HET STAARTLOZE VLIEGTUIG Gemeenteraad van Ter Aar bijeen Jlatet JCiviefi tuatdt fpjteóident VRIJDAG 17 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN DISTRIBUTIEKRING ALPHEN AAN DE RIJN INLEVERING FORMULIEREN BIJZONDERE ARBEID In ventend met de nieuwe rege ling voor bijzondere arbeid moéten de werkgevers de door hen ontvan gen formulieren niet inleveren op de datum die daarop vermeld is, daar deze formulieren zijn vervallen en niet meer behoeven worden ingevuld. Per post zullen nieuwe formulie ren worden toegezonden waarop de nieuwe datum van inlevering ver meld staat. Landbouwers, veehou ders en groentenkwekers zullen ook nieuwe formulieren ontvangen die ingeleverd dienen te worden met de aan hen uitgereikte afschrijvingsbe- ■wijzen. In het algemeen dienen dus te worden meegebracht: le. De volledig ingevulde nieuwe formulieren. 2e De oude naamlijsten waarop voor de 11e periode en 12e periode toeslag werd ontvangen. 3e. Alle stamkaarten van de op de naamlijst vermelde arbei ders. 4e. Eventueel uitgereikte af- schrijvingsbewijzen. Tenslotte wordt met de meeste nadruk erop gewezen, dat de formulieren moeten worden ingeleverd op de datum die daarop vermeld is. Bonnen die eventueel door 'te late inlevering zouden ver lopen, worden in geen enkel geval vergoed. Lustrumviering A. D. C. Met een feestavond voor leden, dona teurs en introducé's vierde de Al- phense Damclub Woensdagavond in de geheel gevulde Nutszaal haar vierde lustrum. De heer A. Wols wij k, voorzitter hield een korte in leiding De heer M. de Groot sprak namens de H. D. C. woorden van gelukwens en bood een mand met bloemen aan. Hierna werd een ge varieerd cabaretnrogramma vertoond. Alzo bereikte de A. D. C., die eens het levenslicht zag in het Ned. Herv. tehuis voor onverzorgden, waar on der de veilige hoede van,- dè wees vader een achttal jongens de hoofden bijelkaar staken en de damclub op richtten, haar vierde lustrum-mijl paal. Geboren; Wilhelmina E. Th., d. van P. A. Lefeber en E. J. Jansen; Johanna Ali Md. van Chr. W. Nieu- wenhuij.zen en K. C. vd. Dool; Ja- coba H. d. v. J. van Dam en J. M. Waardenburg; Dorothea Cornelia B. M., d. van W. J. J. Scheerder en M. H. Sondaal; Simon Hz. v. J. Tuis en E. Visser; Kornelis G., z. v. C. A. de Rijk en H. J. Hoogland; Anna J. M., d- v. J. J. Kemp en A. Schapo- walowa; Maria J-, d. v, W. Eiker bout en M. Jvan Rijn, Johannes P. C., z. v. A. J. Verhage en J. Am- merlaan; Margje J., d. v. P. v. Leeu wen en A. P. Vliegenthart; Maart je Jd. v. J. van der Ham en D. K. de Geus; Yvonne M., d. v. A. van Gemeren en C. van Donk; Else M., d. v. A. H. Hooijer en A. Huter. KATWIJK AAN DEN RIJN In andermans vleespot. Bij de tuinder D. K. aan de Noordw.weg werden twee heerlijke krulstaarten „achterover gedrukt". Naar alle waar schijnlijkheid zijn ze in hun verblijf, dus vóór het vervoer, op deskundige wijze van het leven beroofd. NGQRDWIJK Dure borrels, te duur, die te Noord- wijk door een caféhouder werden verkocht, gaven 1de Leidse prijsbe- heersingsambtenaren het idee, dat hier wel eens sprake kon zijn van meer dan een simpele prijsoverschrij- ding. Zij namen de inspecteur van politie in de arm en lieten de inmiddels op gespoorde leverancier van het edel vocht, een Leidenaar, in verzekering stellen. Deze bekende, 21 liter gedistilleerd van 96 pet. te hebben gekocht voor 10.per liter van een andere Lei denaar, welke laatste voor de afde lingscommandant van de Prijsbeheer- smg geleid werd. Hij bekende, de al cohol te hebben gestolen. Waar een der ambtenaren tevens politieman is, was de zaak in goede handen KA.B. Het winterprogramma werd als volgt vastgesteld: 19 Nov. ontwikkelingsavond, 6. Dec. Kinder feest, 8 Jan. kaartavond, 15 Jan. spe ciale vrouwenavond, 27—28 Jan. feestavonden, 19 Febr. ontwikkelings avond. Spr. Dré de Wolf, 18 Maart Jaarvergadering, daarnaast op 13 Nov. komt pater H. de Greeve voor de Kath. Actie spreken over Com munisme, waarvoor de K.A.B. onge veer 300 kaarten te zijner beschikking krijgt, terwijl ook nog in Nov. de Kath. Filmacxie een avond in Noord- wijk zal organiseren. Voor het Jubileumfonds (voor ver zorging van zieke en zwakke vrou wen) zullen bonnetjes van één dub beltje worden aangeboden. Van de afd. den Haag was een dankschrijven ingekomen voor de ontvangst en ver zorging van 25 kinderen in de va- cantie-tijd. De begroting werd vast gesteld aan inkomsten op 1991.50 en uitgaven ƒ2140.—. Tot slot werd de aardige kleurenfilm „Gullivers rei zen in Lilliput-land" vertoond. Voetbalveren. De voetbalveren. „Noordwijk" heeft een welgeslaagde feestavond gehouden, waarop de heer J. Van Nes een openingswoord sprak. Het gezelschap Fred. Fagel verzorgde het cabaret-programma. NOORDWIJKERHOUT Het monument voor de gesneuvel den. Een dezer dagen zullen eni ge dames langs de huizen der inge zetenen toegangskaarten verkopen voor een uitvoering, belangeloos te geven door de toneelvereniging „JA- JA", alhier, op Vrijdag 24 en Zater dag 25 October a.s. des avonds te 8 uur in de feestzaal van de St. Bavo- stichting^ ten bate van het monument voor de in de oorlog gevallenen van ons dorp. De Oranjevereniging is niet in staat de verdere hoge kosten van beeldhouwen en plaatsing, hetgeen npg in de honderden guldens beloopt, ait de gewone middelen te betalen. STOMPWIJK Personalia. Voor het prop.exa- men werktuigkundig ingenieur is ge slaagd de heer J. W. Polder. VOORHOUT Sportv. „Foreholte". Betreurd werd het verdwijnen van de suppor ters-vereniging. Ook het clubblad ,.Hurry-up" gaat verdwijnen. De veren, is in het jaar 1946 169.91 achteruit gegaan. De ontvangsten waren: 3175.12 en de uitgaven 3345.03. Toch was er ter geruststel ling op 1 Jan. 1947 nog een batig saldo van 1223.75. De aftr. bestuurs leden J. P. Vester en P. J. v. d. Hulst werden mét alg st. herkozen, terwijl de verkiezing wegens periodiek af treden van het lid Stikkelbroeck werd uitgesteld totdat zijn straftijd, opgelegd door de Leidse Voetbalbond, voorbij is, omdat hij nu bij een even tuele herbenoeming deze functie niet zou mogen aannemen. De verkie zing voor leden van de elftalcommis sie ging niet zo vlot. Het bestuur kwam met het voorstel, de elftal commissie tot 9 leden uit te breiden en de leden aangewezen worden om met de lagere elftallen mee te gaan. Dit voorstel werd door de vergade ring aangenomen, doch niet door de vroegere elftalcommissie, die zich niet meer herkiesbaar stelde. De elf talcommissie was echter bereid in functie te blijven zolang er geen nieuwe commissie is. In een spoed vergadering zal er dus een nieuwe elftalcommissie gekozen worden, be staande uit negen leden. VOORSCHOTEN Bijzondere Raad van Cassatie. Voor de Bijzondere Raad van Cassa tie te Den Haag zal op Maandag 3 November a.s. om 11 uur het cassa tie-verzoek worden behandeld van C. Verkoren te Voorschoten, die op 12 Maart van dit jaar de doodstraf tegen zich hoorde eisen. Geboren: Dirk Jan z. v. J. Boers- ma en S. Mook;Martina Maria d. v. C. L. J. Lamboo en A. E. Balfoort; Henricus Johannes Willem z. v. J. C. Akerboom en A. C. Looijestein; Yolanda Marje d. v. H. v. d. Hoorn en M. Boerefijn; Constant René z. v. H. v. d. Hoorn en M. Boerefijn; Cor nelia Maria d. v. J. A. J. v. d. Peet en M. A. v. d. Geer. Ondertrouwd: A. H. Lentz 27 j. en R. K. Leppink 24 j. Getrouwd: A. J. v. Reeuwijk 31 j. en C. M. Hoffsohulte 30 j.; J. J. Lubbe 58 j en M. J. Buijs 52 j. F. J. Kampschuur 25 j. en E. A. O ver duin 20 jaar. WASSENAAR AFSCHEID P. L. HUIBERS. Koninklijke onderscheiding. Op waardige wijze heeft de ge meenteraad van Wassenaar Woens dagavond afscheid genomen van de heer P. L. Huibers, die op 1 October zijn functies van directeur van Ge meentewerken en directeur der Be drijven heeft neergelegd. De fraaie Raadszaal was op fijn zinnige wijze met bloemstukken ver sierd. Het deel der zaal, dat gewoon lijk dient tot publieke tribune was aanzienlijk uitgebreid, omdat bekend was, dat een groot aantal vertegen woordigers der burgerij dit afscheid zou komen meemaken. Om half ne-» gen, na afloop van een uiterst korte raadsvergadering, opende burge meester van Wijnbergen desamen komst met een warme toespraak, waarin hij in grote lijnen de loopbaan van de heer Huibers in Wassenaar schetste en waarin hij dank bracht voor het vele werk, dat deze func tionaris voor de gemeente en hare bevolking in een lange reeds van ja ren heeft verricht. Een hartelijk applaus klonk op, toen de burgemeester voorlezing deed van een brief van de minister van Binnenlandse Zaken houdende de mededeling, dat het H. M. de Konin gin had behaagd, de heer Huibers te benoemen tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Namens de ge meente bood spr. de scheidende di recteur een gratificatie aan. Als per soonlijke herinnering aan de negen jaren van goede verstandhouding overhandigde de burgemeester de heer Huibers een door mevrouw van Wijnbergen beschilderd bord aan. Vervolgens sprak de wethouder der Bedrijven, mr. dr. J. Hazenberg, die vooral het karakter, de correctheid, de kennis en werklust en de dienen de taak van de heer Huibers belichtte. Het oudste -raadslid, W. Boender, prees de enorme hoeveelheid werk, die de heer Huibers heeft verricht en memoreerde in het bijzonder diens aandeel in de oDbouw van het water leidingbedrijf. Namens de raad bood spr. de heer Huibers een 8-delig boek werk over de Geschiedenis van Rijn land aan. De heer Bolten, waarnemend di recteur der Gemeentewerken, sprak namens het gemeentepersoneel een hartelijk woord van waardering. Zijn afscheidswoord ging gepaard met het aanbieden van een gouden horloge ketting. Tenslotte vertolkte de heer F. M. Wachter de gevoelens der burgerij. Spr. schreef bet aanzien, dat de heer Huibers in Wassenaar geniet toe aan zijn altijd mens zijn, ook wanneer hij moest strijden. Namens het comité, dat zich uit de ingezetenen der ge meente had gevormd, bood spr. de vertrekkende functionaris een ge schenk onder couvert aan. In fijngekozen bewoordingen dank te de heer Huibers alle sprekers en al degenen, die hem in de uitoefe ning van zijn functie hebben terzijde gestaan. De heer Huibers memoreer de een aantal herinneringen uit de eerste tijd van zijn loopbaan in Was senaar. Met een kort slotwoord van de bur gemeester werd de bijeenkomst ge sloten. Dochtertje trok theepot om. In een onbewaakt ogenblik trok het 1- jarig dochtertje van de familie H. alleen de uiteinden zien, twee stellen „het machtigste vliegtuig er wereld" (Van onze luchtvaartmedewerker), van vier, die doen denken aan lan- moet het tot veel meer in staat zijn aah tot een retourvlucht naar Mos kou. Op de begroting voor 1948 treft men een post aan van twee millioen gulden, bestemd voor de ontwikke ling van verschillende vliegtuigty pen, waartoe de Regering aan ceerbuizen van torpedo's. De prestaties? A1 Overigens geeft het ontwerp te Al zqn er nu enkele foto's van de Men seh'ünt inderdaad te menen, dat het staartloze vliegtuig die versnelling in de ontwikkeling van de luchtvaart zal brengen, waar naar men al vele jaren zoekt. De industrie opdracht heeft gegeven. Er in ;lle ovcr de prestaties v_ wordt o.m. voorzien in de studie en toestel: hoe snel het vliegt, hoe- ontwikkeling van prototypes van het vpr h t vnmpn pn ,wike "ttatlllCil <xl Jaxeu zueK-L- staartloze vliegtuig en ook van mer bommenlast blijft het onderwerp van ifiee ls volstrekt niet nieuw. De Ame- „nnrtirn,,,/,»,, fnnntnii™ pommemast oiijit nel onderwerp van ..u-.-» Rritsp pn "nniJcp inHn^frip straalkracht voortbewogen toestellen. Een combinatie van beide princi pes: de straalmotor (schroefloos dus) en de staartloze romp is zojuist in Amerika als een sensatie aan ingewij den getoond. Van het vliegveld Haw thorne is het opgestegen als het krachtigste vliegtuig ter wereld. Als de Russen b.v. van plan waren ge weest waarnemers naar deze demon stratie te zenden, zouden die cordons gewaagde speculaties. Recente publi- Northrop bouwde een „vliegende vleugel", die 25 meter(l) breed en van acht straalmotoren voorzien is rikaanse Britse en Duitse industrie hebben voor de oorlog reeds geëxpe rimenteerd met dit type: men gaf het echter telkens op omdat men op verschillende onoverkomelijke tech nische moeilijkheden stuitte. Een van de belangrijkste op de weg naar suc ces voor de vliegende vleugel was het gebrek aan voldoende krachtige motoren. De straalmotor heeft het echter anogelijk gemaakt om de vlie- van M.P.'s en geheime agenten op caties in vaktijdschriften doen ver- gende vleugel zijn kans te geven, hun weg hebben aangetroffen; er moeden, dat dezé vliegende vleugel Dat onze redering thans een ge was immers juist bekend gemaakt, gemakkelijk van New York naar Cai- ZOnde opvatting heeft omtrent het dat de Russische militaire attache's ro kan vliegen zonder tussenlanding moderne vliegwezen blijkt wel uit de niet aanwezig mochten zijn bij de en dan nog met 20 ton bommen aan reeds genoemde bijdrage, die zij ge- grote industriële wapen tentoonstel- boord; neemt men een weinig minder Ven wil om ook in ons land. de ont- ling en daartoe behoort in feite ook bommenlast mee, dan komt er ge- wikkeling van de vliegende vleugtl rVj£' J00r-KTme<ï b,e1?n® _en ter hani te nemen. Wif kunnen onze v-.* - 1- -hit 1 vooraanstaande plaats in de lucht- deze machtige bommenwerper. Northrop is de fabrikant vliegende vleugel, de Y.B.-4 breede heeft, gemeten tussen de bei de vleugeltips van rond 52 meter! De opzettelijk acht stralmotoren zijn geheel inge- den; wanneer deze kan het non-stop New-York-Moskou- die een New York vliegen. Deze prestatie-speculatie lijkt ons de lage kant gehou- men deze Northrop- aart het beste garanderen door niet alleen op verkeersgebied, doch ook met industriële kennis en ervaring mee te doen in het grote spel om de bouwd in de zware vleugels; men kan bommenwerper officieel aangeeft als verovering van het luchtruim. aan de Wittelaan een kleedje van de tafel, waardoor een volle theepot om viel. De kokende thee kwam over het hoofd,, de rug en de rechterarm van het meisje. Zij lieten het kind naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overbrengen. Direct levensgevaar is gelukkig niet aanwezig. Fiets gestolen. Uit de garage van H. alhier werd een fiets gestolen. (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte onzer vorige oplage). LEIDEN AFSCHEID EN HULDIGING WILLEM VAN DER KAAY. In tegenwoordigheid van een groot aantal leden en oud-leden is gister middag Willem van der Kaay, sinds mensenheugenis eerste bediende der Sociëteit ..Amicitia", öp hartelijke wijze gehuldigd, in verband met zijn zestigjarig jubileum, dat tevens het afscheid betekende van een werk kring, waaraan hij zich met grote toe wijding en voorbeeldige plichtsbe trachting heeft gegeven. Nadat de jubilaris met zijn echtge note aan wie bloemen werden aangeboden onder applaus der le- De gemeenteraad van Ter Aar kwam in openbare zitting bijeen Met 7—4 st. werd besloten van 1 Mei 1 October het sluitingsuur te bepa len op 11 uur. De aanvragen om sub sidie van het Wit-Gele Kruis en Rijnl. Borgstellingsfonds werden te ruggewezen naar B. en W. om prae- advies. Het 2e agendapunt vergde veel tijd n.l. het benoemen van een commis sie van advies als bedoeld in de wo- ningruimtewet 1947. B. en W. stellen de Raad voor te benoemen de heren W. van Woudenberg, L. J. Hooger- vorst, C. A. Volgering, C. J. Keyzer en C. Lok Sr. De heer Hoogervorst merkt op alleen zitting^ tezullen ne men in. een commissie geheel be staande uit leden van de raad, ter wijl ook de heren Sassen en Egberts de commissie uit de raad willen be noemen. Deze mannen genieten om hun verkiezing reeds het vertrouwen der bevolking en hebben met elkaar contact. Nadat met 9—2 stemmen is besloten dé commissie geheel uit le den van de raad te doen bestaan, worden na schorsing der vergadering benoemd de heren: Jac. Bogerd, F. Sassen, L. J. Hoogervorst. G. Ver sluis en M. Heijns. Nieuwe bouwplannen. Hierna vraagt de volkshuisvesting de aandacht der leden. B. en W. ko men met een bouwplan van 50 wo ningen van het jaar 1947, buiten de reeds in uitvoering zijnde huizen. Van deze 50 zullen er 32 worden gebouwd in Langeraar en wel 24 in het Noord einde en 8 op de Wondsendiik en 18 aan de aan de Aardam. Voor de bouw in Langeraar moet grond wor den aangekocht van L. Verduyn, de R.K. Kerk, de Wed. C. Akerboom en moet grond worden onteigend van P. van Rijn. Voor Aardam is de grond beschikbaar. De prijs van de grond in Langeraar is 2.50 per M2., tot een totale som van 22.992.50. De gehële raad neemt met genoegen van deze plannen kennis. De heren Egberts en Versluis wijzen er op, dat B. en W. het uiterste moeten doen om tot bouw van woningen voor grote gezin nen over te gaan, terwijl de heer Sassen informeert naar het bouwplan voor Papeveer. De heer Hoogervorst vraagt B. en W. bij het vaststellen van het bouwplan voor Papeveer goed rekening te houden met de tuin- dersbedrijven. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen met alg. st. De huurprijs voor de Lagere Tuin bouwschool wordt met alg. st. be paald op 1200.per jaar buiten de waterleidingskosten. Ingewilligd wordt een verzoek van het R.K. Schoolbestuur om medei- 1 werking inzake de stichting van een |R.K. Meisjesschool te Langeraar. Het schoolbestuur moet 15 pet. van de stichtingskosten storten alfe waar borgsom. Op het verzoek van de heer A. Koeleman om vergoeding van ver voerskosten als bedoeld in art. 13 L. O.-wet 1920, wordt afwijzend be schikt. Bij de subsidieaanvragen krijgt de Tuinbouwcommissie te Ter Aar een vergoeding van 173.70 voor de tuin- bouwcursus 1946/47, eveneens de L. T.B. te Aarlandérveen de som van 26.47 voor de Landbouwcursus, de school voor Buitengewoon Lager On derwijs te Leiden 8.62, terwijl het Chr. Lyceum te Alphen aan de Rijn een bijdrage in het exploitatie-tekort ontvangt van 240.46. De gemeenterekening 1945 wordt vastgesteld: gewone dienst inkomsten 157.900.—, uitgaven 140.000.—, bat. saldo 17.600.kapitaalsdienst ink. 44.000.uitg. 37.000.batig slot ƒ6.400.De commissie ontvangt de dank van de raad voor gedane ar, beid. Een serie reclames hondenbelasting ten name van D. van Heiningen, R. Treur, M. Stigter, G. Keijzer, Wed. J. Zeyerveld. C. M. Pouw en J. C. Koe leman worden afgewezen, evenals een serie reclame's schoolgeld ten name van M. Stigter, W. Goedhart Mz., Jac. Vork, Lankhaar, Th. v. d. Hoorn, Joh. de Kleer, P. C. Hölscher, C. A. van Zwieten, M. Ubink en J. Froolik. Een nieuwe brandspuit. De voorzitter stelt hierna aan de leden van de raad ter hand een rap port inzake het voor-onderzoek van „Stad en Land" over de uitbreidings plannen voor de gemeente Voorts doet spr. mededeling van een confe rentie met de inspecteur voor het Brandweerwezen inzake de plaatselijk ke brandweer. De tegenwoordige spuit is met haar capaciteit van 2 x 800 L. per minuut te oud, daarom wordt aangeraden een nieuwe aan te L., die tegen Mei 1948 leverbaar is. De nu gebruikte spuit zou dan wor den gestationeerd in Langeraar. Het gehele plan beloopt een som van 15.000. De raad neemt het voorstel aan. Bij de rondvraag is de heer Hoo gervorst er voorstander van de sloot langs de weg in Langeraar te dem pen tegen het verzakken van de weg, terwijl hij voorts informeert naar de straatverlichting. De heer Bogerd wil een vuilnisophaaldienst instellen, de heer Ujdtewaal klaagt nogmaals over het parkeren nabij Papeveer en vraagt naar het stadium der beloof de besprekingen, de heer Heijns vraagt of het mogelijk is de straat verlichting geheel in te schakelen en vraagt waarom alle Schilkbewoners geen aansluiting op de waterleiding hebben gekregen, nu toch de tuin bouwschool moest worden voorzien. Spr. wijst tot slot op de noodzaak van het aanleggen van waterleiding op het Oude Kerkpad, en vraagt naar de afloop van het opderzoek. De voorzitter deelt hierop in ant woord mede dat de straatverlichting geheel wordt ingeschakeld en met zelfs sterkere lampen dan voor de oorlog; de weg in Langeraar vraagt ernstige zorgen en B. en W. voelen veel voor het dempen van de weg sloot; een vuilnisophaaldienst zal in de naaste toekomst een noodzakelijk heid worden, terwijl het parkeren nabij Papeveer zal worden besproken met de inspecteur voor het verkeer en de Prov. Waterstaat. De Schilkbe woners kunnen aansluiten op de wa terleiding tegen vergoeding van een gedeelte der kosten, die ongeveer 200 gulden per perceel zullen bedra gen, waarover men jaren kan betalen. Ook het Oude Kerkpad blijft onder schaffen met een capaciteit van 2500 de aandacht. Hierna sluiting. den de feestelijk met bloemen ver sierde zaal had betreden, werd dis eerste het woord gevoerd door de voorzitter der Sociëteit, de heer H. J. P. Wassenaar, die er op wees hoe Willem voor de opeenvolgende bestu ren steeds eefl vraagbaak is geweest, die beter dan wie ook op de hoogte was van de oude mores en gebruiken. Het is het bestuur, aldus spr., een be hoefte om op deze tjag zijn dank te betuigen voor de trouwe diensten, grote ijver, plichtsbetrachting en eer lijkheid, gedurende een zolang tijd vak aan „Amicitia" betoond. Namens bestuur en leden bood spr. ten slotte een portefeuille met inhoud aan met de verzekering, dat hij zich voor de oude dag geen zorgen hoeft te ma ken. De burgemeseter. jhr. mr. F/. H. v- Kinschot wees eveneens op Willem's voorbeeldige dienstvervulling en deelde onder daverende toepuichin- gen mede, dat het H.M. de Konin gin had behaagd hem bij bevordering de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toe te kennen. Vervolgens werd nog hel woord gevoerd door de heer N. C. F van Ginkel als voorzitter van het Departement Leiden der Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel, die hem de gouden ei-epenning en het vererend getuigschrift der Mij. overhandigde, door de praeses van de Commissie voor Orde en Vertegen-* woordiging der Sociëteit Minerva, mede namens de reünisten, door de buffetchef van Minerva, door de heer W. G. Sillevis namens enige oudere leden en ten slotte door de ciud-lcasteleinde heer Mulder, de laatste onder aanbieding van een prachtige fruitmand. Willem dankte getroffen voor de vele blijken van v/aardering en be langstelling. 's Avonds werd in de tuin ter her innering aan deze dag een W. H. v. d. Kaay-boom geplant. BURGELIJKE STAND. Geboren: Margaretha Hendrica Ma ria, dr. /an H. M. van Schaik en A. G. C. S. Meijer. Marie José, dr van T. N. Kerkvliet en J. M. Tuithof; Ellen, dr. van J. Hoevers en J. H. Bies; Jo hannes Antonius Ludovicus zn. van J. W. Wurzer en C. W. Cozijn. Overleden: S. M. van der Pluijm wed. van G. Devilee 67 j.; A. B. de Best zn. 2 maanden; H, H. Kortebos zn. 26 j. Gehuwd: M. den Bleker jm. en B. van Vliet jd.; F. G. Verbeek jm. en F. Zwart jd.; J. J. Tijssen jm. en A. P. van der Meer jd.; J. Fisser jm. en M, G. C. van Remundt jd.; J. R. Nelis jm. en «T. J. van den Bogert jd.. H. Beenhakker jm. en T. Koote jd.; J. van den Berg jm. en S. van der Vliet jd.; F. J. van Berge Henegouwen jm. en E. van Houten jd.; J. B. de Groot jm. en M. E. Teljeur jd.; P. Hanselaar jm. en M. A, van der Velde, gesch.; J. H. Heesterman jm. en D, M. J. van Seum-ren jd.; J. J. van Kampen jm. en C. M. van Vuuren jd.; A. Mioch jm. en C, J. Ouwersloot jd. N. Moe- nen jm. en F. Sirochtan jd.; R. Pet jm. en J. Pracht jd.; H. J. Sinteur jm. en W. Stoute jd.; W. Driessen jm. BINNENLAND. 1 Cement en deviezen Reeds geruime tijd wordt interde partementaal overleg gepleegd om tot uitbreiding van de Nederlandse ce mentproductie te komen. Deze uit breiding zit vast aan vergroting van de mergelwinning in Zuid-Limburg, waardoor vermindering van natuur schoon niet zou zijnuitgesloten. Op het ogenblik wordt een onderzoek naar dit vraagstuk, dat opgeworpen werd door de rijksdienst voor het na tionale plan, door economen, technici en bosbouw-deskundigen ingesteld. Men is van plan de productie van de ENCI te Maastricht met 200.000 ton per jaar (50 procent) te verho gen, mits daardoor geen blijvende schade aan het Limburgse natuur schoon wordt toegebracht. Hangende het onderzoek is nog geen concessie verleend. De jaarlijkse productie van de EN Cl beloopt thans ongeveer 380.000 tot 400.000 ton per jaar. De Hoogovens te IJmuiden produceren pl.m. 150.000 ton per jaar. De gezamenlijke pro ductie dekt de Nederlandse cement- consumptie voor de helft. De totale import van Portland, ijzer-Portland- en andere cement uit Groot-Brittannië, België, Luxemburg en Denemarken bedroeg in 1946 (in tonnen) 201 679 voor een bedrag van 7.687.000 (in 1939 resp. 622.953 ton voor ƒ5.750.000). Gezien deze cijfers zou verhoging der Nederl. productie met 200.000 ton jaarlijks een bedrag van onge veer zeven-en-een-half millioen gul den aan deviezen kunnen betekenen. Op het ogenblik wordt enige im port van Duitse cement verwacht, Deze wordt echter bemoeilijkt door de beperkte verkeersmogelijkheden als b.v. de lage waterstand op de Rijn. LAATSTE POSITIE NEDERL. PASSAGIERSSCHEPEN. Bantam, Rotterdam—Java, 15 Oct. 23.45 van Port Said. Bloemfontein, 16 Oct. van Lorenzo Marquez naar Beira. Cottica, 15 Oct. van Curasao te Pa ramaribo. Johan de Witt, AmsterdamJava, pass. 15 Oct. Beachy Head. Kota Baroe, Java—Rotterdam, pass. 14 Oct. 4 uur Point .de Galle. Oranje, AmsterdamJava, pass. 14 Oct. Matla. Oranjefontein, Kaapstad—A'dam, 15 Oct. van Dakar. Veendam, 14 Oct. van New Yoik naar Rotterdam. Volendam, 16 Oct. om 8 uur van Batavia te Rotterdam. Indrapoera, 16 Oct. 8 uur vah Rot terdam te Batavia. Kota Gede JavaRotterdam pass. 16 Oct. 16 uur Pantellaria. Johan de Witt, AmsterdamJava, 16 Oct. in Golf van BLséaye. Oranje, AmsterdamJava, 17 Oct. te Port Said. 75. Waar was Karei Kwiek geble ven en hoe had hij kans gezien uit de handen van de overweldigers te ont snappen? Heel eenvoudig. Opa had namelijk, zonder daar op te letten, 't luikje van zijn whiskey-opslag plaats laten openstaan, nadat hij er de laatste keer in was-afgedaald om zijn fles voor de dag te halen ter vie ring van de terugkomst van/ Karei Kwiek in gezelschap van Signorita Juanita. Meteen dat een van de ban dieten, met een welgericht schot op de lamp, de kamer in het donker zet te, had Kareltje zich door het luik omlaag laten glijden en was op die manier in staat geweest door de kel der-opening aan de buitenzijde van het huis te ontsnappen. Hij was op het paard van Signo? Alfonso ge sprongen en reed zo in gestrekte draf die nachtelijke duisternis in. Na een half uur rijden was hij van oordeel, dat de boeven b°rn r>'ot -p-i°pr zouden vinden en daarom had hij het zich maar gemakkelijk gemaakt tegen een zandheuveltje en was daar al gauw rustig ingeslapen. Zijn paard stond vlak bij hem. Het was een waakzaam dier. Op het minste geluld stak het zijn kop in de hoogte en luisterde dan scherp toe, waar het geluid van daan kwam en of het nodig zou zijn. zijn meester door gehinnik te waar schuwen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 Oct. Vee. Aanvoer: 17 fokstieren, 9 slachtstieren 66 kalf- en melkkoeien, 60 varekoeien e. a.; 550 vette koeien, 81 pinken, 59 gras kalveren, 5 vette kalveren, 551 nuch tere kalveren, 400 vette schapen, 170 weideschapen, 65 mestvarkens, 609 biggen, 18 paarden, 13 veulens, 35 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 400675, handel vlug; varekoeien 300—450 handel tame lijk; weideschapen 6085 handel matig; mestvarkens s 12540 han- deL matig; biggen 12—18 handel tamelijk; paarden 200—800 handel tamelijk; veulens 130250 handel matig; bokken en geiten 1540 handel matig. Kaas. Aanvoer 43 partijen Goudse en 5 partijen Leidse kaas Totaal 48 partijen. Prijzen: Goudse: kaas zware 1.41, le soort 1.36 1.39, en 2e soort 1 331.35, en Leid se kaas le soort 1.301.38 per kg. ALKMAAR, 17 Oct. Kaas. Aange voerd 26.000 kg, waarvan 11 stapels fabrieksbaas f 64 per 50 kg. en 5 stapels boerenkaas 63.50 per 50 kg. UTRECHT, 17 Oct. Kaas. Aange voerd 10 partijen, 272 stuks, 1306 kg. Pryzen: le kwal. 1.341.40, 2de kwaliteit 1.261.32. De prijzen zijn exclusief 0.45. De handel was stug.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3