DONDERDAG 23 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT SCHAAKCURSUS MÜHRING. Voor een groot aantal schaaklief hebbers uit Leiden en omgeving gaf de bekende schaakmeester Mühring gisterenavond in het clublokaal van 't L.S.G. „de Doelen", de eerste van de serie van zes lezingen, welke door het bestuur van de L.S.B. ter verho ging van het speelpeil zijn ingesteld. De heer Herfkens, voorzitter van de L.S.B., leidde de schaakdocent in, waarna de heer Mühring onmiddellijk aller aandacht trok met een zeer dui delijke en voor ieder begrijpelijke uiteenzetting van wat nu eigenlijk het belangrijkste is om van de theorie te weten. Het gaat niet om varianten- uit-de-boekjes-lezen, maar om in zicht! Men moet de motieven van de openingen kennen, niet de rijtjes zet ten, gaan memoriseren. De heer Müringh had te Groningen tijdens het meestertournooi enkele meesters naar hun theoretische kennis gevraagd. Euwe zei: „Ik ken mijn eigen boekjes niet eens goed" wat spreker wel enigszins betwijfelde. O' Kelly kende enkele openingen, de rest oppervlak kig. Botwinnik heeft enkele z.g. lijf openingen, Najdorf verklaarde er to taal niets van te weten! Aan de hand van enkele partijen verduidelijkte spreker wat hij met inzicht in de openingen bedoelde. Het hoofdthema voor deze eerste avond was een variant van de Spaanse par tij, n.l. de Tschigorin-variant: 1. e4-15; 2? Pf3-Pc6; 3. Lb5-a6; 4. Laé, Pf6; 5. 0-0, Le7; 6. Tel, b5; 7. Lb3, 0-0; T. c3! Mühring behandelde deze variant nu verder, ten eerste volgens de op vatting van de positiespeler, daarna als combinatie-speler. Ten slotte toonde hij nog aan, dat in bepaalde gevallen b.v. een loper sterker kan zijn dan een dame. Ziehier: Wit: Kh2, La5, pi. g2, h3; Zwart: Kf4, Dc2, pi. h5, g6. 1. Ld8t-g5; 2. La5ü, De2; 3. Lc7- Df2; 4. Ld6, Df4; 5. g3i, Dg3x; 6. Lg3 mat. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze werden naar genoegen enkele vragen beantwoord. Het was een zeer interessante, leerzame avond, die doet verlangen naar de volgende, welke op 13 November a.s. op dezelfde plaats gehouden zal worden. RECHTZAKEN HAAGSE TRIBUNAAL. Fabriek verkocht en leeggeroofd. Zou men Julius Mourits en zijn ,hel- per Jansma willen geloven, dan zou den zij de meest vriendschappelijke gevoelens hebben gekoesterd jegens de Joden. Maar zij zouden de Z. H. I-nleggerij te Leimuiden hebben, ver kocht en leeggeroofd, wat zij bij het Haagse tribunaal dapper ontkenden. Mourits, de sympathiserende N.S. B.-er, was Verwalter en voor 40.000 verkocht hij de zaak. Dat bedrag stond althans op papier, doch de pre sident meende reden te hebben om aan te nemen, dat in werkelijkheid ongeveer een ton was betaald. Voorts zou M. ongeveer f 80.000 hebben opgestreken ,toen hij het be drijf successievelijk leeg verkocht. Hij zou met de S.D. hebben gedreigd, indien de aandelen niet werden ver kocht, en ook op allerlei andere ma nieren had de man zich misdragen, waardoor de president hem als de „beruchte Mourits1" betitelde. Maar M. ontkende en lachte om de diverse verklaringen. Hij was in de oorlog armer geworden Uitspraak over 14 dagen. HAAGSE POLITIERECHTER. Konijnendiefstal. T. W. te Nieuwkoop had de omgeving voor de konijnen onvelig gemaakt, en hij had er een aantal in de hqkken weten te verschalken. Daarvoor had hij zich bij de Haagse Politierechter te ver antwoorden, waar de Officier zes we ken gevangenisstraf vorderde. De politierechter veroordeelde tot drie, weken gevangenisstraf. C. B. te Leiden had geen jas en daarom had hij er een gestolen uit de garderobe van een hotel aan de Steenstraat. Verdachte had eerst ge zegd de jas van een onbekende te hebben gekocht, maar de Officier ge loofde er niet veel van erl eiste we gens diefstal vier maanden gevan genisstraf. De rechter veroordeelde tot twee maanden. Toen W. v. d. B. op het station te Leiden moeilijkheden had veroor zaakt en een controleur hem wilde arresteren, had v. d. B. de man een klap op het oog gegeven, voor welk feit de Officier f 50 boete of 14 da gen hechtenis vorderde, dat ook het vonnis werd. TIEN JAAR VOOR EX-BURGEMEESTER. Het Bijzonder Gerechtshof van Arnhem, zitting houdend te Zutphen heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen jhr. ir. E. F. Sandberg die in de oorlogsjaren burgemeester van Kampen was, waar hij veel ellende en onrust heeft veroorzaakt. De pro cureur-fiscaal had twintig jaar ge vangenisstraf met aftrek tegen hem geëist. De uitspraak was tien jaar gevangenisstraf met aftrek. UITSPRAKEN IN VLOEIWEIDE- DRAMA. Het Bijz. Gerechtshof te s-Herto- genbosch heeft heden uitspraak ge daan in het Vloeiweide-drama. Elf voormalige NS.F.K.-leden hadden zich in verband daarmee twee weken geleden te verantwoorden. Een er van, A. N. J. Zuring is voortvluch tig. J. Suykerbuyk en J. H. Loes- berg werden overeenkomstig de eisen ieder tot de doodstraf veroordeeld; A. Gageldonk en A. N. J. Zuuring kregen elk levenslang. De eisen luid den de doodstraf. De verdere uitspra ken zijn: J. P. Eling 14 jaar met af trek (eis 15 jaar met aftrek); C. M. van der Jagt 17 jaar (eis 20 jaar met aftrek); C. J. van de Kerkhof 9 jaar met aftrek (eis 14 jaar met aftrek); J. P. van Hooydonk 9 jaar met aftrek (eis 12 jaar met aftrek); J. H. Wou- tarlood van Doesburg 8 jaar en 6 maanden met aftrek (eis 10 jaar met aftrek); D. J. Munnik 7 jaar en 6 maanden met aftrek (eis 12 jaar met aftrek en H. W. Lion 4 jaar met af trek (eis 7 jaar met aftrek). boskoop Personalia. De heer A. H. J. van Tol is geslaagd voor het prop. examen werktuigkundig ingenieur. hazerswoude Geboren: Maria Alida d. v. N. J. Schoonder woerd en J. v. Gervèn; Edzer Johannes z. v. J. Visser en D. G. Verveld. Cornells Eduardus Franciscus z v. C. L. de Boer en M. C. de Jong. Maantje Alberta d. v. G. Dxexhage en. F. Roodenburg.. Naco- ietta Ida Maria d. v. F. de Boer en A. M. Koot. Getrouwd: H. v. Beek en K- Jaars- a. Overleden: Antonius Wilhelmus v. d. Water 22 jaar. hillegom Neusbeen gebroken. De keeper van Tybb gaf op 't Hillinenterrein een zijner clubgenoten per ongeluk zulk 'n ppstopper, dat diens neusbeen brak. a Damclub „Hillegom". De heer J. J v. d. Loo is clubkampioen gewor den en heeft daarmee beslag gelegd voor 'n jaar op de wisselbeker. katwijk Geboren: Jan, z. van J. N. Ouwe hand en J. Dulfer; Gei-rit E.. z. van W. Vooys en M. W. de Haas; Leuntje, ran G. de Jong en C. Vlieland; Janna M., d. van A. Ouwehand en G. C. Vooys; Bartholqmeus, z. van A. R. van der Jagt en L. A. Korpelshoek; Ewoud, z. van J. van der Plas en A. der Mark; Cornelis, z. van G. Eoogaards en A. van Êhee; Willy, d. van J. van Duyvenbode en J. Haas noot; Jacoba A., d. van A. van Fruch- ten en J. de Vreugd; Cornelis P. E., z. van F. S. Westgeest en S. S. van Tol; Jacob, z. yan J. Haasnoot en A. Ouwehand. Ondertrouwd: P. Twigt en A. H. Rijnsburger, Getrouwd: P. J. J. Schaap en K. G. Kleijn; J. H. Klei en L. Maagdelijn; H van Duyn en M. Zuyderduyn; H. Noordijk en K. Boezaard; G. van der Wiel en D. Verdoes. Overleden: P. F. Prins 4 j.; G. A. Lamboo 35- j.; C. 'Durieux 31 j., geh. met J. v. d. Boon. katwijk aan den rijn Een krakie met een slokkïe. In „De Kroon" wist een gauwerik z'n slag te slaan door de lade te lichten ,en tegelijk een kruik met sterke drank, die onder de toonbank stond, mede te nemen. De politie zoekt de snoodaard! Pas op je fiets. Een tot nog toe onbekende zag kans om de fiets van 7. T. Mz., die bij P. v. T. nota bene voor het raam stond, waar de lamp brandde, stillèkens mee te pik ken. lisse Bond v. h. Gezin. Na een toe spraak van kap. Van Steen, werd de film „Na jaren van scheiding" ver toond. Een geslaagde avond. Vrouwenbeweging. Na een toe spraak van mevr. Veerburg werd de avond gevuld met zang, pianospel en declamatie-spel. De dames Hoger- vorst en Fangman ontvingen bloe- Personalia. De heer R. Segers is geslaagd voor .het prop. examen ci viel ingenieur. nieuwkoop Geboren: Cornelis Maria, z. van G. Lenting en A. P. van Leeuwen; Ma ria Alfonsa, d. van H. Woerde. Ondertrouwd: W. Cornelisse 29 j. te Mijdrecht en H. A. Woerde 27 j.; A. van Woudenberg 26 j. te Zeven hoven en E. M. Huisman 23 j. nieuwveen Nic. Boys. Nic. Boys 1 gaat on bezoek bij Nieuwkoop 1. Nic. Boys 2 en 3 hebben geen wedstrijd, terwijl de Junioren naar Noorden gaan. roelofarendsveen SNIJBONEN VAN DE VOLLE GROND. Door de tuinder N. v. d. Meer Gz. werden aan de veiling Roelofarends- veen snijbonen van de volle, grond aangevoerd, welke op 14 Augustus ge zaaid en 20 Augustus uitgepoot ren. Het werd voor onmogelijk ge houden, dat daar nog bonen van ge plukt zouden worden, en dit wordt dan ook als een heel zeldzaam geval beschouwd. De bonen brachten 1.05 per kg. op. wassenaar Personalia. De heer J. van Tol is geslaagd voor het prop. examen civiel ingenieur. Foto van de prachtig ingerichte gro te hall van het schip de Amsterdam". Het schip zal 29 Ocio ber zijn eerste na-oorlogse re: ter aar - Geboren: Adriana Maria Ge- rarda Ant'honia, d. v. P. J. v. Rijn en H. M. v. d. Hoorn; Franciscus Leonardus en Johanna Alida z. en d. van J. Brouwer en M. G. Mollers. Getrouwd: Pieter Boon 28 j. te Zoetermeer en Anna Cornelia Pijper 27 jaar. Overleden; Maria Koeleman 77 j. wed. van J. Hoogervorst. voorschoten 40 JAREN GASBEDRIJF. Herdacht met een tentoonstelling. Gisteren was het 40 jaren geleden, dat in deze gemeente 's avonds op enkele plaatsen voor het eerst gas licht brandde, geleverd door de ge meente Leiden, via het. distributie bedrijf alhier. Dit feit werd gistermorgen her dacht, allereerst in het Greenway Theater. B. en W. ontvingen aldaar een zeer groot aantal genodigden waaronder werden opgemerkt burge meesters uit, omliggende gemeenten, wethouder Van der Kwaak uit Lei den, directie der Lichtfabrieken uit Leiden, directies van verschillende bedrijven uit deze gejneente, de ont werper der tentoonstelling, de heer D. J. H. Dreux, Den Haag en twee hoofdfiguren, vroeger aan het be drijf verbonden, de heren J. H. Rut ten en D. J. Brinks, resp. boekhou der en directeur, raadsleden en per soneel der bedrijven. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven hield een toespraak. Het was voor het ge meentebestuur geen moeilijke be slissing. aldus spr. toen de datum van 22 October in zicht kwam, om aan de herdenking van dit jubileum een tentoonstelling te verbinden om de gelègenheid te vinden de mogelijk heden van het gebruik van gas en het verbruik van energie in het al gemeen onder de inwoners meer be kendheid te geven. Vervolgens werden voor de aanwe zigen de aangekondigde films „Atoom energie" en „Gasbedrijf" vertoond. Een paar films die buitengewoon in de smaak vielen. Hierna ging het ge zelschap naar het gebouw voor Chr. Belangen alwaar de tentoonstelling is ondergebracht. Deze tentoonstelling geeft naast het deskundig gebruik van gas- en elec. toestellen, een aar dig overzicht te zien van oud en nieuw, van petroleum naar gas en electriciteit en voorts een keurcol- lectie voorwerpen vervaardigd door de plaatselijke industrieën. O.m. zijn aanwezig Kosmos, Zilva, Placo, Iki, Nefaboline, Esta, Marcelis, Boesveld en Klaassen, metaalspuitindustrie Trio, Blobe, Koco, enz. Zowel de ten toonstelling als de filmvoorstelling zijn gratis te bezichtigen en een be zoek overwaard. Middenstand. Voor het Santos fonds is in deze afd. 344.58 opge bracht. Besloten werd een extra-con- tributie te heffen van 4.per lid, tot dekking van het tekort over 1947. De heren W. Zoetemelk en D. Buur man brachten verslagen uit. De heer P. Niersman werd gekozen tot afgev. naar de Centr. Raad. Tot contactman met de K.J.M. V. werd benoemd de heer D. Buurman. Geboren: Forina Anna d. v. G. Huisman en J C. de Groot; Johanna Maria d. v. A. Teunissen en J. M. v. d\. Bent; Julia Wilhelmina Maria d. v. J. J. Heijne en M.H. Gerarts. Ondertrouwd; W. F. Zuurdeeg 60 j. Leiden en G. C. Bos 58 j. G. B. Waaijer 26 j. Leidschendam en H. J. v. Gen't 24 j. Overleden: Anna Cornelia 13 j. d. •v. P. J. van der Meer en G. J. v. Kampen. Helena Apolonia v. d. Ham 63 j. wed. v. A. J. Vogels. LEIDEN MEJ. GERA H. MEYERING t. Eerste leidster van het Kath, Sociaal Bureau. Velen zullen met verbijstering ver nemen, dat overleden is mej. G. H. Meyering, die nog pas in September in functie is getreden als leidster van het toen opgerichte Katholiek Sociaal Bureau. Zij, ogenschijnlijk ge zond en sterk, volop in de kracht van het leven, is op 39-jarige leeftijd plotseling uit ons midden weggeno men. Dinsdagavond kwam zij opge wekt thuis, enkele ogenblikken later hoorde men een val; zij lag bewuste loos op de grond en, zonder weer, naar het scheen, tot bewustzijn te zijn gekomen, is zij Woensdag overleden. In den Heer overleden. Mej. Meyering bezat de noodzakelijke voorwaarde, om haar taak als sociaal werkster goed te vervullbn: zij was een vrouw, die leefde in en uit het Geloof, zij was waarachtig godsdienstig. En de beleving voor de Godsdienst had in haar doen groeien en rijpen liefde voor haar medemensen in meevoe len en meeleven met aller nood en hulpbehoevendheid. Het was haar zoals het de ware Christen betaamt een voorrecht, anderen te kunnen, te mogen helpen. De avond vóór haar sterven was zij nog op bezoek bij fa milieleden, waar zij met opgetogen heid vertelde, hoe gelukkig zij zich wist in haar sociaal werk, hoe prettig zij samenwerkte met het bestuur van de stichting, dat het door haar ge leide bureau beheert. Mej. Meyring maakte op hen, met wie zij kennis maakte, al onmiddel lijk de indruk van een zéér actieve persoon met een even grote resoluut heid als bescheidenheid eigen schappen, die in een sociale werker of werkster worden vereist. Haar sterven is een groot verlies voor haar familie zij is afkomstig uit Goes maar óók voor de stich ting „Katholieke Centrale voor Ge zinszorg". die nog pas haar werk zaamheden is begonnen en zich mocht verheugen over een zo geschik te leidster voor haar Bureau als mej. Meyering. VERGADERING. „ST. CIIRISTOFFEL". Door ,,St. Christoffel", afd. Leiden werd in „De Harmonie" een verga dering belegd. De opkomst der le den was zeer goed, tevens waren be langstellenden aanwezig. De voorzit ter verwelkomde in zijn openings woord de algemeen secretaris, dc heer Bekkering, terwijl ook de be langstellenden een bijzonder wel kom werd toegeroepen. Na het be handelen van enige organisatorische problemen werd het woord gegeven aan de algemeen secretaris. Deze was naar Leiden gekomen om een lezing te houden onder de titel „Welke rech ten, zijn er aan de hand van de wet en wat hebben wij vertegenwoordi gers er aan". In populaire woorden en gestaafd door voorbeelden uit de practijk deed de spreker uitkomen hoe dikwijls moeilijkheden ontstaan doordat de mogelijkheden, door de wet verleend niet of niet goed wor den gehanteerd. Verder werd nage gaan wat dan wel gedaan moet wor den om de moeilijkheden te voorko men en de bestaande leemten in de wet werden onder ogen gezien. Dat er nog vele redelijke wensen in ver vulling moeten gaan ligt voor de hand, dat de getalssterkte van de betreffende organisaties hierin, naast de redelijkheid, een grote rol speelt werd door deze alleszins deskundige sterk benadrukt. Een aandachtig auditorium en een warm applaus wa- Jiwiei Jiimieü luatdt tfWeóident BIOSCOPEN. De films van de volgende week zijn door de Kath. Film-Actie als volgt gekeurd: Casino: Een vreemde passagier, 18 jaar. Rex: Moord onder narcose, 18 jaar. Lido: De vrouw, die de moed had. Volwassenen. Luxor: De zevende misdaad, 18 j. Trianon: Het huis der vrouwen. Volwassenen. 78. Karei Kwiek was dus op de rug van zijn rijdier weggestoven tot groot ongenoegen van Manuelo Mor- to, die voor de tweede keer zijn prooi zag ontsnappen. Vanzelfsprekend liet hij het er niet bij zitten en-ie begon dan ook vol enthousiasme met de ach tervolging. Hij haalde niet in. „Te veel passagiers", riep hij achterom. Prompt werden 'n paar boeven uit de wagen gegooid. „Nog tc zwaar ge laden", oordeeH» el r>r--: -n+n. Weer tuimelden er tien boeven in het zand. Nu ging het beter. Maar ook Karel's paard deed er een schepje Op. Ma nuelo gaf opdrachtt nog meer van zijn volgelingen te lozen en toen dit bevel was uitgevoerd werd de afstand tus sen hem en Kareltje inderdaad min der. Er waren nog tien boeven in de vrachtwagen aanwezig, behalve de president zelf. Daar kan ik alleen zo maar niet tegen op, dacht Kareltje. Ik zal 'n list at--,. dat was gemakkelijker gezegd" dan gedaan. Zjeng.. er flitste 'n kogel over zijn hoofd. Pieuwww.. tok! Nu ook een van zwaarder kaliber. Ik ga er aan, dacht Kareltje, en net toen hij er over begon te peinzen wat hij in zijn testament zou hebben laten zet ten als hij de tijd had gehad er een te laten maken, kwam de redding in zicht. In de vorm van een grote ste vige schuur boven op een berg. en de dank, welke de spreker in ont vangst mocht nemen. Daarna werd ie geboden gelegenheid benut om magen te stellen in verband met het gesprokene en naar aanleiding van bestaande moeilijkheden. Toen ue vragen naar tevredenheid waren be antwoord dankte de voorzitter de spreker voor hetgeen was gebonden. Deze avond kon weer duidelijk blij ken, dat onder de vertegenwoordi gers in het algemeen te veel personen zijn, die te weinig oog hebben voor de principiële vakorganisatie. On danks er hier ter plaatse een veran dering ten goede valt waar te ne men, is de kentering nog te zwak. Het zou te ver voeren de punten te beschrijven, welke ook voor hen, die afzijdig blijven, van belang zijn. La ten zij zich eens voorlichten door le den van ,,St. Christoffel" over het geen reeds is bereikt en wat nog om een oplossing vraagt. Om half elf, nadat de belangstel lenden zich als lid hadden opgege ven, sloot de voorz. deze actuele en leerzame vergadering met de chr. groet. „OMNIA OMNIBUS". De vereniging „Omnia Omnibus" heeft over 't algemeen over gebrek aan belangstelling niet te klagen. Haar laatste uitvoering op 23 Sept. in de Foyer der Stadsgehoorzaal was weer uitstekend bezocht. Doch wil deze vereniginè, wier ledental de 200 bijna bereikt heeft, haar doel, het bij elkaar brengen van de katholieken met hen, die het contact met het katholieke milieu verloren hebben, bereiken, dan zal de belangstelling nog groter moeten worden. Dan moe ten de 200 van nu, er in de toekomst 2G00 worden. Als nu reeds ieder iid op elke bijeenkomst één introducé, die weer in ons katholieke milieu moet worden teruggebracht, mee brengt, dan zullen de culturele bij eenkomsten ook naar buiten meer ef fect maken. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. Wij hopen, dat de goede katholieken dit halve wooj'd verstaan. Op Donderdag 30 October a.s. geeft „Omnia Omnibus" in de Leidse Schouwburg één enkele opvoering van het bekende blijspel „De Huis- tyran" van Godfried Bomans. (Zie advertentie in dit blad)! Een goede gelegenheid om eens na der met deze vereniging kennis te ma ken. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd candidaatsexamen ge neeskunde: de dames M. C H. E. v. d. Dorpe te Wassenaar, Han Tjiat Nio te Leiden, D. A. E. Leijen te 's-Gra- venhage, H. P, Voeys te 's-Graven- hage,; de heren M. I. Bosma te 's-Gra venhage, N. P. J. Brakman te 's-Gra- venlhage, H. W. ten Cate te Bolsward J. A. I. van Doorn te Voorburg, D. J. Fokkinga te Leiden K. F. Gunning te Bussem J. B. F. van Hasselt te Leiden, P. J. H. Kramers te Ooltgens- plaat, H. J. C. van Scherpenberg te Nijmegen, A. van Vianen te Leiden, F. Zwagers te 's-Gravenhage. Candidaatsexamen Godgeleerdheid; de heer L. Spaans te 's-Gravenhage Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld: „De Primaire A'typisoke Pneumo- nieën van Onbekende Oorsprong" de heer Th. v. Erp, geboren en wo nende te 's-Gravenhage. „SANCTUS AUGUSTINUS" Hetbestuur van de R.K. Studen tenvereniging „Sanctus Augustinus" is voor de periode October '47 tot Maart '48 als volgt samengesteld: H. G J. M. Kuypers, praeses, J. J. A. M. v. Winkel, vice-praeses, mej A. M. Kuynders,, ab-ac'tis Ia, P. Pre- seun. quaestor, H. J. M. v. Rycke- vorsel, ab-actis II, R. J. L. Kloppen burg, assessor, Voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur slaag de aan de Technische Hogeschool te Delft de heer P. Otto, alhier. GOUDEN ZAKENJUBILEUM. Op 1 November a.s. hoopt de heer B. J. Huurman Jr. de dag te herden ken, dat vijftig jaar geleden het aan nemers- en bouwbedrijf door wijlen zijn vader werd opgericht. Dien dag, des middags van 35 is er gelegenheid tot gelukwensen in „Het Gulden Vlies". De stakende sigarenmakers bij de firma Wijtenburg zijn heden weer aan het werk gegaan. Na overleg tus sen de directie en de werknemersbon den is men tot volledige overeenstem ming gekomen. De dagen, waarop niet is gewerkt, zullen worden uitbetaald Hedenmorgen omstreeks half ze ven heeft op het terrein der Sted Lichtfabrieken een kleine ontplof fing plaats gehad in het z.g. zuive ringshuis. Het gas passeert alvorens het naar de gashouders gaat ver schillende zuiveringsinstallaties, welke geregeld schoon gemaakt moeten worden. Bij dé laatste daar van is door een "pikhouweel bij het loshakken van de gascokes-slakken vermoedelijk een vonk geslagen, waarop het aanwezige gas ontplofte. Zes arbeiders liepen min of meer ernstige brandwonden aan gelaat en handen op. Allen konden, na in het Academisch Ziekenhuis behandeld te ziin. naar huis terugkeren. weersverwachting PLAATSELIJK MIST- o In de avond en nacht op vele o plaatsen vorming van nevel of o mist. Overigens wisselend be- wolkt met voornamelijk in het 8 Zuid-Westen van het land hier g en daar nog een enkel buitje. 5 Zwakke tot matige wind tussen 8 Oost en Zuid. Weinig verandc- g ring van temperatuui\ OOOOOOOOOOOOOOüOOOOOOOOOOOOOOOOOOO POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Alhena, 21 Oct. van Montevideo naar Santos. Johan de Witt, AmsterdamJava, pass. 22 Oct. Malta. Kota Baroe, JavaRotterdam, 21 Oct. van Aden. Kota Gede, pass. 21 Oct. 5 uur Fi- nisterre, wordt 23 Oct. 22 uur aan de Hoek van Holland verwacht. Tamo, 21 Oct. van Bahia naar Rio Grande. LAATSTE BERICHTEN BORING TE DELFT. In het kader van het onderzoek, dat de Nederlandse Aardolie Maat schappij momenteel in ons land doet naar het voorkomen van aardolie, zal binnenkort een boring worden aangevangen te Delft, aan de Laan van Altena. Deze boring en even tuele volgende op andere plaatsen in ons land nvoeten niet direct worden gezien als boringen naar olie, zo deelde men ons van bevoegde zijde mede Zij zijn in eerste instantie van een exploratief karakter en men hoopt, door het inzicht, dat men van de doorboorde lagen krijgt, de resultaten van het geologisch onder zoek aan de oppervlakte bevestigd te zien. Op 15 November a.s. zal men met de werkzaamheden begonnen worden. DE GORSSELSE WICHELROEDE LOPER ONTDEKT OOK BIJ WIJHE EEN BOM ONDER DE RAILS. Behalve de bom van 1000 g. bij Olst. waarvan wij dezer dagen mel ding maakten, lig,t er nog een twee de bom onder de spoorlijn Zwolle— Deventer, volgens de Gorsselse wi chelroedeloper Hulsegge. Deze heeft n.l. maanden geleden reeds in de buurtschap de Nul bij Olst ook de aanwezigheid van een bom vastge steld. Ongeveer een halve kilome ter ten Noorden van het station Wijlie. Volgens de rcedeloper ligt deze bom 6 meter diep, en betreft het weer een exemplaar van 1000 kg. De „Olsterbom'' is thans geiso- leerd van de buitenwereld door een betonplaat van 50 c.m. dikte, welke op de bodem van de 7 meter diepe put gestort is. Zondag a.s. zal de put weer dicht gegooid zijn en zullen de rails, welke thans in een boog om de bom heengaan, weer verlegd wor den, zodat die spoorlijn zoals vroe ger rechtuit zal lopen. Het materiaal, dat dan vrij komt, gaat naar Wijhe. Hier zal thans ook binnenkort be gonnen worden met graaf- en boor- werkzaamheden. Het plan is, om te trachten de bom, aan welker aan wezigheid thans niemand meer twij felt, uit de grond te halen. De rails zullen uiteraard weer verplaatst wonden. WIJD VERTAKTE HANDEL IN VALSE KOLENBONNEN. Controle op het distributiekantoor te Utrecht heeft uitgewezen, dat daar een groot aantal vrij goed nagemaak te kolenbonnen 74 en 75 voor vaste brandstoffen is ingeleverd. Bij het onderzoek, dat de politie naar aan leiding daarvan heeft ingesteld is ge bleken, dat zowel particulieren als brandstoffenhandelaren deze bonnen hebben gekocht en in circulatie ge bracht. Er zijn handelaren, die voor 3 a 4000 gulden valse bonnen kochten tegen 6 a 7 gulden per mud. Van de aangehouden personen, die bij deze zeer wijd vertakte handel betrokken zijn, werden reeds 13 ter beschikking van de officier van justitie gesteld. Het onderzoek duurt nog voort. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 22 Oct. Bloemen. Rayonant wit 519 ct., idem lila 819 ct„ idem geel 717 ct.. idem amber 622 ct.,'Choco 7 10 ct., Blanche du poitou 1113 ct., White Cili 9—30 ct., Stella 5—32 ct., Engels bruin 1825 et.. Gold Flinder 729 ct., Douglas 2830 ct.. White Shirley 2038 ct., Normandie 732 ct., Marconïe 527 ct„ Harmonious 1016 ct., Cassity 1927 ct., Valant 1119 ctPeter Pan 1218 ct., Uto pia 828 ct., Dahlia's 629 ct. Groente. Tomaten A. f 47 67, idem B. f 6068, idem C. f 33 47, idem cc f 2126, kropsla I 12 16, idem II f 410, glassla f 718, andijvie f 1119, glasandijvie 15, rode kool 5, bloemkool f 851, komkommers f 218, spinazie f 16 33, druiven f 9095, p, 100 kg., kassnijbonen 14.2015.60, idem stek 2.20, volle grond snijbonen 10.50, p. 10 kg., aardbeien 1.75, per half ppnd TER AAR. 22 Oct. Groente. Kas snijbonen f 9.6014.30, snijbonen 2.504.60, snijbonen stek 0.80, spekbonen 5.20, witte pronkers 1.654.10, per 10 kg., bloemkool 454 ct. per stuk, peen 1315 ct. p. bos, sla 111 ct. p. stuk. seldery 2 ct. peterselie 1 ct. p. bos. komkommers 23 ct., meloenen 1433 ct., p. stuk, andijvie 620 ct., kroten 46 ct„ waspeen I 820 ct., idem III 2 ct., tomaten 1657 ct.. rode kool 811 ctgroene kool 612 ct., savoye kool 59 ct., witte kool 1011 ct., uien 1117 ct., postelein 1922 ct., spinazie 1029 ct.. witlof 1063 ct., peren 16 ct., prei 16 ct.. sjalotten 6 ct., spruiten 317 ct., snijbiet 1 ct., alles per kg., slavellen 10 ct., p. bak, druiven 48 ct., p. pond, bloemen 25 ct. nor hoe.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3