver wachten De acüe van de zijde der huiseige naren vind4 echter bij de regering wel degelijk weerklank, vooral na het. tuin te s'-Gravenhage is gehouden, congres dat onlangs in de Dieren- Met heigcen prof- Tinbergen (laar gezegd heeft, is prof. Brouwers, de directeur-generaal van de prijzen he4, volkomen eens. Het is echter onno- Iijk, op u;t ogenblik een huusprijsver- hoging door te voeren omdat »d.u*.i'- door de gehele loon- en prijspolitiek op losse eenroeven komt te staan. Dit zal slechts mogelijk zijn, wanneer de prijzen op de wereldmarkt dalen, •waardoor de kosten van het levens middelenpakket lager worden De zaak heeft de aandacht van de rege ling, joch enige mededeling hier over kan vorlopig niet worden ver« wacht

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3