1 De verlangens der K. V. P. op verschelden terrein van de politiek VSV en EDO behouden de leiding U.V.S. won op het nippertje Voor het Trainingsfonds v.d. KNZB MAANDAG 27 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT Het partijcongres van de K.VP. geopend en gesloten met een ple naire zitting. Daartussen zijn er ze ven sectie-vergaderingen gehouden. Wij zijn het eens met de voorzitter de heer Andriessen, dat het houden van sectie-vergaderingen een uitste kend middel is gebleken, om een congres zo vruchtbaar, zo efficient mogelijk te doen zijn. Natuurlijk er zijn ook schaduwzijden aan die sectie-vergaderingen geweest. Er is hier en daar wel eens wat veel ge debatteerd of liever gezegd: gepraat, zonder dat er van een eigenlijke ge- dachtenwisseling kan gesproken wor den. Maar, alles te zamen: deze ver- deringen zijn, evenals de plenaire vergaderingen, een succes geworden en zelfs méér nog dan de laatste om hun directe waarde voor de prac- tische politiek. Dat zij die waarde hebben, is allereerst te danken aan de uitstekende, voor hun taak volko men berekende sprekers of inleiders op deze bijeenkomsten. Op alle sectie-vergaderingen wer den resoluties aangenomen. Wij zouden te veel van onze plaatruimte moeten opeigen, als wij die resoluties in haar geheel zouden opnemen. Ook om onze lezers te ge rieven, hebben wij getracht, bedoel de resoluties te compendiëren, saam te vatten. Belangstellende lezers zij er op ge wezen, dat er kans bestaat op het verschijnen van een volledig congres Iboek. En in ons blad zullen wij ook natuurlijk t.z.t. op een en ander na der terugkomen. HOE DE K.V.P. DE PUBLIEK RECHTELIJKE BEDRIJFS ORGANISATIE WENST. Zaterdagmiddag waren er drie sectie-vergaderingen. De heer Th. Koersen leidde in het onderwerp: Bedrijfsorganisatie. 'In de verschillende bedrijven (complexen van ondernemingen) moeten „horizontale" bedrijfschappen tot stand komen, terwijl onder be paalde feitelijke verhoudingen deze „horizontale" bedrijfschappen tot een „verticaal" bedrijfschap kunnen worden verbonden. Voor het algemene welzijn van overheidswege behoort te worden ge waakt met behulp van een goedkeu- rings- en vernietigingsrecht alsmede van het instituut van waarnemers in de bedrijfschappen. Na de totstandkoming van de wet op P.B.O, en overeenkomstig de in houd daarvan, dient aanstonds over gegaan te worden tot de instelling van een orgaan (sociaal-economische Raad), dat de tot standkoming der bedrijfschappen zal bevorderen, toe zicht zal uitoefenen op deze organen, over het algemeen coördinerend zal werken. Het P.B. bevordere met alle ten dienste staande middelen, dat in het thans begonnen parlementaire jaar, met inachtneming van de voormelde grondslagen, een wet op de P.B.O tot stand kome. VERLANGENS BETREFFENDE HET HERSTEL VAN OORLOGSSCHADE Mr T. Teuiings, evenals de heer •Koersen, lid der Tweede Kamer be handelde het onderwerp: Het herstel van de oorlogsschade «drage in beginsel het karakter van vervanging van het verlorene met als doel herstel van de economische positie en van het sociale milieu van die getroffenen naar evenredig heid van positie en milieu der niet- getroffenen. Op grond van financiële zowel als van materiële mogelijkheden zal het herstel over een aantal jaren moe ten worden uitgestreken. Als vergoedingsgrondslag worde in hét algemeen aangenomen het be drag der vervangingskosten op het tijdstip der vervanging. Een redelijke aftrek wegens „nieuw voor oud" worde in beginsel toegepast. Herstel van schade gelegen in de sfeer van luxe mag wegens de zeer ongunstige economische en financiële toestand van de Nederlandse volks gemeenschap worden uitgesloten. Uitvoering van oorlogsschaderege ling en van wederopbouw worde ge decentraliseerd over de gemeenten c.q over groepen van kleinere ge meenten in onderlinge samenwerking. NEDERLAND EN DE WEST „De verhouding van Nederland tot Suriname en de Nederlandse An- tilenl", was het onderwerp, dat aan mr C. Kropman, lid van de Eerste Kamer was toevertrouwd. Het koninkrijk, omvattende landen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, moet opge bouwd worden c;i 'endslag var 1 vrijwillige samenv. en leiden tot een volledig dee._ 'schap der landen bij de behartiging van de ge- i meenschappelijke belangen. Instem ming wordt betuigd met de voorge nomen ronde-tafel-conferentie, waar aan vertegenwoordigers der drie lan den naast elkander zullen deelne- men, en waarin in onderling overleg tot overeenstemming behoort te wor den gekomen omtrent de beginse len aan de hand waarvan de opbouw van het koninkrijk zich zal hebben te voltrekken. Zaterdagavond werden er evenr- eens drie sectie vergaderingen ge houden-. Prof. dr. J. van den Brink, lid van de Eerste Kamer hield een betoog over het onderwerp: „lonen en prij zen". In de op deze sectie aangenomen resolutie werd geconstateerd: 1. Dat voortzetting van een krach tige, doeltreffende uiteraard met bedrijfseconomische overwegingen rekening houdende politiek, ge richt op prijsverlaging, dringend vereist is. 2. Dat verdere stimulering van de voortbrenging van goede goedkope massa-artikelen dient plaats te vin den. 3. Dat de verantwoordelijkheid der ondernemers t.a.v. het welzijn des volks, hen er toe verplicht, onder de huidige abnormale omstandigheden, spontaan aan de verwezenlijking der béide boven "genoemde doeleinde mede te werken, in al die gevallen, waarin dit bedrijfseconomisch ver antwoord moet worden geacht, juist zoals de verantwoordelijheid der ar beiders t.a.v. het welzijn des volks, hen er toe verplicht slechts in uiterste nood van het. de productie schadende machtsmiddel der staking gebruik te maken. Dat handhaving van het relatieve aandeel der arbeiders en andere loon- en salaristrekkende in het consumptiemiddelenfonds, indien bo vengenoemde niet zouden worden be reikt, aanpassing van lonen en sala- en onafwendbaar maakt. Dat, los daarvan door het aflo pend karakter van het consumen- ten-crediet, voor de laagste loongroe- pen tijdig beraad vereist is. Dat iedere, zich voordoende mo gelijkheid om verbetering te bren gen in de positie der grote gezinnen dient te worden aangegrepen. 7. Dat de grondsagen van de be staande classificatie, ook volgens de Minister-President, zijn verouderd, red'en waarom er aanleiding bestaat ernstig na te gaan, of en zo ja in welke mate het beginsel van de classificatie dient te worden gehand haafd. Dat een blijvende en omvangrijke algemene verbetering van het reële arbeidsinkomen slechts kan worden bereikt door krachtige opvoering der productie. Over „overheid en openbare zede lijkheid" sprak mr. dr. G. van Haren, directeur Centraal Adviesbureau vooir Provinciale Politiek en Gemeen tepolitiek. Hier kwam men tot de volgende verlangens 1. Bij een gewijzigde hu welijkswetgeving een einde maken aan de echtscheiding met onderling goedvinden. Regelen stellen aan het kampe ren, het gebruik van natuur- en zon nebaden en de in het openbaar te dragen kleding. Strenger maatstaven aanleggen radio.uitzendingen en de in ons land te vertonen films. 4. Voorwaarden stellen aan de op richting en exploitatife van uitleen- bibliotheken. 5. Nauwlettend toezicht doen uit oefenen op de naleving van de drank wet en de daarin voorkomende rege ling voor dansgelegenheden. 6. Uitbeiding geven aan de zeden- en kinderpolitie ten éinde de zede lijkheidsdelicten meer effectief te be strijden en te bestraffen. 7._ Steun verlenen aan de organisa ties," welker doel gericht is op de ver heffing der volkszeden. COMMUNISME ONVERENIGBAAR MET CHRISTENDOM. Dr. A. Olierook, Directeur van het Centraal Instituut voor Soc. Econ. vorming der K. A. B. gaf een verhan deling over het communisme. Het communisme is een wereld- en levensbeschouwing, welke gebaseerd is op de beginselen van het historisch materialisme. Teneinde de verwezenlijking van deze ideologie te bespoedigen trach ten de communisten met alle hun ten dienste staande middelen de maat schappelijke tegenstellingen te ver scherpen en pogen zij zich van de po litieke macht in de verschillende lan-, den meester te maken. Doel van deze activiteit is de ineenstorting van de huidige maatschappij en de vestiging van de communistische heilstaat. Het communisme is in zijn totali teit onverenigbaar met het christen dom, wijl het a. als wereld- en levensbeschou wing in zich draagt en belijdt de absolute ontkenning van het be staan van God, de oneindig volmaakte Geest en Schepper van het heelal, als mede van het leven hiernamaals: b. als sociaal-economisch stelsel in strijd is met de leer der katholieke kerk over de menselijke persoonlijk heid, de eigendom, het gezin en de maatschappelijke verhoudingen; c. door zijn staatkundige strevin gen een acuut gevaar oplevert voor de rechten en vrijheden der burgers en een gezonde democratie. Samenwerking met communisten op welk levensgebied ook is derhalve als regel niet geoorloofd. Zij kan nochtans in bepaalde omstandigheden toelaatbaar worden, indien bij wei gering van samenwerking een groter kwaad zou ontstaan, dan door de sa menwerking zelve. De strijd tegen het communisme moet worden gevoerd zonder kren king van communisten, en gedragen worden door de zuivere mening van de verdediging van de waarheid. Van hoger waarde dan de strijd en meer effectief is de onvervalste christelijke levenshouding, de eerlij ke en fiere beleving van de leer van het evangelie en het dynamisch na streven van de verwezenlijking van ons eigen sociaal en politiek program. Zondagmorgen werd ook nog een sectie-vergadering gehouden, waarop ir. A. Kraayvanger, lid van de Eerste Kamer, het onderwerp Volkshuisves ting belichtte. Alle krachten moeten worden inge spannen en van het gehele volk moe ten offers ook financiële wor den gevraagd om de achterstand in woningbouw zo spoedig mogelijk in te halen. Ter bereiking van dit doel moet de centrale overheid alles doen om naast tot nog toe gebruikelijke bouw door systematische en methodische studies ook de geïndustrialiseerde woning bouw te verwezenlijken, onder voor waarde, dat ook deze bouw aan re delijk" eisen van volkshuisvesting zal voldoen. Het particuliere initiatief moet bij de voorziening in de woningbehoef ten zoveel mogelijk worden ingescha keld. Alle overheidsorganen, die met de woningbouw 'bemoeiingen hebben, moeten zowel bij het stellen van eisen als bij het behandelen van amb telijke stukken een grote soepelheid, voortvarendheid en snelheid betrach ten, waarbij een ongezonde zucht naar nerfectionisme achterwege dient te blijven. Alle secties werden zeer druk be zocht. Het feit, dat het gisteren door de harde Noord-westen wind voor de voetballers in het. algemeen niet gem akkelijk is geweest, heeft toch wei nig abnormale uitslagen tengevolge gehad. Merkwaardige uitslagen zijn er inmiddels wel gevallen, al waren het alleen maar de eerste overwinningen voor HBS, ADO en DWS. UVS wint op nippertje van BMT In Afd. I dus in de eerste plaats de —1 zege van de hekkesluiters HBS op Neptunus. Indien ooit, dan hadden 'Houtrustbewoners nu wel een kans, want de R'damse club stond met haar enige overwinning (tegen de Volewijckers) ook heel slecht. HBS stijgt intussen enkele plaatsen op de ranglijst, want de Volewijckers verloor opnieuw nu tegen Haar lem en RFC bleef tegen VSV wel sterk in de minderheid. Xerxes won met 32 van 't Gooi en Zeeburgia verraste haar stadgenote Ajax door een gelijk spel. De Ajaciden zijn daardoor reeds vier punten kwijt. Een jeugd-voetballanden tournöoi- Het vorig jaar is reeds sprake geweest van een landentour- ifiooi voor jeugdploegen van de leeftijd van 16 tot en met 18 jaar Door verschillende omstandighe den kon dat tournooi geen door gang vinden, doch thans komt van de zijde van de Footbal As sociation de mededeling, dat dit seizoen op 15, 16 en 17 April a.s. 'n soortgelijk tournooi definitief doorgang zal vinden. Een uitno diging voor dit tournooi zullen krijgen: Schotland, Wales, N.- Ierland, Ierse Vrijstaat, Frank rijk, België, Italië en Neder land. Met het Engelse jeugdelf- tal mede zouden dus negen lan den deelnemen. Er wordt vol gens bekersysteem gespeeld. Des Zaterdags (17 April) vindt de eindstrijd op Wembley plaats. Bovendien wordt er een finale voor de derde plaats en een voor de vijfde plaats gespeeld. Bij informatie bij de K.N.V.B. deelde men ons mede, dat een dergelijke invitatie nog niet was binnengekomen. De mogelijk heid is evenwel groot, dat men eventuele uitnodiging zal aan vaarden, In ieder geval ligt het in de bedoeling om dit seizoen tot de samenstelling van een Nederlands jeugdelftal te ko men. VSV HDVS Xerxes Haarlem Ajax Zeeburgia 't Gooi HBS RFC Volewijckers Neptunus 5 4 5 3 1 19— 8 9 2 12— 7 8 2 1 18—12 8 1 1 10— 9 7 2 1 11-^ 6 6 1 2 11— 9 5 12 8—85 1 2 7—10 3 1 4 9—23 3 - 5 6—10 2 - 5 9—18 2 In District II heeft EDO gisteren 'n lastige klip omzeild door Feyen- oori^ te bedwingen, 'n Puntloos gelijk spel was het resultaat. In totaal vie len er in de vijf wedstrijden van de ze afdeling slechts acht doelpunten, werkwaardig weinig. Ook Blaulw- WitStormvogels eindigde gelijk, waaruit we mogen concluderen, dat de club van Kraak er iets beter in schijnt te komen. ADO boekte een 10 op Spartta, hetgeen de eerste ze ge dezer Hagenaars is. DFC deed het zelfde tegen DHC, zodat de Delfte naars steeds meer zakken. Excelsior schijnt wel uitgesproken het zwak ste zusje te zijn, want DWS dit sei zoen toch ook niet zo sterk won met 31. Feyenoord 5 3 1 1 14— 5 7 Stormvogels 6 2 3 1 12—11 7 BI. Wit 6 2 3 1 10—10 7 DOS 5 2 1 2 12— 5 5 ADO 6 1 3 2 5— 9 5 DWS 5 1 2 2 6— 7 4 DHC 5 1 2 2 6—12 4 Sparta 6 2 4 7— 9 4 Excelsior 5 1 4 2—14 1 In de 2e klasse A gaat SVV op de weg der leiders voort. Met 21 werd gisteren van HW gewonnen, 'n niet zo groot verschil, maar de Schiedam mers blijven nog steeds eén punt voor RCH, dat gisteren Unitas met 40 versloeg. ODS won met 21 van CW en UVS steeg weer 'n plaatsje op de ranglijst door een 32 zege op BMT, ook al 'n zege op het kantje af, en dat van de hekkensluiter. Ook Quick boekte een magere zege er sloeg Overmaas met 21. Alzo viei overwinningen in deze afdeling mei slechts één punt verschil- SW RCH ODS Quick UVS VFC Unitas HVV CW Overmaas BMT 5 5 16— 6 10 5 4 1 205 5 3 11 10— 6 4 2 119—65 5 2 12 10— 9 5 5 2 1 2 6— 9 5 4 2 2 4— 7 4 6 12 3 6—94' 4 112 7—83 6 1—5 3—13 2 5 5 7—20 0 I 't Was weer niet denderend, wat U.V.S. gisteren in Den Haag op het B.M.T.-terrein liet zien, maar de orrt standigheden waren ook niet bepaald gunstig voor een mooie partij voetbal. Een straffe Noordooster over de lengte van het veld veroorzaakte een bijzonder eentonig spelbeeld, zowel vóór als na de rust, om van de tem peratuur, die daar op die kale-vlakte- vol-sportterreinen heerste, nog maar niet te spreken. Beslissing 1 sec. voor het einde Maar hoe dan ook, de punten zijn binnen al was de helft van 't handje vol toeschouwers vóór het einde de kachel al op gaan zoeken in de rots vaste overtuiging, 'dat het 22 zou blijvenU.V.S. speelde in de eer ste helft tegen de sterke wind en het pleit niet voor B.M.T., dat die eerste helft zonder doelpunten verliep. De Leidse verdediging (met Wallaart als rechtsback!) deed het niet onverdien stelijk, het doel bleef schoon en met een gerechtvaardigd optimisme werd er gedraaid. Geheel volgens de plan nen deelde dus na de rust U.V.S. de lakens uit, maar het duurde toch nog een minuut of twintig, eer M. de Wolf de score opende met een doelpunt, dat de uitstekende B.M.T.-doelman, ware hij niet uitgegleden, zonder moeite gestopt zou hebben. De vreug de duurde geen minuut, want totaal onverwacht zorgde de overigens vrij zwakke B.M.T.-aanval direct na de aftrap voor de gelijkmaker en wéér konden de Leidenaars hardnekkig gaan vechten voor een doelpunt en wéér kon de grijze B.M.T.-veste (waar sedert mensenheugenis de Gebr. Constandse de back-plaatsen bezetten) wanhopig en met de rug te gen de muür de gelijke stand verde digen. De spanning steeg, hoewel er uitermate slecht gevoetbald werd. Een kwartier voor het einde gooide T. Kantebeen zijn hoofd onder een goede voorzet van Verhoogt. 12! Nu was de zaak toch wel bekeken, was de algemene (Leidse) opinie, maar de geschiedenis herhaalde zich. Onmiddellijk na dit doelpunt deed Van Duyl blijkbaar iets, wat hij niet doen mocht en de scheidsrechter strafte met een penalty, die de par tijen weer op gelijke voet bracht, 2:2. Toen verstreek de tijd, er kwa men nog wel kansen, maar het geluk was beslist aan de zijde der Hage naars. Totdat 1 seconde voor het ein de een B.M.T.-verdediger hands maakte en van Duyl de toegekende strafschop hard in de linkerhoek plaatste 23 voor U.V.S., op het nip pertje. Direct na de aftrap kwam het einde. Zo op het oog heeft de nieuwe op stelling van U.V.S. aardig voldaan, hoewel we Sloos toch liever in de halflinie dan als linksbuiten aan het werk zien. Maar de harde wind deed gisteren meer met de bal dan de spe lers konden doen; hoe deze construc tie van het U.V.S.-bootje het bij een kalmere zee zal doen wachten we lie ver even af. Uitslagen 1ste klasse K.N.V.B. DISTRICT I. VolewijckersHaarlem 12 Xerxes't Gooi 32 ZeeburgiaAjax 22 HBSNeptunus 31 VSV—RFC 6—1 DISTRICT II. Blauw WitStormvogels 11 SpartaADO 01 DHC—DFC 0—1 EDOFeyenoord 00 ExcelsiorDWS 13 DISTRICT III. HeraclesEnschede 21 VitesseZwolsche Boys 11 Ensched. BoysWageningen 10 AGOVV—Quick 0—1 NECBe Quick 40 DISTRICT V. EmmenSneek 11 GVAV—Be Quick 1—3 VeendamHeerenveen 15 FrisiaVelocitas 22 AchillesLeeuwarden 11 Spelmoment uit de wedstrijd Zuid- NederlandLuxemburg, die door on ze jongens mét 3-2 verloren werd. Geslaagd initiatief van (Sport in het kort De ronde van Zaandam is Za terdagmiddag gewonnen door de Roode van Suomi Velsen (3200 m. in 10.31,)). De rugby-landenwedstrijd En geland—Frankrijk te Huddersfield eindigde in een 2015 overwinning voor de gastheren. De „St. Leger", een ren over 2800 meter werd Zaterdagmiddag zonder publiek op Duindigt gelopen. Winnaar werd Rarnana met J. C. Pex in 3 man. 18 sec. Tweede Etoile du Nord met J. Claes en derde Ta- xiole met F. Delbrassinne. Te Stockholm hebben de Mos- kouse Dynamo's met niet minder dan 51 gewonnen van Norrkoeping. De Zweedse ploeg kwam op links buiten na Ericsson na met dezelfde ploeg uit, welke destijds in Enge land zulke goede resultaten had be haald. Tien minuten voor het einde maakten de Russen drie doelpunten in drie minuten. De landen wedstrijd Roemenië Polen, te Boekarest gespeeld, ein digde met 00. In Eindhoven werd de tiende Zuid-NederlandLuxemburg ont moeting gespeeld. De gasten wonnen met 32. De voetbalploegen der Belgische en Noorse militairen te Brussel ge speeld, werd door de Belgen met 5- ge wonnen. Het tiende Hoogoven schaak- tournooi vindt van 3 tot en met 11 Jan. te Velzen plaats. De veldloop öm de Pim Muier beker te Velsen is gewonnen door Weenink (Suomi). Kring Den Haag Tot het bijeenbrengen van gelden >or het trainingsfonds van de Kon. Ned. Zwembond werd Zaterdagavond in het Kurhaus te Scheveningen de onlangs aangekondigde feestavond gehouden, georganiseerd door de Kring Den Haag, waarbij ook Lei den, Delft, Voorburg en Rijswijk be horen. Het was een late avond voor het onverwarmde Kurhaus. De zomerse warmte, die er maandenlang had ge hangen, had plaats gemaakt voor de eerste winterse koude, maar ondanks de ijzige wind waren honderden toch naar Scheveningen getogen En in de grote Kurzaal heerste spoedige de warmte van een uitstekende stem ming, want de zwemmers en zwem sters kunnen het best met elkaar vinden, wanneer het gaat voor het gemeenschappelijk doel: te zorgen voor uitstekende prestaties op inter nationaal gebied, speciaal voor de Olympisch Spelen, welke volgend jaar te Londen zullen plaats vinden. Het werd bovendien een genoeglij ke avond, waar zovelen, die elkaar bijna uitsluitend op wedstrijden ont moeten, in de gelegenheid waren de kennismaking .te hernieuwen en in gezellig samenzijn bijeen te zijn. De avond werd geopend met een woord van de heer B. J. Moolenaar, voorzitter van de Kring Den Haag van de KNZB. Deze heette in de eer ste plaats de genodigden welkom, o.a. de burgemeester van Voorburg, dr. Noteboom en zijn echtgenote, de wet houder van O. W. uit Voorburg, de heer Wesseling, de directeur van het Ned. 01. Comité, de heer W. van Zijll, de heer Doorschodt, als vertegen woordiger van dr. Miederma, hoofd van het bureau Lich. Opvoeding en Sport van het Departement van O., K en W., de bondsvoorzitter, de heer Jan de Vries en tal van andere ge nodigden. De burgemeesters van Den Haag, Leiden, Delft en Rijswijk had den bericht van verhindering gezon den. De officiële belangstelling noemde spr. een stimulans voor het werk, dat nooit gereed is, n.l. om de steeds toe stromende jeugd op te vangen en de zwemkunst te leren en die taak is bij de uitbreiding van het zwemmen, de bredere beoefening van de zwem kunst en de zwemsport het gebrek aan zweminrichtingen en financiën zwaarder dan ooit. Het belang, dat onze volkskracht echter bij de uit breiding van het zwemmen heeft, eist voortdurende inspanning en ac tiviteit. In dit verband bracht spr. dank aan de directies van de Haagse zwemin richtingen, die de bond enige uren per week gedurende deze winter kos teloos de beschikking hebben gegeven over de baden. Spr. hoopte, dat deze daad goede vruchten moge afwerpen. Tenslotte dankte spr. de commis sie van voorbereiding, bestaande uit de heren Govaars, Brogt en v. d. Laan, voor het vele werk, dat zij zich voor de organisatie van deze avond had den getroost, alsmede de Sleutelstad band, die deze avond welwillende me dewerking verleende. Hierna ving de Radio-sterrenpara- de aan o.l.v. Kees Pruis, waarbij vrij wel het gehele programma werd ver toond, dat Vrijdagavond in de Stads gehoorzaal te Leiden was vertoond op de N.Z.H.-bijeenkomst. De Rekhini's, Roland Wachter en Raxis wisten het publiek ook hier te boeien en aange naam bezig te houden. Daarbij voeg den zich Kees Pruis, mr. Doodle, alias de sufferd, Katinka Kuster en ten slotte Ling Foo, die als Chinese tove naar de touwtjes van vele geheimen beroerde gelijk hij (de bekende scheidsrechter Brogt) zovele malen bij waterpolo-wedstrijden het- fluitje hanteert om de spelers te leiden. Voor de pauze sprak nog de voor zitter van de K.N.Z.B., de heer Jan de Vries een woordje ter aanbeveling voor het trainingsfonds van de bond. Hij dankte het bestuur van de Kring Den Haag hartelijk voor het geno men initiatief. Spr. greep terug in de historie om te herinneren aan de re sultaten der zwemsters in '28 te A'dam, in '32 te Los' Angeles, in '36 te Berlijn. Hoe tintelden onze harten wanneer langzaam de driekleur in top ging onder het spelen van het Wil helmus, wanneer weer een Olympi sche titel door een der onzen was ver overd. De oorlog kwam en na de be vrijding werd het spel voortgezet. Deze zomer hadden de Europese kampioenswedstrijden plaats. De re sultaten voor de onzen waren bevre digend, maar „angstig dicht naderen de andere landen de prestaties onzer zwemsters!" Spr. vraagt zich daarom af wat het volgend jaar Londen zal brengen.Om goed voor de dag te ko men, om te zorgen in Londen nieuwe successen te kunnen boeken zal er geducht getraind moeten worden en om dat naar behoren te kunnen doen, zal geld kosten. Daarvoor is een flink trainingsfonds nodig En de zwemmers en zwemsters uit Den Haag, Leiden, Voorburg, Rijs wijk en Delft hebben daarvoor hun eerste bijdrage geleverd, een bijdra ge, welke zeker belangrijk genoemd mag wotden, want het resultaat kan niet onbevredigend genoemd worden. hopen is slechts, dat de andere kringen spoedig zullen volgen! Tot besluit van de geslaagde Kur- haus-avond werd een genoeglijk bal gegeven. ZIAN WINT TOURNOOI VAN DE MEEUWEN. In de finale van het waterpolo- tournooi, dat de Meeuwen Zatcrdig- avond in het Sportfondsenbad Oost te A'dam organiseerden, won Zian met 51 van de organiserende ver eniging, nadat de rust met 20 was ingegaan. In de verliezersronde won de Royal Ghent Swimming club met 43 van de Robben. Op de persoonlijke num mers boekte Hannie Termeulen een fraai resultaat door de 100 m. borst- crawl een tijd van 1 min. 7.5 sec. te noteren. Irma Schumacher deed er 2]/z sec. langer over. De Eindhovenaar de Rooy verbeterde op de 100 m. schoolslag zijn persoonlijk en het Zuid-Nederlandse record door een tijd te maken van 1 min. 15 sec. Tweede op dit nufomer werd van Feggelen in 1 min. 20 sec., terwijl de oud-kam pioen van Nederland Smitshuyzen er r.og 16 sec. langer over deed. NED. SUCCESSEN TE ANTWERPEN De Antwerpse zwemclub organi seerde gistermiddag internationale zwemwedstrijden voor dames. De Nederlandse deelneemsters bezetten op alle nummers de eerste plaatsen. De resultaten luiden: 100 m. rugslag: 1. Dini van Ekris (Robben) 1 min. 20.3 sec. 2. Oeyen (Belg.) 1.21.2. 3. Beuck (Robben) 1.24. 200 m. schoolslag: 1. Nel van Vliet (Robben) 2.50.4. 2. van den Dijsse (Robben) 3.h.h. 3. van de Kerkhove (Belg.) 3.2.3. 100 m. borstcrawl: 1. Harmie Ter meulen (HDZ) 1.8.3. 2. Femande Ca- roen (Belg.) 1.10.4. 3. Huybregts (Belg.) 1.14. 3- x 100 m. wisselslag estafette: 1. Robben (Hilversum) 3.57.1. 2. Olym pic Z.C. (Belg.) 4.6.6.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3