i KLEIN NEST MAANDAG 27 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 UITBREIDING VAN DE HANDELS BETREKKINGEN NEDERLAND— AMERIKA. De heren E. E. Schnellbacher en Eugene M. Braderman, ambtenaren van het bureau voor internationale handel van het Amerikaanse minis terie van handel en respectievelijk 'directeur van het bureau voor spe ciale diensten en assistent van de toegevoegde directeur van het bu reau voor de internationale handel, hebben ter gelegenheid van hün bezoek aan Nederland een verkla ring afgelegd, waaraan het volgende is ontleend' De Amerikaanse regering alsmede particuliere handelsbureaux in de Verenigde Staten hebben een grote hoeveelheid gegevens met betrek king tot de Amerikaanse markt ver zameld en gerangschikt, Er worden thans stappen gedaan in nauwe sa menwerking met de Amerikaanse ambassade in Den Haag en de Ame rikaanse consultaten in Amsterdam en Rotterdam om <ceze gegevens in ruimere mate ter beschikking van exporteurs er fabrikanten in Neder land te stellen. Dit zal de Nederland se exporteurs in staat stellen om na te gaan waar zij hun eventuele af nemers in de Verenigde Staten kun nen vinden en wat de beste manier is om hun producten te verkopen. Nederlandse fabrikanten en expor teurs kunnen vrijelijk gebruik ma ken van alle voordelen, welke ge noemde instanties hun kunnen bie den voor de verkoop van hun pro ducten in Amerika. Aan deze instan ties is opdracht gegeven hen op alle mogelijke wijzen bij te staan. Amerika heeft belang bij de uit breiding van de wereldhandel in de meest uitgebreide zin. Importen in Amerika op veel uitgebreider schaal zijn immers dringend vereiste om economise stabiliteit in de gehele we reld te bereiken. SALARISSEN EN PENSIOENEN, DIE TE LAAG ZIJN. RIJKSBUREAUX, DIE NIET WILLEN STERVEN. In het voorlopig verslag over Bin nenlandse Zaken verklaren zeer vele leden, dat de salarissen van de amb tenaren niet meer voldoende zijn door de sterk gestegen kosten van het levensonderhoud. Daarbij wordt tevens de opmerking gemaakt, dat de tegenwoordige be zoldigingstactiek te weinig aandacht schenkt aan het prestatie-beginsel. De regeling van de standplaats-clas sificatie vinden vele leden bovendien weinig billijk en verouderd. Ook be vordert deze regeling de trek van het land naar de stad. De Kamer zal verder gaarne ver nemen of de reeds lang aangekondig de herziening van de Pensioenwet nog dit jaar haar beslag zal krijgen. Vele leden zullen het tevens toejuichen als spoedig een voorstel zal worden ingediend om een toeslag te geven op reeds verleende pensioenen. Tegen de omvang van de politie corpsen blijken nogal wat bezwaren te bestaan. Men vindt, dat de corpsen vrij groot zijn. Hierbij is ook de wens uitgesproken de beroepSbrandweer- corpsen aanmerkelijk in te krimpen. Zeer veel Kamerleden blijken van oordeel te zijn, dat een deugdelijk onderzoek moet worden ingesteld naar de personeelsbezetting op diver se tijdelijke bureaux en met name naar die, belast met de verzorging van oorlogsslachtoffers. Vele leden had den de indruk, dat deze bureaux niet willen sterven. Zij spraken daarbij van een dure bureaucratie. HERZIENING VAN HET M.O. Ontwerp bijna gereed. Op korte termijn is een algehele herziening te verwachten van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Het daartoe strekkend wetsontwerp heeft op enkele punten na reeds zijn uiteindelijke vorm ge kregen. Deze belangrijke mededeling doet iminister Gielen in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer naar aanleiding van de wetsontwerpen strekkende tot wijziging en aanvul ling van de Hoger-Onderwijswet en van de Middelbaar-Onderwijswet. Deze wets-ontwerpen hebben slechts de bedoeling, aldus de minister, en kele lacunes in de bestaande bepalin gen weg te nemen. Bovendien is de bedoeling enige belemmeringen voor de onderwijsvernieuwing weg te ne men. De minister deelt verder nog mede, dat het verlenen van subsidie aan de middelb. meisjesscholen niet kan wachten tot de nieuwe wettelijke re geling van het V.H.M.O. van kracht is. Voorts zal het gehele systeem der subsidiëring van de gemeenten door ihet Rijk in de nieuwe wet op andere wijze worden gesteld. AFBRAAK VAN „ZWART" GEBOUWDE UITBREIDING Op last van het college van alge mene commissarissen voor de Weder opbouw zal de half voltooide verbou wing van de bar „Normandië in de Korte Leidsedwarsstraat te Amster dam worden afgebroken, daar voor deze verbouwing geen Rijksgoedkeu ring was verleend. Het college van algemene commis sarissen heeft eveneens besloten, dat zullen worden afgebroken een zon der Rijksgoeakeuring gebouwde ste nen scheidingsmuur op een terrein te Winschoten en een schuur te Rijssen (Overiisel). Ten slotte heeft het col lege besloten, dat moet worden over gegaan tot uitvoering van een vroe ger genomen beslissing tot afbraak van een zonder rijksgoedkeuring ge bouwde garage te Opmeer. IJMUIDER SLUIS WELDRA WEER IN OUDE GLORIE. De Noordersluis in IJmuiden, eens de trots van de Nederlandse Water staat, daarna het lijdend voorwerp van de vernielzucht der Duitsers en tenslotte een object, waarop de drang naar herstel van ons land kon worden botgevierd, vertoont op dit moment bijna het „vooroorlogse beeld' Bijna, want al zijn binnen- deurkas, het centrale bedieningsge- bouvv en de kolkmuur, die alle ten prooi vielen aan zware explosieve ladingen, weer hersteld, het hart van dit maëhtige bouwsel, de machineka mer, is nog „woest en ledig". Inplaats van de vernielde en ge demonteerde motoren bouwt Figee in Haarlem thans aan een serie krachtige vervangers; hun electri- sche collega's komen mettertijd uit de fabriek van Smit Slikkerveer en Rademaker uit Rotterdam heeft de zorg voor een fonkelnieuwe tandra- derkast op zich genomen. Een beschouwing der Kath. Act Onderstaand artikel is van de hand van prof. A. C. F. Baeles, secretaris van „The Sword of Spirit", de specia le vorm van Katholieke Ac tie, welke in de oorlogsjaren door wijlen Z.Em. Kardinaal Hinsley in het leven .werd geroepen, om de Britse Ka tholieken te brengen tot een eensgezind front tegenover de problemen en noden van deze tijd. Prof. Baeles geniet ook in ons land bekendheid door de verschillende lezin gen, die hij hier gegeven heeft o.m. in de winted van 1946—1947. Wanneer Christopher Dawson voor het publiek forum treedt, is dat al tijd een gebeurtenis van de eerste rang. De gelegenheid waarop hij zulks doet hetzij dan dat hij zijn huis in Boars Hill in de omgeving van Oxford verlaat voor een persoon lijk bezoek aan Londen of van zich doet spreken door publicatie van een boek of een artikel zijn zeld zaam. Christopher Dawson is Engelands grootste Katholieke leek van de hui dige generatie, als philosoof vórmt hij, samen met Jaeques Maritain en Etienne Gilson in Frankrijk, het drie manschap van de West-Europese Ka tholieke idee. Alle drie zijn zij ge zworen vijanden van iedere vorm van totalitarisme. Met name Dawson heeft zich gewijd aan de versterking van het geestelijk weerstandsvermo gen van het Westen tegen de lang zame maar gestadige doorsijpeling van totalitaire ideeën,- welke reeds begon vóór 1914, toen Hilaire Belloc daartegen zijn boek „The Servile State" schreef. Dawson's jongste publicatie is een belangrijk artikel in de „Catholic Herald" van 10 October getiteld: „De levende traditie van het Christen dom". Sedert het begin van de 2e wereldoorlog heeft hij slechts een boek doen uitkomen: „The judgment of the nations" („Het vonnis der na ties"). Toen dit werk in 1942 in Londen en New York verscheen, zei- de Dawson, dat hoewel die het kort ste van al zijn boeken was, geen van de andere met zoveel smart en ziele- angst geschreven was. Al hetgeen hij sindsdien schreef als redacteur van de „Dublin Review" en als vice-pre sident van de „Sword of Spirit" „Zwaard van de Geest" Britse Kath- Actie) belichaamt slechts even- „Mettertijd", dat wil zeggen, om streeks volgend voorjaar, als alles naar wens loopt. Maar dan zal IJmuiden beschikken over de mo dernste sluis van Europa, waarvan de deuren in twee minuten geopend en gesloten kunnen worden, des noods door één man. DE MILITAIRE HULP BIJ DE AARDAPPELOOGST. De militairen van 10-3 R. I„ die tijdelijk naar de plaatsen Stadska naal, WildeiVank, Annerveenska- naal, Edloërmond en Valthenr/ond waren gedirigeerd, teneinde behulp zaam te zijn bij de aardappeloogst, zijn naar hun garnizoen te Vught te ruggekeerd. Volgens vrij nauwkeu rige gegevens werd door de man schappen van dit regiment een op pervlakte van ongeveer 210 HA ge rooid, hetgeen overeenkomt met een oogst van 3000 ton aardappelen. De landbouwers zijn zeer tevreden over de prestaties van de militaire oogsthulp. De manschappen boden de burgerij ten afscheid een cabaret avond aan als blijk van dank voor de genoten gastvrijheid. AMELAND ZIT ALWEER GEÏSOLEERD. Gisteravond vertrok de postboot „Brakzand" van de Nes met 60 pas sagiers, m'aar tengevolge van de zeer lage waterstand op de Waddenzee 12 cm A.P. kon de boot de vaste wal niet bereiken en hebben de pas sagiers de nacht op de Waddenzee moeten doorbrengen. Zij keerden onverrichterzake op het eiland terug. WILDE ZWIJNEN IN LANG STRAAT. Op het landgoed Plantloon, Loonse Duinen en Giersbergen, gelegen in de Langstraat, zijn sporen van wilde zwijnen ontdekt. Verschillende per sonen hebben een zwijn waargeno men. Jagers hebben op 22 m afstand op het dier geschoten, maar het zwijn trok er zich weinig van aan. van de secretaris e in Engeland zovele aanvullingen op het thema van dit boek. „De Sword of Spirit" publiceerde eveneens in de vorige week een herdruk van dat ingrijpende ar tikel van Dawson, hetwelk Kardi naal Hinsley in 1940 tot de oprich ting van deze beweging deed beslui ten, tezamen met uittreksels van al les wat hij sedertdien heeft geschre ven om zijn democratische Katho lieke boodschap ingang te doen vin den. Het jongste artikel in de „Catho lic Herald" verschijnt' op het ge- eigende ogenblik, nu dat juist kort geleden de nadruk heeft gelegd op de burgerplichten (in de onlangs uit gesproken rede voor de katholieke vrouwen) en nu het seizoen voor de bedevaarten naar Lourdes ongeveer teneinde loopt. Dit artikel is nog slechts het eerste van een serie, maar het grijpt, gelijk alles wat Dawson ooit geschreven heeft, de zaken juist in de kern aan. Op de voorgrond in zijn gedachte het huidige Europa, door de oorlog gespleten van het ene einde tot het andere, misleid door het geloof, dat de zege aan de overwinnaars automa tisch voorspoed zou brengen, het Europa dat „niet langer meester is over zijn eigen lot", sedert het zwaartepunt is verlegd naar de Ver. Staten en de Sovjet-Unie. (Toch is het veelbetekenend dat Dawson over ..Europa" spreekt als nog altijd po tentieel de eenheid bezittend., die het eens vormde). Geen ander eenheids-scheppend beginsel kan voor Europa gevonden worden, verklaart Dawson, dan juist :'n diezelfde Christenheid, waaruit de Europese eenheid eens ontsproot. „Het is bovenal aan het Christen dom, dat de Westerse beschaving haar opvattingen over sociale recht vaardigheid, geestelijke vrijheid en de rechten van de individuele mens heeft ontleend. Zo helder als het beginsel is, zo on duidelijk zijn echter de uitkomsten. Vele „ismen", kapitalisme be nisme, nazisme en fascisme De- vatten in laatste instantie een en de zelfde ketterij;.hun leerstellingen be rusten uiteindelijk op de ontkennmg van het primaatschap van God en op een bespotting der menselij ice persoonlijkheid. Geen oprechte ka tholiek mag het wagen te lang met deze „ismen" te coquetteren. Daarom wordt de gemakkelijke uit weg niet gevonden in het systeem van de politieke partij. De Chris ten dient ten slotte alle politieke par tijen te beinvloeden. Maar. hij moet nu zonder dralen beslissen zulks te doen, want de tijd dringt." En een lange weg ligt daarbij nog voor ons. Een redactioneel artikel in hetzelf de blad, onderstreept de gevolgtrek kingen die wij uit Dawson's woorden moeten maken voor datgene wat wij tijdens de oorlog plachten te noemen „Het verenigde Christelijke front." De stromingen die de Britse Chris tenen onderling verdelen, zijn niet minder krachtig dan voorheen, ster ker echter nog is de stroming, die hen gezamenlijk scheidt van hun al ternatief. Ditzelfde thema keert ook voortdu rend terug in Dawson's eigen publi caties van de afgelopen 10 jaren, waarij hij dus de onmiskenbare richt lijnen opneemt die door de H. Stoel zelf te dien aanzien werden gegeven. „Ten slotte", zo zegt de Paus, „te kent de uitkomst zich duidelijk af: aan de ene zijde staan zij die gelo ven in de Naam van God en in de persoon Christus, aan de andere zij de degenen die dat niet doen." Van daar dan ook dat de Paus geen drin gend beroep doet op de Christenen, maar „smeekt" hun gelederen van daag nog aaneen te sluiten. Het redactioneel artikel en dat van Dawson "vormen samen één geheel. De daadmensen zijn altijd geneigd om geërgerd en rusteloos te worden bij de kalme en hartstochtelijke ana lyse der philosaphen. Maar het is niet Dawson's taak een plan van actie op te stellen. Deze taak rust getuige de ganse katholieke-sociale literatuur op de vrije en verant woordelijke staatsburgers. JWe BINNENLAND. Brand is te Helmond uitgebro ken in de kunstweverij van N.V. Raymakers textielfabrieken. De op slagplaats van grondstoffen en de voorbereidingsafdeling werden ver nield. Een zeer grote partij garen en zijde ging verloren. BUITENLAND. Te Hagenau aan het Boden- meer werden de notulen van de ge meenteraad met wijn geschreven ir. plaats van met inkt. als symbool van de overvloedige wijnoogst van 1947, Stuur ons een ankertje en wij schrij ven de hele krant met wijn. Circa 140 distilleerderijen in de V.S. hebben voor twee maanden hun bedrijf stopgezet, om graan te spa ren voor Europa. Men schat de be sparing op 10 tot 12 millioen scae pels. Voor een tekort aan whisky of likeur wordt niet gevreesd; er is ge noeg. Edouard Herriot is als burge meester van Lyon herkozen. Het mandaat van de Bulgaarse Nat. Vergadering is met een jaar verlengd, omdat deze „vergadering het volkomen vertrouwen van de ge hele Bulgaarse natie" geniet. Dat we ten ze ook niet langs democratische weg! Enige New Yorkse fabrikanten hebben de Paus eenwasmachine cadeau gedaan, met zilver en goud ingelegd! Zonde om zoo'n ding ie gebruiken. HOCKEY UITSLAGEN K.N.H.B. Heren West 1 A: LarenHHIJC 07; TOGOAmsterdam 41; Lei denBMHC 0—1. 2ekl. D: BMHC III—Leiden n 2—1; Amsterdam IVWV 23; Zuid- wiickTHC Hurley II 5—1. Dames Prom.klasse A* MRHC HBS 21: StrawberriesLeiden 1 0- TOGO IRBC 5—0. 2e kl. B: ZandvoortRood Wit III 2—5; te Werve—BDHC III 2—1; Ever SwiftZuid wij ck 51. Leiden"""VIHC 01. De harde wind is waarschijnlijk oorzaak ge weest, dat het een vrij rommelige wedstrijd is geworden, waarvan voor al het voorhoedespel erg slecht te noemen was. Leiden was over het al gemeen gedurende de gehele wed strijd iets in de meerderheid, doch in de tweede helft werd een straf corner de gastheren noodlottig toen deze door Marcus Jr werd ingeschoten (01). Tot verdere doelpunten kwam het niet. Dames. Siseo 1Tempo '34 4 40. Ook in de 2de klasse wist het eerste dameselftal haar traditie voort te zet ten en de twee eerste winstpunten te verdienen. In het begin gaven zij goed spel te zien en het was dan ook eerst even voor de rust toen de links binnen het eerste doelpunt noteerde. Na de rust ging het echter beter. Het spel werd meer opengegooid en spoe dig wist Trees er een tweede doel punt aan toe te voegen. Er waren nog wel enige gevaarlijke momenten voor het Siseo-doel, maar toch waren de gastvrouwen voortdurend 'in de aanval. Van een goede voorzet wist midvoor Willy gebruik te maken en deponeerde de bal met een hard schot in het net. Daarna scoorde de links binnen nog eenmaal. Zo eindigde ae- zï wedstrijd dus in een 40 overwin ning. Siseo 2Ring Pass 3 60. Al had Siseo 2 door het winnen van de toss, in de eerste helft windje mee, toch duurde het nog even voordat zij op dreef waren. Slechts met 9 speel* sters hond Ring Pass 3 de strijd met Siseo 2, die haar linksbinnen mistte aan. Doch daar Rik Horrikx, links half, op keurige wijze deze open plaats eveneens wist te bespelen, draaide de linkervleugel weer op volle toeren en wist Conny tweemaal achter een te scoren, waaraan Hen- ny een derde doelpunt toevoegde. Na de rust "werd het spelbeeld be ter. Cok van Haasteren wierp zich op de bal en daar de aanvallers uit bleven, zette zij met een keurig schot de rij der doelpunten voort. Kwam Ring-Pass uit een krachtige vrije slag, soms flink in de aanval, de Si- seo-backs waren onverbiddelijk cn over \links teruggespeeld passeerde Conny nog tot tweemaal toe backs en keepster, beide aanvallen met uit stekend resultaat zodat de eindstand tot 60 was opgevoerd. Tempo '34 5Siseo 3 11. Si seo 3 ging dit keer op bezoek bij Tem- oo '34 in Rotterdam en speelde ge lijk. De eerste helft had Siseo 3, dat met negen speelsters was, windje mee De gastvrouwen, welke met acht speelsters in het veld waren geko men, waren al gauw in de aanval en wisten het eerste doelpunt te sco ren. Siseo 3 liet het er echter niet bij zitten en spoedig hierna wist Janine uit een goed opgezette aanval de ge lijkmaker te zetten. Na de rust wogen de twee elftallen vriiwel tegen elkaar oo, zodat het §oel op en neer golfde. Zo kwam het einde van deze wedstrijd zonder ver andering van stand. Zuidwijck. De uitslagen ziin: Da mes: Ever SwiftZuidwijck I 51; S.V. '34—Zuidwijck II 5—1. Heren: Zuidwijck IHurley I 5—1. Dames- I was ditmaal wel zeer on gelukkig. Kort na de aanvang wer den reeds achter elkaar 3 doelpunt- jes gemaakt en het was of deze te genslag het snel van Zuidwijck ge heel verlamde. Wellicht ook was Zuidwijck niet opgewassen tegen het ruwe onbesuisde spel van Ev. Swift. Na de rust kwam Zuidwijck een ogenblik sterk opzetten met als re sultaat een tegenountje. Dit was voor Ev. Swift het teken om zich als het ware „met geweld" een weg naar het dol van Zuidwijck te banen, hetgeen tot tweemaal toe lukte. De wedstrijd ontaardde soms in een ware voetbal match, waarbij de scheidsrechters het, niet nodig achtten tussenbeide te ko men Geen fraaie wedstrijd wanneer wii het geheel bezien. Ook dames II moest het onderspit delven, bij het ruwe en weinig spor tieve spel van S.V. '35. Een teleurstel ling na de mooie overwinning van vo rige Zondag. De rust ging in met een 31 voorsprong voor S.V. '35. In de 2e helft kwam de bal nog 3 maal via een S.V.-stick in het Zuid- wijck-doel, doch hiervan, werd één puntje ongeldig verklaard, doordat reeds voor buitenspel gefloten was. Vele Zuidwijck-aanvallen, strandden in de zandwoestijn voor het doel. Zo wel Zuidwijck als S.V. '35 speelden slordig en zonder enig verband. Ook bij de heren was de stand 51, doch hier in het voordeel van Zuid wijck. In dit elftal waren de rollen eens omgekeerd Het was nu de voorhoede, die, plotseling ontwaakt, een prachtig spel ie zien gaf. Oorza ken ervoor zijn moeilijk aan te geven, want er werd in de oude al zo vaak gedoodverfde opstelling gespeeld. Het zat wat men noemt in de lucht want al direct vanaf het begin was het spelpeil hoog en de voorhoede schiep kans op kans. Voor de rust bleef het bij 1 doelpunt, uit een straf- corner geboren. Na de rust werd ech ter, na een zeer korte inzinking, de stand successievelijk tot 51 opge voerd. De dagen van de kampioenswed strijden van 194445 in de derde klasse herleefde weer even. Er zat een geweldige vaai^t in en de gasten waren tenslotte geheel uitgespeeld. De achterhoede verstijfde onderwijl WEERSVERWACHTING w 2 AANHOUDEND KOUD. o 0 Matige, nu en dan nog vrij g krachtige Oostelijke wind. Droog o en koud weer met enkele over- o 1 drijvende wolkenvelden. Van- o nacht op verscheidene plaatsen 5 o weer nachtvorst. Echter voorna- 2 g melijk in het midden en Zuiden van het land. g ooooooooooooooooooooooooóooooooooo DE VEILIGHEIDSRAAD PRAAT. Maar het werk gaat door. Uit officiële bron is er geen enkele bevestiging te krijgen van de be richten, volgens welke oud-minister Steenberghe, en de ministers Jonk man en Neher binnenkort naar In- óië zullen vertrekken om op enige wijze hun diensten te venenen voor een nieuwe samenwerking met de republiek. NieUpmin is er reden om zulks aan te nemen. In diplomatieke kringen heerst de mening, dat Nederland opzettelijk minder ruchtbaarheid geeft aan som mige officieuse benoemingen, tenein de hierdoor meer de handen vrij te hebben voor eventuele wijzigingen. Overigens kunnen we wel als vast staand aannemen, dat de genoemde personen inderdaad een rol zullen gaan spelen in de Indonesische kwes tie Hoe en wanneer is nog niet be kend. Personen, die in nauw contact staan met de regering, spreken echter de verwachting uit, dat de benoeming van de leden van het. Collegiaal Or gaan thans spoedig te verwachten is. Wel wijst men er in deze kring op, aat men wel rekening moet houden met het feit, dat de regering zowel zoekt naar een Collegiaal Orgaan als naar een Contact Commissie voor de Commissie van Drie. De eerste perso nen moeten officieel worden be noemd. Voor de Contact Commissie is dat niet noodzakelijk. Nadat thans ons bericht van vorige week over nieuwe onderhandelingen met D jock ja ook door het A. N.' P. worclt bevestigd, wijst men er in of ficiële kringen nogmaals op, dat er geen reden is tot ongerustheid over de besprekingen in de Veiligheids raad. Ook de pogingen van de Com missie van Drie, om de partijen tot elkaar te brengen, worden niet arg wanend, doch integendeel met bij zondere belangstelling afgewacht. Officiële kringen zijn de mening toegedaan, dat het inderdaad niet als uitgesloten moet worden beschouwd, dat onder de druk van een advies der Commissie van Drie ook D jock ja wel toeschietelijker zal worden. Hoe het overigens ook zij, men werkt voort. Ener komen resul taten. De toestand wordt er in Indo nesië niet slechter op. Afgezien van iedere poging van derden om orde te schepnen blijft het standpunt der Nederlandse regering onverander lijk, dat zii alleen comoetent is. Een uitvloeisel hiervan is, dat de weder opbouw, niet alleen de economische, doch ook de politieke en sociale van het bezette deel van Java en Suma tra ongestoord verder gaat. Uit doorgaans goed ingelichte bron vernemen wij nog, dat in de jongste -ministerraad uitvoerig van gedachten is gewisseld over de benoeming voor he' Collegiaal Orgaan. Men is even wel nog niet tot een beslissing kun nen komen. in de koude Oostenwind en was daar om deze keer het minste van de ploeg. Met deze mooie 51 zege is dus, 'la ten we hopen voorgoed, de serie ge lijkspel-uitslagen doorbroken. 24-UURS JEEP-OEFENRIT. Honderdvijftig jeeps startten Vrij dag om 11 uur in Amersfoort voor de door de K.N.A.C. georganiseerde 24- uurs oefenrit over 800 K.M. De ene helft der rijders bestond uit burgers, de andere uit militairen en politie. Lt.-gen. mr. H. J. Kruis, opperbevel hebber van het Nederlandse leger, gaf het startsein voor de militairen, terwijl de burgemeester van Amers foort, de heer Molendijk, de overigen het sein tot vertrek gaf. De tocht ging. door de provincies Utrecht, Gelder land, Overijsel, Zuid-Holland en Bra bant. Vier en twintig uur achtereen reden de deelnemers over 800 K.M., gedeeltelijk over ongeplaveid terrein. Generaal Kruis was eveneens aanwe zig bij de aankomst van de rijders te Tilburg. De eerste jeep, die het eind punt bereikte, was bestuurd door een Rotterdammer, die precies acht mi nuten binnen de tijdslimiet de eind streep passeerde. ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 38. „Dat heb ik ook," zei* Mountjoy, „maar je leest over 't algemeen meer van die soort vrouwen, dan je er ziet. Maar ja, ik heb natuurlijk ook wel vrouwen gekend, die meer verstand in hun kleine rose pinkje hadden dan haar mannen in hun hoofd ën die hen vooruit stuwden en hen achter zich aansleepten maar och, dat zijn er zo weinig; zij zijn evenals zwarte parels, buitengewoon zeldzaam! Ja, ik ben werkelijk blij dat u niet aan een meisje gebonden is. Goede avond." Hij schommelde, zonder een hand te geven, een zijstraat in en Daan wandelde peinzend over hun gesprek naar de standplaats van een autobus, die naar Stepney reed. Hij moest erkennen, dat er in het betoog van Mountjoy zeer veel ver standigs en ook waarheid lag. Maar overtuigd was Daan in t geheel niet. Succes in 't leven was heel mooi, maar het betekende toch niet alles. Een andere zaak was bovendien, dat het er niet naar uitzag, dat hij, Daan, veel hoger op zou klimmen, dan hij nu had. gedaan. De mannen die hij vanavond had ontmoet waren, zo als hij geloofde, allen mensen die succes hadden gehad. Maar zij sche nen ondanks dat toch niet bijzon der gelukkig; zelfs wanneer zij om een mop van Plummer lachten, klonk nog verveling, vermoeidheid en oververzadiging door die lach heen. Er flikkerde even iets bij hen op, dat op vrolijkheid leek. doch onmiddelijk ging de kaars uit! Wat drommel, geen van al die he ren scheen half zo gelukkig als Nat Naylor, die soms z'n horloge naar de lommerd moest brengen, om 't eind van de maand te halen. Emily zij zweefde in nevelachtige vorm door zijn overdenkingen Emily was een vrolijk, mooi en net meisje; zij zou een goede vrouw, worden. En ja, het zou wel eens waar kun nen zijn, wat z'n moeder had gezegd: zij kon mogelijk wel eens bijzonder veel van hem houden. Daan kon nu niet langer blind zijn voor de blos jes en verlegenheid van Emily; ook kon hij onmogelijk vergeten, hoe zij bij de keukenkachel haar kopje te gen zijn schouder wilde laten rusten welnu als een lief meisje een man beminde, moest hij de moed hebben me't haar de toekomst in te gaan. Ja, er mocht veel waars zijn in het geen Mountjoy had gezegd, maar daar tegenover stond, dat er ook zeer veel bij was, wat Naylor klets koek zou noemen. Morgen zou hij Emily Baker ten huwelijk vragen: hij keek naar de bovenverdieping van haar huis, wei nig vermoedende, dat echter het gor dijn van de onverlichte slaapkamer een bleek gezichtje was verscholen en dat een paar bedroefde ogen zijn thuiskomst gadesloegen; dat een paar scherphorende oren luisterden naar het dichtslaan van zijn tuinhekje. Indien het vanavond niet te laat was geweest, waarachtig, hij zou haar nu gevraagd hebben! Zijn moeder was voor hem blijven opzitten en bestudeerde met belang stelling en moederlijke nieuwsgie righeid zijn ernstig gelaat. „Ik hoop, dat je een prettige avond hebt gehad Daan," zei ze. „Zou je niet even je jas uittrekken voor er vlekken opkomen." „Ja een heel leuke avond was het, moedertje," verzekerde Daan haar en trok z'n zwarte rok uit, die juffrouw Norton voorzichtig en met een zekere eerbied over een stoel hing en met een schort bedekte. „Hoe was het er, Daan?" vroeg zij. Daan trachtte haar een zo getrouw mogelijk verslag te geven, maar zijn verhaal was zeker niet al te gunstig geweest, want juffrouw Norton staar de peinzend in het vuur. „Zulk deftig volk, Daan! Allemaal Lords en Ladys! Hoe is het mogelijk, dat je als hun gelijke met hen om gaat! Als je vader dat eens had mo gen beleven!" „Och ik heb met hen gedineerd en verder de avond doorgebracht," zei Daan glimlachend, „maar ik re ken mij niet als hun gelijke; en zij ook niet." „Maar ze waren toch zeker vrien delijk tegen je, hè en behandelden je toch beleefd, Daan?" vorste zij. „O ja," verzekerde hij haar, op nieuw lachend. „Die soort mensen zijn altijd vriendelijk; zo beleefd, of liever gezegd, zij hebben zulke goede manieren, dat ze je een gevoel doen krijgen, of je bij hen behoort. Ja, z\j waren zonder uitzondering heel vriendelijk, vooral een jonge dame, die zich vrolijk maakte om mij." „Ik zie niet m, wat er aan jou is om te lachen,' zei iuffrouw Norton enigszins onaangenaam getroffen. Ue bent geen grappenmaker', zoals mijn heer Naylor en om je figuur behoeft niemand zich vrolijk te maken!" „Och, 't scheen, dat ze mij grap pig vond, modder, maar ze zei of deed niets, waardoor ik mij beledigd moest voelen. Wel neen! Zij deed mij aan juffrouw Stella denken," zei hij na enige ogenblikken; dan liet hij zich behaaglijk achterover in z'n stoel glijden en verzonk in gepeins. „Zal je niet te lang opblijven; 't is morgen weer vroeg dag," zei juf frouw Norton, toen zij zag, dat hij niets meer over het diner had te vertellen. „Even een pijp roken moedertje." Toen zij voorbij hem kwam, sloeg ze haar arm om zijn hals en trok z'n hoofd tegen het hare. „Wordt je er niet boos om, als ik je zeg, dat ik er niet zeker van ben, of de conversatie met die grote lui wel goed voor je is, hè? Ik heb meer vertrouwen in men sen, die zich bij hun eigen soort houden." „Ik ben half geneigd te geloven, dat u gelijk heeft, lief moedertje," zei hij en kuste haar goede nacht. XIV. Omstreeks elf uur de volgende mor gen kwam een van de jongens, die gebruikt werden voor boodschappen en allerlei andere karweitjes in de afdeling, waar Daan werkte en schreeuwde met z'n schelle jongens stem: „De directeur moet je spreken, Norton hij is op z'n privé-kantoor!" „Ik diacht wel, dat 't er van zou komen," zei z'n colle-ga Geoffrey Grey. „Je krijgt de bons, omdat de scheiding niet recht in je haar zit. Het zal ons allemaal spijten dat je weg moet Norton; Je bent geen hei lige, maar er zijn er 'n boel minder!" ..Loop naar de pomp!" zei Daan, hetgeen z'n gebruikelijke an woord was op de scherts van z'n collega. Hij bleef nog eeri paar minuten om iets, wat hij onderhanden, had af te maken en ging me't z'n vuile handen naar 't kantoor. Mijnheer Green zat voor zijn brede tafel, die beladen was met brieven en tekeningen en tot Daan's niet ge ringe verwondering, zat tegenover hem schrijlings op een stoel, mijn heer Mountjoy, met een grote zwart bruine sigaar in z'n mond. Hij groet te Daan met een glimlachje en een hoofdknikje. „Norton, mijnheer Mountjoy en ik, wensten je over enige werkzaam heden te spreken. Onze firma heeft zo juist een contract met mijnheer Mountjoy getekend, een contract voor een werk in het buitenland, in de Balkan. Het is voor ons een vrij groot werk..." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2